STADSNIEUWS HH Gebit f35.- 75d %tck wat wiU RADIO JëêëêKêêèëêSm SITTERSemXKAR ZATERDAG 5 JANUARI 1935 >RAARN rïlBAIMK R!\IE Het Tandheelkundig Instituut 16 Rijksstraatweg 16 Mondonderzoek kosteloos mm I LEDENCONCERT H. O. V. Soliste: Hélène Ludolph zang STADSSCHOUWBURG gü'—üia £>-v" J Anton Verheyen VOETBAL T. Y. B. B. I Santpoort' Haarlem R. K. GRAFISCHE BOND Ledenvergadering COMITÉ VAN KATH. ACtlE VIJFHUIZEN V. S. V. Stormvogels H. V. B. Programma voor Zondag Plaatje met 1 kunsttand f 3.- leden tand meerf 1.75 Porselein- of zilvervulling f 3.- Goudvulling vanaf f 9.- Goudkroon vanaf f 15.- WÊmWmmmfmmÊKÊÈÊm^ Mi rnëêmËÊ&m DAMMEN Competitie Nederlandsche Dambond Competitie Nederl. Dambond (district Noord-Holland) Clubkampioenschappen 1934/35 Haarlemsche Damclub SANTPOORT f rt^VoORUlTBETAUNG tO KRUISWEG 60 Tel/16659 HAARLEMMERMEER Officieele Mededeelinèert VELSEN 19Z TREKJES No. 838 De jekker Wederom was het Marinus Adam die dén nog steeds niet geheel herstelden heer Schuur man verving als leider op dit ledenconcert. Wei deelde de voorzitter mede, dat de volgende week Frits Schuurman het buitengewone con cert hoopte te leiden, dat ons niets meer of minder brengen zal dan Beethoven's Negende, uit te voeren door De Stem des Volks, met de dames Jo v. d. Sluys en Annie Woud, en de heeren Marcus Ployer en Louis Bogtman als solisten, terwijl bovendien voor de pauze Hen drik Wijnbergen het vioolconcert van Beet hoven zal voordragen. De toegangsprijzen zul len zeer laag gesteld zijn, en het Bestuur der H.O.V. mag dan ook terecht vertrouwen, dat de Negende voor een uitverkochte zaal zal worden uitgevoerd. Van deze zakelijke en min of meer nuchtere Introductie naar de fijnpoëtische, frissche mu ziek van Schubert, is 'n heele sprong. Kwam het misschien daarom dat Marinus Adam het eerste deel dezer eenvoudige, maar blijde en innig muzikale Vijfde Symphonie naar onzen smaak wat vlug nam en wat abrupt afsloot? De overige deelen werden met grooter reser ve en vooral het Andante en het Menuetto met veel gratie en licht van toets uitgevoerd. Vervolgens was het woord aan de sopraan Helène Ludolph, die Schuberts' „Der Hirt auf dem Felsen" vertolkte: een compositie die hooge eischen stelt, hoe eenvoudig de partituur ook lijken moge. Het bleek hier, niet voor de eerste maal trouwens, dat Helène Ludolph geen bijzonder sterke dramatiek bezit, al deed ze er in het middendeel der compositie een verdien stelijken worp naar. Het blijde, opgewekte clot „Der Frühling will kommen" ligt haar veel be ter, en dit klonk dan ook uitstekend. De solo klarinettist, vervulde zijn fraaie party aller- yerdienstelijkst. Na de pauze trad de zangeres op in Le Mi- roir de peine van onzen oud-stadgenoot Hen drik Andriessen, die zelf naar Haarlem geko men was om de uitvoering van twee zijner mu ziekwerken te leiden, en die met dubbel harte- lpk applaus werd ontvangen. Ofschoon de zan geres zich op deze sterk geschreven muziek, op den prachtigen tekst van Henri Ghéon, geheel scheen te hebben ingesteld, en deze ook groo- tendeels uiterst verdienstelijk vertolkte, bleef haar kunnen op enkele fel expressieve en diep zinnige passages eenigermate beneden de diep ontroerende en vergeestelijkte interpretatie, welke wp reeds een paar maal van