Waar een kanaal lekt Lavai's bezoek te Rome De Saarstemming Het nieuws van heden Het proces tegen Hauptmann OVERSTROOMINGEN IN Z.-LIMBURG Kurt Liebermann veroordeeld DE BAROMETER NORTH 1 STATE BL goed 4^ VEREElWtiDE KATTfOLIEKE PERS ZATERDAG 5 JANUARI 1935 Avondblad BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling De uitvaart van wijlen Kardinaal Bourne in de Westminster Kathedraal te Londen Behalve een pact inzake Oosten rijk zou Mussolini een groot Locarno voorstellen Verklaring van Kard. Verdier DE AFGEDREVEN VISSCHERS Het Weer Zondag betoogingen van het Deutsche Front en van het anti-Hitier front Prins von Löwenstein uitgewezen Hitler's actie ÏO dooden bij de ramp in Milaan Lindbergh aan een kruisverhoor onderworpen. Strenge be waking van zijn tweede zoontje Rustdag voor de jury De schade zal omvangrijk worden, wanneer het water in het voor jaar niet weg is Wat is de oorzaak? De zweetende berg Schad evergoeding Ondergeloopen weilanden aan he t Julianakanaal tegenover Stein Duitscher in arrest Uitwijzing naar Duitschland niet waarschijnlijk DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN De Maas wast Gemaal bij Grave in werking De uit Nederland verwijderde so cialist krijgt te Berlijn 6 jaar tuchthuis Stavisky-verdachten vastgehouden M&- ALTIJt> NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19130 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ROME, 5 Jan. (Reuter) De Ita- liaansche hoofdstad staat geheel in het teeken van het Fransche staats bezoek en de onderhandelingen tus- schen Laval en Mussolini, die vanmor gen om half tien in het Palazzo Vene- zia begonnen zijn. Voor het gebouw be vindt zich een groote menigte kijklus- tigen. In de Italiaansche bladen wordt nog eens de nadruk erop gelegd, dat Italië aan zijn vriend schappen zal blijven vasthouden. De Fransch-Italiaansche toenadering sluit, aldus de Romeinsche pers, geenszins de deel name der overige groote mogendheden aan een gemeenschappelijke Europeesche politiek uit. LONDEN, 5 Jan. (Reuter) De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" schrijft met betrekking tot de besprekingen te Rome tusschen Mussolini en Laval, dat deze waar schijnlijk nog meer zullen omvatten den men oorspronkelijk verwachtte. Behalve het voorge stelde garantieprotocol voor de onafhankelijk heid van Oostenrijk, kan gerekend worden op een voorstel van Mussolini, dat Laval opnieuw zal trachten een Oost-Locarno-pact tot stand te brengen, dat Sovjet-Rusland, Duitschland, Po len en Tsjecho-SIowakije omvat. PARIJS, 5 Jan. (Reuter) De „Excelsior" pu bliceert een verklaring van den aartsbisschop van Parijs, kardinaal Verdier, naar aanleiding van het bezoek van minister Lavai aar. den Paus, dat sedert 1871 het eerste bezoek is van een Franschen minister aan het Vaticaan. Kardinaal Verdier verklaart: De geste van Pierre Laval is een beleefdheidsdaad, die vol komen op haar plaats is. Ik geloof niet, dat zijn bezoek eenig politiek doel heeft. Echter ben ik ook niet in de geheimen der goden ingewijd. Ik ben er evenwel van overtuigd, dat het bij eenkomen der beide mannen, die elk op zijn manier, groote realisten zijn, gunstige resultaten zal afwerpen. Wanneer Frankrijk de binnenlandsch-pplitie- ke crisis te boven komen wil, moet men behalve de politieke en economische geneesmiddelen, ook Se moreele krachten te hulp roepen. Op buitenlandsch-politiek gebied doet een zich steeds duidelijker afteekenende strooming de volken, Gode zij dank, in de richting van den vrede gaan. Paus Pius XI heeft dikwijls verklaard, dat hij de