STADSNIEUWS' R.K. Landarbeiders bijeen Laatste Nieuws Haarlem, 4 Januari REDE BONDSVOORZITTER VRIJDAG 4 JANUARI 1935 Bedrijfsorganisatie noodig AGENDA Uitkeering aan de bouwarbeiders De knoei-affaire-Levy POLITIE-STOPTEEKENS R. K. VOLKSBOND Interessant jaaroverzicht LES AAN DE RAADSLEDEN Niet overbodig GEMEENTEZAKEN Personalia Kleingoed De Middelbare Meisjesschool MUZIEK H.O.V.-concert voor de werkloozen Voorstelling „Het Adelaarsjong" AANRIJDING TE OVERVEEN Door onoplettendheid? La Traviata Het gilde heeft Kerstvacantie Wie heeft er iets gezien? Verandering straatnaam Technisch schijnbureau Concert voor de werkloozen Gevonden dieren en voorwerpen Teekens om sneller te gaan rijden „Wij komen met kracht op tegen het misbruiken van de zwak ke positie van onze mannen Zucht tot loonsverlaging Land bouwsteun De steunregeling Bed ryfsorganisatie RETRAITEN In het Retraitenhuis „St. Petrus Canisius" te Bergen S Januari INSTELLINGEN Maandag a.s. gaat de kas weer open Twee nieuwe strafzaken BURGEMEESTER WAUGH IN INDIë Albury' s deelneming over het lot van den Uiver CONVERSIELEENING AMSTERDAM i Donderdagavond vergaderde in gebouw „St". Bavo" de R. K. Volksbond, afdeeling Haarlem, onder presidium van den heer J. Ph. H. Castri- :um. Medegedeeld werd, dat het R. K. Werklieden verbond zijn propaganda-actie veertien dagen verzet heeft en deze nu zal duren van 15 Janu ari tot 15 Februari. Voorzitter wenschte vervol gens allen een Zalig Nieuwjaar. Een vraag van groot gewicht voor ieder per soonlijk is: wat hebben wij voor ons zelf van 1934 gemaakt. In vele opzichten was het mate rieel ongunstig. Wat was het in geestelijk op zicht? Zijn wij een persoonlijkheid geworden? Hierna gaf de voorzitter 'n beschouwing over den buitenlandschen toestand. Komende aan den binnenlandschen toestand, concludeerde de voorzitter, dat het godsdienstig leven nergens zoo goed beleefd wordt als in ons vaderland- Het R. K. Werkliedenverbond heeft dit jaar belangrijk werk verricht en gedaan, wat gedaan kon worden, vooral voor de werkloozen. Het Centraal Bestuur heeft dit jaar weer be langrijke cursussen in Bergen georganiseerd. Dezer dagen nog een kaderdag om te komen tot kernvorming. Ook de afdeeling Haarlem heeft dit jaar het hare bijgedragen tot ontwikkeling der leden. Het vijf en veertig-jarig bestaan heeft zfj herdacht door geestelijke oefeningen van re traite en trlduum. By het vertrek van rector B. J. M. Timp als pastoor naar Vlissingen heeft zij aan de huldi ging deelgenomen. Rector Timp was een pret tige en aangename adviseur en heeft veel ge daan voor den Volksbond. Een retraitecommissie is in het leven geroe pen welke reeds een 50-tal menschen in de gelegenheid stelde, een retraite te maken. Dit jaar zal zij een retraite organiseeren te Noord- wijkerhout. De actie van het comitté tot bestrijding der zedenverwildering zullen wij blijven steunen. De negen feestavonden van den Volksbond, verzorgd door „Alberdingk Thym", zijn een suc ces geworden. Het ledental van de afdeeling is van beteeke- nis. Laten wij alle zeilen bijzetten dit te hand haven en meer uit te breiden. De achteruitgang was 43 leden. Het ledental bedraagt thans 2309 leden. Het bezoek aan de vergaderingen is niet slecht geweest. De toon was steeds aangenaam. Het fonds „Hulp in Nood" mocht dit jaar aan giften ontvangen 366.61. In kas nog 606.83. Met Paschen en Kerstmis werden aan de werkloozen eieren en Kerstbrood verstrekt. Van de gemeente mocht de bond een subsidie ont vangen voor het afstaan van de zalen voor de werkloo zen-ontspanning. Met waardeering sprak de voorzitter over het Crisiscomité, zoowel landelijk als plaatselijk, en bracht dank aan de personen, die dit werk zoo belangeloos verrichten. In de Centrale Volksbank werd dit jaar in gelegd 38.105, uitbetaald 33.196.39. Boekjes in omloop 90. Deze bank wordt plaatselijk beheerd door den heer G. Scholte. „Herwonnen Levenskracht" zal zich nog neer moeten inspannen om meer levenskracht te kunnen geven. Allen werden opgewekt, deze in stelling meer te steunen. Het begrafenisfonds bezit momenteel ƒ3200. Binnenkort hoopt men de contributie vijftien procent te verlagen. „Arbeid Adelt" ondervindt de moeilijkheden van den tijd. De