STADSNIEUWS Laatste Nieuws Haarlem, 2 Januari MARIA-STICHTING Duurder brood in Rusland D-trein ontspoord WOENSDAG 2 JANUARI 1935 Sodabereiding AGENDA BOND VOOR GROOTE GEZINNEN Dank aan Haarlems Kinder vrienden R. K. VOLKSBOND Ledenvergadering AFSCHEID F. N. G. J. VAN BEMMEL Hartelijke officieele huldiging Gunning Het nieuwe begin STAKING DRUKKERIJ WARNIER Slechts vijf stakers Haarl. Amateur Fotografen Ver. Haarlems Salon Orkest TOONEEL Schouwburg Jansweg PAULINE HERVé OP TOURNeE Feestelijke intocht te Haarlem? R. K. Gemengde Tooneel- vereeniging „Ludamus" „Het Adelaarsjong" door „Het Masker" Personalia Jaarfeesten „St. Eloy" Onze Willy VOOR DEN KANTONRECHTER Aardappelmisère BEGRAFENIS MEVR. ELZINGA c Afscheidswoord van den burgemeester HUWELIJK VAN JONKVR. VAN DOORN Dochter van Heemsteedschen Burgemeester Technische methode Betoogingen in verschillende plaatsen Er zou slechts materieele schade zijn K. N. V. B.-BEKER HaarlemVitesse 63 3 Januari IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK HENGELSPORT UJ safriartsA l-:'Tsd HAARLEMSCHE HENGE- LAARSBOND Iets nieuws op hengelsportgebied SCHAKEN De R.K. Dam- en Schaakclub „St. Bavo" Op den laatsten van de reeks middagen, die de R.K. Vereeniging vcor Groote Gezinnen voor de kinderen van haar lgden organiseerde, heeft de voorzitter, de heer W. J. B. van Liemt,.dank gebracht aan allen, die de vereeniging in staat hadden gesteld niet minder dan 3000 kinderen van deze jaarlijksche uitvoeringen te laten pro fiteered Hij bedankte op de eerste plaats de zusters, trouwe helpsters, die nu al jaren lang hun niet genoeg te waardeeren assistentie bij het handhaven van de goede orde tijdens de voorstellingen verleenen; verder bedankte hij de dames en heeren, die met de grootste toewij ding zorgen, dat ieder kind zijn aandeel krijgt in de tractaties en cadeautjes; ook vergat hij de „muziek" niet, het kranige korps „De Spaar- r.ebazuin", dat zijn opluisteringsdiensten op zoo onovertroffen wijze verleend had en ten slotte, maar niet op de laatste plaats, bracht hij dank aan de vele gevers en geefsters, aan de dona teurs en beschermers der vereeniging, die door hun milde gaven de vereeniging in staat stellen deze jaarlijksche kinderfeesten tot een immer groeiend succes te maken. De heer Van Liemt zeide er van verzekerd te zijn, dat O. L. Heer niet zou nalaten het voor die vrijgevendheid verdiende loon in ruime mate toe te deelen. Voor de bestuursleden is het pleizier, dat de feesten aan zoovele kleinen verschaft een vol doening, die volop de opofferingen, welke het zich er voor moet getroosten, vergoedt. Morgenavond houdt de R. K. Volksbond een algemeene ledenvergadering te acht uur. De voorzitter zal dan een algemeen overzicht geven van de verrichte werkzaamheden en den toe stand, waarin de R. K. Volksbond verkeert met zijn onderaf deelingen. Als altijd wordt voor deze eerste vergadering van het jaar op een zeer druk bezoek gerekend. Maandag 31 December jl. was het de laat ste dag, waarop de heer F. N. G. J. van Bem- mel, adj.-commies pp de afdeeling boekhouding van Maatschappelijk Hulpbetoon, aldaar werk zaam was, aangezien hij wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, met in gang van 1 Januari 1933, den gemeentedienst ging verlaten. Directeur en personeel van dezen Dienst na men hartelijk afscheid van dezen bij een ieder gezienen en gewaardeerden ambtenaar. Het Gemeentebestuur was bü dit afscheid vertegenwoordigd door den heer W. v. Liemt, wethouder van Maatschappelijk Hulpbetoon, terwijl ook de gemeente Heemstede van haar belangstelling blijk gaf door de aanwezigheid van den secretaris van deze gemeente, den heer N.'Vos. Dit laatste in verband met het feit, dat de heer van Bemmel vóór de annexatie op de secretarie van Heemstede werkzaam was ge weest. In tegenwoordigheid van het geheele perso neel werd de scheidende ambtenaar op harte lijke wijze toegepsroken door den directeur, den heer S. C. de Haas van Dorsser, waarbij deze uitvoerig memoreerde, de groote ambitie en toe wijding waarmede de heer van Bemmel zijn werk steeds had verricht en die onmisbaar zijn voor het behoorlijk vervullen ieders taak, vooral ln dezen tijd, waarin zeer veel wordt geëischt van hen, die bij Maatschappelijk Hulpbetoon werkzaam zijn. Met den wensch, dat het hem gegeven mocht zijn, met de zijnen, van zijn welverdiend pen sioen nog lange jaren in een goede gezondheid te genieten, bood spreker hem