Het vlootverdrag opgezegd N 1 ><j>BGELMv^N Autobus tegen boom GEMATIGDE WOORDEN DREIGENDE GEBAREN GYSBREGHTTRADITIE WOENSDAG 2 JANUARI 1935 Nieuwe overeenkomst noodig LANDBOUW-CRISISBUREAU R. K. ONDERWIJZERESSEN BIJ HET V. O. voorkomt lastig starten bij koude. Deze super olie behoudt, onafhankelijk van de heerschende tempera turen, het buitengewone smeervermogen dat een volmaakte smering waarborgt. DE SUPER OLIE HAAGSCHE GEMEENTERAAD Geen bezuiniging op de „Handelingen" ARTISTIEK ADVISEUR Van de H. Landstichting te Nijmegen NA DE CONFERENTIE Nieuwjaarswenschen van Dr. Nagaoka aan den Gouver neur-Generaal ROYALE GIFT Voor de keuterboertjes PROF. DR. KARL BARTH LOONSVERLAGING BIJ DE MIJNEN Vechtpartij te Nijmegen Messentrekker ernstig gewond Wielrijder door trein gegrepen Op het kantje af aan den dood ontsnapt ERNSTIG AUTO-ONGELUK Luxe-wagen rijdt bij Wassenaar tegen een boom JONGEN DOODGEREDEN „TABIAN" THUIS Het Amsterdamsche volk blijft zijn grootsten tooneeldichter Vond ei eer en Drie eeuwen levende kunst Moeder heeft gelijk POGOEDE ZEEP STAAT Zes gewonden, van wie viei vrij ernstig BURGEMEESTER WAUGH IN INDIË Aan de gevolgen overleden De postvluchten og net op het nippertje binnen den daar voor vastgestelden termijn heeft Japan het vlootverdrag van Washington offi cieel opgezegd. Erg veel ontsteltenis heeft dit niet gewekt. Daarvoor heeft Japan reeds te lang en te duidelijk met deze opzegging gedjeigd. Van het begin der voorbesprekingen te Londen voor de te houden vlootconferentie af heeft Japan zich op het standpunt gesteld, dat het verdrag van Washington met zijn voorgeschre ven vlootverhouding van 5,5,3 tusschen de Ver- eenigde Staten, Engeland en Japan niet meer strookte met de Japansche eer, de gewijzigde omstandigheden en de taak van „handhaver des vredes", welke het in het Aziatisch deel van den Stillen Oceaan zichzelf heeft aangematigd. De pariteitseisch, welken Japan tevergeefs als een pressiemiddel tijdens die voorbesprekingen heeft trachten uit te spelen, is voor Japan niet alleen een machtskwestie, maar ook een pres- tige-kwestie geworden. Het wil op voet van volkomen gelijkheid met Amerika en Engeland behandeld worden en de vrijheid hebben zijn „verdedigings"-stelsel zonder eenige bsperking in te richten, zooals het dit zelf het beste acht. Indien het Japan werkelijk en uitsluitend om zijn „verdediging" te doen was, zouden de Ver- eenigde Staten waarschijnlijk niet zulke on- overkomenlijke bezwaren tegen het inwilligen van den Japanschen pariteitseisch hebben gehad. Maar Japan verstaat onder „verdediging" be scherming en handhaving van de in strijd met de verdragen veroverde en internationaal niet gelegaliseerde machtspositie op het Aziatische vasteland en stelselmatige uitbreiding daarvan tot een onaantastbare overheersehing. Noch Amerika, noch Engeland, noch Sovjet-Rusland kunnen met deze Japansche opvatting van „zelfverdediging" instemmen. Sovjet-Rusland betracht evenwel tegenover het imperialistische Japan een uiterste lankmoedigheid, omdat het alle kracht en aandacht noodig heeft voor den nog steeds niet voltooiden opbouw van zijn socia- listischen staat. Wel is het bezig de verbindin gen met Oost-Siberië, welke door het niet meer te voorkomen verlies van den Oost-Chineeschen spoorweg ernstig worden benadeeld, te verbe teren en Wladiwostock te modemiseeren van een ouderwetsch ruiterpistool tot een