VERLANGT WAARDE VOOR UW GELD! De brief van den dood Op het graf te Bagdad Smokkelcentrale ontdekt Bijzondere Jubilea ZUIDERZEESTEUNWET DINSDAG 1 JANUARI 1935 Nieuwjaarswensch van Mgr. G. Brandsma Monsterpartij in beslag genomen Brand in gasfabriek te Tilburg Treffend bezoek aan de laatste rustplaats der Uiver slachtoffers LeeuwerikVrijdag terug Aan al mijne vrienden en weldoeners DUITSCHE OBLIGATIES DOODSLAG TE MIDDELBURG Advocaat-generaal eischt acht jaar wegens moord Heerlensche politie weet een goeden slag te slaan Nog meer Gasleiding gesprongen en gas explodeerde WOONHUIS EN SCHUUR AFGEBRAND Aartsbisdom Utrecht Bisdom Haarlem Bisdom Breda Bisdom Roermond Mgr. F. Janssens Geen verlenging van steuntermijn voor bepaald aangewezenen BEGIN HET JAAR GOED 1 UIT DE STAATSCOURANT Geen audiëntie en verbeter U met Tuxedo. Zie toe, dat U in 1935 voor Uw 15 Cts. meer sigaretten-kwa liteit en waarde krijgt dan uw sigaretten van 1934 U gaven. Laat 1935 een genotvoller en beter jaar voor U zijn met een fijnere .sigaret. Kort en goed: detectieve-roman van a. fieldinc Aneta verneemt telegrafisch uit Bagdad d.d. 31 December: Heden hebben de bemanningen en de passa giers van de vliegtuigen „Pelikaan" en „Ijs vogel", die elkander te Bagdad ontmoetten, op hun reizen resp. naar Ned.-Indië en Nederland, een gezamenlijken tocht ondernomen naar de laatste rustplaats van bemanning en passa giers van de verongelukte „Uiver". De kleine stoet verwijlde eenigen tijd bij het gezamenlijke graf der zeven Nederlanders. De plaatsvervangend-directeur van Aneta-Holland, Mr. Chr. A. de Vries, die zich per „Pelikaan" onderweg naar Ned.-Indië bevindt, heeft een krans op het graf gelegd namens de Aneta- vennootschappen te Batavia en 's-Gravenha - ge en in een korte toespraak den stichter der Aneta-bedrijven, wijlen den heer D. W. Berret- ty, herdacht. Onder de passagiers van de „Pelikaan" be vindt zich ook een dochter van den heer1 Ber- retty, onderweg naar Java Het «vliegtuig de „Leeuwerik", dat na Ruthbah in Bagdad is geweest in verband met het onderzoek naar de ramp van de „Uiver" heeft de terugreis aanvaard. Het vliegtuig kwam Maandag te Amman en vliegt heden door naar Cairo. Het wordt Vrij dag op Schiphol verwacht. Van uit t hartje van Afrika kom ik u allen een Zalig Nieuwjaar toewenschen. Dat Gods rijkste zegeningen en gunsten uw aller deel mo gen zijn naar ziel en naar lichaam. Hij kent uw nooden, uw verlangens, uw aller beden. Dat deze, in zooverre zij met Zijn Goddelijke Voor zienigheid overeenkomen, in vervulling mogen gaan. Dit smeek ik voor U allen in mijn H.H. Missen af, maar tevens dat, mochten Gods in zichten anders zijn, Hij dan U kracht en sterkte moge geven U aan Zijn H. Wil geduldig te on derwerpen. Gedurende dit afgeloopen jaar, terwijl ik on der u mocht verblijven, heb ik van u allen, Geestelijken en Leeken, zooveel genoten, zoo veel, hartelijkheid ontvangen, dat ik in wer kelijkheid geen woorden kan vinden U mijn dankbaarheid te betuigen. Ik zal niet beproeven in bijzonderheden te treden, maar mag toch niet nalaten de schoone reis naar Lourdes te herdenken. Daar ben ik gesticht geworden door de Pelgrims, maar meer nog door 't geduld, de onderwerping en tevens de opgewektheid der zieken. Voor u, dierbare zieken, vooral mijne wenschen en gebeden. Telkens wanneer ik mijn Lourdes-Album zie, met z'n vijftig kiekjes (waarvoor ik o zoo dankbaar ben), dan gaat mijn hart tot u uit. Gedenk ook mijner. Na eene voorspoedige en verkwikkende zeereis ben ik behouden aangekomen. Hier hebben Mis sionarissen met Broeders en Zusters, te zamen met de zwartjes, gewedijverd, om mij een har telijk welkom te bereiden. En nu is 't alsof ik niet ben weggeweest. Ik zit weer volop in 't werk en in de zorgen. De Z.Eerw. Pather Stam, mijn Vicaris, heeft prachtig voor 't Vicariaat gezorgd, de Missie bloeit en groeit. Maar deze bloei en groei brengen vele