I jsk m LAVAL'S BEZOEK AAN ROME Zoo telt men aan de Saar HL- %kj\ New-Yorksche Beurs EINDELIJK DAN TOCH TREINRAMP IN RUSLAND DINSDAG 8 JANUARI 1935 Landurige onder handelingen Wie is nu eigenlijk te gelooven Fransch crediet aan Italië? Vermoedelijk groot aantal dooden Stoomschip gestrand Ernstige mijnramp Kerstmis te Moskou a „Een politiek met Frankrijk is een politiek van soliditeit, een po litiek tegen Frankrijk is een zee van avontuur" De demonstraties van Zondag uit gedrukt in de cijfers der elkaar bestrijdende partijen De jongste stemgerechtigde^ Openbare bijeenkomsten van af 10 Jan. verboden De bemanning gered Volle kerken LUIT.-GEN. K. GERTH v. WIJK Oud-commandant van t Indische leger overleden Jlll WINKELSLUITING IN DE RESIDENTIE Verruiming verkoopsgelegenheid op Zondag TERMINOLOGIE MINDER JUIST Herhaling zal worden voorkomen H. VAN RANDWIJK BRANDSTICHTING AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 7 Januari ion W» FAILLISSEMENTEN Stemming optimistisch en vast, vrij ruime omzet, tegen het eind lichte reactie X X - WISSELKOERSEN AM ERIK. GOEDERENMARKT STOOMVAARTLIJNEN ff (Van onzen Romeinschen correspondent). ROME, 5 Januari. Toen minister Laval aan de rechter zijde van Mussolini uit de poort van het Termini-station trad en beleefd zijn hoed den eenigen slappen in een bosch van kachelpijpen op lichtte, om te danken voor de be groeting van *t publiek, zei iemand van de toeschouwers met een luiden zucht: „Ecco, final mente!" wat in het Hollandsch vertaald ongeveer luidt: „Eindelijk dan toch." Die verzuchting gold echter niet de verschij ning van de beide Staatslieden, die niet lang op zich had laten wachten, want de Parijs- Rome-Express was als een staaltje van fascis tische orde precies 4 minuten vóór zijn tijd binnengeloopen. De verzuchting was veeleer op te vatten als een politieke geloofsbelijdenis van wie haar slaakte: eindelijk zullen Frankrijk en Italië elkaar dan toch als man en man ont moeten om voortaan in eendracht hun weg te gaan. Het is een geloofsbelijdenis, die door het grootste deel der bevolking wordt gedeeld. De jongste politiek van toenadering tot Frankrijk vindt in de breede lagen van het volk een weerklank, dien de vroegere politiek van even wijdigheid met Hitler-Duitschland nooit heeft gehad. Politieke tegenstellingen mochten Frankrijk en Italië verdeelen: men denke eenerzij ds aan Frankrijks positie als grootste verzadigde tegen over Italië's ongeleschten dorst, anderzijds aan Frankrijks extreme parlementaire democratie tegenover Italië's anti-liberaal fascisme, toch kroop het bloed, zooals men zegt, waar het niet gaan kon. Frankrijk heeft in Italië altijd vurige, om niet te zeggen fanatieke vrienden gehad, Gari- baldijnen streden in 1870 aan Fransche zijde, en wéér in 1914, nog vóór Italië zelf partij in den oorlog koos. De wapenbroederschap van dien oorlog moge tusschen Frankrijk en Italië minder sterk zijn dan tusschen Frankrijk en Engeland, welks soldaten vooral op Franschen bodem streden zij is toch een feit van groot belang. En bovenal is er de groote Latijn- sche gemeenschap, die meer een gemeenschap van cultuur dan van ras, maar daarom niet minder diep en sterk is. Dit alles wordt door de menigte der Italianen levendig gevoeld. Jonge fascisten kunnen soms den Franschen oratorischen stijl ouderwetsch en belachelijk vinden; in bepaalde kringen kan men een zekere concurrentiezucht gevoelen te gen de Fransche cultuur en de tegenstelling Rome-Parijs verkondigen; dit zijn echter geen diepgaande contrasten, maar eerder ontstem mingen en familie. Maar één overtuiging leeft bovendien sterk in den geest van den gemiddelden Italiaan: dat een politiek mét Frankrijk een politiek van soliditeit, een politiek op de lange baan is, terwijl een politiek tegen Frankrijk een zee van avonturen betee- kent. Deze gunst van de volksstemming voor een grondig accoord met Frankrijk