mechani sche browning op de borst van Japan, maar verder laat het voorloopig alles over zijn kant gaan. Engeland heeft met compromis-voorstellen den bemiddelaar willen spelen tusschen de stijf op hun tegenovergestelde stukken staande Ame rikanen en Japanners, doch zonder succes. De voorbesprekingen te Londen zijn wat men noemt „opgeschort" en Japan heeft met zijn vast houdendheid bereikt, dat Amerika en Engeland elkander nader zijn gekomen. Naar aanleiding van de officieele opzeg ging van het verdrag van Washington heeft de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken Cordell Huil een in schijn zeer gematigde verklaring afgelegd, welke even wel in de kern even onkraakbaar hard was als de vroegere. Japan heeft natuurlijk het recht het verdrag van Washington op te zeggen, maar dient dan ook de consequenties daarvan te aan vaarden. Welke deze consequenties kunnen zijn, bewijzen het plan om door Nicaragua een ka naal te graven, dat de eventueele doorvaart van de Amerikaansche vloot van den Atlanti- schen naar den Stillen Oceaan, welke doorvaart thans alleen door het Panamakanaal moet geschieden, aanzienlijk zal vergemakkelijken en bespoedigen, en het plan tot het houden van Amerikaansche vlootmanoeuvres in het Noord- Oostelijk deel van den Stillen Oceaan op een zoo uitgebreide schaal als nog nooit is geschied, alsmede het voornemen om Amerikaansche ma rine-bases op de Philippijnen en de Pacific- eilanden in te richten, waartoe de Vereenigde Staten door de opzegging van het verdrag weer vrijheid hebben gekregen. Bovendien laten de opvoering der Amerikaansche marinebegrooting, de versnelde schepenbouw in de Vereenigde Staten, het denkbeeld om den Philippijnen in plaats van volledige onafhankelijkheid der do minion-status te verleenen en de versterking van Singapore door Groot-Brittannië niets aan duidelijkheid te wenschen over. De Pacific- politiek van Japan stimuleert tot een hervat ting van een breidelloozen bewapeningswedloop ter zee, en al bewteert Japan ook, dat het niet bang is voor zulk een bewapeningswedloop, feit is, dat zulk een wedloop de toch al uiterst ha chelijke economische verhoudingen in Japan in een ruïneuze verwarring zou kunnen sturen. Vandaar dan ook dat Japan heeft voorgesteld een voor allen gelijkelijk geldende maximale Vlootbeperking door te voeren, binnen welke totaal-beperking echter ieder zijn vrijheid zou behouden. Het duurt nog twee jaar, voor de mogend heden van de bepalingen van het opgezegde verdrag geheel bevrijd zijn, en binnen dezen tijd hoopt Japan op een nieuwe overeenkomst op de basis van zijn voorstellen. Het ziet er niet naar uit, dat voorloopig veel kans daarop be- Men verzoekt ons opname van het volgende: Het college van Regeeringscommissarissen voor de uitvoering van de Landbouw Crisiswet 1933 zou het zeer op prijs stellen, indien schrij vers, c.q. uitgevers van in brochurevorm of als ^verdruk verschenen artikelen, redevoeringen, Verslagen, etc. de landbouw-crisismaatregeien eri de daarmede samenhangende handelspolitiek betreffende, één, zoo mogelijk meerdere exem plaren daarvan zouden willen doen toekomen aan de afd.: Documentatie van het Landbouw Crisisbureau, Lange Voorhout 3, 's Gravenhage. Hiermede zou worden bereikt, dat de be voegde instanties voortdurend op de hoogte blij ven van eventueele wenschen en bezwaren, waaraan zij dan de noodige aandacht kunnen besteden. staat. Behalve