Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan 'n„Omroeper voor 75.000gezinnen STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS WAAROM EEN HUIS VAN PHILIPS SCHITTERENDE VILLA'S VAN f 7600.-, f 9000.- HET SCHAAKT0URN00Ï TE HASTINGS DE ZUIVERINGSACTIE IN DUITSCHLAND DINSDAG 1 JANUARI 1935 innnnnnimiiiiiiiiiiiinnrnifflimiiinnmmnimnnimnmnnnininninnmnimminiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiie VRAAGT INLICHTINGEN BIJ J. F. PHILIPS Jr. Wiistelaan 37, Santpoort-Station, Tel. 23666 Sensationeel nieuws Met fantastische commentaren GROOTE CONSTERNATIE IN TRAM HAARLEM-ZANDVOORT EEN HAARLEMSCHE MARTELAAR Burgemeester Talesius R.K. ORATORIUM- VEREENIGING Aanmelding van nieuwe leden Ein Frühlingstraum im Alten Wien BURGERLIJKE STAND Het bloembollensaneeringsplan In het hoofdtournooi zorgde de Engelsche meester Sir G. A. Thomas voor verschil lende verrassingen Fraaie zege van Euwe op Botwinnik STORMVOGEL,S—V. S. V. 2—6 Vriendschappelijke wedstrijd Groente aan werkloozen Twintigduizend menschen er bij betrokken? 5000 mijnwerkers in staking EUWE WINT NA HET DROEVIGE ONGELUK BIJ EMM EN Vijf slachtoffers onder enorme belangstelling ten grave gedragen DE EERSTE „DOUGLAS" ONDERWEG De postvluchten WIELRIJDSTER TEGEN VOETGANGER VLEESCHKEURINGSWET Wijziging van de baan? RAAD VAN NED.-INDIË DE POST VAN DEN „UIVER" aiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiig NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 97 MOOI EN GEZOND WONEN IN SANTPOORT-STATION 2 MINUTEN VAN DEN TREIN, IN PRACHTIG VILLADORP MET GROOT WANDELBOSCH i Ongemeen landelijke architectuur van bekende architecten. Voor den meest verwenden bewoner nog een openbaring. Nog verschillende VILLA'S IN AANBOUW, met lage overdrachtskosten. TWEE DIRECT TE AANVAARDEN. Dat een enkele krant zich in den komkom mertijd eens te buiten gaat aan het overdrij ven van een simpel gebeurtenisje, zal niemand erg vinden. Men weet nu eenmaal, wat in deze dagen aan lectuur te wachten is en vermaakt zich er zelfs mede. Wat te denken echter van het volgende, ge weldige sensationeele bericht, dat ,,Het Nieuws van den Dag" (De Telegraaf) gisteren bracht: Een parapluie in brand geraakt Groote consternatie ontstond vanmiddag in de N. Z. H. T. op het traject HaarlemZand- voort, toen onder een der planken rookwolken opstegen, waarbij zich een kwade reuk ver spreidde. Het bleek dat een dame haar parapluie tegen de electrische verwarming had gezet, zonder er zich rekenschap van te geven, dat dit gevaar opleverde. Zoodra de conducteur dit bemerkte, haalde hij het voorwerp weg, dat echter door den tocht in vlam geraakte, tot niet geringen schrik der reizigers. Hij wist de brandende parapluie echter tijdig naar buiten te gooien, waardoor erger voorkomen werd. Ge lukkig was toen meteen het eindpunt bereikt, daar het rijtuig vol rook stond en er een on dragelijke brandlucht hing. Strikt vertrouwelijk kunnen wü aan dit be richt nog de volgende bijzonderheden toevoe gen (nadruk verboden): Hoe verschrikkelijk zouden de gevolgen ge weest zijn, als naast de juffrouw met de para pluie een petroleumventer met eenige boorde volle bussen van het hoogst brandbare vocht was gezeten? En het zou tusschen Zandvoort en Haarlem zeker niet onmogelijk geweest zijn, dat een jager met tientallen scherpe patronen op zak in deze tram aanwezig zou zijn geweest. Als de bijna brandende parapluie nu eens in aan raking was gekomen metlaten we er niet aan denken en slechts dankbaar zijn, dat het bijna onheilspellende ongeval zoo goed is af- geloopen. De conducteur heeft, ongetwijfeld met bo- venmenschelijke inspanning, het brandende voorwerp naar buiten kunnen werpen. Wij vernemen, dat deze conducteur ernstig met zijn leven gespeeld zou hebben als hij de parapluie niet op een afstand van zijn lichaam gehouden had. Èn