Vier oude menschen beroofd Zingen en zingen aan de Saar OPRUIMING .«.^Vermeulen Atheïstenterreur in Mexico WÉ3SSL De Saar-stemming Nederland één met Indië Doodslag te Oss Heeren-Modès Costumes Jassen etc Het nieuws van heden «a mmm botok&p-/, Het communisme in de V.S. Leest laatsten Omroeper stelt vooral EEN DAAD OVERVAL BIJ VELDEN HET DUITSCHLANDUED IN DUBBELEN ZIN DE BAROMETER VEREEN !G DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V, DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 31 DECEMBER 1934 Avondblad Paniek veroorzaakt tijdens een H. Mis Vijtal kerkgan gers gedood Aanvaller gelyncht Plan voor de ontketening van den burgeroorlog Toestand van kardinaal Bourne kritiek Verduistering en.... decoratie Het Weer, Duitsche bisschoppen laten bid den voor een voor het Duit sche volk zegenrijken uitslag Vergadering verstoord De laatste zitting van den Landraad van het Saargebied. De afgevaardigde Maltin voert het woord Inbrekers maken het geheele bezit van de bewoners, f 5000, buit Onderzoek heeft nog geen resultaat Met den buit verdutenen Friedrich von Schiller en Ludwig van Beethoven in dienst van het Duitsche front Einigkeit und Recht und Freiheit „Onder Oranje gaan wij ernstig doch vol vertrouwen, het nieuwe jaar tegemoet Oudejaarsrede van Dr. Meyer Ranneft Verdachte houdt na het vonnis zijn onschuld vol De uitspraak luidt: 15 jaar Kerkschending in Tirol Plunderende troepen De NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT zal op Nieuwjaarsdag des avonds en Woensdagmorgen niet verschijnen. DE DIRECTIE GR-HOUTSIR hoek GR MARKT HAARLEM DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN De opzegging van het vlootverdrag Amerika houdt zich rustig Opvoedingsgesticht in brand NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19122 AdvertentieprijzenPer lossen regel 30 cl.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek MEXICO CITY, 31 Dec. (Reuter) In een voorstad van de Mexicaansche hoofdstad heeft zich een gruwelijke gebeurtenis afge speeld, waarbij vijf kerkgangers werden ge dood. Een honderdtal jonge revolutionnairen met roode hemden, zwarte broeken en zwarte hoe den riepen tijdens de Mis voor een Katholieke kerk: „Dood aan de Kerk", „Dood aan God". Tegelijk schoten zij hun revolvers af. Onder de kerkgangers brak een paniek uit, zij drongen naar buiten, waar zij door de de monstranten met schoten werden ontvangen. Vier mannen en een vrouw werden doodelijk gewond, terwijl een van de daders door de me nigte werd afgemaakt. WASHINGTON, 30 Dec. (V.B) Voor de Dickstein-commissie heeft .Valther Steele als vertegenwoordiger van talrijke "aderlandsche organisaties verklaard, dat in communistische kringen een plan de ronde loet tot het proola- meeren van een algemeene raking en daar mede tot het ontkentenen van den burgeroorlog. Er zouden plannen bestaan voor een overrom peling van het Witte Huis, de ontvoering van den president en zijn kabinet en de instelling Van een Sovjetregeering. Documenten, die der gelijke plannen bevatten aldus Steele zijn bij de laatste chauffeursstaking in Minneapo lis in Augustus gevonden, coen de politie een communistische centrale ontdekte. Steele vertelde verder, dat het communisme in de crisisjaren in buitengewoon sterke mate is toegenomen. Op het oogenbiik oestaan er m de Vereenigde Staten 600 verschillende commu nistische organisaties, 400 tijdschriften en dag bladen met een oplaag van neer dan 200 000 exemplaren. Een