Propagandamethoden van het Deutsche Front Verwarde toestand tusschen Vaticaan en Duitschland Optimistische rede van Goebbels Het nieuws van heden DE ZUIVERINGSACTIE IN HET RIJK Japan en de vrede De Oosterspoor weg DE „CONVERSATIES" OP NIETS UITGELOOPEN Kardinaal Bourne WERKLOOS? VOLG 'N VAKCURSUS DE BAROMETER GROOTE MOGELIJKHEDEN VEREEN ÏG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 5t - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 1 JANUARI 1935 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19123 Document over de inrichting van een concentratiekamp te Neunkirchen Het vermoedelijk lot voor velen Het Weer Stichting van Mandsjoektvo was noodig om vrede te handhaven Zal in Januari de transactie onderteekend worden? De Rijkspropaganda-minister geeft te Freiburg overzicht van het afgeloopen jaar In 1935 einde van den kerkstrijd? Op het gebied der wereldbeschou wing is klaarheid gekomen door de veroordeeling van Rosenberg De gebeurtenissen in Duitschland Krachten nemen zienderoogen af Weer een incident te Saarbrücken Nazi-café beschoten 25 menschen verdron ken in Mexico Ons blad zal hedenavond en morgenochtend niet verschijnen DE DIRECTIE Zet dan 1935 goed in Houd moed Blijf fit Deelname kosteloos Uitgebreide keus voor eiken leeftijd Werkl. Com. St. Josephs Gez. Vereeniging Stadhouderskade 55 Amsterdam NIET WACHTEN METEEN DOEN Korte berichten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag eén 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen bijzonderen correspondent te Saarbrücken) Binnen de laatste vier en twintig uren heb ben twee sensationeele gebeurtenissen plaats gehad in Saarbrücken, wier uit werking hoogstwaarschijnlijk de propaganda voor den status-quo ten goede zal komen. Daarnaast moeten de geheimzinnige gebeurte nissen in het Rijk in rekening gebracht worden, welke de leiding van het Deutsche Front in niet geringe verlegenheid schijnen te hebben gebracht. Wat dit laatste betreft, de gelijkgeschakelde Saar-pers had met geen woord over de gebeur tenissen in het Rijk gerept, totdat eergister avond het ook gelijkgeschakelde „Saar- brücker Abendblatt" op de eerste pagina een uitvoerig bericht bracht onder den kop: „Nieuwe zuiveringsactie in het Rijk Driehonderd arrestaties". Hoewel het blad tegelijkertijd ten stelligste de publicaties omtrent de gebeurte nissen in de niet-gelijkgeschakelde pers, waar gesproken werd van meer dan duizend arres taties, ettelijke fusilleeringen en van verraad op groote schaal door den Führer aan zijn oude en consequente volgelingen gepleegd, on der druk van Rijksweer en rechtsstaande krin gen, als „Greuelmarchen" rebriceerde, kon dit niet beletten, dat de leiding van het Deutsche Front het uitgegleden blad, voor welker editie een ongehoorde belangstelling aan den dag werd gelegd, gelastte zichzelf uit den omloop te trekken. Het „Saarbrücker Abendblatt" werd door het Deutsche Front in beslag genomen. Zijn publicatie heeft echter zijn werk gedaan: de publicaties van de niet-gelijkgeschakelde pers, die zich dekten met wat de Berlijnsche correspondenten der wereldpers bericht hadden, waren door de gelijkgeschakelde pers bevestigd. De Tweede 30 Juni is in da- oogen der meeste Saarlanders daar en maakt een grooten indruk, niet het minst in de nat. socialistische gelede ren van het Deutsche Front, waar Hitler's op treden tegen de p.g.'s in het Rijk wel eenige ver warring heeft gesticht. Van de boven vermelde twee sensationeele gebeurtenissen in Saarbrücken is het eer ste vooral voor de katholieken van