Onze repliek FINANCIEN SPORT RADIO-PROGRAMMA ROOKWORST HET WEER OP ZONDAG MARKTEN Op een ministerieelen aanval IS DE FIJNSTE.' IN ALLE VLEESCHWAREN HET FIJNSTE! Dagfilm VRIJDAG 28 DECEMBER 1934 GENERAAL DE RIDDER OVERLEDEN BEZOEK AAN DE PHILIPS FABRIEKEN JUBILEUM-TOURNEE VAN DEN K.R.O. LENIGING VAN DEN NOOD Zaterdag 29 Dec. 1934 /ed&U oncvt\- tïCjffe+v. KAMERLID KUIPERS „R1JSTVOGEL" TE BANDOENG De Landbouw-crisismaatregelen Levering van runderen Nog steeds zacht en vochtig weer te verwachten DE KATH. ILLUSTRATIE 69e jaargang no. 13 SCHAKEN DR MAX EUWE REMISE MET CAPABLANCA Eerste ronde van het tournooi te Hastings BILJARTEN HET KAMPIOENSCHAP 71/2 De Minister van Sociale Zaken Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine heeft bij de behandeling zijner Begrooting een doorwrochte en in vele opzichten te waardeeren rede gehouden tot verdediging van de steun-regeling- Als propaganda voor de verdediging van zijn beleid, heeft hij deze, voorzien van zijn portret en met enkele wijzigingen laten herdrukken (N.V. Drukkerij C. Blommendaal, Den Haag). Vergeleken bij het misbruik, dat een en kele Minister had willen maken van de mi crofoon in de Tweede Kamer, is dit een toelaatbare propaganda, al kan men zich bij een uitgave als deze een ruimer opvat ting denken. Want de steunregeling laat meer dan ééne opvatting toe, en inder daad werd meer dan eene met goede opvat tingen in de Tweede Kamer voorgedragen. Men denke maar aan de redevoeringen van den oud-Minister en leider der R. K. Kamerfractie prof. P. J. M. Aalberse, in de sociale ronde de meest geduchte tegen stander. Dat voor een objectieven kijk op de ver dediging van deze regeeringspolitiek in derdaad een overzichtelijk pro en contra gewenscht ware geweest, blijkt ook uit het ontbreken van de teksten der pers-kritiek, tegen welke de Minister zich keert. Op ver schillende plaatsen heeft hij ook ons blad in het geding gebracht, ja, men kan zeg gen dat zijn rede voor een groot gedeelte gedacht is als een weerlegging van de reeks artikelen, waarin wij de jongste maanden het stelsel der steunregeling en de mede daaraan te wijten ondervoeding hebben gekritiseerd. Nu hij zijn aanval op ons blad als vlugschrift liet overdrukken uit de „Handelingen", meenen wij aan de openbare meening een repliek verschuldigd te zijn. Reeds onmiddellijkna beëindiging der debatten in de Tweede Kamer schreven wij, dat ofschoon onze Fractie reden van te vredenheid had over de hulp, die zij na veel moeite verkregen had voor de werk- loozen, toch ook de liberale inslag in de sociale mentaliteit van dezen Minister dui delijk was geworden. Lezing van de her drukte rede bevestigt deze overtuiging. Hoe heeft de R. K. Kamerfractie een ge vecht van man tegen man moeten - aan gaan, om geleidelijk, langzaam, bij stukjes en brokjes het meest noodzakelijke van de Regeering los te krijgen. Ze gaf ten slotte toe, maar welk een anderen indruk zou ze in het land hebben gemaakt, als ze zelf het initiatief had genomen voor een war mer menschelijke steunregeling. Wat recht heeft men te protesteeren? vroeg de .Minister. Het recht op protest is ïSdelijk, als de feiten bewijzen, dat door ondervoeding de volkskrachten worden benadeeld. Maar welk een penibel wringen, om zich van de verantwoordelijkheid voor de dreigende ondervoeding in het land af te maken. Welk een blague, zijn verkla ring, dat ondervoeding eerst na jaren zal blijken en dat zij in geen geval het gevolg van de Juli-verlaging kan zijn. Hij beriep er zich n.l. op, dat in een open brief dr. Heyermans had geschreven, „dat men bij een enquête van dit oogenblik geen inzicht in de situatie kan verkrijgen, aangezien pas na jaren de gevolgen van ondervoe ding zich manifesteeren." Hij laat deze woorden in de brochure overnemen, maar hij wacht zich wel deze verklaring van dr. Heyermans erbij te voegen: „Er is ondervoeding als gevolg van de steun, regeling en ik heb dat in mijn open brief ook verklaard. Ik heb er tevens in gezegd, dat de gevolgen van die ondervoeding zich pas na jaren openbaren. Maar dan is het te laat om er iets aan te doen! Wie uit mijn verklaringen leest, dat er geen ondervoeding ls, moet wel slecht gelezen hebben." van Sociale Zaken den indruk krijgen, dat de door mij genoemde cijfers van 23 gezinnen eigenlijk onjuist waren. Ik heb mij dan ook de moeite getroost, de sombere lijst nogmaals te controleeren en de cijfers zijn en blijven ab soluut juist. De door mij genoemde inkomens zijn de totale gezinsinkomens