Kijf dag 11 "JamicAOpening. Woninginhic^ting „Eigen Haakd" Een druk jaar voor Schiphol Rede van Buerckel KLEINE HOUTSTRAAT 2 - TELEFOON 15775 RECORD-BEZOEK Strenge vorst in Roemenië DONDERDAG 10 JANUARI 1935 Stijgend passagiers vervoer Felle aanval op de Marxisten Dagelijkscheluchtdienst Pari j s-Madr id De Nazi's in Oostenrijk Ontploffing in vracht auto MacDonald wenscht Flandin geluk Naar disconto-verlaging in Frankrijk? Het probleem der werk- looze jeugd Ijsbergen" op de spoor rails Het Saarplebisciet «s Beleefd noodigen wij U uit tot een bezoek aan onze TOONKAMERS. Zonder eenige verplichting toonen wij U steeds het NIEUWSTE, wat op 't gebied van WONINGINRICHTING wordt gebracht MEUBELEN VAN EIGEN HAARD ZIJN GOEDE MEUBELEN Als de nieuwe Rijksweg gereed zal zijnkan Schiphol uit Den Haag vandaan in veertig minuten worden bereikt Luchtdiensten Nieuwe machines Sleepvlucht Uitbreiding landingsterrein Verbetering toegangswegen ,,Men behoeft niet bang te zijn voor concentratie-kampen en een Kulturkampf zal niet uitbreken" Zware stormen op de Zwarte Zee 34 graden vorst in Polen Met het resultaat der onder handelingen te Rome Verlenging van den leerplicht 17 personen zwaar gewond 1034 stemgerechtigden hebben reeds gestemd AMERIKA EN HET HOF VAN INT. JUSTITIE UIT DEN OMTREK Overdracht teeltvergunning FRANSCHE EN ENGELSCHE BLADEN IN BESLAG GENOMEN BEVERWIJK BLOEMEND AAL HALFWEG HEEMSTEDE SANTPOORT DAMMEN HAARL. R.K. DAMBOND De clubcompetitie le klas St. Bavo IOns Genoegen I Ons Genoegen IT.E.P. I ft Aan het jaarverslag van de luchthaven van Amsterdam: „Schiphol" over 1934 ontlee- nen wij het volgende: Omvatte het passagiersvervoer op alle lucht lijnen in 1932 18420 personen, in 1933 steeg het aantal vervoerde passagiers tot niet minder dan 30640, en in het afgeloopen jaar verder tot ca. 50.000. Van 1932 op 1933 derhalve een toe neming van ruim 66 pCt. en van 1933 op 1934 van ruim 61 pCt. In 1932, 1933 en 1934 waren onder de genoemde cijfers resp. 5525, 8743 en 14300 transito-pasagiers begrepen (grafiek I). Het aantal passagiers op de binnenlandsche lijnen eveneens begrepen in het genoem de totaal-cijfer bedroeg in het afgeloopen jaar 13125. In 1932 beliep het goederenverkeer 1.007.000 K. G., terwijl dit getal in 1933 steeg tot 1.337.000 K. G.; in 1934 onderging dit cijfer ten gevolge van de verder gaande contingen- teering en de vermindering van goudtranspor ten, een daling, n.l. tot 1.031.000 K.G. Het postvervoer begrepen onder deze goe- derencijfers vertoonde in de genoemde ja ren een regelmatige toeneming. Omvatte het in 1932: 128.600 K. G. in 1933 bedroeg het 130.400 K.G., terwijl in het afgeloopen jaar de hoeveelheid steeg tot 156.000 K.G. (zie grafiek II). In 1932 kwam circa een vijfde en in elk der jaren 1933 en 1934 ongeveer een vierde ge deelte van dit totale postvervoer op rekening van de Indië-HJn. Evenals vorige jaren werden ook dit jaar alle luchtdiensten op West- en Centraal-Europa door de K. L. M. onderhouden in samenwerking met een vijftal buitenlandsche maatschappij en t. w. de „Deutsche Luft Hansa" de „Air Prance", de Zweedsche „Aerotransport", de Tsjechische Luchtverkeersmaatschappij „O. L. S." en de Belgische Maatschappij de „Sabe na". Het aantal luchtdiensten onderging in 1934 aanmerkelijke uitbreiding. In den zomer be droeg het aantal 31 (21). Meer dan zestig vliegtuigen waren in het zomerseizoen van dit jaar op Schiphol in de dagelijksche diensten. Het aantal der vertrokken en aangekomen ver keersvliegtuigen op Schiphol bedroeg in 1934: 12.750 (9.145). Op 31 Mei opende de K. L. M. een nieuwe verbinding, n.l. van Amsterdam naar