Paus des Vredes is. Alle Franschen kunnen zich over de ontmoeting dan ook slechts ver heugen. Drie vliegtuigen hebben levensmiddelen la ten vallen op de üsschotsen, waarmee zeven Canadeesche visschers zijn afgedreven op het Simcoe-meer, tijdens een storm. De toestellen konden niet op het ijs dalen. VERWACHTING: Matige tot krach- tigen, later afnemende Noord-Westelijke tot Noordelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, regen met hagelbuien, iets kouder. Hoogste stand: 773.6 te Valentïa, Laagste stand: 749-7 te Kopenhagen. SAARBRUECKEN, 5 Jan. (Reuter) De regee- ringscommissie heeft, zooals gemeld, het Duit- sche Front vergunning gegeven Zondag 6 Januari een groote demonstratie nabij Saarbruecken te houden. Het anti-Hitlerfront zal dien dag ook demon- streeren. De demonstraties der twee fronten zullen plaats hebben respectievelijk op den linker- en den rechter-oever van de Saar nabij Saint Arnaal. Natuurlijk zijn zeer strenge politie maatregelen genomen, maar het staat nog niet vast wat de troepen moeten doen. Hierover zal zonder twijfel Zaterdag worden beslist. De plebisciet-commissie zal heden een procla matie uitvaardigen, waarin de regels van de volksstemming worden bekend gemaakt en ook de gevolgen ervan. Deze proclamatie behelst dus niets nieuws op één punt na: zij geeft de volgende bepaling van den status quo: de souvereiniteit over het Saargebied zal na den Volkenbondsraad opge dragen worden aan de Assemblée te Genève. De Volkenbond zal dan het recht hebben over deze souvereiniteit te beslissen op een wijze, die in overeenstemming is met de bepalingen van het Verdrag van Versailles en met de principes betreffende de basis, waarop hem de souvereini teit over de Saar is toevertrouwd. Tenslotte geeft de proclamatie een afbeelding van het stembiljet. De prins von Löwenstein (Tsjecho-SIowakije), die een anti-Hitleriaansch blad uitgeeft, moet het Saargebied verlaten wegens ontoelaatbare actie. SAARBRUECKEN, 5 Jan. (V.D.) Hoewel nog geen officieele aankondiging is geschied, zou Hitler van plan zijn een laatsten beroep te doen cp de Saarbevolking en de wereld in een radio redevoering, welke hij op 12 Januari zal uit spreken. De Rijksdag zou tegen 30 Januari worden bijeengeroepen. MILAAN, 5 Januari (Reuter) Omtrent de Instorting van een huis, welke hier Donderdag heeft plaats gehad, wordt nader gemeld, dat in totaal tien arbeiders om het leven zijn ge komen. FLEMINGTON, 5 Jan. (Reuter.) Het proces tegen Hauptmann heeft het stadje Fleming- ton tot completen bloei gebracht; er is nu geen enkele werklooze meer verklaart de burge meester. Het tweede zoontje van Lindbergh vertoeft momenteel in het huis zijner ouders te New- York onder strenge bewaking. Iedereen wordt op een afstand gehouden, terwijl ook de pers het kind en zijn oppassers, op verzoek van Lindbergh, met rust laat. Wegens ongesteldheid van een der verdedi gers, heeft heden geen zitting plaats. De jury, die afgescheiden blijft van de buitenwereld, zou uiterst tevreden zijn, nu een rustdag ie hebben. Omtrent de zitting van gisteren wordt nog gemeld, dat Lindbergh door Hauptmann's ver dediger, Reilly, aan een waar kruisverhoor werd onderworpen. Hij vroeg Lindbergh omtrent zijn personeel en dat van zijn schoonmoeder, me vrouw Morrow. O.a. vroeg hij of Lindbergh wist, dat Violet Sharpe, een der dienstmeisjes van mevrouw Morrow, zelfmoord pleegde vier uur nadat zü gehoord had, dat zij omtrent de ontvoering ondervraagd zou worden. Lindbergh antwoordde bevestigend. Reilly trachtte verder bij de aanwezigen den indruk te