De koers der Nieuwe Wereld Zuivelafzet in de toekomst H. Verbunt - van Dijk EEN STUURMAN MET DURF WA T MOET GEBEUREN? HONIG S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct I SS ZATERDAG 29 DECEMBER 1934 Nauwer contact met Genève GRAFMONUMENT NAGEr MAAKT Roosevelt f 100 boete of 50 dagen hechtenis geëischt JONGEMAN ONDER VRACHT AUTO Vrijwel op slag gedood BRANDSTICHTING TE BEEMSTER LISTIGE INBREKERS Zelfs den nachtwaker met een smoesje afgescheept ERNSTIGE VECHTPARTIJ Jongeman in de zijde gestoken ALEXANDER FEINLAND Vioolavond te Amsterdam ZINO FRANCESCATTI Komt naar Amsterdam N.V. GEROFABRIEK TE ZEIST Jan Smeterlin GEEN VREES VOOR KOUDE Het weer in Europa en in Amerika Meening van den voorzitter van den Bond van Coöperatieve Zuivel-exportveree nigingen Mogelijkheid van export Kerk. kunst op eik gebied Telef. 348, Tilburg, Casthuisstr. 64 Verruiming mogelijk Eenige vrije markt BLOEMBOLLENSAN EERINGS- PLAN Wonïngkwestïe te Culemborg Geen spreekuur Een adres om bemiddeling aan H. M. de Koningin gezonden Z. EXC. MGR. L. SCHIOPPA Kan 1 Januari niet ontvangen Pastoor W. van Lokven t GENERAALH. SWART Aanbieding van een huldeblijk SALARISVERHOOGING GEVRAAGD Door katholieke Kantoor- en Handelsbedienden LIJK GEVONDEN Wijzigingen I. V. C. B.-programma De teleurstellingen, welke het bewind van president Hoover in het Amerikaansche volk had gewekt, vormden een uiterst vosdzamen psychologischen humus voor het kweeken van groote verwachtingen ten aanzien van president Roosevelt, verwachtingen zóó groot, dat zij onmogelijk volledig verwezenlijkt konden worden. Het volk generaliseert gemak kelijk en denkt simplistisch. Het stuurde Hoo ver als crisis-zondenbok in de woestijn zijner verachting, ofschoon hij toch niet alleen de schuld droeg van het failliet van Coolidge's slechts in schijn kostbaren economischen boe del. Het haalde Roosevelt als een messlas in en verhoopte van hem een duurzame reconstructie en een herstel van de in puin gestorte welvaart. Evenmin als Hoover heeft Roosevelt echter de volledige macht over alle factoren en invloeden, welke de economische en politieke wereld, waar van de Vereenigde Staten slechts een belang rijk onderdeel vormen, beheerschen. Dat Roo sevelt, ondanks de te hooge verwachtingen, welke men van hem koesterde, ook dit jaar het vertrouwen van de meerderheid van het Ame rikaansche volk heeft weten te behouden, be wijst niet alleen, hoe diep de verslagenheid moet zijn geweest, welke zich onder de laatste jaren van Hoover's presidentschap van de Ame rikanen had meester gemaakt, maar ook, dat, niettegenstaande vele échecs en teleurstellingen de jaarbalans van zijn bewind „im Groszen und Ganzen" een niet onbevredigenden indruk maakt. Roosevelt is met méér bevoegdheden be kleed geworden dan welke vroegere president der Vereenigde Staten ook, en het Congres is in meerderheid op zijn hand. Onder zulke om standigheden kreeg hij de gelegenheid om met bijna dictatoriale vrijheid te regeeren en van deze gelegenheid heeft hij met moed en voort varendheid, ja soms met al te groote voortva rendheid, een zeer ruim gebruik gemaakt. Hij heeft krachtig den strijd aangebonden tegen de werkloosheid, hij heeft afgerekend met het li berale groot-kapitalisme, hi) is den weg opge gaan van een „Planwirtschaft", waarbij het gemeenschapsbelang predomineerde over het individueele belang der machtige industrieelen en groot-financiers. Hij heeft gevochten" met hardnekkigheid en vaak ging de strijd hard tegen hard. Denk slechts aan de wilde stakingen, die hier en daar zelfs bloed hebben