y Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan 'n„Omroeper 1 voor 75.000gezinnen Debat over het onderwijs 7 Schietpartij te Amsterdam GEEN VERHOOGING DER SUBSIDIE H.O.V. utimmn HHinimnffliiiimnnnmmmimiinmiiiimnfliniHllHRS ry m DONDERDAG 10 JANUARI 1935 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM Het woningvraagstuk en de huur- verlaging nauwkeurig bekeken Woningen voor ouden van dagen Subsidie V.V.V. Subsidies Onderwijs Pariteit van behandeling Andere onderwijs-stemmen Wethouder Boes antwoordt V olkshuisvesting GELOOF EN WETENSCHAP De wethouder verdedigt Praeformatie of epigenese ALGEM. R. K. AMBTENAREN- VEREENIGING Ontstemming over de salaris verlaging BRANDJE OP WILSONSPLEIN Relletje tot slot MET Z'N MARMOTJE Voorwaarts Apollo! Personalia Na een heftigen twist loste een man in het wilde weg twee schoten uit een dubbel- loops jachtgeweer Vier vrouwen licht gewond DE VECHTBRUG Gooische tram in kosten aangesproken MINISTER COLIJN TERUG HET MAASWATER VALT De spelling-Marchant D. M. Kw. „Aurora" auimtimiiHfliiHtifiiiiimiiiiiHHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiii sniniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiHiiiuiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiinii iiiiiiiniiiiiir- In de gistermiddag en -avond gehouden ver gadering van den gemeenteraad, onder voor zitterschap van burgemeester Maarschalk werd de behandeling der begrooting voortgezet met het hoofdstuk Volksgezondheid. De heer CASTRICTTM fR.K.) vroeg den voor zitter vergunningen voor het houden van col lecten (bloemen-verkoop) niet achter elkaar, maar verdeeld te verleenen. Mevr. MAARSCHALL (S.D.) meende dat de commissie van bijstand voor volksgezondheid meer vergaderen moet. De heer WESTER VELD (S.D.) wilde die commissie inschakelen bij het afkeuren van woningen. De VOORZITTER zeide dat dit onnoodig is. Nadat verschillende technische opmerkingen gemaakt waren werd het hoofdstuk z. h. s. vast gesteld. Bij het voorstel tot vaststellen van subsidies brak de heer v. TETERING (R.K.) een lans voor de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer. Men wil wel halen maar aan een derge lijke belangrijke vereeniging een tegemoetko ming geven wordt niet gedacht. De Internatio nale Bloemententoonstelling zal genoeg werk voor haar in den winkel brengen. Spr. stelde voor over 1935 een subsidie van 250 te ver leenen. De heer GROENENDAAL (S.D.) pleitte voor verhooging van het subsidie aan de Haarlem- sche Orkest Vereeniging en diende een voorstel in om 20.000 in plaats van 15.000 te geven. Krijgt de H.O.V. geen verhooging, dan zal ze moeten verdwijnen. Het zeven-maanden-plan is niet te handhaven, de musici kunnen dan niet meer in hun onderhoud behoorlijk voor zien. De kunst-prestaties zijn echter boven ver wachting geweest. De raad moet er prijs op stellen het cultureele bezit der H.O.V. te be houden. Er zijn vele plannen. De jeugdconcerten zullen weer worden ingevoerd, er zal geconcer teerd worden te Leiden. Laren etc. Leven is er dus voldoende. Het Rijkssubsidie zal automa tisch verhoogd worden ais de gemeente meer geeft. De heer WEUSTINK (R.K.) merkte op dat de Speeltuin Oosterkwartier zeer bevoorrecht is. De Speeltuin Flora heeft slechts 400 sub sidie. terwijl zij toch 694 klantjes heeft. Waar om niet een betere verdeeling? Spr. diende een voorstel in om één subsidie te geven aan de 4 speeltuinvereenigingen en de verdeeling in overleg te doen geschieden. De heer PEPER (C.P.) meende dat de H.O.V. nog niet met 20.000 gered is. Er is maar één kunstinstelling in Haarlem, laat men die hoog houden. Spr. stelde voor het subsidie op 25.000 te Stellen. De heer v. d. WAL (C.H.) noemde het ge vaarlijk de subsidie-verhooging aan de H.O.V. toe te staan. De wet op de financieele ver houding tusschen rijk en gemeenten zal nog veel van Haarlem eischen. Wethouder ROODENBURG (C.H.) voelde veel voor het voorstel-Weustink, maar de commissie voor subsidies meet de zaak feitelijk uitmaken. Als de H.O.V. geholpen moet worden, is 5000 niet voldoende. Spr. betoogde dat particulieren zich zullen terugtrekken als de gemeente weer méér gaat geven. Het zou toruwens van ver keerd financieel beleid getuigen, thans een sub sidie te verhoogen. De zwaarste tijd komt nog voor de gemeente. En wat zou het geven als het volgend jaar een gevoelige verlaging nood