andere so listen mochten bijwonen. Dat neemt echter niet weg, dat we vol eerbied zijn voor haar waariyk op hoog zangkunstig peil gebrachte prestatie, welke bekroond werd door een fraaien slotclimax. Enkele neus-klanken mochten we gaarne wat minder open hebben gehoord, en de h van d'n haut is een h asp'rée. Met nog 'n verkeerde cesuur in den vesregel „prendra le bois pesant de sur son épaulezijn dit en kele vlekjes, die mogen worden weggewerkt. Zooals gezegd evenwel 'n hoogst verdienste- lyke prestatie, waarvoor de zangeres met lang durig applaus en bloemen werd gehuldigd, en waarby van zelfsprekend de componist betrok ken werd. De heer Andriessen leidde, zooals ge zegd, nog een tweede compositie, en wel de scène-muziek, welke hij schreef bij het treur spel Salomon, van Vondel, in den winter van 1933'34, in opdracht van de studenten der Nymeegsche Universiteit, voor het lustrum de zer Hoogeschool. Oók in deasn concertvorm sterk aansprekende muziek, volkomen passend bij den geest van Vondel's treurspel, met een eigen, moderne allure, maar klaar en. strak van vorm, waarin vooral de uitsluitend uit dis sonanten bestaande en door een stralende op lossing besloten Inleiding van het 5e bedryf buitengewoon suggestief klonk en vol drama tische onheils-dreiging. Pure muziek, van blij- venden aard. Het succes dat Hendrik Andries sen hiermede met de musici der H.O.V. be haalde, moet hem een groote voldoening zijn geweest. Het Concert werd onder Adam's leiding be sloten met de zorgvol uitgevoerde Marche Ecossaise van Debussy, en het kleurige or kestwerk van Berlioz „Le Carnaval Romain, vol glans en feestelijke schittering. J. S. Driekoningen, door Cornelis Troost Waar het schouwburgbezoek in het algemeen niet erg groot is, mag zeker niet worden ver wacht, dat er voor een literair-wetenschap- peiyken avond veel belangstelling bestaat, zelfs niet al komt daar een voordrachtkunstenaar onbetwiste superioriteit als Anton Verheyen ons in grooten stijl Vondels „Adam in Balling schap" te genieten geven. Dat echter de opkomst zoo gering zou wezen, als gisterenavond het ge val bleek te zijn, heeft onze lage schatting nog beschaamd. Er waren geen honderd menschen in de zaal hoewel de entree-prijzen laag wa ren. De koninklijke verzen van Vondel werden er niet minder koninklijk om gezegd door Verheyen. Scherp en forsch heeft hy de ver schillende personages van het treurspel voor ons doen leven in de mooiste bladzijden van dit drama der menschelijke zwakheid. Zijn voor dracht was als kerkmuziek, uitlaaiend in de passages, waar de Vorst der Duisternis zijn zalvende verleiding uitgalmt, bewogen in leed en de droefheid van den ouden Adam, wanneer hem na den val al de naaktheid van zyn zonde duidelijk wordt. Verheyen is 'n tem peramentvol kunstenaar, die zyn personen in breede lijnen weet te schetsen. Rud. Scharbel accentueerde de voordracht op verdiensteiyke wijze de pianomuziek. J. Oppenkamp H. Verkaart J. v. Es J. Huneker P. Rotteveel J. Willemse R. Kamer J. Put J. v. Honschoten J. Kluis- kens H. Tullenaar. Zondag a.s. verschynt „Santpoort I" in de volgende opstelling: Kochx; J. Nijssen, D. Nyssen; Visser, P. Nes sen, Slok; Gerrits, Handegraaf, de Jong, Kal- denbach, Ninaber. Voogd Van den Berg Huisman De la Mar