Uitspansel in Januari Plaats dan een „Omroeper' g voor 75.000 gezinnen Kloris en Roosje. Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? De Bruiloft van SATURNUS VERDWIJNT iiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiuiiiuiiiiimmuiiuuuimmmiuil @mniii!iiiininiiiiniiniiiiiiiiiiiimiiniiiini!iiiniiii!iiiiiiiii!!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiii!iiiiniiiiniu!iniiiiiiiuiiiiii| iiimniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii WOENSDAG 2 JANUARI 1935 Interessante astronomische ver schijnselen in het sterren beeld ,JDe Kreeft" Sirius, de helderste ster AUTOMOBILISME STERRIT NAAR MONTE CARLO De Nederlandsche deelnemers INVOER UIT DUITSCHLAND Regeling voor importeurs DRIESTEDENWEDSTRIJD TE HOORN De samenstelling der ploegen Naar den Engelschen vloot- schouw Groenten-distributie BELGISCHE DOUANESTUKKEN Prijs taxegedeelte consumptiemelk Een film van Speenhoff Laagste en hoogste koersen Crisisbesluiten 5 uun Sferrel/jd Jo Buziau, Siem Niauwanhuizen en Willy Walden in da nieuwe Bouwmeester-revue .Met vlag en wimpel", waarvan de premiere op 1 Januari te Rotterdam werd gegeven, en waarbij Buziau tevens zijn veertig-jarig tooneeljubileum viert Jules Varstraete en mevr. de Sablairolles als Thomasvaer en Pieternel, spraken den gebruikelijken Nieuwjaars- wensch uit bij de traditioneele opvoering van de bruiloft van .Kloris en Roosje" in den Amsterdam sehen Stadsschouwburg De begrafenis van vijf der slachtoffers van het vreeselijk auto-ongeluk te Emmer Compascuum heeft Maandag onder groote belangstelling plaats gehad De spoorwegverbinding Schagen Ewijcksluis is met ingang van 1 Januari opgeheven. Een kijkje tijdens hel vertrek van den laatsten trein uit Schagen, hetgeen met eenlg ceremonieel gepaard ging FOTOREPORTAGE De voorbereidende werkzaamheden voor den bouw van de nieuwe beurs aan den Coolsingel te Rotterdam ZON: De tijdsvereffening bedraagt op 1 Jan. f 3m6s; 6 Jan. f 5m26s; 11 Jan. j- 7m35s; 16 Jan- 9m29s; 21 Jan. Um6s; 26 Jan. f 12m 25s; 31 Jan. f 13m24s. Deze bedragen geven, opgeteld bij den waren tijd, den middelbaren tijd! De declinatie der zon neemt toe van23°1 tot 17°4. Haar middaghoogte neemt daar door toe van 14°9 tot 20°6 en haar dagboog van 7u40m tot 9u7m (voor 52° N.Br.)Op 2 Januari bereikt de aarde het perihelium van haar jaarlijksche ellipsvormige baan om de zon. Op 5 Januari vindt een gedeeltelijke zonsver duistering plaats, die echter in Nederland niet waarneembaar is. MAAN: 5 Jan. N_M; 11 Jan. E.K.; 19 Jan. V.M; 27 Jan. L.K. Op 19 Januari vindt een totale maansverduistering plaats. Midden der verduistering 16u08m; opkomst der maan: 16ul7m; ondergang der zon 16u23m; einde der totale eclips: 16u51m; uittrede uit de kernscha- duw: 18u01m; einde der eclips 19ul5m. PLANETENMercurius gaat aan het einde der maand ongeveer anderhalf uur na de zon onder. De oostelijke elongatie valt op 1 Febr. (18°). Wellicht is de planeet aan den avond hemel waarneembaar. Venus komt langzamerhand uit de avond schemering te voorschijn en wordt aan het einde van de maand wellicht aan den avondhemel zichtbaar. Op 26 Jan. 's avonds en 31 Jan. des avonds staat Mercurius 0°6, resp. 1°8 ten noor den van Venus. Mars beweegt zich rechtloopend in de Maagd. Begin Januari komt de planeet ongeveer te middernacht op, einde Januari ongeveer 11 u. 