en zelfs de door den Minister gezonden inspecteur heeft dat niet kunnen ontkennen. Het is juist, dat er in 11 van deze gevallen gezinsinkomsten zijn, maar deze zijn in de coor mij genoemde cijfers verdisconteerd; de steun zou in 't andere geval immers veel lager zijn. Dat deze lage steunuitkeeringen in verband staan met de lage loonen was ons ook zeer goed bekend. Maar daar wordt de zaak in geen enkel opzicht anders of beter door." Men ziet ook hieruit, hoe zwak de ver dediging van het ministerieele beleid in de steunregeling is. Voorzoover minister Slotemaker de Brui ne zich ook in andere gedeelten van zijn begrootingsrede tegen onze artikelen in za ke den nood (b.v. in Maas en Waal) keert, komen wij daarop in een volgend, nummer nog terug. Woensdag is te Den Haag overleden in den ouderdom 'van luim 74 jaar de gep. generaal- majoor D.M.E. de Ridder, die zich op velerlei terrein bewogen heeft. Na zijn pensionneering heeft generaal de Ridder nog geruimen tijd zijn krachten gegeven aan verschillende instellingen. Langen tfjd was hij werkzaam op het Paspoortenbureau. Daar naast heeft hij de bekende vereeniging T.I.B.O. opgericht. Van de oprichting dier vereeniging af, heeft de thans ontslapene als voorzitter zijn beste krachten aan dezen menschlievenden arbeid gegeven. Ook het verstrekken van arbeid aan intellectueelen had zijn bijzondere sym pathie. Op zijn 70sten verjaardag is generaal de Ridder op hartelijke wijze gehuldigd. Donderdag bracht de zaakgelastigde van Turkije, de heer Nury Batu, vergezeld van den Gezantschaps-secretaris, den heer Menan en Baron Testa, juridisch adviseur van de Ver eeniging Nederland—Turkije, een bezoek aan de Philips Fabrieken te Eindhoven. Na door dr. A. F. Philips op het hoofdkantoor te zijn begroet, werd in de gloeilampenfabrie ken de fabricage van de gloeilamp in oogen- schouw genomen. Hierop volgde een bezichtiging van de sociale instellingen en den Philips wo ningbouw. Daarna werd de lunch gebruikt. Des middags werd een bezoek gebracht aan de glasfabrieken, waarna de gasten met bij zondere belangstelling in de apparatenfabrieken de fabricage van de radiotoestellen volgden. De Turksche zaakgelastigde uitte zijn bewon dering over de organisatie van dit wereldbedrijf en vooral het belangwekkende, waarvan hij hier kennis had kunnen nemen. In den namiddag keerden de bezoekers weder naar de Residentie terug. Als inzet van het tweede lustrum de K. R. O. bestaat 1935 tien jaar is een grootseh propaganda-tournée op touw gezet, waardoor de K. R.O. zich in 46 plaatsen van ons land zal doen vertegenwoordigen door den K.R.O.- Boys met Tholen en van Lier. De vorige tocht, waarin twintig plaatsen werden bezocht, is tot een groot succes geworden, uitverkochte zalen, enthousiast publiek en talrijke uitnoodigingen om spoedig terug te keeren. Welnu, de Twaalf van Piet Lustenhouwer met de vlotte conferenciers en voordrachts kunstenaars Tholen en van Lier, keeren terug in al deze plaatsen en komen bovendien nog in vele andere met een geheel nieuw, vroolijk en beschaafd programma vol verscheidenheid. Nadere bijzonderheden zullen nog tijdig wor den bekend gemaakt. Naar wij vernemen heeft de Nederlandsche Bioscoopbond een bedrag van f 10.000 ter hand gesteld aan den Minister van Sociale Zaken tot leniging van den heerschenden nood. De Minister heeft dit bedrag na overleg met het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoopbond ter beschikking gesteld van het Nationaal Crisis Comité voor verstrekking van den z.g. A-steun, t.w. den steun die wordt be kostigd uit particuliere bijdragen en die wordt verleend aan andere hulpbehoevenden dan werkloozen. HUIZEN, 1875 M. 8.00 KRO Morgen concert 10.00 Gramofoonmuziek 10.30 Muziekuitzending voor fabrieken 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor I,. H. Perquin 12.00 Polltlèberlchten 12.15 Gramofoon muziek 1.00 Krulsgesprek tusschen de heeren Mr. Spit, voorzitter van den Volks raad te Batavia en A. W. Groote, ontwer per van de stenografie Groote, ter gelegen heid van den 75sten verjaardag van den heer Groote 1.30 Gramofoonmuziek 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd door Louis Schwlrtz 2.30 Gramofoonmuz. 3.00 Kinderuurtje door Mevr. Sophie Nu- wenhuisvan der Rijst en mevr. Corrie Marresv. d. Ven 4.00 Verzorging zen der 4.10 De Kro-boys o. 1. v. Plet Lus tenhouwer 4.50 Gramofoonmuziek 5.10 De Kro-boys 0. 