Staatsminister mr. Aalberse Apostolaat der zeevarenden Familiedrama SOCIALE WERKER >L EEN NATIONALE DAG OUD EN NIEUW MAANDAG 31 DECEMBER 1934 De verheffing van mr. P. J. A. M Aalberse, oud-minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, tot Minister van Staat, eert zoowel den benoemde als het Kabinet, dat hem voor deze hoogste staatkundige onderscheiding heeft voorge dragen. Het is nauwelijks eenige weken geleden, dat de voorzitter der R.K. Kamer fractie tegen den voorzitter van het extra parlementaire Kabinet en tegen den mi nister van Sociale Zaken heeft gestaan, wier beleid mr. Aalberse niet in alles be wonderde. Dat de Regeering thans zijn staatkundig verleden onderscheidt, bewijst dat ons kleine land ook groot weet te blijven in het eeren van zijn groote mannen. De nieuwe Staatsminister behoort tot deze groote mannen. Als sociale wetgever heeft hij gebouwd, als staatsman heeft hij de expansie dier wetgeving durven tegen te houden in de jaren van neergang, toen zij onbetaalbaar zou zijn geworden. Heerschend beheerschen is de karaktertrek van den staatsman. De stichting van een afzonderlijk Minis terie van Arbeid in 1918, een eerste daad van het Ministerie-Ruys, was een aanwij zing, dat men op sociaal gebied krachtig wilde aanpakken. Men schept geen nieuw Ministerie met een bepaalde taak, als men op het veld, door die taak bestreken, een periode van stilstand of van louter gaande houden der zaken verwacht. Inderdaad ontwikkelde het nieuwe Departement, met de leiding waarvan mr. Aalberse zeven jaar bleef belast, zich tot een krachtig instituut van scheppenden socialen arbeid en met christelijke zorg ook voor details, in het ver zorgen waarvan minister Talma hem was voorgegaan. Wat men toen niet kon weten, al hebben de ingewijden het allicht vermoed, was dat de Minister door zijn persoonlijke eigen schappen de sympathie bij zijn Departe ment zou weten te wekken, en wel in een mate, die voor hen goeddeels politiek anders georiënteerd dan de Minister zelf het werken onder minister Aalberse tot een voorrecht heeft gemaakt. De gunstige voorteekenen bedrogen niet. Bijna zonder wrijving kwam reeds in het eerste jaar een goed deel van het beloofde program tot stand. Het staatsblad van 1919 vermeldt o.a. behalve de instelling van den Hoogen Raad van Arbeid, de Arbeids wet, de Ouderdomswet, een ingrijpende wijziging van de Invaliditeitswet, de Ge zondheidswet, de Warenwet, de Vleesch- keuringswet, een wet op de Drinkwater leidingen en de Werkloosheidsverzekerings wet. Zeer juist was het gebleken, dat bij de vorming van het nieuwe Ministerie ook de Volksgezondheid en de Volkshuisvesting er om hun sociaal karakter een onderdeel van werden. Het tweede Ministerie-Ruys hief het De- partemeht van Landbouw, Handel en Nij verheid op. De zorg voor den eersten was naar „Binnenlandsch Zaken' overge- aan den minister van Arbeid toevertrouwd, die hiermede een belangrijk gedeelte van de verantwoordelijkheid voor de economi sche politiek van ons land aanvaardde. Tegelijk bevorderde hij den woningbouw voortvarend,ondanks de hooge loonen en prijzen, zoodat men geleidelijk den woning nood te boven kwam. Een en ander liep samen met de verzorging der volksgezond heid, woningverbetering, toezicht op voe dingsmiddelen, tuberculose-bestrij ding, drinkwatervoorziening, ziekenverzorging, enz. Het zal nog wel nergens zijn voorgeko men, dat de hoofdambtenaren, chefs van dienst bij het landsbestuur, een aftreden den bewindsman eerden met een gedenk boek van zijn bewind. De medewerkers van minister Aalberse hebben het gedaan, ge drongen om te getuigen van zijn bezieling en de vruchtbare samenwerking met