Kardinaal Bourne overleden Nieuwjaarsreceptie te Berlijn Na den moord te Leningrad Hauptmann voor de rechtbank Het nieuws van heden Autobus in rivier gereden Laval naar Rome Een groot kerkvorst, die den emancipatie-arbeid van Manning en Vaughan heeft voortgezet Zijn strijd voor de bijzondere school LEEFTIJD VAN 73 JAAR MGR. ORSENIGO OVER DEN VREDE DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 2 JANUARI 1935 Avondblad Vrijdag de plechtige uitvaart Het Weer Het lot van Zinovjet en Kamenef Incidenten aan de Saar Adatsji's overlijden De epidemie op Ceylon Hitier maakt zijn oude reserve Er zijn 200 getuigen Prins Michael bij zijn moeder De prins van Wales BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per Het stoffelijk overschot wordt op gebaard in de Westminster- Kathedraal SlilSlI Kardinaal Bourne f Estlandsche consul-generaal door zijn regeering terug geroepen r v< -■ Prachtige foto van pyramide in Egypte uit een vliegtuig genomen Hauptmann 6-tal politiemannen geschorst SCHUSCHNIGG WAAR SCHUWT Een beroep op Gandhi Wensch voor toenadering tusschen de volken als waardorg van den vrede Mgr. Orsenigo Het stadje Flemington in zijn rust gestoord door tal van nieuwsgierigen Strenge bewaking der Villa Sparta Opnieuw bevorderd DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Door onvoorzichtigheid van chauffeur zes personen verdronken Ondanks de hangende moeilijk heden bij de voorbesprekingen IN DE LOIRE GEREDEN NIEUWE HAARLEHSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 19124 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag eén 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde'prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 2 Jan. (Reuter). Z. Em. Kardinaal Bourne is Maandagavond laat in den ouderdom van 73 jaar overleden. De uitvaart zal plaats hebben in de Westminster Kathedraal op Vrijdag 4 Januari a.s. Het stoffelijk overschot zal worden opgebaard In de kerk, alwaar het publiek in de gelegen heid zal worden gesteld om Woensdag en Don derdagmorgen een bezoek te brengen. De aarts bisschop van Cardiff zal den plechtigen uit vaartdienst leiden. De kerkvorst zal ter aarde worden besteld na bij Ware in het graafschap Hertfordshire. Kardinaal Francis Bourne was aartsbisschop Van Westminster. Hij is in 1861 te Clapham. een van Londens Zuidelijke wijken, geboren en genoot zijn opleiding aan het St. Cuthberts- college te Ushaw in Durham. Vervolgens stu deerde hij te Parijs en Leuven in de theologie, om in 1884 tot priester te worden gewijd. In 1889 werd hy rector van het seminarie in het Zuid-Londensche diocees Southwark. Iii 1896 werd hij coadjutor van den bisschop van South wark, dien hij in 1897 opvolgde. Na den dood van Kardinaal Vaughan werd de thans ontslapen kerkvorst in Juni 1903 aarts bisschop van Westminster, terwijl hij in 1911 den kardinaalshoed verwierf. Kardinaal Bourne heeft als vierde Aartsbis schop van Westminster de doorluchte rij zij ner beroemde voorgangers op waardige wijze voortgezet. De markante persoonlijkheden der Kardinalen Manning en Vaughan hadden ve le personen uit de hoogere klassen terug gewonnen voor de Roomsche Kerk, die pas een eeuw geleden in Engeland uit haar catacom- benachtig bestaan na de reformatie weer op openbaar terrein was verschenen, en hadden de massa der Katholieken weer in vaste or ganisatie bijeengebracht. Kardinaal Bourne schiep daarop voor de Katholieke Kerk in En geland de sterke positie der Kerk op het ge bied van staat en maatschappij, welke Zij heden geniet. Voor de Engelsche Katholieken was Bourne dè Kardinaal. De overleden Kerkvorst was uitgerust met een hechte academische ontwikkeling en be- heerschte verschillende