1. v. Plet Lusten houwer 6.30 Esperantonieuws o. 1. v. P. Heilker 5.45 De Kro-boys o. 1. v. Plet Lustenhouwer 6.20 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart 5.45 Kro-boys o. 1. v ptet Lustenhouwer 6.25 Gramofoonmuziek 7.00 Politiebe richten 7.15 "New Deal In Amerika" door Dr. J- A- v. Staay 7.35 Gramofoon muziek 8.00 Vaz Dlas 8.05 Kro-or- kest o. 1. v. Marlnus van 't Woud 8.35 Tusschen twee werelden door Pater J. The- wissen S. J. 9.05 Kro-orkest o. 1. v. Ma rlnus van 't Woud 9.30 Kerstspel „En waar de sterre bleef stille staan" van Felix Timmermans en Eduard Veterman. Op te voeren door de Vereenlgde Haagsche Spe lers o. I. v. Pierre Balledux 10.00 Het Kro-orkest o. 1. v. Marlnus van 't Woud 11.15 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 301 M. 8.00 VARA Gra mofoonmuziek 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven 12.00 Draaiorgelmuziek gr.pl. 12.15 De Zonne kloppers o. 1. v. Cor Steijn 1.15 Bram Blez, hobo en Rutger Schoute, piano I.30 Orvltropia o. 1. v. Jan van der Horst 2.00 Verzorging zender 2.15 Harry Wig- gelaar vlooi en Rutger Schoute plano 2.30 Platen der maand 2.45 Eddy Walls en zfjn ensemble spelen een wenschpro- gramma 3.30 „Tosca" opera ln 3 bedrij ven van Puccini. Solisten, koor en orkest van Scala te Milaan gr.pl. 5.00 Jo Huy, saxofoon en Rutger Schoute. plano 5.30 De Notekrakers o. 1. v. Daaf Wins 6.30 Eddy Walls en zijn orkest 7.00 Overgang naar den versterkten zender 7.02 Cora de Langev. Rijn. alt, zingt met plano begeleiding van Anton Krelage 7.30 Or gelspel door Johan Jong 8.00 Herhaling SOS-berichten 8.03 Gevraagde gramo- foonplaten 8.20 Zaterdagavondfilmpje 8.30 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 9.30 Orgelconcert door Cor Steijn 9.45 Vaz Dlas 10.00 X-X ensemble o. 1. v. Cor Steijj, m. m. v. Albert de Boov, zang 10.30 Magvarl Imre en zijn zigeunerorkest 10.45 Strijkorkest o. 1. v. Eddy Walls II.15 Kees Pruis en Henriette Davids 11.55 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 8.05 Gramo foonmuziek 8.20 Persberichten. Daarna Vervolg gramofoonmuziek 12.20 Reli- gieuse causerie 12.50 Ballet-muziek door het Radio-orkest o. 1. v. Henri Pensis. 1. Anitra's Dans uit „Peer-Gynt". Grieg. Syl via. Leo Delibes 1.05 Gevarieerd con cert door het Radio-orkest o. I. v. Henrl Pensis. 1. Parade der Tinnen soldaatjes, Jes- sel. Ce que rêvent les Fleurs, wals, Trans- leteur. Polichinelle, Rachmaninoff. Arago- nèse, Massenet 1.20 Koersen. Vervolg concert. King-Cotton, marsch, Sousa. Sous les Pont de Paris, Scotto 1.35 Persbe richten. Gramofoonmuziek 1.50 Koersen. 1.55 Gevarieerd concert door het Radio orkest o. 1. v. Henrl Pensis. Chant du Prln- temps. Mendelssohn. Zigeunersehnsucht, Kempner. Porcelalne bleue, Ketelbey. Tee- puppenparade, Noiret. Une Solrée chez Liszt, potp., Urbach 2.20 Koersen 4.05 Koersen 5.20 Uitzending vanuit het Be nedictijner-klooster Salnt-Maurice en Saint-Maur de Clervaux. Gregoriaansehe liederen 6.20 Gram.muziek 6.50 Ge varieerd concert- en dansmuziek 7,50 Sportberichten 8.00 Fransche uitzen ding. Balalaika-muziek door Wladimir Po- gorelow 8.20 Persberichten 8.45 Ge varieerd concert door het Radio-orkest o. 1. v. Henri Pensis. 1. Le dernier Rendez vous, Mouton. 2. Sherry ripe, Scott. 3. An- dalouse. De Taeye. 4. Tea for two, You- mans. 5. Lockenköpchen, Powell. 6. Sou venir de Jours heureux, marsch, Bucholtz. Daarna: Gramofoonmuziek 9.20 Piano- recital door Madeleine Valmalête. 1. Sonate Op. 31, No. 3, Beethoven. 2. Wals, Chopin. 3. Toccata. Ravel 9-50 Causerie 10.00 Fransche muziek door het Radio-Orkest o. 1. v. Henri Pensis. 1. Suite brève, Aubert- Branga. 2. En Bretagne, Baton-Mouton. 3. Interlude No. 1 uit „Pelleas et Mélisande", Debussy-Branga. 4. Soirs. El. Schmltt. 5. Marche militaire francalse, Saint-Saëns 10.30 Filmpraatje 10.35 Zangrecital door Dolorès Goeres. Invitation au Voyage, Du- pare. Le Secret, Fauré. Fleur jetée, Idem. Clair de Lune, Idem. Promenade Müle, Fourdrain, Renquveau. A. de Castillon 10.50 Dansmuziek door Malson Littlewood 10.55 Music-Hall m. m. v. het Radio- Orkest o. 1. v. Henri Pensis. BRUSSEL, 484 M. 12.50 Het Sympho- nle-orkest 1.30 idem 6.35 Gramofoon muziek 8.20 Het symphonie-orkest o. 1. v. Oscar Delvig 9.35 Idem 10.30 Dans muziek. BRUSSEL, 322 M. 12.50 Orkestconcert o. 1. v. Paul Douliez 1.30 Idem e.40 Het omroeporkest o. 1. v. Paul Gason 8.20 Orkestconcert o. 1. v. Paul Douliez 10.30 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. li-20 E- ®en- dix' ensemble 2.2C Symphonle-concert -4.20 Gramofoonmuziek 7.20 Het om roeporkest o. 1. v. Emil Reesen 9.35 id. 10.20 Erik Tuxen's dansorkest. BERLIJN, 357 M. 3.20 Hans Naue's orkest 6.20 Solistenconcert 7.30 Vroo lijk programma m. m. o.a. V. Paul Horbi- ger en Herbert Ernst Groh. HAMBURG, 332 M. 12.20 Gramofoon muziek 5.20 Concert door het Schulze- Friscakwartet 7.35 Radio-variété 11.20 Dansmuzï%>. KEULEN, 456 M. 12.20 Gramofoonmu ziek 3.20 Vroolijk programma 6.20 Solistenconcert 9.55 Dansmuziek. DROITWICH. 