hun leider in het groote sociale tijdvak, dat hij beheerschte. Hij heeft in die periode voor een groot deel de idealen kunnen verwer kelijken, die hij als jong sociaal werker, spreker op Katholiekendagen en de Sociale Week, redacteur van De Kath. Actie en leider dier stichting, jarenlang met zijn vrienden had nagestreefd. Met dezen verheugt zich de geheele R.K. Staatspartij, dat de verdiensten van den leider thans met de allerhoogste onder scheiding worden bekroond. Wijlen dr. Schaepman had hem als zijn opvolger aan gewezen in Almelo, welk district mr. Aal berse sedert 1903 in de Kamer vertegen woordigde tot hij in 1916 benoemd werd tot hoogleeraar te Delft. Na zijn ministerschap bleef hij in de Tweede Kamer het katho lieke program verdedigen aan de zijde van Mgr. dr. Nolens, wiens meest vertrouwde vriend hij was. Diens profeten-mantel en de groote traditiën der Katholieke Staats partij gingen op hem over, toen hij in het najaar van 1931 met algemeene stemmen, tot voorzitter van de R. K. Kamerfractie werd verkozen. Als Minister en als fractieleider heeft hij met kennis en aangeboren tact parlement en volk gediend in allermoeilijkste tijden. Zijn wetenschappelijk verlicht inzicht, de wijsheid van zijn wikken en wegen, zijn parlementaire ervaring en slagvaardigheid altijd helder in de gedachtenwisseling en vlot styleerend op het papier ver- leenen hem benijdbare leiders-talenten. Politiek is wetenschap èn kunst tegelijk. De kunst in de politiek ligt in de goede keuze van de middelen, waardoor binnen een bepaalden tijd de doeleinden van een bepaalde staatsgemeenschap het best wor- deji verwezenlijkt. Politiek als weten schap is de kennis en de systematische, volledige uitzetting van de gezichtspunten, die bij zulk een keuze in aanmerking ko men. Katholieke politiekis nog meer. Wij aanvaarden niet het woord van Spengler: „Für den echten Staatsman gibst es nur politische Tatsachen, keine politischen Wahrheiten". Deze stelling i s verwerpelijk, want zij zou alle, ook de on- zedelijkste reaalpolitiek wettigen. De ka tholieke staatsman moet in het licht zijner levens- en wereldbeschouwing de wetgeving vormen en den Staat helpen besturen. En de knapste staatsman is hij, die niet alleen de oogen gericht houdt op het ideaal, doch tegelijkertijd de beginselen weet om te zetten in practische daden. Het groote, het eenige geheim eener wijze politiek ligt, naar het woord van Pater Sertillenges, in de kunst om zonder schokken het evenwicht van den Staat bewaren, de feiten te laten naderen tot het gewenschte ideaal, het verleden vrucht doen afzetten in het heden en de gemeenschap te leiden tot haar doel in tijd en eeuwigheid. Is deze definitie van den staatsman juist, dan begrijpt men waarom H. M. de Ko ningin dezen vader der moderne arbeids wetgeving benoemd heeft tot permanent Minister van Staat. De Waalbrugwerken te Nijmegen Uitzonderingspositie betreffende de brug geld heffing? Speculeeren met geld van anderen Tegen oneerlijke effectenhande laar uit Hengelo twee jaar geëischt VLIEGVELD BIJ TEUGE De opening in September 1935 te verwachten Haar zwager neergestoken bij een woordenwisseling HET STATIONSWERK IN 1933 LOTERIJEN IN SIGAREN WINKELS AUTOBUSSEN IN BESLAG GENOMEN DIEFSTAL TE ROERMOND OPGEHELDERD OP DE „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT •M Z. H. Exc. Mgr. Aengenent, de algemeene leider, met de Federatiebesturen van het Apostolaat te rZee ter gelegenheid van de eerste nationale bijeenkomst gekiekt In Italië wordt een autoweg gebouwd van Guinea naar Noord-Italië. Terreinmoei lijkheden moeten dikwijls door groote bouwwerken worden opgelost. De brug op onze Joto gaat zelfs over de huizen. De „Sterre der Zee"-gedachte van Zuid- en Noord-Nederland in één bezieling Z.H. Exc. Mgr. Aengenent spreekt Wijdingsvolle morgen Toespraak Mgr. Aengenent Rector Welsch Pater v. Rixtel S. C. J. Wat is de Crew HJIIIIIIIIIIII lll]|IIIIIIIU= XJren, dagen, maanden, jaren M Vlieden nu wel haastig heen, Maar geen jaartje kon voorbij gaan Of een nieuw jaar ook verscheen! ee Enkel is het met de jaren 'n Soort van sombere tragiek, Want op dit gebied dat weet ge Houdt geen enkel van antiek! 