Het eeuwfeest van Athene iij schrijven voor U op advertentiën! Nieuwe toekomst voor de stad -vï*^*7sa mmrn mm GEEN SPRAKE VAN! Kolonie-stichting Influenza VRIJDAG 4 JANUARI 1935 Jmm NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT UIT DEN OMTREK BEVERWIJK r 0 IKi? Intocht in 1834 van koning Otho in Athene, dat toen uit 162 huizen en uit ruines bestond Y BLOEMENDAAL HAARLEMMERMEER IJMUIDEN IJMUIDEN-OOST Bij de bloedroode roofmier "V v V I 'l Een kunst-mierennest, waarin zich drama tische tooneelen kunnen afspelen (men zie het artikel over de bloedroode roofmier). Epidemisch karakter VOETBAL R. C, H. E. D. O. VEILINGOVERZICHTEN RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Op 13 December vierde Athene haar hon derd-jarig bestaan als hoofdstad van Griekenland. De moderne wijde boulevards, omlijnd met hooge witte publieke gebouwen, opgetrokken in den door de Grieken zoo geliefden klassieken stijl, de grootsche Universiteit, de streng-rustige architectuur van het nieuwe Parlementsgebouw het vroegere Koninklijke Paleis de zuiver klassieke lijnen van het splendide Stadion, de vrije, wüde pleinen, pleiten meer voor den voor uitgang der laatste honderd jaren dan alle patriottische lofliederen. De drukke winkelstraten met hun moderne etalages en lichtreclames, zijn bruisend vol van een druk gesticuleerende, zich haastende be volking. Als centrum voor luchtlijnen en vrachtscheep vaart is Athene heden de belangrijkste verbin ding tusschen Oost en West. Negentien morgen- en avondbladen houden den politieklievenden Athener op de hoogte van de wereldgebeurtenissen en de vele bibliothe ken, volle concertzalen en veelvuldige tentoon stellingen bewijzen groote interesse in weten schappen en kunsten. Bezield van de vredesgedachte was 't Athene, dat a's eerste den stoot gaf tot de zoo succes volle Balkan-Entente, die rust en voorspoed brengt in wat tot voor kort bekend stond als de „kokende pot" van Europa. De erfenis hunner voorvaderen, het gevoel voor schoon heid, gaf de stad een park en alleeën, welke onder de stralende zon in dit heerlijke klimaat aan pracht verre den aanleg in menige Euro- peesche stad overtreffen. Dit ln slechts honderd jaren bereikte suc ces kan alleen verklaard worden door de geestdriftige vaderlandsliefde der Grieken, die al hun schoonste en edelste gevoelens en hun energieken evolutiedrang concentreeren op hun vaderland en hun beminde historische hoofd stad, en die, hoewel gedurende deze laatste eeuw zwaar gehandicapt door binnen- en bui- tenlandsche moeilijkheden, leerend juist uit die moeilijkheden, met alle krachten samenspannen om in Europa een hun voorvaderen waardige plaats in te nemen. Het kolossale werk en het voor een bijna Oostersch land des te meer verbijsterende tempo, kan slechts op waarde geschat worden, wanneer wij terugschouwen op den toestand van het land in 1834. Stofwolken en puinhoopen, ruïnes en ver laten wegen, enkele edele resten van klassieke monumenten, bekroond door den triest geschon den Acropolis, begroetten Koning Otho, tweeden zoon van Koning Ludwig van Beieren, bij zijn intocht in het ommuurde Athene. Deze muur, opgericht door Hadji Ali de Hasekès in 1778. als bescherming tegen de plunderende Alba- niërs, is nu geheel in verval. Hem volgde over den stoffigen landweg, die het onaanzienlijke haventje Piraeus met Athene verbond, een ka ravaan, kameelen en ezels, beladen met staats- paperassen uit de vroegere hoofdstad Nauplia, gelegen aan de Pelopponesische kust. Nu ver bindt een ondergrondbaan de hoofdstad met de drukke haven. Omstuwd door de schaarsche bevolking zocht Otho een paleis. Een der 162 intacte huisjes, met zand of steenen vloeren, onherbergzaam, overgeleverd aan weer en wind vensterrui ten waren onbekend werd hem aangewezen en met behulp van schamele meubels, in der haast aangebracht, eenigermate bewoonbaar gemaakt. Terwijl in dien tijd bij ons een rusti ge, bezadigde luxe heerschte, bezat Athene geen straten, geen huizen en geen voertuigen, dien naam waardig. In geheel de stad waren geen klokken te