zakelijk is? Dan zou het orkest de slag nog er ger voelen als het nu méér subsidie kreeg. Het gemeentebestuur geeft veel voordeelen aan V.V. V., maar geld geven door middel van subsidie kan niet. Het voorstel-Weustink zal dus in de betrok ken commissie behandeld worden. Vreemdelingenverkeer kreeg op voorste! van den heer van T etering 250 subsidie 1914 stemmen) Het subsidie voor de H.O.V. werd op 15.000 gehandhaafd, het voorstel- Groenendaal dus verworpen met 2112 stemmen. Dan kwam aan de orde het hoofdstuk Onder- wijs. De heer WEUSTINK (R.K.) herinnerde er aan, dat hij reeds bij de begrooting van 1931 gepleit heeft voor bezuinigingen bij alle takken van onderwijs, maar behoudens enkele voor stellen werd er toen weinig aan bezuiniging gedaan. Toch meende hij overtuigend te heb ben aangetoond, dat we hier op onderwijsge bied op te grooten voet leefden. Voor het voorbereidend onderwijs werd veel te duur gebouwd; de salarieering was in verge lijking met andere groote steden veel te hoog; het buitengewoon onderwijs had marges en toelagen als nergens in het land; het lager onderwijs had veel te kleine klassen en gaf te veel uit voor eerste inrichting en vakonderwijs, welke uitgaven dubbel drukten, daar natuurlijk ook t bijzonder onderwijs van al dien overvloed vaak profiteerde; hoewel terWille van de eer lijkheid dient gezegd, dat veel bijzondere scho len in den loop der jaren door een zuinig be heer groote sommen in de gemeeentekas terug deden vloeien of voor haar bespaard werden. Deze besparingen zijn ettelijke honderdduizenden Spr. gaf hiervan een berekening voor 6 bijzon dere scholen, die na de 3-jaarlijksche afrekening (tot 1930) voor de gemeente bespaard hadden: aan exploitatiekosten, vakonderwijs en op over- tallige leerkrachten ongeveer f 120.000. Deze cijfers zijn, volgens spreker, wel in strijd met de zoo vaak gehoorde uitspraak, dat het bij zonder onderwijs zoo duur is. Waren alle bij zondere scholen eens openbare scholen, of beter, opgenomen in de door sommigen zoo begeerde ééne overheidsschool, hoe zouden Haarlems financien er dan hebben uitgezien! Kennend deze besparingen, deed het spr. vreemd aan dat in de afdeelingen vele leden van den raad aandrongen bij B. en W. om bij de bijzondere «schoolbesturen te beproeven, wat ook geschied is, dat deze zouden genoegen nemen met ver laging van de vergoeding van 6.21 pCt. en de rente van ongeveer 4 3/4 pCt. tot den normalen rentevoet van 4 pCt. Wei vreest spr. dat hier voor weinig lust zal bestaan. Men dient n.l. te onderscheiden: le. de ver goeding voor de scholen gebouwd voor 1921; 2e. de rente der waarborgsom voor scholen, ge bouwd na 1921. Wat de eerste categorie betreft met een vergoeding van 6.21 pCt., moet men onderscheid maken tusschen ingebouwde en niet ingebouwde scholen. De eerste soort krijgt een vergoeding van 6.21 pCt. over de volle ge schatte waarde; de eerste 6.21 pCt. van 80 pCt. der geschatte waarde dus 4.96 pCt. Maar daarbij vergete men niet, dat deze scholen en terreinen niet geschat zijn, naar de waarde op 1 Juli 1921 maar naar die op 1 Juli 1914. De reden van het stellen naar de waarde op 1 Juli 1914 was dus niet deze, dat schatting naar de waarde ten tijde der schat ting in 1921 onbillijk zou zijn. Integendeel, de minister verklaarde bij de behandeling van art. 205 eenvoudig: het kost te veel. De minister zeide niet: De wijze, waarop ik de gebruiksver- goeding aanvankelijk wilde bepalen was in zich met juist en zegt óok niet dat op die wijze aan de gemeenten onredelijke verplichtingen zouden worden opgelegd. De minister zeide eenvoudig: ..ik durf de financieele gevolgen aan een rede lijk vergoedingsbedrag verbonden, niet te aan vaarden. En zoo gebeurde het ook. De gebruiks- vergoeding werd over het algemeen welbewust lager, gesteld dan de waarde, welke het voor het gehruik beschikbaar stellen der schoolge bouwen voor de gemeente had. En de Kamer nam dit artikel 205, dat abso luut en welbewust in het voordeel der gemeente was, aan. En de schoolbesturen hadden dat te aanvaarden. De regeering heeft dus de vergoe ding lager gesteld dan de rente der geschatte gebouwen en terreinen in 1921 bedragen zou hebben. Men vergete ook niet dat op veel ge bouwen zware hypotheken waren. De scholen, gebouwd na 1921, welke een waar borgsom gestort hebben, genieten voor deze een rente