Onderhandelingen met België Laval weer te Parijs New-Yorksche Beurs DE LANDBOUWKWESTIE DONDERDAG 10 JANUARI 1935 a Van beide zijden werden ernstige pogingen gedaanom elkanders standpunt te begrijpen Compensatie en prijs Groot verschil Goad vertrouwen Ernstige autobotsing bij Yperen Vier zwaargewonden Invoer steenkool Onderhoud met Camp bell en Flandin Belgische mijnwerkers in staking Gedurende 24 uur GROOT H AN DELSPRIJZEN Het algemeen indexcijfer in December gestegen R.K. Gemeentepolitiek Leidraad van de R. K. Staatspartij OUD-MINISTER BONGAERTS ZESTIG JAAR Verscheidene autoriteiten toonden hun belangstelling IN- EN UITVOER OVER DECEMBER Een minder juiste handelwijze Geen reden voor een protest bij de Duitsche autoriteiten ONROERENDE GOEDEREN Vermindering der lasten BOERDERIJ AFGEBRAND De bewoners wisten zich te redden MANDOER VERMOORD Wraakneming van een koelie PEDEL R. K. UNIVERSITEIT OVERLEDEN deken dankelman MINISTER COLIJN TERUG DE K XVIII PENSIONNEERING VAN MIJNWERKERS Reactionnaire tendenz houdt aan Opening kalm met iets lagere noteering Slot weinig veranderd Y WISSELKOERSEN AM ERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 9 Januari MARKTNIEUWS FAILLISSEMENTEN Onze correspondenent te Brussel seint d. d. 9 Januari: ons Hedenochtend waren de Nederlandsch-Belgi- sche handelsbesprekingen geheel gewijd aan de landbouwkwestie. Gedurende 3 y, uur heeft de subcommissie, bestaande uit de heeren Hespel (België) en Posthuma (Nederland), onderhan deld. Na afloop was de heer Posthuma zoo welwil lend ons een en ander mede te deelen. Hij ver klaarde, dat de onderhandelaars in deze drie dagen in hoofdzaak elkander de wederzijdsche wenschen ter kennis hadden gebracht. Dit is vanmorgen gedurende 3'A uur geschied voor de landbouwkwesties. Den Belgischen afgevaardigde, den heer Hes- pel en den Luxemburgschen afgevaardigde, den heer Puts, hebben wy kenbaar gemaakt, wat wij willen in een nieuw handelsaccoord met België. Dit wil ik getuigen: Met de grootste wel willendheid stonden de onderhandelaars te genover elkander en van beide zijden heb ben wij gezien, welke ernstige pogingen werden gedaan om het standpunt van den ander goed te begrijpen. Meer mag men van een delegatie niet eischen in het aanvangsstadium van zulke onderhandelingen. Hier te Brussel zal geen definitief werk worden verricht; dat zal slechts in Den Haag kunnen gebeuren tijdens het beslis sende gedeelte van deze handelsbesprekin gen, nadat wij onze regeeringen op de hoogte zullen hebben gesteld. Voor de voortzetting van de besprekingen te Den Haag werden de data 24 en 2ö Januari genoemd. Denkt u, dat de besprekingen tot een goed einde zullen worden gebracht, ook wat de landbouwkwesties betreft? vroe gen wij. Het moet, zeide ons de heer Posthu ma, de omstandigheden noodzaken beide landen er toe, een accoord te sluiten dat beide in redelijke mate voldoening schenkt. Op een andere vraag zeide ons de heer Posthuma dat tot nu toe van de contingentee- ringen van landbouwproducten nog geen sprake is geweest. De heer Hespel, die van Belgische zijde de besprekingen over de landbouwkwesties leidt, zeide ons, dat hU de Nederlandsche experts had gewezen op de landbouwtoestanden in België, die in groote mate verschillen van de toestan den in Nederland. Nederland is een goeden afnemer van onze steenkolen en tal van Belgische industriepro ducten, zeide ons de heer Hespel; het is dus te begrijpen, dat het als landbouwland ook com pensaties eischt wat den invoer in België van van landbouwproducten betreft. Maar toch kunnen wij goede argumenten doen gelden in zake prijzencontröle. Er moet evenals vroeger worden vermeden, dat de Nederlandsche invoer te zeer zou druk ken op de prijzen van onze binnenlandsche markt. Ik meen te mogen zeggen, dat in de sub commissie voor landbouw de Nederlandsche on derhandelaars zich na onze uiteenzetting er rekenschap van