Slager-propagandist vrijgesproken De brief van den dood Kinderuitzending Vervoer per lucht schip W erkverschaf f ing Conflict bij de „Sphinx" Schip gezonken HET VERGAAN VAN DE „JUPITER" DONDERDAG 10 JANUARI 1935 Nieuw zendstelsel Ongesmolten dierlijk vet Kamer van Koophandel te Den Haag Verkeersstagnatie te Rotterdam Bemanning gered Overval gefingeerd Subsidie-voorwaarden gewijzigd De kapitein door den Raad voor de Scheepvaart berispt Onderzoek naar mogelijkheid van luchtreederij Onlangs ingevoerd systeem maakt twee gesprekken op één radio zender mogelijk Nieuwe contingenteering in werking getreden De „Hertog Hendrik" Regeling der plaatsing van kost winners en kostgangers Kostwinners Kostgangers AUTOBUSDIENSTEN IN DE WIERINGERMEER Kwestie bij den Raad van State Zestig arbeiders leggen het werk neer N ieuw jaarsred e Kleine oorzaak met groote gevolgen Consumptiemelk Er is meer noodig, om tot een ver oordeeling te komen Na een aanvaring op de Waal met een ander sleepschip Vrouw had het geld opgemaakt HIJ HAD NOG MEER OP ZIJN GEWETEN Ossche moordenaar verdacht van roofoverval BRAND IN MEUBELFABRIEK BRAND IN BOERDERIJ Verscheidene stuks stamboekvee omgekomen ONDER VRACHTAUTO GEDOOD IN HET RUIM GEVALLEN SCHIPPERS GAAN STAKEN ZWERVER VERDRONKEN UIT DE STAATSCOURANT DETECTIEVE-ROMAN VAN A. FIELDING In de voorwaarden gesteld ter verkrijging van een subsidie in de kosten van de kinder uitzending, opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van 17 Januari 1934, no. 12, wor den de volgende wijzigingen gebracht: 1. In art. 5, le lid, worden de woorden „3 Jaar" vervangen door „1 jaar". Het laatste lid van dit artikel vervalt. 2. Art. 10 wordt gelezen als volgt: Ieder lid van het personeel moet in het be zit zijn van een verklaring, afgegeven door een geneeskundige, verbonden aan een van Rijks wege gesubsidieerd Consultatiebureau, dat door middel van een Rontgenologisch onderzoek is komen vast te staan, dat hij of zij niet lijdende is aan een vorm van tuberculose, welke be smettingsgevaar voor de kinderen oplevert. Deze verklaring mag niet ouder zijn dan twee jaar. Personeel, dat op 1 Januari 1935 in dienst is, moet vóór 1 Maart 1935 in het bezit zijn van die verklaring. Personeel, dat na 1 Januari 1935 in dienst komt, moet op den dag van m dienst treding zoodanige verklaring bezitten. De inspecteur moet bij zijn bezoek aan het koloniehuis te allen tijde inzage van de ver klaringen kunnen nemen, waarbij hem dan te vens overgelegd moet worden een door het be stuur gewaarmerkte lijst, waarop vermeld zijn de namen van het personeel en de datum van hun indiensttreding. De verklaringen, hiervoren bedoeld, moeten telken jare in de maand Mei of indien het koloniehuis alsdan nog niet geopend is, bin nen een maand na den datum, waarop het is geopend worden ingezonden bij den Genees kundig Inspecteur van de Volksgezondheid in wiens ambtsgebied het koloniehuis ligt, onder bijvoeging van een lijst, als bedoeld in het vo rige lid. Het bestuur bevordert, dat op een hiertoe van den Inspecetur ontvangen verzoek, de ver klaring van een lid van het personeel binnen den door den Inspecteur aangegeven termijn bij dezen wordt ingezonden en dat het betref fende lid van het personeel zich aan een on derzoek op een Consultatiebureau onderwerpt ter verkrijging van een nieuwe verklaring. Deze nieuwe verklaring of de mededeeling dat geen verklaring is uitgereikt kunnen worden, moet vóór den door den Inspecteur aangegeven da tum aan hem worden toegezonden. 3. Art. 16 wordt gelezen als volgt: „De Vereenigingen, die kinderen uitzenden naar gezinnen, moeten uiterlijk vanaf 1 Maart 1935 als inspectrice in dienst hebben een ver pleegster wier benoeming aan de goedkeuring van den Minister is onderworpen. De Vereeni gingen, die reeds vóór 1 Januari 1935 een in spectrice in dienst hebben, moeten alsnog de goedkeuring van den Minister aanvragen. De inspectrice is belast met de hygiënische keuring der nieuwe gezinnen en met het hy giënisch toezicht op de verzorging der kinderen, waartoe zij tenminste éénmaal de gezinnen gedurende het verblijf van eenzelfde kind, be zoekt. Vóór