wekken, dat dr. Condon alleen voor de overhandiging van het losgeld had gezorgd, hoewel Lindbergh op eenigen afstand in zijn auto wachtte. Na beëindiging van het kruisverhoor ging er in de rechtszaal een gemompel op, daar de aanwezigen constateerden, dat Reilly niet na der inging op de herkenning van Hauptmann door Lindbergh en geen poging deed, bij Lind bergh in dit opzicht twijfel te wekken. „Hebt ge angst voor natte voeten?" zoo werd ons gevraagd, toen we te Urmond tegenover den boer stonden, die ons zou begeleiden op onzen tocht door het „watersnoodgebied" langs het Julianakanaal in Zuid-Limburg. En zijn vraag was niet overbodig, want een uur later hadden we natte voeten, „als 'nen snoek", zooals onze gids het uitdrukte, en die zijn we den heelen dag niet meer kwijtgeraakt. Het water, dat uit het Julianakanaal gelekt" is, heeft de landerijen die er langs liggen, blank gezet en de eigenaars zijn daar minder dank baar voor dan de oude Egyptenaren eertijds waren, wanneer Vader Nijl buiten zijn oevers trad en de leeuwenklauwen van den Sfinx be- spoelde. Integendeel, zij morren en daar is wel reden toe. Het groene Maasdal wordt in Zuid-Limburg aan de Oostkant begrensd door heuvels, en tegen die heuvels aan liggen ongeveer 7 K.M. ten Westen van Sittard, de dorpen Stein, Ur mond, Berg, Obbicht en Grevenbicht. Het Juliana-kanaal is gegraven gedeeltelijk vlak langs die heuvels, gedeeltelijk er dóórheen, en het heeft de genoemde dorpen van het overige bergland afgesneden. De bedding van het kanaal ligt dus voor een gedeelte uitgegraven in de heuvels. En nu zijn die heuvels niet gegarandeerd waterproof: zij bestaan uit kiezel en laten het water door sijpelen. Dat wist men wel, en daarom heeft men bij het graven van het kanaal een klei laag van 30 k 60 cM. dikte op den bodem en tegen de wanden van het kanaal aangelegd. Nu blijkt dat het water toch doorsijpelt en niet zuinig ook zeggen de boeren uit de streek, dat de kleilaag niet deugt, dat er geknoeid is, dat er op sommige plekken zelfs heelemaal geen klei ligt. De ingenieurs van Waterstaat daaren tegen houden vol dat het kanaal uitstekend is, dat de kleilaag in het begin nog niet heelemaal waterdicht is, maar dat dit vanzelf zal bij trekken. Wie van beiden gelijk heeft, dat moeten anderen dan wij beslissen. Maar de schade, die de bewoners door het water lijden, is er niet minder om. De berg is nu geheel van water doortrokken en „zweet" het water aan alle kanten uit. Te Stein, juist tegenover de laadwal, staan de wei landen van het Maasdal enkele decimeters on der water. Wij zijn vandaar langs den voet van den berg, naar Urmond, iets noordelijker, ge wandeld. Het moet in den zomer een prachtig mooi land zijn. Het begroeide heuvelland gaat hier over in de zacht-glooiende weide, waar 's zomers de koeien grazen in de schaduw van hooge boomen. Door dat weiland slingert zich de Ur, een smal beekje, dat met veel gekronkel thans in de Maas uitkomt. Het paadje waar langs wij liepen, was thans een beek geworden van aanzienlijke afmetingen. Van links, waar de heuvels waren, stroomde het water toe. De grond gaf overal water op: de geheele berg zweette. En langs ons paadje stroomde het water brui send naar beneden, naar de weilanden aan onzen rechterhand, die blank stonden. Waar geen water was, was bagger, de dikke, vette bagger, waarvan Zuid-Limburg het recept zorgvuldig geheim houdt. De genoegens van onze wande ling waren maar zeer betrekkelijk. „Als het water van het voorjaar niet weg is," zoo zei onze begeleider, „zijn de boomgaarden verloren." Tegen