Kammeyer Van Gooi Iseger De Winter Smit Polanen Hurkmans De afdeeling Haarlem van bovenger.oemden bond houdt Woensdag 9 Januari, des avonds 8 uur, in het gebouw St. Bavo een ledenvergade ring, waarin de nieuwe geestelijke adviseur, de weleerw. heer H. Heijink, zal worden geïnstal leerd. Verder zal de bondsvoorzitter, de heer B. Leyn, behandelen het onderwerp: „Bedrijfs- raöen in de typografie". Zondag 6 Januari van 3.30 uur tot 4.30 uur: Receptie van de R. K. Esperanto-Vereeniging „Abbé Richardson" by Brinkmann ter gele genheid van het 25-jarig bestaan der vereeni ging. 7.30: Feestavond R. K. Esperanto-vereern- ging „Abbé Richardson" by Brinkmann. Maandag: bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. Dinsdag 8 Jan. 8 uur: Vergadering van den Bijzonderen Raad der St. Vincentiusvereeni- ging in het St. Vincentiusgebouw, Groen markt 22. 8 uur: Repetitie „St. Caecilia", in gebouw „St. Bavo." Woensdag 9 Jan. 8 uur: Sociëteitsavond van de Ned. Reisvereeniging voor Katholieken in „De Leeuwerik." 8.15 uur: Lezing voor de leden van „Geloof en Wetenschap" in den Jansschouwburg. Donderdag 10 Januari 2.30 uur: vergadering van de St. Marthavereeniging in het Tehuis Bloemhof straat 1. 8 uur: Vervolgcursus Esperantisten „Abbé Richardson" by Brinkmann. 8.15 uur: Repetitie van het R. K. Haarlems Gemengd Tooneel „Thalia" in den Schouw- burg-Jansweg. 8.30 uur: Bureauvergadering van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincen tiusgebouw. 8.45 uur: Lezing voor de leden van de K. J. M. V. „St. Augustinus" by Brinkmann. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilyken, wordt allen R. K. Vereenigin- gen verzocht by het uitschrijven van een ver gadering vooraf overleg te plegen met 't Alge meen Secretariaat, mej. W. van der Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608 en by vaststel ling hiervan onmiddellyk mededeeling te doen. Personalia Met ingang van 1 Januari is als kweekeling met acte aan de St. Annaschool alhier aangesteld de heer A. van Velzen te Haarlem. Michel Broek Van der Griendt De Vries De Koning Hillekamp Van Os De WolfJr. v. d. Lugt Sterk Mayer Hollenberg Haak Sr. Haak Jr. Bravenboer Feyen Van de Velde Van der Steen Sr. Tol Ketting Wey Van der Steen Jr. Afdeeling IA: Zeemeeuwen 2Kinheim 2, Schoten 2Stormvogels 3, Haarlem 3RCH 3, EDO 5Spaarnevogels, Bloemendaal 2RCH 4. Afdeeling 1B: Haarlem 4Kinheim 3, Ken- nemers 3—EDO 4, EDO 3—IVO, RCH 5—EHS, SpaamestadDW O. Afdeeling 2A: THB 2—VSV 4, Droste—EDO 6, Beverwyk 2VI. Vogels 2, KenauStorm vogels 4. Afdeeling 2B: WHVijfhuizen. Afdeeling 2C: HFC 3—VSV 3, Heemstede— Kennemers 4, Haarlem 3aSpaarndam, DIO 2—VVB. Afdeeling 2D: VI. VogelsZeemeeuwen 4, D SK—Haarlem 5, DCO—Damiaten, Zandvoort 2Hillegom 2, Halfweg 2VOG. Afdeeling 3A: Hillinen 3HFC 6, Spaarne- stad 3Kennemers 7, WH 3DCO 4, EHS 5 Kenau 4, VI. Vogels 3—VSV 5. Afdeeling 3B: SwastikaZandvoort 5, Ripper- da 3Rozenprieel 2, DWO 2EHS 4, Hillegom 4Halfweg 3. HAARLEM Noord TEL. 16736 berekent thans nog voor een geheel met garantie P y n 1 o o s trekken inbegrepen. 