als herinnering, namens het personeel, een pasteltcekenmg in lijst, voorstellende een hoekje van het karakte ristieke Proveniershuis, en een bloemenhulde aan. Namens de afdeeling Boekhouding bedankte de heer D. H. Suerink, boekhouder, voor de prettige en collegiale wijze, waarop de heer van Bemmel, in een zeer moeilijke periode, zijn volle werkkracht steeds met opgewektheid had gege ven. De heer W. J. B. van Liemt, wethouder, sprak eveneens den scheidenden ambtenaar hartelijk toe en haalde daarbij eenige jeugdherinneringen op. De nu voor u vrijkomende tijd, zoo zeide de heer van Liemt, zal, daar ben ik vgn overtuigd, door u niet in ledigheid worden dooorgebracht. Uw werklust zal nu echter gelegenheid krijgen u meer te wijden aan andere functies van maat- schappelijken arbeid, welke door u belangloos worden verricht. De heer Vos, secretaris van Heemstede, vond het een voorrecht, bij dit afscheid aanwezig te zijn, niet alleen om van zfjn waardeering voor den heer van Bemmel te kunnen getuigen, doch ook omdat hem hierbij was gebleken, dat het werk van een oud-ambtenaar van Heemstedè, wiens krachten daar door de annexatie over bodig waren geworden, hier in Haarlem niet al leen werden gewaardeerd, doch ook geleid had den tot een uitstegkende collegiale samenwer king. De heer van Bemmel dankte met eenige wel gekozen woorden voor dit hartelijke en spontane afscheid. B. en W. van Haarlem brengen ter kennis van belanghebbenden, dat door hen gegund is voor het laden, vervoeren, lossen en eventueel optassen van materialen, het mede-laden, ver voeren en lossen van cokes en de levering van vervoermiddelen in huur met of zonder bedie ning, ten behoeve van Centraal Vervoer, gedu rende het jaar 1933, aan J. L. Thoolen te Haarlem. Het leveren van cokes (alle soorten) a 0.90 per ton, idem 0.075 per H.L. aan C. Eichhorn te Haarlem. Op den avond van Nieuwjaarsdag is Haarlem reeds weer opgeschrikt door een misdaad. Tus- schen half 7 en half 10 heeft men zich ver moedelijk door middel van een valschen sleutel toegang verschaft tot een perceel aan de Timor- straat, bewoond door de familie H. Gedurende dien tijd was de familie afwezig. De heer H. had bij het verlaten der woning de deur op het nachtslot gedaan. Toen hij terugkwam, be merkte hij tot zijn schrik, dat de deur nog slechts op het dagslot was. Het interieur bood verdere onthullingen. Uit een kast in de voorkamer was 6.50 ont vreemd, uit een spaarpot had men 12 weten te peuteren. De electriciteitsmeter in de gang was opengebroken en beroofd van zijn inhoud, 18 20 kwartjes. Hoewel het geheele huis door zocht was, wordt verder niets vermist. De politie stelt het gebruikelijke onderzoek in. Heden (Woensdagmorgen) is een werkstaking uitgebroken bij drukkerij Warnier Jr., Gier straat 8, alhier. De staking omvat vijf personen, welke geor ganiseerd zijn in den Algemeenen Nederland- schen Typografenbond en in den Ned. R. K. Grafischen Bond. De oorzaak van het conflict is het bedanken van drukkerij Warnier Jr. voor de werkgevers organisatie. Op de gehouden bijeenkomst van de Haarl. Am. Fotogr. Vereeniging, heeft de voorzitter, de heer Schaap, de bekende Amsterdamsche Ama- trice Mevr. T. Haasbroek-Hessels, geïnterviewd over haar werk. Een tachtig-tal foto's van deze veelzijdige fotografe sierden de wanden der ver eeniging. Nadat de voorzitter allereerst de ramp van de „Uiver" had herdacht, werd met het eigenlijk programma van den avond aangevangen. Op de vragen, welke mevr. HaasbroekHes sels door den heer Schaap werden gesteld, bleek alras, welk een aangenaam spreekster men in mevr. Haasbroek had getroffen. Toen ook de leden zich met hun vragen tot de spreekster wendden, kwam de gang er eerst recht in en met een waar kruisvuur van vragen over de talrijke aan de wanden hangende foto's werd de spreekster bestookt. Aan mevr. Haasbroek werd tenslotte door een der damesleden bloemen aangeboden en de voor zitter dankte de spreekster voor haar komst naar Haarlem. Tot slot heeft de voorzitter een chronologisch overzicht gegeven over het wel en wee der H. A. F. V. in 1934. Haarlems Salon Orkest geeft op Maandag 7 Januari a.s. zijn negende Amusementsavond in de groote zaal van den Haarl. Kegelbond. Naast het optreden van het volledige salon-orkest onder leiding van Jack Stoffer, zullen medewer ken het duo Else en George du Bree, het bal let „Silphiden" en Robert Spsakman. George du Bree zal als extra nummer