De minister van Z.M. en de komiek Korten tijd vorst verwacht Het nieuws van heden Het proces tegen Hauptmann De geruchten over Albanië Int. smokkelbende ontdekt Schuldbrieven en devaluatie EDDIE CANTOR OVER HET VERKEER R.K. KIESVEREENIGING HUISZOEKING BIJ HET DEUTSCHE FRONT" DE BAROMETER VEREEN I Ca DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling WOENSDAG 9 JANUARI 1935 Avondblad DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Belastende verklaringen van twee getuigen De toestand in Mexico Hongerstakers in de wachtkamers van president Cardenas Twee missionarissen vermoord In binnenlanden van Brazilië Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[||||||||iniiii| De adjudant van koning Zogoe naar Joego-Slavië Bedriegerij op groote schaal met verdoovende middelen Bloedbad in Br.-Indië Zeven Muzelmannen gedood Simon en Eden naar Genève Belangwekkend proces voor het Hooggerechtshof der V. S. De aanslag te Marseille En de verantwoordelijkheid van Hongarije Het communisme in Oostenrijk Zestig arrestaties Minister Hore-Belisha onder pa tronaat van den populairsten komiek der Engelsch- sprekende wereld Engelsche humor De invloed van warmere Weststrooming op VRIJDAG 11 JANUARI A.S. Boodschap van Macdonald Over het parlementaire systeem DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN FRANSCHE KAMER WEER BIJEEN OUDSTE MEXICAANSCHE OVERLEDEN ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19136 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Nabij Powellton (Amerika) sprong een locomotief uit elkaar. Zestien werden gedood en negentig ernstig gewond personen FLEMINGTON, 9 Jan. In het proces-Haupt- mann hebben gisteren twee getuigen den ver dachte definitief geïdentificeerd als den per soon, die op den avond van de misdaad in een auto, waarop zich een ladder bevond, zich in de nabijheid van het buiten van Lindbergh op hield. Een taxichauffeur verklaarde, dat de verdachte hem geld heeft gegeven voor de be zorging van den brief, waarin dr. Condon me dedeelingen zijn gedaan betreffende het losgeld. Inmiddels willen de advocaten van Haupt mann het bewijs leveren, dat de brief over het losgeld is geschreven door Isidor Fisch en niet door Hauptmann. De verdediging heeft er in toegestemd, dat de rapporten over de nummers van de bankbil jetten, welke het losgeld uitmaakten, zullen worden aanvaard, zonder dat de 22 getuigen hierover zullen worden gehoord. De dokter verklaarde, dat Hauptmann ver kouden is en pijn heeft in de borstspieren. De eerste getuige vandaag is dr. Condon. MEXICO STAD, 9 Jan. (Reuter). De 43 arbei ders van het abattoir, in de voorstad Tacubaya, die een hongerstaking waren begonnen, hebben deze staking na 133 uren afgebroken, nadat pre sident Cardenas verklaard had, in het looncon- flict als bemiddelaar te willen optreden. Intusschen zijn gistermorgen 400 leden van een arbeiders-organisatie in de wachtkamers van het paleis van president Cardenas een honger staking begonnen. Zij willen deze doorzetten totdat de president hen ontvangt en van hun eischen kennis neemt. Zij verlangen o.a. afschaf fing van het accoord-loon en voorts gelijke be taling van mannen en vrouwen in de fabrieken. LONDEN, 8 Jan. Volgens berichten uit Rio de Janeiro zijn twee Amerikaansche missiona rissen in de beruchte Matto Grosso-wildernis door 70 inboorlingen overvallen en wreedaardig afgemaakt. De missionarissen maakten deel uit van een Amerikaansche expeditie, welker leider, Pinhart, eerst kort geleden weergekeerd is, na dat men hem reeds had opgegeven. Eeri Nederlander, Schilder genaamd, vond met zijn vrienden de lijken der vermoorde mis sionarissen en bestelde ze ter aarde. Op eenige vluchtheuvels te Berlijn heeft men de zuilen bij wijze van proef van reflectors voorzien Verwachting: Zwakke wind uit