bedenk eens, dat deze man vader zou zijn geweest van twaalf kinderen. Wat een schrik bij het vernemen van de mare. dat een parapluielezer, het hart staat er bij stil. Wij hebben eens aan de leiders der tram maatschappij gevraagd, welke gevolgen het ontploffen van een benzinebus of een dozijn patronen in den tramwagen gehad zou hebben. Men verzekerde ons allereerst, dat de parapluie finaal verbrand en dat waarschijnlijk ook van de passagiers niet veel overgebleven zou zijn. Zou de tramwagen uiteen gespat zijn? vroegen wij met 'n angstig kloppend hart. Het antwoord luidde bevestigend, men durfde zelfs te veron derstellen, dat de brokstukken hout en ijzer zulk een vaart zouden hebben door de ontstane hitte, dat het nieuwe haantje op den toren var. de Groote Kerk een vroegtijdigen dood zou kunnen sterven. Onze volgende vraag was, of er nu een alge meen verbod voor parapluies in tramwagens zal komen. Men verzekerde ons, dat men voor- loopig zoover nog niet zou willen gaan, maar dat bijna brandende parapluies zonder pardon geweerd zullen worden. Deze mededeeling moge misschien voor velen onaangenaam klin ken, ze geeft toch vertrouwen in de tramdirectie, die haar taak in deze penibele kwestie zeer goed begrijpt. Een parapluie-handelaar deelde ons nog het volgende mede: over het algemeen raken natte parapluies niet spoedig in brand. Deze gebeurtenis heeft veler oogen echter doen openen en op de volgende algemeene vergadering van parapluie-handelaars zal ernstig de vraag over wogen worden, of onbrandbare parapluies niet verplichtend gesteld moeten worden. Na langdurig onderzoek is nog niet vast ko men te staan of dame en parapluie verzekerd waren, wij hopen dit nieuwtje in een volgende editie te kunnen brengen. Men leze de verslagen van branden, die in het afgeloopen jaar in Haarlem en Omstreken plaats hadden, nog eens na. Het is niet onze schuld, dat wij van deze wraakneming van den god van het vuur niet kunnen schrijven over hoog-oplaaiende vlam men, rood-gekleurden nachtelijken hemel, uit eenspattende vuurballen en gevaren voor kilo meters verder gelegen gashouders. Wij beloven TT voor 1935 alles te doen wat maar mogelijk is. Met vuur zullen wij blijven schrijven.... In het Zondagochtendblad van „De Maas bode" schrijft de heer dr. J. P. M. Sterck over een Haarlemschen martelaar, die voorzeker bij weinigen onzer bekend zal zijn. Wij laten het voor den Haarlemmer interessante artkel hier gedeeltelijk volgen; Quirinus Talesius had een belangwekkend leven doorgemaakt, voordat hij burgemeester van Haarlem werd. In de latijnsche school van het Bergsche gymnasium te Keulen, de „Bursa Montis", had hij een uitmuntende klassieke opleiding genoten, zoodat, toen Erasmus een „famulus" zocht, wien hij de latijnsche brie ven en het copieeren van codices wilde op dragen, de keuze van den grooten latinist in 1524 op Quirinus, toen nog op den jeugdigen leeftijd van ongeveer twintig jaren, viel. Niet slechts met Erasmus' correspondentie werd hij belast, maar ook met het bezorgen en op halen van door en aan hem geschreven brie ven. Zulke eigen boden waren de veiligste be stellers, die ook voor de snelste verbindingen zorgden. Zoo kwam hij niet alleen in aanraking met de groote Zuid-Nederlandsche humanisten, als den secretaris van Antwerpen, Petrus Aegidius. maar werd hij ook binnengeleid in den kring der beroemde Engelsche geleerden als Thomas Morus, Colet en anderen. Toen Erasmus in 1527 van den koning en den bis schop van Canterbury een uitnoodiging had onvangen om opnieuw naar Engeland te ko men, zond hij Talesius vooruit om vast pools hoogte te nemen. Maar Erasmus had zich reeds voorgenomen om niet te gaan. Talesius bracht zijn brief over. Hij schrijft, dat hij liever niet uit Basel zou weggaan. Dit was dus voor den jongeman eer zeer vertrouwelijke opdracht. Reeds