eenige bekende schlagers zingen uit de operette „Rose Marie". „Betje". blijspel in drie bedrijven, door H. Bakker, door het Esther de Boer van Rijk-ensemble. Betje is de oude getrouwe ex-keukenmeid van de familie van Gelder, die dat fabrikantengezin van den ondergang redt, ten eerste door ge forceerd afstand te doen van haar erfe nisje en ten tweede door het beheer van dat huisgezin op zich te nemen en binnen een ondefinieerbaar tijdsverloop zooveel op het huishouden te bezuinigen, dat de fabrikant er weer op een haartje na boven op komt. Dat haartje is de bankier, die door Betje zoo wordt gechanteerd, dat hij van inhaligen geldwolf bijna tot een vriendelijken altruïst wordt gemetamor- phoseerd. En door de manipulaties van den heer van Gelder èn door de voormalige dito's van bankier Stanley heeft die doodgewone Betje beiden in haar macht, en die bevoorrechte positie buit zij terwille van het van Gelder gezin terdege uit. Zoo stuurt zij gekochte bont jassen terug, ontslaat personeel, meubileert de kamers op haar manier, een en ander tot groote ergernis van moeder van Gelder, die verwaand en verkwistend als zij is, die bezuini gingsmanie van „die meid" niet kan uitstaan en bij hoog en bij laag belooft, haar met eigen hand aan de deur te zetten, zoodra de rekening van haar man en Betje is verrekend. Hoe lang dat duurt is niet met zekerheid vast te stellen, maar in ieder geval heeft dat in 't laatste be drijf plaats, nadat er eerst nog heel wat zfjde- sprongetjes zijn gedaan. Die konden echter aan den gelukkigen afloop niets meer veranderen, daar de dochter Elly reeds in het tweede bedrijf de nobele bedoelingen van Betje te weten komt en men voor een ontknooping maar behoeft te wachten op een terugkeer van Elly. Toen zij dan ook in het laatste bedrijf ten tooneele ver scheen, was met eenige korte woorden de situ atie opgehelderd en werd de reeds ontslagen Betje door moeder van Gelder's eigen handen weer binnengehaald. Dit zijn in groote trekken de lotgevallen van Betje en het is jammer dat „De Meid" van Herman Heyermans een geheel andere menta liteit had, anders zou het voor een vervolg daarop hebben kunnen doorgaan. Hier is het echter de verdrukte onschuld en de verknochte, degelijke, ouderwetsche gezinsmeid, die in groote offervaardigheid haar voormallgen „meneer" en „mevrouw" van den ondergang redt en daar voor nog ondank oogst op den koop toe. Het stuk, dat voornamelijk gedragen wordt door mevr. Esther de Boervan Rijk als Betje, is, hoewel niet bijster sterk van bouw en krach tige karakterteekening, toch alleszins de moeite waard er een avond aan te spendeeren. Vooral wijl men de tweede en volgende avonden waar schijnlijk wat beter zal zijn ingespeeld, dan dit nu voor den eersten keer het geval was, nu het gebrek aan rol-kennis wat al te duidelijk op viel. Dat de heer van Gelder, nadat hij door eigen schuld in financieele moeilijkheden is ge raakt, verwijten richt aan de bankdirectie, die hem zijn crediet opzegt en met een theatraal gebaar uitroept, dat er dan 100 arbeiders broo deloos komen, achten wij een ernstige fout. We gelooven niet, dat dit bedoeld is als een specu latie op succes bij het onnadenkend publiek, maar toch willen we wel even op de valsche voorstelling van zaken de aandacht vestigen. Als de rechtbank terecht een vader van een gezin wegens een of ander misdrijf veroordeelt, dan gaat het niet aan hóar te verwijten, dat zij dat gezin broodeloos maakt. Dat is dan enkel en alleen de consequentie van de daad, die de verdachte begaan heeft. Zoo ook hier. De con sequentie van de levenswijze van den fabri kant was oorzaak, dat het crediet werd opgezegd en nu gaat het niet aan de bank te verwijten, dat zij daardoor gezinnen broodeloos maakt. Dit als intermezzo. Wat het spel betreft, zoo kregen we, gelijk gezegd, eer^ levendige, pittige Betje van Esther de Boer, die als steeds aan haar rol meer kleur en verve gaf, dan er van nature aanzit. Het is werkelijk ongeloofelijk hoe zij op haar jaren nog 'n stuk weet te torsen, men een gemak hetwelk veel en veel jongere krachten haar kunnen be nijden. De rollen om haar heen waren, gelijk gebruikelijk, verdeeld tusschen de andere leden van het Esther de Boer—van Rijk-ensemble, waarbij Willem van der Veer als zelfbewuste bankdirecteur en Adolphe Hamburger als luid ruchtige, doch spontane zoon extra vermeld dienen te worden, terwijl we verder een lieve, meegaande dochter van Mieke