De taak van de burgerwacht n Waar de filmband rolt I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan 'n „Omroeper" j voor 75.000 gezinnen Wat de tonq streelt FUNKE'S ROGGEBROOD PROPAGANDA-A VOND Voor OUD en NIEUW 0. J. DE JONG 'N TROUWE KLANT TRUST HYPOTHECAIRE ZATERDAG 29 DECEMBER 1934 aiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiimiiumiiiiiiiimuiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiniiHiiniiHiinmnTimiiiiB STADSNIEUWS Positieve en negatieve bestrijding van het communisme Groot enthousiasme De heer Kuiper De heer Th. Hooy GROOT KINDERFEEST Monte Carlo-rit BURGERLIJKE STAND R. K. Bond voor Groote Gezinnen K. J. M. V. „St. Augustinus" Voedzaam en zeer smakelijk VRAAGT HET UW BAKKER VOETBAL Haarlem Inlijving lichting 1935 R.C.H. E.D.O, REMBRANDT-THEATER Op Hoop van Zegen Geprolongeerd PALACE-BIOSCOOP Een Meinacht in Weenen S.J.C. (veteranen) Noordwijk R.K. Haarl. scheidsr. elftal 12 LUXOR-THEATER DE UIVER-RAMP Dank aan Irak's regeering De Uiver-mail Politie waarschuwt tegen haar handelingen Nog meer arrestaties leden van Inlandsche partijen UITZETTING VAN VREEMDE- LINGEN Departement van Justitie moet in alle gevallen worden erkend DE SLACHTOFFERS TE MUNSTERSCHEVELD DE BOETE VOOR DEN DOMINEE'N.S.B.'er sniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiimiiiKiiiiiiuir^ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In het gebouw St. Bavo werd gisteravond een groote propaganda-avond tot uitbreiding dei- Burgerwacht gehouden, analoog aan de eeni- gen tijd geleden gehouden bijeenkomst in het zelfde gebouw, van welke bijeenkomst wij een uitvoerig verslag gaven. De propaganda-avond van gister was zeer druk bezocht en uitsluitend bestemd voor Roomsch-Katholieken en ken merkte zich door groot enthousiasme, waartoe niet weinig de korte en tevens overtuigende en gloedvolle toespraken bedroegen. Mede waren eenige R. K. Raadsleden aanwezig. De andere hadden bericht van verhindering gezonden. De vergadering stond onder leiding van mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, lid van de Eer ste Kamer, die in zijn openingswoord het doel van den avond: R. K. jongemannen op te wek ken lid van de Burgerwacht te worden, uiteen zette. Spr. memoreerde dat op de j.l. gehouden pro paganda-bijeenkomst 68 personen zijn toege treden tot de Burgerwacht, waarvan geen een Katholiek is. Spr. hoopte dat de Katholieken dit hedenavond zullen inhalen. Hierna was het woord aan prof. dr. Alph. Steger, lid van de Eerste Kamer, die sprak over het-groote gevaar bij uitnemendheid, het com munisme. Het communisme is thans meer springlevend dan ooit. Het is wel een sluipende, maar zeker geen slapende vijand. Het kruipt naar alle plaatsen waar het komen wil, en het grootste ongeluk is: het komt er ook! Ook in Nederland bloeit en groeit het communisme met den dag! Door middel van cellen dringen de communis ten door in fabrieken, organisaties, enz. en ver richten daar met succes hun mollenwerk. Spr. ging vervolgens de grondslagen van het communisme na en besprak allereerst het ma terialisme, dat slechts stof aanneemt en het bestaan van God en de ziel ontkent. Op grond van de leer van het materialisme willen de communisten al het bovennatuurlijke, godsdienst en zedeleer, wegvagen, kerken ver nielen, priesters en kloosterlingen vermoorden en leeren zij reeds aan het jonge kind dat er geen God bestaat. Weg