geven, dat de prijzen, welke de Belgische boer ontvangt voor zijn producten veel lager zijn, dan aan den landbouwer in Nederland worden betaald. Als een typisch voorbeeld noemde de heer Hespel de prijzen, welke de Nederlandsche boer thans ontvangt voor een kwintaal tarwe. Dit was onlangs nog 12.thans circa 11.50. De Belgische boer echter kan niet meer krij gen dan 40 francs voor een kwintaal tarwe. Voor den oogst van 1933 ontvangt hij dan van regeeringswege de valorisatiepremie, welke 20 francs per kwintaal bedraagt, zoodat hij totaal 60 francs ontvangt. Dat was nauwelijks een derde van den prijs, welke aan den landbouw in Nederland wordt betaald. Daarenboven is het niet zeker, dat de regee ring voor den oogst van 1934 en voor die van dit jaar nog de valorisatiepremie zal willen betalen. Wat geldt voor de tarwe is ook in het alge meen waar voor de prijzen van de meeste land bouwproducten in België. Men kan gerust zeggen, dat in België aan alle boeren niet meer dan drie- of viermaal zoo veel als voor den oorlog voer de producten wordt betaald. In feite zou dit zevenmaal zooveel moeten zijn. In dat opzicht is het belangrijk, dat wij van de Nederlandsche experts te hooren kregen om trent de resultaten van de teeltbeperking in den Nederlandschen landbouw. De heer Hespel prees nog in warme bewoor dingen den geest van breede tegemoetkoming en de heldere juistheid bij de formuleering van haar desiderata, welke hij bij de Nederlandsche delegatie van de landbouwkwestie had ontvan gen. En nu nog veertien dagen bedenktijd voor de YPEREN, 9 Jan. Nabij Yperen zijn vandaag twee autobussen, welke arbeiders naar Frank rijk vervoeren, op elkaar gereden. De schok was bijzonder hevig. Een tiental inzittenden liep kwetsuren op; vier hunner verkeeren in levens gevaar. Vanmiddag heeft te Luik een botsing plaats gehad tusschen een autobus en een tram. Hier bij werden dertien personen gewond. De mate- yjgpfr gebade is beide partijen in het vertrouwen, dat wij in Den Haag tijdens het laatste gedeelte der on derhandelingen tot een bevredigend resultaat zullen komen. Wat te Brussel werd verricht is nuttig en noodzakelijk voorbereidingswerk. Om één uur werd in Taverne Royale vanwege de Belgische regeering aan de 'Nederlandsche delegatie en den Luxemburgschen mede onder handelaar een feestmaaltijd aangeboden en te drie uur is een volledige vergadering van de afgevaardigden der drie landen begonnen. De Nederlandsche delegatie zal nog heden avond terugkeeren naar Den Haag. Intusschen hebben wij van Belgische zijde vernomen, dat het nationale steen- kolenbureau, dat 80 vennootschappij groe peert, heeft besloten de regeering voor te stellen, dat de invoer van steenkool, cokes inbegrepen, wordt terug gebracht van 600.000 ton op 550.000 ton per maand. Deze invoer geschiedt vooral uit N e- d e r I a n d en Duitschland. Voor Nederland zou een vermindering van den invoer met 30.000 ton worden gevraagd. PARIJS, 9 Jan. (Reuter) De Fransche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Laval, is hedenmorgen in gezelschap van den Italiaan- schen gezant weer te Parijs aangekomen. Hij zeide in een gesprek met vertegenwoordigers van de pers, volkomen voldaan uit Rome terug te keeren. „Ik geloof," aldus de minister, „het belang van mijn land en van den vrede te hebben gediend, door de Fransch-Italiaansche vriend schap op duurzame wijze te bezegelen." In den loop van den dag heeft Laval een onderhoud gehad met den Engelschen zaak gelastigde Campbell, met wien hij het resul taat van de onderhandelingen te Rome en zijn as. bezoek aan Londen, dat waarschijnlijk tusschen 20 en 30 Januari zal plaats vinden, besprak. Laval heeft in aansluiting op zijn onderhoud met Campbell een bespreking gehad met den minister-president Flandin, wien hij rapport uitbracht over zijn Romeinsche indrukken. In den loop van den middag heeft Laval voorts een bezoek