22 karaats goud Pijnloos trekken van tand of kies 1.50 Spreekuur ALLE werkdagen van 9—12 en van 1—4 uur. Zaterdags van 9—12 uur Avondspreekuur: Dinsdag, Woensdag e" Donderdag 79 uur. BESLIST pynlooze behandeling door Nederlandsch Tandarts De Aanbidding der Wijzen, door Velasquez Afdeeling 3C: Stormvogels 6WH 2, Kenau 2—THB 3, Kennemers 8RCH 9, Brederode Beverwyk 4. Afdeeling 3D: ZwanenburgDOA, ETO 3 Ripperda 4, Hillinen 4Spaarnev. 3, DSK 2 DKT 2. Afd. 3E: EDO 10—HFC 5, RCH 7—Spaar- nestad 2, VVB 3Heemstede 3. Afdeeling 3F: Spaarndam 2Zwanenburg 2, HFC 7—Zandvoort 4, HSV—DKT, Vyfhuizen 2Bloemendaal 6. Afdeeling 3H: HFC 8—DCO 2. Afdeeling 3JKennemers 9Kinheim 4. Bloe mendaal 3—Beverwijk 3, EDO 8Kenau 3, Brederode 3DIO 4. Afdeeling 3K: Haarlem 7Hillegom 3, Scho ten 3Zeemeeuwen 5, DIO 3RCH 8, DCO 5 EDO 9. Afdeeling 3L: Spaarnevogels 4DOA 2, VVB 2EHS 3, Schoten 5Kinheim 5. Voor de tweede en derde klasse competitie van den Nederl. Dambond (district Noord- Holland) speelden Donderdagavond j.l. te IJmuiden de Damclub „IJmuiden" II en III tegen de Damclub „Haarlem" II en III. De voorloopige uitslag is: Damclub „IJmui den" IIDamclub „Haarlem" II 84. Eindresultaat vermoedelijk 119 voor Dam club „IJmuiden" II. Uitslag Damclub ..IJmuiden" IIIDamclub „Haarlem" III 18—2. De standen der tweede en derde klasse com petitie van den Nederl. Dambond (district Noord-Holland) luiden momenteel als volgt: Tweede Klasse 1. Damcl. „IJmuiden" II 3 3 0 36-24 6 2. Haarl. Damclub II 2 2 0 24-16 4 3. Damcl. „Haarlem" II 3 2 1 32-28 4 4. Castr. Damclub I 2 11 19-21 2 5. Beverw. Damclub I 3 1 2 28-32 2 6. Damclub „Zaandam" II 2 0 2 16-24 0 7. Heldersche Damclub I 3 0 3 21-35 0 Dprdp Hqccp 1. Damcl. „IJmuiden" III 2 2 0 24-10 4 2. Haarl. Damclub III 110 17- 3 2 3. Heldersche Damcl. II 2 11 19-15 2 4. Damclub „Haarlem" III 3 1 2 23-37 2 5. Damcl. „Zaandam" III 2 0 2 11-29 0 In hotel „Royal" werden Donderdagavond j.l. de wedstrijden om de clubkampioenschap pen 1934/1935 der Haarlemsche Damclub voort gezet. Hieronder publiceeren wy de uitslagen: Tweede klasse: G. Bakker wint van Th. C. v. d. Sluys; I. Ravensbergen wint van I. Rieseeuw; P. H. Meure wint van G. Bakker. Derde klasse: J. Helmers wint van J. Merts; E. Sonnega wint van O. T. Glaser; J. J. Groenewoud wint van Jac. Fr. van Garderen; H. G J. Andries sen remise met W. Jonkhof; R. Kuipers remi se met E. Stammis; J. M. Rutgers remise met E. Stammis; J. J. van Toorn remise met J Kuntze. St. Vincentiusvereeniging. Het is met groo te dankbaarheid in het harte, dat de Vincen- tianen van Santpoort mogen terugzien op de j.l. gehouden predicaties. Door het bezielende woord van den beken den kanselredenaar, Henri de Greeve, mochten zij een voor de parochie Santpoort ongekend succes boeken Hulde, driewerf hulde, parochianen van Sant poort, gij hebt thans getoond, dat er offergeest en offerzin leeft in uwe harten. Dat God u moge loonen voor uwe edelmoedigheid is de oprechte bede der Vincentianen. Zy danken allen recht hartelijk voor wat zij hebben willen geven voor de kas van de St. Vincentiusvereeniging, de vereeniging welke nog slechts enkele maanden hier werkt, en nu reeds de sympathie voor allen heeft mogen verwerven. Ook de wekelyksche gaven in de bussen voor deze onderaf deeling: de St. Aloysius Vereeni ging stellen zij op zeer hoogen prijs. Wanneer ooit, dan geldt hier juist het de vies: „Vele kleintjes maken een groote". Moge 1935 ook in dit opzicht niet teleurstellen, want