gekost, aan het verzet van groot-kapitaal en groot-industrie. Hij zelf is diep overtuigd van de gebrekkigheid van elk menschenwerk dus ook van het zijne, en aan die overtuiging ontleent hij den durf en den moed om te experimenteeren en afstand te doen van ondeugdelijke middelen, hoezeer hij aanvankelijk ook in hun deugdelijkheid mocht hebben geloofd. Met zijn „brain-trust," waarin de figuren wisselden, naarmate hun denkbeel den in de practijk onbruikbaar bleken, heeft hij „geschaltet und gewaltet"' en een formidabel begrootingstekort aanvaard, omdat hij, oppor tunistisch zich aanpassend aan de momenteele toestanden, uiteindelijk toch werkt voor een verre toekomst, waarin vrede en welvaart op een soliedere basis gegrondvest zullen moeten zijn dan in de jaren van een bedrieglijke hoog conjunctuur. Het is nog te vroeg, om met ze kerheid te zeggen, of hij slagen zal, maar dat hij den ernstigen en eerlijken wil heeft om te slagen, staat boven allen twijfel verheven. De buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten is dit jaar vooral beheerscht ge. worden door de ontwikkeling der ver houdingen in het Verre Oosten, waar Japan zijn positie op het Chineesche vasteland door de verheffing der Mandsjoekwo-republiek tot •n keizerlijken vazalstaat heeft geconsolideerd en thans werkt aan het onaantastbaar maken van zijn imperiale hegemonie. De vrees voor het uit den Volkenbond getreden Japan, dat de mandaateilanden bezet houdt, zijn militaire be grootingen opdrijft, zich niet meer aan de te Washington vastgestelde vlootverhouding wenscht te houden, en oliemonopolies instelt, welke in flagranten strijd met het negenmo- gendhedenverdrag en de opendeurpolitiek wor den beschouwd, heeft de Vereenigde Staten niet alleen in de armen van Sovjet-Rusland gedre ven, maar ook den weg opgedrongen naar een opvoering der bewapening ter zee en naar een samenwerking met de in den Volkenbond ver eenigde mogendheden. Dit jaar is Amerika of ficieel toegetreden tot het Internationale Ar beidsbureau en in deze toetreding meenen velen een stap te mogen zien in de richting van een minder incidenteel en meer continu contact met Genève. Het heet, dat Roosevelt in het begin van het volgend jaar aan het Congres een reeks nieu we stelregelen wil voorleggen, welke de neutra liteit der Vereenigde Staten zullen moeten waar borgen voor het geval er een gewapend con flict zou uitbreken, waaraan Amerika niet zou willen deelnemen. De voornaamste wijziging, welke door deze regelingen tot stand zou wor den gebracht, zou gelegen zijn in een opgeven van het principe van de vrijheid ter zee voor Amerikaansche schepen, zoodat deze zich voortaan alleen maar op eigen risico in gevaar lijke gevechtszones zouden mogen begeven. De bedoeling van een dergelijke wijziging is na tuurlijk te voorkomen, dat de Vereenigde Sta ten verwikkeld zouden worden in een oorlog, waarbij zij geen belang meenen te hebben. De Vereenigde Staten zijn nog altijd voorstanders van een ingrijpende bewapeningsvermindering en het mislukken der ontwapeningsconferentie heeft ten bitter teeurgesteld. Al voeren zij ook noodgedwongen en ui werkelijkheidszin hun bewapening ter zee op tot de bij verdrag vast gestelde limniet, zij zijn een stoutmoedige en „rücksichtlosze" campagne begonnen tegen de misbruiken en corruptie in de particuliere wa penhandel en wapenindustrie, welke zoo'n on zalige invloed op het werk des vredes heeft ge had. De bloedige en verbitterde oorlog tusschen Bolivia en Paraguay, welke alleen door wapen toevoer van buitenaf kan worden voortgezet, heeft de