Saarbrücken het tooneel van twee betoogingen VOLLEDIG ACCOORD TUSSCHEN MUSSOLINI EN LAVAL Saarplebisciet en Kerk Schip op een rif GEEN INCIDENTEN VAN BETEEKENIS PUBLICATIE HEDEN TE VERWACHTEN De „witte dood" R.K. KIESVEREENIGING Het nieuws van heden Het proces tegen Hauptmann VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 7 JANUARI 1935 Avondblad Naar schatting waren er 200.000 Duitsche-frontbetoogers en 100.000 status-quo- aanhangers Wat de betoogingsdag leert Vervroegde stemming voor ambtenaren Saar-tentoonstelling te Berlijn Fransche credieten aan Rusland Italië en Abessynië DE CRISIS IN HET SPAANSCHE KABINET Overeenstemming zoowel over de Europeesche kwestie als de koloniale problemen De Duitsche gezant is geraadpleegd Parijs opgetogen Londens houding Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii,in,n,ni[g Schrijven der Volkenbondscom missie aan de bisschoppen van Trier en Spiers Staking in Australië's goudmijnen f Passagiers groot end eels gered, ter wijl een gedeelte der be manning nog aan boord verblijft Zusterschip der Morro Castle Vier Italianen en twee Engelschen in de sneeuw omgekomen Cijfers uit Kevelaar Nieuwjaarsboodschap van MacDonald De Britsche premier optimistisch gestemd Autogiro-vlïegtuigen op VRIJDAG 11 JANUARI A.S. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN ijn verdediger zal Betty Gow aan een scherp kruisverhoor onderwerpen Stavisky's millioenen NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19132 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek '"sV t De minister-president van Joego-Slavië, Jeftitsj, heeft in het parlement ver klaard, dat de regeering de politiek van koning Alexander zal voortzetten Onze bijzondere correspondent te Saarbrüc ken seint ons d.d. 7 Januari: Een bewogen dag met twee massabetoogingen heeft Saarbrücken achter den rug. Tot noemenswaardige incidenten is het niet Bekomen. Ondanks sterken sneeuwval en het vroege tiur, waarop velen van buiten de stad de reis per extra trein moesten aanvangen, was de be tooging van het Duitsche Front druk bezocht. Naar schatting waren ongeveer 200.000 men- schen opgekomen. Veel minder sterk bezocht was 's middags de inassabetooging van het Volksfront, waartoe voornamelijk roode arbeiders en arbeidsvrou- wen van het Marxistische eenheidsfront waren opgekomen. Niettemin was de betoogende menigte ook hier van een indrukwekkenden omvang, temeer wanneer men bedenkt, dat het eenheidsfront geen vrije reis per extra-trein had gegeven, aooals het Duitsche Front. Naar voorzichtige schatting waren echter ook hier een honderd-duizend menschen op de been. Het op den voorgrond tredende feit van den dag is dan ook geweest, het volgens eenstemmig oordeel van neutrale waarne mers, verrassend groot aantal van openlijke aanhangers, dat de status-quo-beweging momenteel telt. De status-quo-beweging heeft gisteren het zonneklaar bewijs geleverd geenszins een denkbeeldige factor te zijn. Het Duitsche Front zal deze week dan ook nog een felle propaganda te ontplooien hebben. De aangekondigde H. Mis, op te dragen door den Deken van Sakrbrücken, waarmede de be tooging van het Duitsche Front geopend zou worden, ging niet door daar de regeeringscom- missie met een verbod tusschenbeide was ge komen. Eveneens moest op bevel van de regeerings- commissie de doodenherdenking geschrapt wor den, waarmede het programma van de een- heidsfrontbetooging zou aanvangen. SAARBRÜCKEN, 7 Jan. Terwijl het Duit sche Nieuwsbureau in zijn zeer opgesmukt ver slag het aantal deelnemers aan de brtooging van het „Deutsche Front" met 350.000 aan geeft, spreekt het Reuterbureau van omstreeks 100.000 deelnemers. Bovendien aldus meldt Reuter verder waren de leiders der betoo ging door het slechte weer genoodzaakt, de Hitlerjeugd naar hun kwartieren terug te zen den. Om 11 uur werden 400 hakenkruis-vlaggen aangedragen. Nadat de Hitlergroet was ge bracht en de dooden met het lied „Ich hatt' •nen Kamaraden" waren herdacht, namen de verschillende redenaars het woord. De „Deutsche Front"-leider Brück richtte zich in félle