gebracht aan president Lebrun, wien hij eveneens rapport uitbracht. Het te Ljubljana verschijnende dagblad „Slo- venec" meldt uit St. Moritz, dat de Roemeen- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Titu- lescu, zich in verbinding heeft gesteld met den Tsjecho-Slowaakschen minister van Buiten landsche Zaken, dr. Benesj, en den Joegoslavi- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Jeftitsj, waarna besloten werd Vrijdag a.s. ergens in Slovenië een bespreking te houden over het resultaat van de Fransch-Italiaansche besprekingen te Rome, alvorens men naar Genève zou vertrekken. De bladen blijven zich bezighouden met be sprekingen van de resultaten van Rome. De „TemDS" houdt het toetreden van Duitsch land reeds daarom voor zeer waarschijnlijk, daar de overeenkomst op internationaal gebied nieuwe mogelijkheden opent en Duitschland vooral moet ontkomen aan "de politieke en eco nomische isoleering. Men zal echter niet toe geven, dat Duitschland in de ontwapenings kwestie eenigerlei voorwaarden stelt, want voor waarden moeten eventueel slechts de ondertee kenaars van het verdrag van Versailles stellen. De a.s. besprekingen te Londen, die het logische gevolg zijn van de besprekingen te Rome, zullen Duitschland waarschijnlijk nader over deze kwestie inlichten. Onze Belgische correspondent seint ons d.d. 9 Januari: Als protest tegen de laatste volmachtsbe- sluiten van de regeering-Theunis heeft de socialistische mijnwerkers-centrale zoo juist besloten over te gaan tot een staking van 24 uur in alle Belgische mijnen. Tevens heeft de centrale tot het socialistisch vakverbond het verzoek gericht, om tot de al- gemeene proteststaking van 24 uur in alle Belgische industrieën te besluiten. 4 In December 1934 is het algemeen indexcijfer der groothandelsprijzen met 0.6 pCt. gestegen. Zoowel in de groep voedingsmiddelen als in die der industrieele waren hadden de prijsstijgin gen eenigszins de overhand. In eerstgenoemde groep stonden tegenover hoogere prijzen voor rogge en thee (plus 7 pCt), haver en mais (plus 5 pCt.), melk, boter en groene erwten (resp. 4, 3, 2 pCt.), prijsdalingen van 10 a 13 pCt. voor cacao, lamsvleesch en kaas en van 2 a 3 pCt. voor eieren, aardappelen en peper. In de groep industrieele waren werd een 11 pCt. hoogere prijs voor vlas, een stijging van 5 pCt. voor lijnolie en een geringere verhooging voor de noteeringen van katoen, zwavelzure ammoniak en terpentijn geregistreerd, terwijl petroleum 4 en hars 3 pCt. in prijs daalde. Het prijsniveau lag in 1934 voor het eerst sedert verschillende jaren gemiddeld hooger dan in het voorafgaande jaar, doch de alge- meene prijsbeweging was zeer aarzelend. In December was het algemeen indexcijfer dan ook weer even hoog als een jaar geleden. Een nadere analyse van de verschillende prijsindices doet intusschen zien, dat zich be langrijke prijsverschuivingen hebben voorge daan. Zoo stonden o.m. prijsstijgingen voor hooi en peper van pl.m. 40 pCt., voor enkele granen en sago van 1830 pCt., voor katoen en zilver van pl.m. 20 pCt., voor T ijzer van 13 pCt. te genover een verdere inzinking van de prijzen van cacao, alcohol, lamsvleesch, kaas (2328 pCt.), boter, thee, suiker, macaroni, rund- en varkensvleesch (9—14 pCt.), hout, paardehui- den, leder, tin en petroleum (1116 pCt.). De R.K. Staatspartij heeft ten behoeve van de leden der Partij in de Gemeenteraden, reeds sedert jaren de behoefte gevoeld aan een be trouwbaren leidraad op het steeds meer eischende gebied van de gemeentepolitiek. Toen eenige jaren geleden een aanvang werd gemaakt met het gewestelijk organiseeren van R.K. Raadsleden, leden der Partij, en tevens werd overgegaan tot het organiseeren van een federatieve samenwerking tusschen deze ge westelijke Bonden en Centrales van Katho lieke Raadsleden, werd in het Reglement van die Federatie onder haar doelomschrijving o.m. opgenomen; door