FlinkVer- straete, een kalme actrice van Fie de Vries de Boer, een bescheiden fabrikant van Jaap van der Poll, een onuitstaanbare mevrouw van Gel der van Lize van der PollHamakers en een sluwen huisknecht van Henk Schaer te zien kregen. Dat verschillende dezer bijrollen niet zoo'n bijster gunstigen indruk maakten, komt wel voornamelijk door het feit, dat zij zich door enkele niet ter zake doende passages moesten heenwerken, passages, die het gemis van een contra-plot trachtten op te heffen, wat natuur lijk een moeilijke en ondankbare taak is. Het gunstige onthaal, dat dit stuk bij het publiek vond, wettigt het vermoeden, dat de opvoeringen van gisteren en heden niet de laat ste zullen zijn geweest. Voor de dames-artisten waren aan het slot mooie bloemen. V-t. „Kloris en Roosje", Nieuwjaars- wensch 1935. Samengesteld door Guus Betlem Jr. Na het einde der voorstelling werd traditie getrouw een nieuwjaarswensch uitgesproken, dezen keer door Fie de Vriesde Boer als Pie temei en Jaap van der Poll als Thomasvaer. In dezen wensch worden eenige belangrijke gebeurtenissen van het afgeloopen jaar geme moreerd, zooals de faciliteiten voor belasting ontduikers, het stokpaardje: de onbewaakte overweg, de dooden van het Koninklijk Huis en de Uiver-ramp, terwijl de 10-jarige herdenking van het overlijden van Herman Heyermans werd herdacht met een korte herinnering aan hem gezegd door mevr. Esther de Boer in Kniertje- costuum. Haarlem werd in het geding betrokken als zijnde de stad waar Veraart de eerste geslaagde regenproeven nam. Met een heilwensch voor Koninklijk Huis en Burgerij werd dit oudejaars-memorandum be sloten. Pauline Hervé, de bekende revue-artiste en voordrachtkunstenares, die momenteel haar jubileum-toumée onderneemt door Neder land, zal op Woensdag 16 Januari a.s. in de Gem. Concertzaal alhier, in samenwerking met Haarlems Salon Orkest, haar 40-jarige too- neelloopbaan herdenken. Een actie-comité is reeds samengesteld en een aanbevelingscomité is in wording. Om de zen avond een feestelijk karakter te geven, wor den momenteel onderhandelingen gevoerd met een plaatselijke muziekvereeniging, om Pauline Hervé met muziek van het station naar de Gem. Concertzaal te begeleiden. Men schrijft ons; Deze actieve tooneelvereeniging, die in het be gin van dit tooneelseizoen zulk een goede ver tolking gaf van het aardige tooheelspel „Vader tje Langbeen", geeft op Zondag 6 Januari a.s. reeds in den Jansschouwburg haar eerste voor stelling in het nieuwe jaar. „Ludamus" heeft met opzet ditmaal een stuk gekozen van een kluchtig en vermakelijk genre, teneinde haar publiek in deze tijden van depres sie en pessimisme, volop gelegenheid te geven zijn zorgen weer eens gul weg te lachen. „Ludamus" heeft daartoe in studie genomen het blijspel „De-Tqnle uit Judië", een stuk met zooveel geestigen en grappigen ifihöud, dat zon der voorbehoud kan worden gezegd, dat Ludamus in haar voormelden opzet volledig is geslaagd. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of al dege nen die de voorstelling van „De tante uit Indië" zullen bijwonen, zullen op Zondag 6 Januari a.s. een avond meemaken, eenerzijds van groote vreugde, en anderzijds van eerlijke bewondering, voor de wijze waarop deze serieus werkende ver eeniging ook „De tante uit Indië" weer heeft ver zorgd. Wie voor deze voorstelling belangstelling heeft, vervoege zich bij Mej. Mien Stam, Overton- straat 6, Haarlem (N.). De Tooneelgroep „Het Masker" (Directie Jan Musoh Ko Arnoldi) zal Zaterdag, 5 Januari a.s., in den Stadsschouwburg de eerste voorstel ling te Haarlem gegeven van „Het Adelaarsjong" (l'Aiglon) van Edmond Rostand, in de bewerking van Balthazar Verhagen. Else Mau-hs zal wederom de titelrol vervullen, terwijl de andere hoofdrollen gespeeld zullen wor den door: Jan Musch (Flambeau), Ko Arnoldi (Metternich), Gusta Chrispijn-Mulder (de Kei zerin), John Gobau (de Keizer). Verder zullen in „Het Adelaarsjong" optreden: Mary Smithuysen, Jacques de Haas, Ank van der Moer, Anton Ruijs, Georgette Reyewsky, Ad van Hees, J. Brand, Willem de Vries, Emile van Stuwe, Lize Servaes, Jos. Liesting, J. van Kers bergen, H. Kemler, F. Middag, Loek van Lennep, C. Pot-hast, H. Sluyter, e.a. Spelleiding: Else Mauhs. Tevens verzoekt de directie van „Het Masker" erop te willen wijzen, dat wegens verbintenis sen het niet mogelijk zal zijn vóór de 2e helft van Februari of de eerste helft van Maart een volgende