De burgemeester over 1934 Laatste Nieuws S. J. DE GOEDE Beïjnes-fabrieken fij schrijven voor U op advertentiën! Het accoord van Rome MEVROUW ELZ1NGA HERDACHT IJSSEL-SPOORBRUG BIJ ZWOLLE Het Lindbergh- proces WOENSDAG 9 JANUARI 1935 Sport en drank Twintig man nieuw personeel Race-fietsen in een drukke stad Geschil in visscherij- foedrijf Keizer Hirohito weer hersteld NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Inbraak met afpersing Een tweede officieel communiqué Sympathieke geste Het treinongeluk in Rusland GODIN GASFORNUIZEN f 55.— RECLAME GASFORNUIZEN39.50 ZIJLSTRAAT - BIJ DE BRUG GEMEENTERAAD VAN HAARLEM De groei van de gemeente werd door de crisismaatregelen ge* lukkig niet vertraagd Terugblik over 1934 Dankwoord Woningzaken Aanvaarding geschenken School Westergracht De gronden aan de Jan Gyzenvaart W elstandsbepalingen Personalia V erbouwvergunning Sport en drank Order voor electrischen spoorweg RotterdamHoek van Holland Het doodelijk ongeval in de Spaarnwouderstraat E. E. M. KIMMAN f Kamer van Koophandel Sterkte-proeven zijn hedenmorgen genomen Mededeelingen van besturen der vereenigingen Posthume onderscheiding voor Aatsji Oude vrouw gaf ten slotte maar geld HET AUTO-ONGELUK TE MUNSTERSCHEVELD Mej. Buter hersteld PROF. DR. N. J. PAAIMANS f tReeds gedeeltelijk geplaatst in ons vorig nummer) Italië en Frankrijk refereeren in zake de ontwapeningskwestie aan de rechtsgelijkheids- verklaring van 11 De cember 1932 G. W. J. van Koeverden gekozen tot lid van Ged. Staten van Gelderland 87-jarige grijsaard beschuldigt Hauptmann De K XVIII blijft ook in 1935 aan de spits met t: qualiteit en prijs; is daarom Uw m «2 aangewezen adres in 1935 voor: f m COUVIN en GODIN HAARDEN en HAARDKACHELS, BES Petroleum Kook- en Verwarmings-apparaten, geen pit, g nn pomp, geen reuk, geen gevaar meer. ELECTRISCHE WASCHMACHINES 49.50 WRINGERS, met 5 jaar garantie 5.25 E D E G 0, de naam die waarborgt! Laat het zware werk vpor de machine staan, en schaft U zoo'n E D E G 0 Stofzuiger aan Prjjs met volle garantie f 29.50 RECLAME STOFZUIGER 24.95 De raad der gemeente Haarlem kwam heden middag om half twee in openbare vergadering byeen onder voorzittrschap van burgemeester C. Maarschalk. De voorziter hield de volgende rede: Het is met gevoelens van weemoed dat ik in deze eerste vergadering van het nieuwe jaar het woord tot u richt, nu sedert de laatste ver gadering uw medelid mevrouw ElzingaBerlijn ons zoo plotseling door den dood is ontvallen. Na de woorden van afscheid bij de teraarde bestelling namens het gemeentebestuur gespro ken, is het mij een behoefte ook hier in dit col lege te getuigen van het leedwezen, dat wij allen gevoelen bij dit verscheiden. Hoewel Mevr. Elzinga niet zooveel jaren lid Was van den Raad, weet ik, dat wij deze rus tige, sympathieke figuur bij onze beraadslagin- gingen zullen missen en ik ben er van overtuigd, dat hare verdiensten voor het algemeen belang in onze herinnering zullen bewaard blijven. Alvorens over te gaan tot de behandeling van de op de agenda vermelde punten wilde de burgemeester, de gewoonte getrouw, eerst een oogenblik aandacht schenken aan de jaarwis seling. Spreker moest tot zijn spijt vaststellen, dat er niet veel aanleiding besaa tot voldoening over hetgeen het afgeloopen jaar ons gebracht heeft. De