's avonds. De helderheid neemt toe van lmO tot 0m4. Begin Januari staat Mars niet ver van de ster der derde grootte: gamma Virginis. Jupiter beweegt zich rechtloopend in de Weegschaal. Begin Januari komt de planeet om ongeveer half vier des morgens op, einde Januari om ongeveer 2 uur 's nachts. Satumus verdwijnt langzamerhand in de avondschemering. Begin Januari gaat de planeet om ongeveer half acht 's avonds onder, einde Januari reeds om 6 uur. De planeet beweegt zich rechtloopend van den Steenbok naar den Waterman. Het Zodiacale Licht is nog niet geschikt voor de waarneming. STERRENBEELDEN: Boven het Zuiden, ap het verlengde van de lijn, die door de sterren van den gordel van Orion gevormd wordt, prijkt Sirius (schijnbare grootte Im6; spectrum A°), de helderste ster van den geheelen hemel en de kenmerkende ster van het sterrenbeeld de Groote Hond (Canis Major). Haar parallaxe bedraagt 0"36 (haar afstand dus 9 lichtjaren). Iets ten zuiden van het ver lengde van de verbindingslijn van gamma en alpha Orionis (Bellatrix en Beteldjuza) staat Procyon (schijnbare grootte 0m5; spectrum Ao; parallaxe 0"30; afstand 11 lichtjaren), de hel derste ster van den Kleinen Hond (Canis Minor) Sirius en Procyon zijn beide physische dubbel sterren met zeer zwakke begeleidsters (grootten resp. 7 m. en 13 m.) De periode van het Sirius- stelsel is 50 jaren, die van het Procyonstelsel is 39 jaar. De Groote Hond bevat den open sterren hoop M 41, die reeds voor het bloote oog als een ijl, wazig vlekje zichtbaar is en een afstand van 1300 lichtjaren heeft. De Eenhoorn (Monoceros) bevat twee heldere open sterrenhoopen: N. G. C. 2244 en M 50, die respectievelijk de afstandep 4000 en 2700 licht jaren hebben. Tusschen den Leeuw en de Tweelingen staat het kleine sterrenbeeld de Kreeft (Cancer)Zêta Cancri is een intersessante dubbelster. Beide componenten wentelen om haar gemeenschap pelijk zwaartepunt in 58 jaren. De halve groote as der schijnbare relatieve baan bedraagt 0"87. Op 5"5 afstand staat zêta C, die physisch met zêta A en zêta B verbonden is en door onregel matigheden in haar beweging aantoont een be geleidster, zêta D te bezitten. Deze vierde com- ponente van het veelvoudige stelsel zêta Cancri is tot nu toe onzichtbaar. Zêta C en zêta D wen telen in 17 jaren om elkaar. Het feit, dat men weet welken omlooptijd 2 sterren om elkander hebben, terwijl een der componenten toch on zichtbaar is, vormt een interessant astrono misch vraagstuk, waarop wij hier niet kunnen ingaan. De Kreeft bevat twee mooie sterrenhoo pen: M 44, Praesepe of de Krib, die zich aan ons oog voordoet als een lichtend wolkje (af stand 450 lichtjaren) en M 67, met een afstand van 2400 lichtjaren. Copyright Redactie „Hemel en Damp kring" en V. K. P. (Nadruk verboden). Ofschoon de officieele deelnemerslijst pas in het begin van Januari door het Comité dat den Sterrit van Monte Carlo organiseert bekend zal worden gemaakt is de K. N. A. C. toch reeds in staat eenige gegevens te verstrekken omtrent de Nederlandsche deelneming. Voor zoover bekend zijn 19 Nederlandsche inschrijvingen voor den Sterrit binnengekomen en wel van de volgende landgenooten: E. A. C. Cornelius te Arnhem met D. K. W., startplaats Palermo; W. H. Vroom te Amsterdam met Ford, startplaats Palermo; J. J. C. Taets van Amerongen te Ermelo met Ford, startplaats Palermo; J. v. d. Heyden te den Haag met Stu- debaker, startplaats Palermo; C. L. Sanders te Eerbeek met S. S., startplaats Amsterdam; E. Zweerts de Jong te Bennebroek, met S. S., start plaats Amsterdam; Jhr. M. R. van Lennep te den Haag, met Triumph Special, startplaats Pa lermo; H. L. G. Koopman te Amsterdam met B. M. W., startplaats