met de kinder- en ouderliefde, weg met de kuischheid en een ge ordend huwelijksleven, is hun leuze. Moord is volgens hen geoorloofd als het maar in het be lang van het communisme is. Nog pas heeft men in de krant kunnen lezen hoe zonder vorm van proces in Rusland een bloedbad is aan gericht onder hen, die tegen het heerschende stelsel zijn. Zulke bloedbaden passen in de com munistische leer, die zich slechts door schrik bewind kan handhaven. Het tweede verkeerde grondbeginsel van het communisme leert, dat de mensch er voor de gemeenschap is en niet omgekeerd. Inderdaad moet het algemeen belang vóór het particuliere gaan, maar dat mag niet ontaarden in de leer dat de gemeenschap het doel van het men- schelijk bestaan is. De mensch bestaat niet uit sluitend en alleen om de gemeenschap tot ont wikkeling te brengen. De communist denkt bij het woord gemeenschap bovendien slechts al leen aan het materieele. Spr. zette hierna uiteen dat het communisme zich niet beperkt tot Rusland, doch dat zich een communistische partijorganisatie heeft ge vormd, die over de heele wereld aan 't werk Is. Lenin heeft reeds verklaard, dat het doel van t communisme de wereldrevolutie is. Sovjet-Rus- land kan volgens hem niet naast kapitalisti sche landen blijven bestaan. Of de een of de ander moet overwinnen. Daarom wekt Lenin tot de wereldrevolutie op en daarom wordt er door de communisten gewroet over de heele wereld, óók in Nederland, waar ons bloedig verkregen of verdiende belastinggeld gegeven wordt aan revolutionnaire volksvertegenwoor digers, die daarvoor kogels koopen om eenmaal ons te kunnen doodschieten. Spr. besloot tenslotte met den uitroep: God spare ons en ons dierbaar volk voor het Rus sisch communisme! De heer H. J. Kuiper, lid van den gemeente raad, sprak vervolgens over de practijk van de revolutie-partijen. Spr. begon met er aan ie herinneren, dat in dezen ontzettend moeilijken crisistijd de Paus de katholieken aanspoort tot een krachtige daadwerkelijke actie tot herstel van een op Christelijke grondslagen gebouwde maatschappelijke orde. Die actie leidt tot de positieve bestrijding van het communisme en positieve bestrijding acht spr. op de eerste plaats noodig. Daarom moet ieder zoo krachtig mogelijk de katholieke organisaties steunen, opdat daardoor het her stel van de maatschappelijke orde volgens de katholieke beginselen tot stand komt. Behalve positief moeten wij het communisme ook negatief bestrijden. Met den grootsten gees telijken en maatschappelijken nood, waarin thans duizenden in Nederland verkeeren, wordt door extremisten van rechts en links een vieze de magogie gedreven. Uit eigen ervaring weet spr. hoe de communistische propagandisten gedre ven worden door een fanatisme, dat er geheel op ingesteld is om te vernietigen wat voor ons, katholieken, het heiligste, rijkste en liefste is. Laten wij daarom paraat zijn! Den communisten is het niet er om toe doen om de armen te helpen, maar om priesters te vermoorden en kerken te verwoesten. Spr. zou aan iederen katholiek willen vragen: Mag dat ooit geschieden als er nog strijdbare katholie ken zijn? Neen, zoolang wij nog leven zullen we vechten voor ons geloof! De communisten zijn straf gedisciplineerd. Daartegen moeten wij óók een straf georgani seerde organisatie stellen. Treedt daarom, zoo wekte spr. op, toe tot de Burgerwacht, vooral ook om daardoor het katholieke