1500 M. 12.05 Het B B. C.-Northern-orkest o. 1. v. T. H. Morrison 2.20 Het B.B.C. Midland-orkest o. 1. v. Leslie Heward 5.20 Het B.B.C.-dansorkest 0. 1. v. Henry Hall 7.50 Gevarieerd pro- gramma 11.20 Ambrose en zijn orkest. PARIJS (POSTE PARISIEN), 313 M. 7.15 Gramofoonmuziek 7.50 idem 8.10 Ged. uit .Fanny" (Pagnol) 9.20 Het omroepdansorkest o. 1. v. Alain Romans 10 50 Populaire gramofoonmuziek. PARIJS (RADIO), 1648 M. 12.20 Po pulair concert o. 1. v. Paul Letombe 8.20 Gevarieerd programma 10.50 Het Pascal- dansorkest. MILAAN, 369 M. 4.30 Dansmuziek 5.15 Gramofoonmuziek 8.05 Gevarieerd programma. ROME. 431 M. 4.30 Lichte muziek 7.30 Gramofoonmuziek 8.05 Uitzending uit een theater of studieconcert. WEENEN, 507 M. 6.30 „Reise durch •.TC 1. 1. V. Max Schönherr 10.05 Idem 10.50 Gra mofoonmuziek. WARSCHAU, 1345 M. 5.35 Vioolrecital door W. Kochanski 6.40 Concert 7.20 Populair concert o. 1. v. St. Nawrot 8.20 Beethovenconcert door het omroeporkest c. 1. v. Oziminskl 10.55 Jack Payne en zijn orkest (gr.pl.) 11.20 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 540 M. 3.20 Nelly Buckhard zingt aria's 5.20 Gramofoon muziek 7.30 Gramofoonplaten 9.00 Dansmuziek en cabaretprogramma (gr.pl.). VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ Natuurlijk is het waar, dat in de meeste gevallen ondervoeding zich eerst na jaren in haar ernstige gevolgen openbaart en voor zoover ons bekend, heeft dr. Heijer- mans ook nooit beweerd wat de minister suggereert 'dat de laatste steunverlaging op zichzelf ondervoeding zou hebben doen ontstaan in dien zin, dat personen, die vóór 1 Juli volkomen doorvoed en gezond waren, na 1 Juli min of meer plotseling slachtoffer van ondervoeding zouden zijn geworden. Zeker kan ondervoeding na 1 Juli zijn ontstaan en bevorderd in reeds tevoren geleidelijk verzwakte gestellen. Het ontloopen van de werkelijkheid en het verdedigen van wat niet goed onder de oogen is te zien, blijkt ook uit het mi nisterieele goedpraten van de ondervoe ding in Enschede: De heer Steinmetz verwees naar een artikel in „De Tijd" van 16 November 1934 uit de pen van den arts Coppes. In dat artikel worden een aantal gevallen opgegeven van zeer lagen steun. Den morgen, nadat ik dien avond dit artikel gelezen had, was mijn controleur op het redactiebureau van „De Tijd" om de adressen te vragen, en weldra was hy in Enschede (want het gaat over Enschede) om daar de gevallen te onderzoeken. Het resultaat was: dat nage noeg alle betrokkenen textiel-arbeiders zijn: dezen hebben lage loonen en dus lage steun uitkeeringen; dat in II van deze gevallen er gezinsinkomsten zijn; en dat in elk van deze gevallen ik heb de lijst hier voor mij het maximum percentage, waartoe men komen kan, na de wijziging hooger is dan vóór de wijziging." Deze tegenspraak is euphemistisch. Dr. A. H. J. Coppes, arts te Enschede, die de auteur was van een der artikelen, welke wij wijdden aan het vraagstuk der drei gende ondervoeding, heeft ons immers naar aanleiding van de herdrukte mi nisterieele bewering geschreven: „Wanneer men het kort verslag leest van ce Handelingen der Tweede Kamer, zou men uit de mededeelingen van Z. Exc. den Minister Naar wij vernemen zal het lid van de Tweede Kamer, de heer C. J. Kuiper, op io Januari a.s. in het huwelijk treden met mej. J. Geelen te Den Haag. Het'huwelijk zal door Mgr. J. G. van Schaick, Proost van het Metropolitaan Ka pittel en geestelijk adviseur van het R. K. Werkliedenverbond, worden ingezegend in de St. Liduinakerk aan de Schenkkade te Den Haag. De „Rijstvogel" is te Bandoeng aangekomen. Wij ontvingen het driemaandeiyksch ver slag aan de Staten-Generaal over de uitvoe ring der Landbouw-Crisismaatregelen, loopende over de maanden Juli, Augustus en September. In de inleiding worden eenige woorden ge wijd aan de centralisatie der crisisdiensten, en verklaard dat deze aan de gestelde verwachtin gen heeft beantwoord ofschoon hier en daar nog verbeteringen moeten worden aange bracht. Blijkens deze inleiding zullen de bestaande Centrale Tarwe Organisaties