Japan wenscht ook Frankrijk een nieuwe vlootovereenkomst, doch daar het een nieuwe regeling op geheel andere gronden dan Japan verlangt, heeft het Japan geweigerd gezamenlijk het verdrag van Washington op te zeggen. De houding van Frankrijk wordt sterk beïnvloed door die van Italië. Indien de Italiaansch-Fransche toenadering, waaraan thans krachtig gewerkt wordt, een feit wordt, zal er ook op vlootgebied een beide Latijnsche landen bevredigende regeling te treffen zijn. Japan heeft geprofiteerd van de moeilijkheden in Europa om zijn expansie-politiek met geweld door te zetten, maar thans is in Europa een lichte ontspanning ingetreden en neemt Enge land actief aan de organisatie des vredes deel om de handen tegenover Japan vrij te krijgen. Japan zal moeilijk terug kunnen keeren op den eenmaal ingeslagen keizerlijken weg, maar de tijd kan komen, waarop het zal gaan inzien, dat het wellicht beter is ten halve te keeren dan ten heele te dwalen. Het is echter ook mogelijk, dat Japan zijn gruwelijke hara-kiri- traditie ook in de politiek zal hooghouden en dan is vermoedelijk het leed van Japan en dat van de geheele wereld niet te overzien. Donderdag 27 December hield de R. K. Dio cesane Bond van Onderwijzeressen bij het V. O. - St. Theresia van Avila in het gebouw van den „Katholieken Kring" te Rotterdam zijn jaarvergadering. Met vreugde constateerde de voorzitster, mej. S. de Wit, dat de bond gedu rende zijn bestaan van pas anderhalf jaar zijn levensvatbaarheid voldoende bewezen heeft. De vijf afdeelingen tellen reeds meer dan 300 leden. Het hoofdbestuur blijft het als een voorname taak beschouwen, krachtig te arbeiden aan den verderen uitbouw van den Bond. Met verschillende Schoolbesturen werd reeds contact gezocht en verkregen, terwijl een audiëntie bij Z. H. Exc. den Bisschop, teneinde de belangen der leden te bepleiten, is aange vraagd en in uitzicht werd gesteld. Met groote erkentelijkheid maakt de voorzitster gewag van den steun, die de bond van sijn Geestelijken Adviseur, den zeereerwaarden heer C. Mol, mocht ondervinden, speciaal in de pogingen om verbetering te verkrijgen in de rechtspositie van het personeel der scholen voor V. O. Met groote meerderheid van stemmen werd het voorstel der afd. Amsterdam en Rotterdam aanvaard, om over te gaan tot stichting van een eigen bondsblad. Na de pauze hield mejuffrouw J. Schoonha- gen, hoofd eener R. K. school voor V. O. te Am sterdam, voor een aandachtig gehoor een inte ressante lezing over „Het zingen der kleuters". Na de vergadering werd de dag besloten met een excursie naar de R. K. Montessorischool der Zusters Dominicanessen aan de Walenbur- gerweg. Cssolube Essolube AMERICAN PETROLEUM COMPANY GEBOUW PETROLEA, 's-GRAVENHAGE M. 3 VI4 De gemeenteraad der residentie heeft het jaar 1934 niet goed besloten door een bezuiniging af te wijzen, waaraan toch heusch niet zooveel be zwaren kleefden als in het debat door de meeste sprekers werden naar voren gebracht. Het betrof de vervanging van de „Handelin gen" door een analytisch verslag. In een vergadering, welke op zichzelf één doorslaand argument was voor de invoering van zulk een verkort raadsverslag het aantal malen, dat men in herhaling viel, was iegio hebben de sociaal-democraat Hus, de Chri'-te- lijk-Historische afgevaardigde Folmer, de Ka tholiek Guit en de Liberaal van Berestijn de na- deelen daarvan breed