STADSNIEUWS Gebit f35.- Laatste Nieuws Wij schrijven voor U op advertentiën! Haarlem, 31 Dec. SITTERSehSKAR MAANDAG 31 DECEMBER 1934 Pastoor Van der Tuyn Het Tandheelkundig Instituut 16 Rijksstraatweg 16 Mondonderzoek kosteloos De opstand in Albanië AGENDA Benoemd tot Deken van 's Gravenhage Pastoor V. d. Tuyn'8 opvolger HAARLEMSCHE HANDELS- VEREEN1GING Afscheid van den heer Smit VOOR DEN KANTONRECHTER Onbevoegd uitoefenen der tand heelkunde Concert Haarl. Gem. Koor te Den Haag Comité „Winterhulp-actie" Begrafenis mevr. ElzingaBerlijn NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Plaatje met 1 kunsttand f 3.- leden tand meerf 1.75 Pcrcelein- of zilvervulling f 3.- Goudvulling vanaf f 9.- Goudkroon vanaff 15.- DIAMANTEN HUWELIJKS FEEST - MR. ROETERS VAN LENNEP Ridder in de orde van den Ned. Leeuw IR. A. G. DE KONINGH Officier in de orde van Oranje- Nassau ENGLISH ASSOCIATION De ontwikkeling van het Tooneel DE INBRAAK TE IJMUIDEN Vaklieden aan het werk geweest? Oneerlijke menschen „De Gyébreght" DAMMEN De W. L.-competitie HOCKEY BloemendaalM. H. C. 01 R. K. Kiesvereeniging UIT DEN OMTREK IJSBOND „HOLLANDS NOORDERKWARTIER" Melkregeling OVER VEEN ZANDVOORT Bloedige botsingen zouden hebben plaats gehad VERBODEN LIDMAATSCHAP Van politieke vereenigingen INVOERBEPERKING VAN KATOENEN STOFFEN Onze Zeemacht in Indië vooruitbetaling KRUISWEG 60 Ta.16659 1 Januari 2 Januari Apotheekd iensten INSTELLINGEN 192 WISSELKOERSEN XKgK I Zooals wij elders in dit nummer melden, is de hoogeerw. heer J. M. v. d, Tuyn benoemd tot Deken van 's Gravenhage. De Zeereerw. hefcr J. M. v. d. Tuyn, pastoor van de parochie van de H. Bavo te Heemstede, werd te Schiedam geboren 8 April 1887 en is dus 47 jaar oud. Op 15 Augustus 1911 door Z. H. Exc. Mgr. A. J Callier in de Kathedrale Kerk te Haarlem priester gewijd, zag hij zich op 28 October d.a.v. tot secretaris van het bis dom benoemd in de plaats van secretaris M. P. J. Möllmann, die door den Bisschop tot het hooge ambt van vicaris-generaal werd geroe pen. Gedurende twintig jaren heeft de Z.Eerw. Heer Van der Tuyn zijn vertrouwensfunctie in het Bisschoppelijk Paleis vervuld, eerst tot aan diens benoeming tot pastoor te Nootdorp met nu wijlen den HoogEerw. Heer H. A. Th. van Dam, wiens opvolger hij nu wordt als de ken van Den Haag, daarna met den HoogEerw. Heer L. A. A. M. Westerwoudt, thans plebaan der Kathedrale Kerk, en tenslotte als socius van den met ingang van 1 Januari as. tot tweeden vicaris-generaal van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem benoemden HoogEerw. Heer Th. W. Pichot. Toen Z. H. Exc. Mgr. A. J. Callier werd op gevolgd door Z. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bleef secretaris Van der Tuyn de vertrouwe ling van den nieuwen Haarlemschen Kerkvorst en werd, nu drie jaar geleden, tot pastoor van het mooie Berkenrode onder de gemeente Heemstede benoemd, waar hij slechts noode van scheidt om naar de residentie te vertrek ken Deken van der Tuyn heeft zich in den tyd van zijn secretarisschap vele vrienden verwor ven Op zijn reizen door het bisdom en daar buiten kwam hij niet alleen met vele geeste lijken in aanraking, maar ook met tal van vooraanstaand leeken.- Met tallooze personen is hij in briefwisseling geweest. Hij is een le vendige opgewekte persoonlijkheid, nog in den vollen bloei des levens, en beschikt over groote arbeidskracht en arbeidslust. Als secretaris was hij een groot vriend van wijlen Mgr. Graaff z.g., en erfde van hem diens groote liefde voor het Bisschoppelijk Museum en voor alles wat met oude kerkelijke kunst in verband staat. Veel heeft hy* gedaan voor ver grooting en ordening van de kunstverzameling en het archief van het Bisschoppelijk Museum totdat, thans wijlen de HoogEerw. Heer Boog- mans als conservator