werkloozen betalen den kost prijs van het brood. Dit jaar kon nog acht pro cent worden uitgekeerd. „Moederschap" heeft haar verplichtingen nog steeds kunnen voldoen. „Arbeid Adelt" hoopt binnenkort met nieuwe plannen te komen voor de nieuwe bakkerij. De spaarkas „St. Nicolaas", welke 's Zaterdags zit ting houdt van 4 tot 5 en van 7 tot 9 uur' heeft een kapitaal van 1100. Van de beide rechtskundige bureaux wordt een druk gebruik gemaakt en zij voorzien In eer. behoefte. Het personeelfonds is reeds gegroeid tot een kapitaal van 2598.63. Het gebouw St. Bavo heeft dit jaar geen groo- te uitgaven gehad voor onderhoud. Dit jaar zal de achterkant opgeknapt worden en zullen de zalen 4 en 5 een restauratie ondergaan. Van de filmcabine in het gebouw wordt een goed gebruik gemaakt. Ook de „Winterhulpactie" werd nog bespro ken. Goede resultaten worden er van verwacnt, gezien de goed opgezette actie. Men hoopt op druk bezoek aan den bazar. Hiermede had dg voorzitter zijn overzicht af gehandeld. Gesproken werd vervolgens over de vrijwil lige burgerwacht. Daar de meeningen nogal uit een liepen, werd besloten, meer aandacht aan dit Instituut te schenken om naderhand een conclusie te kunnen trekken. De Geestelijke Adviseur vroeg bij het slot het woord, om namens de geestelijke overheid zijn Nieuwjaarswenschen aan te bieden. Kapelaan Poppen hoopte, dat er voor velen betere tijden moge aanbreken en spoorde aan tot medewer ken aan de propaganda-maand-actie. Onder dank aan den geestelijker adviseur voor zijn wenschen, sloot de heer Castricum hierna de vergadering. De Haarlemsche redacteur van „Het Han delsblad" heeft het volgende, puntige artikeltje in zijn blad geschreven: Het afgeloopen jaar heeft den raad met een omwerp-begrooting laten zitten, waarover het laatste woord nog gezegd moet worden. In de tweede helft van December is het altijd een gewaagde onderneming den gemeenteraad vrij spel te geven; hij wil er nu eenmaal zijn dagen voor nemen, en de specialisten, die maar ééns in het jaar hun kans krijgen, laten hun hoofd stuk niet ongemoeid weg-hameren. En zoo zullen wij na de drie dagen in 1934 er nog wel drie in 1935 krijgen. Maar zijn ze noodig? Iii de eerste begrootingsvergadering is voor gesteld zich in het spreken te beperken; maar dat wekte vroolijkheid. De gedachte alleen: niet méér te zeggen dan noodig is, vindt men zoo vermakelijk, dat menigeen zich toch bezorgd zal hebben afgevraagd: hoe halen we nog drie dagen? Want er valt eigenlijk niets meer te zeggen, dat van eenlgen invloed kan zijn op deze be grooting. De hoofdzaken zijn al vastgesteld. Natuurlijk kan men tot eigen welbehagen nog uitvoerige betoogen houden en „retrospec tieve beschouwingen" geven, maar het is twij felachtig of het gemeentebelang daarom vraagt. Hugo de Groot heeft eens over Van Olden- barnevelt geschreven, „dat hij seer sprack voor de autoriteiJt van Holland, doch sulcx, dat hij daermede sijn eigen autoriteijt oock seer waer- nam". Nu behoeft niemand in den raad zich dit persoonlijk voor gezegd te houden, want er zit ten daar vele Oldenbarnevelts. Maar dat neemt niet weg, dat menigeen toch goed zal doen, voordat hü zijn vinger opsteekt, te overwegen of hij voornemens is ,.syn eigen autoritijt" waar te nemen. Kan de gemeente het inderdaad zon der zijn woord niet stellen, laat hij dan niet zwijgen. Maar wie luistert, hoort zooveel herhalen; en menigeen, die het kort zal maken, omdat hij het geheel eens is met den vorigen spreker, kan het niet laten, zijn half uur uit te zingen. De raad weet, dat de wethouder voor volks huisvesting volkomen thuis is in werkloosheids- aangelegenheden; maar is het daarom noodig, dat hij elke gelegenheid aangrijpt om er théo rie over te houden? Wy kunnen roemen op een oud-hoofdinspec teur en een oud-inspecteur van het L. O. en een oud-schoolopziener. Als zy by het hoofd stuk onderwys allen hun licht laten schijnen, komt het onderwys in zoo'n verblinding, dat het niet meer te herkennen zal zijn. Er ligt nog een lijst klaar met subsidievoor- stellen, en er zijn nog nieuwe voorstellen in be werking. Deze en gene wil nog wel eens wat helpen, links of rechts; maar op de vraag waar het geld vandaan moet komen, blijft meestal het