vinden, men regelde den tijd naar de zon, slechts het middaguur werd door een kanonschot van den Acropolis afgekondigd. De eenlge klok. door Lord Elvin in 1814 aan Athene geschonken, als slechte ruil voor den roof der kostbaarheden en friezen van den Acropolis, werd in den Grieksch-Turkschen oor log vernield. In dien tijd schrijft dr. Wordsworth, later Bisschop van Lincoln, sprekend over Athene' „The streets are almost deserted, nearly all the houses are without roofs (162 houses), churches reduced to bare walls and heaps of stone and mortar, in one Church only is Divine service performed. A few wooden houses, two lines of planked sheds form the bazar Not a single book is published in Athens. No private libraries, no lamps, no windows and no news papers". De Kerk hier bedoeld is de z.g. Theseion- tempel, genoemd naar Theseus, Atheensch koning en held, hij die den Minothauros op Kreta doodde. Dit Theseion, de eenige onge schonden tempel in geheel Griekenland, bleef van verwoesting gespaard, dank zij een han dige manoeuvre der Grieken, gedurende de be legering van Athene door de Turken in de 15e eeuw. Terwijl deze nJ. den Acropolis bombar deerden de Grieken hadden zich als laatste redding hierop teruggetrokken brachten twee afgezanten (kleine meisjes) van de Griek- sche Geestelijkheid de twee sleutels, der toen tertijd als kerk van den H. George gebruikten tempel, aan den Turkschen hoofdman, op con ditie, dat telkenmale op het Jaarfeest van den H. George de kerktempei voor de geloovigen geopend zou zijn. Koning Otho gebruikte Theseïon. toen nog steeds kerk van den Hagios Georgios, als zijn huiskapel en wierp zijn oogen op den dichtbij gelegen Acropolis, om daarin in navolging der Florentijnsche hertogen in de 15 eeuw, zijn paleis te bouwen. Gelukkig kwam dit plan niet tot uitvoering. Men koos een plaats, veilig voor bombardement van af de zeezijde December 1916 bewees dit als miscalculatie daar waar nu de Kamer der Gedeputeerden ligt. Een der grootste ongemakken van het toen malige Athene was het groote gebrek aan wa ter. In der haast begon men dan ook met het herstellen van het oude aquaduct van keizer Hadrianus, dat het water van den Penthellcon- berg de marmerschuur van Griekenland naar Athene leidde. Deze primitieve steenen bovengang voorzag de stad van water tot aan het bouwen van den stuwdam te Marathon voor vijf Jaren, door het Amerikaansche Gezel schap Yulen. Een der bloeiendste bedrijven in de stad was dan ook de handel in water, dat met steenen kruiken aan de bewoners ver kocht werd. Kort vóór de opening van den Marathondam schreef een Amerlkaansch Jour nalist uit het eerste hotel te Athene aan zijn blad: .Every afternoon the waiter comes and asks differentially if I wish for aftemoontea or a footbath in the Morning". Het gebrek aan een waardige kerk was den geloovigen Grieken een doorn ln het oog. Naast den kerktempei het Theseïon, bezat Athene slechts een aantal kleinere moskeeën, gedeelte lijk van verwoesting gespaard, waaronder enkele ware prachtwerken van byzantijnschen stijl. In blinden haat tegen alles wat aan Turkije of de Turken herinnerde, vormden een 20-tal dezer, roekeloos vernield, het bouwmateriaal voor dat schrikbeeld van stijl: de Metropolis, de kathe draal der orthodoxe religie. De koning gehuisvest, hun Kerk gesticht, wierpen de Grieken zich op de stad. Overal werd gebouwd, overnacht verrezen huizen uit den grond en werden nog vochtig reeds in be zit genomen. In verbluffend korten tijd ver schenen drie werkelijke straten: Iolou, Athe- nas en Hadrianou. Landprijzen stegen tot on gekende hoogte en speculatie vierde hoogtij. In 1836 vertelt ons een Engelsch schrijver: „300 Pounds are given for half an acre". Gelijktijdig met het verschijnen van straat namen en genummerde huizen verdwenen de z.g. brief schreeuwers: voordien werden n.l. de brieven door omroepers in de stad afgeroepen en die welke niet opgeëischt werden, zonder vorm van proces verbrand. Straatverlichting echter was nog onbekend en het werd als een moedige daad beschouwd des