dat werk van hem over nam. Als secretaris van het bisdom ging hij zoo goed als eiken morgen in Haarlem de H. Mis lezen in de kapel der Zusters Karmelietessen, die zich daar pas gevestigd hadden en een kin dertehuis hadden geopend. Met statigen ijver en met veel doorzicht heeft hij die zusterkens door de moeilijke Jaren heen geholpen en wie met de Eerw. Zusters aan den Zijlsingel ken nis maakte, kreeg ook vanzelf te doen met den preposit der Haarlemsche Karmelietessen, se cretaris Van der Tuyn. Het St. Franciscus Liefdwerk te Haarlem be schikte in die dagen nog niet, zooals nu. over een eigen kapel en genoot daarom gastvrijheid in het klooster der karmelietessen. En wanneer de eigen directeur van het St. Franciscus Lief dewerk eens geen tijd had om Mis te lezen voor zijn Jongens, dan was secretaris Van der Tuyn immer bereid om niet alleen zijn plaats In te nemen, maar hij toonde in zoo overvloedige mate zijn belangstelling voor het St. Franciscus Liefdewerk, dat dit hem als een tweeden vader der jongens kon beschouwen. Scretaris Van der Tuyn genoot in Haarlem een groote pon"'"riteit en het verheugde dan ook velen, dat hij bij zijn pastoorsbenoeming In de omgeving van Haarlem bleef. ..Is herder van Heemstede heeft hij zich de achting van zijn parochianen verworven door zijn warm mee leven met alles, wat met het parochieel leven in verband staat. De beste wenschen uit Haarlem vergezellen hem naar zijn nieuwen werkkring. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft als pastoor van de St. Bavoparochie te Heemstede benoemd den zeereerw. heer C. W. van Mlerlo, tot heden pastoor te Voorburg (O. L. Vr. Hemell vaart). De zeereerwaarde heer van Mierlo werd op 17 Maart 1880 te Delft geboren en 15 Augustus 1904 priester gewijd. Hij was achtereenvolgens kape laan te Middelharnis, Oegstgeess. I Jmuiden, Rotterdam, waar hy 7 Jaar verbleef, in de Brandtstraat te Den Haag, waar hij ook 7 jaar veit-jefde en is nu 1 jaar „bouwpastoor' te Voorburg. Naar wy hooren gaat het hem zeer aan het hart, dat hy dit levenswerk moet gann verlaten. De heer F. H. Smit treedt 1 Januari af als voorzitter van de Haarlemsche Handelsveres- niging en dus geiyktydlg als lid van de Mid denstandscentrale voor Haarlem en Omstreken. In een bestuursvergadering is van den kras sen voorzitter, die byna 40 Jaar deel uitmaakve van het bestuur, waarvan 20 jaar als president, afscheid genomen. Het woord werd gevoerd door den vice-voor- zitter, den heer v. Weerden, den secretaris den heer Lasschuit en het adviseerend lid, den heer Miezérus. Den scheidenden bestuurder werd een zilve ren sigarendoos met opdracht aangeboden. De nieuwe voorzitter zal in een volgende vergadering uit het bestuur worden aangewe zen. Hedenmorgen stond voor den Haarlemschen Kantonrechter de 37-jarige Br. terecht, die er van verdacht werd in een perceel aan den Oost- einderweg te Aalsmeer zonder de vereischte vergunning het riskant bedrijf van tandheel kundige te hebben uitgeoefend. Br., die reeds eerder voor eenzelfde geval veroordeeld werd, klaagde over de unfaire be handeling, die hy telkens bij zyn arbeid on dervond. Hy zou er zeker nog eens een shock van krijgen. Als verdediging voerde hij aan, dat hij vroeger vijf jaar lang wel een licentie be zeten had. In 1913 was hij geëmployeerd met zijn vader in de bloeiende firma Br. en Zn. De Ambtenaar rekende toen vlug uit, dat ver dachte toen 16 jaar oud geweest moet zijn en uitte bedenkingen tegen de waarschyniykheid van het aangevoerde feitenmateriaal. Verdachte redde de zaak echter door aan te voeren, dat hy zyn papa slechts geassisteerd had. Een juffrouw uit Aalsmeer, die als getuige gehoord werd, was in October by Br. onder behandeling geweest. Als bewysstukken voerde zy met zich mee enkele nieuw ingezette tanden en een rekening. De verbaliseerende veldwachter releveerde onder eede in welk perceel de gewraakte prac- tyken waren uitgeoefend. Op Woensdagmorgen hield verd. zelfs spreekuur. De Ambtenaar van het O. M. herinnerde aan de Wet en eischte een geldboete van f 300.