antwoord achterwege. Het eenige wat ge geven wordt, zyn noodelooze woorden. Laat de raad, als hij Woensdag byeen komt, zichzelf eens versoberen en in één dag de zaken afdoen, die nog resten. De kiezers van 1935 zullen een dankbare her innering aan hem behouden. Voorstel tot overplaatsing van den heer J. Machielsen, als hoofd van School no. 13 naar School no. 14 (beide gelegen Haarlemmerliede- straat 29). In de Plaatselyke Commissie van toezicht op de scholen voor Middelbaar Onderwys alhier is een vacature ontstaan door het bedanken van het lid, den heer Ir. B. F. van Nievelt. De commissie heeft voor caze vacature de volgende aanbeveling ingezonden; le. de heer Ir. A. G. de Koningh, 2e. de heer Ds. C. J. van Paassen, beiden wonende alhier. B. en W. stellen voor aan de H.B.S. A te be noemen tot tydelijk leeraar in de Maleische taal: den heer A. Bakker, te Heemstede. B. en W. stellen voor de balans per 31 De cember 1933 en de verlies- en winstrekening over 1933 betreffende de 141 arbeiderswoningen en het kantoor, voor den bouw waarvan by zijn genoemde besluiten aan de alhier gevestigde Woningstichting „Ons Belang" financieele steun werd verleend, goed te keuren. B. en W. stellen voor de balans met verlies- en winstrekening over het jaar 1933 betreffen de het complex van 52 middenstandswoningen van de Coöperatieve Woningvereeniging „On der Dak" goed te keuren. B. en W. stellen voor de balansen per 31 De cember 1933 en de verlies- en winstrekeningen over 1933, betreffende de 318 en 74 arbeiders- en van 81 middenstandswoningen, voor den bouw waarvan by zyn genoemde besluiten aan de alhier gevestigde Woningstichting „Patrimo nium" financieele steun werd verleend, goed te keuren. B. en W. hebben een uitnoodiging verzonden tot bywoning van de officieele ingebruikneming van het gerestaureerde schoolgebouw aan de Tempeliersstraat 1, ten behoeve van de Middel bare School voor meisjes met 5-jarigen cursus, op Donderdag 10 Januari om 11 uur voormid dags. Donderdagnamiddag vond wederom het eerste van de reeks concerten plaats door de H.O.V., in dit winterseizoen georganiseerd door het Ont- wikkelings- en Ontspanningscomité afd. Haar lem. De heer Luyken, die van deze uitstekend werk verrichtende instelling de stuw- en werk kracht is, opende deze byeenkomst met enkele hartelijke woorden van welkom aan alle aan wezigen en aan de heeren musici, die hun kunst in dienst stellen voor dit goede doel. Een flink bezette, luistergrage zaal zag diri gent Marinus Adam nog in de plaats van den heer Frits Schuurman plaatsnemen op het dirigeergestoelte. Doch men weet, dat men aan den heer Adam een betrouwbaar en slagvaardig dirigent heeft, die zijn partituren steeds uit stekend beheerscht. Het orkest voerde voor de pauze de Ouverture „Freischlitz" van von Weber uit, een mooie partituur met fraaie orkestratie, een werk van blijvende waarde. Daarna speelde Christiaan Veelo, 'n oud-leerling van de Kon. Muziekschool te Den Haag, die zijn muzikale opvoeding met 'n studietijd te Weenen besloot, het piano-concert in Bes gr. t. van Tschaikowsky (op. 23, 1874). Na het groote pianoconcert van- Liszt is dit opus jarenlang het meest gespeelde geweest, al is het in muzikaal opzicht niet het sterkste van den genialen Rus. Het laatste deel is veruit het beste, met het eigenaardige gedempte Russische dansthema. De solist speel de het vooral in het lange eerste deel grillige werk met groote verdiensten, al kan men zich een nog magistralere en heviger dramatische verklanking denken. Doch zijn muzikaliteit, welke zich nergens op den voorgrond drong, is gezond en fijnbesnaard. Hij vormde bovendien met het orkest een fraai sluitend klankgeheel, zoodat het een hoogst verdienstelijke auditie werd, welke terecht langdurig applaus afdwong. De solist ontving bloemen, evenals dirigent Adam ter gelegenheid van deze eerste uitvoering. Na de pauze kregen we 'n Fantasie over mo tieven uit de Opera „Tosca" van Puccini, nog 'n tweetal Kongaarsche dansen van Joh. Brahms en de Ouverture „Dichter und Bauer" van von Suppé, welke nummers, zooals te verwachten is, luiden byval mochten verwerven, door de pittige verklanking, die dirigent Adam er aan weet te geven. Tusschen beide laatste