tot een wereldkanker geworden gehei me actie der particuliere wapenindustrie bloot gelegd. Of de acties in de Vereenigde Staten tegen dit euvel succes zullen hebben of zullen doodloopen, dient te worden afgewacht. Ame rika is echter dit jaar Europa nader gekomen, vooral onder druk van de houding van Japan, en dit is misschien wel het belangrijkste resul taat van den nieuwen koers, welke door Roo sevelt is ingeslagen. Al maakt het Amerikaan sche schip van staat ook soms hachelijke zwen kingen, doordat de stuurman wat al te krach tig aan het stuur rukt, de koers lijkt beter dan die, welke vroeger werd aangehouden Voor de vierde kamer der arr. rechtbank te Amsterdam stond de Hilversumsche steenhou wer P. K. terecht, verdacht van overtreding van de auteurswet. Verd. zou een grafmonument, ontworpen door den architect Bunders, hebben nagemaakt voor een graf op de Noorderbegraafplaats te Hilver sum. Verdachte ontkende bewust namaak te hebben gepleegd, hij legde eenige foto's over van andere grafmonumenten, die sterk herin neren aan het monument van den architect. Het blijkt echter, dat deze zijn opgericht, nadat het origineele monument was geplaatst. Getuige Bunders verklaart, dat verd. in het bezit is geweest van zijn teekeningen om het werk uit te voeren. Later heeft verd. waar schijnlijk van deze teekeningen gebruik ge maakt om zelf een dergelijk monument te ma ken. Ir 3. de Bie Leuveling Tjeenk, deskundige is van meening, dat hier w'el degelijk sprake is van namaak van een door de wet beschermd kunstwerk. Het idee was origineel en kon slechts door een kunstenaar worden uitgevoerd. De be doeling van het graf is belichaamd in het oor spronkelijk monument en op een kunstzinnige wijze tot uiting gekomen. De verdachte zegt, dat hij opdracht had ge kregen een monument te maken in den geest Van dat, ontworpen door den heer Bunders. Hij wist niet, dat het bewuste ontwerp door archi tect B. was gemaakt, doch zag het voor navol ging aan. Ook had hu de maten niet opzette lijk nagevolgd. De Officier van Justitie, mr. Wassenberg, is van meening, dat verd. inderdaad de auteurs wet heeft overtreden. Spr. requireert een geld boete van 100 subs 50 dagen hechtenis. Vonnis 11 Januari. Hedenmorgen fietste de 18-jarige J. S., wo nende in de gemeente Haarlemmermeer, op den Sloterstraatweg onder Amsterdam vlak achter een autobus. Toen de bus stopte, gooide de jon geman het stuur om en reed met flinke vaart langs den autobus. Juist op dat oogenblik na derde van den anderen kant een ongeladen vrachtauto. De bestuurder van dezen auto z;p,g den jongeman, die, doordat hij achter de bus had gereden, eerst op het laatste oogenblik zichtbaar werd, te laat. De fietsrijder werd door den vrachtauto gegrepen en vrijwel op slag ge dood. In den afgeloopen zomer is de dubbele wo ning aan den Hobrederweg, eigendom van den heer Zweep aldaar, afgebrand. De woning zoo wel als de inboedel van een der bewoners was verzekerd bij de onderlinge brandverzekering te Beemster. Een der bewoners was echter niet verzekerd. Reeds dadelijk was er voor de politie aanlei ding te vermoeden dat hier kwaadwilligheid in het spel was, doch men heeft geen aanleiding kunnen vinden om arrestaties te doen. Thans echter, bij een huiselijke twist van ae familie B., is gebleken, dat B. de brand had aangesto ken, de politie heeft hem gearresteerd. B. moet het feit reeds hebben bekend. De arrestant is gevankelijk naar Alkmaar overgebracht. Donderdag is een brutale inbraak gepleegd in den banketbakkerswinkel van A. B. in de Spoor straat te Blerick. Toen de heer