De actie der kleine boeren Oud-minister Ir. M. C. E. Bongaerts EN DE N.C.B. ARCHITECTUUR Heden zestig jaar 1 WOENSDAG 9 JANUARI 1935 Maar drie kinderen Wie er meer krijgt wordt gestraft Tuinbouwcongres 1935 te Rome Nederlandsch propaganda-comité gevormd MOTORSCHIP VASTGELOOPEN Willi MÊW DE SUPER OLIE. K W: 1M' i VERKEERD UITGEWEKEN Gelukkig liep de botsing goed af Slachtoffer van de mist Wat de N. C. B. deed U. G. Schijthuis over leden DOOD DOOR SCHULD Vier maanden geëischt LUCHTD1ENSTEN OP PRAAG EN MILAAN De postvluchten AARZELT NIET TE LANG Sigarettenpapier in trek WONING VERBRAND TE ENSCHEDE Door achterlijk kind in brand gestoken HET CONTRACT IN DE VISSCHERIJ HET VERKEERDE KOMPAS Thans vrijspraak gerequireerd ST. JOSEPHS-GEZELLEN RUBBERRESTRICTIE De tegen-organisatie Geen tweedracht Heden, Woensdag, herdacht Ir. M. C. E. Bongaerts, oud-minister van Wa terstaat en lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, zijn 60ste ver jaring. De zestigjarige van heden, wien men dezen leeftijd geenszins geven zou, werd 9 Januari 1875 te Roermond geboren en bezocht aldaar de lagere school en de R. H. B. S. met 5 j. c. Na met gunstig ge volg afgelegd eindexamen, ging de heer Bongaerts naar de Polytechnische School te Delft (thans Technische HoogeschooD, waar hij tot de meest begaafde studenten behoorde en verwierf in 1896 het diploma van civiel-ingenieur. Hetzelfde jaar nog, n.l. op 1 November 1896, werd de jonge ingenieur benoemd tot adspirant-ingenieur van den Rijkswaterstaat, doorliep achter eenvolgens de verschillende rangen bij ge noemden tak van dienst om tenslotte te worden benoemd tot hoofdingenieur-direc teur van den Rijkswaterstaat. Deze dienst verloor in Ir. Bongaerts een hoogst bekwaam hoofdambtenaar, toen hij in Augustus 1925 als zoodanig ontslag nam wegens zijne benoeming tot minister van Waterstaat in het Ministerie-Colijn, dat op 4 Augustus 1925 opgetreden, reeds 8 Maart 1926 heenging als gevolg van de politieke crisis veroorzaakt door de aanneming op 11 Nov. 1925 van het beruchte amende ment-Kersten betreffende opheffing van het Gezantschap bij het Vaticaan. Voor zijn optreden als minister had Ir. Bongaerts reeds zitting in de Tweede Ka mer sedert 16 Sept. 1913 en thans is hij lid van genoemd college sinds 17 Sept. 1929. Ongetwijfeld behoort de heer Bongaerts tot de knapste en invloedrijkste le den van de R. K. fractie en neemt hij in de Tweede Kamer eene vooraanstaande plaats in. Algemeen wordt zijn deskundigheid in waterstaats- en mijnaangelegenheden er kend, als ingenieur geniet hij zelfs eene in ternationale reputatie. Als minister van Waterstaat beloofde Ir. Bongaerts veel en koesterde men groote verwachtingen van zijn beleid en zeer zeker zouden deze zijn beantwoord, ware het ministerie-Colijn, waarin hij zitting had, niet zoo spoedig tot heengaan gedwongen geweest. Veelzijdig waren zijn bemoeiingen met het openbare leven en in verschillende be langrijke functies, alle even stipt en met groote kennis van zaken door hem ver vuld, maakte Ir. Bongaerts zich hoogst ver dienstelijk voor het land en de bevolking, zoowel op politiek als op sociaal terrein. Van deze functies, thans nog door hem bekleed, noemen wij de volgende: onder voorzitter van den Zuiderzee-Raad; lid van den Mijnraad; lid van de Staatscommissie voor de Waterstaatswetgeving: lid van de Centrale Commissie voor de statistiek en van de Centrale Commissie van bijstand voor de arbeidsbemiddeling; curator van de R. K. Handelshoogeschool en van de R. K. Leergangen te Tilburg. Als lid van het