IN EN OM HAARLEM I De noodtoestand der arme Parochies UIT DEN OMTREK 75c Uit den Gemeenteraad ACTIE IN HET BISDOM HAARLEM Een roep om hulp RADIO SITTERSehSKAR DONDERDAG 10 JANUARI 1935 MEER STILTE JA Z BENNEBROEK BURGERLIJKE STAND De deurwaarder mag niet komen: beslag op kerken mag niet gelegd worden Oorzaak en gevolg Een tragisch voorbeeld ZOU HET WINTER WORDEN? De wijze Bisschop Vragen! VragenVragen! BLOEMENDAAL HEEMSTEDE Hoe kunt gij helpen? En waar u zich op kunt geven? 'vooruit betaling KRUISWEG 60 Ta.16659 VELSEN ZANDVOORT ZAANDAM RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN gimiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiimiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim! Biiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiï: Toen de burgemeester gisterenmiddag, bij den aanvang der zitting, in enkele van groot medegevoel getuigende woorden het overlijden van mevrouw ElzingaBerlijn her dacht, was er wel niemand in de zaal, die niet diep onder den indruk kwam van het plotseling verscheiden van deze vriendelijke figuur, die drie weken geleden, nog in den bloei van haar leven zou men gezegd hebben, opgewekt aan de begrootingsdebatten deelnam. En bij de behande ling van het hoofdstuk „Onderwijs" heeft allicht menig raadslid naar den ledigen raadszetel van het ontslapen raadslid gekeken. Haar redevoe ring, die zij misschien reeds gereed had, bleef onuitgesproken. Straks zal een ander haar werk overnemen Een wel somber beeld van den algemeenen toestand schetste de voorzitter ons in zijn ge bruikelijke nieuwjaarsrede. Dorst hü verleden jaar nog de verwachting uitspreken, dat wij toen het dieptepunt van de crisis waren gepasseerd, thans bleef deze hoopvolle prognose achterwege. En niet zonder reden, want het aantal werk- loozen in onze stad is, naar hij mededeelde, sinds verleden jaar nog met 900 vermeerderd, zoodat het nu het ontstellende cijfer van 5000 bereikt heeft. De heeren v. d. Wal en Roo- denburg, die in den loop van den middag een zeer moeilijk jaar in 1936 voorspelden, schijnen in het licht van deze getallen dan ook wel een groote kans te hebben, gelijk te zullen krij gen. De heer de Braai, die zijn ambt van nestor des raads met eere draagt, hield een goede gewoonte hoog door den burgemeester voor zijn nieuwjaarswenschen te bedanken. Nadat een niet belangrijke agenda vlug was afgehandeld, zette daarop de Raad de behan deling van de gemeentebegrootlng voort. Het hoofdstuk „Volksgezondheid" leverde niet veel anders op, dan een paar onbeduidende aan merkingen van den heer Groenendaal, die met meer succes binnenkamers hadden behandeld kunnen worden met den betrokken wethouder, zoodat de nieuwe directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen dienst, de heer Smit, die achter den burgemeester had plaats genomen om hem te assisteeren bij het beantwoorden van vragen, dezen eersten keer, dat hij een begrootingszitting meemaakte, geen moeilijke taak had. Het was een pluimpje voor het voortreffelijke werk van zijn voorganger, den heer Dr. van Konijnenburg. Bij de behandeling van de lijst, waarop alle subsidies, die de gemeente geeft, saamgebracht zijn, kwam ook de verhooging van de bijdra ge aan de H. O. V. ter sprake. Van den heer Groenendaal lag een voorstel ter tafel om f 20.000 inplaats van de door B. en W. uitge trokken f 15.000 te geven en de heer Peper maakte er zelfs f 25.000 van. Maar met 21 te gen 12 stemmen 'liet de Raad het bij f 15.000. De wijze echter, waarop dit besluit tot stand kwam, zal door allen, die ijveren voor de in standhouding van ons stedelijk muziekkorps, als een koude douche worden gevoeld, want het bleek, dat er in den Raad nog maar weinig strijders voor de orkestvereeniging over zijn. Het was alleen de heer Groenendaal die in een erg mat speechje, zonder nieuwe gezichtspun ten naar voren te brengen, zijn voorstel ver dedigde, waarna nog de heer Peper kwam, die echter ook zijn gewone sappige flux de bouche voor deze aangelegenheid geheel miste. Toen zich geen nieuwe helpers meer aanmeldden, stond het lot van de H. O. V. vast. De heer v. d. Wal, het nieuwe Christelijk-Historische raadslid, vond het punt een aanleiding om in een korte maidenspeech een waarschuwend woord te laten hooren over de gevaren, die den financieelen toestand van Haarlem in het jaar 1936 zullen bedreigen. Dat