BITTERE ONTGOOCHELINGEN IN SOVJET-RUSLAND New-Vorksche Bears ENGELSCH SOCIALIST VERTELT ZATERDAG 5 JANUARI 1935 Salon-bolsjewisten Geweldige overstroo ming te New-York De staking te Rio K.R.O. en sport De fabrieksarbeider, uitgerust met allerlei voorrechten, is de aris~ tocraat van het nieuwe Rusland Twee hoofdbuizen der water leiding gesprongen Groot aantal postbeambten weer aan het werk gegaan Plannen vastgesteld in overleg met de R.K.F. DE ONNES-ZAAK DE PERSEN DER „TRIBUNE" Pandbeslag gelegd wegens huurschuld BOEK EN BLAD Jl- 11 I AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersea van 4 Januari FAILLISSEMENTEN Bij halmen handel was de stemming aanvankelijk vast; Roosevelt's rede bracht een omkeer; slot lager. 92% t INHALEN VERBODEN WISSELKOERSEN OU) AMERIK. GOEDERENMARKT - STOOMVAARTLIJNEN Een jonge Engelsche socialist John Brown, student aan het Ruskin College in Oxford, werd door een politieken tegenstander uit- genoodigd om toch zelf eens een reis door Rus land te maken en zich eens op de hoogte te Stellen van de zoo hoog geprezen toestanden en verhoudingen in Sovjet-Rusland. Brown was een jonge kerel, die met zijn 16de Jaar reeds matroos was, later steenbakker, kan toorbediende, journalist en propagandist voor een politieke partij, iemand, die door hard werken en veel ontbering en gebrek te lijden het zoover had weten te brengen, dat hij aan de universiteit van Oxford kon studeeren. Brown ging naar Rusland om met eigen oogen het Sovjet-Paradijs te aanschouwen. Hij dacht een paradijs te bezoeken, maar kwam bitter ontgoo cheld naar Engeland terug. „Leningrad. Vuile straten. De menschen Ioo- pen in afgedragen, totaal versleten kleeren. De vrouwen dragen uit stroo gevlochten schoenen. Is dat het land van belofte, waarvan ik in in geland zooveel heb gelezen en zooveel prachtige foto's heb gezien? Ja, dat is nu het werkelij ke Rusland. Hoop, dat is het too verwoord voor den vurigen Communist; hij verwacht alles van de toekomst. De tegenwoordige moeilijkheden zullen binnen enkele jaren overwonnen zijn, dat is het antwoord, dat men algemeen te hoorèn krijgt. Dat de tegenwoordige verwarring en wanorde nu reeds 17 jaar duren, daar bekom mert zich niemand ook maar het minste om. Men heeft daarvoor twee mooie verontschul digingen uitgevonden: „Men kan Rusland niet met het Westen vergelijken" en „Niemand wil aan Rusland geld leenen". In Leningrad ging ik mijn eerste bezoek bren gen bij een ouden vriend, een vroegeren mijn werker in Engeland. Hij werkte thans in de „Stootbrigade" bij een bouwonderneming en hü vertelde mij van de enorme moeilijkheden en den strijd, dien hij in de afgeloopen 15 maan den had meegemaakt. Hij verdient 6 Roebel per dag in de .Stootbrigade", waar alleen de beste vaklui een plaats vinden. En dit loon van 6 Roebel was reeds het dubbele van het bedrag, dat hij in het begin had ontvangen, maar desondanks was het ook thans absoluut onvoldoende om dezelfde hoeveelheid levensmiddelen te koopen, die men in Engeland kan krijgen voor het geld, dat men van den steun trekt. Mijn vriend liet me de stad zien en vertelde me enkele treffende staaltjes over het woning vraagstuk, dat ontzettend is. Hij stelde alles in het werk om fabrieksarbeider te worden, want de fabrieksarbeider is de aristocraat ?an het nieuwe Rusland, daar hij allerlei voorrechten en privileges bezit. Ik was vast besloten om mij niet door een officieelen gids te laten rondleiden: ik kon vol doende Russisch om me verstaanbaar te maken. Bovendien kon ik me ook overal met Duitsch behelpen. Zoodoende kon ik ook op plaatsen komen, waar toeristen geen toegang hebben. Ik bezocht b.v. de Poetiloff-fabrieken, waar meer dan 20.0C0 arbeiders bezig zijn met het vervaardigen van oorlogsmateriaal. Overdag ging ik de woningen der arbeiders en de fabrie ken bezichtigen, terwijl ik den avond doorbracht in winkels, scholen en kantoren. Ik had al heel spoedig bemerkt, dat er in Rusland geen werk- loozen meer zijn: de eenige nietsdoeners waren bedelaars en onverbeterlijke deugnieten. De loo- nen loopen heel sterk uiteen: de vroegere po gingen om een uniforme loonregeling in te voe ren, zijn totaal mislukt. Overal waar men kan, heeft men weer