— subs. 1 maand en 1 maand voorwaardeiyk. Een vorige geldboete van 150was zonder resul taat gebleven. Verdachte werd zeer somber. Hy zag zich gestempeld als misdadiger, een veroordeeling zou mettertijd wel den dood met zich sleepen. De Kantonrechter vond het feit niet zoo tra gisch. Een misdadiger was Br. niet. hy had slechts de wetsbepalingen overtreden. Hy raadde verdachte aan om vol geestkracht met Iets anders te beginnen. Het vonnis luidde 150.— of 30 dagen met een voorwaardeiyke straf van 14 dagen. Men schryft ons: Zooals bekend is gaf Haarl. Gem. Koor diri gent Jan Booda op den eersten Kerstmiddag in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een uitvoering van het Weihnachtsoratorium van Bach. Over deze zeer geslaagde uitvoering zijn alle recenties vol lof over de koorprestaties, en schryft A. de Wal in „Het Vaderland" o.m., zoo als dit koor tegenover het W. O. staat, is uiter mate knap en gedisciplineerd. De rhythmische energie, de eenheid en vastheid, de instelling op den dirigent, de vloteld en het volgen in het zingen, de begaafdheid, en de techniek in de coloratuur dwingen alle respect af. Het neigde zelfs naar het virtuoze. Het uitvoeren van de kleurbedoelingen van den dirigent wekt geestdrift, hy heeft het gehêel vast in de hand. De koralen zyn wel byzonder bewonderens waardig gezongen. Jan Booda is een uitnemend koorleider, wy hebben met groot genoegen zyn byzonder geschoold koor gehoord. Men schryft ons: De naam Comité Winterhulp-actie is voor ve len misschien nog onbekend en dit Is ook inder daad zoo, want het comité bestaat pas eenige weken en is dus voor Haarlem nog nieuw maar de plannen van dit comité zyn grootsch. Het doel is den meest behoeftigen werkloozen arbei ders de helpende hand te reiken en hen te red den van een algeheelen ondergang en paupe risme. Er is zooveel noodig om dit te kunnen doen. Het comité begint met een léege kas, wat niet zoo vreeselijk is, maar wat het wel heeft is een aantal flinke mannen, bereid en bezield met ini tiatief om daden te stellen en groote actie te ontplooien. Het heeft zyn actie ingezet met een beroep te doen op de onderafdeelingen van den R.K. Volksbond om een financieele bydrage uit haar kassen aan te vragen. Mogen zeer vele ka tholieke organisaties dit voorbeeld volgen. De penningmeester, de heer J. A. v. Duren, zal eventueele bydragen voor dit doel zeer gaarne In ontvangst nemen. Woensdag 2 Januari, des avonds 8 uur, zal in het Gebouw St. Bavo een bijeenkomst van het comité plaats vinden, waar niet alleen alle co mitéleden verzocht worden tegenwoordig te wil len zijn. maar ieder die belang stelt en mede wil werken om te trachten gelden byeen te verzame len voor „Winterhulp-Actie". Allen, zoowel dames als heeren, zyn van harte welkom. De begrafenis van mevrouw M. E. Elzinga— Beriyn, in leven lid van den Haarlemschen ge meenteraad voor de Vryzinnig-Democratische Velen maakten reeds gebruik van onze gratis OMROEPER SERVICE. BEL HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Noem het nummer van de annonce, waarop wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van üw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. Omroeper-Service NASSAULAAN 51 HAARLEM Kantooruren van half 9 tot half 6 's Zaterdags van half 9 tot hall 1 De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt HAARLEM Noord TEL. 16736 berekent thans nog voor een geheel met garantie Fijnloos trekken inbegrepen. 