Het proces tegen Hauptmann De „Leeuwerik terug Aardschokken in Limburg Het nieuws van heden r IM Mgr. Redwood f MEVROUW LINDBERGH ALS GETUIGE De uitvaart van Kard. Bourne Het Congres bijeen DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS 8UREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling VRIJDAG 4 JANUARI 1935 Avondblad DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Het overlijden van den oudsten katholieken bisschop Tannery aanvaardt zijn functie Aanwezigen bewonderen den moed, waarmede ze haar verklaringen aflegde Lindbergh over den ongeluksavond Weer een. klacht van Abessinië Verzoek aan den Raad om onmid dellijk te intervenieeren ECON. RAAD VAN DE BALKAN ENTENTE BIJEEN Het Weer Hedenmorgen op Waalhaven geland Later naar Schiphol De plechtige Requiemmis in de W estminster-Kathed raai Missionaris vermoord Door Papoea's overvallen en neergeschoten Gematigde verklaring van de repu blikeinen. Amerika in het Permanente Hof? Het begrootingstekort Behalve enkele gescheurde muren geen nadeelige gevolgen Waarnemingen te De Bilt In het Roergebied Te Tokio Een geneesmiddel tegen kanker? DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN LUXE BAKKErR IJ E-N Drukpersen in beslag genomen Strenge politiemaatregel te Chèvremont-Kerkrade ^VVVAVA'ull! 111111 Iy wtw NORTH ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19128 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. eén 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers zie de rubriek fET - De baby van Lindbergh Zooals wy berichtten is op 95-jarigen Ieeftyd overleden Mgr. Francis Redwood, aartsbisschop ran Nieuw-Zeeland. Den laatsten tüd liet zijn gezondheidstoestand rael te wenschen over. In verband met duide- lyke indicaties van kanker was rijn rechter been boven de knie geamputeerd. In Februari 1934 heeft de Aartsbisschop zyn iiamanten bisschopsjubileum gevierd. Mgr. Redwood werd in Januari 1839 by Tixall n het diocees Birmingham geboren. In 1842 emigreerden zyn ouders naar Australië en vestigden zich te Wellington. Voor zijn priesterstudies ging Mgr. Redwood eerst naar St. Chamond, later naar Montbel bij Toulon, om tenslotte zyn studies in Ierland aan het college van de Maristen, in welke orde hy zyn intrede deed, te beëindigen. Nadat hij eenige jaren als professor in de dogmatiek in Ierland werkzaam was geweest, werd hy in Februari 1874 tot bisschop van zyn vaderstad Wellington benoemd. Door kardinaal Manning werd hij te Londen bisschop gewyd. In 1887 werd hem de titel van aartsbisschop verleend. Niettegenstaande zijn hoogen ouderdom kwam Mgr. Redwood in 1932 naar Rome, om den 75en verjaardag van Pius XI mee te vieren. Men herinnert zich ook nog de aanwezigheid van Mgr. Redwood op het Eucharistisch Con gres te Amsterdam. PARIJS, 3 Jan. De nieuwe gouverneur van de Banque de France, Tannery, heeft heden zyn functie aanvaard. Hij verklaarde daarby o.m. dat niet geraakt zal worden aan de wet van 1928, Wanneer hij den wensch heeft de Bank van Frankrijk de rol te doen spelen, die haar in het economische en financieele leven van Frankrijk toekomt, zal hy zich steeds laten lei den door de traditioneele principes van het verstand. De Parysche beurs is heden zoo levendig ge weest als sedert lang niet meer was voorgeko men. Vooral de Fransche papieren hebben groote koerswinst gemaakt. De koersen stegen voor een deel met meer dan 10 pet. Men wyt deze plotselinge hausse aan de gelukkige wen ding, die de Fransch-Italiaansche onderhande lingen hebben genomen en aan de geruchten omtrent voornemens der regeering tot ontlasting van