stukloon ingevoerd, terwijl het grondloon overal verschillend is. In de bouw vakken b.v. verdienen verschillende arbeiders slechts 75 Roebel per maand, terwijl het grond loon toch op 100 Roebel is vastgesteld, en enkele arbeiders ook 150 Roebel per maand ontvangen. Het gemiddelde loon van een fabrieksarbeider bedraagt 250 Roebel per maand, een dokter krijgt 400 Roebel, een onderwijzer 300 en een mijnwerker soms wel 1000 Roebel. De koop kracht van 250 Roebel is in Rusland echter be slist veel minder dan 45 gulden. Een dokter leeft ongeveer in denzelfden stand als 'n slecht betaald ambtenaar in Londen, terwijl het ook voorkomt, dat een mijnwerker een bankrekening heeft en zich de weelde kan veroorloven om een betere jas te dragen dan een gewoon burger. Als rnen er echter in Sovjet-Rusland een beetje te fat soenlijk uitziet, heeft men geen kans om lid te worden van de plaatselijke Sovjet of van een werkcomité, daar men dan al verdacht wordt er burger-manieren op na te houden. Overigens is het heel moeilijk om goede kleeren te xoopen, want de stof, die uit de staatsfabrieken komt is zoo slecht, dat men ze zelfs in de armste buur ten van Londen niet kwijt zou kunnen worden. De prijzen op de vrije markt zijn buitenge woon hoog: om maar een voorbeeld te noemen 75 roebel voor een ouden afgedragen mantel. In Moscou was ik in de gelegenheid om enkele leden der regeering te spreken, o a. den ver antwoordelijken secretaris van de commissie, die belast is met de uitvoering van het Vijf jarenplan. Hij vertelde me enkele bijzonderhe den over de geweldige organisatie der statis tieken en deskundige rapporten, die er vervaar digd worden, waaruit zou blijken, dat het Vijf jarenplan een enorm succes zou worden. Hij was zeer optimistisch en verklaarde dat Ruslanös wereldpositie onaantastbaar was. De secretaris generaal van de Roode Internationale Lozowsky was een heel ander type dan de directeur van t Vijfjarenplan. Vanuit zijn bureau heeft hij de contróle over 19 millioen arbeiders, die in de communistische vakvereenigingen zijn onderge bracht. De oorlog zal wel in het Oosten begin nen, zoo verklaarde Lozowsky, en dat zal waar schijnlijk tot gevolg hebben, dat er tal van revoluties zullen uitbreken. Voor ik Moscou verliet, werkte ik nog eenigen tjjd als gewoon grondwerker bij den aanleg van den ondergTondschen spoorweg: ik bezocht be halve tal van fabrieken ook het Kremlin, het hoofdkwartier der Communistische Internatio nale, waar ik verschillende politieke emigranten uit Duitschland en Oostenrijk ontmoette. Verder had ik een onderhoud met verschillende gene raals van het Roode Leger, matrozen, piloten, kooplui, priesters, boeren en journalisten ten einde mij een zoo juist mogelijk beeld te vormen va nde toestanden in Sovjet-Rusland. Een heelen nacht heb ik in de rij moeten staan voor een broodwinkel. Er is feitelijk geen tekort aan broodgraan, maar heel het distributie-apparaat is in de war. In Moscou heerschte een grootere bedrijvigheid dan in Leningrad, maar daar was het toch nog heel wat droeviger gesteld aan in onverschillig welke stad in Engeland ook. Vanuit Moscou bracht ik ook een bezoek aan de stad Gorki, het vroegere Nischni-Nowgorod, waar de beroemde jaarbeurs vervangen is door een reusachtige motorenfabriek. Verder bezocht ik de Tartaar- en Wolga-republieken en Stalin grad, de nieuwe staalstad, waar ieder jaar 50.000 traktors voor de collectieve boerderijen worden vervaardigd. Hoe verder men naar het Zuiden afdaalt, des te slechter worden de loo- nen en arbeidsvoorwaarden: de grootste ramp zijn echter de hooge prijzen, die men in de cor poratieve winkels en in de regeenngswinkels moet betalen. In het algemeen heb ik den indruk gekregen, dat men de resultaten, die men met het Vijf jarenplan wilde bereiken ook werkelijk bereikt heeft, en dat de resultaten, die werden verkre gen, niet overdreven zijn, maar dat hiervan nog niets tot uitdrukking gebracht wordt in het levenspeil der menschen. Misschien dat vijf op eenvolgende vijfjaren-plannen de arbeiders in Rusland op hetzelfde peil brengen als de Engel sche arbeiders reeds jaren geleden hebben be reikt. Wat de Engelsche communisten betreft, die de Russische toestanden