22 karaats goud Pijnloos trekken van tand of kies 1.50 Spreekuur ALLE werkdagen van 9—12 en van 14 uur. Zaterdags van 9—12 uur. Avondspreekuur: Dinsdag, Woensdag en Donderdag 79 uur. BESLIST pynlooze behandeling door Nederlandsch Tandarts Party, zal plaats hebben Woensdag 2 Januari om 12 uur op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede. - Op den 17en Januari zullen de heer J. Rus ting en echtgenoote den dag herdenken, dat zy vóór 60 jaar in het huwelyk traden. Spoedig reeds verhuisden zy naar Haarlem, zoodat ze nu reeds 50 jaren in de Spaarnestad wonen. Hun tegenwoordig adres is Popelingstraat 5. Beide oudjes zyn 83 jaar oud. Moeder Rusting kan niet meer van haar stoel komen en aan den jubilaris gaan de kwalen van den ouden dag ook niet geheel voorby. Maar beiden zyn nog welgemoed en de heer Rusting is nog flink genoeg om geheel alleen voor het kleine huis houden te zorgen. Van verdiensten is natuuriyk al sinds Jaren geen sprake meer, terwijl de ouderdomsverzeke- rlng geen goudmynen uitkeert. Op Woensdag 2 Januari gaan de bruidsdagen in. Het zal den jubilarissen in de eerstvolgende weken zeker niet aan belangstelling ontbreken. Tot degenen, die benoemd zyn tot ridder in do orde van den Ned. Leeuw behoort ook de heer Mr. L. H. Roeters van Lennep, Officier van Justitie by de Arrondissements-rechtbank te Haarlem. De heer Roeters van Lennep was vroeger ambtenaar by het O. M. aan de rechtbank te Leeuwarden en werd op 1 Maart 1927 aan de Haarlemsche rechtbank verbonden. Behalve zijn veelomvattende functie van Of ficier van Justitie, welke hy op karakteristieke Wijze vervult, bekleedt hij ook nog het voor zitterschap van het college van Regenten van de strafgevangenis, als wij ons niet vergissen, als opvolger van Jhr. v. Styrum. In laatstgenoemd ambt heeft hy toezicht uit te oefenen over de strafgevangenis en het Huis van Bewaring, welke functie al evenzeer veel tact en menschenkenis vereischt. Tot officier in de Orde var. Oranje Nas sau is benoemd de heer ir. A. G. de Ko- ningh, te Haarlem. De heer de Koningh be kleedt hier ter stede de ambten van hoofd ingenieur, chef van de Centrale Werkplaatsen der Ned. Spoorwegen en als voorzitter van de Vereeniging voor Nyverheidsonderwys te Haarlem. In eerstgenoemde functie staat hy aan het hoofd van een uitgebreid bedrijf, dat eenige honderdtallen arbeiders werk geeft. In den laatsten tyd kreeg de functie nog meer be- teekenls, doordat in de werkplaatsen een speciale afdeeling voor de befaamde Diesel- treinen gevestigd werd, dat vermeerdering met veel en verantwoordeiyk werk gaf. Onder de Vereeniging voor Nyverheidson derwys, waarvan ir. de Koningh op 1 Januari 1931 voorzitter werd, resorteert de Mddelb. Techn. School, de Ambachtsschool en de Avondvakteekenschool, waarvan vooral eerst genoemde een uitstekenden naam in den lan de geniet. Ook is de heer Koningh voorzitter van de Vereeniging van Midd. Techn. Scholen in Ne derland. Op Woensdag 9 Januari zal de bekende ac trice Mrs. Forbes-Robertson in een der boven zalen van café-restaurant Gebrs. Brinkmann een voordracht houden voor de Haarlemsche le den van de English Association. Als onderwerp koos zy de ontwikkeling van het moderne too neel „Van het Mirakelspel tot het moderne dra ma". De voordracht zal worden geïllustreerd door het opvoeren van kleine tafereelen. Geiyk wy Zaterdag reeds meldden, Is te IJmuiden een inbraak gepleegd in het kantoor der N.V. v. d. Vliet Co., waarby 1400 werden buitgemaakt. Het kantoor van deze vennootschap is geves tigd op de eerste etage van het gebouw, waarin ook het Bureau wysmuller gevestigd is. Zater dagmorgen ontdekte het personeel tan wys- muller, dat er ongewenschte bezoekers waren geweest. Er werd een hoeveelheid sigaren ver mist, maar overigens bleek niets van waarde te zyn gestolen. Spoedig bleek echter, dat ook het kantoor der N. V. v. d. Vliet