Saarbrücken, de sphinx Interview met Hitler's gevolmachtigde voor het Saargebied Buerckel Handelsaccoord met België? Kanya plotseling naar Genève Het nieuws van heden ELK HUIS BERGT EEN GEHEIM Perzië en Irak Vrijdag Stokvisch Mands j oekwo's oliemonopolie HITLER WIL GEEN VER DEELING DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN- voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DONDERDAG ÏO JANUARI 1935 Ochtendblad öogenschijnlijk een rustige stad, in werkelijkheid een oord van opgekropte spanning Men berekent en gist Perzische minister overhandigt te Genève memorandum inzake grensincident De Plebiscietcommissie, thans hoogste au toriteit in het Saargebied. Van links naar rechts Henry (Zwitserland), Wambaugh (Amerika), Rodte (Ziceden) en /ie Jongh lNederland Het Weer VEERKAMP (geen filialen) Nieuwe verklaring van Japan Mandsjoekwo is te duur Bij het incident in het gebouw van het Duitsche Front zijn zeven personen gearresteerd Aanklacht tegen Otto Wels Pirro, (links) de leider van het Deutsche Front" in het Saargebied Subcommissies zullen de onopge loste kwesties onderzoeken Een verklaring van de delegaties Italiaansche regeering wenscht, dat Hongarije zoo spoedig moge lijk tot het pact van Rome toetreedt Joego-Slavisch conflict op den achtergrond Amokmaker doodt zeven menschen Oostenrijksche troepen naar Beiersche grens Vrees voor Nazi-invallen in ver band met Saarplebisciet Engelsche kabinet bijeen NIEUWE HAAfiLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19137 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen specialen verslaggever) SAARBRÜCKEN, Dinsdagavond Geklemd tusschen de steile, don- ker-beboschte wanden der heuvels rondom ligt aan de smalle, bochtige Saar de meest besproken stad van dit oogenblik: Saarbrücken. Een mooie, welvarende stad voor het oog, met drukke winkelstraten, le vendig verkeer. Een plaats met grootstad-allures, maar nog juist provinciaal genoeg, om er rustig te kunnen leven zonder al te hevige emoties. Het oude montere Saarbrücken is echter zich zelf niet meer. De stad draagt een masker. Zij verbergt een geheim, voor zich en voor anderen, voor de geheele wereld. Zij draagt dit geheim in angstvallige besloten heid en achter onbewogen uiterlijk voert zij een zwaren zelfstrijd. Straks zal zij zich uitspreken op dag en da tum,. die over haar lot gaan beslis sen: Zondag den 1 3en Januari. En een wereld in spanning blikt op naar de Saar-Sphinx, speurt en gist het geheim. Reeds in het 3e klas-compartiment van den trein, die ons door den wit-besneeuwden Eifel over den Moezel in het Saardal voerde, begint de onzekerheid. Wij reizen met Saarlandsche mannen, vrouwen en kinderen. Twee vrouwen spreken: een arbeidersvrouw uit Völklingen, de vrouw van een ontslagen Landjager. Zij spre ken over den 13en, zij spreken van haar plicht: zij zullen stemmen vóór Duitschland. Eén man valt haar bij, de ander echter kijkt met don keren blik uit het venster en zwijgt. Een bruin- oogig meisje wijst naar buiten, naar de rivier, die bruisend en kolkend haar weg trekt langs de heuvels: „Deutsch ist die Saar" lacht ze, „Als ik groot ben wordt ik soldaat, soldaat van Hitier," zegt een kleine blonde jongen en zijn moeder lacht trots. Wij loopen door Saarbrücken. Groote hel dere winkelzaken, magazijnen en warenhuizen in de Bahnhofstrasse. Op de drukke verkeers punten voetgangershekjes, precies als op het Koningsplein te Amsterdam. Dwars over de straten zijn draden gespannen met duizenden lampjes, die 'savonds branden: feestilluminatie. In smalle, soms stijl oploopende zijstraten oude huizen met diepe vensternissen en af bladderende muren, door den tijd gekleurd met een wonder coloriet. Niets wijst er, oppervlak kig beschouwd, op de groote gebeurtenis, die met het uur nadert. Men ziet de menschen aan, men luistert. Maar zij praten weinig en gaan snel huns weegs. Dan, langzamerhand, onderscheidt men dé tails, teekenen van een strijd, die van de straat is gebannen, maar vocrtwoedt achter de muren en vensters der huizen. Hitler-foto's, Hitler- lectuur in de boekwinkels, lectuur ook over het Saarland, de Saarkwestie, in ongedachte ver scheidenheid. Vlaggedoek wordt aangeboden: zwart-wit-rood en hakenkruizen, illuminatie en versierselen voor vergaderzalen. Op een aanplakzuil helkleurige biljetten. Van t Duitsche Front; een Saarlander, die met for- schen stoot zwaar beslagen deuren opent, waar achter lichtend een hakenkruis straalt. Het bijschrift luidt: Zu Deutschland! Een man, die een oude vrouw in de armen valt, terwijl aan hun voeten de Fransche grenspaal gebroken ligt; een sentimenteele prent, die 't onderschrift draagt „Deutsche Mutter, heim zu dir." Daar naast plakt het Status-quo-front één biljet, drie mannen hand in hand, staande in het Saargebied met den rug naar Duitschland. Op de hoeken der straten leunen kranten- verkoopers. De meesten met bladen van het Duitsche Front, enkele met „die Freiheit", met de „Volksstimme," de „Saarpost." Zij staan er zwijgend te wachten en staren somber voor zich uit. Veertig kranten verschijnen er in het Saar gebied en in bijna al die bladen komt om de zooveel alinea's het woord „Lüge" voor. Het orgaan der Kath. Status Quo-groep, de Saarpost, heeft in de Victoriastrasse een anti- Hitler-étalage ingericht, waarin alles is ver gaard aan brochures, boeken, foto-materiaal, dat tegen Hitier dienstig kan zijn. Voorbijgangers blijven er staan en zien naar binnen. Dan gaan zij verder, zwijgend, zonder een woord, een ge baar van instemming of afkeuring. In een zijstraat, de stille Bleickstrasse, groept men samen, meest kinderen, op een afstand en kele volwassenen. Hollandsche commando's weerklinken er. Helmen blinken, blauwe uni formen richten zich in 't gelid. Geweren en hak ken klikken. De wacht voor de kazerne der Ma riniers is afgelost; in de leege straat staat weer de eenzame post, geweer aan den voet. De toe schouwers zijn verdwenen. Aan den linkeroever der Saar in het moderne regeeringsgebouw zetelt de Volkenbondscom missie. Hier hangt üe eenige vlag, die nog in gansch Saarbrücken is toegelaten: de Volken- bondsvlag. Maar zij heeft zich tientallen malen om den stok geslagen en is dan ook nog slechts een zwarte vlek. Rechts tegenover het groote gebouw in de wijdsche „Anlage" langs de Saar verheft zich het gedenkteeken voor de 20.000 Saarlanders, die in den wereldoorlog sneuvel den. Als men uit de regeeringsbureaux naar buiten ziet vangt de blik onwillekeurig het blinken van het ijzeren kruis met de vergulde cijfers 1914—1918. Dit is Saarbrücken van gisteren en heden en van de luttele dagen, die nog van den 1 3 en scheiden en die aan den kop der bladen trouw worden afgeteld nog zes, nog vijf, nog vier dagen. Öogenschijnlijk een rustige stad met rustige men schen, een mooie gemoedelijke stad, waar men het goed heeft. In werke lijkheid een oord van opgekropte spanning en verbeten zwijgen, waar elk huis en ieder mensch zijn ge heim verbergt. En de wereld staart op deze Sphinx aan de Saar, zij gist en be rekent, zij wenscht en zij