spiegelt zich niet direct af in de Italiaansche pers, die de spreekbuis der regeering is! De Italiaansche politiek staat of stond tegenover dit accoord Uiteraard koeler. Voor haar beteekent dit ac coord een zich-vast-leggen; een verzaken aan mogelijkheden, die meer of minder illusoir konden zijn, maar toch haar waarde hadden; het beteekent in sommige opzichten men denke aan de revisie op zijn minst een halve omkeer. Al gevoelen de Italiaansche regeer ders dus even sterk als het volk de waarde van het Fransch-Italiaansch accoord; zij voelen er ook den prijs van. De onderhandelingen zijn lang geweest. De geestdrift die de Italiaansche pers ten tijde van Barthou toonde, was geluwd. Nog in de aller laatste dagen van de onderhandelingen liet Mussolini blijken, dat hij geen haast had. Ka rakteristiek is het, dat de Italiaansche pers aan de voorspellingen omtrent den datum van La- val s bezoek tot 't laatste oogenblik toe niet mee deed; zij deed, alsof zij van niets wist. Eerst toen het bezoek officieel zeker was, kwam het in de bladen. Deze terughoudendheid van de Italiaansche politiek vindt haar verklaring eenerzijds in overwegingen van prestige, anderzijds in den inhoud van de voorgestelde accoorden zelf. Wat de directe overeenkomsten tusschen Frankrijk en Italië aangaat, die vooral Afrika betreffen, is de maat der Fransche concessies niet zeer ruim, maar, zooals het in een schoolsche ter minologie luidt „even voldoende". Op het punt van de door Italië te verwerven rechten in So- maliland (Djibouti) moet het accoord blijkbaar in Rome zelf nog vervolmaakt worden. De Europeesche pacten, die te Rome behan deld worden, geven aan Italië eveneens slechts een beperkte voldoening. Het pact van non-in terventie, waarin de verschillende constructies zich schijnen te zullen oplossen, geeft een waar borg voor de soliditeit van de Donaulanden, waarbij Italië, wat Oostenrijk aangaat, zulk een supreem belang heeft. Maar het bevat ook ele menten, zooals de rol, die de kleine Entente erin speelt en zijn gelijkenis met een non-revisie overeenkomst, die Italië huiverig moeten maken. Laval is tenslotte gekomen, vóór alles in krui ken en kannen was, vertrouwend, dat op de basis van het bereikte in een directe bespreking der verantwoordelijke mannen alle eindjes aan elkaar kunnen worden geknoopt. En reeds ver luidt inderdaad, dat Hongarije al zou heb ben toegezegd, het pact in den vorm, waarin het onder Italiaanschen drang geformuleerd is, te kunnen aanvaarden, zonder zichzelf d.w.z de revisiegedachte te verloochenen. Dit zijn enkele van de kleine, maar hard- feitelijke moeilijkheden, die het Italiaansche- Fransche accoord moet overwinnen. Wie enkel naar het zakelijke geven en nemen ziet, zal ge neigd zijn te denken, dat zulk een moeizaam verkregen accoord niet sterker is dan zijn zwak ste punt. Europa, zal hij zeggen, is een pact méér rijk en verder blijft alles, zooals het is. Deze realist loopt groote kans, zich te ver gissen. Er is hier toch iets grooters in het spel dan het loven en bieden om een paar Kilo meter woestijnzand en een verdragsformule. Tusschen Italië en Frankrijk bestaan de psy chologische, ethische, cultureele en politieke voorwaarden voor een vruchtbare en machtige vriendschap. Zij bestaan al lang, maar men heeft ze, vooral van Fransche zijde, verwaar loosd. Laval is de eerste Fransche minister een toevallig bezoek van Briand niet meege rekend die naar Italië komt. Het is met recht, wanneer de Italiaansche pers nu een ietwat ge reserveerde, geenszins koele, maar ook niet uit bundige houding aanneemt, terwijl de Fransche in alle toonhoogten den lof van de Fransch- Italiaansche vriendschap zingt. Zij heeft iets in te halen. Maar nu dat geschied is, kan men van een Fransch-Italiaansche vriendschap positieven voortgang verwachten in de consolidatie van Europa's rammelend bestel. (Van onzen eigen