bewoordingen tegen „de betaalde elementen, die trachten hun vaderland voor dertig zilverlingen te verkoopen", terwijl een ander Front-leider, Kiefer, verklaarde dat „de z.g. arbeiderspartijen en vrije vakbonden verraad pleegden jegens de mijnwerkers van het Saar- gebied." De aanhangers van het Eenheidsfront voor den Status Quo ontmoetten bij het station van Saarbrücken hun tegenstanders van het Duit sche Front, die van hun demonstratie op den Wackeberg terugkeerden en het „Deutschland ueber alles" zongen. Dit werd beantwoord met de „Internationale", doch geen enkel incident had plaats. De demonstratie van het „eenheidsfront" werd op verschillende manieren bemoeilijkt; o.a. werkte de luidspreker-installatie niet, doordat de electrische leidingen waren doorgesneden. Het aantal deelnemers wordt door -Reuter op 90.000 geschat. De socialist Max Braun en de communist Pfordt vielen het Hitlerianisme aan. De ver gadering zwoer, de Saar en Duitschland te be vrijden van de „bruine tyrannie". Volgens V. D. kwam het gisteren op. ver schillende plaatsen in het Saargebied tot sa menscholingen en botsingen tusschen nazi's en anti-fascisten. In Saarbrücken ontstond een vuurgevecht, waarbij de politie tenslotte de aanvallers üit elkaar kon drijven. SAARBRÜCKEN, 7 Jan. (D.N.B.) Heden wordt in 't Saargebied een vervroegde stemming gehou den voer degenen, die op 13 Januari geen gele genheid zullen hebben hun stem uit te brenfeen. O.a. stemmen heden de burgemeesters, de. po- litie-beambten en veldwachters, de spoorweg beambten, tram- en autobus-personeel en de ambtenaren van P.T.T. De stemgerechtigde steekt zijn ingevuld biljet ongevouwen in een envelop en overhandigt deze aan den voorzitter van het stembureau. Deze doet de envelop tezamen met het bewijs, dat de stemmer ook stemgerechtigd is, in een tweede envelop, waarop nauwkeurig kiesdistrict en ge meente wordt aangeteekend. Deze dubbele enve lop wordt dan in de stembus geworpen. Bijzondere maatregelen zijn genomen, dat de stemming ook werkelijk geheim blijft. Deze vervroegde stemming zal duren tot mor genavond acht uur. BERLIJN, 7 Jan. Zondagmiddag is de Saar- tentoonstelling, die in verband met de volks stemming in het Saargebied te Berlijn wordt ge houden, met een rede van Goebbels officieel geopend. Ter gelegenheid van deze tentoonstel ling wordt te Berlijn druk gevlagd. Goebbels verklaarde o.m., dat zich thans op nieuw de mogelijkheid voordoet voor Frankrijk en Duitschland de handen in elkaar te slaan om in het teeken van een gemeenschappelijke missie voor de stichting van een nieuw, geordend Eu ropa een tijdvak van positieve samenwerking in te leiden. De plaatsvervanger van den Führer, Rudolf Hess, heeft Zondagavond in het Sportpaleis het woord gevoerd op een monsterbijeenkomst, eveneens belegd met het oog op de Saarkwestie. Hij dankte Frankrijk voor zijn welwillende hou ding. MOSKOU, 5 Jan. (V.D.) De Fransche regeering zal credieten toestaan aan de Sovjet- regeering zonder aan te dringen op de rege ling der door het Tsaristische regiem aange gane schuld-overeenkomsten. ROME, 5 Jan. (V.D.) Italië handhaaft zijn gereserveerde houding met betrekking tot het Abessynische rapport, doch in Abessynische kringen wordt verklaard, dat de troepen zijn teruggenomen sedert de kwestie bij den Vol kenbond is aanhangig gemaakt. Er is hoop op een vreedzame oplossing. MADRID, 5 Jan. (Reuter) De Spaansche minister zonder portefeuille De Valesco is of ficieel afgetreden, Pita Romero, die ook mi nister zonder portefeuille is, zal eveneens af treden, maar blijft buitengewoon gezant bij den H. Stoel. ROME, 7 Jan. (Reuter). Nadat Mussolini en Laval Zondagmorgen van 10 tot 1 uur in bijzijn van De Chambrun en Suvich hadden on derhandeld, vonden de staatslieden Zondagavond gelegenheid voor een langdurig onderhoud onder vier oogen, tijdens een door talrijke voor aanstaande personen bezochte re ceptie in het Palazzo Farnese, welke was aangeboden door den Fran- schen ambassadeur te Rome, De Chambrun. Tenslotte, het was reeds na mid dernacht, zag het ter receptie aan