uitgemeten, terwijl de Anti revolutionair Duymaer van Twist en de Soci aal-democraat Vliegen, die in den Amsterdam- schen raad jarenlang ondervonden neeft, dat een goed analytisch verslag uitnemend voldoet, het voorstel verdedigden. Ondanks een keurige verdediging van burgemeester de Monchy ook hij heeft goede herinneringen aan het kort vei - slag uit zijn Arnhemsche tijd heeft de raad deze bezuiniging, die 25 pet. bedraagt van het thans aan de „Handelingen" bestede bedrag, niet geaccepteerd. Met 20 tegen 16 stemmen ver wierp zij het voorstel van B. en W. Alleen de Katholieken Quant en Feber (Wethouders), de Anti-revolutionairen de Vries (wethouder), Van der Loo, Duymaer van Twist, van Steenbergen en Smitskamp, de Vrijzinnig-democraten me vrouw RosVrijman en Prof. Josephus Jitta, de Liberalen Prof. van der Bilt (wethouder) en Dr. Polak, de Christelijk-Historische afgevaar digden Snoeck Henkemans (wethouder), de Niet en Hartman, de Sociaal-democraat Vlie- Nieuwjaarsreceptie bij den president van de Fransche republiek, Lebrun. De bui tenlandsche diplomaten voor het Elysée gen en de Hervormd-Ge reform eerde Michon hebben aan het voorstel hun stem gegeven. Een zeer langdurig comité-generaal is voor afgegaan aan de benoeming van den heer P. de Graaff, directeur van het Reinigings- en Ont- smettingsbedrijf te Dordrecht, tot directeur van de Haagsche Gemeentereiniging. In den gemeenteraad van Berlicum (N.-Br.) in zijn vergadering van Zaterdag 29 Decem ber 1934 benoemd tot Artistiek Adviseur, den bouwkundig ingenieur Como Stuyt, architect, Bezuidenhout 195, te 's-Gravenhage, zoon van wijlen den heer Jan Stuyt, die in dezelfde kwa liteit de Stichting van hare oprichting af heeft bijgestaan. BATAVIA, 31 Dec. (Aneta.) Dr. Nagaoka, de voorzitter der Japansche delegatie voor de han delsbesprekingen, deed bij zjjn vertrek uit Ned.- Indië den Gouverneur-Generaal een telegram toekomen waarbij hij zijn erkentelijkheid be tuigde voor de welwillendheid door Zijne Excel lentie gedurende Nagaoka's verblijf te Batavia betoond. Hij wenschte verder allen voorspoed voor Ned. Indië in het algemeen en voor het Dandvoogde- lijk gezin in het bijzonder. In den gemeenteraad van Berlicum (U.-Br.) heeft de voorzitter medegedeeld, dat door Jhr. F. van Rijckevorsel, een gift van 1000 is ge schonken, die zal worden verdeeld onder de keuterboertjes, die het in deze zware tijden zoo zeer moeilijk hebben. Een aantal Nederlandsch theologen, onder wie verscheidene hoogleeraren, heeft zich volgens het „Handelsblad" in een comité vereenigd, dat wil trachten prof. dr. Karl Barth, den wegens zijn weigering om den eed aan Hilter af te leg gen ontslagen theologischen hoogleeraar te Bonn, aan de Utrechtsche universiteit te ver binden. Met 1 Januari zijn de loonen van de beamb ten den Oranje Nassau-mijnen met ongeveer vjjf procent verlaagd tengevolge van een ver mindering der jaarlijksche gratificatie en ver hooging der pensioenbijdrage. Dinsdagnacht heeft aan den Weurtschen Weg te Nijmegen een vechtpartij plaats gehad, waar bij een persoon zeer ernstig werd gewond. De betrokkenen waren zes personen, die bijeen waren in verband met de jaarwisseling en zich na twaalven met kaartspelen vermaakten. Men kreeg ruzie en is daarna de straat op gegaan om de zaak uit te vechten. Zekere J„ die een klap had gekregen, trok een mes, waarop G., die een steekpartij wilde voorkomen, J. een