De overeenkomst tusschen Engeland en Ierland D1 DUITSCHLAND EN HET PACT ROME-PARIJS Ontslag aan huwende onderwijzeres EERSTE STAP TOT EEN VERGELIJK HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent - voor Ragout De bijeenkomst in de Opera BEWAPENINGSKWESTIE WEER ACTUEEL „MOEDERLIJK GEVOEL De Vaticaansche administratie Kerkelijk Leven WOENSDAG 9 JANUARI 1935 Politiek conflict Bedelaar in S.A. uniform Proces tegen pasverval- schers De vlootbesprekingen Japan wenscht voortzetting Stond de schim van generaal Von Schleicher achter de schermen? Lawine op St. Bernhard Groot aantal toeristen onder sneeuw bedolven PARIJS, 9 Jan. (V.D.). Men vreest dat een vrij groot aantal toeristen op de St. Bernhard pas door een lawine zijn over vallen en bedolven. Men heeft onder de sneeuw een lijk gevonden en vreest dat nog meer personen zijn gedood. Kleiber een jaar met verlof Mist te New York volkomen gelijkheid willen toestaan De houding der Kleine Entente EERSTE KAMER Was de Kamer een college van vrouwen, het ontwerp had geen schijn van kans" Gehuwde onderwijzeres mag blijven Benesj naar Rome? Nieuwe regeling ingevoerd Smokkelschip in beslag genomen Machinist een Nederlander Filmsterren bedreigd met ontvoering Paraguay's opmarsch in den Chaco INTERNATIONALE BIDWEEK H.H. WIJDINGEN Bevordering van den Kerkdijken Zang Retraite ongehuwde dames Korte berichten DIJKBREUK BIJ CHERIBON Bandjir beschadigt een spoorweg POLIT1E-STOPTEEKENS 1 it jaar is aangevangen, schrijft onze J Londensche correspondent, met eenige verrassingen, en de meest verrassends daarvan is wel deze dat een handelsovereen komst zij het ook van zeer beperkten om vang gesloten is tusschen Groot-Brittannië en den Ierschen Vrijstaat. Wij beweren natuurlijk volstrekt niet dat dit de belangrijkste gebsurtenis in het nieuwe jaar geweest is. Maar zij kwam het meest onver wacht. De pers was volkomen onbekend met het feit dat sinds eenigen tijd reeds onderhan delingen gevoerd waren door Mr. J. H. Tho mas, secretaris voor de Dominions, Mr. Runci- man, minister van Handel, en Mr. Elliot, minis ter van Landbouw, met Mr. J. W. Dulanty, Hooge Commissaris van den Ierschen Vrijstaat te Londen. Het resultaat der besprekingen is geweest dat de Iersche Vrijstaat zich verplicht heeft zijn steenkool uitsluitend uit Groot-Brittannië in te voeren, terwyi laatstgenoemd land meer Vee uit Ierland zal betrekken. Mr. De Valera heeft gezegd: „Het is een za kelijke overeenkomst, gegrond op de wederzijd- Jsche belangen der beide landen." Ofschoon het op 't oogenblik zeker niets meer is dan dat, hoopt men toch aan beide zijden van het Ka naal van St. George dat het de inleiding zal worden tot véél meer tot een algeheele by- 1 egging van het veelzydig geschil tusschen de twee landen. Want ofschoon Engeland, dat na- tuurlyk verreweg de sterkste party is, in ver houding veel geringer nadeelen ondervonden heeft van den on verk wikkelij ken twist, die nu reeds byna drie jaren in verschillende vormen voortduurt, heeft het er toch meer dan genoeg van. Ierland is steeds een der beste afnemers van Engelsche fabrikaten geweest, en in een tijd waarin de overzeesche handel aan dui- zend-en-één belemmeringen onderworpen is, mag zelfs een land van nog geen 3 millicen in woners niet als afnemer veronachtzaamd wor den. In cyfers uitgedrukt is de beteekenis van de gesloten overeenkomst slechts een beperkte. De Vrijstaat zal van Groot-Brittannië jaarlijks ruim 1.000.000 ton kolen meer koopen dan tot nu toe; Engeland zijnerzyds zal ongeveer 150.000 stuks Iersch vee per jaar, vry