belang. Pastoor Bungarten heeft zich terugge trokken uit den bestuursraad van de „Saar brücker Landeszeitung", waar hij het voorzitter schap bekleedde. Om de draagwijdte van dit feit tc beoordeelen, dient men te bedenken, dat pastoor Bungarten de laatste voorzitter was van de vorig jaar gelikwideerde Centrums partij in het Saargebied, en hier dus een der meest gezaghebbende katholieke geestelijken is. De „Saarbrücker Landeszeitung" was van huis uit katholiek, doch doordat het propaganda- ministerie van Göbbels het grootste deel der aandeelen van dit meest gelezen blad uit het Saargebied in handen had weten te krijgen, gedroeg het zich nagenoeg volkomen gelijkge schakeld en gold het voor Berlijn als een der steunpilaren der Rückgliederungspropaganda. Tegelijkertijd kon het zich aandienen als katho liek, het was de „Germania" van Saarbrücken. Weliswaar boette het reeds veel van zijn in vloed bij de katholieken in, toen als protest te gen de manipulaties van Berlijn en ondanks de verleidelijke, geldelijke aanbiedingen van dezen kant, zijn leidende redakteuren Hoffman en Eberhardt uit de redactie traden en de katho lieke, niet-gelijkgeschakelde „Neue Saarpost" oprichtten, welke thans het orgaan is van den Duitschen Volksbond. De Landeszeitung was blijde, dat pastoor Bungarten zijn post bleef bezetten, om der prestige wille natuurlijk. Pas toor Bungarten van zijn kant bleef op zijn post in de verwachting de katholieke richting van het blad, onafhankelijk van Berlijn, toch groo- tendeels in stand te kunnen houden. Dat pas toor Bungarten thans, ruim veertien dagen vóór net plebisciet, zich van de „Landeszeitung" terugtrekt, bewijst dat zijn verwachting niet vervuld is geworden en hij niet gezind is het blad oog verder van zijn prestige te doen ge nieten. Het komt de Rückgliederungspropaganda onder de katholieken hoogst ongelegen. Sedert J926 kent Parijs een jaarlijksche ruil-saloneen tentoonstelling van kunstvoorwerpen, welke verkocht worden tegen gebruiksartikelen. Onze foto toont een schoenmaker, die een paar laarzen inruilt tegen een beeldhouwwerkje De tweede sensationeele gebeurtenis is het geval Fischer, dat op schrille wijze de terreur-methodes van het Deutsche Front in het licht stelt. Fischer was tot voor kort secretaris voor sociale aangelegenheden in het Deutsche Front te Neunkirchen. In zijn positie had hij gelegenheid waar te nemen, hoe nage noeg alle leiders van het „Deutsche Front" grootere of kleinere geldsommen verdienden door het smokkelen met registermarken. Van deze misbruiken deed Fischer aangifte te Ber lijn, weshalve hij uit het Deutsche Front werd weggeïntrigeerd en van deze zijde een laster campagne tegen hem werd ingeleid. Tegen deze lastercampagne verzet zich thans Fischer in een uitvoerig onder eede samengesteld document, met uiteenzetting van de zoo juist gegeven oor zaak der lastercampagne. Dit document werd hedenmorgen aan de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers ter hand gesteld. Voor de waarheid van dit document schijnt te spreken, dat Fischer verklaart de bewijzen van al zijn beweringen te kunnen leveren, welke levering voor het gerecht het „Deutsche Front" onge twijfeld zal vorderen zoo het meent, dat deze levering onmogelijk is. Tot nu toe heeft het „Deutsche Front" echter nog geen stappen ondernomen. De substantie van het document is echter, hetgeen Fischer publiceert over de inrichting van een concentratiekamp te Neunkirchen door het Deutsche Front, voor welker bewoning na den 13en Januari reeds een lijst van 300 gega