nummers vergastte een Damessextet „Sine nomine", de aanwezigen, onder leiding en begeleiding van den heer Rettich, op Ivanovici's Donauwellen. Ook dit ensemble had veel succes en kreeg bloemen. J. S. programma's en teksten beschikbaar gesteld, de Fransche nummers zoo mogelijk met vertalin gen. De Tooneelgroep ,,Het Masker" (directie: Jan Musch en Ko Arnoldi), verzoekt ons mede te deelen, dat, in verband met de uitgebreidheid der opvoering, de voorstelling van „Het Ade laarsjong", Zaterdag 5 Januari a.s., in den Stadsschouwburg, zal aanvangen om 8 uur precies. Donderdagmorgen had op de Elswoutslaan een aanrijding plaats tusschen twee auto's! Een vrachtauto, bestuurd door J. B. uit Zand- voort, kwam van Overveen in de richting Aer- denhout, terwijl van tegenover gestelden kant een luxe-auto naderde, bestuurd door P. v. d. P. uit Aerdenhout. Dezen bestuurder werd nog door een wielrijder, die even voor hem reed, met een teeken te kennen gegeven, dat een auto van tegenovergestelde richting naderde. Hy stoorde zich blykbaar hieraan niet met het ge volg, dat beide auto's met elkaar in botsing kwamen. Beide auto's werden zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. Persoonlyke ongelukken hadden niet plaats. De Italiaansche Opera zal op Dinsdag 8 Jan. a.s. slechts een enkele opvoering komen geven in den Stadsschouwburg van „La Traviata" van Guiseppe Verdi. Voor deze opera zyn speciale decors vervaardigd op de Scuola Scenografia te Florence, onder leiding van den directeur C. Celestine. Florence bezit een instituut, waar jonge, Italiaansche artisten zich bezighouden met tooneelarchitectuur en aanverwante vakken. Lia Falconieri zingt de voornaamste party met Vladimiro Badiali als Alfredo. Een andere befaamde kracht van de Italiaansche Opera, Leo Piccioli, heeft de party van den ouden Ger- mont. Her ballet staat onder leiding van Darja Collin. Regie van Guido Salvani, Romeo Arduini en Riccardo Moresco. Romeo Arduini dirigeert. In de afgeloopen week werden in Haarlem slechts twee rijwielen ontvreemd. Gistermiddag om ongeveer half 5 is op de Bakenessergracht een 7-jarige jongen door een vrachtauto aangereden. Het liet zich in het eerst niet zoo ernstig aanzien; de ontstelde jongeman werd met den aanrijdenden auto naar zijn woning in de Lange Molenstraat gebracht. Later begon de jongen over pyn te klagen. Het bleek toen, dat hy zyn rechter-bovenbeen gebroken had. Hij werd per ziekenauto naar de St. Joannes de Deo ver voerd. Zy, die iets van het ongeval mochten gezien hebben, worden verzocht zich te melden aan het bureau van politie. B. en W. van Haarlem brengen ter kennis van belanghebbenden dat, ter voorkoming van verwarring met den naam „Waalstraat", de straatnaam „Van der Waalsstraat" veranderd is in dien van: „Prof. van der Waalsstraat". 8 Januari a.s. bestaat het technisch schyn- bureau, afd. Haarlem, een jaar De tentoonstelling voor de werkstukken is te bezichtigen van 25 uur en van 710 uur in de school aan de Schoterstraat, alhier. Het Haarlems Vrouwenkoor en het Mannen koor „Die Spaerne-Sanghers", beide oJ.v. van den heer L. Duvosel, hebben zich bereid ver klaard gezamenlyk een concert te geven voor de werkloozen, georganiseerd in de vier vakcen trales, ondergebracht in het Centraal Comité voor Werkloozen, op Donderdag 31 Januari '35. Aan dit concert, te geven in de Gem. Concert zaal, hebben ook hun medewerking toegezegd mevr. Hélène Ludolph, sopraan en de heer Fred Luyken, piano. Door den dirigent, den heer Duvosel, is voor dit concert een geheel nieuw programma samen gesteld: vóór de pauze met koorwerken en lie deren van Nederlandsche componisten, na de pauze Fransche werken. Verder zullen mevr. H. Ludolph en de heer Fred Luyken enkele soli ten gehoore brengen. Door het Comité worden Actentasch, Boellaerd, Barbarossastraat 13; handschoen, heeren-, Vreenegoor, Acaciastraat 52; handschoen, kinder-, Witteman, Nagtzaam- siraat 79; hondenpenning Hofste, Hofdykstraat 54; hond, Asyl, Ridderstraat 11; Iden, idem; hond, Drogtrop, K. Begijnestraat 21; handschoe nen, paar, Blesgraaf, Houtmarkt 57; hond, Hart man Spaarnwouderstraat 98 rd.; hond, kennel Haerlem, Regenteselaan; handbeschermer, Bes- meyer, v. Raaphorststraat 