htdi Stadsnieuws Gemeenteraad van Velsen w Haarlem, 29 Dec. RADIO MOORS v. Sint Vinccntiusbibliotheken BEZUINIGEN? allright - op alles, WONINGBOUW TE SANT- POORT ZATERDAG 29 DECEMBER 1934 g°*"' R(\IE U <6 *22 BEHALVE OP UW GEZONDHEID. DUS ROOK UITSLUITEND Een ontslagkwestie AGENDA Officieel Philips reparateur fnnQ DE WINKELSLUITING Op Zondag en Maandag a.s. BIJEENKOMST G. EN W. H. de Greeve over de schatten van Toet-ank-amon EEN KERSTMAALTIJD VOOR DE R.K. BLINDEN Personalia COMITÉ VAN KATH. ACTIE R.K. ORATOR1UM- VEREENIGING Aamelding van nieuwe leden MUZIEK WEENSCHE AVOND H.O.V. Soliste: Amkie van Wickevoort Crommelin (sopraan) BELANGRIJK SCHOUWBURG- NIEUWS Wat is er in de komende dagen te doen? Anna Klaasen's Kindertooneel Revue Henriette Davids, Stadsschouwburg Mevr. Esther de Boer-Van Rijk in haar nieuwe rol „Betje" Voor het schooltje in het W oonwagenkamp Weekagenda van de St. Jos. Gez. Afd. Haarlem I, Jansstraat 59 Nieuwjaarsreceptie burgemeester Kanovereeniging Trekvogels VRAGENBUS De gasprys met een halven cent verlaagd. Verdere verlaging zou een gat in de begroo ting slaan Bouwen te Santpoort Ontslagkwestie Gasprijsverlaging Benoemingen Ambtelijke misdragingen? HAARLEMMERMEER 30 December 31 December Apotheekdiensten INSTELLINGEN SPAANSCHE JEZUÏETEN VERTROKKEN "tj.Lans j,Co C\\roen 0rao\ebWer s\er /I Ndvocaa* 1 Januari 1935 en eindigende met ingang van 1 Januari 1936, niet ambtshalve lid, der Cen trale Commissie van de Landbouw-Crisiswet 1933: G. J. Blink te Noordwijk en Chr. van den Heuvel te Heemstede. WINKELS: TEL.: KI. Houtetraat 57 13676 Rijksstraatweg 8 12033 Amsterdamstr. 64 12612 Voorzorgstraat 5 hk. Brouwerspl. 10644 Wij wijzen er nog eens nadrukkelijk op, dat morgen Zondag, de gewone regeling der win kelsluiting geldt. De bloemenwinkels moeten dus in tegenstel ling met een begin December gepubliceerd be richt, gesloten zijn. Voor de overige winkels gelden de bekende bepalingen der Zondagssluiting. Maandagavond mogen alle winkels tot tien uur open blijven. Gisteravond hield de weleerw. heer H. de Greeve voor de Haarlemsche leden van de Ver- eeniging „Geloof en Wetenschap" zijn bekende en terecht gewaardeerde voordracht over: „de schatten van Toet-ank-amon". Het was eigen lijk een compleet college over de Egyptische kunst, dat de inleider hield. Uit zijn brillante voordracht bleek overduidelijk welk een onschat baar illustratie-materiaal de sensationeele vondst van Carter en Carnavon heeft opgeleverd. De zeldzame rijkdom en artistieke voornaamheid van de schatten van Toet-ank-amon's graf moeten op iedereen indruk maken. De spreker begon zijn voordracht met een beeld te geven van de eigenlijke techniek van het opgravittgswerk en van de bizondere moei lijkheden, die zich bij de opening van het graf van Toet-ank-amon hebben voorgedaan. Gehol pen door een groot aantal merkwaardige foto's liet hij zijn gehoor deelen in de sensaties van de ontdekkingen, steeds nieuwe, vanaf het eer ste vinden van de schacht, die naar de graf kamers leidt, tot het openen der laatste mum- miekist. De strikt-historische beteekenis van de vondst heeft men wel eens overschat, maar van welk een belang ze is geweest voor de cultuur geschiedenis had de inleider moeilijk vollediger kunnen aantoonen. Enkele minuten na het be gin van de lezing week reeds de spanning van de sensatie, om plaats te maken voor de ge zondere sfeer van zuivere menschelijkheid en diepe religiositeit, die aan de artisten van Mem fis en Thebe zoo eigen waren. Bij velen zal de lust zijn opgekomen om va- cantiereizen naar de musea van Cairo te on dernemen. Niet allen weten, dat ons eigen Leidsch museum goede, zij het dan meer be scheiden, specimina van Egyptische kunst be zit. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, mr. F. Vorstman, mede, dat door bijzondere omstandigheden de aangekondigde voorstelling van „Lucifer" in Januari niet zal kunnen door gaan. In plaats daarvan zal Het Groot-Neder- landsch-Tooneel, waarschijnlijk in Februari, een voorstelling geven, terwijl het Hofstad-Tooneel op Maandag 21 Januari (een première voor Ne derland) het tooneelstuk: „Voor het Kind" zal opvoeren. De R.K. Vereeniging voor Blindenzorg afd. Haarlem heeft Donderdag aan alle R.K. Blin den van Haarlem en Omstreken een Kerstmaal tijd aangeboden. Door de zeer op prijs gestelde medewerking van de St. Vincentiusvereeniging kon dit op zoodanige wijze geschieden, dat de kasmiddelen van Blindenzorg niet al te zeer in het gedrang kwamen. In het gebouw van deze vereeniging, waar een der lokalen was versierd, waren tegen zes uur een zeventigtal blinden en geleiden bijeen en na het zingen van een paar Kerstliederen en een welkomstwoord van den voorzitter nam de maaltijd een aanvang. Voor afwisseling, zoowel gedurende den maal tijd als daarna, was gezorgd. Verschillende zang en muzieknummers werden ten gehoore gebracht en op zulk een keurige wijze uitgevoerd, dat de aanwezigen daarvan echt genoten hebben. Mevrouw van Tienhoven had zich welwillend beschikbaar gesteld voor de zangnummers, ter wijl het jongensorkest van het R.K. Lyceum onder leiding van den heer Koop de muziek nummers uitvoerde. De geestelijke adviseur kapelaan P. Schretlen hield een gevoelvolle rede, waarin hij de blin den voorhield, bij het Goddelijk Kind in de Kribbe van Bethlehem de kracht te zoeken om moedig verder door het leven te gaan. De heer H. B. van der Sande droeg een door hem gemaakt gedicht voor, waaruit de zienden konden leeren, dat van hen niet gevraagd wordt een uitsluitend medelijden met de blinden om hen daar te helpen, waar zij op hulp van zien den zijn aangewezen. Hierna droeg hij een humoristische schets voor „de list van den pastoor". Als dank had hij een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. Het spreekt vanzelf, dat de gebruikelijke speeches niet achterwege bleven. Ten laatste zij nog vermeld een voordracht van een vrouwelijke blinde, die veel succes had en dat bij het naar huis gaan aan alle blinden een Kerstgave werd uitgereikt. N.V. Maandag: bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. Woensdag, 2 Jan. 1935: te 8.15 uur: Cursus Eerste Hulp bij Ongelukken voor leden van den R. K. Vrouwenbond in het St. Elisabeths- gebouw, Jansstraat 49. Donderdag, 3 Jan.: Des morgens 9 uur ver gadering van het Armbestuur der parochie St. Bavo-Noord in de pastorie. 2.30 uur: Vergadering van de St. Martha- vereeniging in het Tehuis Bloemhofstraat 1. 8 uur: Begincursus R. K. Esperantistenver- eeniging „Abbé Richardson" bij Brinkmann. 8.15 uur: Repetitie van het R. K. Haarlems Gemengd Tooneel „Thalia" in den Schouw- burg-Jansweg. 8.30 uur: Bureauvergadering van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vinccen- tiusgebouw. Vrijdag, 4 Jan. 8 uur: Vergadering van de Middenstandsvereeniging OverveenBloemen- daal. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereenlgin- gen verzocht bij het uitschrijven van een ver gadering vooraf overleg te plegen met 't Alge meen Secretariaat, mej. W. van der Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608 en by vaststel ling hiervan onmiddeliyk mededeeling te doen. De R. K. Oratoriumvereeniging gaat haar repetities voor de volgende uitvoering weer be ginnen. In studie wordt genomen de „Sympho- nia Passionis" van Kuno Stierling, een mach tig werk, dat op overheeriyke wijze het lijdens verhaal van Christus weergeeft. Het is geschre