digden zou zijn aangelegd. Dit concentratie kamp zou kant en klaar staan te Neunkirchen, het werd gebouwd en geopend als een kinder tehuis (daar het natuurlijk onmogelijk was on der den neus van de Volkenbondscommissie een concentratiekamp als concentratiekamp te bou wen en te openen). Op de lijst der gegadigden zouden op de eerste plaats een groot aantal geestelijken voorkomen en niet °P de laatste plaats een aantal personen, die thans in het Deutsche Front zich veilig voelen, maar een belast verleden hebben. Het document is absoluut echt en wij her halen het heeft allen schijn ook waar te zijn. Het bekend gemaakte klopt met veel, wat wij hier en daar elders, in concretls, over de me thode en overwinningszekerheid van het Deut sche Front en van de partij in het Rijk ver namen. Om een proef te nemen deden wij navrage in de naaste omgeving van een der eerst- gegadigden op de zwarte lijst. Deze eerst-gegadigde is de Hoogeerwaarde Deken van Saarbrücken, Eisvogel, die wegens oneenigheden met de leiding van den nat.-socialistischen jeugdbond in genoemd concentratiekamp van Neunkirchen zou worden ondergebracht. De volkomen juistheid daarvan werd mij bevestigd, de Deken verkeerde in niet de eenigste onzeker heid omtrent het lot, dat hem ingeval eener nat.-socialistische overwinning te wachten stond. Behalve Deken Eisvogel zouden nog een hon derdtal katholieke geestelijken op de zwarte lijst voorkomen. Of het bekend worden van al het bovenge noemde inderdaad ook een status-quo-zege in het gezicht brengt, is een moeilijk te beant woorden vraag. Met het oog op de crisis, waarin het systeem in het Rijk schijnt te ver- keeren, heeft echter het nat. socialisms aan de Saar een zoo volledig mogelijke overwinning noodig. S Verwachting: Meest matige westelijke tot zuidwestelijken wind, zwaar bewolkt met opklaringen, weinig of geen regen, zelfde H temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verande- ring. TOKIO, 31 Dec. (Reuter) De verklaring van staatssecretaris Hull over opzegging van hst vlootverdrag van Washington door Japan, wordt hier aldus opgevat, dat Amerika voor de aa. vlootbesprekingen persisteert bij de handhaving van de basis van het systeem der vlootverhou- dingen. In verband hiermede worden de voor uitzichten voor een nieuw vlootverdrag op de basis der Japansche eischen niet gunstig ge acht. In een nieuwjaarsboodschap verklaart de Japansche minister-president, dat Japan als sterkste mogendheid in het Verre Oosten ver antwoordelijk is voor de handhaving' van den wereldvrede in het Verre Oosten. Wanneer regeering en volk samenwerken zal Japan op den ingeslagen weg voortgaan. De stichting van Mandsjoekwo is geschied om den vrede in het Verre Oosten te garandeeren. Een nieuw verdrag is noodig om de krachts verhouding te regelen. Japans taak bestaat in de handhaving van den vrede in samenwerking met de andere mogendheden. TOKIO, 31 Dec. (Reuter) Men gelooft, dat in Januari de overeenkomst tusschen Sovjet- Rusland en Mandsjoekwo in zake overdracht van den Ooster-spoorweg onderteekend zal worden. De Sovjet-regeering heeft de voornaamste be palingen der transactie, zooals deze door Hirota waren voorgesteld, geaccepteerd en een aanta! eischen ingetrokken, o.a. den eisch, dat Japan de betaling van den spoorweg zou garandeeren- Tusschen Japan en Mandsjoekwo is een pachtovereenkomst gesloten. Hsinking erkent in dit verdrag de Japansche pachtovereen komsten in Mandsjoekwo voor den duur var. 30 jaren. De pachtgebieden kunnen worden ge bruikt voor industrieele en