achteruitgang van de stoffelijke welvaart heeft zich voortgezet, het aanal bij de Arbeids beurs ingeschreven werkloozen is, tegen onze verwachting, aanmerkelijk gestegen.... met ruim 900, en bedroeg aan heet einde des jaars 5900. Bijna alle maatregelen, door den Raad en het dagelijksch bestuur getroffen, zjjn gericht ge weest op het behoud voor zooveel mogelijk van hetgeen geheel dreigt verloren te gaan. In deze omstandigheden doet het intusschen goed te mogen ervaren, dat de groei van de gemeente daardoor niet werd vertraagd. Het aantal inwoners vermeerderde in 1934 met 2388 en bedroeg op 31 December 129.128. Gelukkig ook bleven wij in 1934 gespaard voor ernstige rampen van plaatselijken aard en was de algsmeene gezondheidstoestand zeer gunstig. Onze verwachtingen voor het thans aange vangen jaar kunnen uiteraard niet bijzonder hoopvol zijn en wij zullen er op voorbereid moe ten zijn, dat ook 1935 al onze krachten zal vragen om den toestand der gemeente, voor zoover die van de hier te nemen besluiten af hangt, zoo goed mogelijk te houden. Spr. wenschte tenslotte den leden toe, dat het hun allen gegeve nmoge zijn met Gods ze gen tot dit doel eendrachtig samen te werken. Spreker voegde daaraan zijn beste wenschen Voor de leden persoonlijk en voor hun betrek king toe. De heer DE BRAAL, iestor van den raad. sprak het gebruikelijke dankwoord met het uiten van de beste wenschen voor den burge meester en zijn familie. In een eendrachtige samenwerking moge de raad in 1935 veel goeds voor de burgerij deen. Spreker sloot zich aan bij de herdenkingswoorden gewijd aan wijlen mevr. Elzinga. Besloten werd perceel Slaperdijk No. 200 in het woningbedrijf onder te brengen. Goedge keurd werden: de balansen per 31 December 1933 en de ver lies- en winstrekeningen over 1933, betreffende de 318 en 74 arbeiders- en 81 middenstands woningen van de Woningstichting „Patrimo nium"; de balans met verlies- en winstrekening over het jaar 1933 betreffende het complex van 52 middenstandswoningen van de Coöperatieve woningvereeniging „Onder Dak"; de balans per 31 Dec. 1933 en de verlies- en winstrekening over 1933 betreffende de 141 ar beiderswoningen en het kantoor der alhier ge vestigde Woningstichting „Ons Belang". Aldus besloten. Onder dankbetuiging aanvaardde de raad ter plaatsing in het Frans Hals Museum: 1. een olieverfschilderij van H. van Steen- wijck, getiteld „Lands End", (schenking van dr. D. J. Bierens de Haan e.a. namens eenige vrienden en bewonderaars van den schilder) 2. een koperen pendule op vier zuilen met voet en onder stolp (gelegateerd door nu wijlen me vrouw de weduwe A. SonnemansTibboel, al hier). Een bedrag van 1100 werd beschikbaar ge steld voor eenige veranderingen in de R.K. school aan de Westergracht. B. en W. stellen voor, voor de uitvoering van openbare werken op en in de gronden aan de Jan Gijzenvaart ter beschikking te stellen een bedrag ad 130.200. Aldus besloten. Goedgekeurd werden de in ons Zondag ochtendblad van 6 Januari reeds uitvoerig ge publiceerde Welstandsbepalingen aan Klever- park, Florapark en Bosch en Vaart. De heer J. Machielsen werd als hoofd over geplaatst van School 13 naar School 14. In de plaatselijke commissie van toezicht op het M.O. werd in de vacature ir. Nievelt ge kozen ir. A. G. de Koningh. Tot tijdelijk leeraar in de Maleische taal werd aan de H.B.S.A. benoemd de heer A. Bakker te Heemstede. Tot vakonderwijzer in het teekenen bij het Openbaar Lager Onderwijs werd benoemd de heer E. de Kat te Rotterdam. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op de beroepschriften inzake weigering vergun ning verbouw1 perceelen Nieuwe Gracht 66 en Eindenhoutstraat 20 .splitsing in boven- en be nedenhuis) De heer BRANTS (A.R.) meende, dat het voorstel van B. en W. voor de bewoners van de Eindenhoutstraat wel wat hard is, gezien de tijdsomstandigheden. De heer KLEIN SCHIPHORST (R.K.) zeide, dat het peil van het Bosch en Vaart-kwartier niet verlaagd mag worden. Wordt deze aanvrage goedgekeurd, dan is het einde niet meer te zien. De heer WOLZAK (A.R.) steunde het denk- beeld-Brants. Verschillende voor- en tegenstanders kwamen nog aan het woord. Wethouder VAN LIEMT (R.K.) sloot zich bij den heer Klein Schiphorst aan. De VOORZITTER merkte nog op, dat in deze dagen inderdaad boven en beneden in deze buurt gewoond wordt. Dit ligt aan de tijdsom standigheden. Wordt echter een boven- en be nedenwoning afzonderlijk gemaakt, dan is dit niet meer te herstellen. Het voorstel-Nieuwe Gracht wordt z. h. s. aangenomen. Dat van de Eindenhoutstraat werd aanvaard met 229 stemmen. Naar aanleiding van de aanvrage van de N. V. Sportfondsenbad om een vergunning tot verkoop van zwak-alcoholische dranken, stelde de heer VISSER (C.H.) voor, deze vergunning niet te verleenen. De VOORZITTER zeide, dat B. en W. daar in moeten beslissen en niet de Raad. De heer REINALDA (S.D.A.P.) meende, dat toch wel rekening gehouden moet worden met de wenschen van den Raad. Spreker is tegen het verleenen van een vergunning. De VOORZITTER merkte nog op, dat de zaak misschien al beslist is. De heer VISSER (C.H.)„Ik heb er op aan gedrongen, dat de Raad gehoord zou worden." De VOORZITTER: „Als er geen enkel be letsel is, kan d evergunning niet geweigerd wor den. De drankinspectie wordt daarin gehoord." De motie-Visser wees spreker van de hand. De heer REINALDA (S.D.A.P.) zeide, dat de heer Visser schriftelijk binnen den bepaalden tijd zijn verzoek heeft ingediend. De voorzitter moet de zaak dus niet weg werken. Het verzoek kwam niet in behandeling en de Raad kon niet stemmen over het voorstel. De behandeling der begrooting 1935 werd daarna voortgezet. Naar wij vernemen, Is aan de N. V. Ko ninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoor wagens vh. J. J. Beijnens, te Haarlem, door ee directie van de Nederlandsche Spoorwegen opdracht .gegeven tot den bouw van een treinrijtuig en drie trein stellen, ieder bestaande uit twee wagons, voor den bij den aanvang van den a.s. zo. merdienst te openen electrischen spoorweg RotterdamHoek van Holland. De nieuwe electrische treinrijtuigen zullen van lichter materiaal zijn dan ie, welke tot nu toe in dienst zijn. Zü zullen grootendeels uit aluminium be staan. Dit levert een groote besparing aan stroomverbruik bij het voortbewegen van de treinen op. Overigens zullen de nieuwe rijtui gen ongeveer gelijk aan de tot nu toe gebruikte zijn. Alleen zal bij het nieuwe materiaal auto matische koppeleing worden toegepast. Om de order uit te kunnen voeren heeft de Beijnes' fabriek twintig man nieuw personeel aangenomen. Op den laten avond