den zweetenden berg aan ligt Urmond en dit doet al vermoeden hoeveel last de be woners van het water hebben. In de kelders stroomt het water langs de wanden neer en genieten bijna alle bewoners de luxe van een particulier zwembad. Enkele huizen wij heb ben dit ook in Obbicht en Nattenhoven waar genomen vertoonen reeds teekenen van ver zakking. Waterstaat heeft reeds maatregelen genomen om het water dat te voorschijn komt, tenminste sneller te laten afvloeien en daartoe goten en riolen laten graven, met het verwon derlijke resultaat dat thans menig erf en tuin te Urmond doorkruist wordt' door snelvlie tende beekjes. Van Urmond zijn we verder Noordwaarts ge gaan. In Berg bezat de arbeider Damandt een grintgroeve, waar hij zijn brood mee verdiende. De kuil is thans boordevol gevuld met groen water, en Demandt verkeert met zijn gezin in grooten nood. In Nattenhoven (het gehucht draagt zijn naam met eere) ligt voor iedere huisdeur een plank om over het beekje haen te komen, dat aan weerszijden van de straat wegstroomt. Vandaar naar Obbicht ligt de weg wat hoo- ger dan de omringende landen, zoodat hij het afvloeiende water tegenhoudt. Men heeft dwars door den weg heen een doorlaat van enkele meters diepte moeten graven en daaroverheen heeft men een noodbrug gelegd. Men ziet een stroom van 1 y, M. breedte onder de brug door naar de Maas toe bruisen. Bij Obbicht is het land vlakker. Het kanaal heeft kunstmatige wanden, die geen water doorlaten. Maar door den bodem komt het toch op de aangrenzende landerijen. Hier zijn het veelal bouwlanden, die blank staan. De tarwe, die de boeren gezaaid hebben, is verloren. De „karottenmijten", de bieten die zij hebben in gekuild, eveneens. Maar de schade, aan den grond toegebracht, zal zeer aanzienlijk worden, wanneer het water nog lang blijft staan. Natuurlijk blijft de bevolking niet stil zit ten. Ze wil zoo spoedig mogelijk van deze plaag verlost worden en er is reeds een organisatie gevormd om dat te bespoedigen. Het initiatief is uitgegaan van de Gemeente raadsleden, die, vereenigd in de federatie van bonden en centrales, speciaal in Zuid-Limburg een nauw regionaal verband Onderhouden. Op initiatief van den kring Sittard zijn er in Stein, Urmond, Bom, Obbicht, Grevenbicht en Berg comité's opgericht wij hebben het reeds gemeld die weer onderling verband gelegd hebben in een top-organisatie, waar van mr. Nic. Beckers, te Sittard, lid der Pro vinciale Staten van Limburg, voorzitter is. „Ons doel is in de eerste plaats" aldus mr. Beckers, met wien we te zijnen huize een on derhoud hadden, „de betrokken instanties tot spoed aan te manen bij de bestrijding van het euvel. Onze eerste zorg is: hoe raken we het water kwijt? En dan zullen we schadever goeding voor de betrokkenen zien te krijgen. Dat komt pas op de tweede plaats, voorname lijk omdat de omvang der schade nog niet is vast te stellen. Wij hopen langs vriendschap- pelijken weg met Waterstaat tot een oplossing van deze laatste kwestie te geraken. Water staat heeft in verschillende schadegevallen reeds een geldelijke tegemoetkoming aan de getroffenen toegekend. Dat houdt nog wel niet in een erkenning van den picht tot schadever goeding, maar ik ben over den afloop toch niet ongerust." Wij hopen mede voor de „Waterlanders" dat het kanaal, dat hun gewest welvaart moet bren gen, hun niet tot schadepost wordt. Vorige week is te Soest een Duitscher ge arresteerd, die als communistisch propagandist uit Duitschland was gevlucht. Nadat hij eenigen tijd in Amersfoort vertoefd had, is hij naar Soest gekomen, waar hij met ondersteuning van de Int. Roode Hulp een onderkomen vond bij een bewoner van de Nieuwstraat, aldaar. Het S.D.