redacteur). Saarbrücken, 7 Jan. De nuchtere taal der cijfers zegt soms meer dan ellenlange beschouwingen. Als een merkwaardig voorbeeld, hoe de strijd tusschen het Duitsche Front en de aan hangers van den Status Quo wordt gestreden laten wij hieronder de getallen volgen, zoo als de tegenstanders in hun blinde verbit tering de macht in getalsterkte van het vijandige kamp zien. Volgens de pers van het Duitsche Front wa ren bij de demonstratie Zondag jX op de Wackenberg voor terugkeer naar Duitschland 350.000 menschen op de been, waarvan slechts 200.000 de Wackenberg bereikten, tierwijl de overigen, door het feit, dat de toegangswegen door den grooten toeloop waren versperd moes ten achterblijved. Alleen in Neunkirchen zouden 15.000 demonstranten zijn achtergebleven. Welke cijfers geeft echter de Status Quo-pers van de demonstratie van het Duitsche Front? De „Ar- beiterzeitung" en de „Volksstimme" van Max Braun spreken van 30.000. De Saarpost van 45.000 tot 50.000, de „General Anzeiger" van 90.000 tot 100.000. En de demonstratie van de Marxisten voor den Status Quo? De „Gen. Anzeiger" noemt voor de demon stratie een deelnemersaantal van 100.000; de „Saarpost", het orgaan der Kath. groep, die voor de Status Quo ijvert, spreekt van 150.000 De Marxisten-leider Braun telt over de 100.000. Daartegenover berekent de pers van het Duitsche Front, dat het sportterrein op den Kieselhumer, waar de Status Quo-demonstratie werd gehouden, niet meer dan 40.000 man kon bevatten. De tribunes en het terrein achter de doelen kunnen 15.000 menschen bergen, het terrein zelf 25.000. Daarbij zouden, aldus de Duitsche Front pers, nog een groot aantal deelnemers, via de geopende grens tusschen Lotharingen (Fr.) en het Saargebied, uit Frankrijk zijn gekomen. Tenslotte beweren de Status Quo-scribenten, dat 26 extra treinen voor hun demonstratie waren ingelegd, terwijl het Duitsche Front voor rekend, dat er aanvankelijk 13 en tenslotte slechts 9 waren, en nog maar ten deele bezet. Voor de demonstraties op de Wackenberg wer den, aldus de pers van het Duitsche Front. 47 extra treinen ingelegd, die allen tot de laatste plaats bezet waren. Als men deze cijfers me telkaar vergelijkt en ze als maatstaf neemt voor de waarheid der wederzijdsche opzienbarende verklaringen en ont hullingen, kan men er verder het zwijgen toe doen. Pas de 13de Januari zal de waarheid brengen. De jongste stemgerechtigde in het Saarge bied is Johann Merl, thans woonachtig te Ber gen (Noorwegen). Hij wordt op 13 Januari, den dag van de stemming, 20 jaar en daarmede stemgerechtigd. Johann Merl komt uit Noor wegen over om op zijn verjaardag aan de Saar te stemmen. Van de tot de in het buitenland levende Saar- landers, die overkomen om op 13 Januari te stemmen, behooren o.m. de paters missiona rissen uit Yokohama (Japan) en twee missie zusters van de Philippijnen. De plebisciet-commissie heeft in overleg met de Regeeringscommissie een verordening afge kondigd, dat van lo Januari af tot het tijdstip der officieele bekendmaking van den stem mingsuitslag allen openbare en besloten bijeen komsten. ook die ter ontspanning, in localitei- ten, welke voor het publiek toegankelijk zijn. zijn verboden. Tooneel- en bioscoopinstellingen maken hierop een uitzondering. Openbare bijeenkomsten verboden van 10 De cember af. PARIJS, 7 Januari (Reuter) In gewoonlijk goed ingelichte kringen verneemt men, dat te Rome naast de politieke besprekingen ook fi- nancieele onderhandelingen zijn gevoerd. Indien deze besprekingen tot een goed einde worden gevoerd zal, naar men verneemt, de Banque de France direct een crediet van een milliard franc openen; later zullen dan nog drie milliard franc worden verstrekt. MOSKOU, 7 Jan. (Reuter). In den nacht van 5 op 6 Januari zijn op het traject MoskouLeningrad twee sneltreinen op el kaar geloopen. Vele personenwagens zijn vernield. Omtrent het aantal dooden