ven voor groot orkest en groot koor. De ka tholieke zangers en zangeressen van Haarlem en omstreken, die aan het welslagen van deze wereldpremière in Haarlem willen medewerken, worden beleefd uitgenoodigd zich daarvoor op te geven Donderdagavond 3 Januari des avonds half negen in café-restaurant Brinkmann, Groote Markt, Haarlem. We hadden mogen verwachten dat deze tweede Weensche avond zoo mogeiyk een nog grooter succes zou hebben beleefd dan de eerste. Het succes is evenwel uitsluitend aan den kant der musici gebleven die onder Adams soepele leiding een keurig verzorgd programma ten gehoore brachten. En misschien is wel juist dit programma, al thans de eerste helft ervan, oorzaak geweest, dat een aantal muziekliefhebbers of, laten Wb liever zeggen liefhebbers van specifiek Weensche muziek van het genre Strauss, zyn weggebleven. Want de prijzen waren ten andere populair ge noeg. Wellicht dus was de eerste programma helft een groqt aantal menschen veel te serieus. Want Schubert, Mozart en Brahms, hef zijn na men die licht minder ingewyden op het idee brengen kunnen, dat ze aller-emstige muziek te verwerken zullen krijgen. En daar komen ze immers niet voor! Helaas; en ze breken daar door dus het opbouwende en opvoedende ele ment, dat de H. O. V. steeds aan haar concerten weet te binden, af. T enandere is het goed ge zien, naar we meenen, dat de H. O. V. niet toe geeft aan dien openbaren drang naar louter amusements muziek en het opvoedend element biyft beschermen zoo noodig ten koste van min der goed bezochte concertavonden als deze. Over de uitvoering zelve ten slotte weinig an ders dan lof. Zoowel de muzieken van Schubert, Mozart en Brahms als die van Johann en Josef Strauss werden levendig en plastisch vertolkt. De sopraan Ankie van Wickevoort Crommelin was in haar Mozart-Aria „Ah, lo previdi" goed op dreef al is haar dramatiek niet van de sterk ste soort. Beter ligt haar een lichter genre als dat van Dorfschwalben aus Oosterreich, dat ze geestig en kleurig vertolkte, daarby goed byge- staan door het orkest ensemble. De zangeres kreeg bloemen en veel en lang durig applaus. De balletmuziek uit Rosamunde behoorde met de twee Hongaarsche Dansen tot het beste van den avond. J. S. Door den Minister van Economische Zaken eyn benoemd, voor het tydvak aanvangende De „Gysbrecht van Aemstel" van de N.V. Amsterd. Tooneelvereeniging (Dir. v. Dalsum en Lefresne) zal ook dit jaar te Haarlem opgevoerd worden en wel op 11 Januari in den Stads schouwburg. Op Maandag 7 Jan. zal het Nederl. Indisch- Tooneel, (art. leiders Cor Ruys en Louis de Bree) „Mercadet" (de groote speculant van Honoré de Balzac) opvoeren. De titelrol (een van de groot ste succesrollen van wyien Dr. Willem Royaards) zal door Cor Ruys vertolkt worden. Deze avond biedt de directie van den Stads schouwburg als invitatie-voorstelling aan de abonnementhouders aan. Dan komt op 12 en 13 Jan. Fritz Hirsch met zlin nieuwste schlager n.l. „Ein Fruhlingstraum lm Alten Wien", in den Stadsschouwburg. Zondagmiddag a.s. om half drie komt mevr. Anna Klaasen in het Gem. Concertgebouw een voorstelling geven voor de Haarlemsche jeugd en wel met e enspel in drie bedrijven en getiteld: „Harrelijntje op Grootmoeders Kerstfeest". Wij zien Harlekijntje in dolste grappen als „Toovenaar", „Anneke Tanneke Tooverheks", „Een vrooiyke vischparty, „Circuskunstjes van aap Bobo", en al de dorpskinderen in hun fleu rige costuumpjes spelen en lachen mee. 