Hoogspanning op allerl ei gebied 0 3 0 Persil FLANDIN OVER HET JAAR 1935 A/a hef Rooken VERVAL EN HERSTEL BESLISSEND VOOR DEN VREDE" RADIO-PROGRAMMA MAANDAG 31 DECEMBER 1934 -J Hoopgevend slot- accoord Onze wensch voor '35 Ziet U in twéé regels staan: Dat al wat g'U zélve toewenscht In vervulling moge gaan. Ook voor U Heeft '34 Een speciale rol gespeeld) „Waschgemakk'lij^waschvoordeelig": 't Was Persil in klank en beeld. '34 bracht veel méér nog Voor het Nederlandsch Publieks Want Jutphaas kreeg zijn moderne, Practische Persil fabriek. Persil kwam óók in de wolken, En dat is héél goed bedacht: Zij ontmoet daar menig huisvrouw, Die zij in de wolken bracht. E:0stefmann«& Cb s Handel. Mü. N.V. -Amsterdam - Fabrieken te Jutphaas-Utrecht Griep te Chicago De Mikado ongesteld „De internationale hemel sedert toeken bexrijd van verduiste rende wolken" Veiligheid in Frankrijk toegenomen Dinsdag 1 Januari 1935 Woensdag 2 Jan. 1935 Flandin Laval's Romereis uitgesteld Parijsche bladen achten een uitstel tot na den Volkenbondsraad gewenscht Na de terechtstelling van Nicolajef GPOE nog niet verzadigd Het Lindbergh-drama Nieuwe verklaring Door het ijs gezakt 14 dooden in Mandsjoekwo Het afgeloopen jaar is een crisis-jaar ge weest in den volsten zin des woords. Niet alleen op sociaal en economisch, maar ook op zuiver geestelijk, cultureel en politiek gebied hebben zich ernstige crises voltrokken. Crises, welke de wereld in angst en onrust heb ben gehouden. In de Vereenigde Staten is een algemeen sociaal verantwoordelijkheidsgevoel ontwaakt en heeft president Roosevelt moedig den strijd aangebonden tegen het tot een schreeuwende sociale onrechtvaardigheid uitge groeide groot-kapitalisme. Deze sociale bewust wording van Amerika is een belangrijk ver schijnsel. De afgodendienst voor het Gouden Kalf is er niet langer de staatsgodsdienst, nu gebleken is, dat dit schaamteloos vereerde idool op een leemen voetstuk stond. Roosevelt als exponent van de burgerlijke massa der mid denklassen tracht het gulden midden te hou den. Na de sacro-sancte dollar van zijn valschen en verblindenden luister te hebben beroofd, heeft hij hem gestabiliseerd op een bescheidener maar reëeler niveau, aldus erkennend, dat alleen een vaste waarde-eenheid redding kan brengen in het wankele economische leven. Hij heeft het aangedurfd de macht der gewetenlooze specu lanten en magnaten van Wallstreet aan te tas ten, en als St. Joris tegen den draak is hij ten velde getrokken tegen de werklosheid. De tijden waarin de economische machteloozen weerloos werden overgeleverd aan den willekeur der dol lar-magnaten, zijn voorbij, maar van den an deren kant dreigt nu het gevaar, dat een an dere, niet minder misdadige willekeur n.l. die van het communisme veld gaat winnen. De ont hullingen over den geweldigen groei van het communisme in de Vereenigde Staten bewijzen, dat dit gevaar geenszins denkbeeldig is en de heeren, die uit angst voor het imperialistische Japan zich beijvert hebben voor het sluiten van vriendschap met de Sovjet-Unie, mogen zich afvragen, of zij mèt den nieuwen vrienden ook niet een verraderlijken vijand in huis hebben ge haald. Officieel loochent Sovjet-Rusland alle verantwoordelijkheid voor Bolsjewistische agi tatie en actie in het buitenland, maar de Kom intern, waaronder deze agitatie en actie res sorteeren, is en blijft een instrument van Mos kou. Rusland behoeft rust en vrede voor zijn innerlijken opbouw en daarom toont het zich zoo lankmoedig tegenover de provocaties van Japan, zoekt het een steeds inniger contact met de gesmade en verguisde „kapitalistische" mo