Oudejaarsavond aan de Saar Het nieuws van heden Schip gezonken te New-York Het Saarplebisciet nadert UITSTEKENDE STEMMING DER MARINIERS KERSTMIS IN RUSLAND Engeland-Ierland Lavai's reis naar Rome IR.K. KIESVEREENIGING I DE BAROMETER VEREEN I GD I: KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 3 JANUARI 1935 Avondblad BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Vlagverbod in het Saargebied. Het Haken kruis op den gevel van het gebouw van het ,fieutsche Front" te Saarbrücken wordt bedekt na het verbod op politieke onderscheiding steekens Alle opvarenden door snelle hulpverleening gered De moeilijkheden bij Citroën Voorloopig 4000 arbeiders te werk gesteld Nieuwe mutaties in Spaansche kabinet? Eckhardt en Goemboes zijn het eens Inzake de Hongaarsche politiek De Dekens van het Saargebied tegen een bewering van de Neue Saarpost" Het Hauptmann-proces Goede bron van inkomsten voor Flemington De jury Militair Tehuis voor onze kath. jongens Het Weeriiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijjj Veldtocht der atheïstische be weging tegen den godsdienst De brood politiek Handelsaccoord gesloten. Stap naar normale relaties? Gloria Vanderbilt Zij krijgt een Katholieke opvoeding DUITSCH-ZUID-AFRIKAANSCH HANDELSACCOORD Italiaansche troepen in Abessynië, die den laatsten tijd meermalen in conflict kwamen met de Abessynische troepen bij vermeende grensoverschrijdingen In Shelbyville (Amerika) stak de bevolki ng gerechtshof en gevangenis in brand, toen de politie de woedende menigte belette een neger, die een meisje had aan gerand te lynchen. Soldaten moesten de orde herstellen Groote instemming te Parijs en Londen. Het Fransche bezoek aan Engeland uitgesteld Windhoos op Madoera Zoutemplacement geheel verwoest Vele gewonden Bandietenjacht nabij Peking Zeventig executies DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN *P VRIJDAG 11 JANUARI A.S. I Nieuwe aanklacht tegen Bony NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 19126 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. eén 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek NEW YORK, 3 Jan. (Reuter). In de ha ven van New York, dicht bij de brug tus- schen Manhattan en Brooklyn, heeft Woens dagavond een ernstige aanvaring plaatsge had, welke gelukkigerwijs geen slachtoffers heeft geëischt. Het 1249 ton metende kustvaartuig „Lexing ton" van de Colonial-lijn, dat zich op weg be vond naar Providence (Rhode Island) werd op Ue East River door een tankboot aangevaren. Na deze botsing ramde een tweede tankboot de „James Christenson", de „Lexington" aan Stuurboord, waarschijnlijk door het niet begrij pen van signalen. Teneinde het instroomende water zooveel mo gelijk tegen te houden, drukte de „James Chris tenson" zijn steven zoolang in het gat, tot de opvarenden door te hulp snellende sleepbooten Waren opgenomen. De aanvaring en de redding gingen zoo snel bi haar werk, dat niet eens een S.O.S. werd uit gezonden. De geredden verklaren, dat zij geen dooden hebben gezien. Er is geen paniek uigebroken. Wéldra staken alleen nog de schoorsteenen van de „Lexington" boven het water uit. De omgeving wordt door havenbooten met Zoeklichten afgezocht. Twee uur na het ongeluk bedroeg het aantal personen, dat gered was, 155; het zoeken wordt bemoeilijkt door het feit, dat de scheepspapieren Verloren zijn gegaan. Enkele licht gewonden werden in het zieken huis opgenomen. Nader word gemeld, dat zich aan boord van de ^Lexington" 139 passagiers en 52 man beman ning bevonden; die allen zijn gered. PARIJS, 2 Januari. Bij de Citroën-fabrieken Zouden voorloopig slechts 4000 van de 22000 arbeiders, die werkzaam waren aan de hoofd fabrieken, in dienst kunnen worden terugge nomen. De algemeene