-raadslid Denies heeft zich na deze arrestatie gewend tot den heer Schreuder, inspecteur van politie te Soest, die hem, volgens het „Volk" meedeelde, dat hij reeds van tevoren naar den procureur-generaal in Den Haag was geweest om inlichtingen, wat de politie in dit geval te doen stond. In Den Haag hield men rekening met het Larensche geval en men zeide, dat de man zeker niet over de Duitsche grens gezet zou worden. De inspecteur was van mee ning, dat de arrestant bij uitwijzing zelf de grens kon bepalen waarover hij uitgewezen zou worden. Denies kreeg van inspecteur Schreuder de positieve mededeeling, dat de man niet naar Duitschland teruggestuurd zou worden. Bij nadere informatie is ons gebleken, dat de man gearresteerd is, omdat hij als vreemdeling zonder middelen van bestaan de steun van de I.R.H. kan niet als „eigen verdienste" aangere kend worden hier verblijft. De burgemeester van Soest, de heer Deketh, deelde mede, dat hij zich tot den Procureur-Generaal van den Hoo- gen Raad gewend had, om inlichtingen, wat met den gearresteerde moet gebeuren. Van deze zijde is nog geen antwoord ontvangen, zoodat over het lot van den man nog niet beslist is. De Buiique de France A tnans ge steld onder leiding van Tannery (rechts). Links ziet men den af tredenden gouverneur Mor et Fransche nota aan Washington betreffende de vlootkwestie. Frankrijk niet tevreden met de hem toegewezen nota. Laval's bezoek aan Mussolini, kardinaal Ver dier over Lavai's bezoek aan den Paus. De as. Saarstemming. Zondag betoogingen van het Hitier- en het anti-Hitlerfront. Het proces tegen Hauptmann. Strenge bewaking van Lindbergh's tweede zoontje. Vier Duitschers omgekomen bij een ski-tocht in de Dolomieten. Tien dooden bij het instortingsongeluk in Mi laan. De Maas wast. Kolendampvergiftiging te Halfweg. De destijds uit Nederland verwijderde socialist Kort Liebermann te Berlijn tot 6 jaar tucht huis veroordeeld. Beurs: prijshoudende stemming. O In verband met den voortdurenden was van de Maas heeft men Vrijdagavond het electrische gemaal van Sasse te Grave in werking gesteld. Voorloopig maalt men met een van de drie pompen, alleen des nachts, bericht de „Tele graaf". De lage uiterwaarden en ook de los- en laad- kade bij Grave zijn ondergelooper BERLIJN, 5 Jan. (VD.) Het Volksgerecht te Berlijn heeft gisteren den 31-jarigen Kuxt Lie bermann uit Dresden wegens voorbereiding van hoogverraad, die hij ten deele in het buiten land zou hebben begaan, veroordeeld tot zes jaar tuchthuisstraf en zes jaar eerverlies. Liebermann, een der leiders van de Duitsche links-socialisten, werkte, nadat Hitier aan de macht kwam, eenige maanden illegaal in Duitschland en begaf zich vervolgens naar Praag en naar Parjjs. In Februari 1934 nam hij deel aan een inter nationale jeugdconferentie in Nederland, te Laren (N.H.), waar echter alle buitenlandsche deelnemers werden gearresteerd en Liebermann mete drie andere jonge Duitschers over de Duit sche grens gezet, waar zij naar de gevangenis der Geheime Staatspolitie te Berlijn werden overgebracht. PARIJS, 5 Jan. (Reuter) Het beroep van Dubarry, Gaulier en Romagnino, die in verband met de zaak-Stavisky in voorloopige hechtenis zitten en hun voorwaardelijke in vrijheidsstelling hebben gevraagd, is verworpen. Zij blijven in de gevangenis. Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 756.5 Vorige stand: 756.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1