bezocht was. Men vond de brandkast voorom gekanteld en aan den achter kant opengescheurd. Een bedrag van 1400 bleek uit de brandkast te zyn ontvreemd. De manier, waarop de inbrekers deze brandkast ge opend hebben, rechtvaardigt het vermoeden, dat hier vaklui aan het werk geweest zyn. De politie heeft terstond een uitgebreid onder zoek ingesteld. Door de Haarlemsche politie Is een 27-jarige bankwerker aangehouden, die verdacht wordt van verduistering van een stofzuiger en een naaimachine. De oneeriyke bankwerker is m bewaring gesteld. En 39-Jartge depothouder schynt ongeveer f 28.— zoek gemaakt te hebben. Ook hy is aangehouden. Wy herinneren er aan, dat de „Gysbreght van Aemstel" in de volledige bezetting Vrijdag 11 Januari in den Stadsschouwburg opgevoerd wordt. De stand op heden van bovengenoemde cor petitie ziet er als volgt uit: G. Roet 14 12 2 26 C. Heesakkers 14 11 1 2 23 F. Nouwens 16 10 2 4 22 P. v. Putten 9 8 1 17 M. Herben 14 8 1 5 17 A. Herben 15 8 7 16 F. Vaas 21 7 2 12 16 J. V. d. Mey 8 6 2 14 J. J. v. Kesteren 7 6 1 13 G. Eising 7 6 1 13 T. Myntjes 15 4 4 7 12 A. Timmermans 11 5 2 4 12 J. v. Zilt 9 5 1 4 11 W. Bessellng 6 5—1 10 Dreyer 14 4 2 8 10 B. Goedemans 12 4 8 8 J. Jonkman 18 2 2 14 6 J. v. Hoven 8 2 15 5 M. Goedemans 5 2 3 4 Zegwaart 15 2 13 4 G. Kraak 9—27 2 Bloemendaal speelde Zaterdagmiddag op het terrein van hetKéhnemer-Lyceum een mixèd en Zondagmorgen een heeren-wedstrijd tegen de O. I. A. Uit BrusseT, Dé niet bijster sterk samen gestelde elftallen vatv de gastheeren wonnen met sprekende cijfers van de Brusselsche gasten, die een zeer zwak spel lieten zien. Voor den wed strijd tegen de M. H. C. bestond, ondanks de onvolledigheid van belde elftallen, goede belang stelling. De Musschen traden direct aanvallend op en hadden langen tijd het beste van het spel. Dank zij goed verdedigen van het trio de Kadt- Schönthaler-Andre de la Porie leverden de snelle Musschen-aanvallen geen succes op. al thans voorloopig niet. De halflinle van de M. H. C. speelde een goede partij met van Olphen als uitblinker. Het aangeven was toch nog onvol doende. Schmeink scoorde voor cte rust het eenige doelpunt. In de 2de helft die onder voortdurenden regen gespeeld werd hadden de spelers moeite zich op het gladde veld staande te houdeh. Weer waren de Musschen de eerste 20 minuten sterker. De aanvallen van Bloemendaal. meest door den goed spelenden Kramer geleid, leverden door gebrek aan tempo geen resultaat op. Oei werd een op gelegde kans voor het 2de doelpunt geboden. Even later nam Andre de la Porie die naar de voorhoede verhuisd was. evenmin een kans voor den gelijkmaker waar. In de laatste 10 minuten kwam de thuisclub opzetten, doch zag geen kans het net te vinden. Medegedeeld wordt, dat de afdeelingen I en III der R. K. Kiesvereeniging te Haarlem op Vrydag 11 Januari a.s. een gecombineerde ver gadering zullen houden. Als hoofdpunt der agenda kan worden ge noemd: Candidaatstelling voor Provinciale Staten en Gemeenteraad. De Zaterdag te Alkmaar gehouden vergade ring van den Ijsbond „Hollands Noorderkwar tier" was goed bezocht. De voorzitter, de heer A. J. Stikkel heette speciaal de eere-leden Kok, Wigman en Otto welkom en herdacht voorts den sinds de vorige vergadering overleden vice- voorzitter, den heer G. Cloeck, die de vorige vergadering nog zoo'n gloedvolle rede hield en veel voor den ysbond heeft gedaan. Zyn werk voor den Bond zal steeds in dankbare herinne ring blyven. Deze woorden werden op verzoek van den voorzitter staande aangehoord. De voorzitter deelde voorts mede, dat de Koninkiyke goedkeuring op de statuten is ver kregen, hetgeen beteekent, dat behalve de Bond, ook alle afdeelingen gerechtigd zyn kor te baanwedstryden te organiseeren. Voor de regeling van het wedstrydwezen, zal hte noodig