Huil en Liverpool. De eerste resultaten dezer lijn kun nen bevredigend heeten. In het genoemde aantal luchtverbindingen zijn begrepen de door de K. L. M. onderhouden binnenlandsche luchtdiensten, t. w. twee op Vlissingen, welke het geheele jaar door werden onderhouden en twee op Groningen, twee op Twente en twee op Eindhoven, welke alleen werden onderhouden in den zomer. Evenals in het vorige jaar wierpen ook in 1934 katapult-watervliegtuigen van de s. s. „Europa" en „Bremen" eenige malen boven Schiphol post uit. In den voorzomer stelde de K. L. M. de Fok ker P XX, „Zilvermeeuw" in dienst op de luchtverbinding Londen-Amsterdam-Berlijn. De P XXXVI. eveneens een product van de Fokkerfabrieken te Amsterdam en bestemd voor de K. L. M., werd op 22 Juni op Schiphol ingevlogen, terwijl de voor de Zweedsche Mij. „Aerotransport" bestemde Fokker P XXII. den dag vóór Kerstmis den luchtdoop onderging. De Nederlandsche Vliegtuigenfabriek „Fok ker" ondernam 300 (277) proef- en afieverings- vluchten. De op Schiphol gevestigde luchtverkeersmaat- schappijen in hoofdzaak de K. L. M. voer den 2600 (1082) les- en proefvluchten uit. Militaire vliegtuigen maakten 4400 (3215) vluchten. In het afgeloopen jaar bezochten 270 (385) sport- en toeristvliegtuigen Schiphol. Op 15 Augustus opende de Nationale Lucht- vaartschool haar vierden cursus ter opleiding voor verkeersvlieger met 15 leerlingen van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. 30 (10) leerlingen van de N. L. S. behaalden oo Schiphol het vliegbewijs A. De N. L. S. voer de 4025 (2158) lesvluchten uit. De Amsterdamsche Aeroclub hield op Zater dag 15 September een goed geslaagden propa- gandamiddag met vliegdemonstraties. Het aan tal leden dezer club steeg dit jaar aanzienlijk nl. van 120 tot 160. boven Amsterdam en omgeving, hetwelk van 1932 op 1933 was toegenomen van 5511 tot 6210, steeg in 1934 tot ruim 9500. Het aantal rondvluchten bedroeg 1310 (812). In het Staatsblad van 4 Mei werd afgekon digd de wet betreffende de onteigening van perceelen voor de vergróoting van het lucht vaartterrein. Na toevoeging van de te onteige nen grondstukken aan het bestaande terrein, zullen de afmetingen van het landingsterrein van 800 x 800 M. worden gebracht op 1200 M. x 1500 M. en de oppervlakte ervan derhalve toenemen van 64 tot 180 H. A. Daarnaast is een terrein van 30 H. A. bestemd voor en ge deeltelijk reeds ingenomen door bebouwing. Vermoedelijk zal in het voorjaar van 1935 met de uitbreiding kunnen worden begonnen. De aan de Z. W.-grens van het landingster rein aangebrachte natrium-grensverlichting van Philips werd op 19 Juli voor het eerst ontsto ken. Het ligt in het voornemen, deze verlich ting, bij het slagen der proef, eerlang langs het geheele terrein te doen aanbrengen. De Luchtvaartdienst deed twee z. g. „merk- bakens" plaatsen op de N. O.-koerslijn van het radiobaken. Het eerste merkbaken, dat het vóórsignaal geeft aan een volgens de koers- Ijjn naderend vliegtuig, staat op circa 5 K. M. van Schiphol: het tweede merkbaken staat op 600 M. van den rand van het landingsterrein. De merkbakens zijn nog niet officieel in be drijf. Ten einde de van den grond af të verleenén hulp bij het binnenloodsen van verkeersvlieg tuigen bii slecht zicht zoo doeltreffend moge lijk te doen zijn, verhuisde de afdeeling radio- peildienst van den Luchtvaartdienst naar de zelfde verdieping van den Verkeerstoren waar de gemeentelijke Verkeersdienst is gevestigd. De werkzaamheden aan den voor de Amster damsche Luchthaven zoo belangrijken weg Am- sterdam-Schiphol-Den Haag, hadden in het af geloopen jaar verderen