1 Wat voorbij is moet voorbij zijn Hij het sluiten der balans. Want alleen opnieuw beginnen Geeft een mensch de nieuwe kans. jj| Niemand houdt er nog van zeuren, Sprookjes spreken slechts van „was"; H Praatjes vullen ook geen gaatjes, Net zoo min een leege kas! Op den laatsten dag natuurlijk, E En aan dien dag zijn wij nü, EE Dan passeeren honderd dingen In een oogwenk de revue. Droefheid, vreugde, buitenkansjes En wat verder is gewéést, Zien wij als voldongen feiten In een filmpje voor den geest! Wil men nog iets corrigeeren Dan zelfs nu géén droevig maar e; Voor een betere herhaling e EE Krijgt men juist een kersversch jaar! ee ee 't Nieuwe jaar kan tot iets worden Waar men werk'lijk zij bij spint, ee Mits men het met Godes zegen e En met frisschen moed begint. MARTIN BERDEN 1 H (Nadruk verboden) miniminium! Sterre der Zee Pontificaal Lof Federatiebestuur Begin van 1935 zal een aanvang gemaakt worden met de eerste werkzaamheden voor den aanleg van den grooten aarden dam, welke het bruggehoofd aan den zuidelijken rivieroever zal verbinden met de Belvedere, waarlangs den grooten verkeersweg komt te liggen naar het Zuidsn. Bij informatie ter bevoegder plaatse of inderdaad de nieuwe bruggen te Nijmegen en Arnhem ook zouden vallen onder eventueel te heffen bruggeld, kon men ons geen zekerheid geven of Nijmegen en Arnhem een uitzonde ringspositie zouden innemen. In ieder geval zul len de autoriteiten van Arnhem en Nijmegen, in samenwerking met de Staten van Gelderland bij de regeering de noodige stappen doen, ten einde Waterstaat te kunnen bewegen voor Nij megen en Arnhem gunstiger condities te stel len. Voor de Almelosche Rechtbank werd Zater dag onder groote publieke belangstelling be handeld de zaak tegen G. B., effectenhandelaar, Volgens de dagvaarding zou hij in de periode van 1 September 1933 tot 31 Augustus 1934 te Hengelo zeer groote verduisteringen hebben ge pleegd van Nederlandsche en buitenlandsche effecten, welke hem door verschillende personen waren toevertrouwd. Verdachte was vroeger leeraar gymnastiek M. O. te Haarlem, doch na zijn ontslag is hij in Hengelo een effectenkantoor begonnen. Verd. werkte met gefingeerde namen, ver kocht effecten zonder daartie opdracht te heb ben ontvangen, en speculeerde met bedragen van een half millioen. Verdachte werkte voortdurend met tekorten, en toen de krach eenmaal kwam, was er een tekort van 150.000. Na het verhoor van zes in de dagvaarding genoemde getuigen, van den deskundige en ac countant J. Fontein en van verdachtes vroe- geren boekhouder J. Schild, waarbij komt vast te staan, dat verd. zonder toestemming van get. herbeleende en later ook verkocht om aan zijn eigen verplichtingen tegenover de Incasso- bank te Amsterdam te kunnen voldoen, acht de officier, mr. Wolfson, het ten laste gelegde be wezen en eischt 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. G. Couvret uit Arnhem, meent dat herbeleenen van de stukken volgens bekende juristen geoorloofd is. Er is volgens hem sprake geweest van wederrechtelijke be schikking over de stukken en niet van weder rechtelijke toeëigening. Bovendien was er in zekeren zin sprake van een