en groote zorgen, zoo voor mij als voor de Pastoors der missie posten, maar onze Vrienden en Weldoeners zul len ons niet vergeten, dat weten wij, dat ver trouwen wij, dat bidden wij U. Gods zegen zij met U allen. t G. BRANDSMA, Apostolisch Vicaris van Kisumu. Katholieke Missie, YALA. Kenya Colony. I Januari 1935 De Vereeniging voor den Effectenhandel richt aan haar leden en andere belanghebbenden de Volgende circulaire. Zooals vermeld in onze circulaire van 18 Oc tober 1934 moeten de couponbladen van Duit sche obligatiën met een rentevoet van meer dan 414 pCt. per jaar, indien de houders boven de 4% pCt. nog een extra bedrag in contanten wenschen te ontvangen de „amortisatieuitkee- ring"), binnen een termijn van drie maanden na den vervaldag worden ingeleverd. Deze ter mijn was voor de coupons vervallen in Juli, Augustus en September 1934 reeds verlengd tot 1 Januari 1935. Nader zal worden bepaald, dat voor coupons vervallen in Juli, Augustus, September en Oc tober 1934 deze termijn wordt verlengd tot 1 Februari 1935. De aandacht wordt erop gevestigd, dat ver dere verlenging van dezen termijn niet verwacht kan worden, zoodat de gelegenheid tot inleve ring van couponbladen van obligatiën, welker coupons zijn vervallen in Juli, Augustus, Sep tember of October 1934, definitief op 31 Januari a.s. wordt gesloten. Voorzoover coupons van Duitsche obligatiën in een der genoemde maanden zijn vervallen, doch nog niet betaalbaar zijn gesteld, zal er voor worden zorg gedragen, dat na betaalbaarstelling dezer coupons gedurende een bepaalde periode gelegenheid zal worden gegeven tot inlevering der couponbladen. Indien Duitsche obligatiën verkocht zijn, na dat de couponbladen zijn ingeleverd en voordat de certificaten hiervoor zijn afgegeven, zal in dien de omstandigheden dit wenschelijk maken, door de Vereeniging getracht worden aan aan vragen tot teruggave der couponbladen nog vóór de afgifte der certificaten gevolg te geven. Deze aanvragen zullen alsdan met opgave van redenen schriftelijk moeten worden ingediend, onder vermelding van: a. de nummers der obligatiën, waartoe de couponbladen behooren; b. de nummers der inleveringslijsten, waar mede de couponbladen bij de betaalkantoren (resp. kassiersinstellingen) werden ingeleverd: c. de nummers en data der bordereaux, waar mede de aanmelding der couponbladen door de betaalkantoren (resp. kassierinstellingen) bij de Vereeniging voor deii Effectenhandel is ge schied. Voorzoover tot heden reeds aanvragen tot teruggave van couponbladen bij de Vereeniging zijn ingekomen, zullen deze opnieuw moeten worden ingediend, met inachtneming van bo- genoemde voorschriften. In hooger beroeD heeft voor het Haagsche Gerechtshof terecht gestaan de 52-jarige café houder C. J- M., te Middelburg, thans ged., die door de Middelburgsche rechtbank ter zake van doodslag op zijn huishoudster was veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Verdachte die, evenals het O. M., bij de rechtbank in hooger beroep was gekomen, werd bijgestaan door mr. L. M. M. Nijst uit Den Haag als verdediger. De advocaat-generaal, mr. Vermaalen, requi- sitor nemend, zeide niet te kunnen begrijpen, waarom verdachte geappelleerd had. De officier van justitie, die een veroordeeling ter zake van moord had gerequireerd, was mede in hooger beroep gekomen, omdat een straf van vijf jaar niet in verhouding was tot het gepleegde mis drijf. Zoowel uit het getuigenverhoor als uit de verklaringen van M. zelf is naar spr.'s meening komen vast te staan,, dat deze heeft gehandeld in kalm beraad en na rijp overleg, zoodat hier niet van doodslag maar wel van moord moet worden gesproken. Ten slotte vroeg de advocaat-generaal we gens moord veroordeeling van den verdachte tot acht jaar gevangenisstraf. Mr. Nijst betoogde, dat z.i. hier zware mis handeling met doodelijken afloop moet worden ten laste gelegd en met het oog op den