landbouwdoeleinden. Het verdrag heeft ten doel de economiscue ontwikkeling van Japan in Mandsjoekwo en de economische samenwerking tusschen beide landen te bevorderen. De nieuwe hulptroepen van de Oostenrij ksche politie ontvangen theoretisch en practisch onderricht in het bestormen van door opstandelingen bezette gebouwen. Hierboven een aanval met handgranaten FREIBURG, 31 Dec. Op Oudejaarsavond heeft de Rijkspropagandaminister dr. Goeb bels te Freiburg in Breisgau een toespraak tot het Duitsche volk gehouden, die door alle Duitsche zenders is uitgezonden. Goebbels bracht de hartelijke groeten en gelukwenschen over van den leider van de party en van de regeering, die allen dank ten voor het vertrouwen, dat het Duitsche volk in het jaar 1934 had geschonken en voor de volharding en taaien moed, waar mee de harde strijd voor hét leven en voor de toekomst van de Duitsche natie was gestreden. De regeering en de partij beloof den, dat zij ook in het komende jaar niet zouden rusten tot Duitschland weer de plaats onder de volken heroverd had, waar op het door zijn karakter, zijn bekwaam heid en zijn prestaties recht had. Goebbels gaf vervolgens een overzicht van het afgeloopen jaar. Economisch gezien is het in (Van onzen Romeinschen correspondent) Het scheidende jaar laat de betrekkingen tusschen het Hitleriaansche Duitschland en het Vaticaan vrijwel in denzelfden onzekeren toestand, waarin het ze aan het be gin van 1934 vond. Zooals men zich herinnert, kwam in April een einde aan de reizen, die dr. Buttmann, Hitler's bijzondere afgezant, min of meer regelmatig tusschen Berlijn en Rome maakte, om de wedrrzydsche standpunten met elkaar te vergelijken. Vaardig en nauwgezet tusschenpersoon als hij was, wist dr. Buttmann toch geen feitelijke verbetering te brengen in een verwarden toestand, die in sommige op zichten een negatie van het Concordaat betee- kende. De Meimaand bracht de heiligverklaring van Konrad van Parzham, waarbij de meeste Duit sche bisschoppen persoonlijk te Rome versche nen, om den H. Vader en den kardinaal-staats secretaris over de situatie in te lichten en hun eigen inzichten voor te dragen. Van dien tijd dateerde een wijziging in de verhouding, in zooverre het Vaticaan nu de directe en vruchtelooze besprekingen met dr. Buttmann liet varen. De onderhandelingen werden niet in diplomatieken zin afgebroken; maar zij tra den feitelijk in een stadium van stilstand. In plaats van deze Rosneinsche besprekingen traden nu de conversaties, die een commissie uit de Duitsche bisschoppen, gevormd door de bisschoppen van Berlijn, Freiburg en Osna- brück, met eenige bijzondere vertegenwoordi gers der Duitsche regeering, onder wie Ley en Von Schirach voerde. De drie Duitsche bis schoppen handelden daarbij niet als vertegen woordigers van den H. Stoel, maar veeleer als vertrouwenspersonen der gezamenlijke Duit sche bisschoppen. Van deze besprekingen ver hoopte men blijkbaar, dat deze commissie, die de ingewikkelde en vaak verwarde feitelijke toestanden in het Derde Rijk van nabij kon overzien, ook gemakkelijker een practische op lossing zou vinden voor de vele kwesties, waar- In de uitvoering van het Concordaat was vast- geloopen. Aan den H. Stoel, als partij bij het Concordaat, bleef natuurlijk de bevoegdheid, een resultaat van deze besprekingen al dan niet te aanvaarden. Veeleer moet men zeggen, dat de Duitsche bisschoppen geen accoord aan vaardbaar zouden verklaren zonder goedkeu ring van het Vaticaan. Zooals men weet, hebben ook deze Berlijnsche besprekingen de verwachtingen, die