talen. Dit gaf hem een zekerheid bij zijn optreden in verband met de nationale en internationale vraagstukken, zoo als maar aan weinige leiders op geestelijk en wereldlijk gebied is gegeven. Snel begreep de Kardinaal de ingewikkeldste vraagstukken en wist ze met tact te behandelen. Deze uitnemen de gave was een welkome aanleiding voor de Engelsche regeering, om aan den Kardinaal na den wereldoorlog de behandeling en moge lijke oplossing van delicate, diplomatieke vraag stukken in het Verre Oosten toe te vertrou wen. By de vervulling van zijn hoog ambt werd de Aartsbisschop ondersteund door zijn rijk redenaarstalent. Hij had de gave zich altijd aan zijn auditorium te kunnen aanpassen. Hij behandelde klaar en voor ieder begrijpelijk de moeilijkste problemen op boeiende wijze. Als jong Aartsbisschop was hij een nog on bekende voor de groote wereld. Maar die wereld werd opmerkzaam op hem, toen hij de mach tige kathedraal van Westminster bouwde als een overal zichtbaar teeken der beteekenis der Heilige Roomsche Kerk in Engeland. En spoe- Twee tot levenslange tuchthuisstraf veroordeelden, Schmidt (midden) en Erickson (rechts) zijn in Amerika in vrijheid gesteld. Zij hadden zich voor proeven met tuberkelbacillen ter be schikking gesteld. Als belooning kregen zij de vrijheid dig was hij een der markantste persoonlijkhe den in het openbare leven van Groot-Brittan- nië. Ofschoon de Aartsbisschp van Westmin ster, volgens het Kerkelijk recht, slechts „prae- ses" perspetuus" in de Engelsche hiërarchie is, is zijn feitelijke positie toch die van pri maat. Tot hem wenden zich de ministers des Ko- nings, wanneer er gewichtige dingen te bespre ken vallen. In zijn kathedraal komen bij nationale en andere gelegenheden de hoogste autoriteiten van Kerk en Staat en het corps diplomatique te zamen. Zijn stem geeft in gewichtige kwes ties de meening weer der Katholieke Engelsche bevolking. Deze exponeerende positie had Kar dinaal Bourne veroverd in een wereld van grootendeels andersdenkenden, op de eerste plaats op grond van het feit, dat hij een wer kelijke leider was met de boven de middel maat uitgaande leiderskwaliteiten. Deze posi tie alf leider veroverde Bourne als het ware met één slag bij gelegenheid van het Eerste Internationale Eucharistische Congres te Lon den in het jaar 1908. De toenmalige premier minister Asquith, de latere lord Oxford, boog voor 't anti-papistisch lawaai van eenige groe pen intransigente protestanten en verzocht den Kardinaal personlijk, de processie met 't Sanctissimum over straat niet te laten door gaan, wijl hij bevreesd was voor incidenten. In een interview met een onzer redacteuren te Amsterdam, kwam de Kardinaal over deze kwestie te spreken en zeide: „Ik zeide den mi nister, dat ik op een persoonlijk verzoek niet kon ingaan, dat hij het doen moest in het pu bliek en met redenen omkleed. Dit deed de minister dan. Wij hebben toen alleen een grooten optocht gehouden en zijn door duizenden en duizenden hartelijk toege juicht." In datzelfde interview oordeelde de Kardinaal over het Amsterdamsche Congres: „Het Congres is heerlijk geslaagd en zal veel goed doen. De Nederlandsche Katholieken heb ben hun oude glorie niet vergeten en werke lijk hun best gedaan." De wereldoorlog verhief den Kardinaal tot een der groote nationale leiders van Engeland, die ook den moed tot impopulariteit bezat, wanneer het algemeen welzijn dit verlangde, zooals bij de algemeene staking in 1925, waar tegen hy zeer scherp optrad. Staatkundig vereenigde Kardinaal Bourne zich geheel met den historischen groei van het politieke leven in Engeland, dat geen Katho lieke Staatsparty kent. „De Katholieken", zei de hij in het