leeftijd van M. verzocht hij het Hof bij het vonnis hiermede rekening te willen houden. Het Hof zal 13 Januari a.s. arrest wijzen. De Heerlensche politie is er in geslaagd een smokkelaffaire op het spoor te komen, waardoor een zeer gevoelige slag aan den sluikhandel in Belgische margarine is toe gebracht. Niet minder dan 3420 K.G. margarine en vier vrachtwagens zijn in beslag genomen. Reeds geruimen tijd was de politie er van op de hoogte, dat er zich op een bepaalde plek in Heerlen een uitgebreide smokkelhandel in Bel gische margarine aan het concentreeren was. Spoedig bleek ook dat de haard van dezen ge- heelen sluikhandel te zoeken moest zijn in het Eykenerveld, maar de gegevens waren voorloo- pig nog van dien aard, dat het de politie ver standiger voorkwam wat geduld te oefenen en zich met de grootste omzichtigheid van nar dere gegevens te voorzien, liever dan door een onberaden stap of een ontijdig ingrijpen slechts een deel van deze groote smokkelaarsondeme- ming te treffen. En het geduld werd beloond! Zaterdagmiddag gelukte het de motorpolitie een grooten zeswieligen tractor met trailor aan te houden, die beladen scheen met hout, dat van België uit over Duitschland in ons land werd ingevoerd. Deze aanhouding geschiedde bij de Locht, vlak bij de Duitsche grens. Een snel, maar nauwkeurig onderzoek be wees dat de wagen, welke toebehoorde aan D. te Heerlen, niet alleen takkenbossen en brand hout, maar ook een zeer groote hoeveelheid Belgische margarine bevatte. De negen meter lange wagen bleek 2858 K.G. van deze verboden waar te bevatten. i Maar daarbij bleef het niet. Terecht greep de politie, na lang op een goede gelegenheid te hebben gewacht, thans de kans aan om de zaak meteen tot op den bodem tot klaarheid te brengen. Nadat de wagen van D. op zijn erf te Eykener veld was afgeladen, werd een uiterst minutieus onderzoek ter plaatse ingesteld. En ook thans werd de moeite beloond, toen men een op listige wijze verborgen partij Belgische marga rine ontdekte van 567 K.G. De politie had hier mede in het geheel een party van 588 doozen. elk inhoudende 12 pond Belgische margarine, in beslag genomen, een party, die een waarde vertegenwoordigde van 1300. De auto, welke natuurhjk eveneens in beslag werd genomen, vertegenwoordigt een waarde van circa ƒ3000, zoodat ook financieel aan D. een gevoelige slag is toegebracht. Ongeacht nog de boete, welke D. waarschynlijk wel tegen zich zal zien opgelegd en welke ook verre van malsch zal zijn. Inmiddels was de politie nog niet te /reden. Nog verder werd het onderzoek voortgezet en zoo kon men vaststellen, dat van uit de thans ontdekte centrale dienzelfden dag nog drie partyen waren vervoerd. En opnieuw smaakte de politie de voldoe ning de daarvoor gebruikte auto's te achter halen. Het waren wagens van G. te Kerkrade, P. te Eygelshoven en B. te Heerlerheide, waar mede resp. 500 K.G., 30 K.G. en 240 K.G. Bel gische margarine waren vervoerd. Ook deze wagens werden oogenblikkeiyk in beslag genomen. Dat de politie hier inderdaad een smokkel affaire van grooten omvang had onschadeiyk gemaakt, moge biyken uit de omstandigheid, dat er den dag te voren een party van ook maar liefst 2000 K.G. was aangevoerd. De ver schillende by deze zaak betrokken mannen zijn aan een verhoor onderworpen en vervolgens we derom op vrije voeten gesteld. Nadat Tilburg reeds geruimen tyd voor brand gespaard bleef, had het Oudejaarsdag een oogenblik den schyn, dat men nog in 1934 voor een catastrofe zouden komen te staan. Maandag tegen half vijf werden de bewo ners opgeschrikt door het alarm: „Brand in de gasfabriek!" Gelukkig is het niet zoo erg geworden. Tusschen kwart over vier en half vijf, was het personeel van de lichtbedrijven plotseling opgeschrikt door een hevigen knal. In den kelder van het apparaten-lokaal bleek een gasleiding te zijn gesprongen, die het gas van de ovens naar dit lokaal