voortgang. De aarden baan tusschen ceintuurspoorweg en Ringvaart kwam gereed, terwijl de bouw van de brug over de Ringvaart reeds ver gevorderd is. De aarden baan van het ruim 13 K.M. lan ge gedeelte tusschen Ringvaart en Venneper dwarsweg benevens vijf viaducten over de dwarswegen in dit traject, kwamen in het laat ste stadium van uitvoering. Vermoedelijk zal het gedeelte Amsterdam Schiphol op het eind van 1935 voor het verkeer worden opengesteld en het gedeelte Schiphol— Sassenheim op het eind van 1937. Schiphol zal dan in ca. 40 minuten van Den Haag uit bereik baar zijn. Ten behoeve van den weg Haarlem't Gooi werd het bij de luchthaven aan de Ringvaart gelegen oude fort Schiphol afgebroken. Met den bouw van de brug. welke ter plaatse moet komen, werd aan het einde van het afgeloo pen jaar aangevangen. De doorgang onder de spoorbaan van dezen weg bij Amstel veen evenals het nieuwe tracé Amstelveen Ouderkerk bevindt zich in gevorderden staat van uitvoering, zoodat de directe wegverbinding' van Schiphol met het Gooi ook vorm begint aan te nemen. De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven de aantallen van 1933 aan. Op 12 Maart werd op Schiphol de eerste Ne derlandsche sleepvlucht met goed gevolg uit gevoerd. Het Tiger Moth-vliegtuig der Natio nale Luchtvaartschool, bestuurd door Sluyter, sleepte het door Van Nijenhoff bestuurde Gru- nau-baby-zweefvliegtuig de lucht in. Daarna zijn nog eenige goed geslaagde zweefvluchten op de zelfde wijze uitgevoerd. Op 2 April werd het zweefvliegtuig „De Adelaar" door de lucht naar Hilversum gesleept. De Jeugdluchtvaartclubs in Nederland organi seerden op 7 April op Schiphol een propaganda- dag, waaraan 700 jeugdige leden deelnamen. Het jaar 1933 bracht ongeveer 30.00C belang stellenden meer naar Schiphol dan 1932; het afgeloopen jaar weder 80.000 meer dan 1933 Het aantal bezoekers bedroeg in 1932, 1933 en 1934 res. 119.482. 150.261 en 247.000. In laatst genoemd cijfer is een aantal van 36.700 begre pen, hetwelk op 21 November, den Uiverdag, Schiphol tegen betaling bezocht. Een dergelijk aantal bezoekers op één dag werd tot dusver te Schiphol nimmer bereikt. Aan rondleidingen op Schiphol voor de be zichtiging van hangars en vliegtuigen van na bij namen 125.000 (78.500) bezoekers deel. Het aantal deelnemers aan een rondvlucht Vervolgens besprak Buerckel den status quo als derde oplossing naast de Fransche stelling, dat een wilsuiting voldoende is om lid te wor den van een andere natie en de Duitsche, vol gens welke de innerlijke samenhang met de geërfde nationaliteit beslist. Zonder uitzonde ring hebben de Duitsche partijen van het Saar- gebied steeds weer verklaard: Wij zijn niets anders dan Duitsch. Toen echter kwam in Duitschland de groote binnenlandsche politieke omwenteling. Het officieele Marxisme zegt nu: partij tegen volk en verraad te plegen jegens de eigen volksgevoelens. Het vaderland der Marxisten ligt nergens en overal, al naar de kansen van het Marxisme staan. Wanneer het Saarstatuut geen status quo als oplossing zou bieden zouden de Marxisten voor Frankrijk stemmen. De status quo blijft dus een onoprechte zaak, daar hij gelegenheid biedt den zin der stemming te versluieren. Voor een separatistische beweging om bin- nenlandsch-politieke redenen is volgens de be palingen van het verdrag van Versailles geen plaats. De begunstiging van een zoodanige be weging moet worden opgevat als een geste te gen Duitschland. In dit verband richt spr. een ernstig woord tot Frankrijk, waarmede Duitsch land een verzoening wil. Evenals Duitschland weigert een separatistische beweging in Frank rijk te