zyn, dat een tweede secretaris be noemd wordt, daar anders de eerste secretaris overbelast zou worden. Correspondentie over de wedstryden zal dan aan dien tweeden secre taris gericht moeten worden. Blijkens het jaarverslag was het aantal af deelingen met 9 verminderd. De voorlezing van het uitgebreide jaarverslag en de Ingekomen verslagen van de districten vorderde ongeveer een uur van den Zaterdag middag. De hoop van den voorzitter, dat de Bond spoedig zoo financieel krachtig mag zyn, dat het verslag weer gedrukt kan worden, was dan ook niet ongegrond. De heer A. J. Stikkel werd als voorzitter her kozen. de heer D. G. Margadant werd in de vacature-Cloeck tot vice-voorzitter gekozen. In de vacature-Margadant werd tot 2de secre taris gekozen de heer J. Werkman, te Alkmaar. De heeren P. Preyer, Krommenie, H. Lim- pers, Wierlngerwaard en D. Margadant, Alk maar en G. Karmelk, Monnikendam, werden herkozen met alg. stemmen. Met het oog op het 40-jarig bestaan In De cember 1935 werd besloten de volgende verga dering te Alkmaar te houden. Aan het bestuur werd overgelaten een feestcommissie te oenoe- men, om de plannen voor de feestviering te Alkmaar te maken. Het verzoek van Oudendyk om het jubileum daar te vieren, omdat de Bond daar ls opgericht, zal overwogen worden. De rekening 1933/1934 sloot met een batig, saldo van f7.06 in ontvangsten en uitgaaf op f 1-544.12 en aldus goedgekeurd. De Begrooting 1935 werd goedgekeurd in ont vangsten* en uitgaven op een bedrag van f 1.162.U Na rondvraag volgde sluiting. Dezer dagen zyn aan de veehouders vragen- lysten verzonden betreffende de melkproductie in 1933 en 1934 en eenige andere gegevens. Aan degenen, die wel rundvee in hun bezit hebben, doch nog geen vragenlysten hebben ontvangen wordt dringend in overweging gegeven, een dus danige ïyst by de Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noordholland, Landbouwhuis, Alkmaar, of by den secretaris van hun district aan te vragen. Bedoelde lysten moeten door alle rundveehou ders ingevuld en ingeleverd worden by de Plaatseiyke Commissies. Ook de rundveehou ders, die in 1933 en 1934 alleen melk voor eigen gebruik hebben geproduceerd of in het geheel niet gemolken hebben, doch op 1 Januari 1935 wel rundvee in hun bezit hebben, moeten boven bedoelde opgaven doen. WELDADIGHEIDS VOORSTELLING VAN „ST. GENESIUS" De R. K. Tooneel vereeniging „St. Genesius" heeft Zondagavond met haar opvoering van .Materialisme", tooneelspel in 3 bedrijven van Joh. Smits en Jac. Braun, een groot en welver diend succes geoogst. De ruime tooneelzaal van het gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad was zoo goed als geheel bezet. Deze uitvoering was ten bate van de werkloozen. Hoewel het geen gewoonte is. van een wel dadigheidsvoorstelling een critisch verslag te leveren, zou de vereeniging toch met een gerust hart een beoordeeling over deze opvoering tegemoet kunnen zien. In hooge instantie is er trouwens al een oordeel over geveld, want op het tooneelconcours te Heemstede behaalde St. Genesius hiermede verschillende hooge prijzen. De verwachtingen waren dus begrijpelykerwyze hoog gespannen. En deze verwachtingen zyn niet teleurgesteld. En nu verwonderen we ons ook niet meer over de uitspraak van de Heem- steedsche jury. Vooral de heer Paul Groen, als mijn-directeur Keuneman en mej. Corry Bruël als diens privé-secretaresse, gaven weer spel t' genieten, waarover beroepsmenschen zich aller minst zouden behoeven te schamen. Het pu bliek was 't hiermede volkomen e is en het betuigde zyn groote tevredenheid door een har- teiy'k applaus na elk bedrijf. En dat dit gepakt werd door htf zeer gevoelvolle spel. bleek uit de vele tersluiksche handbewegingen naar oogen en neus. We wenschen st. Genesius by haar optreden voor het zelfde