Zeeuwsch-Vlaamsche Kanalencomité heeft oud-minister Bon gaerts herhaalde malen gesproken en ge schreven over het belangrijke kanalen- vraagstuk in verband met de verhouding van ons land tot België. Zijn redevoeringen destijds bij de behandeling dezer gewich tige aangelegenheid in de Kamer gehou den, trokken zoowel in als buiten ons land groote aandacht. Van zijn publicaties noemen wij „De scheiding van Maas en Waal onder verlen ging van de uitmonding der Maas naar den Amer" (1909). Wij mogen zeker niet onvermeld laten de groote verdienste, welke ir. Bongaerts zich verworven heeft voor de Katholieke pers. Schaepman's dagblad „Het Centrum" stuw de hij edelmoedig en beleidvol door bijna verpletterende stroomen heen; (nog steeds is hij president-commissaris van de N. V. „Het Centrum") en de regionale Katholieke pers in Limburg dankt voor een zeer groot deel aan den jubilaris van heden haar krachtigen opbloei. De regeering erkende zijne vele en groote verdiensten voor den lande door hem te Oud-minister Ir. M. C. E. Bongaerts De moderne biologen durven heel wat veronderstellingen als werkhypothe sen aan, maar de Christenen en de ouders zullen toch een ongerusten dag heb ben als ze lezen, wat voor onchristelijke volksopvoeding tegenwoordig aan Neder- landsche universiteiten wordt geleerd. Dinsdag heeft professor dr. Th. J. Stomps ter gelegenheid van den dies nata- lis der Amsterdamsche Universiteit een rede gehouden over de mutatie-theorie en haar beteekenis voor de samenleving. Alsof hij de paedagogie ook van zijn eigen pro fessoraat niet hoog aansloeg, beriep hij zich op het woord van Nietzsche; „Die beste Erziehung vermag kaum mehr als über die Erbanlagen zu tauschen". In het humaniseeren van het strafrecht hadden dan ook, volgens spr., zoowel de Fransche sociologische school gelijk, die in milieu factoren, als de Italiaansche school van Lombrose, die in een innerlijken aanleg den oorsprong ziet van alle misdaad. „Maar die van Lombroso had meer dan andere ge lijk, omdat nu eenmaal grondwet de na tuur is, dat de aanleg belangrijker is Wan het milieu." Invloed van wil en opvoeding op den misdadigen aanleg, leiding en be dwang van den hartstocht weigerde prof Stomps met een beroep op Prof. Baurs „Untergang der Kulturvölker im Lichte der Biologie": „Dat we nog praten over straf-recht en schuld en boete be wijst alleen, dat onze rechtspleging nog op middeleeuwsche ideeën rust. Ons heden- daagsch strafrecht is een stuk middel eeuwen en een schande van onze cultuur." En de hoogleeraar vervolgde: „Ten zeerste heeft het mij bij de ope ningscolleges van de privaatdocenten Dr. Bijlmer te Amsterdam en Dr. Waardenburg te Utrecht getroffen, dat deze de medege deelde feiten kennend en erkennend, niet temin van meening blijven, dat elk mensch, tenzij idioot, de gave heeft in elk geval voor of tegen het kwade te beslissen, dus geheel en al verantwoordelijk is. De opmerking moet mij van het hart, dat hier geen wetenschap meer, doch geloof aan het woord was, en wel geloof, dat mij strijdig lijkt met het Christelijk geloof, dat zulke verheffende geboden kent als „oordeelt niet, opdat gij niet geoordeeld wordet". Hier wordt dus de leer der volledige wils- uitsluiting geplaatst tegenover de christe lijke wetenschap, die van krankzinnigen en idioten gezwegen wel een zekeren en soms zeer verren graad van ontoereken baarheid bij psychopathen e. a. aanneemt, maar in de opvoedkundige leiding en straf steeds blijft inwerken op den vrijen wil, en de zuivering door genade, deugd, goede ge woonten en voorbeeld. Tot