den 15den van iedere maand brengt de inspectrice zoowel aan haar bestuur als aan de(n) Inspecteur(s) in wiens (wier) ambtsge bied de gezinnen, welke zij in de afgeloopen maand bezocht heeft, woonachtig zijn, volgens een door de Geneeskundige Inspectie vastge steld model, verslag uit van haar werkzaam heden en bevindingen. Wanneer aan de inspectie blijkt, dat een ge zin niet aan behoorlijke eischen, zoowel wat betreft den aard der verpeging als wat betreft het aantal kinderen, voldoet, wordt voor de verpleging in dergelijke gezinnen geen subsi die toegekend." Aanvragen om subsidie, geschreven op ge zegeld papier, moeten vóór 1 Maart worden ingediend. De Raad voor de Scheepvaart heeft Woens dag uitspraak gedaan inzake het omslaan en zinken van het motorschip „Jupiter" van de Maatschappij „Jupiter" te Delfzijl. De Raad is van oordeel, dat deze ramp is veroorzaakt door het overgaan van de lading. Een mooi en kostbaar schip is hierdoor ver loren gegaan. De vraag, of ten deze aan den kapitein eenig verwijt valt te maken, in dien zin, dat de ramp mede aan zijn schuld te wij ten is, beantwoordde de Raad bevestigend. De Raad stelt voorop, dat wel gebleken is, dat de kapitein, in vol vertrouwen op de deug delijkheid der door hem getroffen maatregelen, de reis heeft aangevangen. Maar dit op zich zelf is niet voldoende, om hem te ontlasten. Wanneer de kapitein komt te staan voor het innemen van een hem geheel onbekende la ding en zijn kennis omtrent den aard van de lading hem niets zegt omtrent het al of niet aanwezig zijn van gevaar, dan is hij er niet mee af door zijn gebrek aan inzicht van het gebied der zeemanschap naar dat van de warenkennis te verleggen. Hij moet als zeeman en als ka pitein, die de verantwoording draagt, voor zich de gerechtvaardigde zekerheid kunnen hebben, dat de wijze van stuwing van de lading deug delijk is. Het schepenbesluit (art. 91) legt hem de ver plichting op om de lading met goede zeeman schap te stuwen en ervoor te zorgen, dat geen gevaar kan ontstaan, dat de lading of een ge deelte daarvan levendig wordt. In die verplich ting is de betrokkene te kort geschoten. Waar de Raad aan de goede trouw van den kapitein niet twijfelt en hij ook in het alge meen niet blijk heeft gegeven van zorgeloos heid, meent de Raad, hoe ernstig in het onder havige geval de gevolgen van bedoelde tekort koming ook zijn geweest, met een berisping te kunnen volstaan. In de Woensdagmiddag gehouden bijeenkomst van het Kon. Instituut van Ingenieurs heeft de heer A. F. Bronsing, directeur van de Stoom vaart Mij. „Nederland" en een der leiders van het syndicaat Luchtschipverbinding met Neder- landsch-Indië, eenige mededeelingen gedaan over de plannen van het syndicaat, bericht de „Telegraaf". Uitvoerige studie heeft het syndicaat de over tuiging gegeven, dat luchtschepen een veilig en relatief goedkoop vervoermiddel zijn. Bij he- liumvulling is de passageprijs gelijk aan eerste- klasse scheepspassage, bij waterstofvulling zelfs belangrijk lager. Er zijn natuurlijk nog verbe teringen mogelijk, doch het syndicaat is reeds ruimschoots tevreden. In samenwerking met K.L.M. en rijkssctudie- dienst voor de luchtvaart wordt een nader onderzok ingesteld naar de mogelijkheden van een luchtreederij. De K.L.M. werkt nauw samen met de mailreederijen en met het syndicaat. Van deze samenwerking zijn goede resultaten te verwachteh. Er zijn nog tal van lacunes in de kennis van de luchtschipmogelijkheden die aangevuld moeten worden, doch het syndicaat acht wel reeds het oogenblik gekomen om het noodige kapitaal bijeen te brengen. Hierbij is internationaal overleg noodzakelijk om in de naaste toekomst verwoestende concurrentie te voorkomen. Sedert geruimen tijd maakt prof. dr. ir. N. Koomans proeven met radio-uitzending „met êên-zijband". Naar het „Handelsbladverneemt, heeft Kootwijk het S5»3teem nog weer vervol maakt en wel in de radiotelefonische verbinding met Indië, toegepast bij de jongste Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken. Ook uit economisch oogpunt biedt het nieuwe systeem belangrijken vooruitgang, want door de afwezigheid van de