juist die telkens terugkeerende kleine gaven stellen in staat, de zoo dringend noodige klee ding en schoeisel aan te schaffen voor het steeds groeiend aantal gezinnen dat aan de zorgen der vereeniging is toevertrouwd. Moge in het nieuwe jaar de St. Vincentius vereeniging door de voorspraak van Maria voor Altyddurenden Bystand en onder bescherming van haren patroon den H. Vincentius van Pau la, werken tot waarachtig heil en zegen voor de vooral in dezen crisistyd zoo zwaar be proefde gezinnen. PEP GELUKKIG NIEUWJAAR Ondergeteekende brengt mede namens me vrouw Slob hartelyk dank voor de ontvangen goede wenschen met de intrede van het nieuwe jaar en wenscht wederkeering veel heil en zegen toe aan wie door woord en geschrift van hun belangstelling hebben laten blyken, als mede aan alle overige ingezetenen. AANGIFTEN VAN GEBOORTEN EN OVERLIJDEN Het is voortaan niet meer noodig, dat de aangiften van geboorten geschieden in tegen woordigheid van twee getuigen, terwijl ook de aangiften van overlijden in het vervolg zullen moeten worden gedaan door één aangever, die uit eigen wetenschap van het overly den kennis draagt. Bij geboorte- en overlydensaangiften zyn dus geen getuigen meer noodig. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: een soldeerbout; een mantelcein tuur. Verloren: een paar zwarte motorhandschoe nen; een nappa handschoen; een bruine hee- renportemonnaie met inh.; een gele dameshand schoen; een gemslederen handschoen; een be lastingplaatje; een paar zwarte gummipypen; een soldatenkepi (uitmonstering Reg. Jagers). Weggeloopen: een geelkleurige herdershond. De burgemeester, Mr. A. SLOB Hoofddorp, 4 Januari 1935 Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. Lang broek en G. Blok; van der Wensch en M. J. van Burgel. Geboren; A. F. de WitKok z.; H. Noppen Vledder d. en z.; H. JonkerHessels z.; M. A. van GeenenSchimmel z.; A. KrabBlok z.; A. MarsOldenburg z.; L. Takkenvan der Meulen d.; N. SchaapAbbo z.; P. van der Werf—Vlot d. Overleden: P. Byi, 57 j., eehtg. van J. Oliir- hook. Tijdelijke afsluiting van een weg. B. en W. brengen ter openbare kennis dat het ge deelte van de Westlaan te Santpoort van de Hoofdstraat af tot den Ryksweg van Maandag 7 Januari tot nader order voor het doorgaand verkeer met rij- en voertuigen zal zyn afge sloten. „Man, hoe kan je het doen? Ik word er be roerd van, als ik het zie." Aldus de vader van een Patronaatsjongen tegen den Kapelaan, die tydens een uitvoering een glas water dronk. Sommige menschen schijnen een dozyn broer tjes dood te hebben aan water, ze griezelen ervan als drank en soms ook nog als waschmiddel. Teun is er ook zoo een. Teun moet er ook van binnen en van buiten niks van hebben. Booze tongen zeggen, dat Teun, een eenigst kind, tot aan zyn vijftiende jaar van September tot Juni door zijn Moeder met warm water werd gewasschen en voordat hij naar school ging iederen morgen een eitje met een teugje cognac kreeg om niet verkouden te worden. Hoe het zij: Teun wordt akelig van water en is de cognac en alles wat daarmee verwant is, trouw gebleven. Maar Teun z"n Moeder is dood en de centjes zijn op. Nieuwjaar is voor Teun de schoonste dag van het jaar. Dan speelt hy het klaar om tusschen zeven uur 's morgens en twaalf