schatting van het aantal com munisten in Amerika is niet mogelijk, maar men kan wel zeggen, dat hun aantal giooter is dan in 1917 in Rusland. LONDEN, 30 Dec. (V.D.) In het bulletin, dat vanavond is uitgegeven omtrent den £e" zondheidstoestand van kardinaal Bourne, wordt gezegd, dat de patiënt de laatste dagen veel zwakker is geworden. De verschijnselen, die op hartzwakte wijzen, worden sterker. De toestand is thans kritiek. PARIJS, 31 Dec. (Reuter.) De directeur van het blad „Le Publicitaire d'Orne". Maret, is ge arresteerd, beschuldigd van verduisteringen ten bedrage van een millioen francs. O. a. heeft hij talrijke ongedekte chèques in omloop ge bracht. Marsat heeft gedurende elf jaar genoemd blad geleid en heeft kort geleden het Legioen van Eer ontvangen. wk. .1-v.,*.. Het huidige Japansche kabinet schrijdt in plechtigen optocht naar het graf van wijlen Keizer Moethisoeto te Tokio, om diens ziel te eeren. Deze keizer leeft onder den bijnaam van „Meiji" („Doorlachte regeering") in de Japansche geschiedenis voort. Hij regeerde van 1867 tot 1912. Hij versloeg China en Rusland en maakte Japan tot de groote Oost-Aziatische mogend heid van thans VERWACHTING: Krachtige tot ma- tigen, Zuid-Westelijke tot Westelijken j= S wind, zwaar bewolkt met opklaringen, |E waarschijnlijk aanvankelijk nog eenige regen, iets kouder. Hoogste stand: 774.6 te Toulouse. Laagste stand: 744.7 te Thorshafen. Zon op 8.12, onder 3.54. Licht op 4.24 Maan op v.m. 2.54, onder v.m. 11.46. maar PADERBORN, 31 Dec. (D. N. B.) De bis schoppen van de Kerkprovincies Faderborn en Neder-Rjjnland hebben aan hun geloovigen een schrijven gericht, dat als volgt luidt: Beminde Diocesanen. Zondag 13 Januari 1935 zal in het Saargebied de volksstemming worden gehouden over de vraag, of dit Duitsche land en zijn bewoners in de door den gewelddadigen vrede van Ver sailles opgedrongen scheiding van het Duitsche Rijk zullen blijven of niet. Op genoemden Zondag zullen in alle kerken van onze diocesen na alle H.H. Missen drie Onze Vaders en drie Wees Gegroeten worden gebe den, teneinde een voor het Duitsche volk ze genrijken uitslag van de stemming af tesmeeken. SAARBRÜCKEN, 31 Dec. (D. N. B.) De „Volksbond voor Christelijk-sociale Gemeen schap", welke ijvert voor den status quo, hield gisteren een bijeenkomst te Blieskastel, waar bij zich een incident heeft voorgedaan. Een verklaring van een der sprekers over den ver- moedelijken uitslag van de stemming op 13 Ja nuari a.s. gaf aanleiding tot heftige protes ten. De zaalwacht trachtte de ordeverstoorders uit de zaal te verwijderen, doch deze verzetten zich met handen tand.Een der aanwezigen sprong tijdens het daarbij ontstaande tumult op het podium en vuurde met een revolver in de richting van de zaal, gelukkig zonder ie mand te treffen. Hij werd onmiddellijk in hech tenis genomen. Zondagnacht heeft te Velden, in de nabijheid van Venlo, een roofover val plaats gehad. Vier gemaskerde mannen, welke per auto uit de richting Venlo waren ge komen, drongen omstreeks twee uur in den nacht het huis binnen, be woond door de familie Lipzig, be staande uit vier oude lieden. Nadat de inbrekers het electrisch licht onbruikbaar hadden gemaakt, trokken zij naar de slaapkamer van de familie. Terwijl twee mannen het huis door zochten, hielden twee anderen de oudjes in bedwang. Hierbij schijnt een lid der familie te zijn mishan deld. De inbrekers slaagden erin met een bedrag van 5000 gulden, effecten en eenige