element in de Burgerwacht te versterken. Laten wij met ons katholiek idealisme er voor zorgen, dat in de Burgerwacht de juiste sfeer blijft heerschen. Met nogmaals een krachtige aansporing om lid te worden van de Burgerwacht besloot spr. Ten slotte was het woord aan den heer Th. L. J. Hooy, voorzitter van de r. k. Midden- standsvereeniging, die het een en ander mede deelde over de taak en de organisatie van de Haarlemsche Burgerwacht. Spr. wees er op, dat relletjes plaatselijk en over het geheele land kunnen ontstaan. In het laatste geval kan het gebeuren, dat de Regeering troepen tekort komt en daarom den Vrijw. Landstorm oproept. De mobilisatie van dezen landstorm vraagt echter tijd en in zoo'n geval zal de Burgerwacht on schatbare diensten kunnen bewijzen. De eerste klap is ook bij relletjes een daalder waard en den eersten klap zal de Burgerwacht tezamen met de politie moeten geven. Na de oprichting van de Haarlemsche Bur gerwacht gememoreerd te hebben (bij de op richting traden zeer veel katholieken onder aan voering van den heer De Lobel toe) gaf spr. een overzicht van de organisatie der Burger wacht. Er zijn drie diensten: gewapende, eco nomische (die bij stakingen zorgt dat de vitale bedrijven aan den gang blijven en ook o.a. voor de levensmiddelenvoorziening zorgt) en de ver plegingsdienst. De aanmeldingsleeftijd is van 18 tot60 jaar. De bevolking, zoo zeide spr. vervolgens, be staat uit katholieken, protestanten en revolu- tionnairen. Slechts de twee eerste groepen ko- voor het lidmaatschap van de Burgerwacht in aanmerking. Daarom moeten wij katholieken de helft van de Burgerwacht uitmaken. Dat is nog lang niet het geval. Bovendien rust op ons de plicht de kerken en kloosters te Haarlem bij oproeren te bescher men. Dat kunnen wij katholieken het beste doen door ons aan te sluiten bij de Burger wacht. Na gewezen te hebben op de huidige groote communistische propaganda, zette spr. uiteen dat een sterke Burgerwacht het gevaar van re volutie zal kunnen verminderen, juist door haar kracht. Spr. hoopte tenslotte dat de katholieken tot de Burgerwacht zullen toetreden. Mr. Heerkens Thijssen dankte hierna de drie sprekers voor hun korte maar krachtige toe spraken. Spr. onderschreef nog eens de woor den van den heer Hooy, dat de Burgerwacht vooral preventief moet werken. Het feit dat de Burgerwacht nog niet be hoefde op te treden, mag geen reden zijn om haar niet te steunen. De geschiedenis heeft be wezen dat revoluties plotseling losbarsten en dan is het te laat om nog te gaan oefenen. Men moet nu paraat zijn! Na een korte pauze deelde Mr. Heerkens Thijssen mede dat er zich 77 jongemannen als lid hadden aangemeld. Deze mededeeling werd krachtig beapplaudisseerd. Daarna werd de film van de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddings Mij. vertoond, waarbij de heer F. Duin-Kloes een explicatie gaf. Generaal Gamelindie gen. Wey- gand vermoedelijk als chef van dan oppersten oorlogsraad in Frankrijk zal opvolgen Door den Minister van Defensie is goedge vonden dat door den korporaal-monteur J. A. van der Linden van de Schoolcompagnie van den Motordienst wordt deelgenomen aan den Monte Carlo-rit van 12 tot en met 26 Januari 1935. De heer van der Linden wordt toegevoegd aan het militaire team, dat onder leiding van den reserve-kapitein van speciale diensten van het V. L. M. D. Ch. Polis aan dezen rit