voorstelling te Haarlem te geven. De heer P. Zeeuw is geslaagd voor het examen Engelsche handelscorrespondentie van de Ver eeniging van Leeraren. De afdeeling Haarlem van den R. K. Metaal- bewerkersbond „St. Eloy" houdt Zaterdag en Zondag in het gebouw St. Bavo haar jaarfeest avonden. „De Vereenigde Hagespelers" zullen deze avonden opluisteren met een opvoedend tooneelstuk. Zondag zal in de parochiekerk van St. Jan te kwart voor tien een plechtige H. Mis worden op gedragen voor de leden van bovengenoemde or ganisatie. Willy was onze poes die wij ruim 11 jaar mochten bezitten. Nu is zij niet meer. Een ge zwel aan het oor dat maar niet wilde ge nezen en ten laatste met tuberculose is ge ëindigd. Gisteren is zij een zachten dood ge storven en vandaag ln den tuin van onze oude buren begraven. Waarom wij schrijven over Willy? Zij was als kind in huis, heel jong en heel klein hebben wij haar cadeau gekregen, nu ruim 11 jaar ge leden. Omdat wij geen kinderen hebben, was 't begrijpelijk, dat Willy het middelpunt was in ons kleine gezin. Sterk is zij nooit geweest en daarom werd zij zoo teer verzorgd. Na ruim vijf jaar kwam er door toevallige omstandigheden een herdershond bij, wat eerst heel niet naar den zin van onze huisgenoote was, maar allengs werd dat beter en de vriend schap tusschen kat en hond was weldra een voldongen feit. Maar Willy had als eersteling de oudste rechten en die heeft zij tot den laat sten dag gehandhaafd. Wij leefden met zijn viertjes en alles, wat wij aten, was ook voor onze kinderen. En nu is er droefheid in onze woning èn bij ons èn bij den hond die zijn vriendinnetje nu al maar zoekt. Nu is alles herinnering, en die herinnering aan onze goede huisgenoote zullen wij niet licht vergeten. Voorloopig blijven wij nu met ons drietjes. S. Een schilder uit Haarlem had van een groen- tenboer 35 K.G. aardappelen gekregen in ruil voor verrichte werkzaamheden. Nu het geld voor velen schaars is, is dit een meer en meer ge bruikelijke weg om schulden te betalen. De een levert een pot verf met het werk, de ander een zak aardappels en men is quitte! De vreugde over de aardappels was echter niet van langen duur, want een controleur van de aardappelwet hield den schilder aan en gaf hem een bekeuring omdat zijn papieren niet in orde waren. Er was geen belasting voor de aard appelen betaald. Voor den kantonrechter be kende de schilder schuld. De belasting was in middels betaald, maar ja, nu was het te laat. De Ambtenaar van het O. M. deelde n.l. mede, dat de aardappelen in beslag genomen waren en verkocht.... Daarmede rekening houdend vroeg de Amb tenaar slechts 3 boete of 3 dagen hechtenis, waartoe de kantonrechter den schilder conform veroordeelde met verbeurdverklaring van de aardappelen, welke ondertusschen wel allang geconsumeerd zullen zijn.... Op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede had hedenmorgen de ter aarde bestelling plaats van mevr. M. E. ElzingaBerlijn, gemeente raadslid voor de Vrijzinnig-Democratische Par tij, echtgenoote van Dr. Elzinga, inspecteur bij het Middelbaar Onderwijs. Zeer velen wenschten de ontslapene een laat ste eer te bewijzen, w.o. het voltallige college van B. en W. te Haarlem en oud-wethouder Mr. M. Slingenberg, vele raadsleden, Dr. M. v. d. Weyst, inspecteur van het Middelbaar Onderwijs in Brabant, de leden der commissie van toezicht M.O., verschillende directeuren van Middelbare scholen, o.w. Pater rector Drs. Th. N. Vlaar, O.E.S.A. Nadat de kist in de aula was opgebaard, sprak de burgemeester, de heer C. Maarschalk, als volgt: Het afgeloopen jaar, dat voor velen meer rampspoed bracht dan zegen, heeft ons voor zijn afscheid nog met een ernstig verlies getrof fen! Het heeft haar, die wij thans naar haar laatste rustplaats geleiden, van ons weggeno men, onverwacht en in den vollen bloei van haar werkzaam leven. Wederom staan wij hier voor een dier ondoor grondelijke beschikkingen van den Almachtige, waarin het ons stervelingen slechts past te be rusten. Allereerst gaan onze gedachten uit naar den echtgenoot, den zoon, de oude moeder, die wij zoo gaarne voor dezen onherstelbaren slag ge spaard hadden gezien. Van onze haitelijke deelneming en onze gevoelens van oprecht me deleven mogen zij zich overtuigd houden. :i Maar ook in de kringen van het Gemeente bestuur, waarin zij door haar lidmaatschap van den Raad, waarvan zij sedert 1931 deel uitmaak te, nader tót ons stond, laat zij