't Belooft een heeriyke middag te worden. Door het groot succes van deze revue aange moedigd, heeft de directie der Stadsschouwburg besloten deze ruvue ook nog op Nieuwjaarsavond te brengen. De nieuwe rol, die mevrouw de Boer-van Ryk in „Betje" onder dezen naam zal spelen, belooft voor de echte tooneelvrienden weer iets marquants te worden. Men stelle zich voor, dat mevr. de Boer in een welgestelde familie als verzorgster optreedt en een erfenis krijgt, die men haar afhandig weet te maken. Verre van de mogeiykheid hier nu een dra matisch verloop te schetsen, is de auteur Henk Bakker erin geslaagd een hoog humoristischen vorm te vinden en ons te teekenen hoe sluw, maar geestig en oerkomisch mevr. de Boer, alias „Betje" haar effecten tracht terug te krij gen. Hoe en of zij hierin slagen zal is het geheim, dat de schouwburgbezoekers, die de vertoonin gen van „Betje" a.s. Dinsdag- en Woensdag avond in den Janswegschouwburg zullen bij wonen, in de pauze kunnen oplossen. Voor de prijzen om deze oplossing te vinden, raadplege men de aanplakbiljetten en advertenties. Bü kapelaan de Wit kwa mnog binnen 2.65. ZONDAG: geen spreekuur van den Pracses; 8.30 Ping-Pongclub; de biljartzaal is open voor ontspanning. MAANDAG: wegens oudejaarsavond geslo ten. DINSDAG: Nieuwjaarsdag: 12.30 receptie voor de Gezellen en hun verloofden; 7.3010.30 ontspanningsgelegenheid. WOENSDAG: Maria-Congregaties in de ver schillende Parochies. DONDERDAG: 8.30 Ontwikkelingsclub, groote zaal gesloten. VRIJDAG: 9.00 Schola Cantorum voor uit voering van 20 Januari: ieders opkomst drin gend gewenscht. ZATERDAG: 8.30 Ping-Pongclub A. N.B. DONDERDAG a.s. Commissariaat^-ver gadering om half negen Pastorie Paul Kruger- straat 43. De heer en mevrouw Maarschalk zullen ter gelegenheid van den Nieuwjaarsdag gaarne ontvangen op 1 Januari a.s. van 3 tot 5 uur. Het bestuur deelt mede, dat de gymnastlek- avond van Donderdag 3 Januari wegens repa raties aan de zaal niet door zal gaan. Vraag: Is er in Amsterdam een Deenschcon sulaat en zoo ja, waar is dit te vinden? Antw.: Het Deensch consulaat is gevestigd De Ruyterkade 139. Vraag: Hoe diep is de Noordzee tusschen Nederland en Engeland? Antw.: Grootste diepte 80 Meter, ten Z. van Doggersbank. Vraag: Hoe moet ik koffie-extract maken en wat is het recept daarvan? Antw.: Neem 'A pond gemalen koffie, daarop 'n liter kokend water. Dit 12 uur laten trekken. Vervolgens doet men 'A pond witte suiker droog in de koekepan. Men laat dit donkerbruin worden en voegt er dan geleideiyk y, liter koud water aan toe. Dit mengt men bü de koffie en laat het geheel nog een half uurtje trekken. Daarna filtreert men het extract door een dun lapje en bewaart men het in goed gesloten fleschjes. Vraag: Ik ben aangeslagen in de inkomsten belasting voor 62.58. Aan pensioen ontvang ik 11.56 en ouderdomsrente 2.60. Totaal 14.16. Myn aftrek voor de Levensverzekering is la en van myn vakvereenigir.g 2.60. Ik moet be talen aan inkomstenbelasting (hoofdsom en op centen) 14.28; Hoofdsom en algemeene opcen ten ƒ27.30; voor de gemeente 21.00. Te zamen ƒ62.58. Geen aftrek van kinderen heb ik. Is deze aanslag juist? Antw.: Volgens uw gegevens bent u te hoog aangeslagen. Dien een reclame in. Zie daarvoor den achterkant van uw aanslagbiljet. Vraag: zyn de navolgende loten reeds uitge loot? Rotterdamsche Schouwburg Serie 1620 No. 16; Holl. Grond Credietbank Serie 63124 No. 34. Antw.: Niet uitgeloot. Vraag 1: Waar kan men inlichtingen krijgen van het Vreemdelingen Legioen in Frankrijk? 2. Wat zyn de voorwaarden? 3. Waar wordt men meestal naar toegezon den? 4. Behoeft men als meerderjarige daar geen gewetensbezwaar voor te hebben? Antw. 1 en 2: Wendt u tot den heer consulair agent van Frankryk, Ocsterduinweg 243, Aer- denhout. 3. Dit is niet te zeggen, maar waar- schyniyk naar Afrika. 