zoo hemelhoog prijzen, zou ik niets liever wenschen dan dat deze men schen slechts een dag op een collectief bedrijf werden geplaatst 12 uren werken, 8 roebel loon en als voedsel visch, zwart brood, meloen thee. De salon-bolschewieken van Londen en heel Europa zouden heel spoedig tot de ontdek king komen, dat zij werkelijk in een „nieuwe maatschappij" leefden." NEW-YORK, 4 Jan. (Reuter). In het stads deel Harlem tusschen de 125-ste en de 135-ste straat zijn hedenmorgen vroeg twee hoofdbui zen van de waterleiding met een doorsnede van 120 cM. gesprongen. Geweldige watermassa's verspreidden zich 10 huizenblokken ver over de straten. Tallooze kelders stroomden onder; ook de stookinstallaties en de lichtkabels werden onder water gezet. Het Knickerbocker-ziekenhuis was ten slotte geheel in het donker gehuld. Politie en brandweer hadden handen vol werk om de vele kelderbewoners in veiligheid te brengen en explosies van ketels van verwarmingsinstalla ties te voorkomen. Hun werkzaamheden werden door de felle koude en de ijsvorming ernstig be lemmerd. RIO DE JANEIRO, 4 Jan. (Reuter) Een groot gedeelte der postbeambten is vandaag weer aan het werk gegaan, daar de regeering gedreigd had alle beambten te zullen ontslaan, die nog langer aan de staking zouden blijven deelne men. Practisch is hierdoor de staking beëin digd. De staking bij de koopvaardij duurt in- tusschen nog voort. In den staat Minas Geraes in Zuid-Brazilië ontstond in verband met de staking der post beambten een ernstige revolutionnaire bewe ging. Revolutionnaire elementen hielden gedu rende een half uur het raadhuis en de strate gische punten der stad bezet. De overheid maakte tenslotte van militaire troepen gebruik, die de orde herstelden, waarbij twee personen werden gedood en vijf gewond. Reeds lang werden bij den K. R. O. plannen overwogen om ook voor de K. R. O.-microfoon aan de sport in al haar verschillende geledin gen de plaats in te ruimen, welke wenschelijk en noodig was. Deze plannen hebben thans in overleg met de R. K. F. een vasten vorm aangenomen. Ingaande 2 Februari as. zal zooals wij reeds hebben gemeld de K. R. O. wekelijks des Zater dagsmiddags de sportrubriek laten verzorgen van 2303.00 uur. Des Zondagsavonds zullen evenals tot op he den de uitslagen van de R. K. F.-wedstrijden worden omgeroepen. De internationale sportgebeurtenissen zullen om de veertien dagen op Dinsdagavond te on geveer 9 uur besproken worden. Naar wij vernemen, zal de Onnes-zaak 19 en 23 Maart voor het Gerechtshof te Am sterdam worden behandeld in hooger beroep. Naar wij vernemen, is namens de verhuur ster van het pand, waar de N.V. „Atlanta" was gevestigd en waar de „Tribune" werd ge drukt, door mr. B. E. Asscher pandbeslag ge legd op de persen der N.V. Deze persen, waarop reeds door de justitie beslag gelegd is, worden thans gedemonteerd en naar een hulp griffie, een der Rijksgebouwen, hiervoor aan gewezen, overgebracht. Het pandbeslag is gelegd wegens achter- lige huurpennningen. Het Priesterschap," door Mgr. dr. W. Stockums, Wij-bisschop van Keulen. Geautoriseerde vertaling door H. J. J. Wachters pr. Uitg.: N.V. R.K. Boekcentrale, A'dam. Mgr. Stockums was jaren lang directeur aan het collegium Leoninum te Bonn voor priester studenten. Zijn daar gegeven voordrachten en conferenties voor de studenten heeft hij, een weinig van vorm veranderd, vorig jaar uitge geven in Duitschland en nu door H. Wachters laten vertalen in het Nederlandsch. De vertaling is boven allen lof in de spelling Marchant. De inhoud zal menig priester en priester- candidaat van hoog nut kunnen zijn. De God delijke oorsprong, het wezen en de waardigheid van het priesterschap worden scherp en zuiver naar voren geschoven en op deze basis worden Veertien dagen geleden kocht ik hier een pleister om van m'n rheumatiek af te komen; hebt u nu iets voor me om die pleister kwijt te raken? Gazzettino lllustrato, Venetië diepe overwegingen gehouden en nuttige wenken gegeven. Kerk en volk verwachten van den priester groote gaven, maar hij zal die niet kunnen geven zonder zelfheiliging, welke negatief in houdt een verzaken aan vele wereldsche zaken en positief de beoefening van sterke deugd. Een pracht