doel in Bloemendaal een even groot, als 't kan, een nog grooter tuoces toe. Jaarvergadering H.P.V. De Hotel- en Pen- sionhoudersvereeniging heeft haar jaarvergade ring gehouden onder voorzitterschap van den heer H. A. Klein. Het jaarverslag van den secre taris stond in mineur. Het afgeloopen seizoen heeft zich gekenmerkt door een gering bezoek van hotel- en pensiongasten, terwyi de concur rentie van een- en tweemaandspensionhouders eveneens veel schade berokkend heeft. Daarby heeft het weer op de Zondagen niet meegewerkt, zoodat van een zeer slecht seizoen gesproken kan worden. De vereeniging heeft ter onder steuning van een actie der Noordzec-bn dpla at- sen om hét reizen van Nederlanders naar het buitenland tegen te gaan een memorie gezon den. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren Klein en Tiemeyer, werden herkozen. Ten einde te komen tot een goede en betrouw bare badgastenlijst, besloot men medewerking hiertoe te verleenen mits eenige controle kon worden uitgeoefend. Nadat nog besproken wer den de pensionpryzen voor het aanstaande sei zoen ,werd de Vergadering door den voorzitter gesloten. ATHENE, 31 Dec. (Reuter). Volgens de Atheensche ochtendbladen zouden in Albanië gedeelten van de regeeringspersonen zyn over- geloopen naar de rebellen, terwij] verder talrijke bloedige botsingen zouden hebben plaats ge vonden. Wegens de strenge kou levert de verzorging der troepen groote moeilijkheden op. Te Tirana zyn de paleiswachten versterkt. De ministerraad is voortdurend byeen. Noch tans meent men te Athene stellig, dat de Al- baansche regeering den opstand zal weten te dempen. SOERABAJA, 31 Dec. (Aneta) In verband met het verbod der Regeering van het lidmaat schap voor ambtenaren van politieke vereeni gingen, schryft de Java Suiker Werkgevers Bond voor, dat afdeelingsgewyze zal worden nagegaan of het stellingnemen tegen de P. I. en de P.N.I. noodzakeiyk is. Zoo ja, dan wordt het inlandsch personeel mondeling gewaarschuwd, dat het lid maatschap dier vereenigingen verboden is, op straffe van direct ontslag zonder schadeloos stelling, terwyi voor gepensionneerden de maat regel wordt getroffen dat by actieve deelname aan deze vereenigingen met intrekking van pen sioen zal worden gedreigd. BATAVIA, 31 Dec. (Aneta) In de avond vergadering van 29 December nam het College van Gedelegeerden met 10 stemmen voor en 6 tegen de ontwerp-ordonnantie aan tot verdere invoerbeperking van gebleekte katoenen stof fen. Verder werd z. h. st. de ontwerp-ordonnantie tot tydeiyke opheffing van het uitvoerrecht op Java-tabak aangenomen. SOERABAJA, 31 Dec. (Aneta) De com mandant der Zeemacht, Schout by Nacht Van WEEK Rembrandt-theater. „op Hoop van Ze gen." Op het tooneel 6 Readyngs, 2.39 uur, 7 uur en 9.15 uur. Cinema Palace, „Een Meinacht in Wee- nen." Op het tooneel Suzi Klein, 2.30 uur, 7 uur en 9.15 uur. Luxor-theater. Spion nummer 13, 2.30 uur, 7 uur en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Revue „Gaat dat zien", 8 uur. I Stadsschauwburg „De sprekende Hond", half 3 Revue: „Gaat dat zien", 8 uur. Schuwburg Jansweg De Boer-van Ryk-en- semble „Betje", kwart over 8. Luxor-Theater „Spion nummer 13", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palaoe „Een Meinacht in Weenen" Op het tooneel Suzi Klein; 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater Op Hoop van Zegen. Op het tooneel 6 Readyftgs, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo „Onderling Belang", 8 uur Bouwvakbond, 8 uur Bestuur Trans portarbeiders, 8 uur Vertrouwensmannen Me taalbewerkers, 8 uur Afdracht Grafische Bond, 8 uur Comité „Winterhulp-Actie", 8 uur. Restaurant De Kroon, Groote Markt En glish Association, 8 uur. Schouwburg Jansweg De Boer-van Ryk- ensemble „Betje", kwart over 8. Stadsschouwburg