zijn nog geen officieele mededeelingen gedaan, maar men vreest, dat het zeer aanzienlijk zal zijn, daar beide treinen dicht bezet waren. In verband met het spoorwegongeluk op den z.g. „Octoberspoorweg", op 217 K.M. ten Zui den van Leningrad, tusschen Malaja Wisjera en het belangrijke knooppunt Bologeje, is een reeks spoorwegambtenaren van de lijn in arrest genomen. Hierdoor wordt het vermoeden, dat het onge luk veroorzaakt is door sabotage, versterkt. De spoorwegdirectie en 't volkscommissariaat van binnenlandsche zaken hebben nog steeds geen mededeelingen verstrekt omtrent het aan tal slachtoffers. Er verluidt intusschen, dat de reddingscolonnes reeds ruim 20 lijken hebben geborgen. Reuter seint uit Stockholm, dat het Neder- landsche s.s. „Mila" nabij Hoburg op Gotland is gestrand. De positie van het vaartuig is zeer gevaarlijk. De bemanning werd gered. De „Mila" meet 155 br. reg. ton, werd in 1911 gebouwd en is het eigendom van de reederij W. J. Hooghuis te Rotterdam, BELGRADO, 7 Jon. (V.D.) Tengevolge van een aardverschuiving werd in een ertsmijn te Treptsja in Joego-Slavië een ploeg arbeiders bedolven. Van vijf hunner konden tot nog toe de lijken geborgen worden. Velen werden zwaar gewond. MOSKOU, 7 Jan. (Reuter). Tengevolge van de felle koude zijn de demonstraties tegen het Kerstfeest, welke de atheïsten-bond zou hou den, niet doorgegaan. In de weinige nog open kerken werd de Nachtmis met veel luister gevierd; de kerken waren meer dan vol. Op 64-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage overleden de oud-commandant van het leger in Ned. Indië, gep. luitenant-generaal K. F. E. Gerth van Wijk, adjudant in b. d. van H. M. de Koningin. De thans ontslapen opper-officier was voor zitter van de vereeniging „Het molibisatiekruis" en sedert 1931 commandant der Haagsche Bur gerwacht. De begrafenis heeft plaats Donderdag as. te half 12 op de begraafplaats „Nieuw Eik en Duinen". Op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist hebben de mi nisters Steenberghe en De Wilde o.m. geant woord, dat de gewijzigde Winkelsluitingswet onveranderd heeft behouden de bevoegdheid der gemeenteraden, op grond van plaatselijke oij- zondere omstandigheden, afwijkingen van be palingen der Winkelsluitingswet, ook voor den Zondag, vast te stellen. Van de omstandigheid, dat de bestaande winkelsluitingsverordening ge wijzigd moest worden in verband met de zoo genaamde technische herziening der Winkel sluitingswet, heeft de raad der gemeente 's-Gra venhage gebruik gemaakt, om in deze veror dening een afwijkende regeling vast te stellen, die naar zijn oordeel wordt gemotiveerd door bijzondere plaatselijke omstandigheden. Uit den aard der zaak kan hier dan ook van strijd met de letter der gewijzigde Winkelsluitingswet geen sprake zijn. Ook met den geest dezer wet ach' ten de ministers de betreffende afwijking niet in strijd, aangezien door het opnemen van de verruimende regeling in art. 4 van de wet van 27 Juli 1934 tot wijziging der Winkelsluitings wet de zoogenaamde crisisregeling waarop de woorden „nieuwe verruiming" blijkbaar be trekking hebben niet beoogd is de hierboven bedoelde mogelijkheid tot het vaststellen van afwijkingen op grond van plaatselijke bijzondere omstandigheden te beperken. Hieruit volgt, dat de aangegeven motieven voor de ministers bezwaarlijk aanleiding kunnen zijn tot het treffen van maatregelen ter voor koming, dat de verordening in quaestie uitvoe ring zoude krijgen. Op de vragen van het Eerste Kamerlid Her mans betreffende een van het Bestuur van de Arnhemsche Burgerwacht uitgegane, aan een aantal zakenlieden gerichte circuiaire, heeft mi nister De Wilde geantwoord, dat ook naar zijn meening uit de bewoordingen van bedoelde cir culaire, waarom het hier gaat en luidende: „De naam van uw bedrijf wordt in een afzonderlijk register vastgelegd, zoodat u er zeker van zijt, dat bijzondere