gendheden en is het toegetreden tot den Vol kenbond te Genève. Naar buiten heeft Rusland den schijn te ver burgerlijken, maar dit is niet meer dan een schijn. De nieuwe buitenlandsche politieke koers van de Sovjet-Uniewordt niet door een zwen king der principieele overtuiging, maar door zuiver opportunisme gedicteerd. Bovendien wekt deze nieuwe richting verzet in Rusland zelf. De moord op Kirov en de daarop gevolgde terro ristische reactie toonen duidelijk aan, dat de looze Russische vos wel enkele van zijn meest wilde en ruige haren kan verliezen, maar niet zijn streken. Wanneer deze vos te Genève de passie preekt naar aanleiding van het interna tionale terrorisme dienen de diplomaten en staatslieden dubbel op hun hoede te zijn. Evenals het communistische Rusland heeft het nationaal-socialistische Duitschland een inwendige crisis te overwinnen gehad. En het mag meer dan merkwaardig hee- ten, dat het die crisis op nagenoeg gelijke ge welddadige wijze als Rusland heeft onderdrukt. De Röhmrevolte van 30 Juni zal een der meest duistere en bloedige bladzijden blijven in het bruine boek der jongste Duitsche geschiedenis en de vermeerdering van de glorie van den na den dood van rijkspresident von Hindenburg oppermachtig geworden „Führer" is niet zoo sterk, dat zij deze bladzijde blank kan bran den. Hoe groot de macht ook is, welke het nationaal-socialistische Duitschland aan Adolf Hitler heeft toegekend, één macht is zich blij ven verzetten tegen een geforceerde gelijkscha keling. De kerkstrijd in Duitschland is nog steeds onbeslist en naast de standvastigheid van principieele katholieken, die hun overtuiging niet willen verkoopen voor een bord bruine linzensoep, hebben sommige protestantsche kringen een moed en een kracht getoond, waartoe men hen na een periode van rationalisatie en steeds vagere vrijzinnigheid niet in staat had geacht. Terecht heeft Mussolini in een merkwaardig ar tikel onlangs geschreven, dat het dolheid is een staatskerk te willen forceeren en den godsdienst te dwingen in een politiek pantser, dat haar in haar rechtmatige bewegingsvrijheid belemmert. Zoodra de nationaal-socialisten in Duitschland tot eenzelfde inzicht zullen zijn gekomen, be staat er kans op een bevredigend compromis in zake den kerkstrijd. Dat het nationaal-socialisme in Duitschland niet onontvankelijk is voor den Invloed van „for ce majeure" blijkt uit de wijziging van de Duit sche politiek tegenover Polen en Oostenrijk. Helaas, heeft de bondskanselier Dr. Dollfuss, die zoo dapper de zelfstandigheid en de chris telijke cultuur van zijn arme en mishandelde vaderland heeft verdedigd, het leven moeten laten in dien verbitterden strijd, maar door zijn martelaarsbloed is de huidige Oostenrijk- sche regeering gesterkt in den eerlijken wil om het door Dollfuss begonnen werk richtingvast door te zetten. Zij kan daarbij rekenen op den steun van Italië en Hongarije, met welke mo gendheden zij sinds de protocollen van Rome nauwe en zeer vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt. Het Oostenrijksche probleem heeft evenals de Duitsche herbewapening en de aan vankelijke Duitsche Anschlusz-politiek Italië en Frankrijk dichter naar elkaar toegedreven, maar of er een heilzaam politiek accoord tus- schen de beide Latijnsche zusters tot stand zal kunnen komen, zal het volgend jaar moeten leeren, wanneer Laval eindelijk zijn voorgeno men reis naar Rome zal ondernemen. De moei lijkheden, welke overwonnen zullen moeten worden zijn nog vele en velerlei, maar men koestert de verwachting, dat de gaande onder handelingen met succes zullen worden