boek voor priesters en priester studenten in en buiten de Retraite! L. B. „Het woord des Pausen". De En cyclieken over Jesus' Heilig Hart- Uitgave: GeloofsverdedigingAnt werpen. De zeer lofwaardige Antwerpsche uitgave van Pauselijke stukken brengt ons hier een drietal encyclieken, die handelen over de godsvrucht tot het H. Hart. Allereerst een van Leo XIII Annum sacrum" van 25 Mei 1899 en twee van Pius XI „Quas Primas" van 11 Dec. 1925 en Miserentissimus Redemptor" van 8 Mei 1928. Deze derde cyclus wordt weer van harte welkom geheeten. L. B. „Credo, ik geloof in één God," religieuze voordrachten van Mgr. dr. Tihamer Toth, Prof. aan de Universiteit te Budapest, uit het Hongaarsch vertaald en voor Nederland bewerkt door Margreet Voogd. Uitgave: Foreholt te Voorhout, 1934. Al weer een bundel preeken van Tihamer Toth en weer even degelijk en gedegen van inhoud en vorm- Zeven voordrachten over het geluk van geloof te bezitten; acht over het bestaan van God en twintig over de verschillende eigenschappen van God. Een magistraal werk, al blijft het waar, dat het lezen van preeken meer gevaar voor inzinkingen heeft dan het goed luisteren naar goede preeken. De bewerkster heeft goed werk geleverd; niet alleen als vertaalster, maar vooral als bewerk ster, die echte Nederlandsche citaten heeft dur ven in te lasschen, citaten van Vondel en Gezelle. L. B. „De H. Pastoor van Ars," radio- causeries door Fr. Cols Pr. Uitg.: Geloof sverdediging, Antwerpen. Vier radiovoordrachten over den H. Pastoor van Ars. Eerst een levensbeeld van den heili gen priester, daarna over zijn liefde voor God en de zielen, dan over het gebedsleven en ten slotte over het boeteleven van den heilige. Gemoedelijk en frisch en vol eerbied. Heel gaarne aanbevolen. L. B. levenswijding door de Liturgie," door J. Poels R.K. Pr. Uitgave Fed. Liturgische Vereenigingen, 's Bosch, Mariënburg G.G.G- No. 432. Over het innerlijk beleven van onze H. Litur gie; eerst eenige voorbeelden hoe het niet en hoe het wel moet, daarna enkele theoretische beschouwingen. Het recensie-exemplaar heeft zeker niet ge boft: een heel vel van 16 pagina's is bij het innaaien vergeten en ligt er dus los in. Het boekje met zijn practische puntjes wordt gaarne aanbevolen; alleen nog dit: heb liever twee gewijde kaarsen in huis dan één. L. B. „Seele in Erwartung," Geistliches Stundenbuch door Carl Küven. Uitgave Herder und Co. G.m.b.H. Verlag sbuchhandlung Freiburg im Breisgau 1934. Een mensch leeft niet ten volle, als hij de religieuze behoeften van zijn ziel vergeet; zoo een leeft niet ten volle en mist zelfs het mooiste en het voornaamste. Juist de noodlijdende en ook de drukke zakenman heeft zijn geestelijke, heilige, zijn godsdienstige uren noodig. Dit Duitsch boekje geeft schoone lezingen voor zulke geestelijke uren: lezingen van teer heid en schoonheid, van kracht en moed in offer en lijden. L. B. „Les Saints Innocents," texte de René Duverne, illustrations de Roger Grillon. Uitgave Desclée de Brouwer et Cie, Paris. We hebben reeds meer aankondiging gedaan van de Fransche serie kinderboeken over de feestdagen van het kerkelijk jaar. Als nummer 16 in deze serie is nu uitgegeven de geschiedenis der Onnoozele Kinderen. L. B. „Henri Belletable," Leekenapostel, Stichter van de Aartsbroederschap der H. Familie door N. Govers C.S.S.R., Directeur van het Secre tariaat der H- Familie. Uitgave Alg. Secr. van de H. Familie, St. Josephskerk 's Hertogenbosch. Als een voorbeeld voor den leekenapostel wordt hier het leven en werk gegeven van den groo- ten Stichter der H. Familie: Henri Belletable, luitenant, vestingcommandant en toch een heilige. Nuttig werkje voor de leden der H. Familie, maar ook voor anderen. L. B. „Hoe goed Jesus is." Het Evangelie voor de kinderen verteld door een leidster van de E. K„ uitgave Eucharistische Boekhandel Brak- kenstein, Nijmegen Dat is nu weer eens een boek, dat je erg graag recenseert en van heeler harte aanbe veelt: een boek, waarin je de liefde tot Jesus en de kinderen aanvoelt, een boek, dat den kinderen in handen kan worden gegeven, maar waaruit ook de ouderen: priesters, ouders, on derwijzers en allen, die met de religieuze opvoe ding van kinderen te maken hebben, rijkelijk kunnen putten. Kinderlijk" en toch degelijke, eenvoudige en toch diepe toespraken naar aanleiding van de Zondagspericopen uit de Evangeliën. Aan het eind van het boek nog een aantal opstellen naar aanleiding van bijzondere kerkelijke feest dagen, kerkelijke devoties in verband met de maanden van het jaar. Ik zou wel enkele drukfoutjes kunnen aan wijzen, maar ze storen niet en je leest er over heen, omdat de kinderlijke geest die uit het werk spreekt weer het mooiste in eigen ziel wakker maakt. Eens gepubliceerd als losse opstellen in Zon neland en E.K.