aandacht aan u wordt besteed" zou kunnen worden opgemaakt, dat, als de nood aan den man komt, de Arnhemsche burgerwacht in de eerste plaats hen zou beschermen, die een geldelijke bijdrage hebben gestort. Bij ingesteld onderzoek is den minister gebleken, dat het be stuur der burgerwacht geenszins de onjuiste opvatting huldigt, als zou van bevoorrechting ter zake van eventueele hulpverleening sprake mogen zijn. Dit zou ook niet het geval kunnen zijn, aangezien toch de burgerwacht niet zelf standig, doch slechts onder de bevelen en ver antwoordelijkheid van het wettig gezag op treedt. In verband daarmede moeten bedoelde bewoordingen geacht worden niet gelukkig te zijn gekozen en moet daaraan de gewraakte be- teekenis worden ontzegd. De minister heeft zich er van vergewist, dat herhaling van het gebruik eener minder juiste terminologie niet zal voor komen. Te Rotterdam is gisteren op 77-jarigen leef tijd overleden de heer H. van Randwijk, oud secretaris-penningmeester van het Comité van Graanhandelaren te Rotterdam. Toen gedurende de oorlogsjaren de regeerings- distributie van buitenlandsche granen en meel aan het comité werd opgedragen, berustte de regeling daarvan bij den heer van Randwijk. Zijn verdiensten werden erkend door de be noeming tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau, ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van het comité. Den Rotterdamschen Graanhandel vertegen woordigde hij in 1909 en 1913 op de conferenties te Berlijn. Donderdag as. 12 uur heeft de begrafenis plaats op de algemeene begraafplaats Crooswijk. De 32-jarige caféhouder C. P. de S. uit Rot terdam, is door de rechtbank aldaar vrijgespro ken van de hem ten laste gelegde opzettelijke brandstichting in zijn woning aan de Pleret- straat 50 B te R'dam. Het O.M. bij de Recht bank dat tegen S. 2V2 jaar had geëischt, was in appél gekomen en Maandagmiddag stond S. in hooger beroep voor het Haagsche Hof terecht. Mr. J. A. de Visser zeide in zijn requisitoir, dat alhoewel S. niets bezat en werkloos was, hij een woning huurde waarin hij voor een klein bedrag aan meubels bracht en voor f2000 verzekerde, terwijl hij met de verzekeringspolis in zijn zak liep. Vast staat dat deze brand is aangestoken. S. heeft tegen 10 uur het huis ver laten en tegen 1 uur brak deze brand uit. Met nadruk wees spr. er op, dat de verdachte zelf erkende, dat hij zijn woning heeft afgesloten. Het is niet mogelijk dat een vijand de brand stichtte; dit zou hoogstens een vriend hebfcen gedaan. De adv.-gen. wees op de aanwezigheid van crêpe-papier, waarvan S. een groote hoe veelheid heeft aangeschaft. Wat het bewijs be treft, ook hier is weer de gebruikelijke weg be wandeld. Er is brand. De brandstichter is ver van huis met de polis in den zak. Uit alle ge gevens leidde spr. af, dat S. deze brand heeft gesticht. Hij was de eenige die er belang bij had. Deze brand is gesticht in een volkrijke buurt en had groote gevolgen kunnen hebben. Spr. concludeerde tot schuldigverklaring van verdachte tot diens veroordeeling tot drie jaar gevangenisstraf met last tot gevangenneming bij het arrest. Mr. Mazel concludeerde tot bevestiging van het vonnis van de Rechtbank. Arrest 26 Jan. a.s. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zonen en L. Slijpen.) Van 3.304.30 uur Kon. Olie 139)4140 H.V.A. 154 A'dam Rubber 96% Aku 32%—% 5 pet. Antwerpen 68—67 K 6 pet. Rotterdam 82 X Young met vakl. 36% Anaconda 7 7/16—9/16 Beth. Steel 20%—%-% U. S. Steel 23%24% North Amer. Rayw. Amer. Enka 13% Van 4.305 uur Kon. Olie A'dam Rubber Shell Anaconda Beth. Steel U. S. Steel Adj. Milwaukee 141139 96 96 4% 7 9/16—Vs 20 7/16—9/16 24 K Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties). Failliet verklaard: 4 Jan.: K. M. de Bruyn, winkelier, Zeugestr. 