van 27 November reden in de Spaarnwouderstraat in de richting van de Amsterdamsche Poort drie jongelui in zeer snelle vaart op race-fietsen. Nabij de Koralen- steeg liep een ongeveer 40-jarige juffrouw de straat over. De race-fietsers hadden zoo'n snel heid, dat ze niet tijdig konden stoppen. Een he vige botsing volgde .De juffrouw en een der renners werden tegen de straat gesmakt tegen den trottoirband en bleven bewusteloos liggen. De ongeveer 16-jarige jongeman, de V. gehee- ten, is den volgenden dag in de Maria-Stichting overleden; de juffrouw kwam vrij met een her senschudding. De twee andere renners, G. en B., beide 21 jaar oud, hadden zich hedenmorgen voor den Haarlemschen kantonrechter te verantwoorden voor het overduidelijke feit, dat zij het verkeer in gevaar hadden gebracht. Het getuigenverhoor leverde niets nieuws op. De verbaliseerende agent van politie meende, dat de fietsers een snelheid van 50 K.M. bereikt hadden. De kantonrechter vond dat onwaar schijnlijk veel en reduceerde de snelheid tot 40 K.M. De Ambtenaar van het O. M. vond het feit zeer ernstig en eischte 3 weken hechtenis. De kantonrechter veroordeelde de verdachten ieder tot 10 dagen. Door een noodlottig ongeval is hedenmorgen te zijnen huize plotseling overleden de heer E. E. M. Kimman, directeur van de N. V. Autobe drijf v. h. Gebr. H. en F. Kimfman aan den Wagenweg alhier. De heer Kimman struikelde hedenmorgen, toen hij de trap afliep viel met zijn hofod voorover op den grond. Hij was op slag dood, waarschijnlijk tengevolge van een hoofdwervel breuk. De heer Kimman is bijna 44 jaar oud gewor den. Reeds van jongs af aan was hij aan het auto bedrijf van de Gebr. Kimman verbonden, waar van hij in 1919 directeur werd, te zamen met zijn ouderen broer den heer V. F. J. Kimman. De overledene was voorts officier van de Haar- lemsche Burgerwacht. Hij bekleede de functie van commandant van den transportdienst. Zijn overlijden beteekent een groot verlies voor de Burgerwacht. Zijn plaats zal moeilijk te vervullen zijn. De begrafenis zal Zaterdag a.s. plaats heb ben. De H. H. Requiemmissen worden opge dragen in de kathedraal St. Bavo om half acht, acht uur en half tien. Om kwart over elf volgt de begrafenis op het R. K. Kerkhof St. Bar bara te Haarlem-Noord. Na een langdurige besloten zitting deelde de heer Th. G. C. Hooy, herbenoemd tot voorzit ter van de afdeeling Kleinbedrijf der Kamer van Koophandel, Dinsdagavond den voorzitter van deze Kamer mede, dat hij zijn zetel voor het komende jaar zou bezetten. Vanwege de Staatsspoorwegen zijn heden proeven genomen op de thans bijna voltooide nieuwe IJssel-spoorbrug nabij Zwolle. Hedenmorgen omstreeks 10 uur werd een aanvang gemaakt met het nemen van sterkte- proeven. Twee locomotieven van het zwaarste type, waarmede in ons land gereden wordt, waren met de tenders aaneengekoppeld, waar door men de ongunstigste asbeiasting verkreeg. De sterkte-proef werd genomen op de span- nings-onderdeelen, waarop 30 zelfregistreerende electrische spanningmeters waren aangebracht. Behalve verschillende belangstellende inge nieurs uit alle deelen des lands, merkten wij onder de aanwezigen op den heer E. Niemeyer, bedrijfschef der N.V. „De Schelde"; ingenieur va nden weg Jhr. M. A. F. H. de Ranitz; den chef van den brugbouw der Nederlandsche