van 3 ten 100 rentegevende Nationale schuld op den eersten beursdag van het jaar, waarin de waarborgsom gestort is, vermeerderd met Ys ten honderd. Deze rente kan dus voor verschillende scho len anders zijn. Er zijn er die 4 ook die 4 3/4 pCt. genieten, mogelijk zelfs meer. Toch zal het moeilijk zijn van dit procent iets te laten val len. Die een hoog procent genieten, stortten hun waarborgsom ook in een duren tijd en moesten voor dat opgenomen geld ook hooger rente be talen. Er zijn er die hypotheken hebben van 5 en 5 'A pCt. Ook gebeurde het vaak, dat de geschatte waarde van den grond beduidend lager was dan het schoolbestuur er voor betaald heeft. Al deze schoolbesturen zijn z.i. verplicht, als het maar even kan, eenig kapitaal te reserveeren. Want zij kunnen gevaar loopen de waarborgsom te verliezen geheel of gedeeltelijk. Want indien de school gedurende drie achtereenvolgende jaren bezocht wordt door minder dan het twee derde gedeelte, waarvoor zij volgens de aan vrage bestemd was. dan vervalt een deel van de waarborgsom. In den breede zette spr. nader uiteen, waarom het voor schoolbesturen onmo gelijk kan zijn aan het verlangen van het ge meentebestuur te voldoen. De heer WEUSTINK zette uiteen, dat er van pariteit van bijzonder en openbaar onderwijs nog niet kan worden gesproken. Zoo moeten b.v. bijzondere schoolbesturen om een school te mogen bouwen lijsten met 100 handteekeningen overleggen; maar een openbare school mag worden gebouwd op een plaats waar zelfs geen kind of kraai te bekennen is; gemeenteschool bewaarders krijgen bij het opheffen van de be trekking wachtgeld; die van de bijzondere niet; bij het openbaar kunnen de vakonderwijzers wachtgeld krijgen, bij het bijzondere niet; de besturen van de bijzondere scholen betaalden tot 1928 voor gas, water en electriciteit veel meer dan de gemeente voor haar scholen. Het heeft lang geduurd voordat bezuinigingen bij bet lager, middelbaar en voortgezet hooger on derwijs ingevoerd zijn, maar nu is dat toch voor een groot deel het geval. Dat mag geen afbraak heeten. maar is versobering. Het on derwijs kan ook onder de gegeven omstandig heden meer dan voldoend resultaat blijven ge ven. De vitale belangen van het onderwijs zijn niet geschaad, volgens spreker. Hij keerde zich tegen vakorganen, die suggereeren, dat er zoo veel mankeert aan het onderwijs en prijst de toewijding van de leerkrachten. Hij drong aan op meer schoolruimte in Haarlem-Noord zoo wel voor het bijzonder als voor het openbaar onderwijs. Over de Centrale school toonde spr. zich tevreden. Hij vroeg inlichtingen over een Duitsche school, die in het Kleverpark moet bestaan en van de gemeente banken in leen heeft gekregen en beval aan den wethouder ter bestudeering aan de cijfers van de leerlingen, die slagen of liever niet slagen op de MULO. Voorts vroeg hij doorvoering van de rijksre geling bij M. O. en voortgezet H. O. voor wat betreft de klassebezetting. Men dient niet al te spoedig tot splitsing over te gaan. Spr. lichtte zijn betoog met cijfers toe. Hij becritiseerde de verbouwing van de school aan de Tempeliers straat tot middelbare school voor meisjes en betwijfelde of er gelegenheid voor uitbreiding is. Er zijn ook verschillende veranderingen aan gebracht in strijd met het raadsbesluit: het is een zeer oneconomische verbouwing geweest. Men .schijnt het er op aan te sturen er een HBS voor meisjes van te maken. Tegenover het voorstel om voor het voorbe reidend onderwijs weer den toestand van voor 1933 te herstellen, staat spr. afwijzend. Hope lijk is over een paar jaar herstel mogelijk en opheffing zou uit sociaal oogpunt een ramp zijn. Ook zal de besparing niet zóó groot zijn. De dure schoolgebouwen blijven; de uitkeeringen aan de besturen voor de gebouwen zal men moeilijk kunnen intrekken en het personeel zal wachtgeld of steun moeten hebben. De heer BRANTS (A.R.) bracht hulde aan de oud-wethouders van onderwijs Bruch en Roodenburg en meende, dat het bijzonder en derwijs onder het bestuur van den heer Boes niet te klagen heeft. Er wordt echter te lang gewacht met het opheffen van eenige openbare scholen, er moet meer concentratie van leer lingen over scholen in de buurt plaats vinden. Is de openbare Montessori-school wel „ortho dox" in paedagogischen zin? Heeft ze wel vol doende recht van bestaan? De opheffing van