begunstigen, moet er dringend om ver zocht worden, dat ook de Franschen zich ont houden van een dergelijke inmenging in bin- nenlandsch-politfeke Duitsche aangelegenheden. Hiema wendde spr. zich rechtstreeks tot de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers en zette uiteen, dat, wat men hem had willen aanwrijven betreffende zijn plannen inzake concentratiekampen onjuist was. Spr. is een vijand van concentratiekampen. In zijn gouw bevinden deze zich niet. Problemen lost men er niet mee op. Voorts sprak hij de bewering te gen, dat na 13 Januari in Duitschland een Kulturkampf zou uitbreken. Spr. besloot zijn rede met de woorden: Op den historischen 13den Januari zal het dap pere Saarvolk de wereldgeschiedenis den triomf aanbieden van het Duitsche karakter. Het Saar volk marcheert. BOEKAREST, 9 Jan. In geheel Roemenië heerscht een steeds toenemende vorst, gepaard gaande met krachtigen storm. Uit verschillende streken komen berichten over het optreden van groote troepen wolven. Op de Donau drijven groote Ijsschotsen, die het scheepvaartverkeer stremmen. De Roemeen- sche scheepvaartmaatschappijen hebben aange kondigd. dat zü hun diensten zullen stopzetten. Wat de Zwarte Zee betreft komen berichten binnen over zware stormen, die ook daar de scheepvaart zeer bemoeilijken. Uit Constanza wordt gemeld, dat verscheidene stoomschepen aan den ingang van de haven met de golven worstelen, zonder er in te kunnen slagen de haven binnen te loopen. In de haven van Constanza zijn ook enkele verminkte SOS- seinen opgevangen, zonder dat kon worden vast gesteld, van welk schip zij afkomstig waren. Langs de Roemeensche kust van de Zwarte Zee zijn de wrakstukken van verschillende zeil schepen aangespoeld. Het aantal dooden is niet bekend. De voor Polen ongewone, felle koude van de laatste dagen heeft zich ook vandaag doen gelden. In het gebied rond Wilna en in de ga- bieden langs de Oostelijke grenzen werden tem peraturen waargenomen van 31 tot 34 gr. vorst. In een dorp in de nabijheid van de Oostgrens kwam 's morgens een voertuig aan, waarop men den voerman en zijn dochter doodgevroren aan trof. In Warschau moesten in den loop van gisteren rond 700 personen gebruik maken van de dien sten van het station voor eerste hulp wegens bevroren ledematen. Op 18 punten in de stao zijn aan werkloozen gratis voorraden steenkool verstrekt. Verder zijn heden twee veldkeukens aan het werk gesteld, welke gratis warme soep verstrekten. Ten slotte zijn op verschillends punten der stad cokeskachels opgesteld, waar de voorbijgangers zich kunnen warmen. KAISERSLAUTERN, 9 Jan. De Saargevol- machtigde van Hitier, gouwleider Buerckel, heeft heden alhier, zooals elders reeds kort gemeld, voor de vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandsche pers een redevoering uitgesproken onder het motto: De weg naar de overeenstemming. Spr. ving aan met vastte stellen, dat de Saarkwestie in buitenlandsch politiek opzicht geen conflictskwestie, maar een zuivere liquidatiekwestie vormt. Van overwin naars en overwonnenen zal geen sprake kun nen zijn. Wanneer men afziet van internatiO' nale overwegingen, is de Saarkwestie een zui- ver-Duitsche aangelegenheid, die door Duit- schers onderling faordt opgelost. In dit opzicht kan men zeggen, dat het verdrag van Versailles een Duitsch volksgedeelte voor het taxeeren van zijn Duitsche karakter-kwaliteit voor de historie heeft gedaagd. MADRID, 9 Jan. (Reuter) In Mei zal een dagelijksche luchtdienst op Parijs worden ge opend, welke in een lang gevoelde behoefte voorziet. Voor dezen dienst zullen twee-moto- rige Douglas-machines worden