4. Wie zijn ziel en zalig heid lief heeft, zal by voorkeur niet in het Vreemdelingenlegioen dienst nemen. Vraag: ABC spelen pandoer. A heeft ge geven, B doet pandoer met een driekaart van een aas; C past. D doet pandoer met een drie- kaart van zyn troef heer met stuk. Wie mag nu spelen: de driekaart van een aas, of de driekaart van heer met stuk? Antw.: Het ligt aan de afspraak, maar in den regel zal in dit geval D spelen. Vraag: Mijn poes, circa half jaar oud, heeft last van wormen. Wat is daar tegen te doen? Als eten krijgt hy kattenbrood met vleesch. Antwoord: Geef uw poes een half gram San- tonine door een schoteltje lauwe melk. Herhaal dit tweemaal om de 14 dagen. Vraag Ik heb van Mei tot November 1933 een knecht gehad die me nooit een renteboekje aan geboden heeft. Thans krijg ik een navordering van den Raad van Arbeid om nog te betalen. Ben ik dat verplicht? Antw.: Ja. Vraag: Miln zoon is aangeslagen in de Ryks- inkomstenbelasting voor f 11.50. Opgave was vrije kost en inwoning, geen loon en een gulden zakgeld per week. Is deze aanslag juist? Antwoord: Vermoedeiyk niet. Dien dus een bezwaarschrift in. Zie daarvoor de achterzijde van uw aanslagbiljet. Vraag: Kunt u my ook zeggen of Serie 44280 No. 48 van de Holl. Grondcredietbank te Am sterdam reeds is uitgeloot? Antw.: Niet uitgeloot. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. De raad was voltallig. Op voorstel van B. en W. werd vervolgens wyziging gebracht in de bepalingen in zake het verleenen van kindertoelage. Goedgekeurd werd een voorstel om een ge deelte van den Brederoodschen weg aan het openbaar verkeer te onttrekken. Voorts werd besloten tot wijziging van den naam Brederoodscheweg. Goedgekeurd werd het voorstel tot aanleg van een gedeelte van de Zoutmanstraat te IJmuiden. Aan de orde was hierna het voorstel tot het verleenen van vergunning tot het aanleg gen van wegen op de gronden naby de Voor plaats te Santpoort. De heer SLUITERS acht het onjuist, dat er geen uitweg is naar den Terrasweg. Voorts vraagt spr. of de woningen, die daar komen, noodig zyn. Werkgelegenheid is er niet. De gemeente zit straks met de last. In Santpoort zyn geen woningen noodig. Er staan er daar vele onbewoond. In Santpoort hebben zich reeds meerdere werkloozen van elders geves tigd. Spr. verklaart zich tegen de voordracht De heer MAAS zegt, dat wanneer dit plan een precedent zou zyn, hij er ernstig bezwaar tegen zou moeten maken, zulks in verband met het groot aantal leegstaande woningen in onze gemeente. Spr. is er voor dat dit stuk be bouwd wordt. Intusschen waarschuwt spr. om niet door te gaan met het bouwen van provinciale arbei derswoningen. Laten B. en W. goed toezien op hetgeen daar gebouwd wordt. Wanneer deze woningen voltooid zyn, is voorlooptg in de woningbehoefte te Santpoort voorzien. De heer VERMEPLEN zegt, dat het onder havige terrein geschikt is voor arbeiderswonin- genbouw. Overigens kan de stichting van deze woningen er toe bijdragen, om de huren der arbeiderswoningen, welke in onze gemeente veel te hoog zyn, naar beneden te drukken. Wethouder DUNNEBIER antwoordt, dat de uitwegen naar de Hoofdstraat en den Kerkweg voldoende zijn. Ten aanzien van de doorbraak naar den Terrasweg, wacht de gemeente rustig af. De hiervoor benoodigde grond is thans nog veel te duur. Ook spr. wyst er op, dat de bezwaren tegen den bouw by den verkoop van den grond had den moeten worden besproken. Thans mag de gemeente den bouw niet tegenhouden. De grond is van meet af aan bestemd geweest voor arbeiderswoningbouw. Er zullen geen wo ningen van een minimaal type worden ge bouwd. Na repliek werd het voorstel goedgekeurd. De heer Sluiters stemde tegen. Door teruggang van het aantal leerlingen by de B. L. O.