voorbereidende scholen zou spr. een ramp vinden. Spr. hoopte, dat waar het mogelijk is, de po gingen, die B. en W. aanwenden om de rente te verlagen van de Bijzondere Scholen, dis voor den oorlog gebouwd zijn, mogen slagen. De Middelbare School voor Meisjes is niet te vervangen, wel is over het programma te rede twisten. De Haarlemsche school zal zich meer moeten toeleggen op maatschappelijken arbeia en op huishoudelijk terrein moeten begeven. De heer WESTERVELD (S.D.) schetste de beteekenis van de Middelbare Meisjesscholen, die onmisbaar zouden zijn. Spr. verheugde zich er over, dat de leerlingenschaal, die het Rijk invoert, niet in Haarlem wordt toegepast, want ze is funest. Het is niet erg, dat de onderwijzers en leeraren harder moeten werken, maar het kind mag er de dupe niet van worden. Spr. be greep niet, dat het Brongersma-fonds juist in dezen tijd is verrijkt met 500. Waren er dan geen ouders te helpen? De heer PEPER (C.P.) zeide, dat de toestand van het L. O. in Haarlem sterk achteruit gaat. Men onderzocht niet of hier ondervoeding bij de kinderen is, wat niet weet, deert niet! De heer SCHOLL (S.D.) zou gaarne van den wethouder vernemen, welke plannen hij ten aanzien van het onderwijs heeft. Moge hij de schade, die aan het onderwijs is toegebracht, weer herstellen. Wat denkt hij voor het steeds groeiende Noordelijk deel der stad te doen? Wat zal hij doen met het georganiseerd overleg? Hoe staat het met de reorganisatie van het U.L.O.- onderwijs? In schoolvoeding en -kleeding dient men zoo royaal mogelijk te zijn De heer BIJL (C.P.) diende een voorstel in, waarbij B. en W. werden uitgenoodigd te onder zoeken of op de lagere scholen esperanto kan worden onderwezen. Wethouder BOES (V.D.) dankte voor de waar- deerende woorden over zijn beleid gesproken. Spr. achtte het niet wenschelijk, op de uitvoerige rede van den heer Weustink in te gaan, hoe interessant zijn beschouwingen ook waren. Eenige puntjes bracht spr. op het tapijt. Het bijzondere onderwijs leed veelal aan een gebrek aan lokalen, daarom werden geen overtallige leerkrachten aangesteld. B. en W. meenen, dat er niet veel hoop is op een tegemoetkomende houding van de school besturen ten aanzien van de rente-verlaging. Spr. sloot zich aan bij de hulde, gebracht aan het personeel van de scholen. Op dit oogenblik kan niet worden aangedron gen op den bouw van openbare en bijzondere scholen in Haarlem-Noord, hoewel spr moet erkennen, dat de toestand daar steeds moei- Gemeenteraad Haarlem IX lijker wordt. Lokalen zullen er wel te vinden zijn. Spr. zou de klassen der M. O.-scholen niet op 36 willen brengen, zooals het Rijk wenscht. De verbouwing van de Middelbare Meisjesschool is geheel uitgevoerd krachtens het raadsbesluit, ze voldoet aan alle eischen en er zijn voldoende lokalen. Voor een lange rij van jaren is er ge legenheid tot uitbreiding. Het voorbereidend L. O. zit nog steeds op de wip. als er verder bezuinigd moet worden, is het niet onmogelijk, dat een voorstel tot op heffing van dezen tak het beste is. Aan het eind van den cursus zal overwogen worden welke scholen zullen moeten verdwijnen. Persoonlijk voelt spr. niet veel voor een Mon tessori-school. De raad heeft indertijd echter tot oprichting besloten, maareen hoofd be noemd, die slechts matig met de orthodoxe methode op de hoogte was. Spr. heeft de zaak in studie, de raad zal er spoedig van hooren. Het Brongersma-fonds wordt niet door de ge meente beheerd. Spr. is er van overtuigd, dat het L.O. niet verslechterd is. Den heer Scholl kon spr. nog weinig antwoor den, de cursus moet eerst afgewacht werden. Over het Georganiseerd Overleg zal binnenkort door de betrokken instanties vergaderd worden. De post kindervoeding en -kleeding is dezen winter alweer met 1/3 gestegen, steeds wordt aan bonafide aanvragen voldaan. Het voorstel-Bjjl (esperanto) werd verwor pen met 278 stemmen. Het hoofdstuk werd z. h. s. aangenomen. derkwartier, dat een prachtige aanwinst ge noemd mag worden. Tenslotte wees spr. op een tegenstrijdigheid: men wil voorzichtig bouwen en men wil geen werkloosheid in de bouwvakken. Entweder.... oder! Proefnemingen als door den heer Visser bedoeld, achtte spr. zeer gevaarlijk. Het hoofdstuk werd z. h. s. vastgesteld. De vergadering is tot Vrijdagmiddag verdaagd. De heer DE BRAAL (A.R.) vroeg of B. en W. juridisch