ümea; J. A. van Beeck Calkoen te Maartensdijk met Ford, startplaats Palermo; G. Bakker Schut te Voorburg met Ford, startplaats Tallinn; F. W. W. Baron van Tuyl van Serooskerken te Heemskerk met Ford, startplaats Amsterdam; Ch. Polis te Maastricht met Ford, startplaas Palermo; P. Weber te Leeu warden met Ford, startplaats nog niet bekend; J. Th. Fermont te den Haag met Mercedes, start plaats Palermo; H. Th. van Marken te Aerden- hout met Talbot, startplaats nog niet bekend; Mr. G. J. W. Zeehuizen te Laren met Wolseley, startplaats Berlijn; Mr. N. Fissette te Maas tricht met Ford, startplaats Palermo; Mr. P. F. M. Kessels te Tilburg met Hillman Minx, start plaats Amsterdam; Mr. A. H. A. M. Testers- Demeulemeester met Packard, startplaats Am sterdam. De inschrijvingen van kapitein Ch. Polis en N. Fissette zijn geschied voor de afdeeling Lim burg van het Vrijwillig Landstormcorps Motor- dienst. De bemanningen zullen bestaan uit kor poraal J. A. v. d. Linden en vrijwilliger L. v. d. Hombergh uit Venlo en de vrijwilligers N. Fis sette, M. Tielens en R. Tielens uit Maastricht, onder leiding van kapitein Ch. Polis. Voor importeurs van goederen van Duitschen oorsprong, ten aanzien van welke goederen hier te lande contingenteeringsmaatregelen van kracht zijn, is het volgende van belang voor den gang van zaken in het jaar 1935. Ten aanzien van den invoer uit Duitschland zal geen onderscheid meer worden gemaakt tus schen gewone en extra-toewijzingen, terwijl voor Duitschland met speciale contingenteerings- termijnen geen rekening meer zal behoeven te worden gehouden. Dit brengt mede, dat het Crisis Invoerbureau de voor den invoer uit Duitschland bij verdrag vastgestelde contingenten, behoudens een ge ringe reserve voor bijzondere toewijzingen zal kunnen verdeelen over bepaalde toewijzingster mijnen, waarvan de eerste is vastgesteld op den termijn van 1 Januari 1935 tot en met 31 Maart 1935. In deze toewijzingsperiode kan dan den im porteurs toewijzing worden verleend voor 25 pCt. van den voor den invoer uit Duitschland vast gestelde verdragscontingenten. In geen geval zullen de in dit kwartaal niet gebruikte toewijzingen en vergunningen kunnen worden verlengd, zoodat de niet geïmporteerde hoeveelheden voor den betrokken importeur ver loren zijn. De hoeveelheden, welke beschikbaar blijven, zullen echter onder nader bekend te maken voorwaarden worden verdeeld. Het Crisis Invoerbureau zal een dezer dagen een aanvang maken met de afgifte der toewij zingen. Het ligt in de bedoeling zoo spoedig mogelijk daartoe gelegenheid bestaat de volgende toe wijzingstermijnen bekend te maken. Voorts zal, zoo mogelijk, ook nog voor den eersten toewij- zingstermijn, rekening worden gehouden met den invloed van het seizoen. Op Zaterdag 5 Januari organiseert de ver- eeniging U. D. I.W. V. O. te Hoorn een drie- stedenwedstrijd Amsterdam Den Haag Rotterdam, zoowel voor dames als heeren. De ploegen zijn hiervoor als volgt samengesteld: Dames J. Houtschild, F. van Leeuwen, A. van Schaik en G. Lasschuyt; heeren F. de Waal, J. v. d. Heyden, F. Wedel en P. van Dam. Rotterdam: Dames S. Koster, M. Liesker, W. Kooren, R. van Vliet en heeren L. F. van Slangen, J. van Genderen, H. J. Kok en W. J. Verhoekx. Amsterdam: Dames W. Wolzak, T. Paezens, J. H. Pieters en W. F. Fieseler, heeren J. van der Vinden, E. Jacobs, M. Agsteribbe en W. Kuchlein. Naar wij vernemen zal het mailmotorschip „Indrapoera" van den Rotterdamschen Lloyd in Juni 1935 een speciale reis naar Spithead