in 1499 had Erasmus eenigen tijd in Engeland, bijzonder te Oxford, doorgebracht, als geleider van een zijner leerlingen, lord Mountjoy. Maar het volgende jaar keerde hij alweer naar Parijs terug. Ondanks de uitnoodiging van Hendrik VIII, achtte Erasmus het nu voorzichtiger om, met het oog op zijn zwakke gezondheid en het onveilige reizen wegens de Duitsche troebe len in 1528, niet naar Engeland te gaan Aan Talesius had hij opgedragen om zijn bezwaren mondeling toe te lichten bij den koning, waar van hij zich tot groote tevredenheid van zijn meester heeft gekweten. Zeven jaar is Talesius in Erasmus' dienst gebleven, en meermalen wordt hij door dezen geprezen in zijn brieven als: „quo nemo alius me servivit amantius": „mij met meer liefde heeft gediend dan iemand anders." In een van zijn Colloquia laat Erasmus Talesius optreden; het is getiteld: „het dobbel spel" (Astragalismus). In Maart 1529 schonk hij zijn famulus 150 kronen. Zelfs heeft Eras mus aan hem de correctie opgedragen van zijne „Colloquia", waarvan Talesius heeft ge bruik gemaakt om sommige ergerlijke pas sages te wijzigen. Maar op het verlangen van zijn vader keert Talesius in 1531 terug naar Haarlem. Hij was bestemd om hooge betrekkingen te vervullen In hetzelfde jaar werd hij pensionaris en van 3537 tot 1570 was hij bijna onafgebroken in de stadsregeering, zelfs tienmaal burgemees ter. Evenals zijn vader dreef Quirinus een lakenweverij: en tot de geschenken, die Eras mus van hem ontving, behoorde een stuk best zwart laken. Dit is aanleiding geweest, dat Erasmus aan Quirinus den naam „Talesius" heeft gegeven, wat lakenwever beteekent. De streng-katholieke beginselen van burge meester Talesius en zijn gezin een zijner dochters Ursula was begijn, deden hem verdacht maken bij de opkomende gerefor meerden, daar hij de hervorming tegenwerkte. Toen de stad Haarlem op 4 Juli 1572 voor het eerst overging naar den prins van Oranje, v/as de burgemeester bedacht op eigen lijfs- en de belegering door de Spanjaarden dreigde, behoud en wilde hij naar Keulen uitwijken, waar hij in zijn jeugd had gestudeerd. Doch te Nijmegen bedacht hij zich en keerde naar Utrecht terug, waar een ziekte hem ophield. Toen kwam de burgemeester tot bezinning en gevoelde hij, dat hij de stad juist in het ge vaar niet mocht verlaten, en wilde hij trach ten de gemoederen tot rust te brengen en de stad voor den koning van Spanje te behou den. Tijdens het beleg liepen er geruchten, dat eenige katholieke burgers tot de Spanjaar den in betrekking stonden en verraad pleeg den. Vooral burgemeester Talesius kwam natuurlijk in verdenking en werd in zijn wo ning bewaakt. Dit vermoeden werd nog ver sterkt, toen een zoon van een aanzienlijk burger werd gevangen, terwijl hij trachtte tot den vijand over te loopen en dus een ver raderlijke verstandhouding met den vijand werd bewezen. Op 10 Mei 1573 werden Qui rinus en zijn dochter Ursula van hun bed gehaald en in den kerker geworpen. Zonder „consent van de capiteinen en overigheyt des stadts" werden vader en dochter, met nog negen andere katholieken, naar de galg ge leid, die op de wallen was opgericht en ten aanzien van den vijand zonder voorafgaand vonnis, opgehangen. Zoo stierf een van Haarlems edelste bur gers den marteldood, zonder dat eenig bewijs bestond voor het verraad, waarvan hij werd verdacht en nadat hij moedig van zijn geloof had getuigd. De R. K. Oratoriumvereeniging gaat haar repetities voor de volgende uitvoering weer be ginnen. In studie wordt genomen de „Sympho- nia Passionis" van Kuno Stierling, een mach tig werk, dat op overheerlijke wijze het lijdens verhaal van Christus weergeeft. Het is geschre ven voor groot orkest en groot koor. De ka tholieke zangers en zangeressen van Haarlem en omstreken, die aan het welslagen van deze wereldpremière in Haarlem willen