het recht hebben om van de woning- bouwvereenigingen te eischen, dat zij een be paald bedrag bezuinigen, op straffe van niet- goedkeuring der begrooting. De heer WESTERVELD (S.D.) betwijfelde of alle woningen in het centrum voldoen aan de eischen der woningwet. Een onderzoek is ge- wenscht. De heer KLEIN SCHIPHORST (R.K.) con stateerde, dat men hem gelijk gaat geven inzake de matiging van nieuw-woningbouw. Maar is het nu niet te laat? Er staan zeer veie woningen leeg en men moet het percentage zeker op tien stellen. Alleen woningen voor ouden van dagen mogen er komen, maar overigens is verdere bouw niet verantwoord. Men werpt op, dat de huren omlaag moeten en daj; dit door verder bouwen gedwongen wordt. Spr. toonde aan, dat deze argumentatie niet op gaat. Er zijn vele oorzaken, die het bouwen duur maken en dus hooge huren veroorzaken. Meer comfort, sociale wetten, eischen van bouw- en woningtoezicht etc. Voor de toekomst zijn geen goedkoopere woningen te bouwen, want wordt de tiji beter dan gaan de materialen absoluut omhoog, om dat de prijzen onmogelijk zijn. Het onderhoud van de gemeente-woningen is veel te duur, op een huuropbrengst van 75.000 mag men geen 15.000 voor onderhoud uitgeven. De gemeente moet de huurders maar voorzich tigheid leeren en op tijd durven weigeren. Mevr. SCHELTEMA—CONRADI (V.B.) meen de, dat er bestaande huizen voor ouden van dagen ingericht kuftnen worden. De heer MEIJERS (SD) bleef er bij, dat voor den minder gesitueerden arbeider nog steeds te weinig woningen zijn. De heer VISSER (C.H drong aan op ver dere huurverlaging. Beter kan eenige schade genomen worden dan met bouwen door te gaan. En dan kunnen de werkloozen hun eigen woning bouwen. De heer KLEIN (R.K.) merkte op, dat de erfpacht herzien moet worden, waardoor de huren verlaagd kunnen worden. Wethouder GERRITSZ (S.D.) merkte op, dat de exploitatiekosten van Patrimonium veel te ongunstig zijn en dat een bezuiniging van f 1200 vereischt was, omdat andere woning - bouwvereenigingen daartoe ook in staat waren. Getracht moet worden de huren te verlagen; er zijn verschillende factoren. De grondprijzen kunnen niet minder, de prijs der materialen is afhankelijk van verschillende oorzaken, het straatgeld is van weinig invloed, verlaging van de rente der hypotheekgelden is wellicht moge lijk. Er zijn de laatste jaren inderdaad teveel huizen gebouwd, dit jaar is een groote werk loosheid onder de bouwvakarbeiders dan ook onafwendbaar. Maar in Haarlem dient eerst een telling gehouden te worden, de onbewoonbaar verklaring dient voortgezet- te worden. Op de binnenstad wordt toezicht gehouden en de be volkingstoename zet zich voort. Met voorzich tigheid moet doorgebouwd worden. Huurverlaging brengt vermindering van waarde der huizen, maar deze strop moeten de individuen nemen. Het is een aanpassing die de industrie (aandeelen) al lang heeft onder gaan. Er is dringende behoefte aan woningen voor arme ouden van dagen. Spr. schetste de ontwikkeling van het Noor- Op de zevende bijeenkomst van de Haarlem sche afdeeling der Vereeniging „Geloof en Wetenschap" hield gisteravond de Leidsche Hoogleeraar prof. dr. J. A. Barge een voor dracht over „Oude problemen in de moderne biologie". Welke plaats de-ze voordracht innam in de serie voordrachten, die gedurende dit seizoen voor de leden van G. en W. gehouden worden over „het Ras", werd ons niet geheel duidelijk. Zooals de voorzitter, mr. F. Vorstman, in zijn openingswoord feitelijk reeds toegaf, was de lezing niet meer dan een college. Een avond college noemde hij het. Waarmede we weer niet willen zeggen, dat het geen interessant college zou geweest zijn. Pro fessor Barge verstaat de kunst om zonder iets van zijn onderwerp op te offeren populair te blijven. Bovendien is hij meestentijds zeer onder houdend, zonder nu bepaald brilliant te zijn. Hetgeen overigens aan de behandeling van zijn stof kwalijk ten goede zou komen. In het eerste deel van zijn voordracht be handelde spreker de historische formuleeringen van het vraagstuk der voortplanting. De leer der abiogenesis (de Aristoteliaansche paling wordt klassiek) en de 18e eeuwsche richtingen van praeformatie en epigenese, die in fijnere nuances in den natijd van 't Darwinisme weder om tegenover elkaar zijn komen te staan als determinisme en neo-epigenetische richting. Aan de