denkt, maar zij zal pas weten na den 1 3en. GENEVE, 9 Jan. (Reuter). De te Genève aangekomen Perzische minister van buiten landsche zaken heeft hej Volkenbondssecreta riaat een memorandum overhandigd betreffen de het grensconflict met Irak, waarin het Per zische standpunt wordt uiteengezet. i Perzië erkent hierin de grenzen, waar Irak aanspraak op maakt niet. Deze grens is in 1914 onder druk van den kant van Rusland en En geland vastgelegd en door Perzië nooit gerati ficeerd. Perzië beroept er zich op, dat het met Turkije over een onder gelijke omstandigheden vastgelegde grens in 1932 tot een overeenkomst is gekomen, waarin een nieuwe regeling wordt vastgelegd. Hierom wenscht Perzië, dat ook de grens met Irak opnieuw vastgelegd zal worden. Aangezien het koninkrijk Irak daarop niet wil ingaan heeft Perzië, gelijk ook van Perzische zijde bevestigd wordt, bepaalde maatregelen in het grensgebied genomen, die een nieuwe regeling moeten voorbereiden. Irak heeft daar op reeds voor eenige weken een beroep gedaan op den Volkenbond. De op 11 Januari bijeenkomende volkenbonds raad zal zich met deze aangelegenheid bezig houden. Verwachting: zwakke wind uit Oostelijke richtingen, betrokken tot half bewolkt, H weinig of geen sneeuw, lichte tot matige vorst. Verdere vooruitzichten: weinig verande- nns- Nog steeds Rozenboomsteeg 10, Tel. 45608, A'dam FIJNE LENG EN RONDV1SCH Prima blanke geweekte Stokvisch. In rollen c.a. 1 pond. Levering door 't geh tand. Te A'dam bezorg, a. hols TOKIO, 9 Jan. Het Japansche departement van buitenlandsche zaken verklaart in verband met den aanval van den Amerikaanschen se nator King betreffende verdragschending door Japan, dat Mandsjoekwo een zelfstandigen staat vormt en zich dientengevolge niet gebonden acht aan het negenmogendhedenpact. Betref fende de instelling van een olifemoiiopolie heeft een uitwisseling van nota's plaats gevonden en de laatste Japansche antwoorden worden bin nenkort verzonden. Inzake de versterking van de Zuidzee-eilanden, die Japan bestuurt als mandataris van den Volkenbond, verklaart het departement van buitenlandsche zaken, dat over deze aangele genheid de mandaats-commissie moet beslissen. Japan verwacht echter van den kant van den Volkenbond geen berispingen in dit opzicht. De Japansche minister van Financiën, Taka- hasji, heetf tijdens een kabinetszitting o.m. uit eengezet, dat de financieele lasten van Japan in Mandsjoekwo de uiterste grens bereikt hebben. Zij bedroegen voor de regeering alleen 80 mil- lioen yen en bereikten inclusief de particuliere kapitaalbeleggingen 140 millioen yen. Takahasji eischte een grondige verlaging van de Japansche beleggingen in Mandsjoekwo en verklaarde, dat alle verdere particuliere beleg gingen onder toezicht gesteld worden van het ministerie van financiën. WARSCHAU, 9 Jan. De „Kurjer Czerwony" publiceert een interview met den gevolmachtig de van Hitier voor het Saargebied. Buerckel verklaarde den vertegenwoordiger van het blad, dat Hitler in geen geval zou toestemmen in een verdeeling van het Saargebied. Wanneer aldus Buerckel de voorstanders van den status quo meer dan 50 pCt. van het aantal uitgebrachte stemmen verwerven, zullen wij ons niet verzetten tegen de onafhankelijkheid van het Saarhekken, maar met dezelfde kracht eischen wij een aansluiting van het Saargebied bij Duitschland, wanneer een meerderheid zich daarvoor uitspreekt. Voorts verklaarde Buerckel dat Hitier geen redevoering zal uitspreken, be stemd voor de bewoners van het Saargebied, daar hij geen