door haar ver scheiden een gevoelige leegte achter. De Raad verliest in haar een medelid dat door haar geheele optreden in het bijzonder wanneer zij het woord voerde trof door haar bezonken oordeel en fijne beschaving. Zij sprak slechts wanneer zij inderdaad iets te zeggen had en wie het voorrecht had naar haar in weiverzorgden vorm gegoten voordracht te kunnen luisteren, zal zich niet hebben kun nen onttrekken aan den indruk, dat hier een vrouw aan het woord was, voor wie het raads lidmaatschap niet in de eerste plaats beteekende het spelen van een rol op het politieke tooneel, maar veeleer eene gelegenheid om uiting te geven aan haar heiligste gevoelens waai het betrof bepaalde sociale toestanden. Zij beperkte zich veelal tot die gebieden onzer gemeentelijke huishouding, waarop zij als vrouw kon doen blijken van haar zeer persoonlijke vrouwelijke inzichten. En er heerschte stilte in de vergadering, wanneer haar stem zich deed hooren, overtuigd als men was, dat ook voor politieke tegenstanders van haar wat viel te leeren. En nu God haar wegriep van de haren en van ons, zullen wij haar waardeerend blijven geden ken als eene der onzen, die wij zoo gaarne m ons midden hadden behouden! Zij ruste in vrede. Namens de Vrijzinnig-Democratische Partij te Haarlem sprak wethouder Boes nog een kort woord. Spr. wees er op, dat de overledene ge bruik maakte van de kunst, om naast zorgvol moeder ook een steun voor maatschappelijk werk te zijn. Spr. dankte haar voor haar fijngevoelige en doordachte adviezen. Toen de kist in de groeve gedaald was en met talrijke bloemstukken bedekt, dankte Dr. El zinga voor de belangstelling. Naar we vernemen, is de dochter van den burgemeester van Heemstede, jkvr. M. V. van Doorn, in het huwelijk getreden met Baron Jean Cassel. De plechtigheid, die in het buitenland plaats vond, had, in verband met de ziekte van de echtgenoote van den Heemsteedschen burge meester, in alle stilte plaats. Een van de stoffen die men ln het dagelijksch leven het meest gebruikt is na het keukenzout, de soda. Het keukenzout behoeft men niet meer te maken daar de natuur ons hiervan rijkelijk voorziet, maar voor de soda is dit niet het geval en zijn wij uitsluitend op de chemische techniek aangewezen. Chemisch gesproken is de soda het natrium- zout van koolzuur, het z.g. natriumcarbonaat. Bij gewone temperatuur kristalliseert de soda met 10 moleculen kristalwater tot glasheldere kristallen die aan de lucht gemakkelijk verwee- ren en daardoor dof worden. In de vorige eeuw bestond slechts een procédé volgens hetwelk men soda kon bereiden en wel volgens het „Leblanc sodaproces". Men kan dit sodaproces in de volgende dee len splitsen. Allereerst de inwerking bü verhoogde tempe ratuur van geconcentreerd zwavelzuur op keu kenzout, waardoor glauberzout, natriumsulfaat, en zoutzuur ontstaan. De tweede etape bestaat uit het te gelijk tijdig gloeien van het glauberzout met kalk steen, calciumcarbonaat en koolstof. Theoretisch kan men het tweede gedeelte van het Leblanc sodaproces splitsen in twee gedeel ten door het gloeien van het glauberzout met kalksteen en koolstof, afzonderlijk te bekijken. Gloeit men het glauberzout met koolstof dan zet het glauberzout zich om in natriumsulfide een verbinding van natrium en zwavel. Daar bij dit smelten gelijktijdig kalksteen toegevoegc wordt, werkt het ontstane natriumsulfide in op het aanwezige kalksteen, waardoor ook weer een dubbele omzetting plaats heeft en de soda ont staat. Hierbij treden nu nog verschillende tusschen- producten op, die allemaal weer verwerkt wor den, waardoor het geheele proces een hoogen graad van volmaaktheid bezit. De gesmolten massa wordt daarna met water uitgeloogd, wiaardoor de soda in oplossing gaat en door kristallisatie daaruit gewonnen wordt Zooals reeds boven aangegeven, ontstaat er ook zoutzuur bij deze reacties en een soda- fabriek die volgens het Leblanc-proces werkt, levert dus twee producten, nJ. soda en zout zuur. Tot omstreeks 1870 was men uitsluitend op dit sodaproces aangewezen, maar daarna werd het snel verdrongen door het ammoniaksoda- proces van Solvay. Het ammoniaksodaproces van Solvay is in chemisch opzicht zeer eenvoudig en daarnaast bijzonder fraai. Het principe van dit proces be rust op het volgende: In een koude geconcentreerde keukenzoutop lossing mengt men beurtelings onder verhoogden druk kooldioxyde en ammoniakgas. Men kan zich nu de volgende