en de acht Ge westelijke Tarwe Organisaties omstreeks 1 Januari a.s. gereorganiseerd worden. In aansluiting aan de evranderde organisatie is ook de indeeling van dit verslag eenigszins gewijzigd: het geeft thans in een negental hoofdstukken gegevens over den akkerbouw, de veehouderij, de zuivelbereiding, den tuinbouw, de pluimveehouderij, de visschery, de veendery en crisisrechtrechtspraak en de contróle. Betreffende de steunregelingen voor boter en kaas wordt te kennen gegeven dat het resul taat beneden de verwachtingen is gebleven. Zulks is een toestand, waaruit zeer lage boter- prijzen resulteeren. Daartegenover staan de vrij hooge bedrijfskosten, mede in verband met de rechten op granen en veekoeken. „Hoewel dus het met de steunverlaging be oogde doel niet is bereikt zoo lezen wij kan het steunmiddel toch evenmin worden ont beerd. Ware dit niet ter beschikking geweest, dan kan men zich van den ruïneuzen staat waarin de melkveehoudery zou zijn geraakt moeilijk een denkbeeld vormen." De Nederlandsche Veehouderycentrale maakt bekend, dat in de week van 13 tot 19 Januari op de onderstaande plaatsen gelegenheid zal worden gegeven runderen in de gevraagde soor ten aan te bieden: Maandag 14 Januari: Amsterdam van 9 tot 11 uur v.m., veemarkt; Breda van 9 tot 11 uur v.m., veemarkt; Coevorden van 8 tot 10 uur v.m., by cxportslachteryDrachten van 8 tot 10 uur v.m., veemarkt; Gorlnchem van 8 tot 10 uur v.m., bq de Korver; Nijkerk van 8 tot 10 uur v.m., vee markt; Rijssen van 8 tot 10 uur v.m., veemarkt; Sittard van 9 tot 11 uur v.m., aan de fruitvei ling; Steenwijk van 8 tot 10 uur, veemarkt; Tiel van 8 tot 10 uur, abattoir. Dinsdag 15 Januari: Deventer van 8 tot 10 uur v.m., veemarkt; Doetinchem van 8 tot 10 uur v.m., veemarkt; Goes van 9 tot 11 uur v.m„ stalling M. Huige; Purmerend van 8 tot 10 uur v.m., veemarkt: Rotterdam van 8 tot 10 uur v.m., veemarkt: Sneek van 8 tot 10 uur v.m., vee markt; Weert van 9 tot 11 uur v.m., Hyronimus- singel; Wijchen van 9 tot 11 uur, bij station. Woensdag 16 Januari: Apeldoorn van 8 tot 10 uur v.m., veemarkt: Assen van 8 tot 10 uur v.m., by abattoir; Groningen van 8 tot 10 uur v.m., veemarkt; 's-Hertogenbosch van 8 tot 10 uur v.m., veemarkt; Horst-Sevenum van 9 tot 11 uur, by station; Lochem van 8 tot 10 uur, vee markt; Middelburg van 9 tot 11 uur, by station; Wolvega van 8 tot 10 uur, veemarkt. Donderdag 17 Januari: Axel van 9 tot 11 uur uur v.m., veemarkt; Gouda van 8 tot 10 uur, veemarkt; Hoogeveen van 8 tot 10 uur, vee markt Leeuwarden van 8 tot 10 uur v.m. vee markt; Sehagen van 8 tot 10 uur v.m., vee markt; Tilburg van 9 tot 11 uur v.m., abattoir. Donderdag 17 Januari: Zutphen van 8 tot 10 uur v.m., veemarkt; Zwolle van 8 tot 10 uur v.m., veemarkt. Eindhoven van 9 tot 11 uur v.m., bij abattoir; Emmen van 8 tot 10 uur v.m., naast eieren- markt; Gulpen van 9 tot 11 uur v.m., veemarkt; Hengelo (O.) van 8 tot 10 uur v.m., bij land- bouwvereeniglng; Leiden van 8 tot 10 uur v.m., veemarkt; Scherpenisse van 9 tot 11 uur v.m., Marktplein; Utrecht van 8 tot 10 uur v.m. vee markt; Winschoten van 8 tot 10 uur v.m., vee markt. Zaterdag 19 Januari: Hoorn van 9 tot 11 uur v.m„ by abattoir. Pryzen en voorwaarden als Vorige week. De aangiftekaarten, welke verkrijgbaar zyn by de districtssecretarissen der Gewesteiyke Landbouw Crisis-Organisaties, moeten vóór Zaterdag 5 Januari 1935 zyn ingezonden bij de Gewestelijke Landbouw Crisis-Organisaties, waaronder de betrokken veehouders ressorteeren. In verband met het geringe aanbod op de leveringsplaatsen in Zeeland, zullen de aangifte- kaarten voor levering op die plaatsen mogen worden ingezonden tot Dinsdag 8 Januari 1935. C Omstreeks het midden der week was Europa verdeeld in twee verschillende weer-gebieden, die groote tegenstellingen vertoonden. De grens tusschen beide gebieden liep ongeveer van de Zuidpunt van IJsland over de Noordzee naar Midden—Duitschland. Het eene gebied, dat Noordoost- en Oost-Europa besloeg, was een van hoogen druk en van lichte vorst; 'iet an dere, over West- en Zuidwest-Europa en den Oceaan liggende, was een depressiegebied met zacht en zeer vochtig weer. Tusschen deze beide weer-gebieden woei een krachtige Zuidoostelijke luchtstroom. Over de Oostzee, Denemarken en de omgevende wateren viel by krachtigen tot stormachtigen Wind sneeuw. Ons land Zag betrekkeiyk weinig ten Zuidwes ten van dezen luchtstroom. De vooruitzichten voor de weersgesteldheid voor het einde der week en voor Zondag