pressie wil uitoefenen op de kie zers. Buerckel beëindigde zijn verklaringen met uiting te geven aan de absolute zekerheid, dte men gevoelt betreffende de overwinning van de voorstanders van inlijving van het Saargebied bij Duitschland, Buerckel heeft vanaag te Kaiserslautarn voor de vertegenwoordigers der binnen- en buiten landsche pers een rede gehouden, waarin hij betoogde, dat de Saarkwestie een zuiver Duit sche aangelegenheid is, die niet op het gebied der buitenlandsche politiek thuis behoort, daar zij uitsluitend Duitschers betreft. De rede be vatte scherpe aanvallen op de tegenstanders van den terugkeer van het Saargebied naar Duitschland. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 9 dezer: Na de laatste vergadering van de delegaties van Nederland en van de Belgisch-Luxemburg- sche Unie op het departement van Buiten landsche Zaken te Brussel, heeft dr. E. F. Pos- thurna ons over de indrukken van de Neder- landsche delegatie het volgende verklaard: Het is weer te vroeg om van resultaten te spreken. Wij hebben van weerskanten de wenschen uiteengezet, welke wij graag zou den zien ingewilligd. Subcommissies zullen deze wenschen bestudeeren. Er werden drie subcommissies ingesteld, een voor de steen kool, een voor de nijverheid en een voor den landbouw. De subcommissie voor de landbouwkwes- ties zal Woensdag en Donderdag van de volgende week in Den Haag bijeen komen. De subcommissie voor de nijverheid ver gadert te Brussel op Vrijdag 18 en Zater dag 19 Januari. Ook de subcommissie voox de steenkool zal te Brussel vergaderen. De onderhandelingen zullen dan op 25 Januari as. te Den Haag worden voortgezet. Ook de heer Hespel van de Belgische dele gatie legde er ons den nadruk op, dat er nog niet van resultaten kan worden gesproken. De gedane voorstellen moeten eerst van weerszij den rustig worden bestudeerd in het licht van de statistieken en van de meegedeelde ervarin gen. Op de bijeenkomst voor de landbouwregeling te Den Haag zal België vertegenwoordigd wor den door den heer van Orshoven, kabinetchef van den minister van Landbouw, die nog deze week voor onderhandelingen in Denemarken verbleef, en den heer Hespel. Om 8 uur hedenavond is namens de leiders der delegaties, de heeren Suetens en Lamping een verklaring afgelegd, welke luidt als volgt: Zooals de regeeringen voor het openen der onderhandelingen overeengekomen waren, heeft men heden de besprekingen gestaakt, die op 7 Januari met Nederland aangeknoopt werden om het accoord betreffende de con tingen teeringen, dat op 1 Februari vervalt, te hernieuwen. Be doelde handelsbesprekingen zullen worden voortgezet te Den Haag op 25 dezer. Tijdens de vergaderingen, die gehouden zijn, hebben de gedelegeerden na een algemeene wis seling van gedachten de respectievelijke possibi lity's hunner landen doen kennen en de kwes ties aangeduid, die nog zullen moeten worden opgelost om het onderteekenen van een nieuw verdrag mogelijk te maken. Er is besloten, dat men subcommissies zal vormen, die er mee zullen worden belast de onopgeloste kwesties te onderzoeken en er de oplossing van voor te bereiden, die zullen wor den onderzocht tijdens de plenaire zittingen die op 25 Januari as. zullen worden gehouden Al schijnen de te regelen kwesties van moei lijken aard toch koesteren beide delegaties de beste hoop tot een accoord te geraken, waardoor de belangen van elke partij gevrijwaard zullen worden. Omtrent den inval in het gebouw van het Duitsche Front wordt nog gemeld, dat onmid dellijk na het incident