brengt ter zuive ring. Door onbekende oorzaak heeft dit gas vlam gevat en een geweldige steekvlam ontstond. De erploisie joeg de vlammen door het lokaal met machines erboven tot het hooggelegen dak. De brandweer, die buitengewoon spoedig ter plaatse was, greep, onder leiding van comman dant Haarselhorst het vuur krachtig aan. Aanvankelijk zag het er leelijk uit, doordat dichtby de groote gashouders staan; maar de sch«n bleek erger dan de werkeiykheid, want reeds binnen korten tijd was het vuur ge- bluscht. De politie onderzoekt, hoe er vuur in do nabyheid kon zijn, toen de leiding sprong. In het betrokken kelderlokaal werkten drie arbeiders, die gelukkig ongedeerd bleven. Alle ruiten van den kelder en een gedeelte van den vloer er boven, zijn vernield. Door onbekende oorzaak is in den nacht van Zaterdag op Zondag te Kielwindeweer, gemeen te Hoogezand, brand ontstaan in de schuur, be- hoorende bij het woonhuis, bewoond door den melkventer Hemmes en toebehoorend aan den heer Nienhuis. De schuur en het aangrenzend woonhuis zyn totaal afgebrand. De bewoners kopden zich in alleryi in veiligheid stellen. Niets kon gered worden. Een groote party hooi en stroo ging verloren. Een paard kwam in de vlammen om. Alles'was verzekerd, behalve het paard. Behalve de gewone priesterjubilea zijn er nog enkele byzondere jubilea die we alreeds o.a. voor het Bisdom 's-Hertogenbosch hebben ver meld. Hier laten we nog byzondere data voor de andere bisdommen volgen: 40 jaar pastoor: Zeereerw. heer H. J. Vinke, pastoor te Kabouw (22 Dec.). 25 jaar pastoor: ZeereerW. heer Joh. A. J. ter Heerdt, pastoor te Oosterbeek (11 Nov.); Zeer eerw. heer Fh. J. J. Inden, pastoor te Loil (27 Nov.)Zeereerw. heer B. M. H. Meeuwissen, pastoor te Lettel (21 Jan); Zeereerw. heer B. F. Moekotte, pastoor te Saasveld (28 Oct.); Zeereerw. heer J. A. Oostveen, pastoor Op den Hoorn (21 Oct.); Zeereerw. heer B. F. Savenije. pastoor te Oosterholt (27 Mei); Zeereerw. heer F. L. Stockman, Deken en pastoor te Arnhem (8 April); Zeereerw. heer F. C. M. Verheuvel, pastoor te Hengelo (G.) (8 Juli). 25 jaar pastoor: Hoogeerw. heer Kanunnik J. G. van Heeswyk, Deken en pastoor te Rotter dam (21 Aug.); Zeereerw. heer J. F. van der Meer, pastoor te Velsen-Driehuis (29 April); Zeereerw. heer C. F. J. M. de Meulder, pastoor te Heer Hugowaard (3 Juni); Zeereerw. heer P. Meyer, pastoor te Voorschoten (30 April); Zeereerw. heer P. J. H. Sprengers, pastoor te Honselersdyk (29 Juli); Zeereerw. heer P. M. de Vetten, pastoor te Oegstgeest (29 April); Zeer eerw. heer G. A. M. Waterreus, pastoor te Noordwijkerhout (21 Mei). 40 jaar: 5 October P. N. Bastiaansen, geb. te Chaam, 40 jaar werkzaam in St. Willebrord. 25 jaar pastoor: hoogeerw. heer dr. P. G. H. Dirckx, pastoor en deken van Ginneken, ka nunnik van het Kathedraal Kapittel (10 Nov.), zeereerw. heer A. L. J. van der Maden, pastoor te Standaarbuiten (7 Febr.); zeereerw. heer dr. A. J. Smits, pastoor te Bosschehoofd (17 April) 25 jaar pastoor: Zeereerw. heer P. J. F. van Eijgen, pastoor te Wessem (31 Dec.)Zeereerw. heer H. J. Keyberts, pastoor te Klimmen (23 Juni); Zeereerw. heer M. W. H. V. Roebroeck, pastoor te Schimmert (30 Sept.); Zeereerw. heer J. R. Voncken, pastoor te Geulle (30 Sept.); Zeereerw. heer H. M. Wijnhoven, pas toor te Wanssum (4 Jan.). Bij de elders vermelde kerkelyke autoriteiten die hun priesterfeest vieren voegen we nog: Mgr. Franciscus Janssens, generaal Abt der Cisterciensers te Rome die 17 Dec. 25 jaar priester is. Pater Dominicus (L. Bongers) te Haastrecht Provinciaal der Passionisten, die 8 Sept. zijn zilveren professiefeest viert. Pater Dr. Norbertus Poelman, Provinciaal van de Paters der HH. Harten te Ginniken, die 31 Juli 25 jaren priester is. Pater Franciscus ter Haar C.sjsR., Generaal- consultor te Rome, herdenkt 31 Juli zyn 25-ja rig priesterschap. Pater Dr. Bernardus Kuhlmann O.P., Socius Generalis