welk een affreuze conclusie de hoog leeraar tengevolge zijner onhoudbare prae- missen kwam, blijkt om van te schrikken uit het slot van zijn rede: „Aldus kom ik tot mijn slot, een toe komstbeeld. De bekwame geneticus East berekende, dat over 100 jaar de laatste hectare cultuurgrond op de aarde in beslag zal zijn genomen en er niemand meer bij kan. Honderd jaar nog. De tijd is dus na bij, waarin het nog slechts geoorloofd zal zijn, zooveel kinderen te hebben als noodig zijn voor het op peil houden der bevolking en datzyn er gemiddeld drie. Wie er meer krijgt, zal gestraft worden met af trek van salaris, terwijl men zal trachten het aantal leiders voor de bevolking groot genoeg te houden, door de volwaardigen na hun 3x6 jaren lager, middelbaar en hooger onderwijs op hun 24e jaar in de ge legenheid te stellen te trouwen. Ik voeg hier nog aan toe, nu reeds hangt het in de lucht, dat de Staat voor goede sexueele voorlichting zal zorgen, die in de hoogste klassen der middelbare scholen het best gegeven zal worden door den leeraar in de plant- en dierkunde." Het is nogal autoritair gedoceerd voor een zoo fantastische visie op de ontwikke ling van de menschheid in honderd jaar. Nog geen halve eeuw na Nietzsche's dood wordt zijn Herren-moral aan een Neder- landsche universiteit omgezet in voor schriften, die men in stamboeken van fok- vee zou kunnen verwachten. Onder de auspiciën van het Ministerie van Landbouw in Italië en de Internationale Com missie voor Tuinbouwcongressen, en in samen werking met talrijke Italiaansche vereenigingen op tuin- en landbouwgebied zal van 16 tot 21 September 1935 te Rome het XI Internatio nale Tuinbouwcongres gehouden worden. Hier te lande heeft zich een Nationaal Co mité gevormd, dat de belangen van de con gressen in Nederland zal behartigen en er pro paganda voor zal maken, terwijl ook andere landen zijn aangezocht, dergelijke comités te vormen. In het Nederlandsche Nationaal Co mité hebben de volgende heeren zitting ge nomen Jhr. G. F. van Tets van Goidsschalxoord, Zeist, voorzitter; dr. J. D. Ruijs, „De Rolle- paal", Dedemsvaart, secretaris; jhr. mr. C. De- del, Den Haag; J. Dijkhuis, Boskoop; H. Th. s'Jacob, „Staverden" bij Elspeet; prof dr. J. Jeswiet, Bennekom; E. H. Krelage, Haarlem; J. Mensing, Aalsmeer; jhr. dr. J. C. Mollerus, Haarlem; B. Ruijs, Dedemsvaart;. D. T. Ruijs, Wassenaar; dr. M. J. Sirks, Wageningcn; mr. M. van Toulon v. d. Koog, Haarlem; H. Veen- dorp, Leiden. Het motorschip „Mato", geladen met steen, kapitein Tienstra, is bij Evering omhoog geloo- pen en blijven zitten. Uit Terneuzen zijn sleepbooten ter assisten tie vertrokken. JW garandeert ESSOLUBE U een even goede en volkomen smering als midden in den zomer. Deze buitengewone eigenschap dankt zij aan de groote verpompbaar- heid" bij elke temperatuur, één van de kende eigenschappen van ESSOLUBE. PARAFFIHü BASE GLu NAPMTEEN BASE OLIE 'lUulM OLIE Essolube •fMOuo' •SCOSI'U» MIWIMUW «c aeoun L<M eOOtAANtiaO wBsssSSw Uvla&Ouu* tssolube m AMERICAN PETROLEUM C°, GEBOUW PETROLEA, 's-GRAVENHAGE In een buitengewone Senaatszitting ter viering van den gedenkdag der Technische Hoogeschool te Delft, werd aan Ir. T. H. Vogel, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum, een schilderij aangeboden. De jubilaris tijdens zijn dankwoord Tot deze bijzondere middelen behoort vooi het verleenen van wederzijdsche persoonlij diensten, familiehulp en burenhulp. Juist c deze, in zich zoo gezonde gedachte van pc verleenen de onderscheidingen van ridder van den Ned. Leeuw en officier