in samenwerking met de R.K. Staatspartij in het bijzonder met het Cen traal Adviesbureau voor Gemeentepolitiek dier Partij op te stellen principieele richtlijnen, volgens welke, overeenkomstig de Katholiek- staatkundige beginselen, het bestuur en de huis houding van de gemeente behooren te worden gevoerd De hierbedoelde samenwerking, met name tusschen de Commissie van Toezicht en Bij stand van het Centraal Adveisbureau en het Federatiebestuur, in deze Commissie vertegen woordigd, heeft thans, gelijk we reeds bericht ten, geleid tot de samenstelling van een „Leidraad voor R.K. Gemeenteraadsleden, le den der Partij", welke werd opgenomen in de jongste aflevering van het orgaan. „De Ge meenteraad". Uitgaande van de algemeene Katholiek- staatkundige en maatschappelijke beginselen, kan de bedoeling van dezen leidraad niets an ders zijn, dan richtlijnen aan te geven volgens welke zeer in het algemeen een gemeentelijke politiek Overeenkomstig die beginselen behoort te worden gevoerd, maar waarbij het oordeel over de verwezenlijking moet worden overge laten aan hen, die met het bestuur en de huis houding der gemeente zijn belast. Niemand hanteere dezen leidraad zonder zich terdege rekenschap te geven van het karakter, dat een gemeenteprogram heeft en noodzake lijk moet hebben, wil men aanspraak kunnen maken op een leidraad, welke in alle Nederland sche gemeenten moet kunnen worden gehan teerd. Een algemeen beginselprogram moet juist, omdat het algemeen is, alle grondvra gen van het staatkundig leven beroeren, maar afdalend tot het bijzondere zal men er nim mer in slagen de groote verscheidenheid des levens in programpunten samen te vatten. Het is onmogelijk in een gemeenteprogram al de onderwerpen van gemeentebeleid samen te brengen, en niets heeft den samenstellers verder gelegen dan de gedachte, om het raads lid als het ware een vademecum te verschaffen, waarnaar hij slechts zou behoeven te grijpen om, gesteld voor 't nemen eener beslissing, het antwoord te vinden op de vraag, of hij zijn stem vóór of tegen moet uitbrengen. Afgezien van de vraag of het mogelijk zou zijn een concreet te volgen gedragslijn voor te schrijven, is de zelfstandigheid van den volksvertegen woordiger een tè kostbaar goed, dan dat ze op die wijze zou mogen worden beperkt. In den vorm van punten geeft deze leidraad na enkele uiteenzettingen over de gemeente, haar positie in den Nederlandschen Staat en de functie van den raad, een zeer beknopt overzicht over de volgende punten: openbare orde en veiligheid, Zondagsrust en Vastentijd, openbare zedelijkheid, onderwijs en volksont wikkeling, volksgezondheid, volkshuisvesting en stedenbouw, verkeer, handel en nijverheid, ar menzorg, werkloozensteun, rechtspositie en sa laris van het gemeentepersoneel, en de gemeen tearbeiders, gemeente en middenstand, gemeen te en boerenstand, financiën, bedrijven en ad ministratie. Deze Leidraad is ook afzonderlijk verkrijg baar. Toezending van de handige brochure ge schiedt na storting van 35 ct. op postrekening no. 239455 van den Secretaris der Federatie van R.K. Gemeenteraadsleden, Mauritskade 25, 's-Gravenhage. Ir. M. C. E. Bongaerts, lid der Tweede Ka mer en oud-minister van Waterstaat, heeft Woensdag zijn 60sten verjaardag gevierd. Te zijnen huize in Den Haag werd in den namiddag een receptie gehouden. O. m. ver schenen daar de minister van Staat prof. Aal- berse, minister van Schaik, oud-minister S. de Graaff, mr. Berger, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, dr. Verhoeven namens het R. K. bureau voor nnderwtjs en opvoeding, een depu tatie van het R. K. Ziekenhuis, pastoor Postma, generaal Bauduin en Staatsraad Kooien. Er waren schriftelijke gelukwenschen o. m. van Mgr. Schioppa, den pauselijken internun tius, Mgr. Diepen, Mgr. Lemmens, Mgr. Aenge- nent. het bestuur en de directie van het Eco- nomisch-technologisch instituut in