van invoerrech ten, tot zijn markten toelaten. In beide gevallen bedraagt de waarde van den meerderen uit voer ongeveer 1 millioen. De belas ling, welke Ierland heft op Brit- sche steenkool, en welke 5 shilling per ton bedraagt, zal gehandhaafd blijven. Ofschoon zy uitsluitend op Britsche, en niet op Duitsche en Poolsche steenkool geheven wordt, dient zy niet ter beschermir- van Engelands concur renten, doch uitsluitend om geld in de schat kist te brengen. Van Iersche zyde wordt be weerd dat ook de Engelsche rechten op Iersch vee, welke geheven worden, omdat Engeland zich schadeloos wil stellen voor de niet-betaling der landannuïteiten, zullen voortduren, maar dit is van Britsche zijde nog niet bevestigd. Men verwacht evenwel dat in elk geval binnen niet te langen tyd de rechten op de pro ducten, waarop de overeenkomst betrekking heeft, verlaagd zullen v'orden, voor zoover zy niet geheel ingetrokken zijn. Het feit, dat voor het eerst sinds in 1932 het geschil tusschen Groot-Brittannië en Ierland uitbrak, deze beide landen een overeenkomst gesloten hebben, gegrond op het wederzijdsch belang, is opzichzelf verblydend Maar het zal vooral dan werkelijke beteekenis hebben, wanneer het blykt 't eerste resultaat geweest te zijn van een wederzydschen wensch tot toenadering en verzoening. Of dit het geval is, kan nog moeilijk beoordeeld worden. Zoowel te Londen als te Dublin weigert men iets uit te laten. De geheimhouding of geheimzin nigheid welke gedurende de wekenlange on derhandelingen in acht genomen werd, uterkt nog na. Waaraan zy is toe te schrijven? Wi beweren niet het te weten, maar er zyn toch redenen om aan te nemen dat de Britsche re geering de pers niet in het onwetende gelaten zou hebben omtrent het feit dat zy onderhan delde met den Vrijstaat, indien by die onder handelingen niet 'n veel grooter belang gemoeid was geweest dan 1 millioen pond aan Brit sche steenkool en 1 millioen pond aan Iersch vee. Deze overeenkomst is de eerste stap in de richting van normale betrekkingen tusschen de beide landen, sinds in Maart '32 de „economische oorlog" uitbrak, zy is een kleine stap, maar zou zy gedaan zyn, indien er niet van beide zijden het ernstig voornemen bestond tot een algeheel herstel der betrekkingen te geraken? Het is zeker niet onaannemelyk dat gedurende de onderhandelingen zoo strenge geheimhou ding bewaard werd uit vrees dat openbare dis cussies niet ten goede zouden komen aan de veel grootere belangen, welke op het spel ston den. „Het ïydt niet den minsten twyfel," schrijft de „Daily Telegraph", „dat onze regeering en die van den Ierschen Vrfjstraat het er over eens geworden zyn dat de belangen van beide lan den minstens vergen dat het economische ge- sch'l binnen enger grenzen beperkt wordt, en dat de voor beide partijen voordeel.ge handels betrekkingen van eertyds hersteld worden" Dit nu mag. zoover als het gaat, juist zyn, maar de w'erkelyke verhoud ngen zyn toch anders. De waarheid is dat er tusschen Enge land en Ierland in het geheel geen economisch geschfl bestaat. Er heerscht een politiek geschil, en van Engelsche zijde heeft men gepoogd dit met economische middelen uit te vechten. Ierland moest, om zich te verdedigen, duo even eens tot economische „oorlogsmaatregelen" over gaan. Zoolang deze corlog voortduurt en beide partyen hopen op de overwinning, ns het in bei der „oorlogsbelang" dat zy elkaar zooveel moge- ïyk economische schade toebrengen. Thans, na ruim 214 jaar, komen zy plotseling overeen et- kaar economisch te bevcordeelen. Dit nu :s voor twee ,,cor"ogvoerenden" een zeer vreemde,houding. Zy kan alleen dan aangenomen worden, wanneer bide partyen naar vrede haken. Vergissen wy ons niet zeer, dan is het Ier land dat een vrede of cm te beginnen een verzacht ng van den ,tryd het meest noodlg heeft. Dit spreekt trouwens van zelf. De stryd immers is ong-iyk, en door hem lang vol te houden heeft de Vrystaat. ondanks greote materleele offers, zyn prest'ge zoodanig versterkt dat het over „vrede" kan spreken zon der van zwakheid verdacht te worden. Het Ier- nche invoer-overschot was in de twaalf maanden eindigend met 30 November, ten bedrage van £20.140.0C0, hcoger dan co t. Diie jaren daarvoor "bedroeg het s'echts 13/41.000. De totale uitvoer heeft in 1934 18.361.000, in 1932 £"8.211090 bedragen. De uitvoer van vee in sinds laatstge noemd jaar geha'veerd. Te verliezen dfe Enge'and cp zyn handel me Ierland g leden heeft, zyn in cyfers net veel mint'er zwaar geweest, ma°r betrekke'yk zyn zy veel geringer daar de Br.tsche uitvoer naar den Vrystaat slechts een klein deel bedraagt van den totalen ex. ort, terwijl daarentegen onge veer 94 proc. van den Ierschen uitvoer naar Groot-Brittannië gr.at. Op het oogenblik onderhandelt de Vrijstaat met Duitschland over een handelsovereen komst, waarbij Duitsche steenkool en Iersch vee een belangrijke rol gespeeld hebben. Maar nu met Engeland overeengekomen is dat nage noeg het beeie kwantum steenkool, dat de laatste jaren door Duitschland en Polen inge voerd werd door Groot-Brittannië geleverd zal worden, hebben de besprekingen met Duitsch- **nd haar grondslag, min cf meer verloren. Nu is het zeker een bevreemdend verschijnsel dat Ierland met Enge'and, waarmede het in hevig conflict gewikkeld is, een overeenkomst sluit ten koste van Duitschland, waarmede het in de beste harmonie verkeert of heet te verkeeren. En toch kan juist dft bevreemdende verschynsel de „sleutel" zyn van het geheim der IerschBritsche overeenkomst. Sinds de „economische oorlog" aanving heeft Duitsch land zyn u'tvoer naar Ierland zeer sterk uft- gebreid; het heeft volcp gebru'k gemaakt van de anti-Britsche stemming om zyn markten in den Vrijstaat uit te breiden. Maar het heert hiervoor niets teruggegeven behalve ru en dan beloften. Duitschland en in veel geringer mate ook eenige andere landen nam wel een flink stuk over van den Britschen uitvoer naar Ier land, maar nagenoeg niets van den voormaligen Ierschen uitvoer naar Engeland. Dank zy het conflict tusschen Londen en Dubl n verdiende Duitschland veel meer aan Ierland, maar het betrok zelf niet meer producten uit dit land. Een goed jaar geleden waarschuwde mr. De Valera hiertegen. Hy legde er den nadruk op dat deze tcestand niet kon voortduren. De Iersche handelscyfers bevestigen dit De Vry staat heeft in economfschen zin Engeland ncodig, aangezien continentale landen wèl ver- koopen, maar niet inkoopen willen. Enge land zijnerzyds heeft niet alleen economfscli, maar ook politiek belang er oti. de markten welke het sinds 1932 in den Vrystaat aan Duitsehland en andere landen verloren zeeft, te heroveren. Een eerste beg'n is hiermede ge maakt. Maar de twee strijdende partyen kunnen haar strijdmidde'en niet opgeven wanneer zy niet ernstig voornemens zyn den strijd te staken. En d e is wy herhalen het polf- tiek, en niet economisch. BERLIJN, 8 Jan. (Reuter.) Een man, die gekleed in de uniform van de S.A. in de pro vincie geld ingezameld had voor een liefdadig doel, en dit ten eigen bate had aangewend, is tot vier jaar dwangarbeid veroordeeld. Zooals dit vonnis bewyst, staat er een