avonds zonder geleide door de in aanbouw zijnde straten te loopen: ieder zorgde dan ook voor eigen verlichting en men nam hierbij strenge regels in acht. Vier kaarsen duidden een minister, drie kaar sen een hoogen staatsbeambte, twee een rijken Griek en één een gewoon burger aan. Zag men nu een soort wandelenden kerstboom, dan kon men zeker zijn dat dit een waaghalzige vreem deling was, op zoek naar avontuur. Want dat was er genoeg. Het krioelde in en rond de stad van rooverbenden en zonder garde de stad verlaten was een zeker teeken van stervenslust. Eerst Trikoupes, de groote econoom en vrede lievende staatsman, dezelfde die zich door de uitbreiding van het treinennet zoo verdienstelijk maakt, roeide in 1870 de laatste rooverben den uit. In 1837 vierde Athene tegelijk met het hu welijk van den koning, de stichting van haar tweede universiteit en hiermede ving voor Grie kenland een tweede gouden eeuw aan. Beroofd onder he-. Turksche regime, van alle mogelijk heid tot leeren, viel de uitgehongerde jeugd op de boeken aan. De Turken n.l., bevreesd met kennis ook de kiemen tot opstand te zaaien, verboden het openen van scholen en slechts 's nachts en clandestien kon de jeugd de geheime schooltjes bezoeken. Twee liedjes uit dien tijd illustreeren duidelijk den meer dan primitieven toestand: Lichtende maan, licht mü voor te loopen, om te gaan naar school, Om te leeren letters en de zaken van God. Lichtende maan, licht mij voor om 'te loopen, om te gaan naar huis met een ongeschonden neus. Hieruit kan men zich een beeld vormen van de moeilijkheden waar de schoolgaande kin deren mee te kampen hadden. Bij de opening van scholen en de universiteit stroomden dan ook van alle zijden de studenten toe. Urenlange marschen en zware ontberingen werden met vreugde geleden om tot den Tempel der kennis door te dringen. Deze laaiende leer- drang en de te plotselinge, onbezonken kennis, vormden dan ook voor het staatkundig en eco nomisch nog onmondige Griekenland de drie grootmachten, Engeland, Frankrijk en Rusland, bewaakten als wijze, hoewel niet onpartijdige feeën het jonge land een toekomstig gevaar en niet voor niets zeide de knappe hoofdman Kolokotrones, wijzend op de universiteit en het koninklijk paleis: „Dit huis zal dat daar op eten." Gelijk kreeg hij, want weinige jaren later was het de geschoolde „Gouden Jeugd", van Athene, die Otho van den troon stiet. Met de stichting der Nationale 'Bank begon Griekenland, hoewel beperkt door de genoemde grootmachten en met vele bokken en flaters, toch een eigen economisch leven. Snel ging het nu vooruit, bibliotheken werden de Balkan-Entente. geopend, dagbladen verschenen, de uitbreiding van het treinnet bracht verbinding met Europa, en buitenlandsche gezelschappen stre den om de concessies tot opgravingen in Olym- pia, Mycene en Kreta. Het jaar der opening van het kanaal van Co- rinthe 1886 brak de Grieksche handels scheepvaart los van den ban van een primitief familiebedrijf en verhief Piraeus van klein vis- schersdorpje tot wat het nu is: een der belang rijkste havens aan de Middellandsche Zee. Waar vroeger de zeehandel van vader op zoon steeds in gelijke families gedreven werd, schrijft nu de Shanghai Times: „22 Greek cargoboats are laying in harbour, trading from the Dutch Ports, via Piraeus on our coasts." Dat het Athene van vandaag dus reden heeft dit eeuwfeest vreugdig te vieren, behoeft wel geen verder betoog. Hoewel de Grieken zelf de eersten zijn hun land nog klein en onbelangrijk in Europa te noemen, zoo kunnen zij toch met trots wijzen op het werk dezer laatste eeuw en hun rustige zekerheid en hun hoopvol ver- Velen maakten reeds gebruik van onze gratis OMROEPER SERVICE. BEL HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Noem het nummer van de annonce, waarop O wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van Uw sollicitatie Uw vraag Uw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. O mroeper - Service NASSAULAAN 61 HAARLEM Kantooruren van half 9 tot hall 6 's Zaterdags van hall 9 tot halt 1 