5; handschoen, mo tor-, Lacourt. Sterreboschstraat 20; handschoe nen, paar-, bur. van politie, Smedestraat; bord, „N. L." van motor, Prent, le Vooruitgangstraat 115 rd.; bal, Politieposthuis III; doos m.i., Ter stal, Tempeliersstraat 28; kat, kennel Fauna; idem, idem; leesboek, de Mooy, Koudenhom 52; muts, Heyboer, Elzenplein 24; portemonnaie, kinder- m.i. Boer, Diepenboeckstraat 55; porte monnaie, dames-- m.i., Kruijt, Botermarkt; pa- rapluie, dames-, Kinderparadys, Ryksstraatweg 89; portemonnaie Koomen, Pleiadenstraat 31. Bentveld; rywielbelastingplaatje, Pauel, Lom bokstraat 20; rywielpomp, Umans, Brouwers straat 25; tasch, kinder-, Martin, Delftstraat 26; tafelkleed, Nunte, Stuijvesantstraat 12 rd.; tasch, dames-, Horst, Doelstr. 28; tasch, kinder-, m.i., Noope J. Evertsenstraat 27; bril, Ruigrok, Damaststraat 30; ceintuur, bur. van politie, Smedestraat; hond, meyer, Bakkerstraat 31; handschoen, kinder-, André, v. Loosstraat 31; handschoen, dames-, Kennephaas, Zoetestraat 3 rd.; handschoenen paar dames-, v. Bekkum, v. Galenlaan 9; handschoen, rechter, v. Roon, Doelstraat 26 rd.; handbeschermer, Koster, L. Poellaan 28; hond, Versterre, Oranjeboomstraat 21 rd.; handschoen, linker heeren-, Teeuwe, Spoorstraat 25 rd.; handschoenen, paar motor-, de Boer, Pres. Steynstraat 71; handschoen, mo tor-, Roest, Archipelstraat 78; handschoen, da mes-, TJlderink, Zaanenstraat 10 rd.; hond, de Gier, Rijkstraatweg 289; penning, R. K.-', v. Dom, Kruistochtstraat 53; portemonnaie, da mes-, v. Gennep, Z. Brouwersstraat 37; porte monnaie, dames-, m.i., Schoone, Ryksstraatweg 59; pijpen, paar regen-, Eckhart Mentawistraat 36; rijwielbelastingmerk Berkhout, Kleverpark weg 6 rd.; vulpen, Pater, Zomervaart 60; zaag, Rosma, Spijkermanslaan 17. Snelheidsvermeer- i Snelheidsvermeer dering voor ver-j dering voor ver keer, dat den agent i keer, dat den agent van links nadert.van rechts nadert Te Haarlem is vandaag het tweedaagsch con gres geopend van den R. K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit". Na een hartelijk welkom aan de vertegen woordigers van de afdeelingen uit alle deelen van het land en aan de geestelijke adviseurs der afdeelingen, heette de heer Loerakker by- zonder welkom de geestelyke adviseur, die voor het eerst de bondsvergadering meemaakte. Het is ook voor het eerst na 1992 dat rector Kok niet op onze vergadering aanwezig is, aldus spr. Ik ben er ten volle van overtuigd, dat ik uw aller wensch en bede vertolk, wanneer ik ook van deze plaats hem van harte toewensch, dat de goede God hem en zyn werk, hetwelk nu meer rechtstreeks aan de zielzorg is gewijd, mag zegenen. Ik ben er van overtuigd, dat prof. Cleophas onzen bond een even warm hart toedraagt als zyn voorganger en ik roep hem namens u een hartelyk welkom toe als adviseur van den Bond en voeg daaraan den wensch toe, dat zyn ad viseurschap steeds zal blyven staan in het tee ken van hartelijke samenwerking. Na 'n Zalig Nieuwjaar te hebben toegewenscht aan allen, sprak spr. den wensch uit, dat God allen en hun gezinnen moge zegenen; moge Hij ook onzen gezamenlijken arbeid bevruchten, opdat hy voor onze mannen, die stellig wel het zwaarst onder de tijdsomstandigheden gebukt gaan, ryke vruchten zal mogen dragen. Spr. wierp dan een blik op het afgeloopen jaar, dat geen aangenamen herinnering by ons heeft achtergelaten. De materieele nood onder de leden was buitengewoon groot en de moreele gevaren waren daaraan evenredig. Wanneer wy by voortduring en nu al jaren achtereen over „vertrouwen" spreken, wil dat dan zeggen, zoo vraagt spr., dat wij dus maar met een doodbiddersgezicht in een hoekje moe ten gaan zitten en maar stillekens afwachten, wat over ons zal komen? Ik herhaal hier, wat ons orgaan daarover zei. n.l. dat men daardoor een caricatuur maakt van iets wat ons als Ka tholieken heilig moet zijn, n.l. ons vertrouwen op God en, voor zoover dat redelyk is, ook op onze leiders, die wy gekozen hebben om onze belangen te behartigen. Spr. merkte op, dat dit vertrouwen den bond niets, maar dan ook hoegenaamd niets in den weg staat, om met kracht te werken aan elke verbetering, welke het bestuur noodig en mo gelyk acht. Wij hebben ons teweer gesteld tegen