be kroond. Frankrijk zelf heeft dit jaar ook een ernstige crisis doorgemaakt. Het Staviski-schandaal en de daardoor gebleken verwording der politieke zeden heeft de verontwaardiging van het Fransche volk en vooral van de oudstrijders doen uitbarsten in de onlusten van Februari jj Doumergue, de wijze van Tournefeuille, heeft toen de saneeringstaak aanvaard. Negen maan den lang heeft hij met bewonderenswaardige offervaardigheid en zelfverloochening geregeerd en het daardoor mogelijk gemaakt, dat de hui dige regeering Flandin vaster in het zadel zit, dan in Frankrijk de laatste jaren aan een re geering werd toegestaan. De Fransche buitenlandsche politiek is zich, ondanks de tragedie te Marseille, waar Frank- rijks vriend Koning Alexander van Joego-Slavië, en Frankrijks minister van Buitenlandsche Zaken Barthou als slachtoffers van een terro ristenaanslag vielen, blijven concentreeren op het plan van een Oost-pact, dat in aansluiting bij de Kleine Entente, het Balkanpact en een nog te sluiten Middellandsche Zee-pact de orga nisatie van den vrede in Europa moet voltooien. Duitschland en Polen dwarsboomen nog de Fransche plannen, waarvoor de sympathie van het meer zich voor de ontwikkeling der verhou dingen op het Europeesche vasteland zich in- teresseerende Engeland reeds gewonnen is. De mogelijkheid van een toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland is echter niet geheel en al uitgesloten, de overeenstemming inzake de volksstemming in het Saargebied bereikt, mag daarvan als bewijs gelden. Tenslotte dienen wij nog even te wijzen op de gebeurtenissen in Spanje, waar in bloed en tranen, in opstand en rebellie het stuiptrekkend Marxisme evenals in Oostenrijk een poging waagde tot herovering van de verloren macht, en op die in Mexico, waar het roode anti-papisme weer een nieuwen storm tegen de eeuwige en onvergankelijke Katholieke Kerk heeft ontketend. Vrede, vrede, vrede," zoo luidde de zin van 's Pausen jongste Kerstboodschap. De vrede is de vrucht van goeden wil. De vrede kon dit jaar, ondanks alle spanningen en conflicten met moeite bewaard blijven, omdat de groote mo gendheden geen oorlog wilden. Zij wilden geen oorlog, omdat zij er niet op voorbereid waren en er geen belang bij hadden. Maar wel zijn zij alle bezig hun bewapeningen op te voeren, in de overtuiging, dat het oude adagium juist is: „Si vis pacem, para helium" (Indien gij den vrede wilt, bereidt u dan op den oorlog voor.) Het einde van het jaar opent voor Europa gun stigere politieke perspectieven dan het begin deed verwachten, maar in het Verre Oosten blijft de hemel zwart van dreigende onweers wolken. God geve, dat het ook daar begint te dagen. Waf zal '35 brengen t Eén ding staat er nu al vast: 'f Is, dat ons mooi Amsterdam met De Persil-school wordt verrast. Da's hef feit van '35, Van belang voor groot en klein: De Persil-school zal de vraagbaak Grdag voor elke huisvrouw zijn. 't Is van groot belang, dat ieder Weet, wat Persil doet en kan: Onze wensch voor '35: Komt en profiteert er van! Verzachten de keel en verfris- schen den mond ZUIVEREN DEN ADEM Adv Buk ,SE»vicb" CHICAGO, 30 Dec. (V.D.) Een griepepidemie, welke de kwaadaardigste is van de laatste ja ren, heeft 27 personen het leven gekost binnen twtee dagen tijds. De autoriteiten hebben stren ge voorzorgsmaatregelen genomen, ten einde een verdere uitbreiding tegen te gaan. TOKIO, 30 Dec. (V. D.) De Nieuwjaars receptie aan het keizerlijke hof en eenige an dere feestelijkheden zijn afgezegd in verband met ongesteldheid van den Mikado. De ziekte van den keizer zou slechts van lichten aard