deelneemt. Ondertrouwd: 28 Dec.: W. C. de Jong en A. G. Lameris; D. Davids en M. U. v. Rijn. Geboren: 26 Dec.: M. A. T. v. Koppen—Frans- sen, z; 28 Dec. A. BijleveldHoogenboom, z; 26 Dec. J. OlijerhoekRoelofsma, z; 23 Dec. M. FloorZwikker, z; 26 Dec. A. C. v. Eekelen Korsman, z; 24 Dec. L. Reinders—Koster, d. Overleden: 27 Dec.: J. J. Smits, 69 j., Hee rensingel: 26 Dec. J. Eckhard—v. Polen, 84 j„ A. L. Dyserinckstraat; 27 Dec. C. C. Sloot, 85 j., Jansstraat; H. Nieuwenhuijsen, 85 j., Brou wersstraat; 28 Dec. J. Tienstra, 32 j„ Gasthuis- vest. Evenals vorige jaren heeft ook dit jaar de Haarlemsche afdeeling van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen weer een grootsch kin derfeest georganiseerd. Drie middagen (Zaterdagmiddag zal de laat ste zijn) was de Gemeentelijke Concertzaal vol kinderen, kleine en groote, en vele ouderen, die als geleider of geleidster steeds weer graag meekomen. Het bestuur handhaaft de traditie, volgens welke het jaarlijksch kinderfeest een steeds weer terugkeerend evenement is. Ook dezen keer hebben de kinderen zich weer uitstekend geamuseerd. Na een inleidend woord van den heer W. van Liemt, voorzitter der Haarlemsche afdeeling, kwam Koning Laborius, welbekend van vroeger, met zijn hofstoet de zaal binnen. Zijne Majes teit wist er den gang goed in te houden. Onder ademlooze stilte luisterde het jeugdige auditorium naar de mededeelingen en de wijze lessen van den Oosterschen vorst. De fanfare „de Spaarne-Bazuin", onder lei ding van den heer Habraken, zorgde voor pas sende begeleiding bij de enthousiast meegezon gen liederen en luisterde met pittige marsch- muziek den grooten koninklijken optocht op. Na het vertrek van Koning Laborius werd er getracteerd en begon de filmvoorstelling, een gezellig sprookje met veel tekst er tusschen, die door de kinderen in spreekkoor werd meegele zen. Het bestuur van den Haarlemschen R. K. Bond van Groote Gezinnen mag met voldoe ning op het geslaagde kinderfeest terugzien. De praestaties van Koning Laborius hebben zeker niet het minst tot het succes bijgedragen. Op de wekelijksche bijeenkomst van de K. J M. V. „St. Augustinus" in het café-restau rant Gebr. Brinkmann hield pastoor F. van jJeukering voor een groot en aandachtig audi- brium een zeer interessante lezing over den torsprong, vorm en beteekenis der Misgewa den. De tweede lezing in zijn cursus over de litur- ie werd met aanschouwelijke voorstel- ngen verduidelijkt, wat een primeur van de II. J. M. V. was. Pastoor v. Beukering vertelde dat de pries- erlijke Misgewaden eigenlijk de burgerlijke kleeding van de Romeinen in de eerste eeuwen na Christus is. Toen de Romeinen een nieuwe .node gingen volgen bleef de oude burgerlijke deeding voor de priesters gehandhaafd, waar door de priesters van de gewone burgers te on- lerscheiden werden. De priesterlijke kleeding bleef dezelfde en verd alleen fraaier. In 1200 ongeveer 'was het hoogtepunt bereikt. Jaarna kwam een periode van stilstand en ver- olgens van ontaarding in de priestergewaden. Serst in den laatsten tijd is de liturgische be weging begonnen de Misgewaden in overeen stemming te brengen met die van 1200. Achtereenvolgens toonde spr. hu de misge waden en wel telkens drie stuks tegelijk: een gewaad uit den tijd van de Romeinen, een uit 1200 en uit de vervalperiode. Over de beteekenis van de gewaden zeide pastoor v. Beukering dat men