De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt trouwen op een grootsche toekomst schijnt in het licht der feiten dezer laatste jaren niet zoo onwaarschijnlijk als dit algemeen in Europa de opinie is. De verwerkelijking v. d. Europeeschen droom: unie en rust in den Balkan is reeds een feit geworden, de broeiende staten zijn tot rust ge komen in het wederzijdsche garantie verbond: de Balkan-Entente. Nieuwe regeling voor stempelen B. en W. hebben bepaald, dat, onder intrekking van de d.d. 14 Juli 1934 vastgestelde regeling, de stempe ling, ingaande 7 Januari 1935, zal geschieden als volgt: Van 7 Januari tot 1 Mei 1935 De Chr. Besturenbond. Stempellokaal Ooster- wijkstraat no. 35 van 99.15 v.m. Voor de werklooze leden van den Haven- en Transportarbeidersbond en gedeeltelijk werk- loozen die des morgens werken: van 2.302.45 n.rn. Het Plaatselijk Arbeiderssecretariaat. Stem pellokaal; Heemskerkerweg no. 20, van 99.30 v.m. Voor de werklooze leden van den Haven- en Transportarbeidersbond en gedeeltelijk werk- loozen die des morgens werken: van 22.15 n.m. De R. K. Volksbond. Stempellokaal: Peper straat no. 15, van 9.4510.15 v.m. Voor de werklooze leden van den Haven- en Transportarbeidersbond en gedeeltelijk werk- loozen die des morgens werken: van 22.15 n.m. Be Beverwijksche Bestuurdersbond. Stempel lokaal: Wilhelminastraat no. 1, van 10.30—11 v.m. Voor de werklooze leden van den Haven- en Transportarbeidersbond en gedeeltelijk werk- Ioozen die des morgens werken: van 2.31—2.45 n.m. Van 1 Mei tot 1 September 1935 De Chr. Besturenbond van 93.15 v.m. Voor de werklooze leden .•an den Haven- en Transportarbeidersbond en gedeeltelijk werk- loozsn die des morgens werken: van 22.15 n.m. Het Plaatselijk Arbeiderssecretariaat van 10.30 —11 v.m. Voor de werklooze leden van den Haven- en Transportarbeidersbond en gedeeltelijk werk- loozen die des morgens werken: van 2.30—2.45 n.m. De R. K. Volksbond van 99.30 v.m. Voor de werklooze leden van den Haven- en Transportarbeidersbond en gedeeltelijk werk- lcozen die des morgens werken: van 2.302.45 n.m. De Beverwijksche Bestuurdersbond van 9.45 10.15 v.m. Voor de werklooze ieden van Haven- en Transportar'oeidersbonden en gedeeltelijk werk- loozen die des morgens werken van 22.15 n.m. Van I September 1935 tot 1 Januari 1936 De Chr. Besturenbond van 9—9.15 v.m. Voor de werklooze leden van den Haven- en Transportarbeidersbond en gedeeltelijk werk- Ioozen die des morgens werken: van 2.30—2.45 n.m. Het Plaatselijk Arbeiderssecretariaat van 9.45 10.15 v.m. Voor de werklooze leden van den Haven- en Transpcrtarbeidersbond en gedeeltelijk werk- loozen die des morgens werken: van 2.302.45 n.m. De R. K Volksbond van 10.3011 v.m. Voor de werklooze leden van den Haven- en Transportarbeidersbond en gedeeltelijk werk- loozen die des morgens werken: van 22.15 n.m. De Beverwijksche Bestuurdersbond van 99.30 v.m. Voor de werklooze leden van den Haven- cn Transportarbeidersbond en gedeeltelijk werk- loozen die des morgens werken: van 22.15 n.m. B. en W. behouden zich de bevoegdheid voor om bovengenoemde stempeluren voor de ver schillende organisaties te veranderen. R.K. Gymnastiekvereeniging „S. S. S." Het bestuur van de heerenafdeeling van de R.K. Gymnastiekvereeniging „S. S. S." heeft den laatsten tijd krachtige pogingen gedaan voor het herstel in de vereeniging van de oude geestdrift, die na de afscheiding van de dames-afdeeling was geweken. Deze pogingen zijn evenwel niet geslaagd, met het gevolg, dat de inkomsten der afdee- ling ontoereikend werden en overwogen moest worden, of het nog langer mogelijk zou zijn, om de afdeeling in stand te houden. In een Woensdagavond gehouden ledenver gadering heeft het bestuur de situatie uiteen gezet en de beslissing in handen der leden ge geven. Het bleek o.m. dat de vereeniging slechts weinig schuld heeft. Bij een eventueele instand houding der vereeniging op denzelfden grond slag, zouden echter schulden moeten worden gemaakt. Het bestuur had besloten om in zijn geheel af te treden. Het wenschte de