reacties inden ken. Uit het kooldioxyde en den ammoniak vormt zich het zure ammoniumcarbonaat ook wel am- moniumbicarbonaat genoemd. Dit ammonium- bicarbonaat reageert nu met het keukenzout en hierdoor kristalliseert het zure natriumcarbo naat (gewoonlijk bicarbonaat genoemd) het eerste uit. Dit zure natriumcarbonaat wordt daarna ver hit waardoor het overgaat in het gewone na triumcarbonaat, de soda, en kooldioxyde. Deze laatstgenoemde stof kan daarop weer aan de reactie deelnemen. Is het sodaproces van Solvay eenmaal in gang gezet door uit te gaan van de drie grondstoffen keukenzout, kooldioxyde en ammoniak, dan blijkt dat men de laatste twee stoffen die voor het proces noodig zijn, weer ten deele terug kan winnen. Zooals reeds beschreven, ontstaat er bij de verhitting van het bicarbonaat wteer kooldioxyde en als men de hoeveelheid hiervan berekent blijkt de helft van het totaal ingebrachte kool dioxyde weer teruggewonnen te kunnen worden De verbruikte hoeveelheid kooldioxyde verkrijgt men door verhitting van kalksteen, calciumcar bonaat, dat zich hierbij splitst in kooldioxyde en kalk. Wat de benoodigde hoeveelheid ammoniak betreft, deze wordt geheel gebonden tot ammo niumchloride of salmiak, dit geschiedt bij de dubbele omzetting tusschen het gevormde am- moniumhydrocarbonaat en keukenzout, waar door, zooals reeds beschreven, natriumhydro- carbonaat ontstaat en daarnaast ammonium chloride. Verhit men nu de salmiakoplossing met kalk, deze laatste verkregen uit de kalksteen bü hooge verhitting, dan ontstaat er weer ammo niak dat aan het sodaproces kan deelnemen. Telt men tenslotte het eindresultaat bij elkaar op dan berust het sodaproces van Solvay op de dubbele omzetting tusschen keukenzout en kalk steen, waaruit soda en chloorcalcium ontstaan. Alleen hel chloorcalcium dat hier ontstaat is een vrijwel waardeloos product, dat technisch nog geen: toepassing gevonden heeft. Tenslotte moet volledigheidshalve nog een sodaproces vermeld worden dat in de laatste tien jaar opgang gemaakt heeft, vooral in die streken waar electrische energie goedkoop is. Men onderwerpt een geconcentreerde keuken zout-oplossing aan electrolyse. Zooals bekend, scheidt zich aan de negatieve pool (de kathode) het metaal natrium af, dat direct reageert met het aanwezige water onder vorming van de base natriumhydroxyde. Perst men nu koolzuur gas in de ruimte om de kathode dan vormt zich direct soda. Deze laatste sodabereiding is wel uitermate eenvoudig en levert heele goede re sultaten op. Dr. F. A. F. VERMAST MOSKOU, 2 Jan. (Reuter.) De eerste dag van den vrijen broodverkoop is niet zonder moeilijkheden verloopen. Direct na de opening der winkels vormden zich voor den ingang lange files van menschen. Uit een aantal plaatsen wordt gemeld, dat de voorraad brood niet toereikend was. Er hadden daarop betoogingen van de koopers plaats te gen den hoogen broodprijs. Sterke afdeelingen militie stonden gereed, om grootere demonsrtaties in den kiem te smoren. PARIJS, 2 Jan. (Reuter.) Hedennacht is de D-trein Lyon-Marseille tusschen Vauris en Roches de Condrieu ontspoord. De oorzaak moet gezocht worden in het verzakken van den spoor dijk. Twee bagagewagens, twee postwagens en een restauratiewagen ontspoorden en sloegen om. De gevolgen zouden zich echter slechts tot mate rieele schade beperken. Beide sporen zijn op het oogenblik voor het treinverkeer versperd, zoodat dit over den rechter Rhóne-oever moet worden geleid. Met Bloemink als invaller voor Iseger heeft Haarlem zich na een kalmen wedstrüd in de volgende bekerronde geplaatst. De eerste aanvallen zijn voor Haarlem en als Smit den bal na een voorzet van Hurkmans laat gaan, krijgt De Winter een open doel en met een hard schot wordt Kroeger gepasseerd. 10. De goed spelende Vitesse-spil, de ex- Stormvogelsspeler Schoorl, zorgt dan voor ver plaatsing van het spel en lost zelf enkele harde schoten. Gebouw St. Bavo „Onderling Belang", S uur Bouwvakbond, 8 uur Bestuur Trans portarbeiders, 8 uur Vertrouwensmannen Me taalbewerkers, 8 uur Afdracht Grafische Bond, 8 uur Comité „Winterhulp-Actie", 8 uur. Restaurant De Kioon, Groote Markt En glish Association, 8 uur. Schouwburg Jansweg De Boer-van Rijk- ensemble „Betje", kwart over 8. Stadsschouwburg Tooneelgroep „Het Mas ker", kwart over 8. Rembrandt-Theater Op Hoop van Zegen. Op het tooneel 6 Readyngs, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „Een Meinacht in