mondelinge pand overeenkomst tusschen verd. en de benadeel den. Pleiter concludeert tot vrijspraak en vraagt subs, een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak over veertien dagen. Naar wij vernemen heeft de Minister van Economische Zaken de uitvoering der werk zaamheden op het terrein van het vliegveld bij Teuge in werkverschaffing goedgekeurd. Begin Januari zal de eerste ploeg arbeiders te werk worden gesteld. In den nazomer, ongeveer begin September, hoopt men het terrein officieel te kunnen ope nen. Ter gelegenheid daarvan zal gedurende een week een groot vliegfeest worden georgani seerd, een en ander in overleg met de K.L.M. De exploitatie-onderneming draagt den offi- cieelen naam „N.V. Vliegveld Teuge", terwijl in den Raad van Commissarissen zitting hebben genomen de burgemeesters van Deventer, Voorst, Zutphen en Apeldoorn, de initiatief nemer tot de plannen, de heer H. J. Ankersmit van de N.V. Ankersmit's Katoenfabrieken en de secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Salland. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat het ter rein afmetingen heeft van 900 Meter, terwijl de kortste lijn 700 Meter bedraagt. In het dorp Eist, onder de gemeente Rhenen, heeft zich Zaterdagmiddag een familiedrama afgespeeld. De oudste dochter van C. B. ge raakte in een woordenwisseling met haar zwager J. Klomp. Zij wond zich zoo op, dat zij een mes greep en K. neerstak. Het slachtoffer, wiens toestand aanvankelijk hopeloos werd geacht, is gehuwd en vader van twee jonge kinderen. De daderes is in hechtenis genomen en te Rhenen ingesloten. Nader vernemen wij uit Veenendaal, dat de toestand van K. niet zoo ernstig is als zich aanvankelijk liet aanzien. Zijn verwonding is niet van ernstlgen aard en zijn toestand is redelijk wel. Hij is ter verpleging overgebracht naar de kliniek in Utrecht. Men verzoekt om opname van het volgende: In navolging van het besluit van 1932, ge nomen door de gecombineerde commissie der stationswerkvereenigingen hier te lande, geza menlijk een jaarverslag te publiceeren, biedt deze commissie een overzicht van 1933 ter lezing aan, ten einde het werk in meer breeden kring bekend te maken. Met de geringe middelen, die ons ten dienste stonden, werd wederom getracht zooveel moge lijk te bereiken op het gebied van posten aan de stations, het verleenen van onderdak, het geven van inlichtingen en de verzorging der affichage. Door de verscherpte maatregelen van de re geering in den loop der crisisjaren, kwam het niet zoo veelvuldig meer voor, dat de meisjes zonder betrekking aankwamen, althans niet als zü op legale wijze de grens overschreden, veel kwamen er echter in autobussen ons land binnen. Van lieverleden werd de ambtelijke con trole hierop strenger, maar uit den aard der omstandigheden is ze moeilijk uit te oefenen en de gerechtvaardigde vrees bestaat, dat zoo doende verschillende meisjes verkeerd terecht kwamen. De trek van Duitsche meisjes naar Neder land nam af. In 1933 werden 16678 meisjes door ons Stationswerk geholpen, behalve degenen, die, na vacantie, uit Duitschland terug kwamen. Meer dan 30.000 vreemde werkkrachten in hui selijke diensten vertoeven nog in ons land, een feit, dat de aandacht der Regeering heeft. Als alle landgenooten beter het nut van het mooie onmiskenbare werk inzagen, niet alleen voor de buitenlandsche doch ook voor de Hol- landsche meisjes, dan zouden de giften ons ruimer toestroomen, zelfs in deze benarde tij den! Moge dit overzicht het zijne daartoe bij dragen. De gecombineerde Stationswerk-Commissie: Ned. Ver. ter Behartiging v. d. Belangen der jonge meisjes: R. K. Ver. tot Bescherming van meisjes: Vrouwenbond tot Verhooging van het Zedelijk Bewustzijn. De Vereeniging van Sigarenwinkeliers te Gro ningen, heeft den Minister-President, den Mi nister van justitie, en den Minister van Finan ciën telegrafisch verzocht loterijen in sigaren winkels, di ehun eiken dag groote schade berok kenen, te doen beëindigen tot einduitspraak be slissing brengt. Bij Zurig in Friesland zijn Zaterdag door den ambtenaar van het O. M., mr. Van Gilse te Leeuwarden, vier autobussen van de F.A.B.O. te Franeker, die op weg waren te Noord-Holland aangehouden. Onder toezicht van de mare chaussee zijn de wagens naar het punt van vertrek teruggekeerd, waarna ze in de garages zijn in beslag genomen. In verband met den diefstal die Donderdag morgen in de kantoren van de radio-centrale te Roermond was gepleegd, waarbij een bedrag van ongeveer 230 was buitgemaakt, heeft de politie den 32-jarigen S., die boven de kantoren der radio-centrale woont, gearresteerd. Nadat hij aan een streng verhoor was onder worpen, heeft S. een volledige bekentenis afge legd. Op zijn aanwijzing is het grootste gedeelte van het gestolen bedrag teruggevonden. De laatste Zondag van het jaar 1 934 is voor Katholiek Nederland in het algemeen en voor de groote haven stad Amsterdam in het bijzonder, van bijzondere beteekenis geworden door de nieuwe en moderne stuwing welk een groot en noodzakelijk maar nog al te ontoereikend missiewerk thans gekregen heeft onder voor gaan en presidentieele leiding van een bisschop zelf: het „Apostolaat ter Zee". In het majestatelijke zee kasteel der Mij. Nederland, de „Jo- han van Oldenbarnevelt", op zoo hoofsche wijze door de directie daarvoor afgestaan, is onder Z. H. Exc. Mgr. Aengenent, Bisschop van Haarlem, in wiens diocees onze groote havensteden liggen, de eerste nationale bijeenkomst gehouden der jonge federatie van genootschappen van het Apostolaat ter Zee. Daar is het nieuwe Federatiebestuur geïnstalleerd. Daar is een jonge, spontane welgeordende geestkracht losgesprongen, welke een nieuw tijd perk opent voor een apostolischen arbeid, die door Z. Em. Kardinaal van Rossum de ontbrekende schakel is genoemd in heel het missiewerk der Kerk. De meeste menschen aan land hebben zoo'n heel verkeerd begrip van den zeeman. Er wordt wel eens gedacht dat, wie niet deugt, maar naar zee gaat. Terecht is op deze vergadering gezegd dat we onze meening over den zeeman in 't algemeen hebben te herzien. Welk een karak tervolle en nobele men schel ij kheid, welk een diep geloof vindt men onder de zeelieden. Maar al te zeer zijn ze echter aan zich zelf overgelaten. Men bekommert zich te weinig om hun lot, om hun geestelijke, moreele en cultureele nooden. Men laat hen een te gemak kelijke prooi in de havensteden worden van immoreele baatzucht. Doch een schok is door onze gelederen gegaan zoo riep de kansel redenaar, de Zeereerw. Heer Henri de Greeve in het Pontificale Lof uit en we hebben in gezien waarin we tekort zijn geschoten en we willen den arbeid van enkele werkers doen uit groeien tot een groot en grootsch apostolaat öök voor de leeken. Reeds hebben Amsterdam en Rotterdam hun twee speciale geestelijke havenaalmoezeniers en onder de jongeren is een beweging groeiende om de leeken te organisee- ren tot vrijwillige helpers. Heel de Zondag is aan de jonge stuwing van het reeds een tiental jaren bestaande Apostolaat ter Zee gewijd. Des morgen werden op de „Johan van Oldenbarnevelt" door Amsterdams haven aalmoezenier rector J. G. Welsch, de nieuwe Crew--vlaggen der afdeelingen gewijd en een H. Mis met zang opgedragen, onder welke Rotter dams havenaalmoezenier, pater A. van Rixtel S.C.J. een treffende predicatie