te Rome, viert 25 Mei zijn 60-jarig Kloosterfeest. De hoogeerw. heer J. G. van Heeswijk, ka nunnik van het Kath. kopittel van Haarlem, deken en pastoor te Rotterdam, viert 30 Maart zyn 40-jarig priesterfeest De Hoogw. Vader Dom Joahnes de Puniet de Parry, geb. te Angers (Frankrijk), Abt St. Paulus Abdy, Oosterhout, is 8 December 25 jaar abt. Op vragen van het Tweede Kamerlid Duy- maer van Twist betreffende verlenging van den termyn, bedoeld in het 2de lid van art. 13 der Zuiderzeesteunwet, krachtens welken door belanghebbenden, die 16 December 1927 jonger waren dan 25 jaar, in den regel gedu rende ten hoogste drie jaar een geldelyke te gemoetkoming kan worden genoten, heeft mi nister Kalff geantwoord, dat hy geen termen aanwezig acht, om den termyn van dne jaar te verlengen. Het gaat hier om ongeveer 240 personen, die dus van de geldelijke tegemoet koming, bedoeld in artikel 13 van de Zuider zeesteunwet, zullen worden uitgesloten. De an dere steunmiddelen der wet blyven echter voor hen van kracht. Zoo zullen ongeveer 190 van hen, die bezig zyn hun bedrijf te vervormen, door artikel 6 der wet verder kunnen worden geholpen; in verband daarmede werd artikel 8 van het Zuiderzeesteunbesluit onlangs ver ruimd. Van de overblyvenden, ten getale van ongeveer 50 (verdeeld over 14 gemeenten), wordt nagegaan, of er onder hen zyn, die eveneens nog door een der andere steunmiddelen der wet kunnen worden geholpen. Voor zoover dit niet het geval is, zullen, zoo noodig, op de gewone wijze andere steunorganen moeten optreden Op de hierbedoelde personen blijft de byzon dere aandacht gevestigd; de minister heeft de medewerking van de betrokken burgemeesters ingeropen, opdat een en ander op de minst storende wyze verloope. Ook met zijn betrok ken ambtgenooten pleegt hij ter zake overleg. Het eerste blad van den kalender 1935 VOOR HET KIND. De eerste kalender die de uitgifte der Kin derpostzegels aanvult, d.wz. dat de opbrengst wordt gevoegd by die der Weldadigheidspost zegels VOOR HET KIND. Deze kalender siert iedere kamer, niet al leen door 4 fyne gekleurde platen, ook door de gedachte „VOOR HET KIND". Bij KB. is met ingang van 1 Januari aan den heer J. van Andel op zijn verzoek eervol ont slag verleend uit zyn betrekking van hoofdcom mies met den persoonlijken titel van referen daris bij het Departement van Defensie. By K.B. zijn met ingang van 1 Januari be vorderd tot hoofdofficier van administratie der 2e klasse de officier van administratie der le klasse A. A. Lagaay en tot officier van admini stratie der le klasse de officier van administra tie der 2e klasse P. Smit. Bij K.B. is benoemd tot luitenant ter zee der 3e klasse de adelborst der le afdeeling voor den zeedienst H. G. Brandt. Bij KB. is op hun verzoek een eervol ont slag uit den militairen dienst verleend aan dert reserve-eerste-luitenant A. C. van Wylen van het 6e regiment infanterie en mr. J. Belonje van het 22e regiment infanterie. By K.B. is aan W. H. Th. Hermens, agent- rechercheur der gemeentepolitie te Apeldoorn, de zilveren eeremedaille der Oranje-Nassau Orde toegekend. Bij K. B. is benoemd tot notaris te Eibergen F. Gunnink, eandidaat-notaris te Zwolle. Bij K. B. is aan mr. L. H. M. van Kruyne op zyn verzoek van ingang van 1 Januari eer vol ontslag verleend als griffier by het kanton gerecht te 's Gravenhage. By K. B. is aan J. Thtimann op zyn verzoek met ingang van 1 Januari eervol ontslag ver leend als commissaris van politie te Amf-v- dam, onder dankbetuiging voor de in dat ambt bewezen diensten. Bij K. B. is aan dr. A. van Eldik op zyn verzoek met ingang van 1 Januari eervol ont slag verleend als inspecteur by de Verzekerings kamer te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen densten en zyn met in gang van dien datum benoemd by deze Kamer tot inspecteur J. C. Muller, thans referendaris; tot referendaris dr. W. G. J. ten Pas. thans