men erop bouwde, bedrogen. Trots langdurige en toege wijde onderhandelingen bleef een bevredigen de oplossing van de moeilijkste punten uit. Het moge hier voldoende zijn, die punten slechts met een enkel woord te vermelden: de verhou ding der katholieke jeugdvereenigingen tegen over de Hitlerjeugd; de vrijheid der katholieke arbeidersvereenigingen van Katholieke Actie tegenover het zoogenaamde „Arbeitsfront"; de wetgeving op de sterilisatie; de anti-christelijke propaganda onder het hakenkruisvaandel. Op sommige practische punten kwamen de partijen ietwat nader tot elkaar, maar een bevredigende oplossing werd niet be reikt. En dat had mede daarin zijn oorzaak, dat het laatstgenoemde punt zich steeds scher per op den voorgrond stelde. Naarmate immesr de nieuw-heidensche propaganda onder de ha- kenkruisvlag gevaarlijker en strijdlustiger naar voren kwam, naar die mate moest de Kerk de katholieke jeugd nog waakzamer vrijwaren tegen het besmettingsgevaar, dat haar in Hit lerjeugd, „Arbeitsfonrt" enz. bedreigde. Op dit gebied van de „Weltanschauung" nu heeft zich in het afgeloopen jaar, terwijl de organisatorische kwesties zonder oplossing ble ven, een duidelijke ontwikkeling afgeteekend. Men zou haar kunnen uitspannen tusschen twee feiten: de veroordeeling van Rosenberg's boek over den „Mythos des 20. Jahrhunderts" in Februari, en de publicatie, nu enkele weken geleden, van het groote en grondige weerleg- gingsgeschrift, dat Bonner theologie-professo- ren hebben saamgesteld en dat, op voorgaan van den bisschop van Munster, graaf Galen, in alle diocesen officieel is verspreid onder de geestelijkheid en de geloovigen. Dit boekwerk dat de gevaarlijkheid en tevens de waardeloos heid van Rosenberg's pseudo-wetenschap met Duitsche grondigheid aan de kaak stelt, heeft in Duitschland een groote verspreiding gevonden en is als het ware tegelijk arsenaal en con signe in den strijd tegen het neo-paganisme der rasvergoders. De ontwikkeling, die zich in den loop van dit jaar heeft voltrokken, is dus deze: dat het anti-christelyk karakter van een zekere ..Welt anschauung", die onder de Hitlervlag wordt verkondigd, als zoodanig is gebrandmerkt; dat daarmee het onpolitieke karakter van den strijd, dien de Kerk tegen dit heidendom moet voeren, klaar aan den dag is getreden; dat ten slotte de katholieke bevolking dezen strijd in zijn godsdienstig wezen als een strijd om de hoogste levenswaarden heeft erkend en moe dig aanvaard. Hier is van misverstand en politieke verwar ring geen sprake meer; de katholieke geeste lijkheid en het katholieke volk weten precies, waartegen zij strijden en doen dat met een moed en een vuur. waarvan vooral de laatste maanden machtige getuigenissen hebben ge zien. Daarentegen is van de zijde der regeering in dit allesoverheerschende vraagstuk van de levensbeschouwing, d.w.z. van den godsdienst, géén klaarheid geschapen. Op de cul- tureel-belangrijkste posten van de party staan nog altijd personen, die het nieuwe heidendom vertegenwoordigen. En in dit opzicht moet ook de toekomst nog onzeker heeten. De regeering heeft zich in den strijd, die in den boezem der protestantsche kerken heerscht, weliswaar teruggetrokken. Zij heeft ook een bepaalde heidensche propaganda, nJ. die van prof. Hauer en de zijnen, verboden. Dit kan een teeken van groeiend inzicht zijn, maar veelal wordt het eerder uitgelegd als een nood zakelijke terughouding met het oog op de volksstemming in het Saargebied. Naar aan leiding van de zaak-Furtwaengler heeft minis ter Goebbels nog