hield, en allen tot de H. Tafel naderden. Des middags was de eerste klasse eetzaal geheel gevuld met een groote schare belangstellenden die met enthou siasme de komst van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent begroette. Monseigneur werd aan boord inge haald door de wakkere Zeeverkenners en de fleurige Graalmeisjes. Aanwezig waren o.a. de Consul-generaal van Duitschland als een per soonlijke attentie jegens rector Welsch, die ge durende den oorlog vóór zijn priesterwijding verscheidene jaren in het Duitsche leger heeft gediend, voorts Amsterdams kath. wethouder mr. Kropman, de inspecteur der zeevaart, de heer v. d. Boom en de havenmeester van Am sterdam, de heer v. d. Poll, de hoofdaalmoeze nier, kolonel Noordman e.a. De vice-voorzitter der Federatie, het Tweede Kamer de heer Ch. L. van de Bilt sprak het welkomstwoord tot allen, inzonderheid tot Z. H. Exc. Mgr. Aengenent als president van de Federatie, dankbaar herdenkend hoe Monseig neur steeds een vaderlijke raadsman voor het (bestuur is geweest in moeilijke dagen en hoe aan hem de nieuwe opleving te danken is. Na dit welkomstwoord installeerde allereerst Z. H. Exc. Mgr. Aengenent dit nieuwe bestuur en wilde vervolgens en woord van gelukwensch tot dit bestuur en tot allen spreken. Niet alleen op de priesters maar ook op de leeken rust de plicht van het apostolaat in Christus' Kerk. In deze Kerstdagen worden we er te meer aen herinnerd. En daarom was Mgr. dankbaar dat in dezen tijd de apos tolaatsgedachte om onder de zeevarenden het rijk van Christus uit breiden, grooteren om- van gheeft aangenomen en er nieuwe pogin gen worden ondernomen er meerdere bekend heid in Katholiek Nederland aan te geven. Want helaas is in Nederland en in zijn hoofdstad dit apostolaat nog te weinig be kend en het is mijn vurigste wensch en in nigste hoop, verklaarde Mgr., dat dit apos tolaat in gansch Nederland meer bekendheid zal bekomen. Gelukkig is het daarom dat thans uit heel Nederland dames en heeren hier te zamen zijn gekomen om de a pos to laatsgedachte van het Apostolaat ter Zee uit te dragen. Moge de arbeid dien zjj in gansch het land aanvatten, door God worden geze gend, opdat het zeevarende volk in de toe komst den weldadigen invloed daarvan onder- vinde en binnenkort het Apostolaat ter Zee zelf tot grooten bloei kome! Na deze bisschoppelijke bemoediging wissel den allereerst de beide havenaalmoezeniers van Amsterdam en Rotterdam hun gedachten uit. De algemeene secretaris der Federatie en voorzitter tevens van Amsterdam, rector J. G. Welsch, sprak uit het diepst van zijn priester lijk hart woorden vol wijding en bezieling over het wezen van zijn apostolaat dat door de twee groote missiegedachten gedragen wordt der katholieke kerk; het één zijn met het „corpus Christi", de algemeenheid onder alle volken van Christus' kerk, en de Mariale devotie. Op twee plaatsen vooral ondergaat men de volheid der katholieke eenheidsgedachte: onder den koepel der St. Pieter te Rome, waar alle volken in alle talen Christus aanbidden en in de havensteden der wereld waar uit alle oorden en alle landen zeevarenden te zamen vloeien, velen hunner belijdende dezelfde.waarheid. Wij vragen niet naar land of volksaard, wij willen alleen, in de ware crewgedachte, Christus' woord tot allen brengen in jonge bezieling. En daarom heeft ons apostolaat geen toekomst indien het de jeugd niet heeft. De tweede gedachte is de Maria-devotie. De vereering voor Maria die in Maastricht van ouds wordt aangeroepen als de Sterre der Zee. Naar het vermaan van Z. H. Exc. Mgr. dr. Lemmens, Bisschop van Roermond, moet de vereering voor de Lieve Vrouwe, de Sterre der Zee