-school, komt met ingang van 1 Januari 1935 een leerkracht dezer school niet meer voor een rijksbydrage in aanmerking Een der leerkrachten dient dus te worden ontslagen en op wachtgeld gesteld. B. en W meenen, dat hiervoor in aanmerking komt mevrouw RoelseBedijs. Dit voorstel lokte een zeer langdurige dis cussie uit. De heer v. d. FLIER betoogt, dat mej. Vyl- brief, die minder bevoegdheid bezit dan mevr. Roelse, voor ontslag in aanmerking komt. Verschillende leden wijzen op de goede hoe danigheden van mej. vyibrief, terwyi zy overigens meenen, dat de gehuwde onderwij zeres in casu mevrouw Roelse het eerst in aanmerking komt voor ontslag. Op de be voegdheden wordt te veel nadruk gelegd. De VOORZITTER zeide, dat mej. vyibrief een zeer byzondere persooniykheid is, die in elk geval voor de gemeente moet worden be houden. Het resultaat was ten slotte, dat het voor stel van B. en W. werd aangenomen met 16 tegen 11 stemmen. Tegen stemden de heeren v. d. Flier, Visser, Luykman, Zalm, Van Rum- melen, Raven, Van Doensel, Van Heyst, v. d. Veer, Sluiters en Stark. B. en W. stellen voor den prys van het gas over den muntmeter met ingang van 1 Jan- 1935 met een halven cent te verlagen. De commissie voor het gasbedryf had voor gesteld den prijs met één cent te verlagen. Dit zou een tekort op de begrooting veroorzaken van ruim f 28000. De heer STARK vindt de verlaging, welke B. en W. voorstellen niet ver genoeg gaande. Velsen heeft een distributiebedryf, evenals Beverwyk en Krommenie. In laatstgenoemde gemeenten is de pry's echter aanzieniyk lager Spr. merkt op, dat by handhaving van den prijs het geraamde verbruik niet bereikt wordt en dringt er met kwam op aan den prys over de geheele linie met een cent te ver lagen. De heer MAAS betoogt, dat de kostprijs buiten beding kan blyven. Met de storting van de winst in de gemeentekas, welke noodzake- iyk was, is het gegaan als in andere groote ge meenten. Het is heel gemakkeiyk om te zeggen: ver lagen met één cent. Maar dan ontstaat een tekort van f 2800- Spr. voelt er niets voor om in onze sluitende begrooting zulk een gat te slaan. Ook met de verlaging van 1 cent werkt men de petroleum de deur niet uit. Een halve cent verlaging is inderdaad een poover resultaat. Een half ei is echter nog altyd beter dan een leege dop. Intusschen vraagt spr. aan het college, om, wanneer de winst het toelaat, met voorstellen tot verdere verlaging te komen. Op het oogenblik vindt spr. geen vrijheid om verder te gaan, wanneer geen dekking kan worden aangewezen. De heer TEN BROEKE verdedigt het voor stel van B. en W., naarna de heer HOMBURG in overweging geeft, om te onderzoeken of het verbruik kan worden bevorderd door een sterk verlaagden prys voor een bepaald ver bruik. De heer V. D. VEER erkent dat met deze verlaging het minder verbruik voorloopig niet op te vangen is. Doch de petroleum is uitslui tend uit een oogpunt van concurrentie zeer laag in prys. Dat kan zoo niet blyven. Een halve cent verlaging heeft volgens spr. absoluut geen waarde. Wethouder DUNNEBIER antwoordt, dat een verdere verlaging niet mogelyk is, hoe gaarne het college dat ook wil. Nu mag men zeggen: een halve cent is niet veel, tegenwoordig let men op de kleintjes en een half ei is beter dan een leege dop. Spr. zegt toe in den loop van het jaar na te zullen gaan, of een verdere verlaging mogelyk is. Verder kunnen B. en W. niet gaan, omdat het een gat in de begrooting beteekent. Ook B. en W. hebben gedacht aan een be- langryke verlaging boven een bepaald verbruik. Maar dan bereikt men de kleine verbruikers niet. Dan profiteeren alleen de grootere ver bruikers. De VOORZITTER wyst er nog eens op, dat B. en W. er niet aan mogen meewerken om bewust een gat in de begrooting te maken, die met de grootste moeite