die niet moet pro- beeren te vinden door ze als symbolen van het lijden van Christus te beschouwen, wat tot al lerlei ongerijmdheden leidt, maar moet zoe ken in de gebeden der Kerk, welke de priester bij het aantrekken van de Misgewaden bidt. Het was de laatste lezing van het jaar voor de K. J. M. V. en ongetwijfeld ook een van de beste alléén fijne vleeschwaren van OOSTVEST 34 Voor smakelijke vleeschgerechten Uw adres. Voogd Van den Berg Huisman De la Mar Kammeijer Van Gooi Iseger De Winter Polanen Smit Hurkmans Op 2 Januari 1935 om 11 uur zullen door den Indeelingsdistricts-Commandant te Haarlem in de Infanterie Kazerne aan de Koudenhomde dienstplichtigen van de Lichting 1935 worden ingelijfd t.w. zij die zijn ingedeeld bij: 2e Regiment Veld Artillerie (onb.) voor de Schoolmeetafdeeling, le ploeg te 's-Graven- hage; 2e Regiment Veld Artillerie (onberedenen) le Ploeg 's-Gravenhage; 6e Regiment Veld Artillerie (ber.) le ploeg Leiden; 3e Half Regiment v. h. Ile Regt. Huzaren le ploeg 's-Gravenhage; le Half Regiment v.h. Ie Regt. Huzaren le ploeg te Amersfoort. Op 7 Januari 1935 worden door dien Com mandant op de zelfde plaats en uur de dienst plichtigen Ingelijfd bestemd voor de Onderof ficiersopleiding bij de Schoolcompagnie van den Motordienst. Kos Krom Prevost Sr. Kok Ruis Prevost Jr. Paape Houkes Horst Slot Meyer v. Roon K. Zandstra Boeree v. Geemen Koppen Oomen J. Perukel A.Kollerie Goemaat Perukel Jr. H. Koene Nietwaar, U bent ïi trouw lezer van onze ru briek „Omroepers". U moogt er graag eens in grasduinen. De zakenman weet van Uw speur- lust te profiteeren, hij plaatst Zaken-Omroepers, die onze rubriek Juist zoo veelzijdig doen zijn en die Uwe regelmatige belangstelling laderdaad motiveer en. De Fransche vlieger Raymond Delmotte, staande links voor het vliegtuig, heeft het snelheidsrec ord voor landvliegtuigen op 505.848 K.M. per uur gebracht. Dat de hoofdfilm geprolongeerd zou worden, verwachtte ieder die haar gezien had. Zij ver dient het meer dan welke andere Hollandsche i'iJm ook, welke tot nog toe het bioscooplicht zag. Zoo eindigt en begint het Rembrandt- theater het oude en nieuwe jaar met een Hol- landsch product, dat beloften voor de toekomst inhoudt, aldus een jaarovergang, die voor haar een voldoening zijn kan. In het voorprogramma is deze week o.a. het vertrek naar en de installatie van de Holland sche marinetroepen in Saarbrücken te zien, al waar zij, zooals men weet, tijdens het plebis ciet politiediensten zullen verrichten. Dit biedt het Polygoti-nieuws als zijn voornaamste ac tualiteit. Verder Fox Movie tone, die het ver trek en de aankomst der Engelsche troepen heeft begluurd, en dat op den filmband heeft vastgelegd. Op het tooneel vert.oonen de 6 Readyngs hun acrobatische rijwieltoeren, een nummer, dat bewondering afdwingt en daarom een dank baar onthaal vond. Pro memorie maken we er nog even op at tent, dat we ook dit programma, volwassenen zeer kunnen aanbevelen. Het is niet het Weenen van heden, dat we in deze film te zien krijgen, doch het Weenen van Maria Theresia, wat dus al dadelijk wil zeggen, dat we weer eens een film krijgen, die niet alleen om de geschiedenis die er in behan deld wordt ons op aangename wijze bezig houdt, maar die tevens, om de fraaie historische kos tuums een lust is voor de oogen. Kathe von Nagy als de jonge gravin Christl Palm, die de rol van de geliefde, die