Limburg, de Ver. NederlandPolen, de directie der Staats mijnen, het bestuur der Limburgsche Scheep- vaartvereeniging, minister Slotemaker de Bruine, minister Steenberghe, minister Deckers, oudrminister Verschuur, Mgr. dr. Poels uit Heerlen, het bestuur der Vereenigde Katholieke Pers, de Kamer van Koophandel te Maastricht, de Noord-Brab. Waterschapsbond te Tilburg, het heemraadschap Rozendaalsche Vliet, water- graaf en griffier van het waterschap Dommel te Boxtel en gen-maj. Baron van Voorst tot Voorst. Talrijke bloemstukken werden ten huize van den 60-jarige bezorgd, zoo van het R. K. Zie kenhuis te 's Gravenhage, de R. K. Handels- hoogeschool en de R K. Leergangen te Tilburg, de Commissiebank HollandIndië, den Mid denstandsbond, de Nieuwe Koerier te Roer mond, den Zweedschen gezant te 's Graven hage en vele andere. Blijkens mededeeling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bedroeg de waarde van den Nederlandschen invoer (zonder goud en zil ver) over December 1934 f 75 millioen (vjn. f 83 millioen) De waarde van den uitvoer beliep over Dec. f56 millioen (v.m. f60 millioen). Het percentage van den invoer, gedekt door uitvoer, bedroeg over Dec. 74.7 (v.m. 68). De invoer van goud en zilver over December beliep f2.110.880 en de uitvoer f 15.715.594.—. Op de vragen van het Soc. Dem. Eerste Kamerlid Hermans, betreffende het optreden van twee beambten van de Duitsche grens politie, zulks in verband met een door hen op Nederlandsch grondgebied afgenomen verhoor, heeft Minister van Schaick geantwoord, dat hij van het bericht, waarmede, naar nader is ge bleken, werd bedoeld het artikel „Pénétration pacifique et Nazi-prussienne" in het orgaan De Branding van 4 December 1.1., had kennis genomen. Bij onderzoek is hem gebleken, dat daarin een sterk overdreven voorstelling van zaken werd gegeven. Dat de twee beambten van de Duitsche crimineele politie bij den Nederlandschen winkelier te Vaals zouden zijn verschenen met het doel hem een verhoor af te nemen, is niet waarschijnlijk. Er is slechts komen vast te staan, dat die beambten, waar van er één een goede kennis van dien winkelier, die meermalen bij hem kwam, was, hem een bezoek hebben gebracht, waarbij in den loop van het gesprek ook de bedoelde aangelegen heid ter sprake kwam en daaromtrent een paar inlichtingen werden gevraagd. Dat het van Nederlandsche zijde uitgeoefende toezicht op het optreden van Duitsche politie- beamben in onze grensplaatsen onvoldoende zou zijn, is den Minister niet gebleken. De be handelde aangelegenheid geeft geen aanleiding tot een conclusie in anderen zin. Ofschoon erkend moet worden, dat het op treden der beide beambten ten deze, wijl het hier een aangelegenheid van politieken aard betrof, minder tactvol is geweest, bestaat tot het indienen van een protest bij de Duitsche autoriteiten geen grond, zulks nog minder, omdat den Minister is gebleken, dat de be trokken Duitsche politiechefs evenzeer het min der juiste van die handelwijze inzien en ook hunnerzijds wel voor een herhaling zullen waken. Te 's-Gravenhage is gisteren naar de „Tele graaf" mededeelt, ten departement van Bin nenlandsche Zaken, op uitnoodiging van de regeering een conferentie gehouden tusschen de ministers van Binnenlandsche Zaken, Fi nanciën en Sociale Zaken met de vertegen woordigers van de gemeentebesturen der groote gemeenten over de mogelijkheid van vermin dering van de vaste lasten op onroerende goe deren. Het gemeentebestuur van Amsterdam zal vertegenwoordigd zijn door de wethouders Rustige, mr. Kropman en Boissevain. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer P. D. te Hapert, op de Leemel. Het vuur greep snel om zich heen en weldra stond het geheele huis in lichter laaie. De be woners, man, vrouw en kinderen moesten zich in nachtgewaad in veiligheid brengen. De boerderij brandde tot den grond toe af. Vier koeien, een kalf, een paard en eenige varkens kwamen in de vlammen om, terwijl ook de geheele inventaris een prooi van het vuur werd. De schade wordt slechts laag door verzekering gedekt. TJIANDJOER, 9 Jan. (Aneta) Een man doer van de onderneming Soekamanah is door een koelie, wegens unfaire practijken bij de uitbetaling van loon, vermoord. De dader is gevat. Woensdagnamiddag werd de heer J. Smul ders, pedel van de R.K. Universiteit te Nijme gen in de hall van het Universiteitsgebouw plotseling onwel. Hij sloeg achterover en kwam met het hoofd op den steenen vloer terecht en bekwam een zware schedelfractuur. Dr. Woltering was spoedig aanwezig om den pedel hulp te verleenen. Kort na het ongeval is het slachtoffer overleden. De toestand van Deken J. F. L. Dankelman, eere-kanunnik en rector van het St. Hypolitus- gesticht te Delft, is thans in zooverre verbeterd, dat Z. H. Eerw. de H. Mis weer kan lezen in de kapel van het gesticht en van lieverlede ook zijn verdere werkzaamheden heeft opgenomen. Minister Colijn is uit Frankrijk in ons land teruggekeerd en heeft Woensdag zijn werkzaam heden op het Departement hervat. Van den commandant van de K. XVIII is Woensdag het volgende telegram binnengeko men: Ware plaats 12 uur: 4 graden 26 minuten Noorder Breedte, 16 graden 56 minuten Wester Lengte. Alles wel. Zwaartekrachtprofiel van Afrikaansche kust in Zuidelijke richting naar wensch geslaagd. De minister van Sociale Zaken heeft de be sturen van de mijnwerkersorganisaties uitge- noodigd voor een bespreking op 18 Januari a s., over de eventueele verleening van een rijks bijdrage in de pensionneering van mijnwerkers. NEW YORK, 9 Jan. (Part.) Van de gunstige stemming, die' gedurende de eerste week in Wallstreet heeft bestaan, is nog maar weinig overgebleven en vooral de laatste dagen is de tendenz overwegend tot reactie geneigd. De uitspraak van het Hooggerechtshof inzake de petroleumcode wordt grootere waarde toege kend, dan aanvankelijk het geval was en men vreest, dat een groot gedeelte van het herstel programma van de regeering volkomen op losse schroeven is komen te staan. Het is te ver wachten, dat de regeering zal trachten do codes aan te passen aan het vonnis van het Hoogge rechtshof, doch intusschen is thans weer een periode van onzekerheid ingeluid, die de beurs- stemming ongunstig beïnvloedt. De koersen liepen heden meerendeels een fractie terug, ter wijl de handel zeer kalm was. Gedurende het eerste beursuur werden slechts 190.000 shares omgezet. Staalwaarden waren meerendeels iets luier, doch de nadeelige verschillen bleven be perkt en konden latei weer worden ingehaald. National Steels waren een vaste feature en een punt hooger. Spoorwegwaarden hadden van aanbod te lijden en stelden zich over de geheele linie lager onder leiding van Atchison Topeka en Union Pacific, die 1 dollar verloren. Koper waarden hadden een onregelmatig verloop, doch de verschillen waren van geringe beteekenis. Alleen U. S. Smelting gaf een koersstijging van een punt te zien. Public-utilities verkeerden in herstel en trokken hier en daar een kleinig heid aan. Warenhuisaandeelen bleven op peil, evenals chemische fondsen en aandeelen in fa brieken van landbouwwerktuigen. Tabaksaan- deelen waren flauw, terwijl ook petroleuinfond- sen meerendeels een kleinigheid beneden de slotkoersen van gisteren noteerden. In de tweede beurshelft, waarin de terughou dendheid van het publiek tot uitdrukking kwam in een teruggang der omzetten, kon aanvanke lijk op meerdere afdeelingen een herstel gecon stateerd worden. Public-utilities en equipment- shares waren goed gevraagd. Van eerstgenoem- den traden Consol Gas op den voorgrond in verband met het feit. dat de leiders van deze onderneming met- de Public Service Commis sion in den staat New York geconfereerd hebben over een verlaging der tarieven. Ook het elec- triciteitsverbruik is in de afgeloopen week toe genomen