de nog steeds bestaande zucht tot loonsverlaging. Zooveel en voor zoover dat kón hebben wij ook rekening gehouden met de omstandigheden en dat dé werkgevers- b.v. in het zoo zeldzaam zwaar getroffen tuinbouwbedrijf het loon hebben verlaagd, hebben wy hün niet kwalijk genomen, al hebben wij het betreurd. Maar wél maken wij bezwaar, wanneer men maar steeds verder zou willen doorgaan, met name ok in den landbouw, met verlagingen. Wél komen wy er met kracht tegen op, dat men de zwakke positie van onze mannen misbruikt om de overeengekomen loonen te ontduiken. .Wy zullen ons dan ook met alle ten dienste staande middelen daartegen verzetten. Onze loonen zyn reeds zoover gedaald en staan in zoo'n bespottelyke verhouding tot aile overige loonen dat verdere verlaging de reeds opgeroepen spanning slechts kan vergrooten. De werkgevers zelf hebben ook by een verdere verlaging geen enkel belang. Zonder Overheids hulp kunnen zy toch de productie niet voortzet ten en welk belang kan er dan in gelegen zyn om de belooning voor arbeid dus ook voor hun eigen arbeid nog verder naar beneden te drukken? Verdere loonsverlaging komt niet ten goede aan het bedrijf, maar aan den verpachter of aan welken derde dan ook. Wy kunnen nooit berusten in een systeem van landbouwsteun waarby geen rekening wordt gehouden met het feit of de werkgever al dan niet zoowat alles door de machine doet verrichten. Wy zyn en blyven er voor, dat voor onze pro ducten de prijs, welke nog steeds beneden die van 1914 ligt, moet worden betaald. Door het toepassen van een gedifferentieerd tarief kan in die richting stellig iets bereikt worden. Zoo wel de regeering als de landbouw-organisaties moeten het weten, dat wy in het thans ge volgde systeem niet langer kunnen berusten. Uit den treure hebben wy gepoogd aan te toonen, dat de geheele arbeidersbeweging er groot belang by heeft, dat de positie van onze menschen gunstiger wordt, want anders hangt ook het bestaan van alle anderen in de lucht. Iedereen kan toch begrypen dat een afstand van 23 ct. per uur, zooals door den door de Regeering benoemden arbiter is vastgesteld en 59 ct. per uur voor een object van werkverrui ming, waartegen wy, op zich zelf bezien, geen bezwaar hebben, toch op den duur niet te hand haven is. Vooral de sterk verminderde arbeidsgelegen heid is het, die ons platteland en onze dor pen vernielt en onze menschen in zoo'n uiterst zorglijken toestand heeft gebracht. Daardoor zijn zy aangewezen op hun werkloozenkas, de echter in dit tijdsgewricht niet meer normaal functionneert en haar doel n.l. door zelfhulp zich vry te maken van openbare ondersteuning, niet meer kan benaderen, omdat haar werking overgroeid wordt, door de overigens onmis bare steunregeling. De werkverschaffing en steunregelingen ne men in het leven van onze landarbeiders thans de voornaamste plaats in. Wy staan waariyk niet critiekloos tegenover de maatregelen welke door de Overheid zyn ge troffen t.a.v. werkverschaffing, steunveriee- ning en werkloosheidsverzekering. Wy waren onafgebroken in de weer om, waar mogehjk, verbeteringen te bewerken; wy durven ook ons werk gerust te leggen naast dat van wie dan ook. Niets hebben wy achterwege gelaten wat dienen kon om het lot van onze en andere mannen te verzachten. Van óns is niet te verwachten dat wy de be langen van andere groepen uit het oog verlie zen, maar daarom heeft het ons zoo uiterst PÜ'niyk getroffen dat men de steunregeling van voor 1 Juli tamelyk bevredigend noemde, of schoon de armsten onder ons in een onmoge- Jyke positie verkeerden; daarom hebben wij er 'ons aan gestooten, dat men nu Hemel en Aarde in beweging brengt; nu voor een groot gedeelte van de arbeiders de steun is verlaagd, maar men nauwelijks iets van zich liet hooren toen vele van onze menschen in nog grooter druk verkeerden, dan waarin anderen nu ver- keeren. Wy kunnen er nooit mee aceoord gaan, dat de Minister van Sociale Zaken zich blijft stellen tegenover de verbindend verklaring van Collec tieve Contracten; wij kunnen er moeilyk in berusten dat de werkloozenkassen van onze landarbeiders allerhande bepalingen hebben moeten opnemen, waarvan de naleving bijna niet mogelyk is en de verzekering enorme schade