zijn. ft PARIJS, 30 Dec. De Fransche minister-pre sident Flandin heeft in een onderhoud met de „Petit Parisien" verklaard, dat hij het jaar 1935 in vele opzichten als beslissend beschouwd, voor al voor de handhaving van den vrede. Hij her innerde er aan, dat Mussolini dat jaar al lang geleden als van groot belang heeft gekenmerkt. Flandin zeide, dat hij een sterke hoop heeft, dat men de moeilijke klippen zal omzeilen niet slechts met vermijding van den oorlog, die een misdaad tegen de menschheid zou zijn, maar zelfs met consolidatie van den vrede. De Saarstemming aldus vervolgde de mi nister biedt, dank zij de maatregelen, ge nomen onder toezicht van den Volkenbond, niet meer zooveel gevaar voor de Fransen-Duitsche betrekkingen als t eenigen tijd geleden scheen. Indien, zooals wij allen hopen, de stemming eerlijk zal zijn, de bepalingen in acht worden genomen en de plichten wederzijds worden ver vuld, dan zal een belangrijke stap gedaan zijn tot herstel van het vertrouwen in de betrekkin gen, waarnaar de twee groote nabuurstaten moeten streven in het belang van den Europee- schen vrede. De aanstaande reis van Laval naar Rome brengt de Italiaansch-Fransche betrekkingen in een nieuw kader of liever in een kader, dat zij nooit hadden mogen verliezen als men zich aan beide zijden van de Alpen had herinnerd, dat beide Latijnsche mogendheden gemeenschappe lijke interessen hebben tot handhaving van den vrede en in acht neming der verdragen. De uitnoodiging tot een bezoek aan Londen, die de Britsche regeering onlangs tot Frankrijk heeft gericht, om bij het begin van net nieuwe jaar te spreken over alle politieke en economi sche kwesties, die de beide volken betreffen, be wijst den wil tot gemeenschappelijk stieven naar de consolidatie van den wereldvrede. De internationale hemel is dus sedert eemgt weken bevrijd van de wolken, die hem verduis terden. Ik heb geen reden aldus de premier om te twijfelen aan den wil van alle verant woordelijke staatslieden tot voortzetting van het werk van wederzij dsche toenadering. Indien hel oorlogsgevaar vermindert, stijgt de kans op een bloeiperiode. Alleen al het feit, dat de volken en de regeeringen daarvan overtuigd zijn, ver groot de zekerheid en veiligheid van 't mensch- dom voor 1935 in belangrijke mate. Het jaar 1935 zal ook een belangrijk jaar zijn in het kader van het herstel der economische fouten, die in het tijdvak na den oorlog zijn gemaakt. Na een toespeling op verschillende voorgenomen economische maatregelen nam Flandin stelling ten a&nzien van het hem ge maakte verwijt, als zou hij de economische kwes ties op den voorgrond hebben gebracht ten kos te van de staatshervorming. Eerst aldus zeide hjj moet Frankrijk leven, daarna kan de staat hervormd worden. Vóór 6 Februari zal de Kamer niet slechts een reorganisatie van het rechtswezen, maar ook van de gerechten zelf worden voorgelegd. De deeling der machten moet werkelijkheid worden. HUIZEN, 302 M. 8.30 Mor genwijding KRO 9.30 Gramofoonmuziek 10.25 Hoogmis uit de St. Annakerk te Amsterdam 12.15 Kro-orkest o. 1. v. Mar. v 't Woud 2.00 Gramofoonmuziek 2.15 Konlnkl Mil. Kapel o. 1. V. kap.-dlr- C. L. Walther Boer 3.00 Gramofoonmu ziek 3.15 Verv. concert 4.00 Rustpoos 4.15 Gramofoonmuziek 5.00 Kro-Boys 0. 