de chef der Saar-politie, Hennessy, en de commandant der gemeentelijke politie zich naar de plaats van het gebeurde begeven hebben om het onderzoek te leiden en zich door ooggetuigen te laten inlichten. Zeven personen zijn gearresteerd. Volgens D.N.B. hebben communisten in den nacht op Woensdag nabij Türstenhausen over meer dan 100 M. de telefoonleidingen doorge sneden. Volgens mededeelingen van Fransche zijde zijn alle berichten over z.g. Fransche militaire maatregelen aan de Lotharingsch-Saarland- sche grens onjuist. Er hebben geen troepencon centraties of andere militaire maatregelen plaats gevonden, veeleer is slechts de Fransche grenspolitie versterkt, teneinde het verkeer over de grens tusschen Lotharingen en het Saarge bied aan een nauwkeuriger controle te onder werpen. Dr. Heinrich Schneider, advocaat te Saar brücken, heeft een aanklacht ingediend wegens oneerlijk beheer tegen het voormalige Rijksdag lid der Duitsche soc. dem. partij, Otto Wels, den gewezen afgevaardigde Franz Vogel en tegen een aantal ingezetenen van Saarbrücken. Vogel en Wels waren trustees van de Konzentration A.G. te Berlijn, in welke maatschappij de voor malige soc. dem. bladen waren ingebracht. De maatschappij bezat oa. aandeelen in de „Volks stimme", die door Wels en Vogel bij notarieele acte aan Schafer, Schmidt en Osterroth zijn verkocht, die op hun beurt weer voor 2000 frank aan aandeelen hebben verkocht aan Max Braun. Het kapitaal van de Konzentration A.G. was toen echter reeds door de nationaal-socialistische regeering in beslag genomen en de advocaat meent, dat Wels en Vogel, die naar het buiten land waren gevlucht, niet het recht hadden bezittingen van de maatschappij te verkoopen. WASHINGTON. 9 Jan. De democratische afgevaardigde Samuel Dickstein, voorzitter der immigratiecommissie, zal een wetsontwerp in dienen, dat tot strekking heeft onverwijld de Amerikaansche nationaliteit te ontnemen aan de ongeveer 5000 Amerikaansche staatsburgers, die zich thans in Duitschland bevinden, om hun stem uit brengen bij het Saarplebisciet. BOEDAPEST, 9 Jan. De minister van buitenlandsche zaken, Kanya, is heden, begeleid door den perschef van het ministerie van Bui tenlandsche Zaken en den staatssecretaris Tahy, naar Genève vertrokken. Voor zijn vertrek verklaarde Kanya, dat de Hongaarsche regeering thans den Volkenbond de resultaten van het in Hongarije ingestelde onderzoek inzake de positie en de behandeling der Kroatische emigranten zal voorleggen. De Hongaarsche regeering is bereid tot onderhan delingen in deze kwestie. Het plotselinge vertrek van den minister van Buitenlandsche Zaken heeft na het afvaardigen van Tibor von Eckhardt naar Genève groot op zien gebaard. In welingelichte kringen neemt men aan, dat dit plotselinge vertrek in verband moet worden gebracht met een desbetreffend verlangen van de Italiaansche regeering. Van Italiaansche zijde zou, naar verluidt, het drin gende verlangen bestaan naar een zoo spoedig mogelijk aanvangen van de onderhandelingen over het toetreden van Hongarije tot de in Rome gesloten noninterventieovereenkomst. Men neemt derhalve aan, dat het oponthoud in Genève van den Hongaarschen minister van Buitenlandsche Zaken uitsluitend zal gewijd zijn aan de onderhandelingen met de vertegenwoor digers der Fransche en Italiaansche regeeringen over de verdere regeling van de Donauproblemen op de basis van de nieuwe overeenkomsten van Rome. Na de in Rome bereikte Italiaansch-Franscho overeenkomst acht men hier een weer te berde brengen van