in de orde van Oranje Nassau. Wij wenschen dezen talentvollen en ener gieken geloofs- en landgenoot nog vele jaren in dienst van land en volk, waaraan hij zich steeds met zoo groote toewijding en voorbeeldige plichtsbetrachting gegeven heeft. Maandagmiddag had aan het begin van den Zuiderzeestraatweg te Nunspeet een ernstige autobotsing plaats, welke wonder boven wonder voor de inzittenden goed is afgeloopen. Om bij de garage „Het Vertrouwen", daar aan den weg gelegen, even den motor van den wagen te doen nazien, zwenkte de berijder, de heer P. v. d. T., naar links, zonder evenwel het verkeerssignaal uit te steken. De auto werd daardoor op hetzelfde moment in volle vaart door een 6-persoons Cadillac in de flank aan gereden, waarin het muziekgezelschap „De Notenkrakers" van de V.A.R.A. was gezeten. De eerste wagen slingerde een geheelen slag om zijn as over den weg en werd vrij ernstig beschadigd. Nochtans bleven de beide inzitten de heeren daarbij zonder eenig letsel. Van de Cadillac werden de motor en het voorgedeelte flngedrukt, doch de zes inzittenden kwamen ftiet den schrik vrij. In dikken mist verdwaald is Maandagavond de 74-jarige Hendriks te Wychen bij Nijmegen, in het water geloopen en verdronken. Aangezien het interview, dat een onzer cor respondenten met den heer G. van Koeverden, lid der Tweede Kamer, had over de actie der kleine boeren en den Noord-Brab. Christ. Boe renbond in het dezer dagen in ons blad ge geven overzicht niet genoegzaam tot zijn recht gekomen is en daardoor tot eenig misverstand aanleiding zou kunnen geven, plaatsen wij het interview, hieronder nog eens in volledigen vorm: De heer van K. achtte het niet uitgesloten, zelfs begrijpelijk, dat bij de uitvoering der Crisiswetten, mede door de plaatselijke com missies die door den N.C.B. zijn aangewezen, fouten gemaakt zijn. Zoo bijvoorbeeld achtte hij het organisatorisch onjuist, dat men zich bij klachten onmiddellijk op het standpunt had ge steld, dat er een formeele reclame ingediend moest worden om fouten of onrecht hersteld te krijgen. Evengoed als het uitvoeren der in gewikkelde crisisbesluiten voor vele plaatselijke besturen groote moeilijkheden meebrengt, is het indienen van een formeele reclame voor menig eenvoudig plattelander ook een moeilijk heid waar hij tegen op ziet en die hij dus dik wijls na zal laten, ook al voelt hij zich ver ongelijkt. Met deze psyche van den plattelander had men rekening moeten houden. Wanneer men eerst gelegenheid had gegeven, om bij plaatselijke of gewestelijke commissies bezwaren in te dienen, deze bezwaren onder de oogen had gezien en de fouten zooveel mogelijk hersteld en voor ieder belanghebbende de toewij zingen ter plaatse desverlangd ter inzage ge legd had, dan zouden er nog altijd ontevrede nen gebleven zijn, doch dan zou niet die sfeer van wantrouwen ontstaan zijn, die men thans kan ontwaren. Ook heeft de heer v. K. wel eens gemeend aan te voelen, dat de kleine boeren het gevoel hebben, dat in bestuur en vergadering de groo teren op hen neerzien en hen overeenkomstig behandelen. Ook al zou zulks slechts sporadisch voorkomen, het geeft zoo gemakkelijk aanlei ding tot generaliseeren en het is een der groot ste fouten die in een standsorganisatie gemaakt kunnen worden, omdat daar juist de menschen binnen de grenzen van den eigen stand, ver trouwelijke samenwerking moeten vinden. Moge ik dus van meening zijn, aldus de heer v. K., dat er fouten zijn gemaakt zoowel van tacti- schen als van zakelUken aard, onjuist is het te beweren, dat de N.C.B. blind