bovengenoemde interview, „mogen by ons lid zijn van alle partyen, ook van de Labour-party, welke ten onzent noch anti godsdienstig, noch Marxistisch is. Mac Donald is nooit anti-religieus geweest en is geen Marxist. Wanneer er katholieke be langen aan de orde zyn, zijn de katholieke po litici het natuurlijk toch eens." Als eerste Pauselijke legaat na de reformatie vertegenwoordigde Kardinaal Bourne den Va der der Christenheid bij de feesteiykheden ter eere van de H. Jeanne d'Arc te Rouaan, waar de Fransche regeering hem met buitengewoon eerbetoon ontving. De laatste regeeringsjaren van den Kardi naal zyn onverbreekbaarder dan ooit verbon den geweest met het schoolprobleem. Als woord voerder der Engelsche Katholieken heeft de Kardinaal onvermurwbaar en altijd weer de Katholieke eischen gesteld: gelijk recht der con- fessioneele scholen met die van den staat. Zoo als bekend is heeft de overleden Kardinaal ook de „Graal" in zijn bisdom ingevoerd. De Engelsche Katholieken en heel de Katho lieke wereld treuren thans aan de baar van en groot man en een waardig Kerkvorst. VERWACHTING: Meest zwakke wind uit Westelijke tot Noordelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk wei- |j EE nig of geen regen, iets kouder. jj§ Hoogste barometerstand: 776,4 te La Coruna. Laagste barometerstand: 746,6 te Isafjord. REVAL, 2 Jan. De regeering van Estland heeft, naar verluidt, op instigatie van het Russische Volkscommissariaat van Buiten- landsche Zaken, den consul-generaal te Le ningrad, Alexander Birsniek, teruggeroepen. In de kringen van het corps consulaire van Leningrad brengt men dit in verband met de geruchten, welke na de veroordeeling van den moordenaar van Kirof waren op gedoken. In de motiveering van het vonnis was er nJ. sprake van, dat een lid van het corps consu laire het z.g. „centrum van Leningrad" had ge steund met geld. Door de Sovjet-Russische radio werd verklaard, dat naam en voornaam van den betrokkene 16 letters hadden. Dit is nu juist voor de Russische schryfwyze van den naam van den consul-generaal. Birsniek behoorde in 1905 tot de deelnemers aan de revolutie. Uit dien tijd onderhield hy nog tal van relaties met Russische revolution- naire kringen. Daarom acht men het ook niet uitgesloten, dat hy betrekkingen heeft onder houden met Zinovjef en Trotzki, althans met hun aanhangers. In strijd met de berichten in de Engelsche bladen, is over het lot van Zinovjef, Kamenef en hun dertien aanhangers, die in Moskou wer den gearresteerd, nog niet beslist. Naar Reuter meldt, zal de beslissing pas vallen in dë vol gende zitting van het hoofdbestuur der com munistische partij. Zinovjef zou naar Tjoemen in het Oeralge- bergte worden verbannen, waar ook de óud- sovjet-gezant Rakofski wegens de door hem ge voerde oppositie heeft vertoefd. Kamenef zal waarschynlijk naar Minoessinsk worden verbannen, tezamen met zijn aanhan gers, die reeds allen van hun functies zyn ont heven. De andere leiders der oppositie, Sirtsof, Roe tin, Bogoeslafski, e. a., zijn reeds eenigen tyd geleden naar Jakoetien verbannen. JvJ&.ï 'v •■.■•V"' :v SAARBRÜCKEN, 1 Jan. (Reuter). Zes der politieagenten, die tijdens de incidenten van gis teren aan de arrestaties hebben deelgenomen, zyn door commandant Hennesy, het hoofd der Saarpolitie, geschorst. Officieel wordt tegengesproken, dat deze maat regel zou zijn genomen, omdat deze politie agenten hun gevangenen zouden hebben mis handeld. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau zijn giste ren wederom een aantal leden van het „Deut sche Front" door communisten aangevallen en mishandeld. Een persoon werd door een schot in den buik ernstig gewond. Een aantal personen werd gearresteerd. TOKIO, 2 Jan. (V. D.) Keizer Hiro Hito heeft een lid van de Japansche Legatie te Den Haag opgedragen 't Keizerlijk .luis te vertegenwoordi gen bij de begrafenisplechtigheid van wylen den president van het Permanente Hof van inter nationale justitie te Den Haag, Mineichiro Adatsji. WEENEN, 2 Jan. (V. D.) Bondskanselier Schuschnigg heeft in een radioredevoering alle personen, die lid zijn van organisaties, die niet met het vaderlandsche front willen samenwer ken, gewaarschuwd pn gezegd, dat deze per sonen hun activiteit moeten stopzetten. COLOMBO, I Jan. (V. D.) De Tamil-orga- nisatie heeft een telegram gezonden aan Gan dhi. waarin een beroep op hem wordt gedaan voor de zorg voor geld en mannen ter be- stryding van de malaria-epidemie in de oude hoofdstad Ceylon, Kandy, waar 500.000 per sonen door de ziekte zyn aangetast. Het aantal zieken, dat omkomt tengevolge van honger en verwaarloozing, aldus het telegram is schrik wekkend. BERLIJN, 2 Jan. (D.N.B.) Zooals gebruikelijk op Nieuwjaarsdag, had gisteren by rijkskanselier Hitier de receptie plaats der buitenlandsche di plomaten, die hem hun gelukwenschen aan boden. De deken van het diplomatieke corps, de Nuntius Mgr. Orsenigo, hield een toespraak in het Fransch, waarin hij o.a. zeide, dat onder de goederen, waarnaar de menschen thans het meest verlangen, de wereldvrede met zyn uit werkingen op politiek, oeconomisch en sociaal terrein, ver uitsteekt boven anderen. Zonder den wereldvrede sterft het economi sche leven af, ontbreekt de arbeid en komt de menschelyke vooruitgang tot stilstand. De Nun tius besloot met den wensch uit te spreken, dat het nieuwe jaar de toenadering mocht brengen tusschen de volken, welke de beste waarborg is voor den vrede. In zijn antwoord verklaarde Hitier, dat de woorden van den Nuntius overeenstemmen met de opvatting van het Duitsche volk. Geer, land kan meer de behoefte naar vrede gevoelen dan Duitschland, dat al zyn krachten byeen heeft geraapt voor zyn innerlyk herstel en van de andere landen slechts dezelfde erkenning en achting vraagt, als het dezen landen verleent. Ter gelegenheid van de jaarswisseling heeft Hitier een oproep uitgevaardigd aan de N.S.D. A.P., waarin hy zegt, dat het Duitsche volk op alle gebieden van zyn nationaal bestaan en zelf- bewustzyn sterker is geworden. Nadat de party j.l. zomer gezuiverd is van onwaardige elemen ten, is zy thans meer dan ooit de werkelyke politieke draagster van den wil der natie. De strijd tegen werkloosheid en socialen nood wordt voortgezet. De onbuigbare discipline van de nat.-soc. party zal elke poging, om Duitschland schade te doen, laten mislukken. NEW-YORK, 2 Jan. (Reuter). De kleine stad Flemington in den staat New-Jersey zal door het vandaag beginnende proces inzake de ontvoering van baby Lindbergh waarschynlijk maandenlang in het middel punt der belangstelling van de geheele we reld staan, zeer tegen den wil der niet gaar ne in hun gewone rust gestoorde bewo ners. Het rechtsgebouw, waarin het proces tegen Hauptmann plaats vindt, is ongeveer 100 jaren oud. In alle haast is de rechtszaal voor 't mon sterproces gereed gemaakt. Het gebouw wordt door 132 speciaal aangelegde telefoonkabels met alle groote steden in Amerika en'zelfs met het buitenland verbonden. Het kleine hotel van het stadje is evenals alle pensions overvol. De steeds grooter wor dende stroom van nieuwsgierigen schept ver keersproblemen, waarvoor het stadje tot nu toe steeds gevrijwaard is gebleven. Ernstige zorgen baren ook de hooge kosten van het proces. De staat zal echter in dit op zicht het gemeentebestuur te hulp komen. On geveer 200 getuigen zullen in den loop van het proces worden gehoord. De openingsdag