draaggolf is de be- noodigde electrische energie veel geringer en bovendien kunnen beide zijbanden gebruikt worden, elk voor een ander gesprek, zoodat over één zender twee gesprekken tegelijk kunnen worden gevoerd! Hierdoor is 't mogelijk geweest, om op I Ja- nuari niet minder dan 67 gesprekken met Indië op één zender af te wikkelen. De telefoonverbinding NederlandIndië is ter wereld de éénige kortegolf-verbinding op groo- ten afstand, welke van het éénzijband-systeem met onderdrukte draaggolf gebruik maakt- De Stichting Crisis-Zuivel-Centrale te 'sGra- venhage maakt bekend, dat met ingang van 1 Januari 1935 een nieuwe contingenteering voor ongesmolten dierlijk vet in werking is getreden, waarvoor een percentage ad 25 pCt. van het jaargemiddelde van den invoer gedurende de basisjaren 1929, 1930 en 1931 voor de periode van 1 jaar is vastgesteld. Aanvragen ter verkrijging van een vergun ning voor invoer van ongesmolten dierlijk vet welke na 31 Januari 1935 worden ingeleverd, kunnen niet meer in behandeling worden ge nomen. Blijkens een bij het Departement van Defen sie ontvangen bericht is Hr. Ms. „Hertog Hen drik" Dinsdagavond Dungeness gepasseerd. De Minister van Sociale Zaken heeft den Inspecteur voor de Werkverschaffing opge dragen aan belanghebbende gemeentebesturen in hun ressort het bijgaand schrijven te doen toekomen: Tot nog toe kunnen hoofden van gezinnen en kostwinners eerst voor plaatsing bij de werkverschaffing in aanmerking komen, zoo dra zij den leeftijd van 23, c.q. 18 jaren hebben bereikt. Voor het verkrijgen van steun geldt deze leeftijdsgrens niet. Teneinde nu in dit op zicht overeenstemming aan te brengen zal, te beginnen met 1 Februari a.s. een bepaalde leeftijdsgrens voor plaatsing in de werkver schaffing komen te vervallen. Gehandhaafd blijft echter de bepaling dat zij, die na 1 April 1934 tijdens hun werkloosheid zijn gehuwd, niet als gehuwden worden geplaatst, dan nadat zij na hun huwelijk ten minste drie maanden in het vrije bedrijf hebben gewerkt. Diegenen, die gaan huwen, terwijl zij als kostganger waren geplaatst, kunnen mitsdien ook na hun hu welijk voor plaatsing als kostganger in aan merking blijven komen, zoolang zij nog geen drie maanden in het vrije bedrijf hebben ge werkt. Het ligt voor de hand dat slechts zij als kostwinner mogen worden beschouwd van wie werkelijk vaststaat, dat zij in het levens onderhoud van het gezin waartoe zij behooren, kunnen voorzien. De regeling van de plaatsing van kostgangers bij de werkverschaffing blijft onveranderd van toepassing. Deze regeling komt in het algemeen hierop neer, dat kostgangers gedurende een periode van 5 weken, 3 weken bij de werkver schaffing geplaatst mogen worden. Van deze tewerkstelling zijn uitgesloten: le. zij, die jonger zijn dan 21 jaren, met uit zondering van diegenen, wier ouders overleden zijn (personen beneden 18 jaar worden nim mer geplaatst). 2e. zij, die 21 jaren of ouder zijn en wier ouders in de plaats van inwoning of in een aangrenzende gemeente woonachtig zijn, tenzij de betrokkene reeds langer dan één jaar niet bij zijn ouders inwoont. 3e. zij, die zich reeds tijdens hun werkloos heid in de gemeente, waar zij plaatsing bij de werkverschaffing verzoeken, hebben gevestigd of tijdens de werkloosheid kostganger zijn ge worden, tenzij dit een gevolg mocht zijn van het overlijden van de ouders van den betrok kene. Bij de toepassing van de regeling hiervoren aangegeven, dient nog met het volgende reke ning te worden gehouden: le. Tewerkstelling kan eerst geschieden, na dat op de gebruikelijke wijze de aanvraag-for- mulieren bij de Inspectie der Werkverschaffing zijn ingediend en deze de plaatsing heeft ge regeld: 2e. bij plaatsing bijvoorbeeld gedurende 3 weken in een periode van 5 weken dan wel 5 van de 6 weken, enz., mag gedurende de we ken, dat geen tewerkstelling plaats vindt, dus volgens de genoemde voorbeelden twee weken en één week, geen steun ingevolge de steun regeling worden verleend, terwijl door dageiyk- sche melding en anderszins, in de weken waarin de betrokkene niet is tewerkgesteld, controle op eventueele verdiensten moet blijven