zal ondervinden. Wy zullen het nooit verdragen, wanneer niet het uiterste wordt ge daan om ht lot van onze werkloozen zoo draag lijk mogelijk te maken. Wij achten het ook een plicht van de Overheid om alles in het werk te stellen, ten einde de werkgelegenheid te verruimen en wij zullen niet nalaten om op al die zaken de aandacht te blyven vesti gen; wy zullen de regeering de critiek niet sparen, waar dat noodig is. Onze voortdurende aandacht blijft gericht op den algeheelen ombouw van deze in wezen anti- Christelyke Maatschappij. Maar daarvoor zul len strijd en offers gevraagd worden. Daarom dientook by het construeeren van tegenstel lingen de noodige voorzichtigheid te worden betracht, omdat men anders vervalt in ijdel gepraat, waarvan het eenigste resultaat is, een grGotere verbittering by de menschen die in nood verkeeren. Wij doen daaraan dus niet mee, evenmin als men ons kan vinden voor zoodanige critiek dat daardoor noodwendig het vertrouwen ge schokt moet worden in alles en in allen die op vooraanstaande posten staan of op eenigerlei wyize met leiding zijn belast. Men vergeet blykbaar, dat als men het ver trouwen uit de menschenziel rukt, er dan een verminkte ziel overschiet, welke den mensch ontoegankeiyker maakt voor hoogere gevoe lens. Men heeft vertrouwen of men heeft het niet en vandaar dan ook de steeds voortwoekerende gewoonte om zelfs eigen leiders zonder eenige bewijs of aanleiding te verdenken en te beschuldigen van allerhande minder edele dryfveeren bij hun handelingen. Maar erger is, dat er geen beweging in stand is te houden zonder vertrouwen. Hoe wil men ooit tot Bedryfsorganisatie ko men als de noodzakeiyke voorwaarde daartoe het vertrouwen vooraf den bodem is in geslagen? Wy hebben bezwaar, dat de regeering niet met meer voortvarendheid in de richting van bedrijfsorganisatie stimuleert, maar dat be zwaar zinkt in het niet by dat wat wy hebben tegen hen, die de grondslag van de Bedrijfs organisatie het vertrouwen ondergraven. Zoo ongeveer staat het ook met de actie voor verbeteringen in de steunregeling. Wij doen voor niemand onder, wanneer het gaat om onze in nood verkeerende werkloozen te doen wat mogelyk s, al doen wij het met wellicht minder bombariteit dan anderen, maar wij weigeren by die actie om het voor te stellen alsof de regeering het in haar macht zou heb ben om door wat belastingverhooging de steun regeling beduidend en blyvend te verbeteren. Is het niet teekenend, dat, terwyl de wereld als het ware uit haar voegen is geslagen, ter wijl wij verkeeren in de grootst mogelyke narig heid, er in verhouding zoo weinig zijn, die zich in dezen noodtijd wenden tot hun Hemelschen Vader, Die alleen maar in staat is ons te hel pen en die machtiger is dan al die confereeren- de en eongresseerende machthebbers der wereld tezamen. Wij zullen Hem vooral vragen het Godsver trouwen, waarop tenslotte elk ander vertrouwen steunt, in de zielen van de millioenen zwaar getroffen menschen niet te doen wankelen, op dat wij sterk staan, om datgene wat dan on vermijdelijk te dragen overbiyft, ook als Chris tenen en met overgeving van Zyn H. Wil te dragen. Dat bedoelt niet en kan niet bedoelen, dat wfi dus maar by de pakken neerzitten: neen, en nogmaals: neen, maar die gedachte zal ons stalen in den moeilijken stryd, die wy te stry- den hebben. W. Vr., Wij hebben geen reden om over het verdwijnen van het jaar 1934 te treuren en wij zien in het nu pas ingetreden jaar maar weinig bemoedigends. Maar wanneer het ons zou ge lukken onze mannen in de afdeelingen te door dringen van de gedachte zooeven door my ont wikkeld, dan behoeven wy niet te vreezen, dan kunnen wij ondanks alles het nieuwe jaar met vertrouwen tegemoet treden en zullen wy onder Gods zegen veel goed werk kunnen verrichten. Met een opwekking om krachtdadig dit standpunt van de beweging te aanvaarden, ver klaarde spr. de vergadering voor geopend. Januari 1935 Dinsdag 811. Meisjes boven 17 jaar Zaterdag 12—15. Meisjes boven 17 jaar (winkel personeel Dinsdag 15—18. Mannen L.T.B. Zaterdag 1992. Dienstplichtigen Dinsdag 22—25. Meisjes-Congregatie v. 17—25 j. Zaterdag 26—29. St. Jozefgezellen Februari 1935 Vry dag 14. Geh. mannen L T.B. Dinsdag 5—8. Meisjes-Congregatie 17—25 jaar Dinsdag 1215. Gehuwde vrouwen Zaterdag 9—12. R. K. Rywielclubs Zaterdag 16—19. Mannen Dinsdag 19—22. Ongeh. Dames boven 25 jaar Zaterdag 23—96. Jongemannen Maart 1935 Dinsdag 5—8. Meisjes-Congregatie boven 17 jaar Zaterdag 9—12. Mannen Dinsdag 12—15. Gehuwde vrouwen Inlichtingen en aanvragen: Directie Retraite huis, Loudelsweg 46, Bergen (N.