1. V. P. Lustenhouwer 6.00 Gramofoon muziek 6.25 Kro-orkest o. 1. v. Mar. v. t Woud 7.15 Rector Francs Crols: „Op den drempel van t Nieuwjaar" 7.35 Gramo foonmuziek 8.00 Vaz Dlas 8.05 Kro- Boys o. 1. v. P. Lustenhouwer 8.30 Negro- Spirituals »n songs door J. Arthur Gaines 9.30 Gramofoonmuziek 9.45 Russisch concert door het Kro-Symphonle-orkest o. 1. v. prof. Jul. Ehrlich als gast 10.30 Vaz Dlas 10.35 Gramofoonmuziek 10.40 Verv Russisch concert 11.15 Gramofoon muziek 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 1875 M. AVRO 8.00 Gramofoonmuziek 9.00 Morgenwijding 9.15 Gramofoonmuziek 9.30 Ochtendcon cert door de stafmuziek van het 5de regi- ment-lnfanterie Amersfoort. Kapelmeester J R. v. d. Glas 10.00 Gramofoonmuziek. Bekende tenoren 10.15 Verv. concert 10.45 Willy Haak draagt voor, afgew. door gr.pl. 12.00 John v. Brück en zijn orkest, afgewisseld door gramofoonmuziek 2.00 Nieuwjaarswensch in negen talen door Joh. A P. Otten 2.20 Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. Afgewisseld door Eg- bert Veen, piano 3.45 Rustpoos 4.40 Verhalen voor kleinere kinderen door mevr. Ant. v. Dijk 4.30 Kinderkoor o. 1. v. Ja cob Hamel 5.00 Aansluiting met Grand Hotel Central te Den Haag. Italiaansch ensemble o. 1. v Andrea Andberto m. m. v. Pla Pelll, Aldo Fiore en Cesare Plstelli, zang 6.00 Gramofoonmuziek 7.00 Het Pa- lestrlnakoor zingt o. 1. v. Jos. Vranken. Af gewisseld door gr.p.l. 8.00 Vaz Dias 8.I5 Louis Zimmerman, viool, begeleid door het omroeporkest o. 1. v. Nico Treep 8.45 O K. Cab Calloway, berijmd nieuwjaars hoorspel door Albert v. Waasdijk, leiding Kommer Kleyn 9.05 Gevarieerd program ma m. m. v. Kovacs Lajos, Die Kardosch Sanger, Gerda Broekhuizen, piano syncopa tions, Veleria Gömöry, zang, met begelei ding van Boris Lensky, viool en Egbert Veen. plano 11.00 Vaz Dlas 11.10 Gra mofoonmuziek 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 8.05 Gramo foonmuziek 8.20 Persberichten. Vervolg gramofoonmuziek 12.20 Middagconcert door het Radio-orkest o. 1. v. Henri Pen- sis. Gri-Gri. Llncke. Brlse de Mer, Leonca vallo. Nell Gwijn, suite. German Czardas No. 8 Michiels. La Valse du Balser, Arditl. Fant. „De Faarlvisschers". Bizet. Evening Idylls Harford. Amltié, marsch. Zeh 1.20 Gramofoonmuziek 1.35 Persberichten 1.45 Gramofoonmuziek (daarna sluiting) 6.50 Gevarieerd concert en dansmuziek 7.50 Sportberichten 8.00 Belgische avond. Gramofoonmuziek. Engelsehé walsen 8.15 Walslied uit „Chlqulta". Mabel Wayne 8.20 Persberichten 8.45 Pianorecital door Oscar Delvigne. Werken van Claude Debussy 9.30 Gevarieerd Belgisch con cert. door het Radin-Orkest o. 1. v Henrl Pensls. Kathla, Brusselmans. Ballade ex pressive, Caludi.' Aurore. Mawet. Intermez zo, Kalkmann. Croquis chinois. Leemans. Ruse de Pierrot, De Taeye. Baiser final. La Gye. Les Elfes s' amusent, Gache 10.00 Recital van Belgische liederen door Allee Peffer. Chanson de Cybélia, Marsick. L' Amante. Idem. Nocturne, Idem. Bal de fleurs. Jongen. Chanson roumalnc. Idem 9.25 Gevarieerd concert door het Radio orkest o. 1 v. Henri Pensis. Als ik Koning was, Adam. Idylle passionelle, Razigade. La Tos,ca, Puccini Melodie, Rubinstein. Suite bour mes petits Amis, Pierné. Cupid's Gar den, Eugen. Souhaits de Pête. Ketelbey. Ballade d' Amoureux, Michell. Les Millions d' Arlequin, Drigo. In het Witte Paard, Be- natzky 11.50 Dansmuziek van gramo- foonplaten. BRUSSEL. 484 M. 10.20 Filmmuziek 12.20 Orkest o. 1. v. Karei Walpot 5.20 Concert. Rene Costy, viool 6.50 Louis Armstrong en zijn orkest, gr.pl. 8.20 Concert o. 1. v. Paul Gason. Andre Duyk, viool 10.30 Gevraagde gr.pl. 11.20 Het Morris and Andy's Plntonlans-orkest. BRUSSEL, 322 M. 10 35 Ludo Langlois en zijn orkest 12.20 Omroeporkest o. 1. y. Paul Gason, Jack Stad, refrelnzang 5.35 Omroeporkest o. 1. v. Paul Gason 6.50 Gevraagde gr.pl. 10.30 Gramofoon muziek. KALUNDBORG, 1261 M. 8.05 Het koor v. d. Sacramentskerk zingt 11.20 Carl Rydahl's instrumentaal ensemble 1.50 Gramofoonmuziek 2.50 Omroeporkest o. 1. v. Fritz Mahler 9.40 Folmer Jensen en Ove Peters spelen planoduetten 10.05 Teddy Petersen s dansorkest. BERLIJN, 357 M. 4.55 Gramofoonmu ziek 7.20 Nteuwjaavsprogramma. HAMBURG. 