hand van de interessante waarnemin gen en proeven der moderne biologie bewees prof. Barge in het tweede deel van zijn voor dracht de onbetrouwbaarheid van de stellingen der deterministen. De prospectieve potentie der blastromeren is grooter dan hun prospectieve beteekenis. Aan elk onderzoek komt echter een eind. Al hebben de moderne biologen bewezen, dat het standpunt der epigenese juist is, er blijft een element van praeformatie, een specifieke be stemming, waaraan geen experiment ooit iets zal kunnen afdoen. Men zou kunnen betwijfelen of het onder werp van dezen avond geschikt was voor een lezing. Ook zakelijk blijft er een onderscheid tusschen een lezing en een college; hetzelfde onderscheid, dat er tusschen een tijdschrift artikel en een hoofdstuk uit een handboek be hoort te bestaan. Maar gelukkig hebben de talrijke aanwezigen zich door deze louter ver standelijke distinctie niets van het genoegen van den avond late-n ontnemen en volgde na de met aandacht gevolgde voordracht een har telijk applaus. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter met enkele woorden den overleden journalist Willem Nieuwenhuis, die enkele maanden ge leden nog voor de leden van G. en W. een voordracht over Chesterton hield. De eerstvolgende bijeenkomst heeft plaats op Maandag 21 Januari in den Stads-Schouw- burg. Als première voor Haarlem zal het Hof stad Tooneel het blijspel „Het eeuwige kind" opvoeren. Cap. Dezer dagen vergaderde de groep Gemeente ambtenaren der A.R.K.A. in Hotel „De Leeuwe rik", onder voorzitterschap van den heer J. W. A. Stalpers. Na opening der vergadering met gebed werd onmiddellijk aangevangen met de be sprekingen over de voorstellen van Burge meester en Wethouders tot herziening van de salarisregeling voor het gemeentepersoneel, in verband met de daarin door den Minister van Binnenlandsche Zaken gewenschte wijzigingen. Na uitvoerige besprekingen, waarbij ont stemming over deze hernieuwde verlaging tot uiting kwam, werd besloten aan den afgevaar digde naar de Commissie van Overleg vrij man daat te geven. Van de besprekingen in het Overleg zal de eventueele medewerking der A.R.K.A. afhangen. Dan werd de agenda voor de Jaarvergadering afgehandeld. Achtereenvolgens werden de notulen en het jaarverslag goedgekeurd. De heeren J. P. van den Bosch en A. J. M. van Emmerik, die perio diek aftraden, werden bfj acclamatie herkozen, evenals de afgevaardigden naar de Commissie van Overleg en de vertegenwoordigers in de verschillende Dienstcommissies. Tegen 10 uur sloot de voorzitter de verga dering, waarna de heer van Emmerik een lezing hield over de Inquisitie. Gistermiddag om half 3 werd brand gemeld op den zolder van perceel Wilsonsplein 21, waarin het Technisch Bureau van de firma W. B. Brauckmann gevestigd is. Een kind, dat op den zolder wilde gaan spelen, ontdekte den brand. De brandweer was spoedig ter plaatse en met een slang op de waterleiding bluschte zij het vuur. De geringe brand- en waterschade wordt niet door de verzekering gedekt. De brand mocht zich in een zeer groote be langstelling van het publiek verheugen. De politie zorgde echter, dat allen op een veiligen afstand bleven. Een man weigerde echter zich op het bevel van de politie te verwijderen, zoodat dit met den sterken arm moest ge beuren. Hij werd gevankelijk naar het politie bureau gebracht, waar tegen hem proces-verbaal werd opgemaakt. Het relletje verwekte veel „deining". Nader vernemen wij dat de oorzaak van den brand gezocht moet worden in de omstandig heid dat kinderen op den uitgebranden zolder met lucifers gespeeld hebben. Bij het ontruimen van de staat vóór het per ceel, waarin de brand woedde, is nog een man met de sterke arm verwijderd moeten worden, omdat hij de bevelen van de politie niet wilde opvolgen. Het relletje had wel veel bekijks, doch was niet van ernstigen aard. JAMMER! „Aha, een pakje tabak! Als ik nu een lucifer had, zou ik een pijpje kunnen opsteken! (Tribune de Genève) Ik zag hem gaan, het kleine schooiertje, arm jongetje, klapotte kleertjes, kapotte kousen en een paar gelapte schoenen. Het was koud, mis tig weer. Iedereen liep diep in den kraag gedo ken, iedereen had haast. Het jochie had zijn jasje dichtgeknoopt, verborg daaronder een marmotje, dat met zijn glundere oogjes zoo eens door de opening kwam kijken, maar dan weer spoedig wegdook