sluitend is gemaakt. Wethouder NIJSSEN vraagt of de voorstan ders van 1 cent verlaging zich wel gerealiseerd hebben, wat de gevolgen zijn. De gemeente zou wederom armlastig worden, met al de gevol gen van dien. Na nog eenige discussie wordt het voorstel, om den prys met een cent te verlagen verwor pen met 8 tegen 19 stemmen. Vóór stemden de heeren Raven, v. Rummelen, Zalm, Visser, Luykman, v. Woensel, v. d. Veer en Stark. Als verloskundige in de afdeeling Santpoort werd aangewezen mejuffr. T. Meereboer, te Schoorl. De heer MAAS trok zyn motie inzake de steunverleening voor zoover betreft het af trekken van particuliere giften en het tot °P zekere hoogte vrylaten van persoonlyk bezit der ondersteunden in, zulks in verband met de te dezer zake verschenen Ministerieele circulaire. Benoemd werden: tot tydeiyk leeraar aan de Gemeentelyke Visscheryschool de heer J. Stam; tot lid van de R. K. Burgerlyke Instelling van Maatschappelyk Hulpbetoon de heer C. P. Post. De aftredende leden van de verschillende commissies van toezicht op onderwys werden herbenoemd. Onder de ingekomen stukken was een adres van G. J. Nieuwpoort te Santpoort, houdende verzoek door en uit den raad een commissie van onderzoek te benoemen met betrekking tot ambtelijke misdragingen van den wethouder van Openbare Werken, het College en den notarieelen lasthebber der gemeente, den heer Dolleman. B. en W. stelden voor dit adres voor kennis geving aan te nemen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Van Heijst, zegt de VOORZITTER, dat het college aanvankelijk gedacht heeft aan een strafvervolging tegen adressant. In ieder ge val kan op deze zaak niet worden ingegaan, voor en aleer adressant met bewyzen komt. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Bij de rondvraag dringt de heer MAAS aan op vrijstelling van de verplichte een.uur-sluiting op Oudejaarsdag, ten behoeve van de kappers. De VOORZITTER antwoordt, dat de veror dening dit niet toelaat. Deze kan niet zoo snel gewijzigd worden, want dat behoeft de goed keuring van de Kroon. De heer VISSER dringt op soepelheid aan. Hierna volgt sluiting. Jubileum Dezer dagen was het 25 jaar ge leden, dat de heer G. G. van Beinum door den gemeenteraad voor de afd. Vyfhuizen en om geving werd benoemd tot lid van het burger- iyk armbestuur dezer gemeente. In een gehouden vergadering van dit armbe stuur werd hem door den voorzitter, wethouder Koning, mede namens het gemeentebestuur dank gebracht voor de toewyding en accura tesse, waarmede hy de niet gemakkeiyke t.«n»k van armmeester steeds heeft vervuld en hem toegewenscht dat het hem gegeven zou mogen zyn deze functie nog vele jaren op dezelfde voorbeeldige wyze te blyven waarnemen. Deze toespraak ging gepaard met de aanbieding van een bloemstuk namens de vergadering. De heer van Beinum dankte voor deze attentie en voor de prettige samenwerking, die hy steeds van zijn medeleden mocht ondervinden. Diefstallen Bij de politie werd aangifte gedaan dat ten nadeele van den heer T. aan den Aalsmeerderdyk de op het erf aanwezige voorraad steenkolen voor een groot gedeelte is ontvreemd. Door openschuiving van een raam hebben ongewenschte bezoekers by een bewoner van den Sloterweg in de woning eenig geld ont vreemd. Voorts werd te Hoofddorp van een op een erf staande auto een nog zoo goed als nieuwe deken weggenomen, terwyi een rywiel dat on der een veranda aan den Hoofdweg stond door onbekenden werd weggenomen. De politie stelde een onderzoek naar deze diefstallen in. Burgerl. stand Geboren: Leonardus Jo hannes Wolterus, z. van L. J. W. van Haaff en P. A. Radsma. Willy, d. v. J. van Os en W. A. van Ryswijk. Gerardus Maria, z. van J. C. Kamp en G. Heemskerk. Wilhelmus