332 M. 8.20 Orkestconcert 0. 1. v. Hans Döring 10.30 Beethoven- concert 2.20 Omroeptrio 7.20 Ged. uit opera's. KEULEN, 456 M. 11.20 Het West-Duit- sche kamerorkest 4.20 Vroolijk pro gramma 7.35 Nieuwjaarsconcert. Orkest en koor met solisten 9.40 Vroolijk pro gramma. DROITWICH, 1500 M. 11.40 door Sid ney Torch 12.10 Het Novelty-kwartet 3.20 BBC-Varlété-orkest o. 1. v. Kneale Kelle met conferencier 5.35 BBC-dansorkest o. 1. v. Henry Hall 10.40 Het Bernard Crook-kwintét, Clara Serena, alt 11.35 Lew Stone-dansorkest. PARIJS (POSTE PARISIEN). 313 M. 8.35 Weensche muziek m. m. v. Elisabeth Géru 9.20 Operette van Mlcheler 10.85 Gramofoonmuziek 10.50 Populair con cert. PARIJS (RADIO), 1648 M. 12.20 Popu lair concert o. 1. v. Ernest Guillou 5.20 Het Andolfi-orkest 8.20 Gevarieerd pro gramma 10.50 Dansmuziek. MILAAN, 369 M. 4.30 Populair con cert. ROME. 421 M. 4.30 Populair concert 8.20 II Pirata. opera van Bellini. WEENEN, 507 M. 3.45 Kamermuziek 4.45 Gramofoonmuziek 7.30 Solistencon cert 8.50 Dansmuziek 11.05 Zigeuner- muziek. WARSCHAU, 1345 M. 5.20 Populair concert 6.20 idem 7.20 Een operette van Stolz 9.50 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 540 M. 3.20 Radio kwintet 7.15 Omroeporkest o. 1. v. H. Hofmann. HILVERSUM, 1875 M.: 8.00 VARA Gra mofoonmuziek 9.30 Onze keuken door P. J. Kers Jr. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven 12.00 De Zonnekloppers o. 1. v. C Steijn 12.30 Orvitropla o. 1. v. Jan v. d. Horst 1.00 Richard Crooks zingt, gr. pl. -115 Or vitropla 1.45 Rustpoos 2.00 Gramo foonmuziek 2.15 VARA-knipcursus door mevr. Blankenv. Kuijk 5.30 De No tenkrakers o. 1. v. Daaf Wins 6.15 Sportuitzendlng 7.00 „Een en ander over Joodsche muziek" door Max Vreden- burg, met gr. pl. 8.00 Herhaling SOS- berlchten 8.03 Eddy Walls en zijn or kest. 8.30 Bont Nieuwjaarsprogr. 9.40 Vaz Dlas 10.10 Strijkorkest o. 1. v. Eddy Walls 10.30 Gevraagde gr. pl. 11.00 XX-ensemble o. 1. v. Cor Steijn 11.30 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. HUIZEN, 301.5 M-: 8.00 NCRV Schrift lezing en meditatie 8.15 Morgenconcert 10.30 Morgenwijding 11.00 Zangrecital door Chris van Dam, bariton. A. d. vleu gel Mevr. Hans SchultsEspeet 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Ronald Parker, orgel 1.15 Kwin tet o. 1. v. P .v. d. Hurk 2.30 Voor de jeugdige postzegelverzamelaars, door G. Wêstra Mzn. 3.00 Vioolrecital door C. Hengeveld Jr. A. d. vleugel G. Hengeveld 3.45 Rustpoos 4.00 Berliner Philhar- moniker o. 1. v. Erich Kleiber 4.15 Dammen met W. Jurg 4.45 Gramo foonmuziek 5.00 Kinderuurtje 6.00 Landbouwhalfuurtje door J. de Ruiter 6.58 Overschakeling 7.00 Politieberich ten. Ned. Chr. Persbureau 7.15 Gramo foonmuziek 7.30 Technische lezing P. Hogervorst „Meubilair en Woninginrich ting" 8.00 Vaz Dlas 8.05 Orgelconcert door Jan Zwart 9.00 „De taak der toe komst" Dr. B. WIelenga 9.30 Gramo foonmuziek 9.35 Hollandsche kamer- muzlekvereeniging 10.00 Vaz Dias 10.05 Zangplaten 10.20 Verv. Concert 10.34 Gramofoonmuziek 11.3o Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M.: 8.05 Gramo- foonplaten 8.20 Persberichten. Vervolg gramofoonplaten 12.20 Middagconcert door het Radio-orkest o. 1. v. Henri Pen- sis. Libussa, Smetana. Menuet Sentimen tal, Demarty. Die Czardasfürstin, Kalman. Tesoro mio, Becuccl. Dans No. 18, Sarasate. La Chanson du Violin, Sehebek. Serenade, Moszkowskl. Faune