bestaan; 3e. belanghebbenden zullen steeds opgave heb ben te verstrekken van eventueele wijzigingen in de gezins- of andere inkomsten, waarvan door uw tusschenkomst aan de inspectie der Werkverschaffing mededeeling moet worden gedaan een en ander teneinde een juiste plaat sing te bewerkstelligen. Bij verzwijging van in komsten zal men van plaatsing worden uitge sloten. De Raad van State, afd. voor geschillen van bestuur, heeft een aantal beroepen behan deld, o. a. van de Ned. Spoorwegen, de ge meentebesturen van Den Helder en Anna- Paulowna tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, waarbij aan de West-Friesche Autocar-Onderneming (W. A. C. O.) te Hoorn vergunning is verleend voor het exploiteeren van autobusdiensten in en nabij den Wieringermeerpolder. Voorts eenige beroepen van denzelfden aard inzake verleende vergunning aan de Holland- sche Autobusonderneming te Noord-Schar- woude. Mr. De Bruyn trad op namens de Nederland sche Spoorwegen. Wat de diensten der W. A- C. O. betreft, vroeg pl. een vervoerverbod tus- schen de eindpunten van eenige lijnen, die con- curreerend zijn met de Spoorwegen. Ook ten aanzien van eenige lijnen der H. A. B. O. vroeg pleiter vervoerverboden en voor andere weige ring der vergunningen. Namens de wed. Spaans, de eerste conces- sionaresse in 't Noord-Hollandsche polderland, trad op mr. N. J. van Leeuwen, die betoogde, dat voor deze onderneming geen bestaansmoge lijkheid meer blijft onder den nieuwen toe stand. Dr. I. H. J. Vos verdedigde de belangen van de W.A.C.O. Hij betoogde, dat er geen speciaal spoorwegbelang bestaat, maar dat alleen het algemeen belang den doorslag moet geven. De bedoeling is, dat de autobussen van de W.A.C.O., die uit noodzaak in het leven is geroepen, de kleine plaatsen verbinden, waarbij geen concur rentie plaats heeft met de Spoorwegen. Tus- schen de autobusondernemers zal het tot sa menwerking komen. Mr. J. A. C. Buiskool trad op voor de H.A. B. Odie voor iedere lijn op de zakelijke be zwaren antwoordde. De Kroon zal In deze zaak later beslissen. De arbeiders van de afdeeling sanitair aarde werk van „De Sphinx" te Maastricht hebben volgens „Het Volk" Woensdagmorgen het werk gestaakt als gevolg van de grieven, die reeds herhaalde malen door de besturen van de arbeids-organisaties met de directie zijn be handeld, zonder dat dit tot een bevredigend resultaat heeft geleid. De oorzaak van het conflict is, dat de di rectie voor de sanitair-gieters reeds jarenlang een breuk-percentage van vijf percent heeft toegestaan, als erkenning, dat niet alle risico's op de arbeiders kunnen worden verhaald. Ingaande 1 November 1934 zou hieraan een einde worden gemaakt, behalve voor closets, waarvoor een breuk-percentage van twee per cent bleef toegestaan. Deze maatregel was in strijd met de bepalingen van het collectief contract. Nu de herhaalde waarschuwingen van de organisatie-besturen geen resultaat hebben gehad, hebben de arbeiders het werk neerge legd. Het betreft hier een zestigtal arbeiders, die bijna allen georganiseerd zijn in de Ned. Ver. Van Fabrieksarbeiders en den R.K. Fa- brieksarbeidersbond. Heden zal met den rechtskundigen raadsman van de directie, mr. Van Spaendonck, over de dreigende situatie aan de fabriek een conferen tie gehouden worden. In de gisteravond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel heeft de voorzitter een Nieuwjaarsrede uitgesproken. Hierin werden uitvoerige beschouwingen ge geven over den toestand in het binnen- en bui tenland. De voorzitter sprak zich uit voor bedrijfsor- dening. Spr. gaf voorts een overzicht van belangrijke gebeurtenissen in het afgeloopen jaar. Betreffende de contingenteeringsmaatregelen deelde spr. mede, dat thans ongeveer een vijfde van onzen totalen invoer door de contingentee ring getroffen wordt. Indien dollar en pond sterling in 1935 gesta biliseerd zouden worden, valt daarvan met ze kerheid heil te verwachten. Spr. besloot met aanprijzing van een geloof en vertrouwen in een begin van herstel en de beste wenschen voor 1935. Woensdagmorgen is het verkeer op den Lin ker Maasoever te Rotterdam ten gevolge van een