de geldmarkt. Bij een bankoverval te Boedapest ver weerden zich de beambten tegen de bandieten, die zonder hun cla'g te kun nen slaan moesten vluchten. Een der bankbeambten werd echter gedood FLEMINGTON, 4 Jan. (Reuter.) Zooals wy berichtten heeft de Officier van Justitie in het proces tegen Hauptmann, die ver dacht wordt van de ontvoering van baby Lindbergh, de doodstraf geëischt. In zyn requisitoir verklaarde de Officier van Jus titie, dat de by het huis van Lindbergh gevonden ladder ten deele was gemaakt van hout, afkomstig uit Hauptmann's vliering kamertje. In de middagzitting deed mevrouw Lindbergh eenige mededeelingen over de gebeurtenissen op den dag, dat haar kindje werd ontvoerd. Zij sprak bijna fluisterend. Zy vertelde, hoe zy den dag had doorgebracht met het kind, tot dat het naar bed was gebracht. Eerst waren haar oogen droog, maar later kreeg zy tranen in de oogen. Haar echtgenoot maakte zenuw achtige bewegingen Gedurende de 45 minuten, die het verhoor van mevrouw Lindbergh in beslag nam. toonde ook Hauptmann teekenen van nervositeit. Mevrouw Lindbergh kon gaan zitten, nadat zy verklaard had het portret van haar kind in de kleertjes, die het gedragen had (deze waren als stukken van overtuiging gedeponeerd) te herkennen. De procureur-generaal scheen bijzonder veel gewicht te hechten aan de verklaring van mevr. Lindbergh, dat de voetafdrukken, die onder het raam van de kinderkamer gevonden wer den, van haar afkomstig waren. Zy had n.l. des middags met het kind daar gewandeld. De verdediger van Hauptmann onderwierp mevrouw Lindbergh niet aan een kruisverhoor. De aanwezigen hebben den moed van mevr. Lindbergh tydens haar verhoor bewonderd, dat een der wreedste oogenblikken van haar leven moet zijn geweest. Den geheelen tyd, dat zyn vrouw ziëh in de getuigenbank bevond, bleven de oogen van ko lonel Lindbergh op haar gevestigd. Vervolgens werd overgegaan tot het getuigen verhoor van Lindbergh zelf. Deze beschreef hoe hy om half tien 's avonds thuis was gekomen. Even later had hy een gedruisch gehoord. Dit zou het breken van de sport van de ladder ge weest kunnen zijn. Daarna gaf hy een schilde ring van de gebeurtenissen tot 10 uur, toen ont dekt werd dat het kind was geroofd. Voorts ver telde hij hoe hij het briefje vond, waarin hem om losgeld werd gevraagd. Hy had zyn geweer genomen en was naar buiten gesneld, terwijl de huisknecht de politie waarschuwde. Lindbergh verklaarde dat hy af drukken van zolen van heerenschoenen had bemerkt op de vensterbank van de kinder kamer. Overigens had hij niemand in de buurt van het huis kunnen zien. Nadat de politie ge komen was, vond hij de gebroken sport van de ladder onder het raam van de kinderkamer. Tenslotte beschreef Lindbergh hoe hij het tweede briefje, waarin hem losgeld werd ge vraagd, per post had ontvangen. De zitting werd vervolgens verdaagd tot Vry- Te New-York loopt het gerucht, dat Lind bergh brieven heeft ontvangen, waarin zyn leven bedreigd wordt. De politie zal Lindbergh een speciale bewaking toestaan. GENEVE, 3 Jan. De regeering van Abessinië heeft Donderdag opnieuw een telegram gezon den aan den secretaris-generaal van den Vol kenbond. In dit telegram wordt den Raad ver zocht onmiddellyk te intervenieeren. In de eerste plaats wordt verklaard, dat de voor Gerlogoebi geconcentreerde Italiaansche troepen op 28 December een aanval hebben gepleegd op het Abessinische garnizoen. Itali aansche vliegtuigen kruisen boven het gebied en tanks houden zich in de nabyheid op. De Abessinische regeering eischt met referte aan artikel 11 van het Volkenbondsstatuut