et Nymphe, Königs- berger 1.05 Het Radio-orkest o. 1. v. Henrl Pensls. Escales No. 2 en 3, Ibert. By the blue Hawaii Waters, Ketelbey 1.20 Koersen 1.25 Gramofoonmuziek 2.20 Koersen 6.50 Gevarieerd concert en dansmuziek 7.5o Sportberichten 8.00 Spaansche avond. Causerie ln de En- gelsche taal 8.10 Gramofoonmuziek 8.20 Persberichten etc. 8.40 Zangrecital door den Spaanschen bariton Celestino Sarobe 8..55 Koersen en berichten 9.00 Vervolg"zangrecital 9.20 Spaansch Symph. concert door het Radio-orkest o. 1. v. Henri Pensis. Iberia-suite, Albenlz. La Vita breve, de Falla 9.50 Gala-con cert door het Radio-orkest o. 1 .v. Henrl Pensis. Celestino Sarobe, bariton. 1. Ouv. „Titus", Mozart. 2. Lied an der Abend- stern, Wagner. 3. Pas d'Armé du Rol Jean, St. Saëns. 4. Eclogue. Rabaud. 5. Can- clones des Marques de Santlllana, Salva dor Bacarlsse 10.20 Kamermuziek. Mme KuhnFontenelle, plano. Maurice Dupar- VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ loir, viool. Sonate, Vreuls 10.50 Dans muziek door het Radio-Jazz-orkest o. 1. v. Ferry Jusa. BRUSSEL, 484 M.: 12.50 Het Symphonie- orkest speelt Fransche opera-muziek 5.20 Orkestconcert o. 1. v. Karei Walpot 8.20 Zang door het Deltour-trlo 9.05 Gramofoonmuziek 9.20 Het symphonie- orkest 10.30 Dansmuziek door het Ed die Hast-orkest. BRUSSEL, 322 M.: 12.5o Orkestconcert o. 1. v. Karei Walpot 1.30 Idem 5.20 Dansmuziek 8.20 Het Symphonieorkest speelt Vlaamsche muziek 9.20 Populair concert o. 1. v. Karei Walpot 10.30 Ka mermuziek. KALUNDBORG, 1261 M.: 11.20 Herald Andersen's ensemble 2.50 Gramofoon muziek 8.20 Koorzang 9.25 Louis Preii's ensemble 10.10 Richard John son's dansorkest. BERLIJN, 357 M.: 3.20 Dansmuziek 5.50 Huismuziek 8.35 Het kleine omroep orkest o. 1. v. Willy Stetner 9.40 Mo- zart-programma 10.20 Operette- en film muziek. HAMBURG, 332 M.: 1.35 Gramofoonmu ziek 5.50 Idem 6.20 Blaasmuziek 8.35 Gevraagde gramofoonplaten 9.50 Muzikaal tusschenspel 10.20 Orkest o. 1. v. Hans Döring. KEULEN, 456 M-: 12.35 Gramofoonmu ziek 1.35 Solistenconcert 3.20 Peters Engel's orkest 6.20 Gevarieerd program ma 11.20 Dansmuziek. DROITWICH, 15«0 M.: 12.50 Charles Manning en zijn orkest 2.35 Gramo foonmuziek 3.35 Het Stedelijk orkest van Bournemouth o. 1. v. Richard Austin 5.35 Het BBC-Dansorkest o. 1. v. Henry Hall 10.20 Het BBC-orkest o. 1. v. Jo seph Lewis 11.25 Dansmuziek door Roy Fox en zijn orkest. PARIJS (Poste Parisien), 313 M.: 7.17 Gramofoonmuziek 7.48 Idem 8.35 Vroolijk programma 10.20 Dansmuziek (gr. pl PARIJS (Radio), 1648 M.: 12.35 Lucien Goldy's orkest 8.20 „Les voitures ver- sées", opera-comlque van Boieldieu 10.50 Luclen Goldy's dansorkest. MILAAN, 369 M-: 5.15 Gramofoonmu ziek 8.05 Dansmuziek. ROME, 421 M.: 4.30 Concert 5.15 Gramofoonmuziek 8.05 Concert o .1. v. Antonio D'EUa 9.35 Gevarieerd pro gramma. WEENEN, 507 M.: 4.25 Moderne Oosten rijksche muziek 9.2o Het Charles Wein berger-concert door het omroeporkest o. 1. v. Josef Holzer 11.45 Naehtconcert (gr. pl.). WARSCHAU, 1345 M.: 8.20 Chopin-recl- taj door Mevr. J. FamillerHepner 9.00 Liederenrecital 9.20 Concert 9.35 Dansmuziek 10.20 Idem. BEROMUNSTER, 540 M.: 3.20 Concert 7.10 Mannenkoor 8.3o Cabaret. Flandin besloot met de opmerking, dat hij ge loofde, dat er geen Franschman, vrij van partij geest, zou zijn, die niét zal erkennen, dat zijn uitwendige en inwendige veiligheid aan het ein de van 1934 gegroeid is. Het zou onrechtvaardig zijn, niet het grootste deel van deze verdienste aan Doumergue toe te kennen. Mijn einddoel is het aldus Flandin den producent, den ar beider en den spaarder een volkomen zekerheid