Spoorwegen, ir. Mundt en den brugopzichter der Nederlandsche Spoorwegen ir. H. Rietjens. Hedenmiddag zouden snelheidsproeven ge nomen worden. Het resultaat der proeven kan eerst over eenige dagen worden vastgesteld. Inmiddels is reeds met het afbreken der oude brug begonnen, welke brug gebruikt zal wor den voor de montage. Met de tweede nieuwe IJsselspoorbrug hoopt men spoedig te beginnen en er, bij gunstige weersgesteldheid, eind October mee gereed te zijn. De verscillende onderdeelen hiervoor lig gen reeds voor montage gereed. De besturen der bij de onderhandelingen in het vi£s:herijbedrijf betrokken arbeidersorga nisaties hebben in een bespreking met het be stuur der Reedersvereeniging te IJmuiden me- dedeeling gedaan van den uitslag der gehouden stemming over de voorwaarden, waarop nieuwe collectieve contracten tot stand kunnen ko men. Het bestuur der Reedersvereeniging heeft nota genomen van de mededeeling der be sturen. Het deelde de besturen mede, dat het in een op korten termijn te beleggen vergadering met de aangesloten leden de gedane mededeelingen zal overbrengen. De besturen der arbeidersor ganisaties zullen laarna eerst spreken over de beslissing ara van bedoelde ledenvergaderingen der aangesloten reeders. Het bestuur der Reedersvereeniging was be reid tot dat tijdstip de voorwaarden ongewijzigd te doen doorloopsn. In verband hiermede dee len de besturen der vakorganisaties hun leden mede, dat het uiteindelijk antwoord der Ree dersvereeniging zal moeten worden afgewacht. Iedere poging tot het verwekken van moeilijk heden, welke de poging tot het bereiken van overeenstemming doorkruist, wordt door de be sturen der vakorganisaties met groote klem afgewezen. TOKIO, 9 Jan. (V.D.). De Japansche Keizer is thans geheel hersteld van zijn ziekte en is in gezelschap van de Keizerin en den Kroon prins hedenmorgen uit Tokio naar Hayama (Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerd) Velen maakten reeds gebruik van onze gratis OMROEPER SERVICE. BEL HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL 61 Noem bet nummer van de annonce, waarop U wenscht te reflecteeren. Wij noteeren alle bijzonder heden van üw sollicitatie üw vraag üw aanbod en zorgen voor onmiddellijke doorzending aan den steller der annonce. Omroeper - Service NASSAULAAN 51 HAARLEM Kantooruren van half 9 tot half 6 s Zaterdags van halt 9 tot hail 1 De namen van de stellers der annonces worden niet bekend remark- vertrokken, waar de Keizer, naar verwacht wordt, tot ongeveer 20 Januari in zijn villa aan zee zal verblijven. Officieel wordt medegedeeld, dat de Keizer als posthume onderscheiding het Grootkruis van de Orde van de Rijzende Zon met de Pau- lowna-bloem heeft toegekend aan dr. Adatsji, in leven President van het Permanente Hof van Internationale Justitie te Den Haag. In den nacht van Maandag op Dinsdag, on geveer 1 uur, hebben te Driewegen een of meer personen zich toegang verschaft tot een alleenstaande woning, bewoond door den ruim 70-jarigen blinde van de Pas en zijn ongeveer 70-jarige zuster. Met behulp van een iaddei die gehaald was bij eenige nieuw te bouwen huizen in de buurt zijn de inbrekers door het zolderraam op den zolder gekomen De bejaarde zuster hoorde gestommel en dacht dat haar blinde broer niet rustig kon slapen. Toen