waardevolle sieraden, de vlucht te nemen. Zij verdwenen met gedoofde lichten in de richting Arcen. Omtrent dezen roofoverval, gepleegd op de ge broeders en gezusters v. Lipzig, die samen wonen in een klein vervallen boerderijtje aan een land weg bij Velden in het gehucht Vorst, vernemen wij nader: Met een auto zijn de roovers in het holst van den nacht gekomen uit de richting Venlo. Zij hebben den auto vlak bij het huisje aan een kant van den weg gezet en maakten daarna een aan vang met hun rooftocht. Het huisje is laag gebouwd en het kostte den inbrekers dan ook niet veel moeite een dak raampje te forceeren om op deze wijze de wo ning van de oude menschen, die in diepe rust lagen; binnen te dringen. Him eerste werk was het electrisch licht onklaar te maken. Met eiec- trische zaklantaarns vonden zij den weg naar de slaapkamer van de bewoners. Deze waren intusschen wakker geworden en doodelijk ver schrikt zagen zij plotseling vier indringers in het kleine kamertje staan. Een der twee zusters, een vrouw van diep in de zestig, wilde om hulp roepen. De twee man nen legden haar echter op ruwe wijze het zwij gen op. Hierbij werd zij aan het hoofd gewond. Een der twee broeders werd een kussen op het hoofd geduwd, zoodat hij niets kon zien. Een half uurtje later verdwenen de Indrin gers. Zij hadden gevonden wat zij zochten: eenige effecten, bankpapier en enkele gou den sieraden, geborgen in een trommeltje, ter waarde van ongeveer 5000 guld-n, het geheele bezit uitmakende van de vier oude menschen. Met gedoofde lichten verdwenen zjj per auto in de richting Vel-en. Omkeeren van den wagen op dezen smallen landweg was niet mogelijk. Het is niet onwaarschijnlijk, dat zich in den auto nog een vijfde persoon bevond, die buiten de wacht hield en als chauffeur optrad. Dit staat echter niet vast. Vanmorgen zeer vroeg werd de gemeentepolitie gewaarschuwd, die een eerste onderzoek instelde. Vervolgens is de marechaussee te Venlo, waar onder het terrein, waar de roofoverval is ge pleegd, ressorteert, gealarmeerd. Het signalement, dat de doodelijk verschrikte menschen konden opgeven, is zeer onvolledig, te meer, daar de daders een masker droegen en hun hoofddeksel ver over het hoofd hadden ge trokken. Het is vrijwel zeker, dat de inbrekers op de hoogte waren van de plaatselijke situatie en wisten, dat de familie Van Lipzig haar bezit tingen in huis bewaarde. Onmiddellij1 is de politie tot ver in den omtrek gewaarschuwd om uit te zien naar den auto. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. (Van onzen bijzonderen correspondent te Saarbrücken) De bestrijding der partijen onderling door middel van vlaggen heeft de Regeerings- commissie in 't belang van een rustig ver loop van het plebisciet verboden. Vooi het ver bod afkwam, was de stad nog eenmaal als een zee van hakenkruisvlaggen. Thans waait m Saarbrücken nog slechts van het Neue Land gericht het dundoek, het gebouw, waar de Vol kenbondscommissaris zetelt. Het zijn de kleuren van den Volkenbond: zwart, wit, rood Ook de Fransclie tricolore, die van zoo menig Fransch gebouw wapperde, is uit het stadsbeeld verdwe nen. Vlaggen en vlaggen is twee. Ook het zingen van het Deutschlandlied en het zingen van het Deutschlandlied is twee geworden. Bij de voorstanders van den status quo is thans de derde strophe ervan favoriet, welke aanvangt met den fieren versregel: „Einigkeit, und Recht, und Freiheit", de spreuk tevens der Weimarer republiek door Hitier vervangen