Cornells, z. van C. Schönhage en J. M. P. van der Jagt. Aaltje, d. van J. Landsman en J. Bulteel. Gebouw „St. Bavo" Gewone zittingen 4—7 uur; Geel Wit 6 uur. Palace-theater ,,Ein Meinacht in Weenen" Op het tooneel Suzi Klein, 2.30, 7 en 9.15 u. Rembrandt-theater „Op hoop van zegen" Op het tooneel 6 Readings, 2.30, 7 en 9.15 u. en 9.15 uur Luxor-theatcr „Spion nummer 13", 2.30, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw. Anna Klaassen's Kinder tooneel, 2 uur. Schouwburg Jansweg. „De vier Jaargety- deri', kwart over 8. Rembrandt-theater. „Op Hoop van Ze gen." Op het tooneel 6 Readyngs, 2 uur, 4.30 uur, 7 uur en 9.15 uur. Cinema Palace. „Een Meinacht in Wee nen." Op het tooneel Suzi Klein, 2 uur, 4.30 uur, 7 uur en 9.15 uur. Luxor-theater. Spion nummer 13, 2 uur, 4.15 uur, 7 uur en 9.15 uur. Waaggebouw, Spaarne. Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel", 104 uur. Stadsschouwburg. Revue „Gaat dat zien", 8 uur. KONINGSTR, 27 - TELEF. 14609 Rembrandt-theater. „Op Hoop van Ze gen." Op het tooneel 6 Readyngs, 2.30 uur, 7 uur en 9.15 uur. Cinema Palace. „Een Meinacht in Wee nen." Op het tooneel Suzi Klein, 2.30 uur, 7 uur en 9.15 uur. Luxor-theater. Spion nummer 13, 2.30 uur, 7 uur en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Revue „Gaat dat zien", 8 uur. Van Zaterdag 29 December des avonds om 8 uur tot het einde des jaars wordt de Zon dags- en nachtdienst der apotheken waarge nomen door firma Th. A. Klinkhamer, Ko ninginneweg 69, firma Grijseels en van Hees, L. Veerstraat 14, Marnix-apotheek, Marnix- straat 65, Centraal Apotheek, Groote Houtstraat 78 en W. P. Woutersen, apotheker, Koninginne weg 3. Van Maandag 31 December des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 4 Januari 1935 wordt de Zondags- en nachtdienst der apotheken waargenomen door: Apotheek Loomeyer, Bar- teljorisstraat 11; Park-Apotheek, Kleverpark weg 13 en door W. p. Woutersen, Konin ginneweg 3. St. Elisabethsvereeniging Jansstraaf 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; verga dering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdags van 3 tot 4 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Bisschoppelyk Museum Geopend op werkda gen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen by mej. H. Simons, Bloemhofscraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, i4, 89 uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bioemhofstraat l. Haar lem. Tel. 11671. Spreekuren: R. K. wykverpleging, Magazyn verplegingsartikelen, inschrijven iidmastschap, inlichtingen alle werkdagen van 10 tot 5 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp, wykver pleging en Magazyn Parklaan 75 (telel. 16391). Leesgeld 3 cent per boek in de week. De bibliotheken zijn gevestigd en geopend: N. GROENMARKT 22, Woensdagsmiddags van 34 uur voor de kinderen. Woensdags- en Vrijdagsavonds van 89 uur voor ouderen. KLARENBEEKSTRAAT 60, Woensdagsmid dags van 1.302.30 uur voor de kinderen. Woensdags- en Vrijdagsavonds van 89 uur voor ouderen. HAGESTRAAT 49, Woensdagsmiddags van 23.30 uur voor de kinderen. Woensdags- en Vrijdagsavonds van 7.308.30 uur voor ouderen, GEN. DE LA REYSTRAAT 17, Woensdags middags van 3.305 uur voor de kinderen. Dinsdags- en Vrijdagsavonds van 8.30 9.30 uur voor ouderen. JONGENSSCHOOL, EEMSTRAAT, Woens dagsmiddags van 2A—3A uur voor de kinderen. Dinsdags- en Vrijdagsavonds van 89 uur voor ouderen. Na op den Tweeden Kerstdag in een plech tige H. Mis afscheid te hebben genomen van Hulsberg, zyn de Spaansche Paters Jezuïeten, die, uit hun land verdreven, hier een toevlucht gezocht hadden, Vrydag naar Italië vertrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2