Weenen" Op het tooneel Suzi Klein; 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „Spion nummer 13", 2.30, 7 en 9.15 uur. Geb. ,,St. Bavo" R.K. Volksbond, 8 uur Proza, 8 u. Gewestelijke vergadering Bouw vakbond, 2 u. Bestuur Grafische Bond, 8 u Bestuur Spoorwegpersoneel, 8 uur Rechts kundig Bureau, 7—8 uur R.K. Bevolkingsbu reau, 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal Concert H. O. V. voor werkloozen, half 3. Rembrandt-Theater „Op Hoop van Zegen" Op het tooneel 6 Readyngs, 2.30 uur, 7 uur en 9.15 uur. Cinema Palace „Een Meinacht in Wee nen" Op het tooneel Suzi Klein, 2.30 uur, 7 uur en 9.15 uur. Luxor-Theater „Spion nummer 13", 2.30 uur, 7 uur en 9.15 uur. Voogd krijgt nogal wat te doen en houdt o.a. enkele schotenvan Dommering. Toch is het deze Vitesse-speler, die na een half uur den stand op 11 brengt. Hierna komt er wat meer gang in het Haarlem-elftal en Polanen geeft Haarlem opnieuw de leiding, 2—1. Smit opent het spel nu met lange ballen en De Winter maakt dan drie keurige doelpunten. Met 5—1 voor Haarlem komt de rust. In de tweede helft is Horsten bij Vitesse uit gevallen, waardoor Reyers rechtsachter komt en Damstee het elftal completeert. Vitesse be gint met snelle open aanvallen en scheidsrech ter Stasse straft stevig afhouden van de Haar lemverdedigers met een strafschop, waaruit Dommering den achterstand tot 52 verkleint. Vitesse is nu sterker en Voogd krijgt heel wat meer werk dan zijn Arnhemsche collega. De uitvallen van Haarlem zijn echter gevaarlüker en na eenige mislukte pogingen is het Polanen, die den voorsprong tot 62 vergroot. De goede Vitesse-linksbuiten Meeuse is het ten slotte, die met een hard schot den eindstand op 63 brengt. Het was 't bestuur van den Haarl. Hengelaars- bond den laatsten tijd opgevallen, dat bü hengel- wedstrüden steeds dezelfde leden de prüzen wonnen, zoodat het bestuur aannam, dat er bij de niet-prijswinnaars iets aan hun spullen ha perde, zoodat het besloot een oefenöchtend te te houden. Zooals andere sportvereenigingen een trainer benoemen, wezen zij eenige instructeurs aan, en kon ieder lid op dien oefenochtend, welke werd gehouden op Zondag 30 Dec., inlich tingen bekomen. Ofschoon deze oefenochtend niet druk was bezocht (terwül is komen vast te staan, dat htf zeer leerzaam was) mochten de instructeurs toch het genoegen smaken, dat hun leerlingen na eenige theoretische en practische aanwü'zingen in staat waren zulk een aantal vischjes te vangen, als hun voordien nog nooit op een ochtend ge beurd was. In 3 uur tüds werden er eenige honderden verschalkt, de minste leerling had dezen keer 30 vischjes, terwijl het hoogste aantal 59 was, voorwaar voor de instructeurs van den Haarl. Hengelaarsbond een mooi succes, zoodat besloten werd als het mooie weer aanhoudt en 't water open blijft, dat deze oefenochtend ennog eenige keeren herhaald zullen worden. Dank zij de voorbeeldige activiteit van het bestuur van bovengenoemde vereeniging, telt het aantal leden van „St. Bavo" momenteel niet minder dan 37. Hiervan bestaat de afdee ling dammen uit 19 en de afd. schaken uit 18 spelers. Ditmaal vermelden wü eenig nieuws betreffende laatstgenoemde afdeeling. Aange zien vele deelnemers aan de schaakcompetitie regelmatig hun wedstrijd-partij spelen, loopt deze competitie vlot van stapel. Het bestuur stelt op het oogenblik al pogingen in het werk om voor de schakers wedstrüden te organiseeren met andere vereenigingen. Wü moeten hierbü echter opmerken, dat er jammer genoeg nog maar heel weinig R. K. Schaakclubs bestaan. Gaarne erkennen wü dan ook dat het „kleine" Heemstede met zijn R. K. Schaakclub „St. Bavo" vele groote steden en dorpen in dezen 'n voorbeeld is hetwelk zeer zeker navolging verdient. Voor belangstellenden deelen wü nog mede, dat de clubavond van „St. Bavo" plaats heeft op Dinsdagavond in het R. K. Vereeni- gingsgebouw aan den Heerenweg te Heemstede. Ten slotte publiceeren wij den stand op heden van de schaakcompetitie, welke er thftns uit ziet als volgt: ges. gew. rem. verl. pnt. J. Boot 6 6 6 A. Voordenhake 4 4 4 G. Boot 2 2 2 H. v. d. Weiden '43 1 3H G. v. Tongeren 4 3 13 J. Olyerhoek 4 2 1 1 2V- G. de Zwart 5 4 1 4 F. Boting 4 2—22 J. Groenland 4 2 2 2 E. Voordenhake 7 4 3 4 G. Vinke 3 1—21 C. v. d. Mei 3 1 2 1 W. Herbst 5 2—32 G. v. d. Eem 4 1 3 1 T. Schouten 4 4 C. v. d. Erf 4 4 Peperkom 2 2 P. v. Tongeren 3 3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2