zij naar hem toeging, bleek het echte: dat het gestommel op den zolder plaats had. De vrouw had de tegenwoordigheid van geest de zoldertrap weg te trekken en riep, dat ze zou schieten. De inbrekers vroegen haar geld te ge ven en toen de vrouw daaraan niet vlug vol deed, dreigden ze, dat anders het huis in brand gestoken zou worden. De indringers trachtten een gordijn, dat door den regen blijkbaar nogal nat was, in brand te steken en dit werd naar beneden gegooid. Daarop heeft de vrouw met een tang wat geld naar boven gestoken en toen daarmee geen genoe gen werd genomen, heeft zij nog meer bank biljetten naar boven gestoken, waarna de in brekers langs denzelfden weg verdwenen als waarlangs zij het huis waren binnenge drongen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. De 21-jarlge mej. A. Buter, die bij het on geluk te Munsterscheveld in den nacht van Woensdag 26 op Donderdag 27 December, waarbij zeven personen verdronken, met ver wondingen naar het Academisch ziekenhuis te Groningen werd overgebracht, is hedenmorgen hieruit hersteld ontslagen en naar haar woon plaats teruggekeerd. In de kapel van de St. Annastichting te Nijmegen had heden de plechtige uitvaart plaats voor de zielerust van wijlen Prof. Dr. W. J. Paaimans, oud-hoogleeraar aan de uni versiteit te Utrecht. De H. Mis werd opgedragen door rector Mommersteeg met assistentie van pater Son- daal S.J. en kapelaan J. van Bakel te Nij megen. De absoute werd verricht in de kapel dooi Dr. Cypr. Verbeek O. Carm., te Oss. Op het kerkhof werd de absoute verricht door een zoon van den overledene, den Wel- eerw. heer B. Paaimans, kapelaan te Apel doorn. Tegenwoordig waren o.m. prof. dr. Roos, na mens de Senaat van de Utrechtsche Universi teit, prof. Wester en prof. v. d. Kaay, namens den Veeartsenijkundigen Dienst te Utrecht, prof. Crediet en den rijksveearts van Heusden, resp. voorzitter en secretaris van de Mij. voor Dierenkunde en de Weleerw. heer Van Gend. namens het College van Regenten der St. An- na-Stichting. ROME, 8 Jan. Inzake de Maandag door Lava! en Mussoloni onderteekende Italiaansch-Fran- sche overeenkomsten is hedenavond om negen uur een uitvoerige officieele mededeeling uit gegeven. In de inleiding wordt gezegd: De Ita- liaansche regeeringschef en de Fransche minis ter van Buitenlandsche Zaken, hebben een ver drag tusschen Italië en Frankrijk ter regeling van hun belangen in Afrika, verder eenige pro tocollen over de problemen, die beide regeerin gen interesseeren, onderteekend en hebben ten slotte hun overeenstemming in bepaalde kwes ties vastgelegd. De mededeelingen omtrent den inhoud betref fen zes verschillende punten, nJ. Oostenrijk en het Donauplan, overeenkomsten betreffende Li bië en Erythrea, Tunis-conveuties, economiscne belangen in de koloniën, ontwapeningsprobleem en slotverklaring. In het officieel communiqué wordt het vol gende verklaard over de ontwapeningskwestie: „De Italiaansche regeering en de Fransche regeering refereeren aan de rechtsgelijkheias- verklaring van 11 December 1932, d:e haar be langrijkste punt vindt in de erkenning, da' geen land door eenzijdige acties de verplichtingen betreffende bewapeningen kan wijzigen. Voor het geval zich een zoodanig geval zou voordoen, zouden zij wederzijds overleg plegen. Met betrekking tot