uur 's avonds drie a vier keer gratis dronken te worden. En Teun is ,een goede, royale kerel als hy dronken is. Dan vermaakt hij zijn geheele heb ben-en-houwen aan goede doeleinden en belooft hy alvast een duizend of twintig vooruit: .Maar, meneer de Pater, niet in de krant zetten, hoor," brult hy de tram door. ,.Ik loop niet graag met mijn weldaden te koop. Ik maak je algemeen erfgenaam." De stakker heeft niet meer dan de versleten kleeren aan zijn lichaam Nu behoeft u vrienden, om mij te troosten, niet direct dit Missiehuis tot uw algemeen erf genaam te maken. Zóó inhalig ben ik og niet. Maar een legaat of een legaatje.... nou.... nou'.als ik u niet ontrief. zegt een oude buur vrouw, als ze haar tweede koekje neemt. FATHER LEFEBER. St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937. U kunt ons ook helpen door ons geld "f stuk ken te geven tegen rente zoolang u leeft. Elias Gordyn, eigenaar van het kleedingmaga- zijn „De Ster", zat op z'n stoeltje voor z'n Winkeldeur en rookte z'n pijpje. Deed ie altyd 's zomersavonds als 't knap Weer was. Je kon 'm daar uitschilderen op z'n stoepie, in z'n overhemd en met z'n gebloemde pantof fels. Moet u weten, dat hier sprake is van tien tallen jaren terug, toen dat in 'n winkelstraat nog iets heel gewoons was. De winkelier van heden doet om acht uur de deur op de knip en je ziet 'm niet meer. Vroeger was alles meer gemoedelijk, meer amicaal, minder fel van concurrentie e zoo. De menschen van zoo'n oude, smalle winkel straat kenden elkaar allemaalze wisten precies van elkaar hoeveel kinderen ze hadden en hoe 't er voor stond met de zaken en de familie. In die gezellige, intieme ouwe tyd leefde Elias Gordyn. En Elias Gordyn zat op z'n stoepie en stopte z'4n pyp voor de vierde maal. In 'n heele goeie bui was Elias Gordyn want hy had 'n mazzel-dag achter z'n rug acht pakken en vyf pantalons verkochtdat was veel voor 't kleine winkeltje van Elias en makkeiyke klanten, die niet de laatste daal der winst er hadden afgeknepen. Kwam daar buurman de Bruin van 'n huis of zes verder aanstappen. Ook in z'n overhemd. Ook op z'n pantoffels. De Bruin had 'n winkel in koek, chocolade en suikerwerkenBensdorp-reepen, .flikjes, dee- sies, oüzettertjes, lcersepitten, pepernootjes, kantkoek, Amsterdamsche korsies, krentebollen. Grossierde d'r byging met 'n hitte wagentje naar buiten en verkocht daar aan kleine winkeltjes. „Avond, buurman Gordijn." „Avond, buurman de Bruinwat 'n weer tje, hè?"' „Nou! Prachtig! Daar knap je van op na zoo'n warme dag. Goeie zaken gemaakt?" „ja gelukkigik wil d'r levenslang voor teekenen voor zoo'n dag als vandaag." „Nou, nou „Ey me gezond, buurman, ik wil d'r voor tee kenen zoo waarachtig als ik hier zit Ga naar binnen en vraag 't aan Rebecca., zal ze je staan te zeggen, dat we de laatste vier jaar zoo'n dag niet hebbe magge beleven. En makkelijke klantenom by te zingen. Scheelt de dag by de nacht met gisteren Had ik 'n boer om 'n jekkerNou vraag ik jou, de Bruin, nou vraag ik jou: is drie daa1- ders te duur voor 'n jekker van eerste kwali teit ratiné? Voor 'n jekker als 'n plank gevoerd met flanel? Voor 'n jekker, die blyft staan as je 'm neerzet?" „Nee, ik zou zeggen...." „Ik zou zeggeik zou zeggeik zal geen gezond uur meer hebbe as ik je zit voor te liegen, buurmanIk zal je 'm later. zien „Nou, ik geloof je wel, hoor!" Maar Elias Gordijn was al in z'n winkel kwam terug met de jekker, die als 'n klein kina op z'n vooruitgestoken armen werd ge presenteerd. „Asjeblieft, buurman.... is dat 'n jekker, of is dat géén jekker?" „Sjonge-sjonge" liet de Bruin z'n hand over de korrelige stof gaan „dat is kwali teit, hoor!" „Kwaliteit? Kwaliteit? 