verantwoordelijk heid van schulden niet te dragen. De vergadering was eenstemmig van oordeel, dat op deze wijze niet kon worden doorgegaan. Sedert de splitsing zoo vond men was de aardigheid er toch af, terwijl elders gele genheid genoeg is om de gymnastieksport te beoefenen, zonder groote geldelijke offers. Intusschen was een schrijven ingekomen van het bestuur der damesafdeeling, behelzende de bereidverklaring om mede te werken aan de instandhouding der heerenafdeeling, door de financien van beide afdeelingen te combineeren. De dames meenden niet te mogen toelaten, dat de afdeeling, welke vóór haar was opgericht en waaraan nog zooveel blijde herinneringen aan een schoonen gymtijd waren verbonden, om financieele redenen zou moeten verdwijnen. Zij wilden de helpende hand bieden om door een drachtig samenwerken de Roomsche sport in stand te houden. Voorzeker een edelmoedig voorstel, hetwelk door de leden van de heeren afdeeling dan ook werd aanvaard. Besloten werd met dezen steun het werk voort te zetten. Het afgetreden bestuur stemde er, op ver- v --B-yT"'1*"?» -j "W-i W' "*ÏSV Schoenpoetsers in het hedendaagsche Athene langen der leden, in toe, de functies voorloopig te zullen blijven waarnemen, totdat door de ledenvergaderingen van beide afdeelingen een nieuw bestuur zal zijn gekozen. In diezelfde vergadering zal een nieuwe contributieregeling worden vastgesteld, waarbij de reductie voor meerdere leden uit hetzelfde gezin, zal worden gehandhaafd. Voorheen kon voor één jongen en één meisje uit hetzelfde gezin geen reductie worden gegeven, door de scheiding der afdee lingen. Dat is nu verholpen. Met een blijde aansporing om 1935 als het geluksjaar te beschouwen, omdat de belemme ringen voor een bloeiende toekomst thans zijn weggenomen, werd de vergadering gesloten. Verkooping Gistermiddag werden in „Oud- Meiresteijn", ten overstaan van Not. J. H. Bremmers, publiek verkocht: 6 woonhuizen aan den Ouden Alkmaarschenweg, nos 1626, eigen dom van de Bouw- en Exploitatie Mij. .Lucrato". De zes perceelen, welke waren opgeboden tot f 10.450, werden bij afslag gemijnd door C. A. Duiker, te Beverwijk, op f4. Opbrengst f 10.454. Gevonden voorwerpen Gevonden en terug te bekomen bij: Duijker, Grenslaan 22, Aerden- hout, een Lipssleutel No. 498; G. H. Hagen, Noordertuindorplaan 14, Haarlem, een porte- monnaie met inhoud; J. de Hoop, Ramplaan 73, Haarlem, een heerenhandschoen; P. Kroese, Zijlweg 14, Overveen, een vuilnisemmertje; J. van Roode, Bloemendaalscheweg 206, Overveen, een kinderschoentje; Mey, Donkerelaan 1, Bloemendaal, een wildleeren handschoen; A. Helderman, Grenslaan 28, Aerdenhout, een armbandje; J. A. van Buggenum, Veldlaan 27, Aerdenhout, een rozenkrans; I. v. d. Kroft, Sparrenstraat 18, Haarlem, een snoeimes; J. Ende, Oranje Nassaulaan 64, Overveen, een klut; Kesting, Platanenlaan 85, Bloemendaal, een geruite sjaal; Kennel Haerlem, een hond; aan het bureau van politie te Overveen, een portemonnaie met inhoud; een kruis van rozen krans; een glacé heerenhandschoen; een wollen kinderhandschoen. Een advertentie behoeft geen „kapitalen* te kosten. Plaats maar eens een Omroepen Rubri- jeering en gelijkvormige zetwijze. Billijk han delstarief. Crisis-comité Het bestuur maakt bekend dat voor het indienen van aanvragen om steun gelegenheid bestaat: op Maandag 7 Januari 1935 's avonds tusschen 7 en 8 uur te Abbenes: openbare school nummer 6; Lisserbroek: open bare school nummer 11; Op Dinsdag 8 Januari 1935: Hoofddorp: kan toorgebouw naast het raadhuis 's avonds van 78 uur; Zwanenburg: Oude school nummer 9 's avonds van 78 uur; Rijk: Chr. school burg. Amersfoordtlaan 's avonds van 78 uur; Vijf huizen: Openbare school nummer 3 's avonds van 6—7 uur; Nieuw-Vennep: stempellokaal 's middags van 4—5 uur. Aanvragers uit den kring Aalsmeerderbuurt kunnen zich aanmelden bij het sub-comité Hoofddorp op tijd en plaats als boven is ver meld. De volgende zittingen zullen worden gehou den 14 dagen na de hierbovengenoemde data en voorts telkens om de 14 dagen op tijd en plaats als boven is