gebezigd, en de reisduur, die per trein nog 26 uur bedraagt, zal thans gereduceerd worden tot vier uur, zoodat zakenlieden, die naar Parijs gaan, nog den zelfden dag hier terug kunnen zijn. WEENEN, 9 Jan. (Reuter). Het „Linzer Volksblatt" signaleert een reorganisatie van de Oostenrij ksche nationaal-socialisten. De S.S. wordt opnieuw gegroepeerd en een „regiment des doods", genaamd Planetta, de naam van den moordenaar van Dollfuss, wordt opgericht. PARIJS, 9 Jan. Minister-president Flandin heeft heden van MacDonald een gelukwcnsch- telegram ontvangen, dat als volgt luidt: Mijn warmste persoonlijke gelukwenschen voor datgene, waarvan ik hoop. dat het een sa menwerking voor den Europeeschen vreoe zal zijn. Minister-president Flandin heeft daarop als volgt geantwoord: Ik dank u voor uw telegram. Ik hoop als gij, dat een nieuw tijdperk van vrede en samen- Werking in Europa met het nieuwe jaar een aanvang neemt. Ik verheug mij met u spoedig bijeen te komen en verzoek u de verzekering te willen aanvaarden van mijn vriendschappelijke gevoelens. PARIJS, 9 Jan. (V. D.) In financieele krin gen te Parijs verwacht men, dat op zeer kor ten termijn het disconto van de Bank van Frankrijk, dat momenteel 2 lA pet. bedraagt,ver laagd zal worden. Het voornemen tot deze ver laging wordt in verband gebracht met de plan nen tot wijziging van de financieele structuur en tot vergemakkelijking van het verleenen van credieten op korten termijn ter bevordering van handel en industrie, welke plannen, naar men verwacht, onder leiding van den nieuwen gou verneur van de Bank van Frankrijk spoedig verwezenlijkt zullen worden. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 9 Jan.: De regeeringscommissie, welke zich bezig houdt met het vraagstuk van de werklooze jeugd, heeft besloten een voorstel in te dienen voor een verlenging van den leerplicht van 14 tot 16 jaar, in dien zin, dat een speciaal onder wijs met een professioneel karakter verplicht zal zijn voor werkloozen van 14 tot 16 jaar. Leerprogram en lesrooster zullen geregeld wor den naar gelang de streek en de industrie, welke er bestaan. De leergang zou 3 of 4 uren en 4 of 5 dagen per week in beslag nemen. M BERLIJN, 9 Jan. (Reuter) Op de spoorlijn, die van Koningsbergen langs den oever van de Oostzee voert, heeft zich het merkwaardige feit voorgedaan, dat het spoorwegverkeer ernstig is belemmerd door het bevriezen van de water deeltjes, die uit de zee opwaaien, waardoor zich op de rails ware ijsbergen hebben gevormd. Een trein vond een dergelijken berg van wel zeven meter hoogte op zijn weg, zoodat een hulptrein moest worden gerequireerd alvorens de reis kon worden voortgezet. NEW-YORK, 9 Jan. Te Hudsonville in Mi chigan is in een vrachtauto, die geladen was met vloeibare verfstoffen, brand ontstaan. Een groot aantal nieuwsgierigen was om den bran denden auto saamgestroomd, toen plotseling *n verschrikkelijke ontploffing ontstond, tenge volge waarvan een groot gedeelte der toeschou wers een stroom brandende verf over zich heen kreeg. Zeventien personen bekwamen zware verwondingen. Verschillende hunner verkeeren in levensgevaar. SAARBRÜCKEN, 9 Jan. Sedert Maandag hebben reeds 1034 personen hun stem uitge bracht. 