ma ken, teneinde Nederlandsche belangstellenden in de gelegenheid te stellen getuige te zijn van de Engelsche vlootschouw, die aldaar zal worden gehouden. In verband met het zilveren jubileum van den Engelschen Koning belooft deze revue de grootste te worden sedert den wereldoorlog. In de week van 6 tot en met 12 Januari 1935 zullen de volgende groenten verkrijgbaar zijn; Savoye kool, roode kool, kroten, wortelen, uien en knolraap. Zooals bekend is, moeten degenen, die deze groenten wenschen te verkrijgen hun bestel lingen opgeven op Woensdagmiddag 2 Januan aan de loketten van het Crisisbureau. Van het Centraal Bureau voor Veilingen te 's-Gravenhage is de beschikking verkregen over een groot aantal receptenboekjes. Deze boekjes zullen bij de eerste uitgifte der groenten in de distributielokalen gratis worden uitgedeeld. De K.N.A.C. meldt: De nieuwe bepalingen ten aanzien van niet tijdig afgeteekende Belgische auto-grensdocu- menten zijn weer geheel ingetrokken. Deze hielden o.m. i'n, dat niet afgeteekende stukken uiterlijk binnen een maand na reclame moesten worden ingezonden en dat vooi^ ieder document, dat moest worden gereclameerd een boete van 20 Belga's zou worden geheven. Uit den aard der zaak bracht dit vele be zwaren met zich, zoodat de K.N.A.C. zich hier over met haar zustervereeniging in België in verbinding stelde. Thans heeft de Belgische Regeering de oude regeling van voor 1 December jl weder in eere hersteld. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 6 Januari tot en met 12 Januari 1935 de prijs voor het taxegedeelte van consumptiemelk, gekocht op Regeeringscontract, is bepaald op 6'4 cent per liter, met dien ver stande, dat voor melk van de eerste klasse deze prijs wordt verhoogd met de kwaliteitspremie en, voor die van de derde klasse wordt verminderd met de kwaliteits-afdracht van 14 cent. De afdracht van andere in consumptie ge brachte melk is vastgesteld op 2 cent per liter. Naar wij vernemen heeft de heer J. H. Speen hoff een ontwerp-draaiboek gemaakt voor een deels ernstige, deels vroolijke, groote film, met als steeds wederkeerende melodie, die van het bekende liedje van Speenhoff „Een brief van moeder aan haar zoon, die in de nor zit." De aanvullende muziek wordt eveneens geput uit de vele volkswijsjes van Speenhoff. De ti tel van de film zal zijn: „Moeder's Hanepootjes" of wél „Moeder's Brief." Verschenen is de 27ste uitgave van het boekje „Laagste en Hoogste Koersen" gedurende de laatste tien jaren, verzorgd door Arnold Gi- lissen's Bank. Tevens zijn daarin opgenomen de laagste en hoogste bankdisconto's der voornaamste geld- centra, de prijzen der voornaamste producten als koper, rubber enz., alsmede een staat der tabaksinschrijvingen. Verder bevat hét boekje de dividenden gedurende de laatste tien jaren van alle officieel genoteerde fondsen. 31 December zijn uitgegeven de Staatsbladen, bevattende: Besluit van 27 December, tot wijziging van artikel I van het Crisis-Tuinbouwbesluit 1933 I. Besluit van 27 December, tot toepassing van de artikelen 9 en 13 der Landbouw-Crisiswet 1933 en van het Crisis-Organisatiebesluit 1933 op gewassen van den tuinbouw. Besluit van 29 December, tot wijziging van het Crisis Vervoerbesluit 1933. - 6 JAN. 22 U. 22 OCT. 3 U. 6 NOV. 2 U. 5 FEB.20 U. 20 n 19 U. S7MRT 18 U. 6 DEC O U. 22 n 23 U/ ZUIP «STER DER JS2S GROOTTE •STER DER 5? GROOTTE OF ZWAKKER 2 DUBBEL5TER O VERANDERLIJKE ST. II NEVELVLEK X STERRENHOOP

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4