medewerken, worden beleefd uitgenoodigd zich daarvoor op te geven Donderdagavond 3 Januari des avonds half negen in café-restaurant Brinkmann, Groote Markt, Haarlem. Een scène uit: „Ein Frühlingstraum im Alten "Wien" Men schrijft ons: Na een serie zeer geslaagde voorstellingen in den Princesse Schouwburg te Den Haag en ook in verschillende steden van ons land, komt de Fritz Hirsch Operette een tweetal voorstellin gen geven in den Stadsschouwburg, en wel op Zaterdag 12 en Zondag 13 Januari a.s. in den Stadsschouwburg. Opgevoerd wordt „Ein Früh lingstraum im alten Wien", waarvoor Bruno Granichstadten de muziek heeft gecomponeerd. Het ibretto schreef Ernst Marischka. Fritz Hirsch heeft wederom de regie. De Amsterdam- sche schilder Gerard Vroom heeft zijn beste zorgen aan de décors besteed. Costumes wer den od eigen ateliers vervaardigd, naar oude Weensche gravures. Dansstudies van Arpad La- tabar en Susi Kramer. Irma Herlitz en Edith Kliemstein, twee jonge danseressen van de Weensche Staatsopera dansen in de tweede acte een menuet. Deze operette, waarin Fritz Hirsch de voor naamste rol uitbeeldt, verhaalt van de goede oude Weensche dagen van weleer. Een simpele liefdesgeschiedenis tusschen een Prins en het dochtertje van een zijner dienaren ligt hieraan ten grondslag. Deze dienaar Franz Rettenbacher geheeten (in het dagelijksche leven heet hij Fritz Hirsch) voelt zich veel voornamer dan een prins. Wanneer na het derde bedrijf het scherm valt zijn er liefst drie gelukkige paren, maar het meest voldaan en het gelukkigst van allen is Franz Rettenbacher, opperkamerdienaar en schoonvader van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Karl von Rohnstorff (Albert May). Paul Harden is te zien als Ferdinand, een Weensch fiakerkoetsier, wien het in de liefde lang niet meeloopt. In een lied brengt hij lief en leed van zijn beroep naar voren. Maria Eisner en Martha Wagner spelen voor Gretel en Gustel, de beide dochtertjes van Als gevolg van de vele ontvoeringen in Amerika worden van alle leerlingen op pensionaten en kostscholen ving er afdrukken genomen Franz Rettenbacher. Verder werken hieraan nog tal van nieuwe en ook bekende krachten van 't Fritz Hirsch-gezelschap mee, w.o. de Hongaarsche komiek Arpad Latabar: de Oos- tenrfjksche Joan Crawford, met name Hanna Llussnig als de Fransche prinses Louison de Murat, Trude Ploy, in een travesti rol, als 's Prinsen zoontje Heini en verder: Gertie v. Elmpt, Susi Kramer, Mady Math, Valerie GÖ- möry, Oscar Schmidt, Leo Reicher, Simon Jongsma, Johnny Fresco, Manfred Laske, enz. De muzikale leiding berust bij Hans Lichten- stein. Het tweede bedrijf speelt zich af op het slot van Prins Karl, tijdens een bruiloftsfeest, dat geheel volgens de traditie van het geslacht Rohnstorff in den stijl van de achttiende eeuw wordt gehouden. De twee andere bedrijven zijn ten huize van Franz Rettenbacher. Geboren: 28 December. C. v. Westerhovenv. Mourik z. 29 December: T. v. d. Boschv. d. Heide, z; B. J. A. PhilippoKluck z; C. S. Hanseier Mes z. 30 December: C. H. Ruisv. Looij z; K. v. d. BergBeen z; J. M. PostRijken d; C- J. Bergkampv. d. Aar d. Overleden: 28 December: J. C. Harlaarde Haan, 68 j., Rechthuisstraat. 29 December: M. E. ElzingaBerlijn, 51 j., Westerhoutpark. 30 December: A. de Vriesv. Rozenheek, 52 j., Jan Huijgenstraat. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Berger, nam conclusie in dè zaak van C. H. van der S., die zich te verantwoorden gehad heeft voor de rechtbank te Haarlem wegens het telen van bloembollen zonder de vereischte ver gunning. Van der S. beweerde, dat hij geen ver gunning noodig had, omdat hij geen bollen- maar bloementeler is. De rechtbank te Haar lem heeft hem van rechtsvervolging ontslagen doch niet op principieele gronden. Hij teekende daarop cassatie aan omdat hij een uitspraak wenschte over de vraag of een bloementeler ook kan vallen onder het saneeringsplan. Op grond van een ten aanzien van de bewe zenverklaring gebleken vormfout concludeerde de advocaat-generaal tot vernietiging van het bestreden vonnis met verwijzing der zaak naar het Gerechtshof te Amsterdam. De Hooge Raad zal 28 Januari arrest wijzen. Hastings, 29 December. Van het tournooi te Hastings zijn thans drie ronden gespeeld, waarop nu een verdiende rust dag volgt. In de eerste ronden waren de belangrijkste partijen wel die van Dr. Euwe tegen Capa- blanca en van Flohr tegen Bostwinnik. Beide partijen eindigden in remise. Weliswaar ge lukte het Dr. Euwe eenig voordeel te behalen, doch dit was niet voldoende om een beslissing te verkrijgen. De pionnen waren in elkaar ge schoven en alleen de a-lijn was open. Hierlangs werden alle zware figuren afgeruild met boven vermeld slot. Ook Flohr had in zijn partij tegen Botwinnik eenig voordeel, maar er ontstond een eindspel met loopers van ongelijke kleur, dat onmoge lijk te winnen was. Zijn deze uitslagen normaal te noemen, nie mand had echter gedacht dat het Milner-Barry zou gelukken om Lilienthal een half puntje af handig te maken. Waarschijnlijk heeft Lilien- thals zijn tegenstander onderschat. Meerdere malen in de partij stond hij glad gewonnen, maar liet evenzooveel maal zijn voordeel weer schieten. Tenslotte ontstond een toreneindspel, waarin hij een pion meer had maar desondanks niet kon winnen. Sir Thomas won in een fraaie aanvalspartij van Norman, zoodt deze reeds in deze ronde alleen de leiding nam, daar ook de partij tus schen Miss Menchik en Michell remise werd. De sensatie van de tweede ronde was wel dat Sir Thomas Capablanca wist te verslaan. De oud-wereldkampioen overzag een combinatie die hem twee lichte figuren tegen een toren kostte. Een fraaie partij speelde Dr. Euwe met zwart tegen Botwinnik. Het was een c 4 opening, wel ke later overging in een Caro-Kann. Reeds in de opening wist Dr. Euwe eenig voordeel te be halen en dit langzaam maar zeker te vergroo- ten. Het loon voor zijn sterk spel ontging hem cfan ook niet. Eerst won hü een pion en na een fijn gespeeld eindspel ook de partij. Een andere belangrijke partij was die van Flohr tegen Lilienthal. Hoewel Flohr wit had, was het zijn tegenstander, die spoedig de leiding In handen wist te nemen, maar meer dan dat kreeg hij echter niet. Alle fijne manoeuvres wer den even sterk tegengespeeld zoodat bij het slot het punt gedeeld werd. Een ouderwetsche beukpartij speelden Michell en Millner-Barry. Laatstgenoemde door zijn gucces in de vorige ronde tegen Lilienthal mis schien wat overmoedig geworden, offerde in de opening van een Russische partij een tweetal pionnen om een gevaarlijke koningsaanval op touw te zetten. De aanval strandde echter op de koelbloedige verdediging van Michell. Hij zag zijn pionnen niet meer terug en de aanval ver liep. Michell zette toen een tegenaanval in en bracht het er veel beter af. Hij won een figuur en later de partij. Miss Menchik maakte haar tweede remise, thans tegen Norman. Het was een kalme partij, waarin geen van beide spe lers er in konden slagen voordeel te behalen. Zoo brak de derde ronde aan, waarin Sir Thomas opnieuw voor een verrassing zorgde door van Botwinnik te winnen. Het gaat den Russischen kampioen niet best in zijn eerste buitenlandsche tournooi. Men beschouwde hem allerwege als een ernstigen candidaat voor den eersten prijs, doch nu hij na drie ronden reeds een achterstand heeft van 2»/2 punt kunnen wij hem veilig uitschakelen. Dr. Euwe had in deze ronde zijn ouden ri vaal Flohr tegenover zich. Euwe opende met c 4 maar Flohr wist de partij te leiden in een variant van het aangenomen Damegambiet. Het verschil was echter dat Euwe een tempo meer had en zoodoende direct e2—e4 kon spelen. Dit