klap tegen het hoofd gaf, De man viel achterover met zijn hoofd tegen den rand van het trottoir en bleef bewusteloos liggen. Eenige voorbijgangers waarschuwden de po litie en den gemeentelijken geneesheer, dokter Woltering. Deze constateerde, dat J. een ern stige schedelbreuk had bekomen en gedeeltelijk verlamd was. De man werd per politie-brancard naar het Wilhelmina-ziekenhuis vervoerd. He denavond was hij nog niet bij kennis. G. werd door de politie een verhoor afgenomen en heden weer op vrije voeten gesteld. Na het gebeurde eindigde de vechtpartij. De mannen bleken allen eenigszins onder invloed van sterken drank te verkeeren. Maandagavond stak de 28-jarige de B„ uit Oss, op zjjn rijwiel den overweg aan de Kant- steeg tusschen Berghem en Oss over. Hij werd daarbij gehinderd door een hond, die tegen hem opsprong, zoodat hij op den spoorweg kwam te vallen, juist op het oogenblik, dat de snel trein uit Nijmegen naderde. B. kon zich nog terzijde werpen, en werd slechts aan zijn voet verwond. De fiets werd meegesleurd en bleef gedeeltelijk op de locomotief hangen. B. is op handen en voeten naar een nabij- zijnde boerderij gestrompeld, waar men dr. F. uit Oss waarschuwde. Met een deerlijk vermink ten voet is B. per auto naar het ziekenhuis overgebracht. Dinsdagavond omstreeks 11 uur heeft op den Leidschestraatweg onder de gemeente Wasse naar een ernstig auto-ongeluk plaats gehad Op genoemd tijdstip reed in de richting van Den Haag eèn personenauto, bestuurd door den heer S. uit Amsterdam. De wagen maakte een slingerende beweging, raakte allereerst eenige kleine boompjes en kwam daarna via het rijwielpad tegen een boom tot stilstand. De bestuurder, de heer S. werd zwaar ge wond en is in zorgwekkenden toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overge bracht. De politie heeft proces-verbaal opge- maak en den wagen in beslag genomen. Het twaalfjarig zoontje van den heer W. van Rijn te Katwijk a. Zee is Maandagmiddag om streeks 1 uur, toen hij van achter een draai orgel komende plotseling de Varkevisserstraat wilde oversteken door een vrachtauto, komende uit Wassenaar, overreden en gedood. De chauf feur zag de jongen zoo laat, dat het ongeluk onvermijdelijk was. De politie onderzoekt de zaak. Zondagochtend te ongeveer vijf uur is het motorschip „Tabian" aan boord waarvan zich naar men weet broeiing in de lading heeft voorgedaan, te Amsterdam teruggekeerd. Een der directeuren, de heer F. de Boer en de heer J. W. Muller, assistent-inspecteur der Mij. Nederland, hebben een onderzoek ingesteld. In het onderruim van luik II was de broeiing ontstaan. De kapitein, officieren en verdere be manning hebben op lofwaardige wijze gehan deld en alles in het werk gesteld, de schade tot een minimum te beperken. Een gedeelte van de lading welke uit tabak, copra en coprakoeken bestond is verloren gegaan. Een partij Java-tabak heeft men achterge laten. De Zuid-Afrikaner, die op Nieuw jaarsavond na de Gysbregtvoor- stelling namens een Zuid-Afri- kaansch studiegezelschap een krans aan Albert van Dalsum, den Gys- bregt, overhandigde en zich met ons gelukkig prees omdat 300 jaar onze allerbeste poëet op Neerlands tooneel leefde en tot zijn volk sprak deze Zuid-Afrikaner heeft ons andermaal doen beseffen de macht dezer kunsttraditie. Nu eens enkel gespeeld, dan weer enkel geregisseerd, nu eens hoogte punt van Nederlandsch tooneelver- mogen, dan