klein defect aan de Spoorweghavenbrug ge durende bijna drie uur gestremd. Nadat de brug even voor acht uur voor de scheepvaart open was geweest, is bij het dichtdraaien een tand van een der tandwielen gebroken en daardoor kon de brug halverwege niet' meer dichtgedraaid worden. De brugwachters werden met een roeibootje van de brug gehaald en personeel van de af deeling Onderhoud Bruggen stelde en onder zoek in. Eerst om kwart voor elf slaagde men er in het defect op te heffen en de brug dicht te draaien. Het verkeer moest gedurende al dien tijd worden omgeleid door de Roode straat. De prijs voor het taxegedeelte van consump tiemelk, gekocht op Regeeringscontract, is voor de volgende week bepaald op 6!4 cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht met de afdracht voor de kwa liteit. De afdracht voor andere dan consumptiemelk is vastgesteld op 2% cent per liter. Voor den politierechter te Zutphen werd Woensdag de zaak behandeld tegen den gewe zen N.S.B.-propagandist, den slager H. Th. R., uit Rotterdam, aan wien was ten laste gelegd, dat hij in een openbare vergadering te Die penveen de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal zou hebben beleedigd. R. zou o.m. gezegd hebben, dat de Tweede Kamer een poppenkast was. Nadat een tweetal getuigen a décharge ge zegd had, dat zij niet den indruk hadden ge kregen, dat vera, de bedoeling had gehad om zich beleedigend uit te drukken, achtte de Of ficier van Justitie het ten laste gelegde bewe zen en eischte een maand gevangenisstraf. De verdediger, mr. Frowein, betoogde, dat het nieuwe artikel 173A van het W. v. S. niet toe passelijk is op hetgeen hier ten laste was gelegd. De politierechter zeide, dat uit de stukken is gebleken, dat de gewraakte uitdrukkingen in grooter verband zijn gebezigd en er meer noo dig was om tot een veroordeeling van verdachte te komen. Hij sprak daarom verdachte dan ook vrij. Woensdagmiddag omstreeks half vijf is het sleepschip „De Zeven Gebroeders", dat te Ouder kerk aan den IJsel thuisbehoort, op de Waal ter hoogte van de steenfabriek „De Zandberg" te Gent (bij Nijmegen), aangevaren door hes sleepschip „Rhenus 47", dat vermoedelijk den verkeerden wal heeft gehouden. De aanvaring was zoo ernstig, dat de „De Zeven Gebroeders" onmiddellijk zonk. De „Rhe nus" draaide bij en nam de bemanning aan boord. De knecht van het zinkende schip raak te daarbij te water, doch ook hij kon gered wor den. De „Rhenus" kreeg averij aan den kop en maakte water. Het schip is voor anker gegaan. De plaats, waar de „De Zeven Gebroeders" die met grind geladen was, is gezonken, is door bakens aangegeven. Zooals wij berichtten, heeft onlangs een roof overval plaats gehad te Brunssum, waarbij twee gemaskerde bandieten een vrouw zoodanig zou den hebben mishandeld, dat zij voor langen tijd haar spraak had verloren. De politie heeft daarop een ernstig onderzoek ingesteld, en zij bemerkte, dat de gegevens, welke de vrouw ver strekte, elkaar soms merkwaardig tegenspraken. Ten slotte, meldt de „Telegraaf", is uitgeko men, dat de vrouw het geheele geval slechts heeft gefantaseerd, omdat zij het geld had op gemaakt, en daarop bang werd voor een con flict met haar man. De politie heeft wegens valsche aangifte proces-verbaal opgemaakt. Naar de Telegraaf verneemt, moet P. W. de B„ die door de Bossche Rechtbank wegens moord werd veroordeeld tot vijftien jaar ge vangenisstraf op 22 Januari as. verschijnen voor de Rechtbank te Roermond als verdacht van een roofoverval op den 73-jarigen land bouwer Van G. te Deurne in den nacht van 3 op 4 Juli 1934, samen met J. P. C. uit Oss, die sinds Juli vorig jaar gedetineerd is in het Huis van Bewaring te Roermond. Als getuige in deze zaak is gedagvaard v. d. P. uit Oss, de kroon getuige uit de moordzaak-De B. Gisterenavond ongeveer half zeven werd een uitslaande brand gemeld in de Van Ostade- straat 1, te Den Haag, in de meubelfabriek van den heer E. Knol Zoon. Vermoedelijk door een vonk uit een lijmkachel, die terecht kwam in een hoop krullen, is de brand ontstaan. Dichte rookwolken sloegen uit de ramen, doch het bleef beperkt tot een bin nenbrand. De