onzen ar beid wijden en schragen. Rotterdams havenaalmoezenier pater A. van Rixtel gaf vervolgens een overzicht van het werk te Rotterdam waar op initiatief van pa ter Adrianus O. Cap., wiens initiatief en arbeid we ons steeds dankbaar zullen herinneren, on der sanctie van Mgr. Callier het Apostolaat ter Zee is begonnen. Langs den weg van groot wil len en kleine menschelijke misverstanden is de apostolaatsgedachte gegroeid en thans opent zich onder leiding van Mgr. Aengenent een nieuwe toekomst. Met een sprekende statistiek toande pater v. Rixtel voor Rotterdam aan, hoe noodzakelijk het apostolaatswerk voor deze haven is, waar 55.000 katholieke zeelieden jaarlijks de haven bezoeken en waarvoor nog enorm veel gedaan moet worden door een behoorlijk clubhuis, door scheepsbezoek en huisbezoek, door allerlei werk. De zoo onjuiste minderwaardigheidsgedachte over den zeeman moet bij ons volk bestreden worden en er dient een jonge bezieling op te vlammen om den zeevarenden behulpzaam te zijn zich als goede katholieken te gedragen. De priesters dienen hierbij geholpen te worden door den leek. Een eeresaluut bracht spr. aan de heeren v. Driebeek en Kuipers die van de op richting af al hun krachten aan het aposto laat gegeven hebben en nog geven. Treffende staaltjes verhaalde pater v. Rixtel betreffende het diep geloof bij vele zeevarenden. Er was alreeds meermalen gesproken over de Jonge Crewbeweging in Nederland. Maar wat is deze? De heer Post uit Bussum, Crew captain, een jong studeerende, heeft er bezield en bezielend van verteld. Twee en een half jaar geleden is de beweging heel primitief maar als door het Pinkstervuur aangeraakt, ontstaan. Niet in een havenstad maar in het landelijke Bussum. In de K. J. V., in de jeugdbeweging is de ge dachte gekiemd om de zeemansmissiegedachte te verbreiden. We hadden zeelieden ontmoet met zulke hooge levensopvatting, met zulk diep geloof, dat de algemeene mentaliteit over den zeeman ten onzent moet herzien worden. En zoo is ontstaan een beweging onder de jonge ren om het Apostolaat ter Zee te verbreiden en een geldelijke basis ervoor te vormen door contribueerende leden. De Engelsche benaming Crew van groep, groepswerk aan boord, sloeg volkomen op ons werk. We willen niet zijn een zelateursvereeniging maar een strevende bewe ging die niet organisatorisch uit en dood geba lanceerd is, maar waarin de jonge bezieling leeft. We hebben na Bussum en Laren het in het verre Heerlen beproefd en overal is de be weging geslaagd. Nu gaat ze over heel Neder land om een financieelen grondslag te vormen en de ideëele missiegedachte te verbreiden. Bij de rondvraag kreeg de weleerw. heer Welters uit Maastricht het woord om de groe ten over te brengen uit de stad van de „Sterre der Zee", de oudste cultuurstad van Nederland, waar reeds in de vierde eeuw de vereering voor de Sterre der Zee bloeide, welke vereering naar Argentinië, Spanje, Portugal en elders is over gebracht, maar die in Nederland zelf nog te weinig bekend is. Daarom is er thans een be weging om de „Broederschap der Sterre der Zee" over Nederland te verbreiden en spr. beval dit ook hier aan. Deze Broederschap, door Roermonds Bisschop gezegend, wil eerstens financieelen, tweedens moreelen steun bieden aan heel het missiewerk ter zee. Dit kan niet by Amsterdam en Rotterdam biy'ven, maar moet over heel ons land, over alle landen uit gestrekt, om misschien tot een wereldactie uit te groeien om onze zeelieden bij te staan. Op verzoek van den heer v. d. Bilt sprak nog de Amsterdamsche vice-voorzitter, de heefr Bouman den door den heer v. d. Bilt ge roemde groote organisatorische kracht van dezen dag over