worden er geheel door beheerscht of de scheidingsbjn tus schen de beide genoemde weer-gebieden zich verder van ons land zal verwyderen of liet zal naderen en overschrijden. In het laatste geval, dat zich zou voordoen wanneer het gebied van hoogen druk zich Z.W- waarts uitbreidde, zou ons land by stijgenden barometer onder den invloed komen van den kouden luchtstroom uit het Zuid-Oosten of Oosten. Hierop schynt vooralsnog weinig kans te bestaan. In het eerste geval zou de barometer dalen. Het weer in ons land zou door den aanvoer van warm-vochtige lucht zacht, nevelachtig of re genachtig biyven. Hierop nu bestaat thans de meeste kans. De nieuwe diepe depressie, die Donderdag ten Z.W. van Ierland verscheen, toonde aan, dat nog altyd een machtige stroom van warm-vochtige lucht uit het Zuid-Westen wordt aangevoerd. Er bestaat dus alle kans, dat het weer voor- loopig zacht en vochtig zal blijven, meest met bedekten hemel en zwakken wind uit een Zuideiyke tot Zuidwestelyke richting. Vermoe- deiyk zal het daarby vrij rustig biyven daar de uit den Oceaan opkomende depressies, in West- Europa aangekomen, spoedig in beteekenis af nemen of oplossen. (Nadruk verboden) De reis van de K 18 Van den commandant der K XVIII is Don derdag het volgende telegram ontvangen: ware plaats om 12 uur; 14 gr. 15 min. N.B.; 19 gr. 35 min. W.L. Koers 75, vaart 8 myi, kalme zee, lange Noordeiyke deining, N.O. wind, kracht 2—3. Geen bijzonderheden. Alles wel. Klanken van oud en nieuw jaar stijgen uit dit mooie nummer op. De redactie richt zich tot de abonné's met beloften en goede wenschen, en dan wordt er in welgeslaagde foto's een overzicht gegeven van wat 1934 aan de wereld bracht, waarby de nadruk valt op gebeurte nissen van ernstigen en somberen aard. De dichter van „Tusschen oud en nieuw" is ech ter goed gestemd, evenals de vroolijke seist op de begeleidende foto's. Ook het oudejaarsver- haal van H. B. van der Sande „De Tusschen- komst" heeft 'n prettigen toon en verder is er in deze aflevering nog wel meer te vinden, dat den geest verheugt en verruimt. Een geïllus treerd artikel als „Ieder draagt zyn eigen last'' strijdt niet met dien geest, evenmin als de schets van het oude Amsterdam, de beschrij ving van „Slachtoffers van de jacht" in „Auto's in den winter". Ook de auteur van de altyd le vendige vijf minuten preek verzet zich tegen misère-stemming en wijst daarbü krachtig naar boven. By de groote verscheidenheid van the ma's, die onder de rubriek „Voor vrouw en gezin" worden behandeld, treft ons weer de wekelijksche schets van „Kinderen uit myn klas." Tal van goede pennen werken mee, om de K. I. telkens weer interessanter te maken. Maar ook de illustraties mogen met eere wor den genoemd. We zien een fraai portret van H.M. de Koningin en een overvloed van pren ten, die opwekken tot kijken en bewonderen. Donderdagavond is het jaarlijksche Kerst- tournooi te Hastings aangevangen. Euwe speelde in de eerste ronde remise met Capa- blanca. De andere resultaten waren: Miss Meu- chik—Mitchll, M. Barry—Lifienthal, afgebroken. FlohrBotwinnik, afgebroken. Thomas—Norman 1—0. In de tweede afdeellng werd de partij tus schen Prins (Nedeiland) en Rubinstein afge broken. Thans zes deelnemers De wedstrijden om het Kampioenschap van Nederland 71/2 te Amsterdam zullen 4, 5 en 6 Jan. a.s. in café Dubois aan de Ceintuurbaan worden gehouden, georganiseerd door de Biljart- vereeniging „Benoorden het Y". Deze kampioen schappen zyn door den Nederlandschen Biljart bond ingesteld, teneinde de beste speler te kun nen afvaardigen naar de Wereldkampioenschap pen. Naar wy vernemen hebben reeds vier spelers Ingeschreven voor deze kampioenschappen n.l. Sweeping, dé Leeuw, Breuming en Gehr'ëls. De mogeiykheid is niet uitgesloten, dat nog meer spelers aan deze kampioenschappen zullen deel nemen. Behalve de vier reeds door ons vermelde deel nemers aan de Nederlandsche kampioenschap- Pen cadre 71/2 hebben alsnog ingeschreven de spelers Van Vliet en Keyzer, zoodat dus in to taal 6 biljarters deelnemen. In dit verband kan met een enkel rooster volstaan worden en zijn slechts drfe speeldagen noodig. De partijen zijn alle lang 300 punten. ALKMAAR, 28 Deo. Kaasmarkt Aan voer 35 stapels, 57000 kg. 34 Fabr. kl. 18.00, 1 Fabr. midd. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Dec. 1300 kg. Wortelen 1.00, 28000 kg. Roode kool 1.30 2.20, doorschot 1.001.20, 30000 kg. Gele kool 30000 kg. Deensche Witte kool 0.701.40, 7500 kg. Uien: Gele Uien 2.10—2.50, Grove 2.50 2.90. Gele Drielingen 1.40, 135 stuks Bloemkool Reuzen 9.9010.30. LEEUWARDEN, 28 Dec. Veemarkt. Aan gevoerd werden: 54 Enterstieren 80150, 43 Twenterstieren 150240, 210 vette koelen 110 185 per stuk, idem 3052 ct. per kg., 194 melk en kalfkoeien 100210, 128 pinken 60115, 10 vette kalveren 2060, 90 graskalveren 1870. 477 nuchtere kalveren 36, 345 vette schapen 1018, 45 weide schapen 914, 55 lammeren 6—12, 184 vette varkens 2570 per stuk, idem 2831 ct. per kg., 24 magere varkens 1235, 67 kiene biggen 510, 9 bokken en geiten, 73 paarden. Totaal aanvoer 2475 stuks. Zui vel: Edammerkaas 921. Aanvoer 9899 kg. 147 kg. münboter 1.071.27 per kg., 144 kg. veilingboter 1.39 per kg. Aanvoer 5-3, 16-6 va ten. Commissie 57. Eierenhandel. Aangevoerd werden 17000 kg. kipeieren. Prijs 2.504 per 100 stuks. Handelsprys 5060 ct. per kg., 200 kg. eendeieren 33.25 per 100 stuks. Handels prys 4045 ct. per kg. pluimvee: Aange voerd werden: 25 slachthanen 5075 ct., 50 slachtkippen 4080 ct., 40 jonge hanen 0.401, 50 eenden 5070 ct., 10 konijnen 12,513 ct. per pond. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen. Gou- dakaas 20 plus 7.508, idem 40 plus 12.5013, idem volvet 1617, Edammer 20 plus 7.508, idem 40 plus 12.5013, broodkaas 40 plus 12.50 tot 13 per 100 kg. Handel flauw. NOORD-SCHARWOUDE, 28 Dec. 5900 kg. Uien: Drielingen 1.101.30, Uien 2.002.30, Grove Uien 2.502.80. 5100 kg. Peen 0.901.20, idem kleine 60 cent. 79800 kg. Roode kool 1.10 2.10, idem doorschot 1.001.70. 56400 kg. D. Witte kool 0.70—1.40, idem doorschot 0.70—0.80, 23200 kg. Gele kool 1.001.30, idem doorschot 1.00—1.10. WOERDEN, 27 Dec. VeiHngsver. Woerden en Omstreken. Andijvie 1025 cent, Groene kool 2 3 cent, Savoye kool 3.5 cent. Roode kool 3 cent, Bloemkool 414.5 cent. Knolselderle 44 cent per 10 stuks. Spruitkool 410.5 cent. Witlof 3.5 12.5 cent, Postelein 14 cent per flesch. Peen 15 cent per 10 kg. Boerenkool 7.5 cent per 10 stuks. Goudrelnet 821 cent, Ermgaard 914.5 cent, IJsbouten 6.5 cent, Comtesse de Paris 17.5 cent, Winterjan 27.5 cent, Herfstsuikerpeer 16 cent, Jodenpeer 11 cent. WOERDEN, 28 Dec. Kaasmarkt Aan voer 87 partyen. le soort met RM. 19.00—21.50, 2e soort met R.M. 16.0018.00. Handel matig. ZWOLLE, 28 Dec. Aanvoer 148 kg., waarvan 3 1/8 vaten, 2 1/16 vaten en 176 stukken van een pond. Prijs 1.60—1.70 per kg„ per 1/8 vat van 20 kg. prima 31.00, afwijkende 30.00. per 1/16 vit van 10 kg. 15.0015.50. Handel vlug. 100.000 kipeleren 2.504.00 per 100 stuks. Hulden. Koehuiden 11 cent. pinkenvellen 11 ct., stlerenvellen 8 cent. Handel flauw. Veemarkt. Aangevoerd 641 runderen. 174 gras kalveren, 248 nuchtere kalveren. 74 schapen, 256 varkens, 286 biggen. Men besteedde voor neurende en versch gekalfde koelen 110.00195, dito vaarzen en schotten 100.00165, gustekoeien voor de vetweide of stal 45.00140, dito vaarzen 60.00115, voorjaarskal- yende koelen 80.00140, 114-jarige sprlngstieren Op de 4 pet. conversieleening gemeente Dordrecht is zóódanig ingeschreven, dat op de vrije inschrijvingen een belangrijke re ductie zal moeten worden toegepast. De 4 pet. conversieleening gemeente 'sGravenhage is geheel geplaatst. De vrije inschrijvingen worden ten volle toegewezen De Raad van Nederl. Indië komt 21 Jan. a.s. te Batavia bijeen ter bespreking van de werking van de restrictie voor bevol kingsrubber en van de maatregelen, waarop in de toekomst de restrictie zal worden ge baseerd. Op de Vergadering van houders van 5 pet. obligaties Batavia Electr. Tram Mij. werd het voorstel aangenomen, de rente betaling voor den tijd van twee jaar op te schorten. S« Blijkens den jongsten weekstaat is de goudvoorraad bij de Fransche Bank met fr. 108 mill, afgenomen n.l. van fr. 82.231 mïilioen tot fr. 82-123 mill. De Bank van Frankrijk keert een slot- dividend uit van fr 107 tegen fr. 100 het vorig jaar. Het totaal dividend bedraagt fr. 207 tegen fr. 200 de vorige twee jaren. Het productie-program van het Inter nationaal Staalkartel is voor Januari a.s. ongewijzigd gebleven. Agence Ec. et Fin. meldt, dat het Kartel besloten heeft, het tegenwoordig verkoopsysteem voor de eerste drie maanden van 1935 te handhaven. Aangezien de meeste vooraanstaande leiders van koperondernemingen in de Ver een. Staten thans met vacantie zijn, is het niet mogelijk, binnenkort een besluit te nemen omtrent een nieuwe a-s. conferentie. Inzake de Bulgaarsche buitenlandsche schulden is te Londen een tijdelijke rege ling getroffen. In Maart zullen