geweest zou zijn, of is, voor de belangen van den kleinen boer. Zoo zijn bijv. het stichten van een lagere landbouwschool in Maas en Waal, het finan cieel steunen van de proefmesterij te Horssen, het deelnemen in het stichtingskapitaal van de vruchtenfabriek, belangrijke feiten uit den laat- sten tijd, waardoor de zwakke, economische grondslag van het kleinbedrijf ten zeerste kan worden versterkt. Van economisch standpunt gezien, hebben deze bedrijfjes eigenlijk niet eens bestaansrecht, omdat op zulk een klein stukje grond eigenlijk geen bestaan voor een gezin is te verdienen. Elke berekening ten spot, bestaan zij echter toch en wel met tienduizenden. Hoe dat mo gelijk is? Deze stoere werkers hechten buitengewoon veel aan een zoo groot mogelijke persoonlijke zelfstandigheid, zoowel in het maatschappelijke als in het economische leven. Daarvoor brengen zij gaarne groote offers van langen en harden arbeid en van sober leven. In die gezonde zucht naar zelfstandigheid, vinden zij middelen om den zwakken economi- schen grondslag van hun bedrijfjes te verster ken, die het groote bedrijfsleven als regel niet kent. Te zijnen huize is op bijna 78-jarigen leeftijd plotseling overleden de heer U. G. Schilthuis, lid van Ged. Staten van Groningen. De thans overledene, die lid Was van den Vrijz. Dem. Bond, werd in 1903 lid van de Prov. Staten van Groningen en in December 1909 lid van Ged. Staten van Groningen. Hij heeft veel gedaan in het belang van de provincie Gronin gen, in het bijzonder voor de electriciteitsvoor- ziening. Hij was Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. De 18-jarige monteur H. E. te Den Haag, heeft zich te verantwoorden gehad ter zake van het veroorzaken van dood door schuld. Bij dagvaarding is hem ten laste gelegd, dat hij als bestuurder van een tractor met aanhang wagen (oplegger), op 8 September jJ. op den Kerkhoflaan een jeugdig wielrijder, genaamd Johannes Hartog, die juist met zijn wagen passeerde, getracht heeft op zijn beurt te passeeren, waarvoor echter op dat oogenblik geen ruimte was, zoodat de jongen door den aanhangwagen werd gegrepen, waarvan een van de wielen hem midden over het lichaam ging. Het slachtoffer overleed na enkele oogen- blikken. Door het O.M. bij de Haagsche Rechtbank waren in deze zaak getuigen gedagvaard. Eeni- ge ooggetuigen verklaarden, dat zoowel de verdachte als het slachtoffer met kalme vaart reden. Er was nog juist ruimte genoeg om langs dien jongen en den stilstaanden auto door te komen met een tractor als door E. bestuurd. Een elfjarige knaap verklaarde als getuige, dat hij gezien heeft, dat het slachtoffer vlak langs het trottoir reed en dat hij met een van de pedalen tegen den trottoirband schuurde. Bij de politie had deze getuige hiervan echter niets verklaard. Insgelijks verklaarde hy thans, dat de jongen, toen de vrachtauto naderde, harder is gaan trappen. Verdachte beweerde dezen jongen in het ge heel niet te hebben gezien. Het O.M., waargenomen door Mr. Blok, be toogde, dat deze verklaring niet juist kon zijn omdat verdachte, toen hij, uit de cabine stap pend tot een van de getuigen heeft gezegd; „Ik was hem toch al voorbij". Deze verdachte heeft het risico op zich genomen om door te rijden daér waar geen voldoende ruimte was en daarin bestaat zijn roekeloos rüden. E. heeft derhalve schuld aan den dood van het slacht offer. Een zware straf is hier gewenscht. Re kening houdend met alle omstandigheden, eischte de officier vier maanden gevangenis straf met intrekking van het rijbewüs voor den tyd van een jaar. Mr. Goldstein concludeerde vrijspraak subs, een lichte straf. Vonnis 22 Januari. Van 1019 Mei tentoonstelling te Amsterdam Ter gelegenheid van het eerste lustrum van het Nederlandsch Instituut van Architecten zal van 10 tot 19 Mei a.s. in het R. A.