-tijdschriften, zal deze bundel veel goed doen ook buiten de kringen van de E. K. Het zal daarom zijn nut hebben, voor het Noorden van ons land er op te wijzen, dat dit werk ook verkrijgbaar is bij de N.V. De R.K. Boekcentrale te Amsterdam. Ongenoemde EK.-lejdster, uw stil en een voudig werk zal juist om zijn stillen eenvoud veel nut brengen in de katholieke vorming der kinderzielen. L. B. „Zóó WIL IK TOT JEZUS IN DE KRIBBE GAAN", door A. Neder- veen C.s.s.R. Uitg.: Boekhandel Fa. M. Alberts, Gulpen 1934. Pater A. Nederveen volgt in deze overwe gingen voor den Kersttijd, evenals in zijn beide populair geworden boekjes: „Een kwartier of uur aanbidding bij Jezus in het H. Sacrament" en „Hoe den hemel openen voor de zielen des Vagevuurs" de geschriften van den H. Alphon- sus de Liguori, den stichter der Congregatie waartoe de schrijver behoort. Pater Nederveen is een goed leerling van een groot leermees ter. Zijn werkjes verdienen alle aanbeveling. Ze zijn geschikt voor oud en jong, voor geestelijke en leek. NIEUWE UITGAVEN Bij Nijgh en Van Ditmar N.V. te Rotterdam verscheen „Het menu bij huiselijke dineetjes", door C. H. A. Schol teHoek. Naar wij vernemen zal van het boekje H. J. Schim van der Loeff, „Het Voortplantingsleven van den mensch" (4e druk, 26e—30e duizendtal) uitgave van J. J. Romen Zonèn te Roermond, een Duitsche vertaling verschijnen bij Tyrolia- Verlag te Weenen. De vertaling is bewerkt door kapelaan Fermin A. M. Hehemann te Weenen. met medewerking van Prof. Eiselsberger. Het boekje zal een voorwoord bevatten van Prof. Dr. P. P. Schmitz, Professor fiir Eherecht te Weenen. Br. Ambrosius gaf met medewerking van een priester een boekje uit over „Liturgie en opvoe ding" (R. K. Jongensweeshuis, Tilburg) waarin hij voor hen, die met de leiding der kinderen zijn belast een groot aantal uitermate nuttige aanwijzingen geeft voor de verklaring van het H. Misoffer, zóó, dat het tot de kinderziel de taal spreekt, die de Kerk er uit wil doen klin ken. Een keurig werkje. In een reeks religieus-humanistische geschrif ten gaf Dr. W. Banning een brochure uit over: „Vrijzinnig protestantisme en democratie" OLankamp en Brinkman, Amsterdam, 24 blz.), waarin hij de democratie verdedigt op reli gieuze gronden, die wij echter in geenen deele kunnen aanvaarden. Ten dienste van hen, die wel eens op een ver gadering moeten spreken, bewerkte een der cursusleiders van het maandblad „Succes" een studie van Dr. P. H. Ritter Jr., getiteld „Het woord boeien" (Practijk-bibliotheek nr. 17 36 blz.). Ook voor hen, die reeds met eenige routine spreken in het openbaar, bevat dit boekje nog vele behartigenswaardige opmerkingen, waar mee zij hun voordeel kunnen doen. Als eerste nummer van de reeds zeer uitge breide Libellen-serie verscheen een levensschets van „Stanley Jones", zendeling in Britsch- Indië, door E. van Boetzelaer van Dubbeldam. Van der Hoop van Slochteren. Een keurig, ook voor onze kennis van missielanden en mis sie-moeilijkheden, appreciabel boekje. t Bij den boekhandel E. J. Brill te Leiden ver scheen als overdruk uit het Tijdschrift voor Strafrecht een brochure van N. Muller, Politie rechter te Amsterdam, over: „De straf en het strafrecht." De schijver bepleit de schoonheid en opvoedkundige waarde van de straf. Prof. Mr. W. Porape's artikel „Nationaal en Nationalisme" werd uit de „Gemeenschap" overgedrukt door het G. G. G. en verscheen in haar brochurenreeks onder no. 456. Pater M. Stoks C.S.S.R. beschouwt in een bro chure „De Paus spreekt" het herstel van Chris tus' Rijk als de eenige redding van de wereld uit de ellenden van de crisis. Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zonen en O. Slijper Van 3.304.30 uur Kon. Olie H. V.A. Young m. vrkl. Anaconda U. S. Steel Adj. Milw. Kennecott Am. Enka N. Am. Razor 136=4 152 h 36 3/8 7J4—3/8 23 9/16—5/8 4 3/8 113/16—1/8 12 1/8—12 9 7/8 Van 4.30—5.00 uur Kon. Olie H. V. A. Anaconda U. s. Steel 136 5/8—% 152% 7 5/16 23% Opgegeven door van der Graaf Co's N.V. Bureaux v. d. Handel (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 2 Jan. N.V. Dermollth Maatschappij, Schie dam, Lange Haven 55. G. J, van den Broek, Gouda, Reigerstraat No. 38. Joh. Machielse, bouwondernemer, Overschie, Burg. Wijnandslaan 28. J. D. Bruggeling Jr., Rotterdam. Hille- vliet 51. A. Kwakernaat, Rotterdam, Abcoude straat 16. 3 Jan.: J. J. Schefman, en Ma. Ja. Ha. Schefman, koopman en koopvrouw, beiden wo nende te Maastricht, Jodenstraat 30 en aldaar handelende onder de firma J. Schefman. J. Burgers, koopman, Hoensbroek, Hoimert- weg 70, aldaar handelende onder de benaming Firma Burgers Electrotechnisch Bureau. W. Verhagen, caféhouder, Amby, tegen over die Kerk. F. J. Ploem, Spekholzerheide-Kerkrade. L. J. Frlngs, aannemer, Vaals. A. van Koperen, aannemer van grondwer ken, Haarlem, Dr .Schaepmanstraat 21. W. Scholten, bakker, Berllkum. K. D. Broekens, caféhouder, Anna-Farochie. S. Molenaar, smid, workum. A. M. Jacobs, weduwe van M. Philipsen Olrle-Venray. N. V. Handels-Maatschappij sohönefeld, Venlo. Panhuisstraat No, 15. W. H. F. Niemann, electrotechnisch bu reau, Helmond, Veestraat 26. J. Avontuur, koopman, Bakkum, Stetweg No. 13. G. Berghuis, koopman, Lochem. M. D. Verhagen, koopman, Nistelrode, Don- zei A 43. Vernietigd op grond van verzet: het faillis sement van de N.V. Fabriek van Metaal- preserven, Rotterdam. NEW-YORK, 4 Jan. (Part.). De handel in Wallstreet droeg heden bij de opening een uiterst kalm karakter; de omzetten gedurende het eerste beursuur bedroegen 260.000 shares. De stemming was aan den vasten kant, waar aan de verwachting, dat de steunuitgaven der regeering ook in 1935 zullen worden voortgezet, niet vreemd zijn. Bij opening konden Steels opnieuw een fractie verbeteren, doch gebrek aan steun was oorzaak, dat in het verloop de winst weer verloren ging. Bethlehem Steels lagen zelfs gedrukt. Spoorwegshares waren goed van toon, doch de winsten hadden niet veel te beteeke- nen. Canadian Pacific waren vast en noteerden een punt boven den slotkoers van gisteren. Ook Union Pacific golden een punt hooger. Koper fondsen waren kalm en prijshoudend. Anacon da's neigden na het eerste beursuur lichtelijk tot reactie, terwijl U.S. Smelting een dollar verloren. Motoraandeelen hadden een omegel- matig verloop: Chrysler liep iets terug. Petro- leumfondsen trokken lichtelijk aan in verband met de aanbevelingen door de Federal Plan ning and Co-ordinating Committee on Oil, dat voorziet in een algeheele controle van den in voer en productie van petroleum en petroleum- derivaten. Het Congres zal zich over deze aan beveling hebben te beraden. Warenhuisaandee- len, industrials, aandeelen in electriciteitsbe- driiven. public-utilities, aandeelen in fabrieken van landbouwwerktuigen en equipmentshares waren slechts aan geringe fluctuaties onder hevig. In de tweede beurshelft werd de markt in nadeeligen zin beïnvloed door het bekend wor den van den inhoud van de boodschap van President Roosevelt. Hierin beveelt hü o.a. de uitvoering van groote publieke werken aan, waardoor een groot aantal werkloozen weer aan den arbeid zouden kunnen gaan. Verder dringt hij er op aan, dat de public-utilities weer op een gezonder basis zouden komen door het af snijden van alle mogelijke uitwassen, vooral die van de holdingmaatschappijen. De betreffende waarden hadden dan nogal van aanbod te lij den, terwijl de overige afdeelingen een neiging tot terug loopen aan den dag legden. Een uit zondering op de algemeene beurstendenz vorm den de spoorwegshares naar aanleiding van een passage in de speech van Roosevelt, dat er federale bepalingen in het leven moeten wor den geroepen voor het verkrijgen van een com missie. die toezicht zal moeten uitoefenen op alle vormen van transport. Hoewel het slot hier en daar een licht herstel te zien gaf, kwamen de noteeringen meerendeels beneden die van gisteren te liggen, met verliezen van 1 1% pet. voor Amer. Tel. Tel., Allied Chemical en U.S. Smelting. Canadian Pacific daarentegen konden een winst van 1% pet. boeken. De om zetten bedroegen 970.00 shares. Slotkoersen Januari Allied Chemical American Can Co. American Car. Sr Foundry American For. Power American Smelting Ref. American Tel. Tel. American Tobacco B. American Wat rwori-f Anaconda Copper Ass. Gas Electr. Co. Atchison Topeka Auburp Auto Baltimore Ohio Bethlehem Steel Co. Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Chesapeake Ohio. Chicago Milwaukee pref. Chicago Rock lsl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas ot N.Y. Coptinental Oil 7 Oawesleening 5% Youngleening Delaware fir Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak El. Bond Sh. Co. General Electric General Gas Electric General Gas El. cl. A. General Motors Great Northern Hudson Motor Illinois Centra) Internationa) Harvester International Nickel International Tel. Tel. Kennecott Copper Koniekliike Olie Low priced shares Mc.Keesport Tin PL A. Miss. Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward National Cash Reg. Co. National City Bank National Dairy Prod.G.A. National Steel New York Central Nord American Co. Norfolk Western Nova del Pennsylvania Proctor Gamble Pub!. Serv. N. L. Radio Corp. of Am. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Standard Oil ot N.-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A. United States Leather United States Rubber. United States Steel Corp. Wahash gew. A. Westinghouse Electric. Woolwortb Building exdiv. ex claim. bieden i gedaan en laten. Dit zijn gedane slotkoersen, geen bied (slot) koersen. 4 3 2 139 140 139% 116 116% 117V, 18% 18% 18% 39 39% 388/, 1047/8 106Vs 1056/8 86 85% 848/, 14% 14% 14% 11% 12 1/ 118/, 3/o He 54% 54 /8 538/, 25% 26 26 14% 14 137/g 32 32% 321/4 12% 11% 11% 58% 59% 60 24% 24V, 24 44% 443/, 44% 43/8 4 4 2% 2 2 41% 42% 417/8 13/8 1% 13/g 20 20% 201/, 19 19 19 40 40 40 29% 28% 28% 42 41% 4U/3 98 98% 97 115% 115% 1131/2 7 7% 7% 22% 22 22% 33% 34% 34% 16% 163/, 16% 12% 123/g 12% 16% 163/8 16 42 423/, 43% 24% 24% 233/, 9% 93/g 91/, 18 177/a 178/g 303/8- 297/g 291/,: 5.50-60 5.53-63 5.47-57 94% 95 5% 5% 5% 23/g 2 2 33/g 27/8 2% 293/, 297/8 301/, 17% 17% 176/8 21% 21% 211/3 16% 16% 166/8 48% 49 49% 207/g 207/g 208/g 12% 13 13% 169 169 1678/, 22 22 22% 24% 24% 241/, 44 44 437/8 253/, 26 26% 5% 5% 5% 49% 40% 403/g 7% 7% 67/g 143/, 143/, 14% 18% 18 18 1S% IS'/, IS3/, 187/g 187/g 187/g 43% 43% 431/, 9% 9% 96/s 108% 1073/, 107% 143/g 143/g 147/g 23/, 3 27/g 6% 6S/, 6% 163/, 17% 16% 388/g 388/, 383/8 2 l3/, Is/, 36% 37% 37% 54 54% 54 ex coupon INHALEN VERBODEN Vï aar dit bord «taat (roode rand, linker auto rood, reckter auto zwart) mogen motorrij tuigen elkander niet inkalen Brussel 23.50 Rome 8.59 Madrid 13.74 Bern 32.57 Weenen 18.98 4 Jan. 3 Jan. 23.52 8.60 13.77 32.64 18.95 NEW-YORK, 4 Jan. 4 Jan. 3 Jan. Oslo 24.75 24.75 A'dam 67.96 68 05 Londen 4.92% 4.92% Parijs 6.63% 6.64% Berlijn 40.34 40.38 NEW-YORK, 4 Jan. 4 Jan. 3 Jan. 1.92-94 1.92 1.96 1.98 13.47 13.70 13.89 14.10 Sept. Oct. Dec. 2.10 CtCuba 2.80 Sept 14.37 Oct. 14.47 Dec. 14.67 4 Jan. 3 Jan. Suiker Jan. 1.93-95 Mrt. 1.93-94 Mei 1.97 Juii 2.01-02 Rubber Standaard Jan. 13.53 Mrt. 13.76 Mei 13.95 Juii 14.15 Katoen Loco 12.85 Jan 12.58 Febr 12.63 Mrt. 12.69-70 April 12.72 Mei 12.76-77 Juni 12.78 Tarwe Roode Winter loco 108% Harde Winter loco 116V* Tin 2.04-05 2.02-03 2.08-09 2.72 12.85 Juli 12.54 Aug. 12.61 Sept 12.69-70 Oct 12.72 Nov. 12.76 Dec. 12.77 12.81 12.76 12.71 12 66 12.68 12.71 14 30 14.40 14.60 12.79 12.74 12.69 12.63 12.65 12.68 107% 115% Loco 50.65 50.60 Febr. 50.65 50.60 Koffie (Rio) (Santos) Mrt. 7.15 7.21 Mrt 10.44 10.52 Mei 7.28 7.35 Mei 10.46 10.49 Juli 7.38 7.46 Juli 10.45 10 49 Sept. 7.48 7.55 Sept 10.45 10.49 Dec. 7.57 7.64 Dec. 10.45 10.49 CHICAGO. 