480 personen bevinden zich in zieken huizen, 194 in de gevangenis, terwijl 360 perso nen tot speciale dienstvakken behooren bijv. bij de politie. In het geheel kwamen ongeveer 2200 personen in aanmerking voor deze vóórstem ming, doch daarbij waren niet gerekend de on geveer 500 zieken. Men krijgt den indruk, dat de belangstelling bij deze lieden niet zoo groot is. WASHINGTON, 9 Jan. (Reuter) De Senaats commissie voor Buitenlandsche Zaken heeft een resolutie aangenomen, waarin zij onder zekere voorwaarden goedkeurt dat de Vereenigde Sta ten tot het Hof van Int. Justitie zouden toetre den. Het 'crisisbureau L.T.B. verzoekt dengenen, die teeltbewijzen wenschen, zich in verbinding te stellen met vorigen gebruiker, of hij het teelt- bewijs wil overdoen. Is dit niet het geval, dan moet men zich met den eigenaar in verbinding stellen, welke redenen hiervoor aanleiding zijn geweest. BERLIJN, 9 Jan. (Reuter). De meeste Fran sche en Engelsche bladen zijn vandaag in be slag genomen, waarschijnlijk wegens hun re> portage over de Saar. Maria-vereeniging Dinsdagavond werd in het K.S.A.-gebouw de jaarvergadering van bo vengenoemde vereeniging gehouden. De presidente, mevr. Tromp-Betram opende de vergadering met den Chr. groet, heette al len welkom en wenschte nog een Zalig Nieuw jaar. Zij had de opkomst voor deze jaarverga dering wel grooter verwacht, maar was toch dankbaar dat de Maria-vereeniging dit jaar niet achteruitgegaan was. Twee trouwe dona trices waren aan de vereeniging door den dood ontvallen. Een gezamenlijk gebed voor haar zielerust werd gestort. De jaarverslagen van de secretaresse en de penningmeesteresse werden goedgekeurd. Hiema volgde het verslag der algemeene ver gadering te Amsterdam door mej. Rosenhart. Vervolgens had een kleine huldiging plaats. Mevr. Burgers wenschte mevr. Tromp-Betram van harte geluk omdat zij tien jaar als presi dente de vergaderingen leidde. Als blijk van waardeering bood zij een prachtig schilderij aan. Zeer onder den indruk dankte mevr. Tromp allen en zij hoopte haar functie met Gods hulp nog vele jaren te mogen blijven ver vullen. Voor het retraitefonds werden uitgeloot mej. Baltus en mej. Scheerman. Hierna vond de bestuursverkiezing plaats wegens bedanken van mej. v. d. Colk. Er wa ren geen candidaten gesteld, zoodat het be stuur als candidaten aangewezen had mej. Konijn en mej. Rosenhart. Met algemeene stemmen werd mej. Rosenhart gekozen. Na een declamatie van den heer F. van de Weterings, getiteld „Elias* vlucht", welke op de aanwezigen een diepen indruk maakte, Werd medegedeeld, dat het jaarfeest gehouden wordt op 7 Februari. Medewerking zullen verleenen de St. Josephsgezellen, die zullen opvoeren „De onuitstaanbare". Hiema volgde rondvraag en sluiting. Hontverkoop Verdwijnende bosschen doch vooral de slechte financieele uitkomsten der Gladiolencultuur van de laatste paar jaren zijn oorzaak dat op de houtverkoopingen voor het rijshout ongelooflijk hooge prijzen betaald worden. Deze week was de besomming voor 89 parken 1100. Burgerlijke Stand Geboren: M. J. Bie- mond d. Ondertrouwd: E. van der Zwaan en H. M. Lindeman; R. P. Kuipers en A. M. Costeris; J. F. Lindeman en G. Spinder. Getrouwd: H. Chr. Hart en S. Langendonk; H. van 't Hof en W. Schoorl; G. Hamans en M. G. van der Horst; M. de Lee en J. Bos. Overleden: F. A. Smit Kleine, 61 j., over leden te Haarlem; F. Jansen, 46 j., echtgenoote J. Dingerdis; overleden te Haarlem; J. M. U. Brutel de la Rivière, 73 j., wed. van Th. A. Sannes. Felix Timmermans in 't Jeugdhuis. De bekende schrijver Felix Timmermans uit Lier (België) zal op Donderdag 17 Januari in 't Jeugdhuis optreden. Halfwegsche Wielerbaan Naar wij verna men bestonden er plannen tot verbetering van de Wielerbaan vóór het komende wielerseizoen. In verband met deze geruchten hebben wij ons gewend tot den heer C. A. Bakker alhier, bestuurslid van de Halfwegsche Wielerbaan, die ons het bovenstaande bevestigde en ons ter zake eenige nadere inlichtingen verstrekte. In de eerste plaats zullen de