het organisatorisch werk van het Apostolaat. Niet alleen tot Nederland v en tot West-Indië, maar ook tot Nederlandsch Oost-Indië moet het apostolaat worden uitge - breid. Daarnaast moet alle aandacht besteed aan het werk in eigen land. Als we in de bui tenlandsche havensteden de clubhuizen zien, dan moeten we ons schamen en alles in het werk stellen om onze clubhuizen te Amsterdam en Rotterdam te verbeteren in 1935 en zoo mo gelijk ook in havensteden als Vlissingen, Den Helder, en binnenscheepvaarthavens als Arn hem, Nümegen e. a., clubhuizen te stichten. Hulde bracht spr. aan de stille werkers in onze havens, aan de huis- en scheepsbezoekers Wier getal moet groeien. Een rijke bibliotheek voor de zeevarenden is mede een eisch en ons tijdschrift moet goed zijn. Dankbaar mogen we zijn dat we van onzen Bisschop den eersten missionaris ter zee in rector Welsch hebben verkregen. Retraite en triduum voor zeelieden staan op 't programma. Het ledental is nog veel te gering en moet uitgroeien. Zoo valt er in de nabije toekomst veel te doen. Nadat huidetelegrammen van Z. H. den Paus en onze bisschoppen waren voorgelezen, sprak de heer v. d. Bilt een dankend slotwoord, daar- by vol erkentelijkheid gewagend van het werk de heeren Bouman en Weijers te Amsterdam. De aansporing van den zeereerW. heer Welters zou het bestuur gaarne in overweging nemen. Ten slotte gaf Mgr. aan allen zpn bisschoppe- lyken zegen. Nog een uur bleef men op de gezellige „Johan van Oldenbarnevelt" bijeen, waar de directie der Mü. Nederland een thee aanbood. Vervolgens vereenigden bestuurders en ge- noodigden zich te 5 uur voor een feestmaal in het St. Rosagesticht over 't IJ, alwaar Z. H. Exc. Mgr. Aengenent, erkennend het vele goede dat de vorige geestelijke leiders pater Laurea- nus en pater Adrianus hadden bewerkt, het nieuwe tydperk inluidde met de eerste haven aalmoezeniers onder het nieuwe Federatiebe stuur rector Welsch en pater V. Ristel. De dag werd besloten door een Pontificaal Lof in de Sint Nicolaaskerk by het IJ. De Amster dammers hadden aan den oproep gehoor gege ven en vulden in grooten getale het imposante kerkgebouw. De zeereerw. heer Henri de Greeve hield een boeiende feestpredikatie naar aanlei ding van den tekst: „de liefde tot Christus dringt ons." De gewijde kanselredenaar herinnerde er als Amsterdammer aan, hoe deze plaats vol his torie was, dicht by het schepenrijke IJ, dicht ook bij den weg van den Stillen Omgang en de oude Mirakelprocessie, waar vroeger aan de schepen de zegen met Ons Heer werd gegeven en nog jaariyks voor de zeevarenden gebeden wordt. Zoo ergens dan is het hier de plaats om de Apostolaatsgedachte voor 't missiewerk ter zee breed uit te dragen. Hy herinnerde aan de uitspraak van Kardinaal van Rossum en aan de woorden van Z. H. den Paus, die het Apostolaat ter Zee had geprezen als „het schitterendste oE- der de schitterende werken van de missiege dachte". Uit visschers en varensgezellen koos Christus zyn Apostelen. De zeevarenden moeten we achten als mannen van karakter en hun alle mogelijke hulp bieden. .Met den Bisschoppelijken zegen werd deze bezielde en bezielende Apostolaatsdag besloten. De samenstelling van het bestuur der Fede ratie van genootschappen „Apostolaat ter Zee" in Nederland is als volgt: Z.H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, Leider v.h. Apost. t. Zee in Ne derland. Ch. L. van de Bilt, Voorzitter. J. G. Welsch, pr., Algemeen Secretaris. H. R E. Huy- gens, 2e Secretaris. A. M. Lucassen, Penning meester. Pater A. van Rixtel, S.C.J., Haven aalmoezenier te Rotterdam; L. Bouwman, 2e Voorzitter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5