onlangs opnieuw uitdrukkelijk de cultureele pretenties van het nationaal-so- cialisme naar voren gebracht: ,,het nationaal- socialisme," zoo zei hij, „is niet alleen het poli tieke en sociale, maar ook het cultureele gewe ten der natie." De positie van Rosenberg zelf schijnt ongeschokt. Niemand weet dan ook, wat na het Saarplebisciet zal komen. Maar van groot belang is nu ook een tweede, onklare maar onmiskenbare ontwikkeling, die in den loop van dit jaar het Hitler-regime zelf heeft ondergaan. Men denke aan den 30en Juni; aan den terugslag van den moord op Dollfuss in de internationale politiek, aan den dood van Hindenburg, en tenslotte ook aan de tragische geruchten, die juist in deze Kerst dagen over de Duitsche grenzen kwamen, en die wijzen op de innerlijke crisis, die het Derde Rijk bijna chronisch verscheurt. In deze bewogen gebeurtenissen, hoe duister zij ook blyven, teekent zich toch in een zóó kort tijdsbestek reeds een stuk geschiedenis af: teekent zich af, hoe de aardsche rijken, op ge weld gebouwd, snel wisselen en vergaan, en hoe het geloof, dieper dan alle aardsche dingen geworsteld zich boven dezen maalstroom ver heft als een onvergankelijke rots. Alleen de staatsman, die zich daarnaar richt zoo zei kardinaal Facelli te Buenos Aires bouwt een duurzamen staat. betrekkelijk korten tijd gelukt de werkloosheid met cijfers van millioenen te doen dalen. Vier en half millioen menschen, die thans weer aan de machines staan, of in de kantoren zitten zijn de levende getuigen van het organische op- bouw-proces der nationale productie. Door uit gebreide agrarische wetten heeft de boeren stand weer een vaste en solide basis gekregen. Uitvoerig besprak Goebbels verder de andere sociale maatregelen en de resultaten van het winterhulpwerk. De Rijkshervorming is reeds voor een groot gedeelte voltrokken. Met leedwezen herdacht hy de spanning die op kerkelijk gebied was ont staan, en die de regeering en de partij waak zaam had gevolgd opdat staat noch volk er na deel van zouden ondervinden. De stabiliteit der binnenlandsche verhoudin gen heeft de regeering de mogelijkheid gegeven de buitenlandsche politiek te activeeren op een wijze, die alle hoop voor de toekomst geeft. De Saarkwestie is door de loyale tegemoetkoming tusschen Parijs en Berlijn uit de atmospiieer van gevaarlijke oververhitting gebracht. De Duitsche eisch van nationale gelijkgerechtigdheid wordt meer en meer door de wereld begrepen en rechtvaardig geacht. De door de uit Duitsch land verdreven emigranten gevoerde gruwel- hetze begint ineen te zakken. Omtrent de doeleinden, die het Duitsche volk zich voor het jaar 1935 stelt, verklaarde Goeb bels, dat op economisch gebied in het komende voorjaar een nieuw offensief op de werkloos heid zal worden ondernomen, terwijl het voorts moet gelukken op het gebied van deviezen- kwestie en grondstoffenvraag tastbare resulta ten en merkbare verlichting te bereiken. Daarbij moet de strijd tot geleidelijke verheffing van den levensstandaard doelbewuster worden ge voerd. Op binnenlandsch gebied moet getracht wor den een einde te maken aan den kerkstrijd en den vrede van het volk ook op kerkelijk gebied te verzekeren. Wat de buitenlandsche politiek betreft, hoopt de geheele natie, dat op 13 Jan. het Saarvolk gesloten tot het Rijk terug zal keeren waardoor de laatste territoriale kwestie, die Duitschland van Frankrijk scheidt is opge lost. Ieder hoopt, dat het dan ook gelukken zal met het groote Fransche volk tot een werke- lyken en duurzamen vrede te komen. Tenslotte herdacht