natuurlijk ook in deze film voorkomt, vervult, Is werkelijk betooverend en heeft als tegenspeler niemand minder dan Viktor de Korda, als baron Neu- haus. De geschiedenis die de film behandelt is er een, die eigenlijk niet in een kort bestek ver teld kan worden, zonder veel, neen alles van haar waarde te verliezen, en daarom zullen wij ons daaraan ook niet wagen. Wel echter willen we vertellen, dat Hans Moser, als de Kammerheizer der keizerin, een kostelijk type levert, en heel den avond voor de komische noot zorgt en de zaal herhaalde lijk in lachen doet uitbarsten. Maar met de drie tot nu toe genoemden zijn nog niet alle uitblinkende krachten opgesomd; Christl Mardayn bijvoorbeeld heeft de rol van een kittig, brutaal kamermeisje, die ze op bui tengewone wijze vervult, terwijl Lola Chlud een waardige, maar daarom niet minder mensche lijke keizerin geeft. Samen weten ze en natuurlijk is de regis seur Gustav Ucicky daar ook niet vreemd aan die echte Weensche sfeer te scheppen, die ons zoo aantrekt en die een film altijd maakt tot een genot om naar te kijken. In het voorprogramma naast het Journaal (o. a. het vertrek van onze mariniers uit Rot terdam en hun aankomst in de Saar) een van die grappige Merry Melodies, een teekenfilm, die om de zotte en geestige vondsten altijd weer trekken. En dan op het tooneel de verrassing. We hebben in „De Jantjes" Suzi Klein ge zien als Blonde Greet en de een heeft haar ge waardeerd, de ander weer wat kritisch beoor deeld. Nu trad ze hier op het tooneel met liedjes en was voor ons een openbaring. Niet alleen dat haar liedjes buitengewoon aardig waren van inhoud, ze droeg ze ook op uiterst aantrek kelijke wijze voor, terwijl haar verschijning aan haar voordracht een gedistingeerdheid gaf, die bij voordrachtkunstenaressen niet altijd gevon den wordt. Het was onze eerste kennismaking met deze jonge kunstenaresse (na de Jantjes dan) en we hopen dat het niet de laatste zal zijn. Alles bij elkaar een mooi en gezellig pro gramma. Door de Scheidsr. Comm. was op 2en Kerst dag een autotocht georganiseerd naar Noord- wijk, waar tevens een elftal van scheidsrechters een wedstrijd speelde tegen een veteranen elf tal van S. J. C. 't Was jammer dat enkele heeren zich door het weer lieten afschrikken. Doch met goeden moed werd de tocht aangevangen. Het volgende elftal wint na een spannenden strijd den door het districtsbestuur uitgeloof den beker te winnen. J. Krouwels W. Nedersigt, J. Hogenboom (aanv.) F. Hoogewonink, J. Mazee J. Schrier F. Klaver H. Wéijers H. v. d. List P. v. Dam A. Holl Haarlem heeft den opgooi gewonnen en ver kiest eerst men den wind in den rug te spelen. Na ruim 20 minuten wist Hoff te doelpunten, maar dit doelpunt wordt wegen offside geannu leerd. Het spel gaat van doel tot doel; doch de ver dedigers blijven meester van het terrein. Zoo breekt de rust aan. De rust schijnt den Haarlemmers goed ge daan te hebben. Keurig samenspelend trokken de Haarlem mers steeds ten aanval, en 't is v. d. List die hun met een zuiver schot de leiding geeft 01. Het scheidsr.