hoofdcommies, en tot commies A. K. H. Bal vers. thans adjunct-commies. Bij K. B. is V. L. Baron van Boetzelaer, ont vanger der directe belastingen en accynzen te Velp, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Bij K. B. is aan den heer jhr. G. A. A. Alting von Geusau met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend als lid van de Algemeene Re kenkamer, met dankbetuiging voor de lang durige en belangrijke diensten aan den Lande bewezen. Bij K. B. is met ingang van 1 Januari aan gesteld in vasten dienst tot opziener der do meinen ter standplaats Middelburg J. P. van den Broecke, thans werkzaam als ambtenaar der domeinen in tydelyken dienst ter genoem de standplaats. Bij K. B. is met 15 Januari aan den heer Ed. Gerzon te Amsterdam op zyn verzoek eervol ontslag verleend als buitengewoon lid der Ta rief-commissie, bedoeld by art. 7 der Tarief- wet 1924. en is als zoodanig benoemd dr. B. A- Kahn, directeur van de N. V. Hirsch en Cie te Amsterdam. By K. B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau de heer R. van Groningen, hulpprediker by de Ned. Evangelische (Ned. Herv.j Kerk te Brussel. Bij K. B. is met 1 Januari 1935 benoemd tot lid van den Raad van Ned. Indië prof. dr. R. A. Hoesein Djajadiningrat, thans hoogleeraar aan de Rechtshoogeschool te Batavia. By K. B. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. B. H. de Groot, voorzitter van de Interdiocesane Buurtcommissie te Amersfoort. By K. B. is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau H. J. A. Hofland, lid van het hoofdbestuur van de vereeniging voor M. U. L. O. te Naarden. By K. B. is toegekend de zilveren eeremedaille der Oranje Nassau Orde aan C. van de Plasse, voorzitter der mannenzangvereeniging Ons Ge noegen te Wemeldinge. By K. B. is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau A. O. van Kerkwyk, direc teur van het Kon. Penning Kabinet te 's Gra venhage. Bij K. B. is met 1 Januari aan dr. A J. Swaving en F. K. J. Heringa op hun verzoek eervol ontslag verleend als tydelyk raad-advi seur by het Departement van Economische Za ken onder dankbetuiging voor de in die betrek king bewezen diensten. By K. B. is met 1 Januari benoemd tot re ferendaris by het Hoofdbestuur der P. T. T. de heer A. W. J. Muysken, thans hoofdcommies by voornoemd hoofdbestuur. By K. B. is met 1 Januari aan den commies by den P. T. T.-dienst J. Anceaux, beheerder van het bypost- telegraaf en telefoonkantoor te Loosduinen op zyn verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend. By beschikking van den Minister van Water staat is met 1 Januari aan ir. A. L. H. Roe broek eervol ontslag verleend als lid van de voorloopige directie van den dienst voor het in cultuur brengen van de in den Wieringer- meerpolder drooggevallen gronden met dank betuiging voor de als zoodanig bewezen belang rijke diensten. By K. B. is met ingang van 1 Januari 1935 bij het Departement van Defensie benoemd tot hoofdcommies J. J. IJdo. De gewone audiëntie van den Minister van Economische Zaken zal op Donderdag 3 Ja nuari 1935 niet plaats hebben. WSSSEL! 49 „Ja," was het antwoord. „Zy vonden het zoo jammer, dat ze hem op de traP voorby gegaan Waren, zonder hem te bedanken, ze waren het ziekenhuis binnen gerend, vervuld Van het vree- selijke ongeluk. Uw vriend l»s toén juist eenige aanwijzingen, welke de dokter voor hem opge schreven had, betreffende de nieuwe vertrekuren van de autobus naar het Grödner-dai. Ze hadden hem zoo graag- voor zyn vriendelijke hulp willen bedanken. Maar ik geloof, dat alles nu wel in orde zal wezen," besloot zuster Fini opgewekt, Waarna ze Pointer uitliet. Deze besloot den tyd, die hetu restte, voordat zuster Fini het nieuws van portefeuille ver der verteld had, goed te gebruiken. Als hij er te Londen in geslaagd was, een oppasser om te koopen, waarom zou datzelfde dan hier voor an deren niet evengoed mogelijk zyn. Zuster