A., die in een pand naast den banketbakkerswinkel woont, thuis kwam, zag hij, aldus vertelt de „N. Venl. Crt." twee hem onbekende mannen aan de woning van B. staan. Dit kwam A. verdacht voor. Op zijn informatie deelden beide mannen mede, dat zij op hun meisjes, die met anderen op stap waren, ston den te wachten. Daar A. deze mededeeling ge loofwaardig voorkwam, schonk hij verder geen aandacht aan de beide personen en ging hij naar binnen. Hierna moet een van beiden door een kelder luik naar binnen zijn gekropen en vervolgens de deur aan de binnenzijde hebben geopend om den anderen inbreker, die buiten op post was blijven staan, binnen te halen, toen een contro leur van den particulieren veiligheidsdienst na derde. De controleur, die het geval niet vertrouwde, ging op de woning af. De inbreker, die zich in de woning bevond, verzocht den controleur geen rumoer te maken en muisstil te zijn. Hij was pas als nieuwe knecht in de banketbakkerszaak aangenomen, evenals zijn vriend, die nog buiten wachtte. Samen waren zij uit geweest en wat laat thuis gekomen. Uit vrees voor hun baas, die niet op deze late thuiskomst was gesteld, had den zfj besloten om zich stiekum toegang tot de woning te verschaffen. Uit het verhaal, dat de man opdischte, bleek den controleur, dat deze met de huiselijke om standigheden op de hoogte was, zoodat hü geen argwaan koesterde en zijn contróle verder voort zette, waarop beide mannen kalm naar binnen gingen en de deur achter zich sloten. Vervolgens hebben zij den winkel en de bak kerij doorzocht en zich te goed gedaan aan de verschillende levensmiddelen welke zich daar bevonden. Een partij blikjes sardines en koekjes alsmede een paar schoenen en andere voorwer pen zijn door de indringers medegenomen. De politie tracht hen thans op te sporen. Vrijdagmiddag had te Zvartemeer onder de gemeente Emmen een hevige ruzie plaats tus schen den 28-jarigen G. Beekman en zijn zwa ger P. Er volgde een vechtpartij, waarbij B. plotseling een steek met een mes in de zijde kreeg. Hij zakte bewusteloos ineen en werd in ernstigen toestand naar het Academisch Zie kenhuis te Groningen overgebracht. Zijn toe stand was vannacht zeer ernstig. De violist Alexander Feinland, die in het vo rige seizoen zijn Amsterdamsch debuut ge maakt heeft, zal op 8 Januari a.s. wederom hier ter stede een recital geven. Dit concert zal plaats vinden in het Muzieklyceum (Albert Hahnplantsoen). De snel beroemd geworden violist Zino Fran- cescatti zal Dinsdagavond 8 Januari in de groote zaal van het Concertgebouw een recital geven voor den Amsterdamschen Kunstkring voor Allen. Men zal zich wellicht herinneren, dat Francescatti in het vorige seizoen o.m. met groot succes is opgetreden op een K.R.O.-avond. In de Vrijdag gehouden afzonderlijke verga deringen van houders van preferente aandeeien en van houders van gewone aandeeien. benevens in de buitengewone algemeene veraradering van aandeelhouders der N.V. Gerofabr'iek te Zeist, werd het voorstel tot wijzig ng der statuten aangenomen in den vorm, zooals dfe door het bestuur werd voorgelegd, echter met een wijzi ging van punt 5 van art. 36, waarin de woorden ,,der netto-winst of" zijn vervallen. In de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders werd in de vacature in den raad van commis arssen ontstaan wegéns het overlijden van den heer H. C. A Henny Den Haag. voorzien dcor verkiezi'ng van den heer C. J. P. Zaalberg, Den Haag. De voorstellen tot uitgifte van een 5 obli gatielening, groot 5CO.OOO.en tot uitgifte van aandeeien tot een maximum bedrag van 