de toe passing van alle maatregelen ter waarborging van den vrede. De secretaris-generaal van den Volkenbond, Avenol, heeft der Abessinische regeering tele grafisch medegedeeld, dat hy de leden van den Raad telegrafisch op de hoogte heeft gesteld van de démarche van Abessinië. De Volkenbondsraad zal op 11 Januari in ge wone zitting byeenkomen. De Italiaansche regeering heeft, eveneens vandaag, een nota gepubliceerd, waarin gecon stateerd wordt, dat de Italiaansche troepen geen aanval hebben gepleegd en ook niet ver der zyn opgemarcheerd. ATHENE, 3 Dec. De Grieksche minister van buitenlandsche zaken, Maximos, heeft heden de zitting geopend van den Economischen Raad van de Balkan-Eentente. VERWACHTING: Matige, tydelijk wel licht krachtige Noord-Westdyke tot Noordelijken wind, zwaar bewolkt met op klaring, kans op enkele regenbuitjes, kouder. Hoogste barometerstand: 777,2 te Valentia Laagste barometerstand: 743,5 te Röst De nieuwe dienstauto van president Lebrun. Om aanslagen te bemoeilijken ontbreekt aan den auto de treeplank 99 Het KLM-vliegtuig de „Leeuwerik", het toe stel, waarmede de Commissie van Onderzoek, die een onderzoek heeft ingesteld naar de oor zaak van de ramp met de „Uiver", naar Bag dad reisde, is vanmorgen te ruim elf uur op Waalhaven geland. De leden van de Commissie, alsmede de pilo ten Sillivis en Geysendorffer zyn naar Den Haag doorgereisd, waar zy rapport zullen uit brengen aan den directeur der KLM, den heer A. Plesman. Voor de journalisten, die evenals Donderdag opnieuw den tocht naar Schiphol hadden ge daan om een of meer lede» van bemanning of passagiers te interviewen, was deze gang van zaken een ware teleurstelling. Ongeveer kwart vóór twaalf is de „Leeuwe rik", op Schiphol aangekomen. Van de geëmployeerden der KLM, die de reis naar Bagdad en terug hebben meegemaakt, in verband met het onderzoek naar de ramp van de „Uiver", waren alleen aan boord de beide mecaniciens Van Beynen en Westrate. Het toestel was van Rotterdam af overge bracht door den piloot Tepas. (Van onzen Londenschen correspondent). Heden, Vrydagochtend om half tien, vindt in de Westminsterkathedraal de plechtige Re quiemmis plaats voor de zielerust van wylen Kardinaal Bourne, waarby o.a. de Aartsbis schop van Parijs en de primaat van Polen, de Kardinalen Verdier en Hlond, aanwezig zyn. Ten aanzien van den opvolger van Kardinaal Bourne als Aartsbisschop van Westminster, doen veel geruchten de ronde, maar het spreekt vanzelf dat, aangezien de beslissing uitsluitend bij de Congregatie van het Consistorie te Rome ligt, de geruchten niets anders dan gissingen zyn. Kardinaal Bourne's opvolger zal de eerste Engelsche Aartsbisschop zijn die door boven genoemde Congregatie, waarvan de Heilige Vader de prefect is, gekozen wordt. Tot 1908 immers was Engeland een „missie", en de bis schoppen werden dus benoemd door de Con gregatie der Propaganda. Door het Consistorie van Westminster is Mgr. Butt belast met het bestuur van het Aartsbis dom, totdat een nieuwe Aartsbisschop benoemd zal zyn. Mgr. Butt is een der twee hulpbis schoppen van Westminster. De andere hulp bisschop is ook de ten onzent welbekende Bis schop Myers, de diocesane rechter. Mgr. Butt is sinds 1915 rector geweest van de groote St. James's kerk aan Spanish place, bij Bakerstreet, en hierdoor persoonlijk bekend niet alleen aan de duizenden Londenaars, doch ook aan de vele vreemdelingen, die daar Mis komen hooren. De koning van Spanje bevond zich by zijn veelvuldige bezoeken aan Londen zeer vaak onder het gehoor van bisschop Butt, die een van Londens groote