wezige uitgelezen gezelschap beide staatsmannen glimlachend uit den salon komen, waar ze hadden ge confereerd. Zij verklaarden' dat een volledige overeenkomst was bereikt, zoowel wat betreft de algemeene politiek als de koloniale kwesties. Maandag zal een communiqué wor den gepubliceerd, nadat de verschil lende diplomatieke documenten door de vertegenwoordigers van beide landen zullen zijn geteekend. Naar verluidt zullen Duitschland, Hongarije, Tsjecho-Slowakije, Joego-Slavië, Polen en Roe menië worden ultgenoodigd, zich bij een FranschItaliaansch consultatief pact aan te sluiten. De toetreding van Duitschland en Hon garije schijnt echter twijfelachtig. Intusschen wordt gemeld, dat Zaterdagavond ook de Duitsche-gezant te Rome, von Hassel, op het Palazzo Venezia aanwezig was. Opgemerkt werd, dat een betrekkelijk langdurig gesprek tusschen Mussolini. Von Hassel, Suvich en La- val heeft plaatsgehad. Zondagmiddag om 1 uur, na afloop van het tweede onderhoud van Laval met Mussolini, verschafte Laval eenige inlichtingen aan de journalisten, waarna hij met de Fransche dele gatie de lunch gebruikte. Vervolgens begaf hij zich naar het Forum Romanum en bezocht de oude Romeinsche wijken. De Fransche deskundigen Leger en Saint Quentin hervatten 's middags de besprekin gen met hun Italiaansche collega's inzake de Koloniale kwesties. PARIJS, 7 Jan. (Reuter). De Fransche bladen deelen onder zegevierende koppen de te Rome tusschen Laval en Mussolini bereikte overeenkomst mede, ofschoon ze nog weinig weten te melden over de bijzonderheden van het accoord. Gemeld wordt, dat Laval en Mussolini door den koning van Italië en den president van de Fransche republiek wederzijds zijn begiftigd met hooge onderscheidingen. Laval heeft het grootkruis van de Orde van Mauritius en Lazarus ontvangen, Mussolini liet grodtkruis van het Legioen van Eer. In Fransche kringen wordt verklaard, dat drie documenten zullen worden opgesteld. Eer stens een verklaring, waarin de Italiaansch- Fransche Vriendschap zal worden bevestigd en de gemeenschappelijke bedoeling zal worden te kennen gegeven, dat de nabuurstaten van Oostenrijk de onschendbaarheid van de gren zen van dit land waarborgen; een overeen komst voor wederzijdsche consultatie, indien de Oostenrijksche onafhankelijkheid mocht worden bedreigd en voorts een overeenkomst, waarbij alle kwesties betreffende de kolonies in Afrika zullen worden geregeld. LONDEN, 7 Jan. (Reuter). De Londensche bladen uiten hun eenstemmige tevredenheid over het te Rome bereikte accoord. De groote, gematigde organen zijn van oordeel, dat de overeenkomst een definitieven terugkeer van Duitschland in den kring der naties moet voor bereiden. Intusschen wenschen verscheidene conservatieve organen niet, dat Engeland een pact ten behoeve van Oostenrijks onafhanke lijkheid onderteekent. Naar gemeld wordt, zond minister Simon Zaterdagavond nog een telegram aan Mussolini en Laval, waarin hij dé beste wenschen uit sprak voor het welslagen van hun onderhan delingen. S Verwachting: meest matige, Oosteijjke tot Zuid-Oostelijken wind, afnemende be- S wolking, weinig sneeuw, lichte tot matige vorst. Hoogste barometerstand: 780.9 te Helsing- fors. Laagste barometerstand: 751.3 te Isafjórd. Zon op 8.10 - onder 4.02 - Licht op 4.32 Maan op v.m. 9.32 onder n.m 7.23 Eerste kwartier 11 Januari illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllilllllllllllllillilllliiilli SAARBRÜCKEN, 7 Jan. De plebiscietcom missie heeft gisteren aan de bisschoppen van Trier en Spiers een schrijven gezonden, waarin zij de aandacht der bisschoppen vestigt op de bekende verklaring van de noogeerw. dekens van het Saargebied, welke als een duidelijke stellingname ten gunste van de Rückgliederung is beschouwd. De plebiscietcommissie, aldus het schrijven, zal en mag niet uit het oog verliezen, dat deze stellingname der geestelijken in den verkie zingsstrijd een beïnvloeding met zich kan brengen van dien aard, dat de vrijheid der stemming in gevaar komt. Als een dergelijke beïnvloeding moet de ple biscietcommissie ook de verordening