aangegeven. Binnenbrandje Doordat een petroleumver- gasser in brand geraakte, ontstond brand in de woning gelegen boven het filiaal der melkin richting „Velsen" in de Kennemerlaan, hoek Julianakade. Gordijnen en behang stonden spoedig in vlammen. De bewoners slaagden er in, het vuur met eenige emmers water te blus- schen. De brandweer, die spoedig met de mo- torspuit ter plaatse was, behoefde geen assis tentie te verleenen. Een kamerje brandde ge heel uit. R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" Woensdagavond hield bovengenoemde afdee ling in het Patronaatsgebouw haar jaarverga dering. De voorzitter wees er in zijn openingswoord vooral op, dat deze vergadering zoo vroeg in 't jaar gehouden wordt om de leden tijdig in kennis te kunnen stellen met de gewijzigde be palingen inzake Werkloozenkas en uitkeering van crisissteun, welke in het vervolg op Woens dag zal geschieden. De districtsbestuurder zette uiteen dat men, gezien het groot tekort in de Werkloozenkas over 1934, niet op dezelfde wijze kon doorgaan temeer daar het subsidie-percentage verlaagd is. Spr. kon zich heel gosd indenken dat, zeker als men reeds eenige jaren in moeilijke om standigheden verkeert, men critiek op deze be palingen uitoefent. Spreker verzocht echter te genover het Bondsbestuur redelijk te blijven, daar dit ook geen ijzer met handen kan breken. De Geestelijke Adviseur memoreerde vervol gens dat men al drie jaren bezig is een beelte nis voor den H. Willibrordus te Heiloo te ver krijgen. Dezen zomer zal deze komen. Men noopt er een grootsche manifestatie van te maken. Ook wees de G. A. nog op de retraite voor Jeugdige werkloozen welke einde Februari te Bergen zal gehouden worden. De R.K. Volks bond, afdeeling Velsen, zorgt in dezen voor de financiën. Daarna volgden de jaarverslagen van secre taris en penningmeester, waarna de periodieke bestuursverkiezing. De aftredende bestuurders J. de Beer Jr., J. Stam, S. Eskes werden her kozen, terwijl in plaats van den heer Th. Stet gekozen werd de heer H. de Jong. Verder werd medegedeeld dat om de twee maanden op den eersten Woensdag der maand een ledenvergadering gehouden zal worden. Hierna, sluiting. Dr. Alb. Raignier S.J., die sinds meerdere jaren zich met het onderzoek van de gewoonten der mieren bezighoudt, deel de in het natuurwetenschappelijk tijdschrift een en ander mede omtrent een door hem ontdekte wijze van koloniestichting bij de roo de roofmier (formica sanguinea). Deze ook in ons land veelvuldig voorkomende miersoort is een „slaven"-roover. Uit de onder zoekingen van wijlen E. Wasmann S. J. e. a. weten wij van de gewoonten dezer insecten veie bijzonderheden. Het wijfje, dat na de pa- ringsvlucht ergens neerstrijkt, haar vleugels verliest, zal een nieuwe kolonie moeten stich ten. Dit kan zij echter alleen doen door de hulp van vreemde mieren, die daarom „slaven" genoemd worden. Over deze hulpmieren kan de koningin op zeer verschillende wijze beschik ken, waardoor allerlei variaties in ae kolonie stichting mogelijk zijn. Het kan voorkomen dat de jonge mierenkoningin een vreemd nest binnendringt, daar wordt aangenomen en door de werksters (de slaven) geholpen wordt in het groot brengen van haar eieren. Een dergelijke koloniestichting kan echter ook op minder vreedzame wijze geschieden. Zoo kan de ko ningin in een nest der slavensoort indringen, de bewoners op de vlucht drijven of deze doo- den en een aantal poppen van de slavensoort behouden. Zij sluit zich met deze buitgemaakte cocons in en sticht met de hieruit komende mieren een nieuwe kolonie. Behalve op deze twee manieren kan nog op talrijke gevarieerde wijze een nieuwe kolonie ontstaan. De proefnemingen van dr. Raignier S. J. heb ben hem nog een andere wijze van koloniestich ting leeren kennen, n.l. het samenwerken van twee of meerdere wijfjes bij het uitmoorden en uitrooven van een nest der slavensoort. De proe ven werden in een kunstmatig gemaakt net gedaan, waarin de slavensoort (b.v. formica fusca) gebracht werd en later de koninginnen van de bloedroode roofmier