door: „Gemein- nutz geht vor Eigennutz". De status quo-er ge ven daardoor te kennen, dat voor hun boven alles gaat een Duitschland, waar eenheid heerscht met recht en vrijheid. Recht en vrijheid! Twee in den Saarstrijd uiterst actu'eele begrippen. Het stadstheater van Saarbrücken is gelijkgeschakeld en in dienst van de Rückgliederungspropaganda gesteld. De schlager van deze maand is Schiller's bevrij dingsstuk, Wilhelm Teil. De overweldiger is voor de Saar Frankrijk, de bevrijder, de Wil helm Teil, natuurlijk Adolf Hitler. Men ziet, ue tendens van het stuk heeft men volkomen moe ten verkrachten. Dit komt in het bijzonder tot uiting door de volgende pikante bijzonderheid. In' de Wilhelm Teil zeggen de Zwitsers: „En wanneer het Rijk ons het Recht weigert. Dan kunnen wij in onze bergen ook zonder R ij k leven." Deze regels heeft de intendant geschrapt. Zij waren al te averechts toepasselijk! Ook Beethoven wordt in dienst van de Hitler en Rückgliederungspropaganda gesteld. Op den vooravond van het plebisciet zal het stedelijk theater de „bevrijdings-opera" Fidelio opvoerd en Rosalinde von Schirach, het zusië van Bai- dur, zal de rol van Leonore komen .vervullen. „Indien Beethoven stemgerechtigd Saarlander was, zou hij dan Maar neen, wij willen Beethoven geen oneer aandoen en hem buiten de kwestie houden. Het nat.-socialisme bewijst ondertusschen, noezeer het waken over de zuiverheid van de kunst aan i hetzelve goed is toevertrouwd! BATAVIA, 31 Dec. (Aneta.) Dr. Meyer Ran neft, vice-president van den Raad van Ned.- Indië, sprak op Oudejaarsavond de volgende redevoering uit: „De Hollanders overzee zien op een moment als dit in gedachten Holland en Indië als twee betrekkelijk kleine landen ver van elkaar lig gend in een wereld, die gedurende het afgeloo- pen jaar vol dreiging en vol onrust was. Holland, klein, vlak Holland, goed verzorgd en rijk, nog steeds rijk, maar economisch in snel dalende lijn en levend in een snel donker wordende schaduw. En Indië, zonnig en arm, schuld-beladen, rus tig met zijn verdwenen en nog onontgonnen mogelijkheden, voor een deel maar ook slechts voor een deel aangepast aan de stren ge eischen van dezen tijd. Holland en Indië die één zijn en zullen blij ven en die in deze woelige, zich scherp verdee- lende wereld, alleen door elkaar te steunen de noodige kracht zullen kunnen vinden. Die kracht zal niet ontbreken, mits men slechts haar zoekt en niet verspilt in vragen van steun, aan Regeering of aan anderen kant. Die steun zal niet ontbreken en zal heilzaam zijn mits hij slechts niet be schouwd wordt als een gegarandeerd ca deau waardoor verdere kracht overbodig wordt. Dat is wat aan beide zijden gevoeld moet worden en ook gevoeld wordt. Het is meer dan een toeval het is een geluk kige uiting van Nederlandsch koloniaal instinct; het is een gelukkig toegepaste mogelijkheid, welke de staatsinstellingen van het Rijk der Nederlanden bieden, dat juist in dit tijdsge wricht de minister-president en de Minister van Koloniën dezelfde persoon zijn. Het is daarenboven een zegen dat onze Koningin en Haar Dochter, bij de droeve en zware slagen, welke Vorstenhuis en Land getroffen hebben, voor ons gespaard zijn ge bleven. Onder Oranje gaan wij ernstig, doch vol vertrouwen het nieuwe jaar tegemoet." De Rechtbank te 's-Hertogenbosch, uit spraak doende in de zaak tegen den 19- jarigen P. de B. te Oss, tegen wien de Off. van Justitie wegens moord op Gerrit de B. te Oss levenslang