het Oostenrijkse!» en het Donauprobleem wordt verklaard: De beide re geeringen stemmen er in overeen oen staten, die er het meeste belang bij hebben aan te be velen een non-interventieverdrag in de weder zijdse!» binnenlandse!» aangelegenheden zoo mede de wederzijdsche verplichting geen actie te weeg te brengen, noch te begunstigen we'.Ke ren doel heeft met geweld de territoriale onscnend- baarheid en het politieke of sociale regiem van een der deelnemende staten aan te tasten. Het verdrag, waarvan sprake is, zou eerst moeten worden aangegaan door Italië, Duitsch- land, Hongarije, Tsjecho-Slowakije, Joego-Slavië en Oostenrijk, d.z. alle buurstaten van Oosten rijk en Oostenrijk zelf. De toetreding van Frankrijk, Polen en Roe menië moet open staan. Voorts komen de Italiaansche en Fransche regeering, de noodzakelijkheid overwegende de onafhankelijkheid en onschendbaarheid van Oostenrijk te handhaven, reeds thans overeen in geval deze onafhankelijkheid en onschend baarheid bedreigd mocht worden, onderling en met Oostenrijk overleg te plegen over de te tref fen maatregelen. Deze consultatie zou later tot de overige staten kunnen worden uitgebreid. Omtrent het slotprotocol wordt verklaard: De chef der Italiaansche regeering en de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken hebben een verklaring van algemeenen aard onderteekend, waarbij wordt geconstateerd, dat de tusschen de beide landen hangende belangrijke Kwesties ge liquideerd zijn en waarin het voornemen eer beide regeeringen wordt uitgesproken de tradi- tioneele vriendschap, welke de beide naties ver bindt, te ontwikkelen en samen te werken in den geest van wederzijdsch vertrcOwen aan het werk van den heropbouw. Bovendien wordt overeengekomen, dat de bei de regeeringen elkander zullen raadplegen, wanneer de omstandigheden dit noodig maken. BERLIJN. 9 Jan. In haar commentaar op de berichten betreffende de te Rome bereikte overeenstemming gaat de Deutsche Allgemeine Zeitung zoo ver, dat zij zelfs een toespeling maakt op een terugkeer van Duitschland naar Genève. In de hedenmiddag gehouden vergadering van Provinciale Staten van Gelderland werd de heer G. W. J. van Koeverden gekozen tot hd van Gedeputeerde Staten. De door de R.K. Statenfractie aangewezen candidaat voor het lidmaatschap van de Ged. Staten van Gelderland, die heden voor het tijd vak van ruim vijf maanden tot lid van genoemd college is gekozen, heeft in overleg met ge noemde fractie besloten de helft van zijn ho norarium als Gedeputeerde te storten in de kas van het Nationaal Crisiscomité, FLEMINGTON. 8 Jan. (Reuter). Op dezen vijfden dag van het proces kwam Hauptmann bleek als iemand, die een spook gezien heeft, binnen. Zijn vrouw glimlachte bemoedigend te gen hem. De vingerafdrukken-deskundige Kelly verklaarde geen enkelen vingerafdruk in de kin derkamer te hebben ontdekt, waarop de advo- caat van den aanklager, Reilly, de deskundig heid van Kelly in twijfel trok, aangezien toch Betty Gow en mevrouw Lindbergh verscheidene voorwerpen hebben aangeraakt. Kelly hield evenwel zijn uitspraak voL Aanvankelijk verliep hedenmorgen de behan" deling van het proces vrij eentonig, toen plot seling de procureur-generaal Wilentz een on bekenden naam opriep: nerveus en met onze- keren stap betrad de 87-jarige Amandus