van het proces zal, evenals de eerstvolgende dagen, waarschynlijk uitslui tend voor het vervullen van bepaalde forma liteiten worden gebruikt, voor alles het kiezen der juryleden. Zij worden gekozen uit een 150- tal candidaat gestelde burgers en burgeressen van de stad Flemington. Er zullen waarschijn lijk eenige dagen verloopen voor de jury vol tallig is, daar het openbaar ministerie en de verdediging zich er nauwkeurig van zullen ver gewissen, of de gezworenen geheel vry van voor- oordeelen zyn. Tot de getuigen behooren, behalve het echt paar Lindbergh en de vrouw van Hauptman, het kindermeisje, dat belast was met de zorg over de ontvoerde baby, Betty Gow, evenals de reeds dikwijls genoemde dr. Condon. Wat het vonnis betreft bestaan er volgens de wetten van den staat New Jersey slechts twee mogelijkheden, nJL dat Hauptmann's schuld be wezen wordt, in welk geval hem de electrische stoel wacht, of dat zyn schuld niet bewezen wordt, in welk geval slechts vrijspraak kan volgen. FLORENCE, 2 Jan. (VB.). De Villa Spax- ta, de verblijfplaats van prinses Helena van Roemenië, waar momenteel de Roemeensche kroonprins Prins Michael zijn moeder bezoekt, wordt als een militaire versterking bewaakt De Italiaansche autoriteiten wenschen geen enkel risico te loopen en derhalve staan de villa en het park onder strenge bewaking en lossen de politie-postem elkaar voortdurend af. De Villa Sparta is in de vijftiende eeuw ge bouwd en korten tyd geleden door de Grieksche Koninklyke familie gekocht en gerestaureerd. LONDEN, 2 Jan. (V. D.) In de Nieuwjaars- lyst van eerebenoemingen wordt bekend ge maakt, dat de prins van Wales benoemd is tot admiraal, generaal en luchtmaarschalk-oom- mandant. Deze benoemingen worden in hof kringen aldus geïnterpreteerd, dat zy een bewijs vormen voor de voortdurend zwaardere verant woordelijkheid, die gelegd wordt op de schou ders van den troonopvolger. In 1930 was de prins reeds benoemd tot vice-admiraal, luite nant-generaal en luchtmaarschalk, terwijl hy toen ook het meerendeel overnam der openbare koninklyke verplichtingen. Kardinaal Bonrne op 73-jarigen leef tyd over leden. Het proces te Flemington tegen Hauptmann inzake de ontvoering van baby Lindbergh neemt een aanvang; 200 getuigen gedagvaard. Na den moord te Leningrad. Estlandsche con sul-generaal teruggeroepen. De z.g. vrije broodverkoop in Rusland heeft reeds terstond tot incidenten geleid. Autobus in de rivier de Wampee (N.-L) ge reden; zes personen verdronken. Ernstig autobusongeluk te Renswoude; zes ge wonden. Ernstige vechtpartij te Nijmegen. O MEDAN, 2 Jan. (Aneta.) Nabij de tabaks onderneming Seiajang is een autobus met 14 passagiers van de veerpont in de rivier de Wam poe gereden. Een man, drie vrou wen en twee kinderen zyn verdronken. De oorzaak is onvoorzichtigheid van den chauffeur, die in arrest is gesteld. De lijken zyn nog niet gevonden. PARIJS, 2 Jan. (Reuter.) Vandaag zal onder voorzitterschap van president Lebrun een ministerraad worden gehouden, waarin een be slissing zal worden genomen omtrent de voorge nomen reis van Laval naar Rome. Beweerd wordt, dat Lebrun er sterk voor is, de reis te laten doorgaan. In de bladen vindt men echter in het geheel geen aanwijzingen, die zouden kunnen doen ver moeden, dat de moeiiykheden uit den weg zijn geruimd. Nader wordt gemeld, dat Laval inder daad morgenavond om 8.30 uur naar Rome zaal gaan. PARIJS, 2 Jan. (Reuter.) Naby Tours is gis teren een auto, waarin zich drie personen be vonden, o.a. een blinde zangleeraar, in de Loire gereden. De drie inzittenden zyn omgekomen. Stand op Woensdag 1 nar n.m.: 770.8 Vorige stand: 776.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1