tempoverschil drukte zijn stempel op de geheele partij. Flohr verdedigde zich echter correct zoo dat Euwe niet meer dan remise kon bereiken. Capablanca behaalde zijn eerste winstpunt door met zwart van Miss Menchik te winnen, al was het dan ook pas in den tweeden speeltijd. Het schijnt ons toe, dat Capablanca niet al te best in vorm is. Meerdere malen kon hij de partij niet beslissen en won nu pas na een lang eindspel. Milner-Barry had met zijn wilde partijen dit maal tegen Norman succes. Deze liet zich over spelen en stond verloren voordat hij er zich bewust van was. Even snel won Lilienthal van Michell. Na een breed opgezetten koningsaan val won hij achtereenvolgens een drietal pion nen, waarna zijn tegenstander opgaf. Zoo luidt de stand in het hoofdtournooi nu: 1. Sir G. A. Thomas 3 p.; 2. en 3. Dr. M. Euwe en A. Lilienthal 2 p.; 4. t.m. 7. J. R. Capablanca, Salo Flohr, A. Lilienthal en P. S. Milner-Barry, ieder VA punt, 8. Misse V. Men chik 1 p.; 9. en 10. M. Botwinnik en G. M. Norman ieder p. In het Premier-Reserves tournooi won de Amsterdammer L. Prins in de eerste ronde van S. Rubinstein, verloor daarna van Ilmari Solin en won in de derde ronde van E. M. Jackson. In deze groep leidt T. H. Tylor thans met 3 p., gevolgd door Prins en Rupert Cross met ieder 2 punten. In het Major A Tournooi heeft de Jong uit Winterswijk thans de leiding met 2'A punt. Ir. J. C. Scheffer uit Amsterdam maakte eerst twee partijen remise en verloor de derde van Frl. Sonja Graf. E. Morrison in Major B begon goed. De eerste partij won hij, de tweede en derde werden af gebroken in gunstige stelling voor hem. L. Hoenselaar in Major C verloor in de eerste ron de maar won zijn partijen in de tweede en derde ronde. Hieronder volgen nog een tweetal fraaie par tijen: Wit: M. Botwinnik; Zwart: Dr. M. Euwe. X. c2c4, c7—c6; 2. e2—e4, d7—d5; 3. e4 x d5, cbxd5; 4. d2—d4, Pg8—f6; 5. Pbl—c3, Pb8—c6; 6. Lel—g5, e7e6; 7. Pgl—f3, d5—c4; 8. Lflx c4; Lf8e7; 9. 0—0, 0—0; 10. Tal—cl, a7—a6; 11. Lc4d3, h7—h6; 12. Lg5—e3, Pc6—b4; 13. Ld3—bl, b7—b5; 14. Pf3—e5, Lc8—b7; 15. Ddl d2, Tf8e8; 16. f2—f4, Pb4—d5- 17. Pc3 x d5; Dd8 x d5; 18. f4f5, Le7—d6; 19. f5 x e6, Te8 Xe6; 20. Lbl—f5, Te6—e7; 21. Lf5—h3, Ld6Xe5; 22. d4Xe5, Dd5xe5; 23. Le3—f4, De5d5; 24. Dd2Xd5, Pf6Xd5: 25- Lf4d2, Ta8—e8; 26. b2— b3, Te7—e227. Tfl—f2, Pd5—f6; 28. Ld2—a5, Te2Xf2; 29. KglXf2, Pf6—e4; 30. Kf2— fl, Pe4g5; 31. Lh3d7, Te8e7; 32. Ld7—f5, Te7— e5- 33. Lf5—bl, Lb7—e4; 34. Lblxe4, Pg'5Xe4: 35. Tel—c6, Te5f5f; 36. Kfl—el, Tf5—f2; 37. a2a4, Tf2X§2; 38. Tc6Xa6, b5Xa4; 39.b3—a4, Tg2 x h240. Ta6a8f, Kg8h7; 41. La5b6, Th2a2; 42. a4—a5, h6h5; 43. a5a6, h5h4; 44. a6a7, h4—h3; 45. Lb6—gl, Pe4—f6; 46. Kei —dl, Pf6g4; 47. Ta8e8, h3—h2' ;48. LglXh2, Ta2Xa7; 49. Lh2—b8, Ta7—a8; 50. Te8—d8, Pg4e5; 51. Lb8—c7, Ta8Xd8; 52. Lc7Xd8, Kh7 g6; 53. Kdle2, Kg6—f5; 54.Ke2—e3, Kf5—g4; 55.Ld8c7, Pg5—f3; 56. Ke3—f2, f7—f5; 57. Wit geeft op. Wit: L. Prins; Zwart: E. M. Jackson. Koningsgambiet. 1. e2e4, e7—e5; 2. f2—f4, e5Xf4; 3. Pgl—f3, Pg8—f6; 4. e4e5, Pf6—h5; 5. Lfl—e2, d7—d6 6. 0—0, d6xe5; 7. Pf3xe5, Lf8—c5f; 8. Kgl—hl, Ph5—f6; 9. c2c3, Pb8—d7; 10. Pe5—d3, g7—g5; 11. Pd3Xc5, Pd7Xc5; 12. d2—d4, Pc5—e4; 13. Pbl—d2, Lc8e6; 14. Pd2Xe4, Pf6Xe4; 15. Le2 —f3, Pe4d6; 16. d4—d5, Le6—f5; 17. Tflelt, Ke8—f8; 18. c3c4, Dd8—f6; 19. c4--c5, Pd6—e8; 20. Lel—d2, Df6g6; 21. Ddl—e2, Pe8—f6; 22. De2e7f, Kf8g723. LÖ2—c3, g5—g4; 24. Lf3- e4, Th8e8?; 25.De7Xf6t, Dg6Xf6; 26. Le4Xf5, h7h5; 27. Lf5d7; Te8Xel; 28. TalXel, Ta8 d8; 29. Tel—e7, Df6xc3; 30. b2xc3, Kg7—f6; 31. d5d6, c7Xd6; 32. c5Xd6, b7—b5; 33. Khl— gl, a7a5; 34. Kgl—f2, 5—b4; 35. c3—c4, a5— a4; 36. c4—c5, Zwart geeft op. -- Nadat' de rust met 21 voor Stormvogels was ingegaan, behaalde V. S. V. nog onverwachts een groote overwinning. Een en ander vond zijn oorzaak in het feit, dat in de Stormvogels-ver dediging