vergadering van crediteuren is Vastgesteld tegen 7 Januari. MADRID, 2 Januari. De sedert eenigen tijd in 't kabinet bestaande tegenstellingen hebben zich in de laatste dagen zoodanig toegespitst, dat men in politieke kringen rekening houdt met de mrgelijkheid, dat binnenkort opnieuw mutaties in de regeering zullen plaats vinden BOEDAPEST, 2 Jan. De gedelegeerde van Hongarije bij den Volkenbond Tibor Eckhardt, de leider der, tot dusverre in de oppositie zijn de, Partij der Onafhankelijke Kleine Landbou wers, heeft in een redevoering o.m. in het licht gesteld, dat in den laatsten tijd herhaaldelijk in onderhandelingen tusschen hem en den pre mier Goemboes een volledige overeenstemming tot stand is gekomen in alle principieele kwes ties. In de groote hoofdproblemen van de natie en van de leidende gedachten bestaat tusschen hem en den premier niet het allergeringste mee- ningsverschil. Deze volledige overeenstemming geeft de garantie, dat in de eerstvolgende weken een oplossing van de beslissende groote proble men zal kunnen worden gevonden. Het huidige parlement zou het groote vernieuwingsprogram van Goemboes hebben verhinderd. De verwerkelijking van dit program zou alleen kunnen worden bereikt door een op grond van het geheime kiesrecht gekozen nieuwe meer derheid in het parlement. SAARBRÜCKEN, 3 Jan. (D. N. B.) In de „Saarbruecker Landeszeitung" is een verkla ring van alle Katholieke Dekens van het Saar gebied gepubliceerd, waarin zij zich verzetten tegen de bewering van Katholieke aanhangers van den „status quo" (de groep van de „Neue Saarpost") dat 80 a 90 pet. van de geestelijken achter hen staan. Zij wijzen op de verklaring van de bisschop pen van Spjexs en Trier, die den geloovigen de liefde tot het vaderland als een zedelijke deugd voor oogen hielden. Ook de leiding van de „Katholieke Saar- jeugd" maakt bekend, dat zij in geen enkel op zicht betrekkingen onderhoudt met deze aan hangers van den status quo. De radiozenders Frankfort en Stuttgart heb ben een proclamatie aan de Duitschers in het Saargebied uitgezonden, waarin dezen wordt verzocht hun kinderen af te nemen van de Fransche scholen der domaniale mijnen. Deze proclamatie is ook opgenomen in de „Saar bruecker Landeszeitung", het orgaan van het Duitsche front. In een verklaring van de regeeringscommis- sie wordt bekend gemaakt, dat de berichten omtrent wilde dronkemanstooneelen en ruwe vechtpartijen nabij Saarlouis onjuist zijn. Wel zijn zooals wij reeds meldden 6 agenten ontslagen, maar dat geschiedde wegens lichte dronkenschap. FLEMINGTON, 3 Jan. (Reuter). Heden zal mevrouw Lindbergh den van den moord op haar zoontje verdachten Duitscher Hauptmann voor het eerst zien. Het stadje Flemington beleeft inmiddels een ongekende drukte. Honderden belegerden giste ren het Paleis van Justitie, waarin zij tenslotte werden samengepakt als sardines in een blik. Op straat verkoopen de straatjongens foto's van de hoofdpersonen van het proces. Verschil lende restaurants hadden geen voldoende voed selvoorraad e: de klanten moesten de sandwi ches samen deelen en meerderen moesten uit een kop drinken. De leegstaande huizen werden ingericht voor slaapplaatsen. Men acht het proces een goede bron van in komsten voor het stadje, vooral daar het be looft lang te zullen duren. FLEMINGTON, 3 Jan. (V.D.) Gisteren middag laat was het proces tegen Hauptmann zoo ver gevorderd, dat tien van de twaalf jury leden waren gekozen, en wel vier vrouwen en zes mannen. Het zijn: een machinist, een land bouwer, een winkelier, een arbeider, een hand werker, een boer en vier huisvrouwen. Alle tien gekozenen verklaarden dat zij van de Lindbergh-zaak hadden gehoord of gelezen. Sommigen hadden zich reeds een meening ge vormd of Hauptmann schuldig