weer stijlloos brokken- werk van schoonheden; thans een niet steeds geslaagd pogen tegen realistisch-picturalen achtergrond om een ook uiterlijk bewogen nationaal drama te brengen met een monu mentalen prachtigen Gysbregt van Van Dalsum, hoe ook opgevoerd in tg den van kunstzinnig opleven of verval, steeds, steeds, steeds is Von- del op ons tooneel gebleven, heeft hij het vaderlandsch tooneel be- heerscht, heeft hij 'tot het volk kun nen spreken, is hij door zijn volk gewaardeerd kunnen worden, dank zijn Amsterdamsch gelegenheids stuk dat traditie werd: de Gysbregt. En als we nu zien een tjokvollen schouw burg, gevuld met menschen die men zelden in het theater ziet en uit wier gesprekken trou wens viel af te leiden hun onwennigheid aldaar, dan voelen we de macht dezer traditie. In een periode vol klachten over een verslapping der tooneelbelangstelling doet een schoone traditie de honderden den eersten schouwburg des lands vullen om te luisteren naar een der schoonste voortbrengselen onzer tooneellitteratuur: naar een stuk dat drie eeuwen geleden geschreven werd. Zoo blijft Vondel een les en een bemoe diging: ons tooneel sterft niet indien de aller- besten er hun jong kunstzinnig vermogen aan geven. Deze Gysbregt-voorstelling van Defresne en Van Dalsum waardeer ik na dr. Willem Royaards meest gave tooneeldaad daarom, wijl ze ons weer het tooneelwerk gaf als een bewogen drama. Vondels kunst is levend en sterk genoeg om haar telkens onder andere be lichting t: kunnen genieten. Welke dwaasheden ook vroeger onder regie van anderen bij Van Dalsum's Gysbregt in het programmaboekje werden neergeschreven, over den held op sloffen en over een verlegging van het dramatisch hoogtepunt naar het midden (inplaats dit aan 't slot te laten!) de practijk is hier gelukkig sterker dan de leer die uit de dagen van StellwagenVerkade stamt, maar helaas toch nog 'in den overigens monumen talen Gysbregt van Albert van Dalsum viel na te wijzen. Van Dalsum schiep een dramatisch bewogenen held, maar of zijn m.i. psychologiscn niet goed te verklaren inzinking in het vijfde bedrijf wel gerechtvaardigd was, meen ik te moeten ontkennen. Het dramatisch hoogtepunt is en blijft aan het slot, wanneer de, noch aan den overredende Van Voorne, noch aan de smee- kende Badeloch gehoor gevende strijder w i 1 blijven doorvechten, doch ten slotte door Gods Engel zelf moet worden bevolen. Naast hem, Ben Royaards. wiens vader even eens als broer Arent naast Van Schoonhoven en de Bouwmeesters me deed kennismaken met dit Vondelstuk! Ben Royaards is gegroeid in zijn rol: een kloeke, straffe beelding van den vech tenden broeder. Afzonderlijk wil ik vermelden Ben Groenier, wiens Spie gelukkig niet verviel in het euvel dat wel het publiek, maar niet die domme Gijsbrecht de van zijn gelaat druipende valschheJÖ bemerkt. Groenier's verrader was een kerel die zich dommer voordoet dan hij is en wiens levensbehoud het is zich niet listig maar eenvoudig aan Gijsbrecht voor te doen. Dramatische kracht had de felle Badeloch van Charlotte Kohier. Defresne's regie en Mathieu Wiegman's décors heb ik al verleden jaar besproken. Ze voldeden me thans minder. Wiegman's décors hebben wel het Amsterdamsche gelegenheidscachet en het pittoreske, maar hebben het ontzettende tooneeleuvel, dat niet de geheele zaal ze waar- deeren kan. De helft der toeschouwers nu eens de rech ter, dan de