predikers is. By het Missiehuis te Steyl is een tele gram binnengekomen van het generaal be stuur der Congregatie van het Goddelijk Woord te Rome, dat de Zeereerwaarde pa ler C. Morschhuizer, priester-missionaris in Australisch Nieuw Guinea, door Papoea's met pyischoten is vermoord. De missionaris verbleef in hét achter land van Ulingan in het zoogenaamde Bis- marek-gebergte. Hier is hy door de inboor lingen overvallen. Nadere mededeelingen omtrent de juiste toedracht ontbreken nog. De jonge priester werd geboren 18 Januari 1904 in Westfalen. Hy trad op 14-jarigen leef tijd als student in het Missiehuis te Steyl, werd 5 Mei 1932 priester gewyd en in Augustus van hetzelfde jaar vertrok hy naar de missie van Australië, waar aan zijn jong leven spoedig een wreed einde werd gemaakt. Tengevolge van de talrijke slagregens staan in Engeland vele landerijen en wegen blank WASHINGTON, 4 Jan. Gisteren is het Ame- rikaansche Congres, de gemeenscihappelyke vergadering van Huis van Afgevaardigden en Senaat, weer byeengekomen. Men verwacht opgewonden debatten over het inflatievraag- stuk, de uitkeering aan de oud-stryders en de 30-urige werkweek. Voorzitter Byms deed een beroep op de re- publikeinsche samenwerking, waarop de re- publikeinsche leider Snell verklaarde, dat de minderheid open oog zou hebben voor alle goe de dingen, die er in de voorgestelde wetge vende maatregelen zouden zyn. Hy gaf een korte uiteenzetting van het program, dat de republikeinen zouden nastreven, o.a. een slui tende begrooting, een gezonde geldpolitiek, een duurzame garantie der bankdeposito's, bescher mende tarieven, versterking vgn de anti-truss- wetgeving en strijd tegen de oorlogswinsten. President Roosevelt zal heden aan het Con gres een boodschap voorlezen van algemeene strekking. De begrootingsboodschap zal hy pas Maandag a.s. voorlezen. Deze wordt, in ver band met het record-begrootings-tekort, met spanning tegemoet gezien. In democratische kringen verzekert men, dat Roosevelt een speciale boodschap aan het Con gres voorbereidt, welke vermoedelyk de volgen de week zal worden verzonden. Hy stelt hierin voor, Amerika lid te laten worden van het Per manente Hof van Internationale Justitie. Wat betreft Roosevelt's actie tegen den be wapeningswedloop wordt gemeld, dat de Ame- rikaansche gezant te Bern op 10 Januari naar Europa terugkeert met instructies. De Ver. Staten zouden voornemens zyn Duitschland te verzoeken deel te nemen aan de voorbereidende besprekingen, misschien zelfs aan de ontwapeningsconferentie. In Oost-Pruisen vriest het zeer hard. De scheepvaart ondervindt ernstige moeilijkheden In den nacht van Donderdag op Vrydag is te Venlo en omgeving een korte, doch vrij hevige aardschok waargenomen, die verge zeld ging van een dof gerommel. Vele men sehen liepen in nachtgewaad de straat op, terwyi by het politiebureau meerdere ang stige telefoontjes binnen kwamen van men- schen, die meenden, dat er inbrekers in huis waren. By informatie is ons gebleken, dat de aard beving 30 seconden ongeveer geduurd heeft. Hij is eveneens waargenomen in Horst, Maasbree. Blerik, Tegelen en in het nabije Duitsche grens gebied. De aardbeving was ongeveer even hevig als die, welke in den nacht van 20 op 21 No vember 1932 werd waargenomen. Zoover wy konden nagaan is niets vernield. Slechts op enkele plaatsen in Tegelen en Horst schynen scheuren in huizen gekomen te zyn. Ook te Roermond voelde men eenige minuten voor half vijf een schok, die vyf tot zes secon den aanhield. De meeste inwoners werden uit hun slaap gewekt. Hier en daar rinkelden ruiten en andere