Goebbels den leider Adolf Hitler en schetste hij wat deze voor Duitsch land gedaan had met behulp van God, die hem mocht sterken in het geloof in zijn zending. Goebbels eindigde zijn radiorede met de woor den: „God zegene den leider en zijn werk". LONDEN, 31 Dec. (Reuter.) De krachten van Z. Em. Kard. Bourne nemen zienderoogen af. De Koning en de Koningin hebben in den loop van den dag naar den toestand van den kardinaal geïnformeerd. SAARBRÜCKEN, 31 Dec. (Reuter.) Een der tigtal revolverschoten zijn er den afgeloopen nacht gelost op de ruiten van een cafe, dat door Nazi's bezocht wordt. Een persoon werd gewond. Zoodra politie en gendarmerie ver schenen, vluchtten de revolverhelden. Na een vergeefsche poging om de daders te arresteeren besloot men met auto's gedurende den nacht te blyven patrouilleeren, om een nieuwe schiet partij te voorkomen. TAMPICO, 31 Dec. (Reuter.) Op de rivier Panuco (Mexico) is een sloep vergaan, 25 vrou wen en kleine kinderen zijn verdronken, terwijl de mannen zich zwemmend wisten te redden. Oudejaarsrede van Goebbels te Freiburg. Zal de Oosterspoorweg in Januari aan Mands joekwo overgaan? Lerroux confereert met Velasco en Gil Robles. Politieke toestand nog even verward als Zater dag j.L De Poolsche minister Beek door koning Gustaaf in audiëntie ontvangen. Toestand van Z.Em. Kard. Bourne zeer kritiek. Krachten nemen zienderoogen af. Nazi-café te Saarbrücken beschoten. De Heerlensche politie heeft een groote partij gesmokkelde margarine, alspiede de auto's, waarmede het vervoer geschiedde, in beslag weken te nemen. Passagiers en bemanningen van „Pelikaan" en „Ijsvogel" hebben een bezoek gebracht aan de laatste rustplaats van de „Civer"-slachtoffers te Bagdad. Lichte ontploffing in de gasfabriek te Tilburg. Ontploffing aan de artillerie-inrichting bij de Hembrug. New-Yorksche Beurs: Handel kalm, koersen echter meerendeels hooger. Jaarwisseling Een nieuwe dag brak aan. Een nieuw jaar brak aan. Uiterlijk lijkt alles hetzelfde en welk verschil is er ook eigenlijk in wezen tusschen het heden en gisteren? Veel! Zooveel, dat het gisteren voorbij is en we het he den nog in onze hand hebben. Indien we één les uit de jaarwisseling moe ten trekken dan is het deze, dat juist de eene dag niet gelijk aan den vorigen moet zijn: dat er werkelijk, maar dart-ook werkelijk wisseling zij. Dat ons heden beter zij dan ons gis teren, zoodat ons morgen rijkere gees telijke beloften kan inhouden. We dienen ons door niets te laten ont moedigen en onze geestelijke krach ten gespannen te houden om juist de dagen niet op elkander te doen ge lijken, maar te zorgen dat ze een geestelijk voortschrijden inhouden. Een opgang naar beter innerlijk, naar hooger leven. Deze jaarwisseling zij waarlijk een wisseling voor u, voor ons allen in de hoogste beteekenis van het woord. Ons morgen moet niet gelijk zijn aan ons gisteren! worden U geboden door advertentie-reclame ln de rubriek „Omroepers" Laat die O niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn. want voor slechts 50 cent per regei komt Uw Zaken- Omroeper onder de aandacht van 75.000 ge zinnen. De Chineescbe regeering deelt mede, riat de epidemie in Noord-Kiangsoe niet de zwarte pest betreft, doch dat hier sprake is van een soort malaria. Het stadhuis van Seminole (Oklahoma) is Maandag door een gasontploffing verwoest. Drie personen werden gedood, twee ernstig ge wond. IN-J iv v v v 1 1 m 1 ii li r r S/P? Stand op Dinsdag 1 uur vun.: 762 yorige stand: 753

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1