'n Menschenleven doe je met zoo'n bonkerEn daar durft zoo n kinkel me 'n riksdaalder voor te biejen riksdaalderkost me zelf drie en 'n half, on gelogen hoor? Jij bent ook zakenman, de Bruintegen jou kan ik dat zeggen Voor eige geld heb ik 'm willen laten.om dat ik gisteren zoo'n aggenebbisch-dag had. en hy liep er op wegMe ar ik sta je borg. buurman, as ie morgen terug komten hij smeekt me op z'n bloote boeren-knieën. om m te magge hebben voor drie daalders. ik laat 'm gaanik laat 'm gaandaar doe ik 'n eed op.... Zou jij 't over je hart durreve verkrijge, om voor zóó'n jekkervoor zóó'n stuk van je gezondheid 'n riksdaalder te bieje. zeg nou es eerlyk „Nee.... als ik 'm noodig had „Maar welk mensch met nog 'n snippertje verstand zal zóó'n juweel van 'n bonker nou niet noodig hebben? En dan iemand als jy, buurman, die in weer en wind op je wagen zitzeg nou zelfwie zal jouw klanten efrije as jij 'n inflewenza opdoet? 't Is je maat, buurmandaar wil ik de heele jekker onder verweddentrek 'm es an...." „Ja maarik kan 'm nou toch heusch niet...." „Trek an, zeg ik je.voor de aardig heidNou. wat heb ik je gezegd? Wat heb ik je gezegd, buurman? Hij kon voor je ge maakt weze.... an je iyf gegoten zit ie.... Die jekker mot jij koope, buurman de Bruin.." „Nee, Gordijn, ik „Jij mot die jekker koope zeg ikeeuwig zal je d'r spijt van hebben as je 't niet doet ,,'t Zit er niet anzoo best zyn de tyden niet." „Vraag ik om contant geld? Je betaalt 'm als je kan.... al is 't over twfee jaar." „Ja maar...." „Leg niet te klessebenne we buren, of benne we géén burenJy neemt die jekker mee naar huisen as je mijn één kik hoort geven over de cente, dan heb je 'm cadeau „Dan betaal ik 'm over tien jaar!" lachte de Bruin. „Mijn 'n zorg.... ik gun jou die jekker... Ik wil 'm jou iedere dag zien dragen van de winter.... en van je hooren, dat ik je goed geraje heb Kwam 'n maand of vier daarna de kleine Sammie, 't zoontje van Elias, uit school, en vroeg z'n vader twee centen, om 'n Amster- damsch korsie te koopen. Elias voelde in z'n vestzakjehad geen klein geld. Bleef Sammie zaniken om twee centen kreeg 'n pats om z'n ooren en jankte de buurt by mekaar. Kreeg Elias weer medelijden.... en zei: „Ga naar buurman de Bruinen haal 'n Am- sterdamsch korsie op de jekker." „Op de jekker, vader? Wat bedoelt u?" „Mot jij 'n zakenman worden.... zal jy niet staan te weten wat ik bedoel as ik je zeg: haal n Amsterdamsch korsie op de jekker? Buur man de Bruin heb 'n jekker van je vader ge kocht.... op de pof.... Nou haal jij 'n Am sterdamsch korsieook op de pofen zegt, dat ie 't maar mot afschrijven op de jek ker.... ik krijg vier-'n-halve gulden van 'm en as je 't nou nóg niet snapt, dan stuur ik je morgen naar 'n gesticht voor achterlijke kinderen." Twee jaar had buurman de Bruin de jek ker.... en nog geen woord had ie gezegd