linkerzijde, vooral in loges en op de gaanderijen kan 't hoofdstuk in 't décor niet zien, omdat dit terzijde geplaatst is. Het is Defresne's goed recht, welbewust zich van het meer gestyleerde naar het meer dra matische te wenden, maar het is niet zijn recht om den tekst geweld aan te doen door het spel. Wat denkt men toch wel van den toeschouwer, die voor zijn oogen den Bisschop met zijn non netjes tegen het kerkgebruik in ziet knie len, maar later in 't verhaal hoort dat hij met de nonnetjes neerzat. Of wanneer de toeschou wer Arent in de burchtzaal ziet sterven en daar na ijskoud hoort vragen het lijk binnen te dragen. Ii. het laatste bedrijf geeft het plankier wel goed de verlatenheid weer, waarbij Gys bregt zoo luttel gronds meer over blijft, doch het biedt geen speelmogelijkheid, ondanks de ruimte van ons Stadsschouwburgtooneel. Zoodat ook hier zooveel dat de tekst biedt, niet zijn uitdrukking of verkeerd zijn uitdrukking vindt. Denk alleen maar aan het uitdragen van Arent's lijk en den uittocht door het gevolg. Het zou te vervelend worden in een dagblad mijn vroegere en huidige grieven over verschil tusschen tekst en beelding te herhalen. Alleen blijf ik het bejammeren dat bij het sterven van broer Arent wederom de priesterfiguur zoo on benullig er bij bengelt alsof deze geneesheer der ziel geen andere taak had dan zelf een kruis te slaan. Hoe ver staat die scène af van het spel door Paul Huf eens gegeven. Intusschen als geheel een Gysbreght-vertoo- ning, welke men zien moet, welke ik warm aan beveel, welke vol dramatiek is en waarbij men almaar den katholiceerenden nog-niet-kath. Vondel bewondert, die in dit door de predikanten fel bestreden Kerstmisstuk der Amsterdamsche magistraten zoo hardgrondig in het bodever haal zijn afkeer lucht over den beeldenstorm en de ergenissen in Gods Kerk. De uiterlijk het dramatisch gebeuren ophou dende verhalen van Arent en Bode, zijn vol innerlijke heftige dramatiek, die wel door Ben Royaards, niet door Max Croiset tot ons werd gebracht (Eere den waardigen Willibrord van M. van Warmelo en Oscar Tourniaire's levenden Diederik van Haarlem). Het probleem der rijen is probleem gebleven. Na de stijllooze zegging der vorige jaren, deed zeer zeker de zegging van alle rijen in het don ker, door Willy Haeck alleen zeer goed, maar voldeed dit jaar op zich zelf toch minder en zal van jaar tot jaar minder moeten voldoen, omdat deze regievondst geen grond in den tekst vindt. M.i. moeten de rijen als t ware meespelen. En de stem van Gabriël te hooren, terwijl alleen voor hem 't licht uitgaat, terwijl we ons bij de engel juist een verblindend licht suggereeren, bracht waarlijk geen hoogtepunt, waar de dra matische climax moest zijn. Intusschen is Vondels kunst en is het geheel der voorstelling zoo sterk, dat het deze bemerkingen verdragen kan, zonder dat iets behoeft terug genomen van de reeds neergeschreven waardeering. Van Dalsum en Charlotte Kohier geven groot dramatisch tooneel met prachtige Vondelzegging: tooneel en spel één geheel! L. V. d. B. Zusje zal vast een charmante, bekoorlijke vrouw worden I Daarom is het zoo goed gezien, dat Moeder met hulp van Castella er nü al voor zorgt, dat Zusje haar perzik-zachte huid je houden zal! Castella is een schoonheids- zeep, die de teint verjongt Op den avond van Nieuwjaarsdag is te om streeks tien uur een ernstig autobusongeluk ge beurd in den beruchten