76. Gouda. Ph. P. B. Visser, lood- en zinkwerker, In- sulindestraat 291, Rotterdam. Cornells Flaos, handelende onder den firma naam „Modehuis Flaco", Nieuwe Binnenweg 464, Rotterdam. Uitsgesproken door een andere Rechtbank het faillissement van R. Wever, kruidenier, vroeger fouragehandelaar, Ruinen. NEW YORK, 7 Jan. (Part.) Wallstreet was optimistisch gestemd en was vast, bij vrij ruime omzetten. Gedurende het eerste uur werden 390.000 shares verhandeld. Steels waren vast en stegen tot 40, doch liepen daarna iets terug. Ook de overige staalaandeelen gaven over de geheele linie koersverbetsiingen te zien. Spoorweg-wadden waren vast gestemd, al wa ren de koerswinsten slechts fracties. Automo- bielaandeelen waren bij den inzet algemeen iets vaster, doch konden zich later slechrs gedeelte lijk handhaven. Petroleumfondsen waren eenigs- zins ongeanimeerd, doch de koersverschillen waren uiterst beperkt. Koperfondsen waren goed van toon en mee- rendeels een kleinigheid beter. Warenhuisaan- declen. aandeelen in electriciteits-ondernemin- gen, public-utilities, aandeelen in fabrieken van landbouwwerktuigen en equipmentshares stelden zich nagenoeg algemeen boven de slot- koersen van Zaterdag. Er was wederom eenige belangstelling voor obligatiën Antwerpen, Koninklijke Petroleum, Bataafsche Petroleum en Rotterdam, die van winstnemingen te lijden hadden, zoowel voor Europeesche als locale rekening, waardoor de belangrijke koerswinsten, die Zateraag konden worden geboekt, slechts gedeeltelijk behouden bleven. Vooral obligatiën Antwerpen waren flauwer en daalden in de ochtenduren van 126Y- tot 112)4. In de middaguren, na de ontvangst van de begrooting van Roosevelt, die recordcijfers aan wijst, werd de handel aanvankelijk kalmer en •de koersen liepen meerendeels terug. Een ge deelte van de eerder behaalde koerswinsten ging verloren, doch de ondertoon van de markt bleef goed prijshoudend. Degenen, die voor standers zijn van gezond geld, zijn gerustgesteld. Het budget streeft geen inflatie na, ondanks het feit, dat de noodige middelen zuilen moeten worden geleend, maar geen nieuwe gezichts punten werden geopend door het nieuwe budget. Tevens kon men niet over het hoofd zien, dat de President het Congres mededeelde, dat nieuwe belastingen noodig zullen zijn om de extra uit gaven te financieren. Later verkreeg de markt een onregelmatig voorkomen, doch de meeste afdeelingen vertoon den een gunstiger tendenz, waarbij de handel een flinke uitbreiding onderging. Het meest op den voorgrond traden hierbij spoorweg-, che mische-, koper- en mijnwaarden, terwijl zich hierbij aandeelen in machinefabrieken aanslo ten. Public-utilities waren verdeeld, terwijl auto mobiel- en warenhuiswaarden een béneden- waartsche richting insloegen. Tegen het einde van den beursnandel viel hier en daar op het verhoogde koerspei) een lichte reactie te bespeuren. Atchison Topeka'S o.a. liepen pl.m. een half punt terug cn per saldo gaven Du Pont, Air Reduction, Westing- house Electric, General Cigar, U. S. Smelting, Home Stake Mining, Kennecott Copper, Amer. Car Foundry, Atchison Topeka, Reading Rail road en Union Pacific een winst van 1 pet, a I Pet. te zien, terwijl Public Service en Sears Roebuck I pet. in koers terug liepen. Op de af- deeling der buitenlandsche obligatiën liep de noteering van 5 pet. Antwerpen aanvankelijk weer meerdere procenten op, om later opnieuw in reactie te verkeeren en tot 110 pet. in te zakken. 7 pet. Dawes monteerden 1% pet. De omzetten bedroegen 1.290.000 shares. Het American Ircn Steel Institute taxeert de bedrijvigheid In de staalindustrie op 43.4 pet. (toename 3.5 pet.). Slotköersen Januari Allied Chemical American Can Co. American Car. GFoundry American For. Power American Smelting Ref. American Tel. Sr Tel. American Tobacco B. American Wat rwor1 Anaconda Copper Ass. Gas Electr. Co. Atchison Topeka Auburn Auto Baltimore Ohio Bethlehem Steel Co. Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Chesapeake Ohio. Chicago Milwaukee pref. Chicago Rock lal. Chrvsler Motor Cities Service Consol Gas of N.Y. Continental Oil 7 Oawesleening 5'/2 Younaleening Delaware Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak El. Bond Sh. Co. General Electric Genera) Gas Electric General Gas El. cl. A. General Motors Great Northern Hudson Motor Illinois Central International Harvester International Nickel International Tel. TeL Kennecott Copper Koninklijke Olie Low priced shares Mc.Keesport Tin PI. A. Miss. Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward National Cash Reg. Co. National City Bank National Dairy Prod.G.A. National Steel New York Central Nord American Co. Norfolk Western Nova del Pennsylvania Proetor 6? Gamble Publ. Serv. N. L. Radio Corp. of Am. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Standard Oil of N.-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A United States Leather United States Rubber. United States Steel Corp. Wabash gew. A. Westinghouse Electric. Woolworth Building exdiv. ex claim, i gedaan en laten. terwijl het weekblad bliceert van 42.5 pet. 7 5 4 140% 140% 139 116% 116 116 19 18% 18% 398/g 39% 39 105% 105% 1047/g 86% 86% 86 14% 14% 14% 12% 12 11% Vb 55 54 54% 287/8 28% 25% 143/4 143/g 14% 33S/4 33 32 13% 133/g 127/s 59% 59% 587/g 25% 25 24% 45% 44% 44% 4% 4% 43/g 2% 2% 2% 413/4 421/4 41% 1% 1% 1% 19% 20% 20 18% 19 19 423/4 41 40 30% 293/4 29% 43 42 42 99 98 98 117 116% 115% 67/8 7 7 227/s 22% 22% 33% 34 33% 17% 163/4 I6S/4 12% 121/2 12% 171/s 16% 16i/2 42% 42% 42 241/4 24% 24% 9% 93/8 9% 19 18 18 31 30% 303/8 5.57-65 5.50-60 94 96 947/8 6% 5% 53/4 2% 2% 23/g 3% 3% 3% 297/g 293/4 293/4 18 17% 17% 223/4 223/4 213/4 163/4 163/4 16% 497/8 49 48% 211/4 21 207/g 127/g 12% 12% 170% 170 169 21% 22 25 243/8 24% 44 44 44 24% 25% 25% 5% 53/8 51/4 39% 40% 40% 73/4 7% 7% 147/s 14% 143/4 183/4 18% 18% 16% 157/s 15% ,19 183/4 187/g 433/s 43I/2 43% 91/s 93/s 9% 110 108% 108% 14% 141/2 14% 2% 27/g 2% 67/g 6% 17 163/4 163/4 393/g 39% 38% 2 17/b 2 38% 373/g 36% 54% 543/g 54 t ex coupon bieden 1 Jan. 5 Jan. Brussel 3.53 Rome 8.583/4 Madrid 13.75 Bern 32.56 Weenen 18.94 23.50 Oslo 8.58% A'dam 13.73 Londen 32.52 Parijs 18.95 Berlijn NEW-YORK, 7 Jan. 7 Jan. 5 Jan. 24.70 24.75 67.96 6790 4.911/4 4.92% 6.63 6.621/, 40.34 40.32 NEW-YORK, 7 Jan. 7 Jan. 5 Jan. 7 Jan. 5 Jan. Suiker Jan. 1.98 1.94 Sept 2.04-06 2.02 Mrt 1.95 1.92 Oct. Mei 1.98 1.95-96 Dec. 2.10-11 2.07-09 Juii 2.00-01 1.99 CtCuba 2.85 2.85 Rubber Standaard Jan. 13.74 13.55 Sept 14.53 14.37 Mrt 13.94 13.75 Oct 14.63 14.46 Mei 14.12 13.95 Dec. 14.83 14.64 Juli 14.34 14.15 Katoen Loco 12.85 12.75 Juli 12.76 12.67-69 ■Jan 12.55 12.46 Aug. 12.71 12.63 Febr 12.60 12.51 Sept 12.66 12.59 Mrt. 12.65 12.56-57 Oct 12 61-62 12.56-57 April 12.69 12.60 Nov. 12.64 12.59 Mei 12.73 12.64-65 Dec. 12.68 12.62 Juni 12.74 12.65 Tarwe Roode Winter loco Harde Winter loco 110% 1091/8 117% Tin Loco 50.55 50.65 Febr. 50.55 50.65 Koffie (Rio) (Santos) Mrt 7.15 7.20 Mrt. 10.53 10.54 Mei 7.30 7.34 Mei 10.53 10.53-54 Juli 7.40 7.44 Juli 10.53 10 53-54 Sept 7.49 7.54 Sept 10.53 10.53-54 Dec. 7.58 7.60 Dec. 10.53 10.53-54 CHICAGO, 7 Jan, 7 Jan. 5 Jan. 7 Jan. 5 Jaar. Tarwe Mei 101%-% Juli 94%-l/4 Sept. 92% Mais Me) 91% Juli 86% Sept. 83V4 100%-% 94-93% 928/8-% 90% 85% 82% Haver Mei 54s/4 Juli 48% Sept. 44% Rogge Mei 761/g Juli 76% Sept 751/2 54 48 44 76 76% 75% Reuzel Loco 12.92% 12.85 Jan 13.021/2 12.85 Mei 13.271/2 13.20 Juli 13.471/, 13,35 Sept. 13.541/2 13.45 7 Jan. 5 Jan. Tarwe Mei 84 83s/4 Juli 841/3 843/s Oct. - Rogge Mei 61% Juli 021/4 Oct. Haver Mei 441/8 Jun 44 Oct. Dulutli Lijnzaad Mei 1.87 Juli - 1.87 WINNIPEG, 7 Jan. 7 Jan. 5 Jan. Gerst 61% 621/4 441/s 44 Mei 57 Juli 561/2 Oct. - Lijnzaad Mei 1.483/4 Juh 1.48 Oct. 57% 56% 1.473/4 I.471/3 GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 7 Jan. Tarwe. Maart 5.0 Mei 5.2 14, Juli 5.3 7/a. Dit zijn gedane slotkoersen, geen bied (slot) koersen. BINNENLANDSCHE HAVENS. IJ MUIDEN. Vertrokken 7 Jan.: Ariadne, s., Hamburg. IJMUJ.DEN. Aangek. 