te geven. Zoolang er bevoorrechte werkloozen en speculanten zijn, zal ik mijn taak niet als volbracht beschouwen. PARIJS, 31 Dec. Volgens de laatste berichten uit Rome blijken de moeilijkheden bij de Fransch-Raliaansche onderhandelingen nog van dien aard. dat een uitstel van de reis van Laval naar Rome wenschelijk zou kunnen zijn. De meeningsverschillen betreffen de garan tie van de onafhankelijkheid van Oostenrijk en de organisatie van den vrede in centraal- Europa. De Italiaansche tegenvoorstellen, die Musso lini den Franschen ambassadeur te Rome, de Chambrun, heeft overhandigd, voorzien, naar men van welingelichte zijde verneemt, niet in de onderteekening der Oostenrijksche onaf hankelijkheidsverklaring door Roemenië, maar wel door Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië. Italië wil vermijden, dat de Kleine Entente als statenblok deel heeft aan deze verklaring. Verschillende Parijsche bladen spreken de meerling uit, dat het in belang van 4e afslui ting van een dergelijke overeenkomst wellicht- beter is, de reis van Laval uit te stellen tot.; na de zitting van den Volkenbondsraad, welke 10 Januari bijeenkomt. Overigens wordt nog gemeld, dat Laval de laatste dagen in hoofdzaak heeft gewijd aan de besprekingen met Italië. Hij staat in voort durende verbinding met de Fransche ambassade te Rome. MOSKOU, 30 Dec. De Moskousche pers bespreekt in lange hoofdartikelen de terecht stelling van Nicolajef en de zijnen. Ofschoon de secretaris van het partijcomité te Leningrad heeft verklaard, dat de vervolgingen in verband met den moord op Kirof geëindigd zijn, daar de terreurgroep, het „Leningraasche centrum", alleen had gestaan, zet de leider van het com missariaat van binnenlandsche zaken te Le ningrad, Agranof, zijn onderzoekingen voort. De GPOE heeft vermoedens inzake betrekkingen van genoemde terreurgroep met andere geheime organisaties. Intusschen wordt het onderzoek tegen de te Moskou gearresteerde oppositioneelen met ino- jef en Kamenef aan het hoofd, voortgezet. Ook deze groep zou met de provincie betrekkingen hebben onderhouden, waarnaar thans wordt ge speurd. Haar activiteit zou niet zoo groot ge weest zijn als die van het Leningradsche cen trum. LONDEN, 31 Dec. (V. D.) Eien momenteel in Engeland vertoévend Amerikaan, Tex Burns, heeft aan een medewerker van net Zondagsblad „The People" mededeelingen gedaan die wanneer zij juist zijn, van groote beteekenis zijn voor het dezer dagen beginnende proces tegen Bruno Hauptmann, die beschuldigd wordt van ontvoe ring van en moord op baby Lindbergh. Tex Bums beweert, dat de beschuldiging juist is. Hü zelf zou de man zijn geweest die aan een Amerikaansch consul in Engeland de mede deelingen zou hebben gedaan, welke leidden tot arrestatie van^ Bruno Hauptmann te New York. Volgens Burns' was het kind per ongeluk gedood. Hauptmann had het met behulp van een ladder uit de slaapkamer ontvoerd, doch was met het kind in zijn arm van den ladder gevallen. Het kind liep daarbij een schedelbreuk op en was bijna onmiddellijk dood, terwijl Hauptmann zelf een been brak Twee medeplichtigen, wier na men Rodriguez en Kueller zouden zijn, die be neden hadden staan wachten, droegen Haupt mann en het doode kind in een wachtende auto en brachten hen ln veiligheid. CHARBIN, 30 Dec. Op de Soengari is een autobus-4oor het ijs gezakt, waardoor alle veer tien inzittenden verdronken. Het verkeer op dit traject, tusschen Charbin en. ie nabijgelegen plaatsen, dat in den winter altijd over de dichtgevroren rivier wordt afge legd, is thans gestaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 12