gevaarlijken bocht van den straatweg tusschen De Klomp en Rens- woude, nabij de Emmikhuizer laan in de kom der gemeente Renswoude. Een klein model autobus, waarmede een zestal personen voor enkele dagen een bezoek aan Dusseldorp hadden gebracht, reed op den terug weg naar Amsterdam met groote snelheid aan den rechterbuitenkant van den weg tegen een boom. De autobus werd ernstig beschadigd en de inmiddels toegesnelde personen konden slechts met groote moeite de inzittenden uit het puin te voorschijn halen. Vier der inzittenden bleken tamelijk ernstig gewond te zijn. Voor het leven van een der slachtoffers wofdt zelfs gevreesd. Ds gewonden zijn naar Amersfoort overgebracht, waar drié hunner in het ziekenhuis de Ligtenberg ter ver pleging moesten worden opgenomen. Twee an deren zijn naar het St. Elisabethsziekenhuis ver voerd. De zesde gewonde, de 33-jarige heer P. v. Veen uit Haarlem, werd te Renswoude docr Dr. van Nieuwenhuizen verbonden. Uit het door de politie van Renswoude inge stelde onderzoek is komen vast te staan, dat de remmen van den wagen in orde waren. Men neemt dan ook aan, dat het ongeluk slechts toe te schrijven is aan het feit, dat de chauf feur met te groote vaart door den gevaarlijken bocht is gereden. Het ongeluk vono plaats op ongeveer 100 M. van het Gemeentehuis van Renswoude, dat aan de buitenzijde van het plaatsje is gelegen. De gewonden, die in het ziekenhuis de Lig tenberg moesten worden opgenomen, maken het betrekkelijk goed. Zij hebben hoofd- en been breuken opgeloopen. De dame was er het best aan toe. De beide andere personen, de heeren S. en D. uit Amsterdam, hebben kaak- en been fracturen bekomen. De autobusondememing is tegen alle risico's verzekerd. Naar wij verder vernamen maken de gewon den, die in het ziekenhuis de Ligtenberg Ie Amersfoort zijn uitgenomen het tamelijk goed. Het zijn de heeren Dony uit Amsterdam en Koepi uit Haarlem. Mej. Stemmel, die eveneens te Amsterdam woonachtig is, zal waarschijnlijk zeer spoedig het ziekenhuis kunnen verlaten. In de St. Elisabethsinrichting te Amersfoort zijn opgenomen de heeren P. van Veen uit Haarlem, wiens toestand zeer ernstig is en de chauffeur van de autobus de heer Karei Rie pen uit Amsterdam. De broeder van den heer P. van Veen, de heer G. van Veen kon inmiddels naar zijn fa milie te Haarlem terugkeeren. BATAVIA, 31 Dec. (Aneta) Met de „Nieuw- Holland" zal op 6 Januari a.s. Alderman Waugh, burgemeester van Albury, te Tandjong-Priok ar- riveeren. In zijn gezelschap bevindt zich de heer Tietyens, president van de Albury Raceclub. De 29-jarige mej. E. K. uit de Hobbema- straat te Den Haag, die Vrijdag jl bij het schoonmaken van een perceel aan den Z. W. Buitensingel door een lichtraam was gevallen, waarbij zij verschillende verwondingen had be komen, is in het ziekenhuis aan den Zuidwal aan de gevolgen overleden. De „Ijsvogel" en de „Leeuwerik", beiden op de thuisreis, zjjn in Athene aangekomen. De „Pelikaan" op de uitreis is in Calcutta aangekomen. Donderdagmorgen vertrekt het KLM-vliegtuig de „Kwartel" van Amsterdam naar Batavia. De bemanning van dit toestel zal bestaan uit de heeren I. W. Smirnoff, eerste bestuurder; F. M. Stork, tweede bestuurder; P. B. 31ok, werk tuigkundige, en Th. van der Klein, radioteiegra- fist. De post voor de „Kwartel" moet uiterlijk hedenavond te Amsterdam zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5