van de bisschoppen van de Keulsche kerkprovincie van 26 December j.l. beschouwen, betreffende het gebed in alle kerken op 13 Januari, indien deze verordening ook voor het Saargebied zal gel den. PERTH (West Australië), 7 Jan. (Reuter) De vakvereenigingen van de- arbeiders in de goudmijnen hebben besloten te middernacht in staking te gaan, ook in de belangrijke dien sten, uit protest tegen de scheidsrechterlijke uitspraak, welke zich verzette tegen arbitrage inzake de voorstellen eener werkweek van 44/ 48 uur in plaats van 44 uur. Het bezoek van den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken Laval aan Rome. Mussolini en Laval op het station Termini te Rome JACKSONVILLE (Florida), 7 Jan. (Reuter.) Het stoomschip „Havanna" metende 6678 ton, dat den passagiersdienst tusschen Cuba en Flo rida onderhoudt, is Zondagochtend vroeg met 177 personen aan boord (51 passagiers en 126 koppen bemanning) op 90 KM. uit de kust van Florida op een onderzeesche rots geloopen en ernstig beschadigd. Kapitein Petersen heeft in een radiogram hulp gevraagd, hij deelde mede, dat een van de rui men veel water maakt en dat men reeds booten had uitgezet, welke door de hooge zee heftig heen- en weer werden geslingerd. Nader wordt gemeld, dat uit de zes redding booten, welke de „Havanna" heeft uitgezet, 48 passagiers en 43 leden van de bemanning door twee te hulp gekomen schepen zijn opgenomen. De kapitein van de Havanna" en de rest van de bemanning bevinden zich nog aan boord van het schip, dat niet in onmiddellijk gevaar ver keert, daar het weer beter wordt. Een van de menschen in de reddingsbooten bleek overleden te zijn. toen hij werd opgeno men. Twee kinderen worden vermist. Een watervliegtuig heeft geconstateerd dat de reddingsbooten in vier uur rijds omstreeks 1 y3 KM. van de .Havanna'' waren afgedreven. Hedenochtend wil men trachten het schip, dat een zusterschip is van de kort geleden ver brande „Morro Castle", van het rif vlot te sleepen. De „Wartburg" te Saarbrücken, waar Zondagnacht alle stembussen uit het Saargebied zullen worden geopend en geteld ST. MORITZ, 7 Jan. Vier Italianen uit Milaan, twee dames en twee heeren, die Zon dagochtend in het Silvaplana-gebied een ski tocht hadden ondernomen, raakten in het Ro- segg-dal den weg kwijt. Zij kwamen op een sneeuwveld terecht, dat omlaag stortte en de vier ski-loopers meesleurde. Twee hunner kon den kort daarop worden geborgen, doch de levensgeesten waren reeds geweken. WEENEN, 7 Jan. Twee ski-loopers uit Londen, John Howard en Franklin Armstrong, zijn in de Oetztaler Alpen door een lawine be dolven. Het lijk van Howard is reeds geborgen. Maan dagochtend zal men verder zoeken naar het tweede slachtoffer, dat nog,niet terecht is. Blijkens een officieele statistiek werd het Maria Genade-oord Kevelaar in 1934 bezocht door 456 processies, waarvan 396 Duitsche, 59 Nederlandsche en 1 Belgische. In 1933 waren deze cijfers resp. 314 en 94 en in 1932 451, waarvan 353 Duitsche en 98 Nederlandsche. LONDEN, 5 Jan. (Reuter) Vanuit zijn ge boorteplaats Lossiemouth heeft MacDonald ter gelegenheid van het nieuwe jaar door de radio een boodschap tot de natie gericht. Sprekende over de binnenlandsche politiek legde nij den nadruk op de verbetering, die in den Brilschen handel valt te constateeren. Verder wees hij op de vermindering der werkloosheid en de herle ving der industrie. Inzake de buitenlandsche politiek zeide Mac Donald o.a„ dat voor het einde van het jaar 1934 Groot Brittannië aan den Volkenbond en den vrede een grooten dienst kon bewijzen, door zijn actie inzake de Saarkwestie en de onderhandelingen, die thans tusschen Frank rijk en Italië gevoerd worden. Zij toonen aan hoe obstakels voor het wederzijdsche vertrou wen en de garantie van den vrede uit den weg kunnen worden geruimd en zij doen ons hopen dat het nieuwe jaar door een grootere rust in Europa zal worden gekenmerkt. De opzegging van het verdrag van Washing ton aldus MacDonald is een ernstige gebeurte nis, doch Engeland zal pogen een basis voor een nieuw accoord te vinden, dat den