motorspuit uit de Van der Vennestraat was spoedig aanwezig, die het smeulende vuur met enkele stralen bluschte. Ter assistentie was een motorspuit van den Rijswijkscheweg aanwezig. Door onbekende oorzaak is onder Wolvega de boerderij van K. de W. totaal afgebrand; 28 runderen en twee paarden, voor het grootste gedeelte stamboekvee, zijn in de vlammen om gekomen. De schade wordt door verzekering gedekt. Woensdagmiddag is de 16-jarige fietsrijder Emons op de Servaesbrug te docr een vrachtauto aangereden en op slag gedood. De jongen was eerst in botsing geweest met een fiets, waarop een dame gezeten was. Deze dame is in haar val eveneens ernstig gewond en naar het ziekenhuis overgebracht. Een 27-jarige stoker van het Noorsche stoom schip „Ara", komende uit Duinkerken en be stemd voor Rotterdam, is in het ruim gevallen en onmiddellijk gedood. Zijn lijk is Woensdag aan den wal te VHssingen gebracht. Het schip heeft zijn reis naar Rotterdam voortgezet. Op de Schipp ersbeurs te Rotterdam hebben de schippers Woensdagmorgen wegens de plot seling ingevallen vorst opneming van de z.g. ijsclausule in hun charterpartijen geëischt. Toen de bevrachtingscommissie dit niet defini tief kon toezeggen, weigerden zij te nummeren, zoodat de aangeboden partijen niet konden worden bevracht. In de nabijheid van Wanroy is dezer dagen uit een sloot het lijk opgehaald van den zwerver v. D. uit Eindhoven. De man is waarschijnlijk door de duisternis misleid in de sloot terecht gekomen. De heer J. P. Macgregor is erkend er. toege laten als consul van het Britsche Rijk voor Suriname en Curasao met standplaats Cu rasao. Benoemd tot lid van den Voogdijraad te Zut phen A. J. Joosten, Geneesheer-Directeur van het R. K. Ziekenhuis te Winterswijk, wonende aldaar. Verleend de Eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver aan G. Lem- men, organist van de Ned. Herv. Kerk te Lexmond. Herbenoemd tot kantonrechter-pl.verv. in het kanton Zwolle, met 20 Januari, Mr. C. F. H. Huysman, Delft; met 10 Febr. C. W. de Rochefort, Assen; met 12 Febr. Mr. R. Huges. Middelburg, met 15 Febr. Mr. P. Dieieman en Mr. F. B. Evers, Deventer, met 1 Maart Mr. Dr. H. W. Jordens. Heerenveen; met 5 Maart Mr. W. T. van der Leij. Schiedam; met 8 Maart Mr. M. M. van Velzen, Delft; met 25 Maart Mr. Ph. B. Libouret. Leiden; met 25 Maart Mr. E. A. Cosman, Dordrecht; met 25 Maart Mr. K. K. Douw van der Krap. Hoorn; met 25 Maart Mr. S. A. Thomas. Benoemd tot kantonrechter-pl.verv. in het kanton Apeldoorn jhr. mr. C. G. C. Quarles van Ufford, burgemeester van Apeldoorn en mr. H. T. Th. Wolter, notaris aldaar. Benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment Utrecht, ter standplaats Abcoude, Ph. W- Timmer, thans idem te Harlingen. Benoemd tot lid der bij K. B. van 20 Februari 1897 ingestelde Staatscommissie tot voorberei ding van de te nemen maatregelen ter bevor dering der codificatie van het Internationaal Privaatrecht, mr. W. J. Berger, Advocaat- Generaal bij den Hoogen Raad der Nederlan den en mr. L. A. Nijpels. Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. Benoemd zijn in de provincie Friesland: tot lid van het dag. bestuur van het waterschap De Lemstersluis, M. F. de Vries, te Lemmer; in Overijsel: met 1 Januari, tot heemraad van het waterschap de Zuider Vechtdijken, W. v. d. Kolk. te Zwoller kerspel; in Utrecht: tot dijkgraaf van het groot- waterschap Heycop, genaamd de Lange Vliet, mr. A. M. A Baron van Boetzelaer van Loenen en Wolferen, te de Bilt; in Noord-Holland: tot heemraad van het hoogheemraadschap van de Uitwaterende Slui zen in Kennemerland en West-Friesland, D. Kooiman, te Purmerend; met 1 Januari, tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland. P. A. de Lange, te Heiloo; tot heemraad van het waterschap de Scher mer, F. Posch, te Zuid- en Noord-Schermer; in Zuid-Holland: tot dijkgraaf van het hoog heemraadschap De Bemisse, A. van Beek, te Geervliet; in Gelderland en Zuid-Holland: tot dijkgraaf van den polder Heukelum G. R. Vonk, te As- peren. Op verzoek met 1 Februari eervol ontslagen met dank N. X. T. M. Vos de Wael als burge meester van Oldenzaal. 