strenge straf op het onbevoegd dragen van de natio nal" ocialistische uniformen en onderschei ding# eekens voor misdadige doeleinden. BERLIJN, 8 Jan. (DNB.) Heden begint voor den Tweeden Senaat van het Volksgerecht het proces tegen zeven leden van een commu nistische pas-vervalschings-centrale. De organisatie heeft duizenden valsche passen vervaardigd, alsmede andere documenten. Voor het proces zyn 30 getuigen gedagvaard. TOKIO, 8 Jan. De „Nitsji Nttsji" weet van wel ingelichte zyde te melden, dat de Japansche re geering, teneinde na de opzegging van het vlootverdrag een verdragloozen toestand te voorkomen, voorbereidingen zou treffen voor afzonderlyke onderhandelingen met elk der mogendheden, die het vlootverdrag geteekend hebben. Wat de nieuwe plaats der conferentie betreft, acht de Japansche regeering een neutrale plaats het meest geschikt, zooals byvoorbeeld Parys. Al wil Japan ook 't initiatief niet ne men, toch zal het Parys als de meest geschik te plaats aanbevelen, wanneer zyn meening gevraagd wordt. De Engelsche ambassadeur, Sir Francis Lind- ley heeft heden een bezoek gebracht aan den Japanschen onderminister van buitenlandsche zaken, Sjigemitsoe, met wien hy den politieken toestand in Oost-Azië besprak. Ook de vlootkwestie werd terloops behandeld. Sjigemitsoe verklaarde, dat Japan in deze aan gelegenheid geenerlei concessies kan doen. Wan neer de kwestie der rcchtsgelykheid opgehel derd is, zal Japan met de andere staten er toe bydragen een overeenstemming tot stand te brengen over de afzonderlyke technische pro blemen. Inzake de mogelykheid van een betrekken van andere mogendheden by de vlootbesprekingen, gelijk dit in den geest van het Fransche voor stel ligt, wierp Sjigemitsoe tegen, dat dit de onderhandelingen slechts zou bemoeilyken. De .Daily Telegraph" meldt uit Beriyn, dat na de volksstemming in het Saargebied een onderzoek zal worden geopend in verband met den moord op generaal Von Schleicher en zyn vrouw op 30 Juni j.l. Vernomen wordt, dat twee generaals van de ryksweer begin Juli zoowel aan Hitier als Goe- ring een bezoek hebben gebracht en hebben medegedeeld, dat de moord op een hunner col lega's niet met stilzwygen kan worden voorby- gegaan. De generaals verlangden, dat er een onder zoek zou worden ingesteld door een bevoegde rechtbank, waarop Hitier hun dringend ver zocht zou hebben in het belang van het land niet aan te dringen op 't houden van een der- gelyk onderzoek, alvorens het Saarplebisciet plaats heeft gehad. Beide generaals gingen hiermede accoord. Het bericht, dat een onderzoek zal worden In gesteld, is in legerkringen met zeer groote te vredenheid ontvangen. Vele goede Duitsche pa triotten beschouwen het als een schandaal, dat een Pruisisch generaal, zelfs indien hy aan een samenzwering tegen den staat zou hebben deelgenomen, wat nimmer is bewezen, op staanden voet wordt doodgeschoten, te za- men met zyn vrouw, zonder dat uit leidende officierskringen hiertegen wordt geprotesteerd. Ook de Berlijnsche correspondent van de „Times" weet te berichten, dat de geheimzin nige byeenkomst van de nationaal-socialisti- sche leiders, die de vorige week in de opera te Beriyn plaats vond, voornameiyk ten doel had de ryksweer voldoening te schenken met be trekking tot den dood van generaal Von Schlei cher, die, zooals men weet, op 30 Juni 1934 op n LI J last van de Duitsche ryksregeering werd dood- I e Londen ZOU men UUllSCniana geschoten. Het is belangwekkend, dat in de byeenkomst in de opera, waartoe Goering het initiatief nam, de ryksweer buitengewoon talrijk was vertegenwoordigd. Vernomen wordt, dat generaal Goering In deze byeenkomst aan de verzamelde ryksweer- machten volledige satisfactie heeft gegeven met betrekking tot de zaak-Von Schleicher. Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. H. Ghemmens, bisschop van Roermond complimenteert oud-minister mr. P. J. Reymer bij diens installatie als burgemeester van Roermond. Links: Mgr. Dr. G. A. H. Bauduin BERLIJN, 9 Jan. (Reuter). Dr. Kleiber, die vorige maand na Dr. Furtwaengler zijn ontslag als leider van de Berlijnsche Staatsopera heeft ingediend, heeft bericht ontvangen, dat de regeering zijn ontslag niet aanvaardt. Hij krijgt een jaar verlof zonder uitkee- ring van salaris op voorwaarde dat hij de drie reeds aangekondigde concerten leidt. NEW YORK, 9 Jan. (Reuter). Dertien Oceaan- booten, waaronder het groote Britsche ss. „Em press of Britain", konden door den dikken mist niet vertrekken. Om dezelfde reden is er gisteren van New York geen enkel vliegtuig vertrokken. LONDEN, 9 Jan. In Britsche kringen ge looft men algemeen dat in verband met de on- derteekening der Fransch-Italiaansche accoor- den te Rome en de uitnoodiging aan een groot aantal staten om toe te treden, nog in den loop van deze maand of in het begin van Februari een voorbespreking kan worden tegemoet ge zien van vertegenwoordigers van Italië, Oosten- ryk, Duitschland, Hongarye, Tsjecho-Slowakye en Joego-Slavië over de aanvulling van het Fransch-Italiaansche non-interventiepact. Volgens de „Giornale dTtalia aldus seint Reuter uit Rome is de toetreding van Hon garye, de staten der Kleine Entente en Polen zeker. Ten aanzien van een eventueele mede werking van Duitschland schryft het blad: „De samenwerking met Duitschland te Ge- nève strandde op 't vraagstuk der ontwapening. Intusschen blyft echter de Italiaansche nota van 3 Januari 1934 volkomen actueel, pc ze nota stelde een verzoeningsformule voor, waarin re kening werd gehouden met de eischen van Duitschland en met de noodzakeiykheid, om geleideiyk over te gaan tot demobilisatie van de bewapeningen der andere landen". Het „Petit Journal" verneemt van de hoog ste financieels autoriteit in Italië, dat Italië geenszins de uitgifte van een leening in Frank rijk overweegt. PARIJS, 9 Jan. (V.D.) Naar aanleiding van het gisteren te Rome gepubliceerde officieele overzicht van het resultaat der Fransch-Itali aansche overeenstemming krijgen de bladen den indruk, dat de eerste actie, die binnen het ka der van de nieuwe vriendschap moet worden gevoerd, de ontwapeningskwestie betreft. De „Matin" weet uit Londen te melden, dat men aldaar een internationale overeenkomst mogeiyk acht op de basis van controle van den wapenhandel; instelling van een permanente ontwapenings-commissie; controle op de pro- ff DEN HAAG, 8 Januari 1935. Evenals de Tweede Kamer heeft ook de Eerste Kamer in een zuiver-rechtsch linksche stemming haar goedkeuring ge hecht aan de wijziging van de Lager On derwijswet, waardoor in deze wet het ont slag van de onderwijzeres die in het hu welijk treedt, imperatief zal zijn voorge schreven. De Senaat heeft met het ontwerp nog een avondvergadering van eenige uren zoek ge bracht. Wat de zes Eerste Kamerleden, die het woord voerden, betoogden, liep intusschen zoo parallel met wat de Tweede Kamer vóór en tegen dit voorstel had aangevoerd, dat MI NISTER MARCHANT de zaak in een kwar tiertje afdeed, zyn partijgenooten en ook de liberalen heeft hy niet meegekregen, omdat de wet tengevolge van de verwerping van het amendement-Bakker—Nort geen beperkten tydsduur