Jose phine zou haar mond wel niet dicht nouden. En tie portefeuille bevatte^ misschien den sleutel, wellicht de reden of het taiiggezochte motief van het ingewikkelde, raadselachtige geval. Leu nend tegen de gesloten deur van zyn hotelkamer, haalde Pointer de brieven voor den dag. Ze wa ren geschreven in Russische letters. Toen hy de portefeuille nog eens goed betastte, vond hy binnenin een geheim zakje,' verborgen achter een vak voor postzegels. Hierin zat een dun velletje papier, waarop in zwak, fijn schrift iets als een gedicht geschreven stond eveneens in Russische letters. Pointer's oogen glansden. Dit soort papier werd in alle landen voor geheime boodschappen gebruikt. Het was zeer dun en zoo licht, dat het, indien noodig, tusschen de vleugels van een postduif of wel in een cigarette verstopt kon worden. Als hij zich niet vergiste, dan hield hy hier een schat in zijn handende oorzaak van twee moorden. Hij borg het velletje papier weer op dezelfde plaats. Daar het bericht in Russische letters geschre ven was, durfde hy het niet aan, om het te co- i pieeren, terwyl het schrift te zwak, te onduide- lyk was voor een foto. Aan Scotland Yard waren goede vertalers verbonden. Hy moest dus trach ten het document zoo gauw mogelijk daarheen te zenden. Als aangeteekende brief oordeelde de detective niet veilig genoeg, terwyl vliegmachines te veel de aandacht zouden trekken. Hy besloot, dat het per trein en boot in Engeland belanden moest, by de knapste mannen, om ontcyferd te worden, en daarna pas, zou hij weten welk motief er achter deze dubbele misdaad zat. Hy zou het wel graag willen raden, voordat men 't hem vertelde. Iets van de waarheid begon al wel vaag tot hem door te dringen, doch hy moest wachten. Hoe lang echter zou men hem in het bezit van zyn vondst laten. Zoo lang, als iemand in het ziekenhuis noodig had om te tele- foneeren, vermoedde hijof hy moest zich sterk vergissen. De detective ging het hotel weer uit en wan delde langzaam de Piazza Walther op en neer, oogenschijniyk een en al belangstelling voor het standbeeld van den minnezanger. Verondersteld, dacht hy, dat men het ge zochte document trachtte te bemachtigen, door eenvoudig den bezitter er van, of den vermeen den bezitter uit den weg te ruimen, dan zou hy geen kans krijgen, Engeland levend te bereiken. Maar, als hij het dus goed begreep, zou het niet om zijn leven gaan, doch enkel en alleen om het document. De moord was een noodzakelyke by- komstigheid in dit geval. Derhalve was dus de moord cp professor Charteris evenals de moord op Rose begaan om het bezit van het document. Het ging om het document alleen en hierin zag Pointer zyn eenige kans om behouden Londen te bereiken. Klaarblykelijk was er niet slechts één moorde naar aan' 't werk. Vader en dochter waren door verschillende handen gedood. Misschien werd zijn geval wel aan een derden man opgedragen. Pointer begaf zich tenslotte naar het postkan toor en telefoneerde aan O'Connor: „Indien zin in uitstapje, ontmoet me Bolzano. Breng Tozer." Tozer was de naam, dien O'Connor aan zyn automatische revolver gaf. Pointer ging het postkantoor uit met het ge voel, dat hy er een goeden bewaker voor het document by kreeg. Zyn kamer in hotel Laurin lag tusschen twee andere. Hy besprak een ver trek voor zyn vriend op een hooger gelegen ver dieping en laat in den avond glipte hy daar binnen, na een peluw in zyn eigen bed gelegd te hebben, waardoor het leek of er iemand in lag. Toch bracht hy den nacht in de kamer van O'Connor door, met goed gesloten ramen en deuren, terwyl hy pas naar beneden ging, toen ieder in het hotel op was. Hy keek zijn eigen kamer even binnen. De draden van spinragdunne zy, welke hy voor de deur en vensters gespannen had, waren verbro ken. De peluw lag niet zoo als voorheen. De klee- ren op de stoel lagen niet precies, zooals hy zelf ze gelegd had. Uit dit alles bleek, dat de