het Hongaarsch-Joego-Slavische conflict voor den Volkenbondsraad niet moge lijk, 8och verwacht veeleer, dat de raad zich zal beperken tot het aanvaarden van het rapport van de Hongaarsche regeering inzake het door haar op verlangen ingestelde onderzoek. NEW-YORK, 9 Jan. (V.D.). In Mount Ver non in Kentucky is een man tijdens familie- oneenigheden in een zoodanige razernij ont stoken, dat hij zijn vrouw, zijn schoonouders, een zwager en een schoonzuster doodde en voorts een tweeden zwager en schoonzuster ver wondde. Daarop sloeg hij op de vlucht en ver moordde op ongeveer 5 K.M. afstand een al daar wonend echtpaar. Gendarmerie en een afdeeling nationale garde, die door den gouver neur ter beschikking was gesteld, achtervolg den den razende en omsingelden hem, waarop de man de hand aan zichzelf sloeg. Gostenrijksche troepen naar Beiersche grens ®dt vrees voor Nazi-invallen in verband met het Saarplebisciet. Hongaarsche minister Von Kanya onverwacht naar Genève vertrokken. In Kentucky heeft een amokmaker zeven men schen gedood. Laval terug te Parijs; onderhond met den En- gelscben zaakgelastigde Campbell en den pre mier Flandin. Nieuwe verklaring van Japan inzake het olie monopolie van Mandsjoekwo. Perzische minister van Buitenlandsche Zaken heeft te Genève een memorandum overhandigd betreffende het grensconflict met Irak. Interview met Hitler's gevolmachtigde voor het Saargebied, BürckeL Ernstige autobotsing nabij Yperen. Vier zwaar gewonden. De onderhandelingen met België worden 25 Ja nuari in Den Haag voortgezet. Luchtschipverbinding met onze Oost; onder zoek naar de mogelijkheden van een luchtree- derij. Contingenteering van ongesmolten dierlijk vet. Overval te Brunssum gefingeerd. Subsidievoorwaarden ten behoeve van de kin deruitzending gewijzigd. Arbeidsconflict b|j „De Sphinx" te Maastricht. Sleepschip na aanvaring op de Waal gezonken. Algemeen indexcijfer der groothandelsprjjzen in December gestegen. In- en uitvoer over December. New Yorksche Beurs: Stemming luier. O Met de eer strijken Het is de gewone gang in het dage- lijksch leven: de een doet het werk en de ander gaat met de eer strij ken. De een getroost zich groote moeite en zorgen om een werk tot stand te brengen en later springt een ander op z'n plaats om den lof van het welslagen in ontvangst te nemen. In moeilijke oogenblikken heeft men een daadkrachtige per soonlijkheid noodig wien het niet om menschelijke erkenning doch om het werk zelf te doen is. Men laat hem ploeteren en het vuile werk doen om hem gemoedereerd op zij te schuiven wanneer het werk gedaan is en een ander een oog op den titel heeft. Zoo gaat het gemeenlijk in het dagelijksche leven en toch moet dit niemand ontmoedigen. Want we wer ken immers niet voor een mensche lijke erkenning of voor een voldoe ning doch voor iets goeds tot stand te brengen ehéén weet alles. Laat dan een ander met de eer strijken! WEENEN, 9 Jan. (Reuter) Vijftig vracht auto's met troepen hebben zich naar de Beiersche grens begeven uit vrees voor in vallen van Nazi's in verband met het ple bisciet in het Saargebied. LONDEN, 9 Jan. Het Engelsche kabinet kwam hedenmorgen voor de eerste maal sedert het Kerstreces weer bijeen, voornamelijk ter be spreking van de buitenlandsche politiek. Het resultaat der besprekingen tusschen Mussolini en Laval te pome werd ter kennis van het kabinet gebracht en ook de ontwapeningskwes tie kwam aan de orde. Stand o pDonderdag 1 uur v.m.: 771.5 Vorige stand: 772.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1