losstaande voorwerpen. Voorts werden de schokken gevoeld te Heel, Heythuizen, Weert, Baarlo en tusschengelegen dorpen. In Zuid-Limburg wterden de schokken niet waargenomen. Het Koninklyk Nederlandsch Meteorologisch Instituut in De Bilt ontving van verschillende zyden bericht over een omstreeks half vyf he denmorgen gevoelde aardbeving. Te De Bilt werd om 4 uur 6.3 minuten (tijd van Greenwich), dit is 4 uur 26.3 minuten Am- sterdamsche tijd, een naburige aardbeving op- geteekend, zeer veel zwakker dan de beving in Noord-Brabant van 20 November 1932, om elf uur 56 minuten 's avonds, doch in sterkte on geveer overeenkomende met een der zwakkere nabevingen tusschen 23 en 28 November. De seismograaf te Heerlen heeft de beving eveneens geregistreerd. Ook het Geologisch Bureau van de Staats- mynen te Heerlen heeft hedenmorgen den aard schok geregistreerd. Het Meteorologisch Instituut te De Bilt zal gaarne bijzonderheden over de beving vernemen van personen, die deze hebben waargenomen. ESSEN, 4 Jan. Hedenmorgen te 5.07 uur werd in het kolengebied aan de Ruhr aan vrij krach tige aardschok waargenomen, die ongeveer 2 seconden duurde. Vaststaande voorwerpen raak ten door den schok in beweging. TOKIO, 4 Jan. In den afgeloopen nacht is te Tokio en omgeving een krachtige aardbeving waargenomen, die gelukkig echter geen schade aanrichtte. CALCUTTA, 4 Jan. (V.D.) In het gebied van de Himalaya zijn gisteren vrij krachtige aardschokken waargenomen, die gevolgd werden door een hevige aardbeving. Het centrum van de aardbeving schynt te liggen in Zuid-Tibet, in de omgeving van Newar in het Mount Eve- restgebied. NEW-ORLEANS, 4 Jan. (V.D.) De bekende Senator Huey Long heeft gisteren medegedeeld dat eenige dokters van de staatsuniversiteit van Louisiana een geneesmiddel tegen kanker zou den hebben ontdekt en dat hy voor 100.000 dol lar een plaatselyk radiostation had gekocht ten einde door de radio de geheele wereld van het geneesmiddel tegen de vreeselyke ziekte op de hoogte te brengen. Senator Long weigerde nadere byzonderheden nede te deelen, doch verklaarde dat hy er a s. Maandag in den Senaat een rede over zou houden Missionaris in Australisch Nieuw-Guinea door Papoea's vermoord. Laval's bezoek aan Rome. De Italiaansche bladen begroeten den Franschen Staatsman. Het proces-Hauptmann. Lindbergh en zijn vrouw als getuigen. Het Amerikaansche congres bijeen. Amerika lid van het Permanente Hof te 's-Gravenhage? Te Baltimore zijn zeven negers levend verbrand. Plechtige uitvaart van wylen Kardinaal Bourne. Hedennacht zijn in Limburg aardschokken waargenomen. Geen persoonlijke ongelukken. De Krakatau werkt. Bootdienst op Schiermonnikoog hersteld. De dader van de inbraak in het tramstation Leek heeft bekend. 'T FIJNST MET BOTER GEBAKKEN TE-L 1571^-10876-11635-12155 Donderdagmiddag heeft de Justitie uit Maas tricht in tegenwoordigheid van ien Commis saris van politie, beslag gelegd op de drukper sen van de drukkPrij W. te Chèvremont-Kerkra de, redacteur-uitgever van het weekblad „Recht door Zee". Deze inbeslagname houdt blijkbaar verband met het feit, dat W. al her- haaldelyk wegens persdelicten is veroordeeld. Onlangs werd een cassatieberoep door den Hoogen Raad verworpen. Daarna verzocht hy gratie aan de Koningin. 31 December j.l. moest hy weer voor de Rechtbank te Maastricht, doch hy maakte bezwaren tegen de dagvaardingen, en de zaak werd verdaagd. Nu heeft de Justitie een forsche gTeep ge daan. i Altijd Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 760Z Vorige stand: 760.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1