jacht begonnen was! Bij deze gedachte begon Pointer's bloed snel ler te stroomen. De jacht heeft iets opwekkends voor het primitieve gevoel in den mensch, ook al is hy zelf de prooi. De detective bracht den ochtend voor het ho tel door totdat antwoord van O'Connor kwam. „O'Connor en ik komen Vrijdag 1.30. Tozer." Dus den volgenden dag zou hy 's middags zyn vriend bij zich hebben en het document een tweeden bewaker. O'Connor moest haastig zyn koffer gepakt hebben. Tot zyn aankomst besloot Pointer een open- luchtkuur te doen. Bolzano was een droom van blauwe luchten met het wonderschoone, altyd wisselend groen van de heuvels er omheen. Gloeiend rood was de kam van den Mendel-ke- ten, terwyl een sneeuwige sluier stil om den Rosengarten hing. Badend in het zonlicht lag het breede dal van de Isarco, de rivier, die on der een van de bruggen met den Talfer samen stroomt. In de richting van Me ran strekten zich groote boomgaarden uit, die by na in bloei ston den. De kleine stad zelf was zoo vroolyk als een plaats in het Zuiden en zoo bedrijvig en druk als Noordelyker gelegen steden. Pointer zou uren kunnen genieten van de pure schoonheid om hem heen. Hy gebruikte zyn lunch niet in het hotel, doch in een klein park. In de winkels had hy broodjes en koud vleesch gekocht. Ook de namiddag werd genoeglyk doorgebracht. Poin ter koos zich een plaatsje voor het eenige gezel lige café op het plein, terwyl hy zyn diner op dezelfde manier gebruikte als zyn luncn. Hy ge bruikte dien nacht geen slaapkamer, doch wilde heel laat in den avond een bad nemen en maakte het zich in de kuip gemakkelyk met een peluw en een veeren kussen, die hy van zyn kamer ge smokkeld had. Op de badkamer had men hetzelf de uitzicht als op zyn eigen hotelkamer. Al spoedig bemerkte Pointer, hoe twee mannen in een huis aan den overkant naar het hotel za ten te spieden. Omstreeks middernacht werd er een sein gegeven naar andere mannen, die in het hotel op de wacht zaten, waarschynlyk in Poin ter's kamer. Het scheen, dat een witte zakdoek als teeken dienst deed. Pointer had niets liever gewild, dan plotseling zyn eigen vertrek binnen dringen, doch hy kon aan dit gevoel niet toe geven, want hy was op dat oogenblik niet de detective Pointer, maar de bewaker van een do cument, dat van onschatbare waarde zou biyken te zyn; waarmede een geheim ontsluierd zou kunnen worden en dat tevens een bewijs kon zyn, waardoor een moordenaar kwam te hangen. De deurknop van de badkamer bewoog even heel zachtjes. Pointer maakte zich echter niet bezorgd, want de deur was niet alleen stevig op slot; er zat ook nog een zware grendel voorge- schoven, zoodat binnendringen vrijwel onmoge lijk was. Hy schudde zyn kussen nog wat beter op en maakte het zich heel gemakkelyk terwyl hy luisterde. Pointer had er zich van te voren van over tuigd. dat alles in de badkamer in orde was. De bel had by dat onderzoek ontbroken. De huis knecht vertelde hem, dat er wel een aanwezig geweest was, doch dat men een defect eraan niet had laten herstellen. Op Pointer's rerzoek ech ter, werden onmiddeliyk de noodige reparaties verricht. Even voordat de detective een bad nam, had hy de schel geprobeerd, waarop ik nachtportier naar boven gekomen was. Aan dV- zen plichtsgetrouwen, maar dom-uitzienden Ti- roler had hy verteld, dat hy zeer slecht sliep, en dat niets zoo goed was, om hem door een slapeloozen nacht heen te helpen, als een koud bad. Wanneer de slapeloosheid heel erg was, nam hy soms twee of drie baden. Dus, als Andreas hem hoorde, moest hy niet verwonderd zyn, want alle teekenen wezen er op, dat dit een heel slechte nacht ging worden. „Maar wat zou u denken van een kop koffie?" had de nachtportier voorgesteld, nadat hy als "n echte Bozener eerst eenige minuten over het ge val nagedacht had. „Ik gebruik altyds iets warms gedurende flea nacht." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3