-H.). Tel, 148. Giro 45537, Gebouw „St. Bavo" Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; Kern vergadering R.K. Kiesvereeni- ging, 8 uur; R.K. Landarbeiders, 2 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw Concert H. O.V., kwart over 8. Stadsschouwburg Voordrachtavond, Anton Verheyen, half 9. Gebouw „St. Bavo" Gewone zittingen (geen zitting Metaalbewerkers) 47 uur; Geel Wit 6 uur; Landarbeiders 9 uur v.m.; Jeugd Gra fische Bond 4 uur; Feestavond Metaalbewer kers 8 uur. Stadsschouwburg Tooneelgroep „Het Mas ker": „Het Adelaarsjong", 8 uur. Cinema-Palace „De Tante van Charley", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt „Jood Süss", 2.30, 7 en 9.15 uur. St. Elisabethsvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; verga dering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdags van 3 tot 4 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelyks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werkda gen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bioemhofscvaat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. lederen dag 10—12, i4, 8—9 uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1. Haar lem. Tel. 11671. Spreekuren: R. K. wykverpleging. Magazijn verplegingsartikelen, mschryven üclma'-.tschap, inlichtingen alle werkdagen vsn 10 tót 5 uur. Wit-Gele Kruis (R. K Kraamhulp, wykver pleging en Magazyn Parklaan 75 (telef. 16391). Het geschil tusschen de regeering en den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond inzake de werk- loosheidskas van deze organisatie is, naar wij vernemen, thans in zooverre opgelost, dat het hoofdbestuur de stopzetting der uitkeeringen aan de werkloozen heeft opgeheven. Maandag a.s. zullen de uitkeeringen, met in- achtneming van de thans goedgekeurde wyzi- gingen in de regeling, weer beginnen;. :115V ooa PARIJS, 4 Jan. In verband met de bedrie gerijen van de gebroeders Levy, die een finan cieele onderneming gesticht hadden, welke zich voornamelyk met hypotheek- en grond'specula- tie bezighield, heeft de rechter van instructie een onderzoek geopend tegen twee voormalige ambtenaren, die indertyd financieele directeu ren van den staat waren in het opbouwgebied, doch hun ontslag uit den staatsdienst namen, om lucratieve functies bij de flnai oieele onder neming der Levy's te aanvaarden. Het is ech ter Franschen ambtenaren bij de wet verboden by het verlaten van hun staatsbetrekking bin nen vyf jaar een functie te aanvaarden by een particuliere onderneming, die in hun ambte naarsperiode onder hun toezicht stond. De in structie tegen de beide ambtenaren is gebaseerd op de overtreding van dit verbod. SOERABAJA, 4 Jan. (Aneta) De burge meester van Albury, de heer Waugh, is uit Australië gearriveerd. Hij verk laraadndeeaC Australië geariveerd. Hy verklaarde aan de pers hoe enthousiast hij was over de algemeene sym pathie, welke hem en zijn gemeente van Hol- landsche zyde ten deel Is gevallen. Hierdoor heeft de kleine, traditielooze gemeente Albury plotseling het grootste feit in haar 110-jarig be staan ervaren. De heer Waugh gewaagde ook nog van de intense deelneming der burgerij van Albury over het lot dat den „Uiver" heeft getroffen. De gemeente Amsterdam stelt de inschryvtne open op ƒ25.053.000 nominaal obligaties deel uitmakende van de 4 pet. conversieleening 1935. groot ƒ29.400.000, waarvan ƒ4.140.000 geplaatst is by enkele ryksinstellingen. De koers van uitgifte is bepaald op 99 pet., terwyl de ln- schryving open staat op 10 dezer. De houders van de nog uitstaande.niet uitgelote 4 K pet. obligaties 1916, 1928 III en 1929 I hebben recht van voorkeur. 1 t f Voor verkeer, dat den agent van achteren nadert. Voorverkeer, dat den agent van voren en achteren nadert. Voor verkeer, dat den agent van voron nadert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2