Oostelijke S richtingen, betrokken tot zwaar of half II S bewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte tot II matige vorst. j| Hoogste barometerstand: 7821 te Riga. ij Laagste barometerstand: 730.0 te Reik ja- =j vik. EE r= Zon op 8.09 - onder 4.04 - Licht op 4.34 Maan op v.m. 10.05 onder n.m 10.19 Eerste kwartier 11 Januari iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii TIRANA, 9 Jan. (Reuter)Het Albaansch Persbureau heeft gisteren het volgende commu niqué gepubliceerd: Meharam Bajraktari (de vroegere adjudant van Koning Zogoe) heeft in gezelschap van zes neven en bedienden, alsmede van de beide door de justitie vervolgde personen, die hij in zijn huis te Ulmischte onderdak heeft verleend en die hijniet aan de autoriteiten wilde uitleveren, eergisteren in den nacht de grens overschreden en zich naar Joego Slavië begeven. Deze handelwijze, die slechts als ongehoor zaamheid moet worden beschouwd kan het beste antwoord geven op de berichten in eenige Griek- sche bladen en van eenige nieuwsagentschappen, die op lasterlijke wijze dit voorval als onlusten of zelfs als revolutie wilden voorstellen. DRESDEN, 8 Jan. Officieel wordt medege deeld, dat eenigen tijd geleden een bende, die sinds eenige jaren op groote schaal beoriege- rijen met verdoovende middelen pleegde, en vele personen voor belangrijke bedragen heeft opge licht, is ontdekt. De bedriegers knoopten in groote steden of badplaatsen relaties aan met rijke personen, wien zü voorspiegelden, dat zij winstgevende zaken met radium of patenten konden doen. Het doel was steeds hetzelfde. Zij wilden hun slachtoffers geld laten betalen, het geen in de meeste gevallen gelukte. Den geld schieters vertelden zij dan, dat zij ook zaken deden in cocaïne. Om hun geld niet te verliezen, namen de slachtoffers aandeel in den verboden handel en stelden zich daardoor buiter staat de oplichters strafrechtelijk te laten vervolgen. Wanneer zij eenmaal van de zwendelaars af hankelijk waren, dan werden de eischen om nieuwe voorschotten steeds grootei. Inplaats van zaken te doen verbrasten de oplichters hun geld. Thans is de Beriynsche politie er ffi sa menwerking fhet andere pölitie-autoriteicen in geslaagd een einde aan de practijken der bende te maken. De meeste léden der bende werden gearresteerd. KOLHAPOER, 9 Jan. (Reuter). Te Aehalka- ranji zag de politie zich genoodzaakt op de me nigte te schieten, nadat deze eerst de politie had aangevallen, om haar te verhinderen eenige in woners der gemeente te arresteeren. Zeven Muzelmannen werden hierbij gedood en twintig gewond. LONDEN, 8 Jan. Sir John Simon en Anthony Eden zullen Donderdag naar Genève vertrekken ter bijwoning van de zitting van den Volken bondsraad. Hedenavond heeft Sir John Simon een bezoek gebracht bij MacDonald. mei wien hij, naar verluidt, de Fransch-Ttaliaansche overeenkomst en aanverwante zaken neeft be sproken. WASHINGTON, 9 Jan. (Reuter). Voor het Hoog Federaal Gerechtshof is vandaag het eer ste van vijf processen begonnen, om uit te ma ken of het besluit van het Congres van Juni 1933, waarbij de goudclausule in de schuldbrie ven (obligaties, pandbrieven, contracten, etc.) wordt opgeheven, in strijd is met de grondwet. De procureur-generaal, Cummings, wees er op, dat het Congres bevoegd is betaling in goud te verbieden. Zou de rechtbank de vordering van de eischers toewijzen, dan zouden bij een totaal bedrag van ongeveer 100 milliard dollar, die in obligaties met een goudclausule zijn vastge legd, de voor rente en aflossing te betalen be dragen met ongeveer 69 milliard dollar ver hoogd worden. GENÈVE, 8 Jan. (Reuter.) Het resultaat van het onderzoek door de Hongaarsche regeering. ingesteld naar de verantwoordelijkheid der Hongaren inzake den aanslag te Marseille, is vervat in een document, dat 75 