4 Jan. 4 Jan. 3 Jan. 4 Jan. 3 Jan. Tarwe Haver Mei 996/g-»/, 993/g-% Mei S33/, 53% Juli 93%-% 931/,-% Juli 476/g 476/g Sept. 916/8-3/, 91%-% Sept. 436/8 43 Mals Rogge Mei 89% 89% Mei 75%-% 75% Jul) 847/8 85 Juli 7S% 75% Sept. 816/8 813/g Sept 741/2 Reuzel Dulutb Ljjnzaad Loco 12.85 12.85 Mel 1.87 Jan 12.85 12.90 1.87% Mei 13.171/3 13.15 Juli - Juli 13.32% 13.32% Sept. 13.45 13.471/2 WINNIPEG, 4 Jam 4 Jan. 3 Jan. Gerst Mei 56% Juli 56% Oct. - Lijnzaad Mei 1.47% Juli 1.47Vi Oct. - 57% S6Vs 1.471/3 1-47% 4 Jan. 3 Jan. Tarwe Mei 835/g 83% Juli 84 83% Oct. Rogge Mei 61% 61% Juli 61% 621/8 Oct. - Haver Mei 43% 437/8 Jmi 437/a 44 Oct. - GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 4 Jan. Tarwe: Mrt. 4/111/2, Mei 5/17/8, Juli 5/3 3/8. BINNENLAND SCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 3 Jan.: Gudur, s., Lon- de" Jan.: Brisk, s., Rouaan; Gateshead, s., New castle; Sambre, m.s.. Parijs laatst R'dam; Venus, s., Mlddl. Zee: Fanto 18, s., Hamburg: Marïle, m.s.. R'dam (voor Zaandam). Vertrokken 3 Jan.: KJeserinde Dagmar, s.,Rot terdam; Trude Sehunemann, s., Blyth; TWO. Belfast via R'dam; Dulvendrecht. tank, Istanboul V.O.; Hebburn, s.. Newcastle; Ransdorp, m.s.. Ho boken. 4 Jan.: Ousel, s„ Liverpool; Snar, s., Pernis. Aangekomen 4 Jan.: Eemland, s., Antwerpen. AMSTERDAM. Aangekomen 3 Jan.: Hebble, Goole, stukgoed, Handelckade, Gebr. Scheuer; fas. Kenneth, Britonferry, steenkolen, J. P. Coenhaven, Ned Steenk. Handel Mij.; Vechtstroom, Huil, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij.; Gudur, Londen, stukgoed, Zeeburgerkade, Verg. Carga doorskantoor. 4 Jan.- Brisk, Rouaan, edig. Rietlanden, Ha venbedrijf De Rietanden; Gateshead, Newcaste, stukgoed en steenkolen, J. P. Coer.haven, Verg. Cargadoorskantoor; Sambre, Parijs laatst R'dam, stukgoed, Javakade, wm. H. Mtiller Co.; Venus, Middl. Zee, stukgoed, Suïinamekade, Verg. Carga doorskantoor; Fanto 18. Hamburg, ledig, Petro leumhaven, Ned. Bevr. kantoor; Eemland, Ant werpen, stukgoed, Handelckade. Wm. H. Müller Co. IJMUIDEN. Aangekomen 4 Jan.: Aurora, s., Middl- Zee-, Prowess, m.s., Londen (voor Zaan dam); Kerry Head, s„ Llanelly. Vertrokken 4 Jan.: Joma, m.s., Padstow; SkogftT, s.. Newcastle; Skarg, s.. Rotterdam: Hebe, 8., W.- Indlë; Euterpe, s., Bordeaux; Rheinland, s.. Stock holm: Juno, s., Mlddl. Zee vla Rotterdam; Her mes, s., idem; Tlberuis.s,. Idem; Pluto, s„ Odense. AMSTERDAM. Aangekomen 4 Jan.: Aurora, Mlddl. Zee, stukgoed. Surlnamekade, Verg. Car gadoorskantoor; Kerry Head. Llanelly, steenkolen, Ertskade, Fulness. KON. NED. STOOMB. MIJ. VENUS, 4 Jan. van Mlddl. Zee te Amst. ACHILLES. 3 Jan. van Genua naar Savona. ARIADNE, thuisreis, pass. 4 Jan. n.m. 1 uur 45 Lydd. TRITON. Mirtd. Zee naar Rotterdam, pass. 4 Jan. v.m. 11 uur Finisterre. OPION. 4 Jan. van Messina te Palermo. TELAMON, 4 Jan. van Rotterdam te Piraeus, PLUTO. 4 Jan. van Amsterdam naar Odense. EUTERPE, 4 Jan. van Amsterdam naar Bordeaux PERSEUS, 4 Jan. van Amsterdam naar Danzig. JUNO. 4 Jan. van Amsterdam via Rotterdam naar Middl. Zee. HERMES. 4 Jan. van Amsterdam via Rotterdam naar Middl. Zee. TTBERins, 4 Jan. van Amsterdam via R'dam na»r Mlddl. Zee. here. 4 Jan. van Amsterdam naar W.-Indlë. AURORA. Mlddl. Zee naar Amst., pass. 3 Jan. n.m. 7 uur 30 Lvdd. BACCHUS. 3 Jan van Vigo naar Lissabon. BARNEVELD, 3 Jan. van Liverpool n. Duin kerken. BENNEKOM. 3 Jan. van Hambure te Antwerpen. CALYPSO, 4 Jan. v.m. 12 uur 30 van Amst. te Hamburg. CRYNSSEN, 3 Jan. van Curacao naar Puerto Cabello. DEUCALION, 3 Jan. van Barcelona n. Genua. OBERON, 3 Jan. n.m. 7 uur van Hamburg naar Amsterdam. ORPHEUS, 3 Jan. tun Stettin n. Amsterdam. ULYSSES, 3 Jan. van Varna te Constanza. VULCANUS, 3 Jan. van Flume naar Susak. ROTTERD. LLOYD. SIBAJAK, uitreis, 4 Jan. van Marseille. MIJ. OCEAAN. CLYTONEUS, 3 Jan. van Singapore naax Am sterdam. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIK A LIJN RANDFONTEIN. thuisreis, 4 Jan. te Antwerpen. SPRINGFONTEIN, thuisreis. 3 Jan. 's nachts 12 uur van Genua naar Marseille. BLOEMFONTEIN, 4 Jan. v. O.-Afrika te R'dam. HEEMSKERK, 3 Jan. n.m. 7 uur van Amst. te Hamburg. KON. HOLL. LLOYD EEMLAND, arr. 4 Jan. te Amst. ROTTERDAM, 4 Jan. De tankliobter „Neer- landia", gro6t 818 tón bruto, van Pbs. van O»- meren's Scheepvaartbedrijf, wordt onder Fransche vlag gebracht en verdoopt ln „VUlefranche". Het schip is op reis Van hier naar Sete, gesleept door de sleepboot „Lauwerzee".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2