of onschuldig was, doch zij waren bereid een eed af te leg gen dat zij deze meening op zij konden zetten en zich een nieuw oordeel konden vormen aan de hand van de feiten en bewijzen, die zij zou den krijgen. Er moeten nog twee leden gekozen worden, om de jury voltallig te maken. Aangezien de eerste lijst van candidaten met 48 namen was uitgeput, moest een andere lijst worden samen gesteld. (Van onzen bijzonderen correspondent) SAARBRÜCKEN, 1 Jan. Ter gelegenheid van Oudejaar is gister avond in het kwartier van onze mariniers in de Bleichstrasse een „Hollandsche avond" gehouden onder presidium van den heer de Jongh, het Hollandsche lid in de plebisciet commissie en van commandant De Bruin. De avond werd geopend met een kerkdienst, geleid door den protestantschen legeraalmoe zenier. Daarna begon omstreeks 9 uur het gezellige feestprogram, waarvan het eerste deel een meer ernstig karakter droeg, zonder dat ook hier de genoeglijke noot ontbrak. Allereerst gaf de heer de Jongh een zeer nut tige en heldere uiteenzetting van het ontstaan en de geschiedenis van de Saarkwestie. Deze uiteenzetting werd door de manschappen met aandacht gevolgd: begrijpelijk, want zij werden geroepen in dit Saarprobleem een gewichtige en eervolle taak te vervullen. Daarna volgde de vertooning van een film over onze koloniën in de Oost, waarbij wederom de heer de Jongh tal van instructieve toelich tingen gaf. Ook deze film boeide de aanwezigen, in het bijzonder „onze jongens", die bij menig beeld vroolijk blijk gaven „er geheel in te zijn." Bij wijze van intermezzo droeg een der ma riniers vanaf de verhevenheid eener tafel voor, hetgeen een dichterlijke aderlating bij hem had opgeleverd: kazernebloempjes, die groote hila riteit verwekten bij het dankbaar gehoor. Mid delerwijl begon vanuit de kombuis de dampende §f VERWACHTING: Zwakke tot matigen, later wellicht verder toenemende meest Westelijken wind, zwaar bewolkt tot be- trokken, waarschijnlijk eenige regen, iets zachter. 5 Hoogste barometerstand: 778,4 te Valencia. 5= S Laagste barometerstand: 747,3 te Isaf- jord en Jan Mayen. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllÜ; MOSKOU, 3 Jan. (Reuter). In verband met de Kerstdagen, welke volgens den Russischen kalender op 6, 7 en 8 Januari van den W.-Euro- peeschen kalender vallen, hebben de Godloozen- vereenigingen besloten in de groote steden carnavals-optochten te organiseeren, gepaard gaande aan tooneel-voorstellingen en voor drachten, welke betrekking hebben op de atheïstische propaganda. Op deze wijze wil men het volk afhouden van het bezoeken van de kerken. Verder wordt ook het verzuimen van den ar beid. op deze dagen ten strengste gestraft. De Godloozen wijden ook veel aandacht aan de kinderen: groote kindersportfeesten worden georganiseerd, teneinde zoo de kinderen af te houden van de kerken, hoewel de scholen van 1 tot 15 Januari vacantie hebben. MOSKOU, 3 Jan. (Reuter) Te Minsk zijn op bevel van hoogerhand verschillende leden der stedelijke Sovjets gearresteerd, omdat zij de maatregelen der Sovjetregeering voor de af schaffing der broodkaarten zouden hebben ge saboteerd. De gearresteerden zullen zwaar wor den gestraft. bruine chocolade te stroomen en werden bergen oliebollen geserveerd. Toen geurde en smaakte het echt-Hollandsch naar „Oudejaarsavond". Na afloop der voorstelling maakten zoowel de officieren met hunne civiele gasten, die deels in gezelschap hunner dames waren verschenen, als de manschappen, het zich onder elkaar gezel lig. Voor het eerst op dezen avond speelde in het kwartier een radio, waardoor men in verbin ding bleef met het verre vaderland, dat zoo attent was bijzondere nieuwjaarswenschen voor de Hollanders in Saarbrücken uit te zenden. De stemming