bochten belang rijk worden verbeterd, doordat de houten latten van de baan dichter bij elkaar worden gelegd. Hierdoor zal de baan sneller worden. Voorts zal de balustrade worden verhoogd en geheel dicht gemaakt, terwijl tenslotte het aantal zitplaatsen zal worden uitgebreid. Met de uitvoering van bovengenoemde werken is reeds een aanvang gemaakt en deze zullen in zoodanig tempo wor den voortgezet, dat een en ander in gereedheid is gebracht vóór de openingswedstrijden van dit seizoen, welke, naar ons werd medegedeeld, zul len plaats hebben op Zondag 24 Maart as. Autobotsing op den Haarlemmerweg Dins dagavond omstreeks half acht heeft op den Haarlemmerweg ter hoogte van de IJsbaan al- baan alhier wederom een autobotsing plaats ge had. In de richting Halfweg reed een motorrijwiel, dat werd achterop gereden door een vrachtauto. Teneinde te passeeren haalde de bestuurder van den vrachtauto iets naar links uit. Op dat oogenblik naderde uit de richting Halfweg een luxe auto, welke eveneens werd achterop gere den door' een anderen luxe auto, waarin vier personen waren gezeten. Laatstgenoemde auto kwam in botsing met den vrachtwagen, tenge volge waarvan de luxe auto van voren en aan de linkerzijde zeer ernstig werd beschadigd, ter wijl de vrachtwagen slechts geringe schade op liep. Persoonlijke ongelukken deden zich bij dit ongeval niet voor. Dammen Vrijdagmiddag zal de bekende Heemsteedsche dammer L. Kleen voor de werk loozen een simultaan-séance geven. Vermoede lijk zullen een 30-tal werkloozen aan deze simul taan-séance deelnemen. Het comité verzocht ons te melden, dat zij voor deze simultaan gaarne eenige prijsjes ontving. Winkeliers e.a., die hiervoor iets in natura af willen staan, melden dit even aan het adres Landzichtlaan 32. St. Michaël jubileert. Het is een van deze dagen 25 jaar geleden, dat er in den R.K. Volks bond stemmen opgingen tot het stichten van een harmoniecorps. De heer Th. Tellings z.g., een uitstekend muziekkenner, wist met eenige andere leden het bestuur van den R. K. Volksbond te be wegen, den wensch van velen te bevredigen en onder leiding van den heer Tellings kwam St. Michaël, als amusements-onderdeel van den R. K. Volksbond. Naast de muzikale ontwikkeling van velen, die in den loop der jaren eerst onder den heer Tellings en later onder leiding van den heer H. W. Hofmeester, die thans nog de leiding heeft, deel uitmaakten van het corps, heeft St. Michaël zeer veel bijgedragen aan de opluis tering van verschillende feestelijke gelegen heden. Vele serenades heeft het corps gebracht bij jubilea e.a., maar het was vooral St. Micb^ëi, die bij meer kerkelijke gelegenheden en Katho lieke demonstraties op de bres stond om der gelijke gelegenheden op te luiste ren in den afgeloopen zomer is het jubileum meer muzikaal gevierd door een uitstekend geslaagd concours. Zondag a.s. zal het jubileum meer in in- tiemen kring gevierd worden. Zooals gebruikelijk bij dergelijke gelegen heden zal de feestdag kerkelijk worden inge zet met een H. Mis om 9 uur in de St. Bavo- kerk aan den Heerenweg, waaronder alge meene H. Communie. Hierna een gemeen schappelijk ontbijt in het R. K. Vereenigings- gebouw. Des middags van 34 uur zal het bestuur recipieeren, eveneens in het R. K. Vereeni- gingsgebouw. Des avonds om 8 uur precies zal de veree niging aan hare donateurs en kunstlievende leden een concert aanbieden. Aan dezen avond zullen ook medewerken de R. K. Tooneelver- eeniglng „Door Eendracht Sterk", Heemstede en de „Elsenerusband" uit Haarlem. „St. Michaël", directeur H. W. Hofmeester, zal voor de pauze uitvoeren: 1. Avec Les Etendards, Marsch, J. Furgeot; 