in het jasje van zijn klein baasje, om zich te warmen. Samen waren ze opgegroeid en waren nu óp weg om den kost te verdienen. lederen keer als iemand voorbij kwam, liet de jongen zijn mar motje zien en vroeg dan om een paar centjes. Een snauw en een grauw was meestal het ant woord. Bedroefd slenterde hij dan weer verder. Arm jochie, 't bezat niets op de wereld alleen zijn marmotje. Den heelen dag waren zij samen: aten en dronken samen, sliepen sa men, speelden samen-Zoo waren zij dan ook vriendjes geworden De mist was opgetrokken en had plaats ge maakt voor stroomenden regen. Kletsnat was het jochie geworden en nog maar enkele cen ten waren de buit van den dag. Even tellen dacht hij: een twee drie to( tien centen bracht hij het. Nog eens tellen, misschien had hij zich vergist Maar neen, hij bracht het niet verder dan 10 centen. Naar huis durfde hij niet gaan, want dan wachtte hem ook een snauw en een grauw, misschien ook wel een pak slaag. Intusschen was het donker geworden, en overal waren de lantaarns al aan ook de lichten in de winkels waren aangestoken. Hij keek naar de mooie étalages. Wat is dat alle maal mooi! dacht hij, maar niet voor mij. Al leen maar voor rijke kinderen. Hij slenterde maar verder: het werd al duis ter op straat: iederen keer probeerde hij zijn marmotje te laten zien, snaar de menschen wa ren in druk gesprek met elkaar en hadden geer. tijd voor hem hij was ook maar een arm jongetje, dat geen kleertjes had Hij wilde huilen, zijn marmotje keek hem glunderend aan: hij streelde het beest over zijn kopje, vergeten was hij zijn traantjes.... Durfde nog met naar huis. wilde wel graag. Hij was zoo moe. Maar even op een stoep zitten dacht hij. Strakjes dan maar weer verder. Zijn marmotje verborg hij onder zijn jasje, knoopte zijn jasje goed dicht en viel in een diepen slaap. De regen kletterde tegen hem aan. maar hij voelde nietsrustig sliep hij hij was ook zoo moe Hij droomde, zag allemaal mooie verlichte straten, mooie winkels met mooie lichtjes. Hij hoorde muziek en kindertjes zingen; hij mocht ook meezingen en kreeg allerlei lekkerswat is dat alles mooi Toen werd hij wakker. Hij keek rond: wat was dat alles vreemd. Een groote zaal met alle maal bedjes, met mooie witte gordijnen Lieve menschen hadden hem slapende ge vonden, verkleumd van kou, met zijn marmotje, dat van koude al gestorven was, hadden hem opgenomen en naar het ziekenhuis gebracht, en nu lag hij daar in zoo'n mooi bedje, met nog andere kindertjes. De zusters hadden schik in den zwarten kruliebol en hadden hem warm toegedekt. „Mijn marmotje!" riep hij, „mijn lief mar motje...." Luid lag hij te snikken in zijn bedje. Hij voelde een zachte hand over zijn wangen glijden. „Warm onder de dekens blijven, ventje, je bent ziek en dan vat je nog meer kou. Warm onder de dekens blijven, dan word je gauw weer beter, en dan komt ook weer je marmotje." Het was de zuster, die zoo met hem sprak Hij keek haar met een glimlach aan. Nog nooit was iemand zoo lief voor hem geweest. Hij had nooit anders dan hard-leelijke woor den gehoord en veel slaag gehad. De zuster dekte hem nog' eens extra warm toe. „Nu onder de dekens blijven, hoor, dan word je gauw beter." Toen vertrok de zuster weer. Het jochie viel weer in slaap. 's Nachts kwam de zuster nog eens kijken. Zij had zoo n plezier in hem. Zij streek de hand nog eens over zijn zwarte krullen Wat ligt hij daar als een koningskind, zoo rustig in zijn bedje, dacht zij. Maar wat was hij koud. Zij schrok ervan. Even warm toedekken, dacht ze, en nauw sloot ze de dekens om hem heen. Nauwelijks was zij van de zaal, of zij hoort een gil. Het jochie zat rechtop m zijn bedje Met een paar eroote oogen kijkt hij verschrikt rond en luid roept hij: „mijn marmotje, mijn marmotje, mijn lieve marmotje...." en valt weer in zijn kussens. Nog eenmaal kijkt nvj rond, een glimlach speelde om zijn mond. Toen werd het stilheel stilhet jochie had de oogen gesloten, maar nu voor goed. En de zuster een traan kwam in haar oog zij vond het zoo'n aardig ventje, streek nog eenmaal de hand door zijn zwarte krullen... s. Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer De Haarlemsche Muziekvereeniging „Voor waarts", dirigent Henry Schulpzand, heeft op haar laatstgehouden jaarvergadering besloten, den naam van de vereeniging te veranderen in „Apollo". Voor het Mercurius-Diploma Duitsche handelscorrespondentie zijn geslaagd de dames A. Rozelaar te Overveen en F. Segaar, alhier. Voor het examen heilgymnastiek en mas sage, theoretisch gedeelte, zijn alhier ge slaagd; de heeren K. Boersma en J. Roosen, alhier. Twee bewoners van de St. Jansstraat te Am sterdam kregen gistermiddag' een twist over een zakenaangelegenheid. Na een zeer opwindende woordenwis seling, waarbij het echter nog niet tot hand tastelijkheden kwam, snelde éen der mannen zijn woning binnen om een oogenblik later terug te komen met een dubbelloops jachtge weer. Zonder zich een oogenblik te bedenken, zette hij direct het geweer aan den schouder en loste in het wilde weg' twee schoten. De hagelkorrels vlogen naar alle richtingen, waarop de me nigte die zich naar aanleiding van den twist verzameld had, naar alle richtingen uit elkaar stoof. Het bleek, dat vier vrouwen door de hagel korrels in het gezicht en in de beenen waren getroffen. Men slaagde erin den man het geweer te ont wringen, waarna hij aan de politie, die in middels gewaarschuwd was, werd overgeleverd. De man werd in verzekerde bewaring gesteld en het geweer in beslag genomen. De gewonde vrouwen werden naar een der gasthuizen vervoerd, waar bleek, dat de ver wondingen niet van ernstigen aard waren. Z!j konden na verbonden te zijn, huiswaarts kee- ren. Zooals te begrijpen verwekte het incident groote opwinding in de omgeving. De afdeeling voor de geschillen van bestuuï vaii den Raad van State behandelde een be roep van de N.V. Gooische Stoomtram Mij. tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, waarbij aan die maatschappij onder voorwaarde vergunning is verleend tot het instandhouden van de trambaan Amster damLaren en HuizenHilversum. Het be zwaar van de Gooische Stoomtram Mij. gaat o.a. tegen de bepaling, dat voor haar kosten verbonden zijn aan de instandhouding van de Vechtbrug. De heer F. M. Augustijn, directeur der Gooi sche Stoomtram Maatschappij, lichtte het be roep toe. Hij fnerkte o.a. op, dat Gedeputeerde Staten hun bevoegdheid te buiten zijn gegaan, ook met het voorschrijven van groefrails onder Hilversum. Met de Vechtbrug is hetzelfde het geval. De toestand van die brug vereischt geen onmiddellijke voorziening. Het Rijkstoezicht is echter alleen bevoegd te oordeelen over de vei ligheid van het verkeer. Gedeputeerde Staten kunnen die bevoegdheid niet aan ach trekken. Dit neemt niet weg, dat de brug verwaarloosd is, maar deze zaak gaat hier buitenom. Het hoogheemraadschap zal hier de noodige maat regelen moeten nemen. Mr. J. H. Worst uit Amsterdam, optredende namens het hoogheemraadschap, betoogde, dat het in orde maken van de brug onder Muiden f. 20.000 zal kosten. Geen enkele bepaling in eenige wet echter verplicht den eigenaar der brug, deze geschikt te maken voor het tram verkeer. De tramwegmaatschappij zou trouwens niet eens de kosten kunnen terugbetalen en is zelf de oorzaak, dat de brug in een dergelijken toestand is geraakt. Het hoogheemraadschap is bereid, een deel van het bedrag te betalen. De Kroon zal later een beslissing nemen. Minister Colijn is uit Frankrijk in ons land teruggekeerd en heeft Woensdag zijn werkzaam heden op het Departement hervat. Woensdagmorgen was de stand van de Maas bij Venlo 13.73 +N.A.P., wat een val beteekent van 46 cM. Ook de losplaats te Blerick, die van overstrooming last had, is thans voor het grootste gedeelte droog. Ten Provinciehuize te Assen en bij den Pro vincialen Waterstaat van Drente is met ingang van 1 Jan. 1935 de spelling-Marchant inge voerd. Het dubbel mannenkwartet „Aurora", dirigent K. Zeilmaker, hield zijn 22ste jaarvergadering. Jaarverslag en rekening en verantwoording werden goedgekeurd. Ondanks de slechte tijdsomstandigheden, waardoor een geringe teruggang plaats had in het aantal donateurs, sloot 1934 met een flink batig saldo. In het afgeloopen jaar nadden in het kwartet eenige mutatie's plaats, de samenstelling is nu als volgt: le tenoren: H. J. Sabelis, A. A. Zantvoort; 2e tenoren: J. Prinsen, J. Veen; le bassen: G. Zantvoort, C. Hoogreef; 2e bassen: J. Glas, P. J. Louwkamp. Tot voorzitter werd gekozen de heer C. Hoogreef. Met algemeene stemmen werd besloten deel te nemen aan het door Enka's mannenkoor te Ede te houden zangconcours.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4