500.000.nominaal werden aangenomen. De beroemde Poolsche Chopin-speler Jan Smeterlin komt naar ons land. De kunstenaar geeft Zaterdag 12 Januari a.s. in het Muziek lyceum te Amsterdam een recital. Dit is het derde concert van de pianisten-serie, welke de concertdirectie Johan Koning voor het seizoen 1934-'35 te Amsterdam georganiseerd heeft. Op de beide vorige concerten musiceerden respec tievelijk Walter Gieseking en Willem Andriessen. Uit Amerika zijn berichten gekomen over een inval van hevige koude. Tegelijkertijd is het weer in West-Europa voor den tijd van het jaar bijzonder zacht en vochtig. Een dergelijke tegenstelling moet opvallen, al liggen beide werelddeelen ver van elkaar af. Het verschijnsel zal temeer de aandacht trekken, omdat de mee ning nogal wijd verbreid is, dat Amerikaan sche weerstoestanden na eenigen tijd hier ver wacht kunnen worden. Oude menschen zullen zich waarschijnlijk herinneren, dat vele jaren geleden vanuit Engeland voorspellingen van storm in Europa werden gedaan, wanneer in Amerika een zware storm was voorgekomen. Zij waren afkomstig van den Engelscher. ad miraal Fitz Roy, die de meening was toege daan, dat stormdepressies, welke in Amerika verschenen, altijd den Oceaan overstaken en dan later in ons werelddeel storm zouden ver- ooizaken. De voorspellingen liepen meestal op misluk king uit. Het heet, dat Fitz Roy zich dit zoo zeer aantrok, dat hij zich van het leven be roofde. Later is gebleken, dat zijn zienswijze niet geheel en al onjuist was. Men heeft uit weerberichten menigmaal gevallen kunnen aan- toonen, dat een stormdepressie den Oceaan overstak maar daar dit geen wet van Meden en Perzen is, kan men er geen stormvoorspellingen op gronden. De tegenwoordige internationale radio-weerberichten-dienst stelt de meteorolo- i Mr. dr. A. B. G. M. van Rijekevorsel, commissaris der Koningin in Noord-Brabant, opende Vrijdag de Waterleiding voor het Land van Heusden en Altena te Almkerk Be Bond van Coöp. Zuivelexportvereenigin- gen, omvattende 265 coöp. zuivelfabrieken en 350 zelf-kazende boerenbedrijven, is eenigen tijd geleden overgegaan tot de oprichting van de N. A. B. O., export-maatschappij van zuivel producten voor gewesten buiten Europa, geves tigd Korte Voorhout 6 te 's Gravenhage. In verband met de oprichting dezer maat schappij hebben wij dezer dagen een onderhoud gehad met den voorzitter van den bond, den heer T. Wassenaar en hem naar zijn inzichten gevraagd ten opzichte van de boterproductie en den afzet voor het jaar 1935. De heer Wassenaar deelde allereerst het een en ander mede over de productie van boter. Wat betreft het vraagstuk of de boterproduc tie zal verminderen, wanneer de bijslag op de melk niet tot 100 pet. zal worden uitbetaald, acht hij het zeer moeilijk hierover een juist oordeel uit te spreken. Hij meent echter, dat men, althans voor 1935, hiervan geen al te groote resultaten moet verwachten." „Indien de productie, naar uw meening, dus weinig verandering zal ondergaan, voorziet U dan geen groote moeilijkheden bij den afzet van boter voor het komende jaar?" De heer Wassenaar wilde niet ontkennen, dat er dikwijls bij den boterafzet groote moeilijk heden zijn te overwinnen en dat zal ook in 1935 wel het geval zijn. Doch hij is er van overtuigd, dat deze niet onoverkomelijk zullen blijken te zijn. Naar zijn meening is de boter- positie op dit oogenblik vrij gezond. Onze beste afnemer is het binnenland en er moet voor worden gezorgd, dat deze afzet niet gen in staat dagelijksche weerkaarten te ont werpen, waarop kan worden nagegaan of zulke