wereld vrede zal handhaven en ons tegen een bewa peningswedloop zal beschermen. De Britsche premier herinnerde er verder aan, dat in den a.s. zomer de eerste ministers van de Dominions naar Londen zullen komen ter gelegenheid van de herdenking van het zil veren kroningsjubileum van den koning. Mac Donald eindigde ten slotte met allen een goed jaar toe te wenschen. LONDEN, 7 Jan. De .Morning Post" meldt, dat een door den Britschen vlieger Brie bestuurd autogiro-toestel, dat op uitnoodiging van de Italiaansche regeering nabij Spezzia tezamen met Italiaansche oorlogsschepen oefe ningen heeft gedaan, merkwaardige prestaties heeft bereikt. Zaterdag slaagde' de piloot er in van het dek van den kruiser „Fiume", die met een snelheid van 24 knoopen voer. met zijn autogiro-toestel te starten, en eenigen tijd later slaagde hij er wederom in, vlot op het dek te landen. Deze prestatie heeft des te meer waarde, waar de kruiser „Fiume" geen vliegtuigendek heeft. Om de oefening te ver gemakkelijken had men slechts op het ach terdek een platform met een lengte van 10 meter gemaakt. CREDO PUGNO TE HAARLEM Gecombin. vergadering der afd. I en m des avonds half 9 in het gebonw St. Bavo AGENDA: 1. Opening - Event. Notulen en mededee lingen. 2.. Candidaatstelling Prov. Staten. 3. Voorstel tot het oprichten van een afd. Haarlem la (Tuindorp). 4. Candidaatstelling Gemeenteraad. 5. Rondvraag en sluiting. TOELICHTING: Op deze vergadering worden dus verwacht alle leden der R.K. Kiesver. te Haarlem uitgezonderd zij die wonen ten Noorden van den Schoter- en Kloppersingel. Zoo tijd beschikbaar is, zal gelegenheid bestaan vragen te stellen betreffende de Gemeentepolitiek te Haarlem. Behalve het stellen van candidaten v d. Raad in de R.K. Kiesvereeniging, kunnen ook nog groepen van 20 leden-kiezers, candidauen bij den secr. van het Centraal Bestuur in dienen van 10 Januari tot 10 Februari aa. De Saarkwestie. Schrijven van de Volkenbonds commissie aan de bisschoppen van Spiers en Trier. De „Havanna", een zusterschip van den onlangs verbrande „Merro Castle", op een rif geloopen. Een passagier bezweken, twee kinderen vermist. Mussolini en Laval hebben te Rome een volledig accoord bereikt. De orde te Saarbrücken gisteren gehandhaafd ondanks de twee vijandige massabetoogingen. Nabij Heelsum is een auto uit Haarlem in volle vaart tegen een boom gereden. Eenige personen werden ernstig gewond. Samenvoeging van Rijksvoorschotten voor wo ningbouw ten behoeve van eenzelfde woning bouwcorporatie. H. M. de Koningin heeft een aanzienlijke gift geschonken voor het fonds voor Nederlandsche beeldende kunstenaars. Benoemingen in het bisdom Haarlem. FLEMINGTON, 7 Jan. De Engelsche nurse van de familie Lindbergh, Betty Gow, die de laatste was die het zoontje der Lindberghs kort voor de ontvoering heeft gezien, wordt heden als getuige gehoord. Zij wordt beschouwd als de belangrijkste getuige in het proces tegen Bruno Hauptmann en is speciaal voor dit pro ces uit Engeland naar Amerika gekomen, waar zij thans de gast is van kolonel en mevrouw Lindbergh in hun woning te Engléwood. Een fel kruisverhoor staat haar te wachten van den eersten advocaat der verdediging Reyl- ly, wegens haar kalmte op den avond der ont voering. In verband met de verklaring van Reylly, dat hij de komende week de vier werkelijke ontvoerders van het kind van Lindbergh zal aanwijzen, heeft de officier van justitie ge vraagd, dat hem de namen onmiddellijk worden genoemd. Verder wordt nog vernomen, dat de verdedi ging wil bewijzen, dat de werkelijke ontvoer ders een complot hebben gesmeed, om Haupt mann als zondebok naar voren te schuiven. Den geestelijke, die aangeboden heeft om Hauptmann geestelijke hulp te bieden, indien hjj hierom vroeg, is gezegd, dat Hauptmann atheïst is. PARIJS, Jan. (Reuter). Het rapport van de deskundigen inzake de Stavisky-affaire wijst uit, dat Stavisky in de jaren 19281933 beschikte over 259 millioen franc. Een veertigtal millioenen vonden de deskun digen niet in de boeken verantwoord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1