pagina's beslaat en nog een bijlage heeft van 100 pagina's, welk dossier de Hongaarsche gedelegeerde bij den Volkenbond te Genève zal overhandigen. Het behandelt in hoofdzaak de kwestie der paspoor ten en de regeling der emigratie van politieke vluchtelingen. Men meent te weten, dat in het document de aansprakelijkheid van vijf ondergeschikte func tionarissen, waaronder twee politie-officieren, wordt vastgesteld. De plebisciet-commissie heeft het uitsteken van vlaggen en het tentoonstellen van nationale symbolen verboden. Vit deze étalage van producten uit het Saargebied moest onder groot protest het opschrift: „Deutsch die Arbeit Deutsch die Saar" worden verwijderd WEENEN, 9 Januari (VD). In Opper- Oostenrijk is een communistische organisatie ontdekt. 60 personen zijn gearresteerd. In Salzburg zijn 52 employe's der Oosten- rijksche bondsspoorwegen op staanden voet ontslagen wegens communistische activiteit. Driekoningendag is in Italië een soort van Sinterklaasdag, de dag der cadeautjes. Een aardige gewoonte is, dat de „metropolitani" (verkeersagenten) op straat hun „befana" geschenkenontvangen. Het tafereeltje hierboven zal onze verkeers agenten doen watertanden (Van onzen Londenschen correspondent) Eddie Cantor, de vermaarde Amerikaan sche komiek, en de held van de te Lon den zoo populaire „Roman Scandals" en „Whoopee", is de vorige week hier aangekomen. Natuurlijk werd hij met luid gejuich ingehaald en alom gevierd. De Volksbladen lieten hem ko- miekigheden schrijven over alles en nog wat (alsof zij doorgaans al niet komiek genoeg zijn) en natuurlijk gaf ook de Engelsche Radio-Om roep (B. B. C.) hem een spreekbeurt. Nadat Eddie Cantor een paar millioen luiste raars met allerlei koddige dwaasheden ver maakt had, verbaasde hij hen doof plotseling in een zeer ernstigen toon te vervallen. Hij hield een toespraak, die eenige minuten duurde, en waarin hij ten behoeve van de 'kinderen van het land, de automobilisten waarschuwdé tegen roe keloos 'rijden. En hij deed het goed, mooi en in drukwekkend. Niemand immers maakt dieper indruk dan een grappenmaker, die plotseling ernstig wordt. Gedurende de rest van dén avond stond de telefoon van Broadcasting House niet stil. Luis teraars gaven haar hartelust tóe aan de be hoefte om hun goedkeuring of verontwaardi ging over Eddie Cantor's optreden te luchten. En den volgenden morgen reeds ontving de be roemde komiek ongeveer duizend brieven van luisteraars van alle rangen, standen en beroe pen. Bijna alle schrijvers stemden warm in met de woorden, die hij den vorigen avond gespro ken had, en wenschten hem van harte geluk met zijn „geste". Met des te meer recht mogen wij zeggen dat de brieven afkomstig waren van luisteraars van alle beroepen, daar één hunner het beroep van minister uitoefende. Mr. Hore-Belisha, de minister van Verkeer, had óók geluisterd. Hij had juist vóór Eddie Cantor sprak, een radio rede gehouden natuurlijk over de veiligheid van het verkeer, maar Eddie was zich in het geheel niet ervan bewust wie zijn voorganger aan de mierofoon geweest was. Ik weet niet wat in sommige Continentale landen een mi nister gezegd zou hebben wanneer, onmiddellijk nadat hij het volk met een radio-toespraak ge lukkig gemaakt had, een beroepskomiek het zelfde onderwerp ter sprake had gebracht en dat nog wel in hoogen emst. Mr. Hore-Belisha haastte zich een briefje aan Eddie Cantor te schrijven, en'stelde dezen voor dat zij elkaar dezer dagen eens ontmoeten zouden om eenige aspècten van het verkeers- vraagstuk te bespreken. De Amerikaan was in de wolken. En Enge land heeft redenen om in de wolken te zijn met Mr. Hore-Belisha. Een minister die de waardevan een humorist erkent niet wan neer de humorist komiek, maar wanneer de humorist' ernstig is 'kan veel goeds voor zijn land tot stand