Amerikaansche stormdepressies ons zullen be reiken en de weervoorspelling is daardoor in een nieuwe phase getreden. Fitz Roy was een pionier, die eenvoudig het lot heeft gedeeld van de meeste pioniers, die de waarheid te vroeg hebben gezien, namelijk in een tijd, dat de om standigheden niet rijp waren om hun denkbeel den te verwezenlijken. Wat nu de koude-invasie in Amerika betreft, deze is een gevolg van den inval van een Noord westelijken, uit het hooge Noorden komenden luchtstroom in verband met en aan de z.g. ach terzijde van een diepe depressie. Nevenstaand kaartje geeft het stelsel van luchtstroom in zoo'n geval weer. Of nu de betreffende depressie al of niet den Oceaan oversteekt, speelt geen rol bij de vraag, of wij een dergelijke koude-invasie hier te wachten hebben. Want de plotselinge uitbraak van zeer koude polaire lucht over de Ver. Staten is een typisch Noord-Amerikaansch verschijn sel, dat zonder verband hiermede ook in West- Europa, doch veel zwakker en door een andere zg. uitvalspoort voorkomen kan (voornamelijk in de lente). Wij behoeven ons hier dus niet ongerust te maken over de meteorologische gebeurtenissen in Amerika. Dreigt hier een inval van koude lucht, dan zou die uit het Oosten komen maar de algemeene omstandigheden zijn daarvoor nog niet gunstig en nog steeds vloeit hier warme lucht uit den Oceaan toe (zie het kaartje) die het vochtig-zachte weer in stand houdt. (Nadruk verboden) oo 30 t-V achteruit loopt, maar in belangrijkheid toe neemt. De binnenlandsche markt is nog voor verrui ming vatbaar. Men zal echter daarbij de vol gende punten niet uit het oog moeten verhezen: De prijs van de boter moet lager gesteld wor den dan tot nu toe het geval is geweest. Dit is een eerste eisch van goed koopmanschap: steeds rekening houden met de koopkracht van de afnemers. Daarbij moet er een langdurige, goed geleide reclame worden gevoerd ter voor lichting van het publiek. Deze reclamecampagne moet zoo spoedig mogelijk aanvangen. Voor den buitenlandschen afzet is voor alles noodig, dat er regelmatig geëxporteerd wordt naar onze voornaamste afzetgebieden: België, Duitschland, Engeland en Frankrijk. Voorts is er export naar Ned. Oost-Indië. Deze kan nog worden vergroot en het is mij bekend dat er reeds maatregelen genomen zijn om dit te be reiken. In het afgeloopen jaar exporteerden wij naar Engeland ongeveer 6 millioen kg., terwijl naar Oost-Indië slechts 7 a 800.000 kg. is ge ëxporteerd. De N. A. B. O. heeft een zending naar Indië verzonden en wij hopen dat de han delsrelaties met onze overzeesche gebieden steeds zullen toenemen. Ook wat België betreft, is de heer Wassenaar van meening, dat wij in het komende jaar meer zullen kunnen exporteeren dan in 1934. België ligt voor ons als afzetgebied zeer geschikt; wij hebben daar een natuurlijken voorsprong. Deze kunnen wij echter slechts dan ten volle benut ten, indien de regeering zeer actief optreedt. Wat de afzet in Frankrijk betreft, deze is van geringere beteekenis. Op grooter export daarheen kan niet worden gerekend. Ook voor Duitschland zal de toestand wel niet veel verandering brengen. Engeland is thans nog de eenige vrije markt van beteekenis. Over den export naar dit land is al heel wat te doen geweest. Er hebben ver halen de ronde gedaan, dat de boter, welke in den afgeloopen zomer naar Engeland werd ge ëxporteerd, 30 cent per kg. opbracht, doch dit is overdreven. De gemiddelde prijs van deze boter was ruim 40 cent, af Nederlandsche haven. Deze prijs is inderdaad te laag. Evenwel is het begrijpelijk dat onze