-I.-gebouw te Amsterdam een Bouwcursus met bouw- en ar chitectuur-tentoonstelling worden gehouden. Dit is de eerste maal, dat een dergelijk bouw- congres in ons land wordt gehouden. Naar het .Handelsblad" verneemt, zullen dezen zomer de F 36 en een F 29 in dienst komen van de K. L. M. Het is de bedoeling van onze luchtverkeersmaatschappij, om de diensten zoo in te richten, dat de groote vier motorige Fokker F. 36 zal worden ingezet op den dienst BerlijnAmsterdamLonden. De eveneens viermotorige eerste F. 22 komt dan op de lün MalmöAmsterdamLonden als Skandinavian Air Express. Twee nieuwe K. L. M.-diensten zullen dezen zomer worden ingelegd: een van Amsterdam op Praag met de Fokker F. 18 en een geheel nieuwe luchtiyn AmsterdamMilaan; op die laatste lün wordt dan de F. 20, welke thans Beriyn—Amsterdam vliegt, ingezet. De „Kwartel" (uitreis) vloog Dinsdag van Jodphur naar Calcutta. De „Havik" (thuisreis) vloog Dinsdag van Cairo naar Athene. Indien U aan verstopping ïydt, aarzelt dan niet te lang met een afvoermiddel te nemen. Maar weest voorzichtig in de keus ervan. Menig afvoermiddel prikkelt de darmen of schaadt de nieren. Daarentegen worden ook door H.H. Doktoren de ISTIZIN-TABLETTEN als een zacht en onschadeiyk afvoermiddel aangeduid. ISTIZIN-TABLETTEN veroorzaken bovendien ook geen kramp. Bij smokkelaars en.politie Meldden wy gisteren, dat door de politie tt Roosendaal een vreemdeling was gearres teerd, die 3700 boekjes sigarettenpapier frau duleus vervoerde, thans vernemen wy, dat den zelfden dag te Oudenbosch en gisteren ook weer te Bosschenhoofd door de despectieve- ïyke gemeentepolitie vreemdelingen telkens Rotterdammers werden aangehouden, die groote hoeveelheden sigarettenpapier vervoer den. Te Oudenbosch ontdekte het stationsperso- neel des avonds, dat een groot pakket onbe heerd in de wachtkamer was achtergebleven, waarom het by den stationschef werd gedepo neerd. Het onderzoek wees uit, dat het pakket een flinke partij sigarettenpapier bevatte. Dies werd de politie met het geval in ken nis gesteld en men kwam overeen net pakket weer in de wachtkamer te deponeeren, onder het waakzaam oog van de verdekt opgestelde politie. Eindelijk, na lang wachten, geviel het, dat, toen de trein voor Rotterdam binnenkwam, twee reizekers haastig binnen stapten, om zich over het pakket te ontfermen. Een hunner nam het op en droeg het naar den trein.doch voor hy de treeplank kon bestijgen, nam de po litie „meneer" by den arm. Er volgde proces verbaal en inbeslagname van het geheimzin nige pakket, dat 2400 boekjes sigarettenpapiei bleek te bevatten. In Bosschenhoofd was het ook by den trein- dat de politie een goede vangst deed. Hier trof zij een man op het perron aan met een koffertje van tameiyken omvang, waarmede de vreemdeling wel wat vreemdsoortig omging. Zijn nieuwsgierigheid niet kunnende bedwingen, informeerde de politieman naar den inhoud van de tasch en om zeker te zijn van hetgeen daarin verborgen was, onderzocht de achter dochtige man zelf het zaakje. Met het resul taat, dat hij het koffertje met den inhoud van 1800 boekjes sigarettenpapier in beslag kon ne men en tegen den heer K., uit Rotterdam, met wien hij nu kennis gemaakt had, proces-ver baal opmaakte. Dinsdagmiddag omstreeks half vyf werd de brandweer te Enschede gewaarschuwd voor een brand in een alleenstaande woning, bewoond door den bouwvakarbeider J. H. Olde W. in de buurtschap Driene (gem. Enschede). Toen de brandweer arriveerde, bleek hetvuur reeds geruimen tyd te woeden, zoodat aan blus- schen niet meer te denken viel. Zoowel de woning als de inboedel ging ver loren. Een geit en een varken konden gered worden, doch eenige konijnen kwamen in de vlammen om. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de 11- jarige zoon, die achteriyk is en alleen thuis was, den brand heeft gesticht. Nadere bespreking van den toestand In verband met den uitslag van de stemming in de organisaties van werknemers in het Vis- scherijbedrijf te IJmuiden, worden heden op nieuw besprekingen gevoerd tusschen het be stuur van de Reedersvereeniging en de hoofd besturen der werknemersorganisaties ten einde den toestand nader te bespreken. In nr. 62 van het zoo nu en dan verschünende boerenkrantje ,Het Kompas", verschenen op 27 Januari 1934, kwam een artikel van opruienden inhoud voor. De Justitie stelde een uitvoerig onderzoek in en tenslotte bleek, dat de blaadjes gewoonlijk werden bezorgd ten huize van den pluimvee houder K de V. te Den lip, gemeente Hpendam, De exemplaren zouden door colporteurs weder om van dit adres worden afgehaald en verder verspreid. De rechtbank veroordeelde den pluimveehou der wegens opruiing tot twee maanden gevan genisstraf met aftrek van een maand voor arrest. De pluimveehouder heeft voor het Amsterdam sche Hof in hooger beroep terecht gestaan. Hu was in hooger beroep gegaan, omdat hy z.i. onschuldig was. Hy hield vol den inhoud van het blad niet te hebben gekend, noch daadwer kelijk aan de verspreiding te hebben meegedaan. Enkele getuigen worden gehoord; zij hebben exemplaren ten huize van verdachte afgehaald. Een dezer getuigen wist te verklaren, dat hy ook eens een nummer van verd. zelf had ge kregen. Verd. sprak dit echter met klem tegen. De procureur-generaal mr. Bauduin meende, dat het vast stond, dat het artikel opruiend was. De vraag is echter, of verd. den inhoud van het artikel kende. Het bewys hiervan is naar spr.'s meening niet geleverd, zoodat vry- spraak zal moeten volgen. Arrest 22 Januari. Week-ends op „De Liebaard" te Baarn Na de by'eenkomsten voor Senioren en Com missarissen, de Paladynen, Kolpings-Lyfwacht en Zangers, komen op 12 en 13 Januari dc too- neelisten aan de beurt. Jan Beerends zal spreken over „Wezen en oor sprong van het tooneelspel"; Kees Spierings be handelt „Modem Leekentooneél"; Toon Ram melt heeft tot onderwerp „Nederlandsch Too- neel of Tooneel in Nederland" en Lou van San ten houdt een causerie over „De praktyk van het tooneelspel in onze Gezellen Vereenigin gen." Op het program staan verder nog: 1920 Januari: Muziek; 2627 Januari: Sport. Dinsdag is afgekondigd Staatsblad 716, wet van 29 December, houdende bekrachtiging van door den gouverneur-generaal van Nederlandsch Tndië op 31 Mei 1934 vastgestelde ordonnantie, tot aanvulling van de Indische tariefwet in ver band met de rubberrestrictie. Tot deze bijzondere middelen behoort vooral het verleenen van wederzijdsche persoonlijke diensten, familiehulp en burenhulp. Juist om deze, in zich zoo gezonde gedachte van per soonlijke zelfstandigheid en persooniyke weder- keerige hulpvaardigheid, acht de heer v. K. deze bevolkingsgroep van zoo buitengewone be teekenis in het maatschappelük leven en moet alles er op gericht worden, ze niet alleen te behouden, doch ook hun bestaan mogehjk te maken. Dan is echter ook absoluut noodzakehjk, dat zü