brengen. Eddie Cantor heeft van verkeersaangelegenheden misschien in het geheel geen verstand, maar de man die de mensehen lachen laat, is uit den aard der zaak een psycholoog, en het probleem der verkeers ongelukken is voor een groot deel psycholo gisch. Bovendien kan het de regeering bij verkie zingen zeker geen kwaad doen wanneer men zich herinnert of eraan herinnerd wordt dat een harer leden den populairsten karakter komiek van onzen tijd geraadpleegd heeft, en dat de komiek na de conferentie (die heden plaats vond) tot het leger van verslaggevers zeide: „Ik heb meer van hem geleerd dan hij van mij." Een minister van wien men meer leeren kan dan van Eddie Cantor! Dit grenst, volgens de inzichten van het Londensche publiek, aan het ongelooflijke. De kansen van Mr. Hore-Belisha staan gunstig. Maar het valt ook niet lederen minister te beurt gepatroniseerd te worden door den populairsten komiek in heel de En- gelsch-sprekende wereldl De weersverschijnselen in Oost-Europa en de berichten, die daaromtrent ver- spreid worden, alsmede de daling van de temperatuur in ons land sedert het einde der vorige week, schijnen een pe riode van sterke vorst in ons land en van strenge vorst in Centraal- en Oost- Europa in het vooruitzicht te stellen. Het is daarom van belang den thans heerschenden algemeenen weerstoe- stand in Europa nader te beschouwen. Wij doen dit hier aan de hand van de nevenstaande figuur, die het type weer geeft van de luchtdrukverdeeling, welke thans over Europa heerscht. Kleine ver schillen en veranderingen, die daarbij in de laatste uren optreden, spelen hierbij geen overwegende rol. Bij de thans heerschende luchtdrukver deeling is hoofdzaak, dat een zeer krachtig gebied van hoogen druk over West-Rus- land ligt, hetwelk een uitlooper heeft naar het Westen. Dinsdag reikte deze uitlooper tot over Midden-Skandinavië. Het gehee- le gebied van hoogen druk verplaatst zich langzaam in Zuidelijke richting. De be tee kenis hiervan voor de naaste vooruitzich ten is, dat de Oostelijke luchtstrooming. die de zeer koude lucht uit dit gebied van hoogen druk naar Midden- en West-Euro pa vervoert, eerder naar het Zuidoosten dan naar het Noordoosten zal omloopen. Voor de vorstvooruitzichten voor ons land maakt dit vooralsnog geen groot verschil. Een luchtstroom, die een O in zijn naam voert, brengt voorloopig zeer koude lucht aan, want in het genoemde gebied van hoogen druk heerscht thans zeer strenge vorst, in West-Rusland tot 53 gr. Celsius onder nul, in Polen tot 25 graden, in Duitschland tot 15. Dit zijn morgentempe- raturen en geen nachtelijke minima, die allicht lager zijn. Veel lagere temperatu ren, die gemeld worden, kunnen betrek king hebben op hooggelegen plaatsen, die uit den aard der zaak strengere vorst hebben. De algemeene luchtdrukverdeelingen en de daarmede samenhangende hoofdlucht- stroomen, die de koude uit het Oosten naar het Westen transporteeren, zijn dus zeer dreigend wat betreft de kans op toeneming van de vorst in ons land. Vast staat, dat Midden- en Oost-Europa thans een perio de van sterke tot strenge, wellicht zeer strenge vorst in het vooruitzicht hebben, en dit schept voor ons land altijd een groote kans op een periode van vriezend weer. De sterkte van de vorst, die wij bij een onveranderden algemeenen weerstoe- stand zouden kunnen verwachten, hangt daarbij af van twee groote factoren: de sterkte van den Oostelijken wind en de hoeveelheid sneeuw, die in Midden-Europa ligt. Beide zijn thans nog niet in het voor deel van een versterking van de vorst in West-Europa, dus ook bij ons. De vorstlijn liep gisteren over ons land en zal zich bij voortduur v. d. Ooste lijken wind nog wel iets meer naar het Westen verplaatsen, waarvan de betee- kenis is: iets sterker vorst in het heele land en van lichte vorst in