Haak Sr. en Fijen zich na de rust lie ten vervangen en waar Tol ook nog ontbrak was dit een te groote verzwakking. Op een hoog peil stond de ontmoeting niet. Slechts zoo af en toe werd werkelijk behoor lijk aanvalsspel vertoond. Van stonde af aan pakken beide partijen en thousiast aan. Beide ploegen vertoonen soms mooie staaltjes voetbal. Na een individueel staaltje van De Wolf Jr. en een minder juist opstellen van Haak Jr. krijgt Sterk zijn kans, echter in buitenspelpositie, wat de heer Boeree niet ontgaat en hem het doelpunt doet annu- leeren. Dan komt de Stormvogel-aanval in ac tie. Tot tweemaal toe stelt Van der Steen Jr. met enorm harde schoten Michel op de proef, doch deze weet van geen wijken. Ook Hollen- berg blijkt de kunst van doelverdedigen te ver staan. Een paar maal redt hij keurig, doch wanneer hij een voorzet van De Wolf Sr. ver keerd beoordeelt, neemt Sterk zijn kans waar (0—T). Het heeft er den schijn van dat V. S. V. nog meer doelpunten zal maken. De Vogels-mid denlinie wordt herhaaldelijk gepasseerd, maar tenslotte ruimen de Haken veel op. Tien minuten voor de rust komt Fijen er beter in en dit beteekent ook iets beter spel van de voorhoede. In één minuut tijd heeft Stormvogels dan tweemaal succes. Eerst doelpunt K. van der Steen onhoudbaar voor Michel en daarna scoort W. v. d. Steen zoo mogelijk nog onhoudbaar (21). Hierna rust. Na de thee is Fijen vervangen door Rijke- boer en Haak Sr. door Schippers. Desondanks gaat de strijd aardig gelijk op. De verdedigin gen blijven echter regelmatig de baas, wat blijkt uit het feit dat de keepers weinig of niets te doen krijgen. Het minst wordt Hol- lenberg nog met rust gelaten. Hij heeft er ech ter goed het oog in. Na 20 minuten spelen zijn eenige spelers oor zaak, dat het spel tamelijk forsch wordt. In deze periode weet De Koning uit een corner gelijk te maken (22). V. S. V. beheerscht nu het spel. De verzwak te Stormvogels-verdediging krijgt het zwaar te verantwoorden. Kort na den gelijkmaker weet De Wolf na een handige dribbel-partij van Sterk den stand op 23 te brengen. Stormvogels' defensie raakt nu totaal de kluts kwijt. Men loopt van het kastje naar den muur en als dan ook Hollenberg het schijnt te gaan gelooven, is de stand in den tijd van een oogen- blik door Sterk en De Wolven 26. Woensdag zal de commissie die namens B. en W. de distributie van groente aan werkloozen zal regelen voor de eerste maal ten stadhuize bijeenkomen. BERLIJN, 31 Dec. (Reuter). Indien men de uit goede bron afkomstige berichten mag ge looven, zouden twintig duizend personen bij de zuiveringsactie zijn betrokken. Hitler acht ech ter een actie van een dergelijken omvang mo menteel onmogelijk in verband met de plan nen der regeering op economisch gebied en de buitenlandsche politiek. Schacht, die eveneens geraadpleegd zou zijn, zou zich energiek tegen een zoodanige actie verzet hebben, welke door een commissie van vijf nat.-soc. persoonlijkheden zou zijn voorge steld. Deze commissie zou met de voorbereiding van een zuiveringsactie in het openbare leven in Duitschland en de Nazi-partij belast zijn. LONDEN, 31 Dec. Sedert Zaterdag wordt in twee mijnen, in Whitbume en Durham, door ongeveer 5000 mijnwerkers gestaakt. Het be treft een staking in sympathie met 2000 andere mijnwerkers, die sedert Augustus wegens een conflict met hun directie zijn uitgesloten. De resultaten van de vierde ronde van het schaaktoumooi te Hastings luiden: Euwe wint van Thomas; NormanLilienthal afgebroken in betere stelling voor Norman; Capablanca wint van Millner Barry; Michell verliest van Flohr; Botwinnik wint van miss Menchik. Heden speelt Euwe tegen miss Menschik. Euwe en Thomas hebben na 4 ronden beiden met 3 punten de leiding. De resultaten van de Nederlanders in de andere af deelingen luiden: PrinsSpacey afgebroken in gelijke