boter, waarvan de aanvoer tot nu toe hoofdzakelijk in den zomer plaats had, niet die waardeering vond, waar op zij volgens de kwaliteit aanspraak zou kunnen maken. Het is echter van het grootste belang dat wij een regelmatigen export naar Engeland hebben en deze mag niet om een bijkomstige reden onderbroken worden. De heer Wassenaar acht het vrij zeker dat in 1935 een minstens even groot kwantum naar Engeland zal worden uitgevoerd dan in 1934 het geval is geweest. Men tracht dit te bereiken door de leveringen over een zoo groot mogelijk tijdperk te laten loopen. Indien dit zal worden doorgevoerd zal er dezerzijds voor moeten wor den gezorgd, dat er in den zomer boter in de koelhuizen wordt opgeslagen, welke in den winter kan worden gebruikt en waardoor er meer versche boter voor geregelden export naar Engeland beschikbaar komt. Een exportmonopolie acht de heer Wassenaar zeer ongewenscht. Dit biedt geen voordeelen, doch doet integendeel in één slag alles te niet, wat met jaren lange zorg is opgebouwd. De Minister van Economische Zaken heeft be sloten te erkennen als producenten van crisis producten alle in Nederland gevestigde telers van bloembollen als bedrijf, bloembollenexpor teurs en bloembollenhandelaren, voor zoover dezen als zoodanig zijn aangesloten bij de Stich ting Nederlandsche Sierteeltcentrale, gevestigd te 's-Gravenhage en uit het landbouw-crisis- fonds aan de producenten van crisisproducten, hierboven genoemd, steun te verleenen tot een bedrag van ten hoogste voor bollen aan: a. Hyacinthen 600.000. b. Vroege tulpen 400.000. c. Darwin, Mendel-, Late en andere tulpen 600.000. d. Narcissen ƒ300.000. ten einde hen voor het overschot aan lever bare, in Nederland geteelde bloembollen, dat aan het einde van het handelsseizoen niet door den handel is opgenomen, tegen inlevering te vergoeden 85 pet. der minimumprijzen voor de onderscheidene soorten bloembollen, zooals deze prijzen zijn vastgesteld in het bloembollensanee- ringsplan 1934. De directeur-generaal der P.T.T. is verhin derd op Vrijdag 18 Januari a.s. zijn gewone wekelijksche spreekuur te houden. De besturen van de R. K. Werkliedenvereeni- ging „St. Joseph" en den Bestuurdersbond te Culemborg, hebben aan H. M. de Koningin een adres gezonden, waarin zij haar bemiddeling inroepen inzake de woningkwestie. De tusschenkomst van H. M. wordt verzocht opdat aan den onhoudbaren toestand en aan de tegenwerking van huurverlaging en verbetering der volkshuisvesting een eind worde gemaakt. In verband met den toestand zijner gezond heid, welke nog niet geheel en al is hersteld, kan de Pauselijke Internuntius Z. Exc. Mgr. L. Schioppa tot zijn groote spijt op 1 Jan. niet ontvangen. Gisterennacht overleed plotseling in den ouderdom van 48 jaar, de zeereerw. heer pastoor W. van Lokven, te Meerlo (L.). Pastoor v. Lokven was nog pas korten tUd in Meerlo benoemd. Voordien was hij gedurende 3 jaren rector te Baarlo, 7 jaren kapelaan te Af- ferden en ruim 12 jaren kapelaan in de St. Ser- vaas-parochie te Maastricht, waar hij tevens be last werd met de zielzorg voor de gevangenen, Nog, vóór dat hij, ongeveer een half jaar geleden als reeds benoemd pastoor van Meerlo afscheid had genomen van zijn Maastrichtsche parochia nen, trof hém de mededeeling dat de kerk van zijn nieuwe parochie door den bliksem was ge troffen en de torenspits was uitgebrand. Met groote voortvarendheid nam hij aanstonds het initiatief voor den bouw van een geheel nieuw godshuis. Reeds was het kerkhof verplaatst, een noodkerkje gebouwd en de plannen gemaakt, nu de plotselinge dood den