had geëischt, heeft heden den verdachte wegens doodslag veroordeeld.. ..tot een gevangenisstraf van 15 jaar. Toen verdachte dit vonnis vernam, zeide hij, dat hij onschuldig veroordeeld was. De presi dent antwoordde hierop, dat de rechtbank er anders over dacht. WEENEN, 31 Dec. (DNB.) In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn onbekenden binnenge drongen in de Kruiskapel van de St. George- kerk te Zeil in Tirol. Zij vernielden de crucifixen, schilderijen, lichtkronen en bidstoelen en smeerden kleine hakenkruisen op de muren. Uit het onderzoek van de autoriteiten bleek, dat vermoedelijk communisten dezen overval hebben gepleegd. PEKING, 30 Dec. (V. D.) De bladen verrasten de bevolking van Peking met het bericht, dat zich in de onmiddellijke nabijheid van de staa plunderende troepen ophielden. Deze berichten zijn bevestigd door mededeelingen uit Fang- Sjan-Sien 35 K.M ten Z.O. van Peking, uit Masjoesjiao op 15 K.M. en uit de omgeving van Toeng-Tsjoe op 25 K.M. ten Oosten van de stad. Een later bericht omtrent het verblijven van ongeregelde troepen in de westelijke bergen is nog niet bevestigd. Het snelle ingrijpen van de garnizoenen van Peking en Toeng-'Psjoe maakt het waarschijnlijk, dat het gevaar spoe dig geweken zal zijn. Flandin beschouwt 1935 beslissend voor de handhaving van den vrede, waaromtrent hjj overigens optimistisch gestemd is. De a.s. volksstemming in het Saargebied. Duit sche bisschoppen laten bidden voor een voor het Duitsche volk zegenrjjken uitslag. Laval's reis naar Rome schijnt in verband met de hangende moeilijkheden te worden uitgesteld. De gezondheids-toestand van kardinaal Bour ne kritiek. Atheïsten terreur in Mexico. Vijftal kerkgan gers doodgeschoten. Een aanvaller gelyncht. Oudejaarsrede van dr. Meyer Ranneft, vice-pre sident van den Raad van Ned.-Indië. Koninklijke onderscheidingen. Priesterjubilea in 1935. Benoemingen in het bisdom Haarlem. Eerste Nationale Bijeenkomst Apostolaat ter Zee. Roofoverval te Velden (L.). Familiedrama te Eist. De dader van den doodslag te Berghen bij Oss tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. WASHINGTON, 31 Dec. De opzegging van het vlootverdrag door Japan wordt door het Amerikaansche publiek in het algemeen even rustig opgenomen als door de regeering. Men gelooft, dat in de eerstvolgende twee jaren wel de een of andere weg kan gevonden worden tot het bereiken van overeenstemming. De regeering schijnt niet bereid tot het doen van concessies inzake de pariteit van de zee bewapening. Staatssecretaris Huil verklaarde, in verbar.d met de opzegging van het vlootverdrag. dat de V. S. altijd gestreefd hebben naar samenwer king op ontwapeningsgebied. Zij zullen dat blij ven doen en doen een beroep op alle andere naties. LONDEN, 30 Dec. (VB.) Groot-Brittanmë is voornemen haar uiterste best te doen, opdat onderhandelingen zullen worden geëntameerd voor de vervanging van de vlootovereenkomst van Washington, welke door Japan is opgezegd. PARIJS, 30 Dec. In een opvoedingsgesticht te St. Malo heeft brand gewoed.Vele verpleegden sprongen bij den eersten schrik uit de ramen om zich te'redden. Een hunner is om bet leven gekomen, terwijl 11 verpleegden zware brand wonden opliepen. De brand is ontstaan doordat eenige verp'ees- den hadden gerookt bij de ontwikkeling van een fotofilm.' iNo iv mil i n n n j i TT-rrt7 Stand op Maandag 1 uur n.m. 753.9 Vorige stand: 760.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1