over de betaling. Elias Gordyn werd er zenuwachtig van nu en danwou er zelf niet over beginnen had ie beloofd.... Maar op 'n middag.... na 'n ochtend van niksliep ie met 'n smoesie bij de Bruin binnenmaakte 'n praatje.... en buurman zei al gauw: „We moesten nou meteen maar es afrekenen van die jekker." „Ach man, dat heb toch geen haastheb ik je toch direk gezegd Buurman de Bruin had z'n winkelboekje al opengeslagen, maakte vlug 'n optel-sommetje van 'n stuk cf tien eind-bedragen van lange kolomslierten en zei nuchter: „Dan krijg ik nog precies zestien cent van je toe. buurman." Elias Gordyn keek met puil-oogen naar de Bruinen van de Bruin naar het boek zette z'n bril opbekeek de bladzijden, die de Bruin voor hem omsloegstond stom- geslagenvloog de deur uitrende door z'n winkel naar de huiskamergreep Sam mie in z'n nek.... gaf de jongen 'n ongena dig pak op z'n broekdeelde hem in ds maat van de klappen de reden mee van deze kastyding en stuurde hem naar boven. Kwam juist Rebecca, de vrouw van Elias, binnen met boodschappen, die ze in de buurt gehaald had. Werd meteen door Elias omhelsd, die bijna jubelend zei: „Die jongen van ons, dat wordt 'n koopmanBij 't witte haar van je moe der. Rebecca, dat wordt 'n goocheme jongen daar zalle we zegen van beleven ,Maar man, wat doe je overspannenWat is er gebeurd?" „Wat er gebeurd is? Wat er gebeurd is?" Maar omdat Sammie snikkend van boven kwam, om bescherming te zoeken by z'n moe der, liet Elias z'n toon van opgetogenheid weer plaats maken voor verontwaardiging.... Met twee open handen van z'n gestrekte armen wees ie naar zijn zoon. „Daar staat iedaar staat ie. de gasscr- oor.... zal ik je komme te zegge, dat ie de heele jekker van de Bruin heb opgevrete....?" „Opge „Ja, opgevretean Amsterdamsche kor sies! Zou je 'm niet 'n ongeluk doen? Jonge, ga weg, of ik bezondig me aan jou! Komt ie 'n heele tyd geleden an me kop zeuren, om n korsiezeg tegen hemhaal er maar een op de jekker.ik krijg nog drie daalders van de BruinMaar in plaas dat de gannef 't by die eene keer laatgaat ie ?*»e. drie maal per week *n Amsterdamsch korsie halen op de bonker.... en zegt niks.... niksEn de Bruin zegt óók niks.... die denkt: dat is in orde, z'n vader stuurt m.Ja, z'n vader zal 'm sturen om 'n heele jekker op te vrete! Twee honderd en drie en dertig Amsterdam sche korsies.... waar heb ie ze in Gos-Heere- naam gelatentwee honderd en drie en En daar staat z'n moeder om te lachen.... mensch, lach niet, of je staat morgen in de krant.... by de mishandelingen met doodeiyke afloop Maar toen moest Elias Gordyn zich om draaienomdat ie zelf zoowat stikte van t lachen. Kwam op dat moment de oude Gordijn. Ellas' vader binnen-sloffen. Die had 'n kleine uitdragerij, m straat of drie verder. Hy zei goeiendagkeek naar Sammie, die bleekjes ra-snikte. „Wat scheelt hem? Niet in orde?" „Nou, op t oogenblik niet al te best" on derdrukte Elias 'n proestje. „Ik heb 't wel gedacht" knikte grootvader Gordyn „In geen eeuwigste tyd heb ie me gevraagd oir» twee oenten voor 'n Amsterdamsch korsievroeger kwam ie zoo wat dagelyks dT om bedelen. En as *n jongen .reen Amster damsche korsies meer lust.... dat deugt niet.... nee, dat deugt niet G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9