-elftal is nu veel sterker en sporadisch komt S.J.C. over de middenhelft. Door het te ver opdringen der half linie krij gen de vleugelspelers van S.J.C. te veel vrij spel, en dit wordt Haarlem noodlottig. De rechtsbuiten weet keurig voor te zetten en voor iemand het heeft kunnen voorkomen ligt de gelijkmaker achter Krouwels 11. Dit is de Haarlemmers te erg. Verwoed trekken zij ten aanval, maar door lang treuzelen gaan de kansen verloren. Dan krijgt v. d. List het weer op zijn heupen. Han dig passeert hij eenige spelers en met een mooi boogschot geeft hij wederom de Haarlemmers de leiding 12. Kort daarop is het einde en hebben de scheidsrechters verdiend gewonnen. Spion Nummer 13 Het leven van de spionne is een zeer gewild onderwerp voor verfilming en de belangstelling die o. a. voor de film „Mata Hari" bestond ligt nog frisch in het geheugen. In het Luxor Theater kan men deze week de geschiedenis zien van een beeldschoone jon gedame, die een belangrijke rol als spionne speelt in den Amerlkaanschen oorlog van 1861 tot 1865. De „spionne" wordt ontdekt wanneer zij als actrice optreedt voor gewone soldaten. Als negerin vermomd gaat zij naar Virginia, waar het lieve leventje van intrigeeren en ge vaarlijke avonturen begint. Natuurlijk komt er een liefdesgeschiedenisje bij te pas en even na tuurlijk wordt de spionne „doodelijk verliefd" op een kapitein in dienst van de tegenpartij. Het eind van de historie is, dat „nummer 13" trouwt met den kapitein, evenwel eerst na een sensationeelen speurtocht en na den oorlog. De spionne heeft nu walging van haar eigen gedrag en alles komt keurig op zijn pootjes te recht. Marion Davies en Gary Cooper spelen de hoofdrollen in deze Metro-film, geregiseerd door Richard Boleslawski, die o. a. de Raspoe- tinfilm op zijn naam heeft staan. The four milles brothers geven eenige aar dige negersongs ten beste. In het voorprogramma het wereldnieuws, een alleraardigste teekenfilm en een twee-acter, die ons minder kan bekoren. De hoofdfilm Is zonder gevaren en interes sant in haar soort. Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer Minister De Graeff heeft aan den minister van buitenlandsche zaken van Irak telegrafisch dank betuigd voor zijn hooggewaardeerde deel neming ter gelegenheid van de ramp van de „Uiver" en voor de laatste eer, aan de slachtof fers bewezen. BANDOENG 28 Dec. (Aneta). De poststukken, welke van de „Uiver" zijn overgebleven en met de „Rijtvogel" zijn medegenomen zijn eeds te Medan behandeld. Volgens de bevindingen verkeerden in onge schonden staat: 1 zakje AmsterdamTjepoe van 3% K.G.; 1 zakje Amsterdam—Soerabaja, 2 K.G.; 1 zakje aanteekende stukken AmsterdamMedan van Z% K.G. Gedeeltelijk intact gebleven zijn: één zakje AmsterdamTandjong Pandan van 2'/, K.G.; 1 zakje AmsterdamSoerabaja van 2% K.G. De rest van de poststukken tot een gezamen lijk gewicht van 19014 K.G. bevindt zich in ze ven zakken met diverse bestemmingen. Deze poststukken zijn grootendeels verbrand of be smeurd, doordat zij met woestijnzand in aan raking zijn gekomen. De stukken waarvan het adres onleesbaar is gaan naar het hoofdbureau te Bandoeng om daar eventueel verder te wor den behandeld. In het Algemeen Politieblad vestigt de Com- mlsarls van Politie van de afdeeling B. te Den Haag de aandacht op handelingen van de Trust Hypothécaire, gevestigd te Luxemburg (opgericht Juli 1934) welker bestuurders even tueel door tusschenpersonen trachten in Neder land hypotheekbanken en andere maatschap pijen op te koopen, zonder dat zij eenig geld hiervoor beschikbaar hebben. Op 15 December j.l zijn te Den Haag aange houden als verdacht van poging tot oplichting van de N.V. Hypotheekbank voor Holland en Indië aldaar: mr. dr. Henri Antoine Godefroid van Groenendaal, geboren te Nunhem 'Limb.), 21 Aug. 1974, wonende te Angers (F.), ged. com- misaris van genoemde Trust Hypothécaire en Robert Bauer, geboren te Chlümeck (Tsjecho- Slowakije), 10 November 1882, wonende te Pa rijs, 26 Avenue Pierre 1, administrateur en in termédiair in deze zaak. Mr. van Groenendaal is, na voorgeleid te zijn, In het Huis van Bewaring te Den Haag ingeslo ten, terwijl Bauer als ongewenschte vreemde ling over de grens is gezet. Een derde verdachte is Leodegar baron Pfeif fer von Altishofen, ongeveer 38 jaar, Rechtsan- walt wonende te Zurich, Beugelstrasse 21, terwijl bij de verschillende transacties der trust en der afzonderlijke personen steeds de bekende Salomon Liebermann, thans woonachtig te Parijs, als promotor of anderszins achter de schermen optreedt. Huiszoekingen bij hoofdbestuurs' BATAVIA, 28 Dec. In aansluiting op de be richten omtrent de verschillende huiszoekingen, die in Indië plaats vinden, bericht Aneta het volgende De huiszoekingen bij de hoofdbestuursleden en gewone leden van diverse Inlandsche par tijen, hadden plaats te Batavia, Meester Corne lls Bandoeng, Djocja en Soerabaja. Te Batavia is een tiental personen op het bureau van politie gehoord; later zijn dezen weer vrijgelaten. Saleh Rals en mej. Dastirin, die leden zijn van de P. I. en P. P. R. I., zijn gearresteerd. Verder had een huiszoeking plaats in het kantoor van de „Fergoeroean Rajat Oentoek Bangsa Indonesia", evenals op het kantoor van de padvinderij. Overal zijp papieren in beslag genomen. De bestuursleden van de beide laatste organisaties waren niet aanwezig. De huiszoekingen ge schiedden in verband met de actie der jeugd- vereeniging Persatoean Pemoeda Rajat Indo nesia, welke te Djokdja is gevestigd en waarvan de invloed een ongewenschte richting uitging. Het hoofdbestuur van de P. P. R. I. is te Djokdja gearresteerd. Ook te Buitenzorg hadden huiszoekingen plaats, n.l. bij den voorzitter van de P. I. Sar- tono, waarbij eveneens veel documenten in be slag zijn genomen. De Minister van Justitie heeft aan alle pro cureurs-generaal bij de gerechtshoven een cir culaire doen toekomen, waarin herinnerd wordt aan zijn aanschrijving van 30 Mei 1934, de z.g. vluchtelingencirculaire, waarin o. a. is be paald, dat het Departement van Justitie voortaan te kennen zal zijn in officieele uit leiding naar Duitschland van revolutionnaire elementen, voor zoover vertrek uit ons land niet op aanmaming plaats vindt. Volgens de nieuwe corculaire wenscht de min. leze gedragslijn te verruimen door te bepalen, dat zijn departement zal zijn te kennen in alle ge vallen van uitzetting van vreemdelingen, die daarvoor op grond van gevaar voor de publieke rust of veiligheid, in aanmerking komen. Te Emmer Compascum zijn de lijken van de vijf aldaar wonende slachtoffers thans opge baard in de consistoriekamer van de Gerefor meerde kerk. Zij zullen vandaar uit waarschijn lijk a.s. Maandag gelijktijdig worden ter aarde besteld. In ons vt%slag van de uitspraak der Alkmaar- sclje rechtbank, in de zaak tegen den N.S.B.- propagandist dr. v. D, waarbij verdachte tot een geldboete werd veroordeeld, is een storende zetfout geslopen De zetter was lankmoediger dan de president, en verkleinde de boete tot ƒ10. De uitspraak was echter ƒ100, subs. 25 dagen hechtenis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4