met 6.7 pet., vergeleken met dezelfde week in het vorig jaar. Equipmentshares waren gezocht op de verwachting, dat de spoorwegen, in staat gesteld door credieten van de regeering uit het fonds ter bestrijding van de werkloos heid, bestellingen zullen doen ter vernieuwing van oud materiee'. Daarentegen waren tabaks waarden en aandeelen in blikfabrieken nogal aan aanbod onderhevig. Mijnwaarden en spoor- wegshares waren verdeeld. Meerdere lager ge prijsde sporen waren hooger genoteerd op groo- ter vrachtvervoer by diverse maatschappijen. Nadien volgde weer een kleine inzinking, die kort voor het einde van den beurshandel weer plaats maakte voor een licht herstel; Bethlehem Steels konden echter ruim 1 pet. verbeteren. Het s.lot gaf voor Consol Gas, Westinghouse, Amer. Car Foundry en Norfolk Western voordeelige verschillen van 1 pet. al y, pet. te zien, doch Amer. Can, United Fruit, Amer. To bacco en Union Pacific liepen 1 pet. a 1% pet. terug. De omzetten bedroegen 900.000 shares. Slotkoersen Januari Allied Chemical American Can Co. American Car. Foundry American For. Power American Smelting Ref. American Tel. Tel. American Tobacco B. American Waterworks Anaconda Copper Ass. Gas Electr. Co. Atchison Topeka Auburn Auto Baltimore Ohio Bethlehem Steel Co. Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Chesapeake Ohio. Chicago Milwaukee pref. Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas of N.Y, Continental Oil 7 Dawesleening Youngleening Delaware Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak El. Bond Sh. Co. General Electric General Gas Electric General Gas El. cl. A. General Motors Great Northern Hudson Motor Illinois Central International Harvester International Nickel International Tel. Tel. Kennecott Copper Koninklijke Olie Low priced shares Mc.Keesport Tin PL A. Miss. Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward National Cash Reg. Co. National City Bank National Dairy Prod. G.A. National Steel New York Central Nord American Co. Norfolk Western Novadel Pennsylvania Proctor Gamble Publ. Serv. N. L. Radio Corp. of Am. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Standard Oil of N.-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A. United States Leather United States Rubber. United States Steel Corp. Wabash gew. A. Westinghouse Electric. Woolworth Building 5 2= exdiv. ex claim, i Dit koersen, 1381/2 114% 19% 381/2 105% 85 14% 11% 'Ut, 54% 27% 14% 34 12% 58% 251/a 45 4V2 2% 40% 1% 20% 17% 45 33% 41% 96% 116%, 7 23 8 7 138 140% 115% 116% 18% 19 38% 105% 86% 14% 12 55 27% 14% 33% 12% 58% 25% 44% 4% 2% 40% 1% 19% 17% 42% 31% 42 96% 116% 6% 227/s 39% 105% 86% 141/s 121/4 55 287/s 14% 33% 13% 59% 25% 45% 4% 2% 41% 1% 19% 18% 42% 30% 43 99 117 67/g '227/8 328/4 328/4 33% 168/4 163/4 17% 11% 11% 123/g 163/8 163/4 171/8 418/4 42 42% 24 237/8 24% 9% 93/8 9% 17% 173/4 19 30% 30% 31 5.48-58 5.57-65 96 93% 94 57/s 6 6% 2% 2% 2% 33/8 33/4 33/4 29% 29% 297/8 17V4 173/4 18 22% 22 223/4 16% 167/g 163/4 498/4 49% 497/8 207/s 203/4 211/4 133/g 128/4 127/8 172 170% 170% 218/4 21% 24% 24% 25 44 43% 44 247/g 24% 24% 5% 5% 5Vi 39 39% 39% 7% 71/4 73/4 14% 143/g 147/8 18 18% 183/4 15% 183/g 16 16% 18% 19 421/4 427/s 433/8 9 87/s 9% 109 IIOV4 110 14 14% 14% 2% 63/g 23/4 27/8 6 Vs 67/8 16% 168/4 17 39% 393/8 393/g 17/8 2% 2 40 383/4 383/4 533/4 53% 543/8 t ex coupon bieden gedaan en laten, zijn gedane slotkoersen, geen bied (slot) ,r* NEW-YORK, 9 Jan. 9 Jan. 8 Jan. 9 Jan. 8 Jan. Brussel 23.49 23.46 Oslo 24.76 24.70 Rome 8.58 8.57 A'dam 67.82 67.80 Madrid 13.72 13.72 Londen 4.921/4 4.911/4 Bem 32.50 32.47 Parijs 6.62% 6.61% Weenen 18.90 18.90 Berlijn 40.24 40.25 NEW-YORK, 9 Jan. 9 Jan. 8 Jan. 9 Jan. 8 Jan. Suiker Jan. 1.89-90 1.93 Mrt. 1.90-91 1.91 Mei 1.93-94 1.94 Juli 1.96-97 1.97 Suiker (nieuw contract) slot 8 Jan. 9 Jan. Sept Oct. Dec. CtCuba 2.00-01 2.01 2.06-07 2.83 2.06-07 2.85 slot 