56 „U telefoneerde mÜ, dat er belangrijke ont hullingen te wachten waren," sprak zij. „Dat is ook zoo," was het antwoord. „Doch eerst had ik gaarne, dat u eenige vragen be antwoordde en wilde ik u van eenige feiten op de hoogte stellen. Ah, daar is graaf di Monti." Met een kreet sprong Sibella overeind. Ook dit Monti scheen op deze ontmoeting niet voor bereid. „Neemt beiden plaats, astublieft," ging Poin ter verder. „Deze voorafgaande ophelderingen zullen mis schien eenige tijd in beslag nemen. Vóór alles, miss Scarlett, kan ik u meedeelen, dat de aan wijzingen, welke u graaf di Monti gaf ovjr de samenkomsten in het atelier, hoegenaamd niets te maken hebben met den dood van uw nichtje." „Oh!" bracht het jonge meisje uit. Het was een kreet van verlossing, waarin evenwel nog eenige angst doorklonk. „Oh, is dat waar?" Haar oogen gingen van den graaf naar Pointer, doch bleven ten slotte op di Monti rusten. „Als men u het tegendeel verteld heeft," ver volgde de detective op strengen toon „Ik heb je nooit gezegd, dat dat de reden was," viel di Monti in 0p harden, snijdenden toon. „Ik had niets met Rose's dood te maken!" Sibella wendde haar oogen van hem af. Ze was haar ontroering blijkbaar niet genoeg meester, om te spreken. Ze keek alleen maar. „Als deze man u iets anders vertelde, miss Scarlett," ging Pointer verder, „dan was dit alleen, omdat hij er belang bij had, dat u rn de meening verkeerde in zekeren zin tot Rose's dood te hebben bijgdragen." „In zekeren zin!" kermde Sibella, terwijl ze haar gelaat met de handen bedekte. „Koe is het mogelijk! Hoe is het mogelijk. Niemand zou zün ergsten vijand laten lijden wat ik geleden heb sinds Rose's dood. Ik ben krankzinnig ge weest van wanhoop en ellende," sidderend zweeg ze even, „ik heb gedacht, dat ik zelf den slag had toegebracht Dat mijn hand de zijne ge leid had Ik bedoel ze kon niet verder. Met bovenmatige krachtsinspanning besloot ze: Reserve machine 18. „Sinds men haar doode lichaam thuis gebracht had, heb Ik gedacht, dat het mijn werk was, dat het door mijn toedoen zoo geloopen was." Sibella sidderde van het hoofd tot de voeten. „Ik zou graag de heele geschiedenis weten. Miss Scarlett. Wat den graaf betref dat den graaf betreft dat komt later wel," sprak Poin ter, terwijl hij met koelen, strengen blik di Mon ti aankeek. Be graaf klemde de tanden op el kaar. Plotseling ging hij op het meisje toe, en nam haar hand in de zijne. „Deze man heeft het recht niet, je ook maar een enkele vraag te stellen, Sibella," zei hij. „En als ik je heb doen lijden, welnu, dan was je de eenige niet, die leed, ook ik heb veel te dragen gehad." „Waarom?" stemelde ze, haar oogen met een on- geloovigen blik op hem gevestigd, alsof ze een vreemde voor zich had, „waarom heb je me doen lijden, en zoo vreeselijk! Zeg me, waarom deed je dat?'" Ze gaf hem geen tijd om te antwoorden, ter wijl hij keek, alsof hij juist veel tijd noodig ge had zou hebben om haar alles te verklaren. „Wat had je eraan, me zoo te kwellen?" ging ze verder, „lichamelijk en geestelijk kwellen? Ik O," ze deinsde terug, alsof de hand, die de hare drukte, een tarantula was ,,Je speelde met me! Je gebruigkte me als een pion bij het schaakspel! Je dacht, dat ik spreken zou, je ver raden, als je mij den mond niet snoerde Ik had naar de politie moeten gaan, In plaats van aan je ottvluchting mee te helpen!" Ze wendde zich tot Pointer met een gebaar, dat een filma-ac- trice haar benijd zou hebben en sprak: „Vraag alles, wat u weten wilt. Ik zal de waarheid zeggen.'' „Anima mia!" pleitte de Italiaan, terwijl hij haar met een onstuimig gebaar, dat haar on bewogen liet, in de armen nam, „Anima mia, ik was tot die leugen gedwongen. Heel mijn onze toekomst hing af van het feit, niet gearresteerd te worden, juist toen deze potsenmaker er toe wilde overgaan. Zoodra ik wist, dat de politie in het bezit was van den hanger, dien ik in het atelier opgeraapt had, begreep ik wat mij te wachten stond. Mijn trouwe Arrigo zag een agent praten met den man, wien ik het voorwerp naar het hoofd slingerde, zooals ik met een kluit aarde gedaan zou hebben. Ik hechtte