Tooneelgroep „Het Mas ker", kwart over 8. Rembrandt-Theater Op Hoop van Zegen. Op het tooneel 6 Readyngs, 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. Palaoe „Een Meinacht in Weenen" Op het tooneel Suzi Klein: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „Spion nummer 13", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Van Maandag 31 December des avonds 8 uur tot en met Vrydag 4 Januari 1935 wordt de Zondags- en nachtdienst der apotheken waargenomen door: Apotheek Loomeyer. Bar- teljorisstraat 11; Park-Apotheek, Kleverpark- weg 13 en door W. P. Woutersen, Konin ginneweg 3. St. Elisabethsvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur; 's Maandags van 2 tot 3 uur: verga dering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdags van 3 tot 4 uur R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelyks van 10 wt 5 en van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werkda gen van 104 uur en op Zondagen van 12 toty 2 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen by mej. H. Simons. Bloemhof straat 1, Haarlem. Tel. 11671. Dlum, deelde aan het „Soer. Handelsblad" me de, dat de kruiser „Sumatra" in Mei a.s. proef tochten zal maken. Binnenkort zal de „De Ruyter" van stapel loo- pen. Het valt niet te verwachten dat de „De Ruyter" voor 1936 de Indische wateren bevaart. Op 16 anuarl zullen de „Evertsen" en de „Piet Hein" te Soerabaja arriveeren en op denzelfden dag zullen de „Van Ghent" en de „Kortenaer" naar Holland vertrekken. Zalig Nieuwjaar! Van harte een Zalig Nieuw jaar. Sommige anderen zouden u tegenwoordig „het compliment van den dag" brengen. „Zalig" klinkt te Roomsoh of te fijn. Er zit een gods dienstig tintje aan. En wie denkt er nog of heeft nog tijd om te denken aan godsdienst, als een mensch zijn verstand goed gebruikt en met zyn tyd mee wil? „Met zijn tyd"! Daar ligt juist het geheele verschil tusschen hen en ons: zy houden ge spannen aandacht op den tijd en wy houden het oog gericht op de eeuwigheid. Zij beschou wen „hun tyd" als einddoel en wy onze dagen op aarde als een overgangstijdperk. Wat zal er in hen omgaan, als zy aan het einde van „hun tyd" ontdekken dat zy zich vergist hebben? Zich vergist hebben! Kunt u iets vreeselijkers bedenken? Aan het eind van zijn tijd staan en dan ontdekken zich onherstelbaar, onherroepelllk vergist te hebben, zich vergist te hebben door eigen schuld, uit wereldsche eigenwllsheid, uit menscheiyk op zicht, uit kleinmoedigheid, uit weeldelust, uit hardvochtigheid, uit wellust? Het compliment van den dag!!! Neen, vrienden, O. L. Heer heeft ons voor iets beters, iets schooners, iets vreugdevollers be stemd. Geen eeuwige vergissing maar 'n eeuwige zaligheid is het einddoel, het <j°el waarvoor wy geschapen zyn. Vandaar zeggen wy, geloovige menschen: Za lig. Nieuwjaar, d.i. een nieuw Jaar met God, 'n nieuw jaar met Gods genade, vry van zonde of tenminste van oprecht berouw na de zonde; "n nieuw jaar dat ggleefd zal worden naar de eischen der liefde tot God en tot den mede- mensch. een nieuw jaar van dankbaarheid voor den stoffeiyken voorspoed welke O. L. Heer misschien zal geven of van vrome onderwerping by de beproevingen welke Hy ons tot onze za ligheid zal toezenden. Een Zalig Nieuwjaar, vrienden. Van harte een Zalig Nieuwjaar. Bidden wy voor elkander, dat Gods glorie steeds in onze werken mogen ver meerderd worden. Father LEFE^ER St. Bonifacius-Missiehuis, Hoorn. Postrekening 120937. Wie de ziel van anderen helpt redden, redt zyn eigen ziel. 31 Dec. 29 Dev. 31 Dec. 29 Dec. Londen 7.28V? 7.29V? Kopenh 32.55 32.60 Parys 59.41 S9.4n stockh. 37.571/? 37.62V? Brussei 9.7b 9.76 Oslo 36.60 36.67V? Berlijn 34.64 34.671/? N.-York l-476/g 1.47% Zwitserl 47.89 47.90 (cable)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2