was uitstekend. Over de behui zing heerscht slechts tevredenheid, en al is ook niet ahes precies als in de kazerne thuis, men heeft niet de minste reden tot klagen, ge zien het feit dat het korps zooals luitenant Nas opmerkte zijn toestand als oorlogstoe stand heeft op te vatten. Binnen vijf minuten kan de heele afdeeling op elk uur van den nacht gealarmeerd en voor uitrukken gereed ge maakt worden. De tucht onder de manschap pen wordt streng gehandhaafd. Eerst vanaf heden, 1 Januari, is verlof gegeven café's te be zoeken en dit zijn er dan nog maar twee, een in het katholiek het ander in het protestantsche vereenigingsgebouw van de stad Overdag zijn de mannen duchtig in touw. Ter- reinoefeningën en terrein verkennen, zijn hun voornaamste bezigheden, welke niet licht gesteld moeten worden, gezien de bergachtige bodem gesteldheid waaraan zij in het vaderland niet gewend zijn. Kennis van de verbindingen in het terrein, waar de Nederlandsche troep even tueel te opereeren zal hebben, is, zooals vanzelf spreekt, een hoofdvereischte. Van den katholieken aalmoezenier, den Zeer- eerw. Heer Bangert, vernamen wij, dat zich onder de manschappen ongeveer 60 katholieken bevinden. Voor hen is vandaag met eenige plechtigheid een militair tehuis geopend. Voor af werd een H. Mis opgedragen in het nonnen klooster in de Bismarckstrasse. De Oudejaarsviering der mariniers in het Saargebied droeg wederom het stempel van ordelijkheid, waardoor de Hollanders zich ook hier van het begin af aan hebben onderscheiden. LONDEN, 3 Jan. (Reuter). Tusschen Enge land en den Ierschen Vrijstaat is een handels verdrag gesloten. Ierland zal een groote hoe veelheid Britsche steenkool afnemen, terwijl een overeenkomstige waarde aan Iersch vee aan Engeland zal worden geleverd. De vee export zal vermoedelijk 150.000 stuks meer be dragen dan het thans toegestane contingent. Deze leveranties zullen niet onderworpen zijn aan de Britsche en Iersche douane-tarie ven, welke beide landen hebben ingesteld in verband met het bestaande conflict. In welingelichte kringen is men van oordeel, dat deze overeenkomst een stap tot herstel van de normale betrekkingen beteekent en men hoopt thans overeenstemming te bereiken in talrijke politieke kwesties. NEW-YORK, (K. W. P.) In het vonnis in zake het proces over de opvoeding der tien jarige multi-millionaire Gloria Vanderbilt heeft het Hooggerechtshof van New-York bepaald dat zij zal worden verzorgd door hare Protestant sche tante Gertrude Vanderbilt, als vertegen woordigster van den staat New-York. Boven dien heeft de rechtbank verordend, dat Ger trude Vanderbilt aan haar pupil een Katho lieke Gouvernante zal geven, die haar zal voor bereiden tot de Eerste H. Communie en het H. Vormsel en alle Zondagen met haar een H. Mis zal bijwonen in een katholieke kerk. 's Zater dags en 's Zondags zal het kind doorbrengen ten huize van haar moeder. BERLIJN, 2 Jan. Op 31 December jj. is te Pretoria door nota-wisseling tusschen het Duitsche gezantschap en de Zuid-Afrikaansche regeering een overeenkomst gesloten, waardoor de Duitsche regeering gedurende een periode tot 30 Mei 1935 Zuid-Afrikaansche wol tot een bedrag van 30 millioen mark kan aankoopen. De betaling daarvan geschiedt uitsluitend met Duitsche waren. De afzet wordt geregeld door het sluiten van overeenkomsten tusschen ar Duitsche exporteurs en de Zuid-Afrikaansche importeurs. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 772.4 Vorige stand 773.1 PARIJS, 3 Jan. (Reuter.) De aankondiging van de reis van Laval naar Rome, waar hij met Mussolini zal onderhandelen, wordt in de Fransche pers met vreugde begroet. Het is voor het eerst sedert den oorlog, dat een Fransch minister van buitenlandsche zaken naar Rome gaat, terwijl het eveneens voor het eerst sedert het herstel van de diploma tieke betrekkingen met den Heiligen Stoel voorkomt, dat een Fransch minister van buitenlandsche zaken zich ten Vaticane begeeft. De „Petit Parisien" stelt reeds een overeen komst op, welke vermoedelijk te Rome zal worden gesloten. Er zal worden verklaard, dat Mussolini en Laval het noodig achten, dat de landen van Centraal-Europa een overeenkomst onderteekenen, waarbij zij de onafhankelijkheid van Oostenrijk waarborgen. Alle nabuurstaten, met uitzondering van Zwitserland zullen hieraan deehtemen, terwijl Engeland het verdrag als lid van den Volkenbond zal sanctionneeren. Ook in Londen heeft het bericht, dat Laval naar Rome zal gaan, veel opzien gebaard. Het bericht heeft een einde gemaakt aan de ontstem ming, welke was ontstaan door de berichten over nieuwe moeilijkheden. Door het Engelsche ministerie van buitenland sche zaken wordt medegedeeld: Tijdens zijn verblijf in Zuid-Frankrijk heeft Simon zich op de hoogte laten houden van de besprekingen tusschen de Fransche en Italiaan sche regeering. Als resultaat dezer besprekingen zal Laval op 3 Januari naar Rome vertrekken. Men had gehoopt, het bezoek van de Fransche ministers aan Londen direct na deze reis te kunnen doen plaats vinden. Door gebrek aan tijd werd het evenwel noodzakelijk geacht het be zoek uit te stellen. Thans zal het zoo spoedig mogelijk na het bijeenkomen van den Volken bondsraad op II Januari plaats vinden. PEMAKASAN, 3 Jan. (Aneta) Het zcut- emplacement Ragoeng is door een windhoos geheel verwoest. Tachtig woningen, waar van negen van de zoutregie, zijn gedeeltelijk vernield. Drie personen zijn zwaar en vele lichtgewond. PEKING, 3 Jan. (Reuter) De laatste dagen zijn in de omgeving van Peking uitgebreide maatregelen genomen voor de bestrijding van den misdaad. Men maakt hierbij gebruik van politie, alsmede van militaire troepen Het gelukte 700 bandieten te arresteeren, die zwaar gestraft zullen worden. Reeds zijn 70 mis dadigers terechtgesteld. Handelsaccoord gesloten tusschen Engeland en Ierland. Verklaring van de Dekens van het Saargebied tegen een bewering van de „Neue Saarpost". Het Fransche minister-bezoek aan Londen in verband met Laval's reis naar Rome uitgesteld. Schip gezonken in de haven van New York. AUe opvarenden gered. Windhoos op Madoera; verscheidene gewonden. Teraardebestelling van den heer Adatsji, oud- president van het Permanent Hof van Inter nationale Justitie in Den Haag. Benoemingen in het bisdom Breda. Hotelbrand te Warffum. Revolvers, vermoedelijk afkomstig van een groote partij smokkelwaar, te Tienhoven in be slag genomen. Beurs: Vaste stemming. O CREDO PUGNO TE HAARLEM Gecombin. vergadering der afd. I en III I des avonds half 9 in het gebouw St. Bavo AGENDA: 1. Opening - Event. Notulen en mededee lingen. 2. Candidaatstelling Prov. Staten. 3. Voorstel tot het oprichten van een afa. Haarlem la (Tuindorp). 4. Candidaatstelling Gemeenteraad. 5. Rondvraag en sluiting. TOELICHTING: Op deze vergadering worden dus verwacht alle leden der R.K. Kiesver. te Haarlem uitgezonderd zij die wonen ten Noorden van den Schoter- en Kloppersingel. Zoo tijd beschikbaar is, zal gelegenheid bestaan vragen te stellen betreffende de Gemeentepolitiek te Haarlem. Behalve het stellen van candidaten v d. Raad in de R.K. Kiesvereeniging, kunnen ook nog groepen van 20 leden-kiezers, candidaten bij den seer, van het Centraal Bestuur in dienen van 10 Januari tot 10 Februari a.s. PARUS, 3 Jan. (Reuter). Tegen den politie- inspecteur Bony, die bekend is geworden door het Prince-schandaal, is opnieuw een aanklacht ingediend. Hij wordt beschuldigd van valsch- heid in geschrifte.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1