2. Riënzi Ouverture, Wagner; 3a. Aubade Prin- tamère, Michel Krein; 3b. La Chanson de ma Mie, A. Corbin; 3a en b solo voor klarinet, uit te voeren door de heer P. v. d. Raadt, met pianobegeleiding van den heer H. W. Hof meester; 4. Palmes et Lauriers, Ouverture. L. Lauglois; 5. Les Patineurs, Valse, G. Witt- mann; 6. Thetis Fantaisie, J. Watelle; 7. The Stars and Strij>es forever, Marsch, Sousa. Na de pauze zal de R. K. Tooneelvereeniging „Door Eendracht Sterk" opvoeren een klucht in 2 bedrijven van Gerard Nielen. De Elsenerusband zal de pauzes aanvullen, terwijl zij ook haar medewerking verleent aan het gezellig samenzijn na afloop der uitvoering. Van 1212.30 is er plaatsbespreken. R. K. Sportvereeniging Zondag 13 Januari viert de R. K. Sportvereeniging „Santpoort" haar 12 jü-jarig bestaansjubileum, in verband met de tijdsomstandigheden slechts op beschei den wijze. De kerkelijke viering heeft plaats in de pa rochiekerk te Driehuis, met om zeven uur een H. Mis voor de overleden leden en om half negen de Hoogmis tot intentie van het geeste lijk en tijdelijk welzijn der vereeniging, met algemeene H. Communie. Hierna is er in het clubgebouw ,,'t Huis te Velsen" feestelijk ontbijt. Des middags wordt op het terrein aan de Kweekerslaan de feestwedstrijd gespeeld tegen Leonidas uit Rotterdam, welke wedstrijd op speciaal verzoek door het bondsbestuur is vast gesteld. Daar Santpoort tegen Leonidas dat onlangs zijn zilveren jubileum herdacht heeft haar beste .spel pleegt te geven, is een gang naar het fraaie Santpoort-terrein alleszins de moeite waard. Des avonds om acht uur wordt in „Zomer- lust" een intieme clubavond belegd voor be stuur en leden. De groote feestavond zal eerst na Paschen worden gehouden. In het gebouw v. d. St. Josephgezellenvereeni- ging „Haarlem 1" aan de Jansstraat kwamen de le tientallen van de vereenigingen TEP en Ontwikkeling tegen elkaar uit. De TEP-ers ble ken zeer goed op dreef te zijn, want eerst na een titanenstrijd gelukte het den Lissenaren op het kantje af de overwinning te behalen. De ge detailleerde uitslag is als volgt: TEP P. HollenbergJac. v. d. Poel H. de ReusA v. Dijk A. BronstingN. v. d. Poel B. v. d. KroftP. C. de Jeu J. v. d. KroftPh. Philipse P KlaverG. v. d. Oetelaar N. Komen—W. v. Velzen C. Koek—A. P. Mooijekind A. Klein—A. Leuven Jac. v. d. Kroft—A Turk 2—0 2—0 2—0 0—2 2—0 0—2 0—2 1—1 0—2 0—2 9-11 Wat niemand ooit had durven denken is thans geschied. Zooals bekend, speelt „Ons Genoegen" voor de eerste maal in de clubcompetitie le klas, en zag haar reeds gespeelde wedstrijden met meer of minder succes bekroond. Dit laat ste nu is vermoedelijk voor „St. Bavo!" de drijf veer geweest om zich tegen O.G. I niet zoo bui tengewoon in te spannen. De Noordwijkerhou- ters dachten er geheel anders over en wisten St. Bavo!" een kostbaar puntje te ontfutselen door gelijk te spelen. Wij kunnen dan ook niet an ders zeggen of „O.G. 7' heeft hier voor een groote verrassing zorg gedragen. Voor „St. Ba vo I" zal dit gebeuren ongetwijfeld een goede les geweest zijn. Het verloop aan de diverse borden was: ST. BAVO 1—ONS GENOEGEN 1 B. H. StevensJ. Schilder J. WarmerdamC. Zuiderduin P. Veen1 Smit J. DraayerW. v. d. Oetelaar J. v. a. ZwanP. de Haas J. StevensJ. Smit J. WeyersC. Borst L. v. d. VoortTh. Janssen A. MastelingC. Bakker F. Broekman—H. v. d. Berg 2—0 0—2 0—2 0—2 1—1 2—0 0—2 2—0 2—0 1—1 10—10 Deze ontmoeting zal Maandag 14 Jan. aan staande plaats hebben in het R. K- vereeni- gingsgebouw te Noordwijkerhout» Aanvang 8 uur. Belangstellenden zijn welkom.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 11