Hoch- muth het getuigenbank je. Hij verklaarde, dat hij op den middag van den dag der ontvoering op de veranda van zijn huis aan den hoek van den landweg en van den weg, die naar de wo ning van Lindbergh leidt, stond, toen een don kergroene auto naderde. Toen de auto ongeveer 8 tot 10 M. genaderd was en den .Bergweg" inboog, keek de chauffeur van den auto uit het raampje en staarde hem, getuige, aan, als zag hij een spookverschijning. De getuige merkte ook een stuk ladder in den auto. Op de vraag van den procureur-generaal, of de man, dien hij in den auto had gezien, in de zaal aanwezig was, antwoordde Hochmuth: Ja, en wees met bevende hand op Hauptmann. Op dat oogenblik gingen een paar electrische lampen in de rechtszaal uit. Hochmuth ging daarop naar de tafel der verdediging en legde de hand op Hauptmann's schouder. LENINGRAD, 8 Jan. Volgens officieele me dedeeling zijn bij het ongeluk op den „October"- spoorweg 17 personen op slag gedood; zes ern stig gewonden zijn in het ziekenhuis overleden, zoodat in het geheel 23 personen om het leven zijn gekomen. 56 personen zijn zwaar gewond en 23 licht gekwetst. Vaa den commandant van de K. XVIII is Dinsdag het volgende telegram ontvangen: „Ware plaats om 12 uur 0.7 graad 12 'A minuut N.B. en 16 graden 4 minuten WL Windstil. Zeer fraai weer. Zeer warm, ook gedurende den nacht. Alles wel aan boord." -g ETNA GASFORNUIZEN, 10 versch. modellen, f if .g prijzen vanaf 65.g- 3» ETNA GASCOMFOREN, 2 pits 7.45 a 1 ■E ETNA GASCOMFOREN, 1 pits 2.15 "O -g ETNA GASGEYSERS19.50 5 ETNA PETROLEUMSTELLEN 1.95 w ETNA GASKACHELS 10.o0 ETNA GASHAARDEN 35.— n 3E ETNA HAARDEN EN HAARD-KACHELS g LU hebben wij in alle mo dellen voorradig 2K RECLAME GASCOMFOREN, 2 pits 4.75 RECLAME GASCOMFOREN, 1 pits 0.75 onafbrandbaar 39.50 GEëMAILLEERDE KOLENFORNUIZEN, diveise kleuren 34.50 COUVIN SALAMANDER-KACHELS 6.85 BINNENKACHELS f 4.50 WASCHFORNUISJES 1 4.50 KOLENKITTEN 0.39 ZWARE KACHELPIJPEN 0.39 ZWARE ELLEBOGEN 0.13 ZWARE KOLENLEPELS0.09 Ruime voorraden POTTEN, ROOSTERS, TANGEN, POKEN, FORNUISRINGEN - ENZ. - ENZ. HALLER PETROLEUMSTELLEN S 2.15 BAKOVENS, OM CAKE TE BAKKEN0.59 GEGALVANISEERDE BADKUIPEN 4.95 ZITBADEN 4.95 KINDERBADEN 2.98 EMMERS 0.34 TEILEN 0.49 ASCHKETELS 0.49 WASCHKETELS 0.59 GIETERS 0.69 GEGOLFDE DAKPLATENf 0.69 ZWAAR KIPPENGAAS 3 cent per Meter ZWAAR ASPHALTPAPIER, per rol 1.19 ZWARE GUMMILAARZEN 2.50 HARKEN 0.39 SCHOFFELS f 0.39 SPADEN 0.89 WATERSLANG, per Meter 0.20 GRASSNIJMACHINES, Engelsch fabrikaat 5.95 TUINMATTEN S 070 Gebruikt onze prima glansverf voor het opknappen van Uw tuinhekken, kippenhok, schuuitje en voor alle huishoudelijke gebruiken. Na gebruik van deze veif ziet het er uit als nieuw. PRIJS PER GROOTE BUS f 0-45 ROLSCHAATSEN 1 0.98 IJSSCHAATSEN J 098 VLIEGENDE HOLLANDERS J 5.95 ENGELSCHE 2 en 3 WIELERFIETSJES met en zonder luchtbanden vanaf 2.65 AUTOPEDS f 2.65 VOETBALLEN f 0.98 HOCKEY-STICK-KLEMMEN L15 HET AANGEWEZEN ADRES VOOR PHILIPS, POPE, OSRAM, TUNGSRAM en SPLENDOR GLOEILAMPEN. RECLAME - GLOEILAMPEN 10, 16, 25, 32 en 50 Kaars 0.18 50, 75, 100 en 200 Kaars K mat0.35 Al onze artikelen kunt U eerst probeeren, alvorens U tot koopen behoeft over te gaan Betaling kan geregeld worden ONZE COULANCE INZAKE GARANTIE IS ALOM BEKEND!!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 11