stelling; Scheffer—Ritson Morry afgebroken in gelijke stelling; Hoenselaar—Ramsay afgebroken in betere stelling voor Hoenselaar; MorrisonDoyle afgebroken in slechtere stelling voor Morrison; De Jong—Shoobridge afgebroken in betere stel ling voor De Jong. Hij is na verbonden te zijn naar huis terug gekeerd. De wielrijdster was er erger aan toe. Zij is met een zware schedelfractuur naar het zie kenhuis te Sittard overgebracht. Men vreest voor haar leven. Gistermiddag om 12 uur is in de Geref. kerk te Emmer-Compascuum een plechtige herden kingsdienst gehouden voor de slachtoffers van het auto-ongeluk te Munsterscheveld. De lijken van de vier kinderen der familie Buter en het stoffelijk overschot van mej. Meijer, waren in de consistoriekamer opgebaard. De dienst stond onder leiding van dr. J. H, Binnema, Geref. predikant te Emmen, die in een predikatie o. m. wees op de ernstige roep stem van dit vreeselijk gebeuren. Deze plechtigheid werd bijgewoond door tal van afgevaardigden van vereenigingen en na mens het gemeentebestuur door den waarne- menden burgemeester, den wethouder voor Openbare Werken J. Wiersema. Na afloop hebben gedurende meer dan een uur vele honderden, vier aan vier, een laatsten groet gebracht aan de slachtoffers van het droevig auto-ongeval. Leden van de Jongelingsvereenigingen van Emmer Compascuum en Emmer Erfscheiden- veen hebben daarna onder doodsche sthte van de duizenden belangstellenden de lijken naar de Algemeene Begraafplaats gedragen. Het was een droeve stoet op dezen somberen Oudejaars dag. Op de begraafplaats heeft de waarnemende burgemeester, de heer J. Wiersema, namens het gemeentebestuur de slachtoffers herdacht en de deelneming aan de familie betuigd. Vervol gens spraken afgevaardigden van gereformeerde jongelings- en meisjesvereenigingen, van welke de overledenen lid waren. Ds. Binnema dankte namens de familie voor de bewezen belangstelling. Van de veertien „Douglas"-machines, die voor Nederland bestemd zijn, is, volgens de „Telegraaf" de eerste machine reeds uit Cali- fornië naar Nederland vertrokken. De overige toestellen zullen allen voor 1 Mei e. k. in Ne derland afgeleverd worden. De „Pelikaan" op de uitreis en de „Ijsvogel" op de thuisreis zijn in Bagdad geland. De „Pelikaan" is op uitreis van Bagdad in Karachi aangekomen. Op de steile helling van den grooten ver keersweg BeekValkenburg heeft Maandag een ernstig ongeluk plaats gehad. Een wielrijdster, mej. L. de Schimmers, reed met snelle vaart van de helling, waarbij zij J. R., een voetganger, die zich eveneens op de helling bevond, niet bemerkte. Een aanrijding was onvermijdelijk. R. kwam te .vallen, en liep een gapende hoofdwonde op. Volgens de „Telegraaf" zal het ontwerp tot wijziging van de Vleeschkeuringswet het zoo goed als zeker niet brengen tot een openbare behandeling in de Tweede Kamer. Minister Slo- temaker de Bruine is door de critiek, welke sedert de indiening van het ontwerp is losge komen, overtuigd, dat het doel, hetwelk hij zich voorstelde te bereiken, n.l verlichting van de lasten der slagers, door de ontworpen wijzi ging der Vleeschkeuringswet niet zal worden bereikt. BUITENZORG, 31 Dec. (Aneta). Met in gang van 1 Januari 1935 is tot lid in den Raad van Ned.-Indië benoemd Prof. Dr. Hoesein Djajadiningrat. Hij werd hedenmorgen te 11 uur door Z. E. den Gouverneur-Generaal beëedigd. BANDOENG, 31 Dec. (Aneta.) Op het hoofd kantoor van de Posterijen te Bandoeng liggen nog enkele duizenden brieven van de „Uiver", welke in zoodanigen staat verkeeren, dat men moet trachten door vergelijking van het hand schrift tusschen dat op de brieven en envelop pen, deze bestelbaar te maken. In een mailzak voor Bandoeng heeft men o.a. een paspoort en een boordje van een van de passagiers aangetroffen!' f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4