8 Jan. 9 Jan. Mrt. 1 86 1 83-84 Sept. 1 97 1.96 Mei 1.89 1.87-88 Dec. 2.02 2.01 Juli 1.92 1.91-92 Jan. 2.03 2.01 Rubber Standaard Jan. 13.59 13.70 Sept. 14.40 14.51 Mrt. 13.80 13.91 Oct. 14.50 14.61 Mei 13.99 14.11 Dec. 14.70 14.81 Juli 14.21 14.32 Katoen Loco 12.85 12.90 Jull 12.74 12.81-82 Jan 12.55 12.59 Aug. 12.69 12.75 Febr 12.59 12.64 Sept 12.64 12.69 Mrt. 12.63-64 12.69 Oct. 12 59 12.63 April 12.66 12.73 NOV. 12.61 12.65 Mei 12.70 12.78 Dec. 12.64-65 12.67 Juni 12.72 12.79 Tarwe Roode Winter loco 111% 111% Harde Winter loco 119% 1203/8 Tin Loco 51.25 Koffie (Rio) Mrt. 7.02-04 7.16 7.29-30 7.38 7.46 50.87% Febr 51.20 50.87% (Santos) Mei Juli Sept Dec. 7.11 Mrt. 10.41 10.52 7.24 Mei 10.39 10.52 7.38 Jull 10.39 1052 7.47 Sept 10.39 10.51 7.54 Dec. 10.39 10.51 1018/4-% Mei 94-937/8 Juli 92% Sept 9 Jan. 8 Jan. Tarwe Mei 101-01% Juli 93%-% Sept. 91% Mais Mei 907/8 91% Juli 86 868/4 Sept. 83% 841/a Beuzel Loco 12.92% 12.92% Jan. 13.00 12.90 Mei 13.27% 13.27% Juli 13.42% 13.40 Sept. 13.55 13.47% CHICAGO, 9 Jan. 9 Jan. 8 Jan. Haver 54% 47% 44% Bogge Mei 75 74% 74 Juli Sept 548/4 48% 44% 758/4 75% 748/4 Dulutb Lijnzaad Mel Juli 1.87% 1.87% WINNIPEG, 9 Jan. 9 Jan. 8 Jan. Gerst Mei 567/g 571/s Juli 56% 56% Oct. Lijnzaad Mei 1.49% 1.49% Juli Oct. 1.49 9 Jan. 8 Jan. Tarwe Mei 84 84% Juli 84 841/s Oct. - - Bogge Mei 61 ol% Juli 61 Va 6I8/4 Oct. - Haver Mei 441/3 44Vi Jou 441/8 44% Z Oct. - GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 9 Jan. Tarwe. Maart 5.0 ->s, Mei 5.2 Juli 5.3 Va- (Medegedeeld door Simoons en Co., A. V. Vliet en Zonen en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Unilever Philips A'dam Rubber Nat. Steel Young id. met verkl. Adj. Milwaukee UVA—138 78 Vi 223 v2—yt 95 A 30 27%—% 38 Va37'X 4 A Van 4.30—5 uur Kon. Olie Unilever Cert. N.H.M. Nwe idem 138% 78'/2 26% 107 AMSTERDAM. 9 Jan. N.V. Nederlandsche Vei ling van Land- en Tuinbouwproducten „Am sterdam". Bloemenveiling 8 Jan.: Rozen: Hadley 47, Briarcliff 59, Columbia 57, Roselandia 46 per 100 stuks. Diversen: Seringen I wit 813, idem lila 711, Spath 10—14, Calla's 12—20. Am. Anjers 6—9 pet 100 stuks. Fresia 10—18. Hyacinthen 2—5 ct. Narcissen geel 1620, idem wit 1216, Snfj- gróen 1530 per bos. Mimoza 4.506 per mand. Tulpen: Copland le soort 1.702.50, Pierson 1.80—2.50, Fred. Moore 1—1.70, Victorie 1.80— 2.50 per 100 stuks. Groenten', 9 Jan.: Hollandsche lof le soort 4—7. idem 2e soort 34 per 100 K.G. Andijvie le srt. 2.504 per 100 stuks, idem 2e soort 0.250.45 per 4 K.G. Prei 1222. selderij 5—9, peterselie 47 per 100 bos. Waschpeen le soort 710. idem 2e soort 2.504 per 100 K.G. Boerenkool 0.20 0.45 per kist. Roode kool le soort 2.505.50, idem gele le soort 250—5.20. groene le soort 24.50 per 100 stuks; spruiten le soort 813, idem 2e soort 46 per 100 K.G. Uien le soort 0.500.75. peen 3040 per 25 K.G. Bloemkool le soort 10 15, idem 2e soort 47 per 100 stuks. Broeivet 0.300.45 per bak. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties). Failliet verklaard: 7 Jan.: H. de Jong, winkelier, Alphen a. d. Rijn, de Gnephoek 5. H. J. D. Brandes, zonder beroep, Wassenaar, van Zuylen van Nijeveltstraat 155. J. F. H. Hoenderop, koopman, Den Haag, Fischerstraat 358. 4 Jan.: C. M. Polder, schoenmaker, Wetering straat 20 c, Rotterdam. 8 Jan.: P. M. Jansen, handelaar in bouwma terialen, IJmuiden Oost, Paimenstraat 3. de Nalatenschap van Arle Schuyt, in leven bloemist, Heemskerk, Rijksstraatweg 34. E. van der Steur, grossier in chocolade, Haarlem, Jan de Braystraat 3. D. Verzaal, koopman In groenten. Aalsmeer, Oosteinderweg 478. W. de Graaff, grondwerker, Wormerveer, Timorstraat 5. Opgeheven wegens gebrek aan actief de faillis sementen van: W. Hirschhoorn. Den Haag: T. Kuyk, Hoofddorp: M. J. Molenaar. Rijk Haarlem mermeer; J. P. de Jong. Krommenie; J. Schmidt, stucadoor, Zaandam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2