werden toegelaten. Zeer dramatische tafereelen spelen zich nu af. De fusca's probeeren de gangen te barri- cadeeren, verdedigen zich, wijken ten slotte achteruit en nemen koninginnen, larven en poppen op hun vlucht mede. De sanguinea dringt echter op met een ontzettende wildheid, die zeer sterk aan het gedrag van een roof- wesp herinnert en veroorzaakt een paniek on der de fusca bevolking. Het gaat niet altijd op dezelfde wijze toe en soms weten zich de fusca's goed te verdedigen. Op de bijgaande afbeel ding, die wij aan de publicatie van Dr. Raignier S.J. ontleenen, zien wij de gangen in het kunstnest. Twee koninginnen van de roode roofmier (1) hebben de buitgemaakte cocons (2) bijeen gebracht en zich zeiven tegen de buitenwereld ingemetseld. Bij (3) ligt nog een lijk van een doodgebeten fusca werkster. Een barricade is voor den ingang van het nest opgeslagen (4) met behulp var. leege co- conhulsen, lijken der fusca's enz. Van de conclusies, waartoe de onderzoeker gekomen is, vermelden wij alleen nog, dat de hier beschreven wijze van koloniestichting ook in de natuur zal voorkomen, dat de Sanguinea- koningin een zegepraal ook kan behalen als de slavenkolonie talrijk is en dat zij zeer goed on derscheid maakt tusschen de slavenkoningin- nen, waarmede zij een alliantie kan aangaan en die waarmede zij niets kan aanvangen en dan ook direct worden afgemaakt. De Sanguinea-wijfjes bezitten in dit stadium van koloniestichting nog alle instinkten der werksters, evenals van de koninginnen der mie rensoorten, die geheel op zich zeif kolonies stichten kunnen. Zoo nam dr. Raignier S.J. waar: voedingsscènes na zelfstandig eten, spon taan aanbieden van dit voedsel, ook spontaan afbedelen, graaf- en barricadeerinstinct, uit halen van werksters uit het cocon, zelfstandig dierlijk voedsel tot zich nemen en het zich zelf helpen bij het eierleggen. Deze gewoonten ver liest de koningin van een mierenkolonie, als zij een voldoend aantal werksters om zich heen heeft. Dr. Spear heeft ernst gemaakt met de voorzegging van een influenza-epidemie. Hij heeft de Londensche epidemieën van de laatste 44 jaren bestudeerd. Als het midden of de kern van de epidemie beschouwt hij de week, waarin het grootste aantal sterfgevallen voorkwamen. Hij heeft een zekere regelmaat in deze epidemieën ontdekt, en wel da volgende: Wanneer de hoogte van een epidemie plaats grijpt in de tiende tot 35ste week van het jaar, dus van ongeveer het begin van Maart tot September, dan komt binnen het Jaar nog een epidemie; en deze bereikt haar hoogtepunt evenveel weken na de 35ste week, als de eerste epidemie weken voor de 35ste heerschte. Is er dus een top in de 20ste week, dan is er een andere top, in de 50ste week van het jaar. Wanneer er echter een epidemietop is in de vijf en dertigste tot en met de zevende week van het volgend jaar, dus tijdens herfst en winter, dan duurt het gemiddeld zestig weken, voordat er weer een andere epidemie komt; of om het nauwkeuriger te zeggen: dan komt er geen nieuwe epidemie vóór middenwinter van het volgende jaar. Ten laatste wanneer de epidemie haren top bereikt in achtste en negende week, dus de begindagen van Maart, dan duurt het ongeveer een jaar, voordat er weer een nieuwe komt. In 1934 was de top gelegen in de 11de week; er wordt dus nu voorspeld een top in de 59ste week; de eerste top was 24 weken voor de 35ste week, de volgende zal dus zijn 24 weken na de 35ste, d.i. de 7de week van 1935, midden Fe bruari. De epidemie heeft meestal na 7 weken hare hoogte bereikt; dus de epidemie zal om streeks nieuwjaar beginnen, en midden Fe bruari haren top hebben. Als het uitkomt, zou het interessant zijn, ook voor Nederland of Amsterdam deze cijfers na te gaan. S. Kos Krom Prevost Sr. Kok Ruis Waalewijn Paape Houkes Horst Slot Meyer Het geluk is de Racing verre van gunstig ge zind. Na eerst tot twee keer toe haar back J. Kors te hebben moeten missen, ontbreekt thans ook D. Prevcst op het appèl ten gevolge van een hem overkomen ongeval. Waalewijn zal hem ver vangen. Doel: Van Roon; achter