het Westen. Het is echter nog twijfelachtig of deze min of meer dreigende toestand van langen duur zal zijn. Noord-West- Europa komt meer en meer ontfer den invloed van een warmere West-stroo ming, waarin zich kleine depressies ontwikkelen, die in ons land het door dringen van de vorst kunnen verhin deren. Wij zullen ons dus nog niet al te onge rust moeten maken over het feit, dat in het Oosten strenge vorst optreedt. Wij zullen nauwkeurig moeten toezien hoe zich de toestand daar verder ontwikkelt en wij zullen in aanmerking moeten nemen, dat de toestand lang zoo dreigend niet is als in Januari 1929, toen het in Europa om dezen tijd reeds lang en hard gevroren had. Zoolang de Oostenwind niet opsteekt zal de vorst hier te lande ni%t sterk worden. Belangrijke veranderingen, die den alge meenen toestand geheel wijzigen en an dere vooruitzichten geven, zullen wij tijdig signaleeren. (Nadruk verboden). CREDO PUGNO TE HAARLEM Gecombin. vergadering der afd. I en III des avonds half 9 in het gebouw St. Bavo AGENDA: 1. Opening - Event. Notulen en mededee lingen. 2. Candidaatstelling Prov. Staten. 3. Voorstel tot het oprichten van een afd. Haarlem la (Tuindorp). 4. Candidaatstelling Gemeenteraad. 5. Rondvraag en sluiting. TOELICHTING: Op deze vergadering worden dus verwacht alle leden der R.K. Kiesver. te Haarlem uitgezonderd zij die wonen ten Noorden van den Schoter- en Kloppersingel. Zoo tijd beschikbaar is, zal gelegenheid bestaan vragen te stellen betreffende de Gemeentepolitiek te Haarlem. Behalve het stellen van candidaten v d. Raad in de RJK. Kiesvereeniging, kunnen ook nog groepen van 20 leden-kiezers, candidaten bij den secr. van het Centraal Bestuur in dienen van 10 Januari tot 10 Februari a.s. LONDEN, 8 Jan. (VD). Ter conferentie van de federatie van conservatieve universi- teitsvereenigingen heeft het parlementslid voor de Schotsche Universiteiten heden bij de opening in Edinburg een boodschap voorge lezen van den eersten minister, MacDonald, waarin deze schrijft: „Ons parlementaire systeem heeft altijd plaats gehad voor een verdeeldheid van mee ning inzake de wegen en middelen, maar daar onder lag toch een eenheid met betrekking tot de nationale doeleinden. De nationale regee ring moet dat systeem weerspiegelen. Er moet eenheid zijn met betrekking tot de methoden en verscheidenheid, die de nationale inspanning behoedt voor stagneering. Party beteekent thans nationale discussie. Het proces tegen Hauptmann. Belastende ver klaringen van twee getuigen. Proces te Washington inzake de waarde van schuldbrieven-op-goud. U. G. Schilthuis, Vryz.-Dem. lid van Ged. Sta ten van Groningen, plotseling overleden. Van 1019 Mei zal te Amsterdam een bouw en architectuur-tentoonstelling gehouden wor den in het R, A. L-gebouw. Nederlandsch propaganda-comité voor het Tuinbouwcongres te Rome is gevormd. SAARBRüCKEN, 9 Jan. Een overvalcom- mando, ter sterkte van 70 man, heeft heden middag het gebouw van het „Deutsche Front" bezet en huiszoeking verricht. Volgens het D. N. B. is deze maatregel uitge lokt door propagandisten van de „Neue Saar- post", het blad der Katholieke Status-quo-aan- hangers, die den tuin voor het gebouw zouden hebben volgestrooid met exemplaren van hun blad. Het kwam tot handtastelijkheden, waarop de propagandisten het overvalcommando waar schuwden. PARIJS, 8 Jan. (Reuter.) De Fransche Ka mer en de Senaat zijn Donderdagmiddag voor de eerste maal na het Kerstreces weer bijeen gekomen. Bouisson werd met 376 van de 498 uitgebrachte stemmen tot president van de Ka mer herkozen. De oudste vrouw van Mexico, Juana Paula, is te Occoayacan in den ouderdom van 122 jaar, overleden. i wim i11M ui; f Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 772.6 Vorige stand: 769.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1