en een duideiyk crisiskarakter heeft. Dat hy als Vryzinnig-Democraat met dezen maatregel gekomen is, was niet zoo verwon- derlyk, aldus de Minister, als sommigen het voorstelden. Want zyn party had b.v. maat regelen tegen cumulatie gevraagd en dit wè.s zoo'n maatregel terwijl het aantal ver woede feministen in de party tegenwoordig heusch met een lantaarntje te zoeken is. De sociaal-democrate mevrouw POTHUISSMIT had dit laatste thema trachten uit te buiten. Dit voorstel was eenvoudig een kwestie van machtsmisbruik van de mannen, zoo klaagde zy. Was de Eerste Kamer een college van vrou wen, het zcu geen schyn van kans hebben. Mi nister Marchant antwoordde daar echter te recht op, dat onder de vrouwen een nog veel grootere meerderheid voor ingrypen tegen het werkzaam zijn van de gehuwde vrouw by het onderwys te constateeren valt dan onder de mannen. Verdedigd is het ontwerp door de Katho lieken DE JONG en NIVARD. Voorat de laat ste was zeer aardig op dreef in zyn bestrijding van de oudbakken argumenten van den soci aal-democraat Ossendorp. Hy construeerde een frappante tegenspraak tusschen de klacht van dezen senator over de beperking van de vry- heid van de onderwyzeres, om zelf by haar huweiyk te beslissen, of zy al of niet in dienst zal biyven, en het standpunt, dat de sociaal democraten ten aanzien van de persoonlyke vrijheid Innemen op andere punten b. v. nog onlangs by den vaccinedwang, waarby zy met bezwaren van anderen geen rekening wil den houden, en ook by hun aandrang om maat regelen ter beperking van byverdiensten van ambtenaren, waar zy de beslissing van wat voor het gezin noodzakeiyk is, wèl aan den ambtenaar ontnemen willen. De heer Nivard ontzenuwde ook mevrouw Pothuis' argument, dat de gehuwde onder wyzeres vanwege haar moederbjk gevoel een veel beter leerkracht zyn zou dan haar ongehuwde collega, met de vaststelling, dat b. v. te Rotterdam niet minder dan 65 pCt. der gehuwde onderwyzeressen geen kinde ren heeft! Beide Katholieke afgevaardigden hebben nog eens hun spyt betuigd, dat de Minister zich in de Tweede Kamer verzet heeft tegen het amendementSuring, om ook de reeds ge huwde onderwyzeres te ontslaan. Minister Mar chant stelde daar zyn oude argument tegen over, dat het voor hem onmogeiyk zyn zou, om uit te maken, wie van die gehuwden al of niet kostwinster is. Namens vryzinnig democraten en liberalen spraken respectievehjk Prof. v. EMBDEN en Mr. SMEENGE, Een drietal onteigeningsont werpen ten be hoeve van het Amsterdam-Rynkanaal werd van de agenda afgevoerd wegens ziekte van Mi nister Kalff. De Minister van Waterstaat is ïydende aan griep. ductie en het gebruik van chemische produc ten in geval van oorlog en publicatie van alle leger- en vlootbegrootingen der groote mogend heden. PRAAG, 9 Jan. (Reuter) Naar aanleiding van de totstandkoming van het Fransch-Itali aansche accoord schrijft het „Prager Tageblatt" o.a., dat het pact den weg voor een groot economisch verbond zal moeten effenen. De Kleine Entente is voornemens, dit plan met alle energie te steunen en Tsjecho-Slowakye zal hierby de rol van avantgarde moeten ver vullen. Het is derhalve zeer waarschynhjk, dat dr. Benesj spoedig naar Rome zal gaan. Onze Rom. correspondent meldt ons: De gouverneur der Vaticaansche Stad heeft, daartoe gemachtigd door een pauselyk wets- decreet van 24 Dec. 1.1., een nieuwe indeeling vastgesteld van de bureaux der verschillende administratieve diensten der Vaticaansche Stad, welke met Jan. 1935 in werking is getreden. De administratieve diensten van het Gou- vernatoraat zyn