nieuwen, vromen en werkzamen herder aan de parochie onttrekt. Hedenmiddag heeft in intiemen kring de aanbieding plaats gehad van het geschenk, dat door vrienden en vereerders, zoowel uit Nederland als uit Indië, aan luitenant-generaal b. d. H. N. A. Swart is aangeboden in verband met diens 70-sten verjaardag. Dit geschenk bestaat uit een portret van ge neraal Swart, geschilderd door den kunstschil der J. C. A. Goedhart. De aanbieding geschiedde door generaal Snij ders, in tegenwoordigheid van het comité van vrienden, dat zich hier te lande voor deze ge legenheid heeft gevormd en dat bestaat behalve generaal Snijders, uit de heeren V. A. Doeve, oud-resident, gep. luit.- kolonel E. S. de Clercq, gep. kolonel P. D. A. Framkamp, gep. kolonel, F. P. A. van Gheel Gildemeester, mr. H. H. A. van Gybland Oosterhof f, gep. luitenant-kolonel H. M. Luteleijn en den majoor van den Gene- ralen Staf O.I.L. W. Schilling. Mede aanwezig was de kunstschilder Goed hart. Generaal Snijders voerde namens het comité het woord. Gij hebt, aldus spr., uw stempel gedrukt op een langdurig tijdperk der geschiedenis van Ned. Indië en van het Ned.-Indische leger, een stempel van krachtig beleid, doortastend be wind en vooruitzienden blik. Gij hebt door uwe schitterende militaire loopbaan niet slechts ons militairen, doch het geheele Nederlandsche Volk tot u leeren opzien als een soldaat en staatsman van groote bekwaamheid, helder in zicht en nimmer falende overgave aan uw plicht. Krijgsman van ongeëvenaarde dapper heid en rustige bezonnenheid in het grootste gevaar, zijt gij door uwe groote gaven en voor treffelijke diensten geworden tot een nationale figuur bij uitnemendheid. Van soldaat-vrijwil liger in den actieven dienst opgeklommen tot Luitenant-Generaal, is uw militaire loopbaan een opeenvolging van successen in beleid, van nimmer tevergeefs beproefde trouw. Na de rede van generaal Snijders onthulde de echtgenoote van den generaal Swart het portret. Generaal Swart dankte hartelijk voor het geschenk en in het bijzonder voor de daar uit gebleken vriendschap. Onder het motto „Niemand kan ontkennen, dat de economische crisis tal van mogelijkheden ten zeerste heeft beperkt, maar wel moet wor den ontkend, dat overal alle mogelijkheden zouden ontbreken," heeft het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en winkelbedienden „St. Franciscus van Assl- sië" in samenwerking met de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden zich dezer dagen met een algemeene circulaire tot de pa troons gewend met verzoek periodieke verhoo ging per 1 Januari as. te overwegen, aslmede het tot stand brengen van een salarisregeling. In een greppel onder de gemeente St. Michielsgestel hebben voorbijgangers het lijk van een bejaarden man gevonden. Het is later geïdentificeerd als zijnde van den 76-jarigen koopman A. Rijkers, daar woonachtig. Men acht het waarschijnlijk, dat de oude man in het donker te water is geraakt en verdron ken. Evenwel wordt het niet uitgesloten geacht dat er sprake is van misdrijf. Teneinde zeker heid te verkrijgen, is het lijk voorloopig in be slag genomen. Het parket van Den Bosch is op de hoogte gesteld. Men heeft een aanvang gemaakt met het onderzoek. De volgende voor Zondag vastgestelde wed strijden zijn uitgesteld: Tweede klas Zuid I c: Heel: HW—Belfeldia. Tweede klas Zuid II c: Venray: Servatius DEV. Derde klas Zuid II c: Meerlo: Concordia Constantia. Voorts zal de wedstrijd LeonidasDHL, die te Rotterdam wordt gespeeld, reeds om 12 uur aanvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5