onderhande lingen over een nieuw accoord worden ge voerd, welke zullen gebaseerd zijn op het resultaat van de enquête, welke door de Volkenbondscommissie naar den Buig aar - schen financieelen toestand werd ingesteld. Volgens het jaarverslag van de Kamer van Koophandel te Bremen heeft het Duit- sche economische leven het punt bereikt, waarop een verdere stijging van de binnen- landsche omzetten en een daarmede ge paard gaande bevordering van de werkver schaffing zonder gelijktijdige opleving van den buitenlandschen handel niet langer mogelijk zijn. Duitschlands export baart zorg. De landbouw-invoer uit Nederland is in de eerste negen maanden M. 20 mill, toegenomen, terwijl de Duitsche uitvoer naar Nederland M. 62 mill, afnam. Met ingang van 1 Januari 1935 worden, krachtens een verordening van den mi nister van Verkeerswezen de tarieven van alle door den Staat gesubsidieerde Italiaan- sche Scheepvaartmij en, verlaagd. De Oostenrijksche uitvoer van gloeilam pen, die in 1930 16.3 mill, schilling bedroeg, vertegenwoordigde in 1933 een waarde van slechts 3.9 mill. sch. Voor het loopende jaar wordt een verdere daling verWd'Chtt Het vakblad „Steel" raamt de bedrijvig heid der Amerik. Staal-industrie voor de afgeloopen week op 37V* pet. der capaciteit tegen 35.2 pet. de vorige week. Volgens opgave van het American Petro leum Institute bedroeg de gemiddelde Amerikaansche productie in de afgeloopen week 2-423.000 vaten tegen 2.419.000 vaten de vorige week. Van de Anaconda Copper wordt de netto winst voor 1934 op 2>A mill, geraamd te gen een netto-verlies van 6.82 mill, in 1933. De bankschulden moeten met 10 mill, zijn gedaald en de liquide middelen met 7 mill, zijn toegenomen. De bedrijvig heid is vooral in de laatste drie maanden toegenomen en het bestuur verwacht een verderen vooruitgang in 1935. Volgens verklaring van den president van de Canadian Pacific zullen de ont vangsten der Mij. over 1934 de vaste lasten ruim dekken en nog een aanzienlijke winst overlaten. De netto-bedrijfsontvangsten van elf groote Amerikaansche spoorwegonderne mingen zijn gedurende de maand November 16.9 pet. gedaald ten opzichte van die over November 1933. Zij zijn echter nog 4.1 pet. hooger dan in November 1932. De Amerikaansche automobiel-fabrikan ten zijn thans definitief met de groot- scheepsche vervaardiging hunner nieuwe modellen begonnen. Men voorspelt, dat de productie in Januari de hoogste maande- lijksche productie der laatste 5 jaren zal zijn. Ford heeft voor twee nieuwe typen auto mobielen den prijs met 10 verlaagd en voor andere modellen met 15 tot 35 verhoogd. Hij heeft zijn werkprogram voor Januari vastgesteld op 5000 auto's per dag. De Intern. Telephone and Telegraph Comp. boekte in de eerste 9 maanden aan bruto-inkomsten 57.5 milltegen 52 4 in dezelfde periode van 1933. De bruto winst bedroeg 10.83 mill, tegen 8-37 mill, en de netto winst 1.46 mill, tegen een verlies van 024 mill, in denzelfden tijd van het vorig jaar. De Amerikaansche minister van handel, Roger, verklaarde aan een correspondent van de „Daily Telegraph", dat de algemeene gegevens in het zakenleven er op wijzen, dat het economisch herstel in de Ver. Sta ten op den goeden weg is en dat de ver beteringen van het afgeloopen jaar zich zullen uitbreiden. Volgens een uitgesproken vonnis voor het districtsgerechtshof te Kansas City is het Amerikaansch Congres niet gerechtigd, de prijzen vast te stellen, zelfs niet voor het verkeer tusschen de verschillende staten van Amerika. De rechter was van oordeel dat ook Roosevelt hiertoe niet bevoegd was, omdat de vrije concurrentie daardoor wordt verstoord. 60.00115, 1y,-jarige pinken 60.00125, Jong® fokkalveren 20.00—60, nuchtere kalveren 6.009, vette koelen en ossen aan bouten 4243 cent, dito stieren 40 cent, dito kalveren 6090 cent, dito schapen 7.0017, 6-weeksche biggen 5 507, 14-weeksche dito 7.509. drachtige varkens 48 00 65, magere dito 27.5045 per stuk, vette dito 2732 cent per kg. Handel in varkens kalm. Ter voormarkt geen aanvoer Nuchtere en versch gekalfde vaarzen slecht Vet vee redelijk, stieren redelijk, pinken iets minder, kalveren willig, schapen prfjsh. ARNHEM, 28 Dec. Biggen 6.00—11.00 per stuk. Boter 1.50—1.60, aardappelen 5—7 cent. appelen 10—25 cent. peren 8—30 cent per kg. Bloemkool 12—18 cent. roode kool 48 cent. witte kool 48 cent, konijnen 0.07—1,80. kippen 0.40—1.00, hanen 70—90 cent per stuk. Eieren 2.00—3.50 per loost.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6