nu ingedeeld in 4 Algemeene Directies en 2 Centrale Bureaux. De Algemeene Directies zyn: 1. Secretarie; 2. Monumenten en Musea; 3. Economische Diensten; 4. Tech nische diensten. De Centrale Bureaux zyn: 1. Bureau voor rechtszaken; 2. Algemeene boek houding. Deze beide bureaux staan direct on der het Governatcraat. De directeuren der vier genoemde admini stratieve diensten zyn Comm. Beccari, prof. Bart. Nogaro, Comm. L. Castelli en ing. graaf Franco Ratti, die zitting hebben in den Cen- tralen Raad van de Vaticaansche Stad, waar van de leider van het juridische bureau als secretaris fungeert. Tegelijk heeft de Paus de Commissie voor Publieke Werken opgeheven en in plaats daar van een „Consulta Tecnica" of Technischen Ad viesraad ingesteld, die wordt voorgezeten door Mgr. G. Malchiodi en waarvan leden zijn ing. L. Castelli, ing. G. Momo, ing. Bern. Nogara en graaf Franco Ratti. Deze administratieve regeling houdt verband met de beëindiging van de periode van aanleg en nieuwbouw in de Vaticaansche Stad. STOCKHOLM 9 Jan. (Reuter). Op het schip „Mila" is beslag gelegd op 58.000 Liter gesmok- kelden alcohol. Ofschoon de Nederlandsche vlag van het schip woei, behoort het vaartuig waar- schynlyk aan Estlanders of aan Duitschers toe. Alleen een zekere W., de eerste machinist, is een Nederlander. De geheele bemanning bestaande uit 15 leden is gearresteerd. HOLLYWOOD, 9 Jan. (Reuter). De wo ning van Mariene Dietrich in het Westen van Los Angeles en van Colleen Moore in Beverly Hills wordt door een speciale poli tiemacht bewaakt, nadat de filmsterren vorige week per telefoon met ontvoeringen of andere gewelddadigheden waren be dreigd. Bovendien wordt Colleen Moore's „pop penhuis" dat byna voltooid is en 500.000 dollar kost, met vernieling bedreigd. ASUNCION, 8 Jan. (V.D.) Officieus wordt medegedeeld, dat gisteren de Paraguayaner. hun opmarsch hebben voortgezet in den sector van Pilcomayo in de richting van Villa Monies. De president van Paraguay heeft tegenover een persvertegenwoordiger den wensch naar on- middeliyken en definitieven vrede, welke by de regeering van Paraguay bestaat, bevestigd. Pater W. Kea S. J., Directeur van het Bureau van het Apostolaat des Gebeds, schryft ons: Nood leert bidden. Onze nood is groot, wy moeten dus veel bidden. Maar ons gebed voor eigen stoffeiyk welzyn wordt veel eerder door God verhoord, als we niet slechts bidden voor onze stoffelijke belan gen, doch voor de groote geesteiyke belangen der geheele Christenheid. Zulk een groot gedeeltelyk Christusbelang is de terugkeer van alle menschen, Christenen en niet-Christenen, tot den waren schaapstal van Christus, de Katholieke Kerk. Tot dit cioel is de Internationale Bidweek van 18 tot 25 Ja nuari ingesteld. Alle goede katholieken van Nederland moeten meedoen! Gebedsformulieren zyn tegen gerin ge vergoeding verkrygbaar by het Bestelhuis van het Apostolaat des Gebeds, Hertogstraat 47, Nijmegen. Een pracht-actie voor onze Jeugdbonden, Pro- paganda-clubs en Leeken-apostolaten! De volgende H.H. Wydingen zyn toegediend door Z. H. Exc. Mgr. dr. P. Amigo, Bissrhop van Southwark (Londen), in de kapel van het Groot-Seminarie der Afrik. Missiën (van Ca- dier en Keer) te Hastings (Engeland). Tonsuur aan de eerw. heeren J. Coolen (Mierlo-Hout), P. Cruts (Rothem-Meerssen), J. Giesen (Schaesberg), A. van Hout en W. van Hout (St. Michielsgestel), C. Hulsen (Ny- megen), A. Juyn (Rotterdam), M. Keinhorsi (Den Haag), J. Mc. Cann (Middlesbrough). A. Suykerbuyk (Utrecht), Th. Venhovens <Swal- men), H. Versteegen (Maastricht) en J. Visser (Den Haag). Ostiariaat en Lectoraat aan de eerw. heeren G. Hombergen (Nijmegen), S. Kerckhoffs (Heer), F. Pas (Nymegen), C. Potters (Roosen daal), G. v. Ree (Ulft). Subdiakonaat aan den eerw. heer A Konings (Posterholt). Priesterwyding aan de eerw. heeren H. v. Gastel (Heer), R. v. Goe'.hem (Roosendaal) L. de Kok (Zijndrecht), J. Mays (Maastricht), H. Smeele (Den Haag), H. Somers (Amsterdam) en G. v. d. Weyöen (Eindhoven). Het hoofdbestuur der Nederlandsche Sint Gregoriusvereeniging heeft benoemd tot leden der examencommissie der cursussen van boven staand comité voor 1934-1935: den weleerw. heer dr. Louis Kat, voorzitter; drs. J. Bank, directeur v. h. zangkoor der kerk van het H. Hart; den heer H. Bauer Sc. Mus. Laur., directeur der cursussen van het Centrale Comité; den heer L. Scholte, organist-directeur v. d. St. Hubertus- kapel der St. Josephsgezellenvereeniging te Amsterdam. Het Centrale Comité zal by de sluiting der loopende cursussen zijn eerste lustrum herden ken. Dit jaar voor de eerste maal zullen de sub-comité's in IJmuiden, Koog a. d Zaan en Vinkeveen hun leerlingen aan de examens der Ned. St. Gregoriusvereeniging doen deelnemen. De cursussen te IJmuiden staan onder leiding van den heer van Kaam, die te Koog a. d. Zaan onder den heer N. Hooyschuur en die te Vinkeveen onder den heer W. van Vliet, alle oud-leerlingen van de cursussen van het Cen trale Comité. Van 12 Februari avond tot 15 Februari middag zal er in het Sint Alfonsus-Retraitnehuis te Amersfoort een retraite zyn voor ongehuwde dames middenstand. Die verlangen er aan deel te nemen, gelieven zich aan te melden by den ZeerEerw. Pater Di recteur, Retraitenhuis, Amersfoort. Een aardbeving heeft het dorp Goendogan by Erdek (Turkije) byna geheel verwoest. Tal rijke slachtoffers worden in het district Mar mora gemeld. De bekende Russische Poolvlieger Wodopja- now is voornemens op 15 of 16 Februari te star ten voor zyn vlucht naar Kaap Sewemy. De heen en terugvlucht zal gaan over een afstand van 27.000 KM. De vlieger is voornemens den afstand in 160 vlieguren af te leggen. Zoo mo gelijk zal hy verder gaan naar het Wrangel- eiland. De minister van Onderwys heeft den Grand Prix voor litteratuur van 1935 toegekend aan de dichteres Casimire Illakowicz, volgens uit spraak van de jury op grond van de oorspron kelijkheid van haar lyrisch werk en den rijk dom harer motieven. Het aantal personen, dat te Gross-Almerode door vleesch vergiftigd is, is gestegen tot dertig. Wederom moesten tien personen naar het ziekenhuis te Kassei worden overgebracht. Naar vernomen wordt zal generaal De Bono, nJnister van koloniën, binnenkort aftreden en de nieuwe functie aanvaarden van gouverneur van Erytrea en Italiaansch Somaliland. De bekende Zweedsche ontdekkingsreiziger Sven Hedin heeft een uitnoodiging aangenomen om met de nieuwe Duitsche zeppelin deel te ne men aan een onderzoekingstocht in de binnen landen van Brazilië. TEGAL, 8 Jan. (Aneta) Tien KM. ten Oos ten van Cheribon had ten gevolge van bandjirs een dykbreuk aan de Kali Kantji plaats, over een lengte van 80 meter. Hierdoor zyn 2C me ter van de aardenbaan van den spoorweg weg geslagen. De herstelling kon echter zoo vlug plaats vinden dat de vertraging der treinen tot een minimum ken worden beperkt. Indien de regens aanhouden, moet voor een herhaling worden gevreesd. 1 T r Voor verkeer, dat den agent van achteren nadert. Voorverkeer, dat den agent van voren en achteren nadert.. Voor verkeer, dat den agent van veren nadert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9