niet meer aan het sieraad, dat gedragen werd door die hier gebruikte hij een ruwe Italiaansche uit drukking, „ik wilde er mijn vingers niet weer mee vuil maken. Zie je nu niet in, lieveling, dat alles afhing'van mijn plotseling vertrek? Ik zou me nooit vernederd hebben, bij haar begrafenis den treurenden minnaar te spelen, als het niet noodzakelijk geweest Was. Ik en bedroefd om haar! Ik wist, dat je me niet helpen zou, als je niet in de meening verkeerde, dat mijn leven in gevaar was, en je moest me helpen ik kon je hulp niet ontberen!" „Ja, ik begrijp je nu wel!" sprak Sibella, hard en toonloos. „Een arrestatie juist toen, of zelfs maar een toespeling er op, zou mijn mislukking, mijn on dergang beteekend hebben," vervolgde di Monti. „Maar nu," hij liet haar los, daar ze zijn gevoe lens niet beantwoordde en niet in t minst ver- teederd werd, „nu kan deze politieman me niets meer maken, de post is mij definitief toegewe zen door onze regeering te Rome." „Maar je vertelde me toch, dat je Rose ge dood had," hield Sibella vol, met een zware, doffe stem, die kleurloos was als haar gelaat. „Je zei, dat je in je woede harder sloeg, dan je bedoeld had. En dus verkeerde ik in de mee ning, dat ik O, dat je me in dien waan ge laten, hebt!" ,.Ik heb haar niet neergeslagen, noch gedood! Deze man hier heeft je zoo juist verteld, dat ik het niet gedaan heb. Hij zei duidelijk genoeg, dat de ontmoetingen in het atelier niets met den moord uit te staan hebben. Daar volgt van zelf uit, dat ik haar niet gedood heb, niet waar? Want mijn eenige reden, om haar te dooden zouden die samenkomsten in het atelier geweest zijn, Christo! Zij verdiende te sterven, doch ik heb geen recht gedaan," snauwde di Monti. „Recht! Je spreekt van gerechtigheid, Giulio! Maar was je dan rechtvaardig tegenover mij? Toen je me vertelde, dat je Rose gedood had, doodde je tegelijkertijd iets in mij. Ik ben niet de vrouw om van een moordenaar te houden, doch ik zou ten slotte hebben kunnen droomen, van wat geweest zou zijn, als ik je niet naar bet atelier gestuurd had. Nu heb je me zelfs dien droom ontnomen!" eindigde Sibella met een zucht; Di Monti maakte weer een gebaar in haar richting, doch Pointer viel met een zeer koele en officieele stem in: „Waarom hebt u de politie verteld, dat Miss Rose Charteris bevreesd was voor iets of iemand? Ze was inderdaad bevreesd, maar voor u. Gij wist, dat haar gevoel van angst alleen u betrof. Hoewel hier natuurlijk niet uit volgt, dat er geen andere reden geweest is, om haar te dooden, dan woede of jaloezie." Hierna wendde Pointer zich tot Sibella en zei vriendelijk: „Zoudt u me nu eens precies willen vertellen, wat er dien Donderdagavond gebeurd is?" „Sibella!" begon de Italiaan, doch de detec tive» die hem nauwlettend gadesloeg, plaatste zich tusschen hem en het meisje met de woor den: „Vergeet niet, dat u in Scotland Yard bent. Als u geen handboeien aan wilt hebben, moet u zich kalm houden, graaf di Monti. De Italiaan keek, of hij Pointer vermoorden wilde. Een oogenblik aarzelde hij. Dan ging hij schouderophalend in den stoel zitten, welke de detective hem aanwees, sloeg de beenen over el kaar en stak een cigarette op. „Rose hield werkelijk van Mr. Bellaïrs," be gon Sibella, alsof ze blij was, eindelijk te kun nen spreken. „Mijn vader dacht, dat hij en ik beter bij el kaar pasten. Heel lang geleden, toen we nog bijna kinderen waren, had er iets tusschen ons bestaan. Nadat graaf di Monti naar Engeland gekomen was, aarzelde Rose tusschen de twee jonge mannen. Ze besloot ten laatste, om graaf di Monti aan te nemen, doch bleef met Bel laïrs een briefwisseling onderhouden, en later ontmoetten zij elkaar weer in zijn atelier." „Waar hij haar portret schilderde?" vroeg Pointer. „Ja. Nu vond ik die houding niet eerlijk te genover ons. Daarom vertelde ik graaf di Monti, Donderdag even voor de lunch, wat ik van de briefwisseling en de ontmoetingen afwist. Daar mee begon mijn ongeluk. Zoodra ik zijn toome- looze woede zag, begreep ik, dat ik iets heel ge vaarlijks gedaan had. Wat was hij vreeselijk! (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3