K. Zandstra en H. Boeree; midden: Van Geemen Koppen en Oomen; voor: J. Perukel, A. Kollerie, Goemaat, Perukel Jr. en Spek. Beverwijk lil verband met den feestdag van Nieuwjaar konden ook deze week de veilingdagen nog niet normaal verloopen en moest de veiling Maan dag weer worden uitgeschakeld, zoodat alleen Vrijdag en Woensdag veilingen werden gehou den. Ondanks deze ongewone verschuivingen viel over den gang van zaken niet te klagen en werden de prijzen hierdoor niet ongunstig be ïnvloed. Wat de aanvoeren betreft kan die van Vrijdag nog van beduidenden omvang ge noemd worden en al was Woensdag belangrijk minder, toch viel het aanbod over het alge meen niet tegen. Andijvie neemt nog geregeld een ruime plaats in de rij van groenten in. Voor dit product was de laatste dagen een levendige belangstelling, waardoor de prijzen zich geleidelijk in betere richting bewogen. De noteeringen liepen uiteen naar soort van 35100 per kist. Spinazie bleef prijzen handhaven naar kwali teit van 5080 cent per kist. Sla was geregeld goed te verhandelen, voornamelijk wanneer het de betere soorten betrof. Er is momenteel een groot verschil, dat in de prijzen wel tot uiting komt. De noteeringen wisselden voor dit pro duct van 2580 cent per kist. Bospeen, voor zoover nog aanwezig, had een zeer vluggen handel en kwam aan prijzen van 1015 cent per bos. Breekpeen was ruim ver tegenwoordigd en werd eveneens willig afge nomen; hiervoor waren de noteeringen van 80 125 per kist. Bloemkool loopt zoo langzaam naar het einde en verimndert steeds meer in aanbod. Voor goe de soort waren de prijzen zoo p.m. van 1014 en voor mindere van 37 cent per stuk. In den spruitenhandel bleven de prijzen nog steeds uiteen loopen, ofschoon sommige partijen toch ook weer in betere richting gingen. De prijzen varieerden geregeld naar soort van 5— 13 cent, er kwamen echter meermalen uitzon deringen voor van 1517 cent per K.G. Boere- kool blijft voortdurend cirkelen om prijzen van 15—30 cent per kist. Ook de overige soorten, met uitzondering van Bloemendaalsche Gele staan geregeld aan zeer lage noteeringen. Voor prei was geregeld veel belangstelling en goede kwaliteit kwam aan behoorlijke prijzen. De prijzen liepen naar soort uiteen van 412 cent per bos. Pieterselie en selderie handhaaf den steeds lage noteeringen van 24 cent per bos. Knollen, waarvan nog flinke partijen wer den aangevoerd, werden verkocht naar grootte van 1—6 cent per stuk. Witlof is dit jaar heel wat vroeger dan andere het geval is. Dit product ondervindt nog te veel concurrentie van de andijvie, waardoor de prijzen vermoedelijk wel ongunstig worden be ïnvloed en derhalve dan ook op laag prijspeil blijven. De noteeringen waren deze week zoo ongeveer van 612 cent per K.G. Tomaten, die nog werden aangeboden, had den een zeer schommelenden prijs, die verschil de naar kwaliteit van 1034 cent per K.G. Schorseneeren komen sporadisch voor; enkele kleine kwantums, die nog van de partij zijn, werden verhandeld voor 47 cent per K.G. IJMUIDEN, 4 Jan. Ryksvischafslag. Tarbot 1.80 per kg. Schar 4.9015.00 per 50 kg. Rog 12.00 16.00 per 20 stuks. Vleet 0.542.85 per stuk. Pie terman en Poon 8.5010.50, kl. midd. Schelvisch 30.0036.00, kl-ine Schelvisch 13.0027.00 per 50 kg. Kabeljauw 60.00 per 125 kg. Gullen 5.00— 13.00 per 50 kg. Leng 0.45—1.20 per stuk. Heilbot 90 cent per kg. Wijting 5.40—5.50 per 50 kg. Kool- visch 880 cent per stuk. Makreel 11.00 per 60 kg. Versche Haring 1.704.20 per kist. van de Vrijdag aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Ommerlng 310 manden 2169.—. HARINGSCHEPEN VI. 97 1147.—, VI. 16 640.—, VI. 156 143.—, K.W. 122 1014.—. HOOFDDORP, 3 Jan. Granen en Zaden. Rogge 7.30—7.60, Ch. Gerst 5.506.00, Wlntergerst 5.25 5.75, Haver 6.006.75. Dulvenboonen 8.008.50, Paardenboonen 6.006.50, Bruine Boonen 11.50 12 00, Groene Erwten 9.2510.00, Vale Erwten 14.001500, Gele Mosterd 19.0020.00, Kanarie zaad 6.507.50, Karwijzaad 19.00—20.00. Blauw- maanzaad 14.00-15.00, Per 100 kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 10