5 Jan.: Orpheus, s„ Stettin; Norman, s., Plymouth; Oberon, s., Hamburg. 6 Jan.: Ernst Hugo Stinnes 11, s., Oslo; Ben- nekom, s., Antwerpen; President Francqui, tank, Batoum, Irene, s„ Kopenhagen; Costa Rica, s,. Hamburg; Patria, s., Gothenourg; VUestroom, s„ Huil; Kalypso Vergotti, s., B.-Aires; Heemskerk, s., Hamburg; Ransdorp, m.s., Antwerpen; Leeuwar den, s., Londen; Chevychase, s„ Tyne. 7 Jan.: Rhein, s„ Hamburg; Jean Jaures, s., Leningrad (voor Zaandam); Bowling, s., Leith; Brabant, m.s., Londen; Simon Bolivar, s., W.-Indië; Lingestroom, s., Bristol. Vertrokken 6 Jan.: Batna, s., Rotterdam; Rhein- land, s., Stockholm; Briesk, s., Oslo; St. Kenneth, s.,r Rottedam; Prowess, m.s., Hull; Mary, m.s.. idem. AMSTERDAM. Aangekomen 5 Jan.: Orpheus, Stettin, stukgoed, Sumatrakade, V(erg. Carga doorskantoor. 6 Jan.: Norman, Plymouth, kei, Rietlanden, Holl. Stoomb. Mij; Oberon, Hamburg, stukgoed, Sumatrakade, Verg. Cargadoorskantoor; ETnst Hugo Stinnes 11, Oslo, ledig. Rietlanden, Haven bedrijf De Rietlanden; Bennekom, Antwerpen, stukgoed, Surinamekade, Vrachtmail; President Francqui, Batoum, stookolie. Petroleumhaven, Ruys Co.; Irene, Kopenhagen, stukgoed, Le- vantkade, Verg. Cargadoorskantoor; Costa Rica, Hamburg, stukgoed, Surinan»3kade, Vrachtmail: Patria, Gothenburg, stukgoed, Zeeburgerkade, Verg. Cargadoorskantoor; Vliestroom, Huil, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij; Brunla, Oslo, stukgoed, aHndelskade, Verg. Cargadoorskantoor; Kalypso Vergotti. B.-Aires, graan, Engelsche boei en, Vinke Co.; Calypso, Hamburg, stukgoed, Su matrakade, Verg. Cargadoorskantoor; Heemskerk, Hamburg, stukgoed, Javakade, Holl.-Afrik Lijn; Leeuwarden, Londen, stukgoed, Handelskade, Ge neral Steam Transport Cy. 7 Jan.: Chevchase, Tyne, steenkolen, J. P. Coenhaven, Ned. Steenk. Handel Mij; Rhein, Ham burg, stukgoed. De Ruyterkade, Van Es Van Ommeren; Bowling, Leith, stukgoed en steenko len, Zeebunrgerkade, Verg. Cargadoorskantoor; Brabant. Londen, oud ijzer, Rietlanden, Kamp man; Simon Bolivar, W.-Indië, stukgoed, Surina mekade, Vrachtmail; Lingestroom, Bristol, stuk goed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij. MIJ. NEDERLAND. TRAJANUS, 7 Jan. van Livorno te Napels. ARIADNE. 7 Jan. van Amst. naar Hamburg. POELAU LAUT, 6 Jan. van Amst. te Hamburg. TABIAN, 6 Jan. van Amsterdam te Hamburg. POELAU ROEBIAH, uitreis, 5 Jan. te Antwerpen POELAU TELLO, uitreis, pass. 6 Jan. Perim. TAJANDOEN, thuisreis, 5 Jan. te Belawan. POELAU BRAS, thuisreis, 6 Jan. van P.-Said. KONINKL. HOLL. LLOYD. ZEELANDIA, 5 Jan. van Amsterdam te B.-Aires. FLANDRIA, thuisreis, 6 Jan. van Las Palmas. WATERLAND, thuisreis, 6 Jan. van Bahia. EEMLAND, uitreis, pass. 6 Jan. Dungeness. BREEDIJK, New-York naar Rotterdam, pass. 4 Jan. Lizard. DAMSTERDIJK, Rotterdam naar Pacific Kust, VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND—AFRIKA LIJN. SPRINGFONTEIN, thuisreis, 5 Jan. van Mar seille. BLOEMFONTEIN, vertrekt 5 Jan. van R'dam naar Amsterdam. KLIPFONTEIN, 5 Jan. van Durban naar Lo renzo Marques. RANDFONTEIN, 5 Jan. van O.-Afrika te Rot terdam verwacht. JAGERSFONTEIN, 7 Jan. v.m. 3 uur van Ant werpen naar Southampton. RANDFONTEIN, 7 Jan. van Rotterdam naar Hamburg. HEEMSKERK, 6 Jan. van Hamburg te Amster dam; vertrekt 8 Jan. n.m. naar O.-Afrika. BOSCHFONTEIN, thuisreiss, 5 Jan. té Beira; vertrekt 8 Jan. naar Durban. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. MELISKERK, qitreis, 5 Januari van Suez. HOLLAND—O.-AZIE LIJN. SEROOSKERK, 4 Jan. van Hamburg naar Rot terdam. GAASTERKERK, uitreis, 6 Jan. te Hongkong. ZUIDERKERK, thuisreis, pass. 5 Jan, Perim. GAASTERKERK, 4 Jan. van Manilla naar Hongkong. MEERKERK, uitreis, 5 Jan, te Genua,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2