zelf in hun standsorganisaties als den N.C.B., door actieve en vertrouweiyke samenwerking, daartoe meewerken. Thans begaan de kleine boeren de fout, dat zü een eigen organisatie gaan oprichten. Daar door moeten zy immers uittreden uit hun bon den en kunnen ook niet meer van de voordeelen daarvan gebruik maken, terwyi de regeering on- getwüfeld zal weigeren een nieuwe organisatie naast de bestaande te erkennen. Om tot directe resultaten te komen is het noodzakelijk deze actie te voeren binnen de bestaande organi saties. Op de wüze waarop de actie thans ge voerd wordt, komt men wel tot indirecte resul taten, zoo wordt büvoorbeeld de nood, die onder de Maas en Waalsche bevolking heerscht. sterk onder de publieke aandacht gebracht, zoodat pers en regeering zich dat lot gaan aantrek ken en men allerwegen naar middelen zoekt om dien nood te lenigen. Daardoor ook heeft de steun aan de inlandsche tabak meer kans dan voor dien tyd. Voor twee jaar heeft de burgemeester van Rhenen, weldra bijgestaan door verschillende van zyn ambtgenooten, het initiatief ge nomen, de aandacht der regeering te vestigen op de tabakscultuur om langs dien weg de regeering ervan te overtuigen, dat steun aan dit bedrijf niet alleen gemotiveerd maar ook dringend noodig is. Dit is ook voor Maas en Waal van zeer groot belang. De vernieuwing van de tabakscultuur is in twee opzichten van belang en wel op de eerste plaats, omdat zy den verbouwers ieder jaar voor het bewerken van een betrekkelijk klein hoekje grond een voor deze bedryven niet onbeduidend bedrag oplevert. Waar de opbrengst van de tabak in de laatste dertig jaar varieert tus schen ƒ10 en 25 per 100 pond, is het uiter aard moeiiyk te schatten hoeveel men van een hoekje grond kan trekken. Toch kunnen we vrywel voor vaststaand aannemen, dat men by een prijs van ƒ25 per honderd pond voor een gewas van V* bunder 3 a 400 gulden ont vangt. welk geld als gezinsloon beschouwd kan worden, hetgeen er niet weinig toe bydraagt om deze kleine bedryven in stand te houden. Mede door deze actie voor den kleinen boer is het vraagstuk van een mogelijken steun aan de tabakscultuur meer naar voren gebracht. Op de tweede plaats is de teelt van tabak niet van belang ontbloot, omdat het zoo'n mooie teelt is. De cultuur van tabak geeft aan den verbouwer een soort gezonde zelfvoldaanheid. We zien ook dat juist menschen die leven van het verbouwen van tabak, rustige en tevreden menschen zyn. Dit komt voornamelijk, doordat het zien opgroeien van dit gewas een soort sfeer schept van tevredenheid en voldaanheid. De heer van Koeverden hoopte dat deze actie, die in zich verschillende goede dingen heeft, naast verschillende verkeerde, niet zal leiden tot tweedracht in de organisatie en dat de partyen die nu tegenover elkander staan, weer tot eendracht en samenwerking zullen komen. Hy betreurde het met ons, dat elementen als het fascisme van den heer Meijer, de N.S.B. e.a. uit deze actie, deze ontevredenheid munt trachten te slaan, door nog meer ontevreden heid te zaaien, een soort heilstaat voor te spiegelen en zoodoende verschillende goedge- loovende lieden in de val te lokken. Het lot van den kleinen boer is sterker in het centrum der publieke belangstelling komen te staan. Daarom zou het dubbel te betreuren zyn indien de actie zoodanig verkeerd werd geleid, dat niet alleen dit voordeel teloor zou gaan, doch dat ook de mogelükheid van zoo spoedig mogelijk meer en beter te worden ge steund, daardoor ernstig zou worden geschaad!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5