was de genade slag. Wethouder Roodenburg onderstreepte zijn woorden en had het lang zoo moeilijk niet als in vroegere jaren de heer Slingenberg, die soms een heele rij van welsprekende betoogen te weerstaan had. Het is niet onwaarschijnlijk, dat met dit vo tum een einde is gemaakt aan het bestaan van de H. O. V. Wij zullen er wel meer van hoo ren. De heer van Tetering hield een warm pleit voor het goede werk van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en vroeg een subsidie van f 250 als blijk van waardeering. Hij had succes. De meerderheid van den Raad ging er mede accoord. De heer Weustink drong aan oo een eerlijker verdeeling van de subsidies aan de speeltuinen en kreeg van den wethouder een gunstige toezegging. De overige subsidies wer den goedgekeurd, zooals zij door B. en W. waren voorgesteld. De algemeene beschouwingen bij het hoofd stuk „Onderwijs" werden ingezet met een lan ge, goed gedocumenteerde rede van den heer Weustink, waarvan het gedeelte over de ver laging van de vergoeding aan de bijzondere scholen wellicht ook buiten Haarlem de aan dacht zal trekken. De heer Posthuma heeft eenigen tijd geleden in den Raad een klacht geuit over de ongelijkmatige behandeling van het openbaar onderwijs en het bijzonder, z. i. was het laatste daarbij zoozeer in het voor deel, dat het schade toebrengt aan het open baar. Hij had de aandacht gevestigd op de po gingen van den Minister van Onderwijs om de vergoeding, die de bijzondere scholen ontvan gen voor de gebouwen, verlaagd te krijgen en had de hoop uitgesproken, dat deze pogingen zouden slagen. De heer Weustink heeft een goed werk gedaan met de draagwijdte van die klacht tot de juiste proporties terug te brengen, want op het eerste gezicht maken die klachten wel indruk. De heer Weustink toonde aan, dat de vergoeding van 6.21% voor schoolgebouwen, ge bouwd vóór 1920 heusch niet te hoog is, omdat de schatting der gebouw reeds laag, te laag is geweest. Ook de vergoeding van 4%% voor scholen, gebouwd na 1920, kan redelijkerwijs niet verlaagd worden. Het betoog van den heer Weustink was zoo overtuigend, dat men zich mag verwonderen over de vrijmoedigheid, waar mede de Minister van Onderwijs dit punt in behandeling heeft genomen. De heer Weustink hoopte, dat de bijzondere schoolbesturen het verzoek van B. en W. om toe te stemmen in een verlaging niet zouden inwilligen en de heer Boes deelde later mede, dat er inderdaad weinig kans bestaat, dat van die verlaging, althans vrijwillig, veel zal komen De heer Weustink stelde ook in het licht, dat het bij zonder onderwijs in Haarlem medewerkt aan een zuinig beheer. Hij gaf daarvoor getallen, ontleend aan de rekeningen van een zestal bijzondere scholen, waaruit bleek, dat zij van 1921 tot 1930 (latere cijfers zijn nog niet be kend) ruim f 120.000 goedkooper werkten dan de openbare, en dan nog slechts voor wat be treft de exploitatiekosten, het vakonderwijs en de overtallige onderwijzers. Uit zijn uitstekende rede releveeren wij nog, dat hij zich sterk zal verzetten tegen opheffing van het voorberei dend of lager onderwijs, en dat bezuiniging bij het middelbaar onderwijs volgens hem nog ver der kan doorgevoerd worden door opvoering van het leerlingenaantal per klas. Niet ten onrechte herinnerde hij er ook met eenige zelfvoldoening aan, dat zeer vele be zuinigingen, waarop hij reeds eenige jaren ge leden aandrong, thans zijn ingevoerd, en zulks zonder schade voor het onderwijs. De heer Brants, de oud-hoofdinspecteur van het lager onderwijs te Haarlem constateerde, dat on der de rechtsche wethouders Bruch en Roo denburg het openbaar onderwijs zelfs naar ge noegen van de voorstanders daarvan, is behar tigd en dat onder den tegenwoordigen vrijzin- nig-democratischen wethouder het bijzonder onderwijs geen reden tot klagen heeft. Hij noemde dat een hoopvol teeken. Verschillende raadsleden hadden kleine wenschen en opmer kingen. Wethouder Boes had echter geen moeite zijn begrooting te verdedigen. Voor het opvoeren van het aantal leerlingen bij het middelbaar onderwijs voelde hij niets. Dat aan het voorbereidend lager onderwijs niet zou worden geraakt, als de financieele nood der gemeente nog hooger stijgt kon hij niet toe zeggen. De wethouder kan met genoegen op de behandeling van zijn eerste begrooting terug zien. De heer Bijl (comm.) vroeg invoering van les in esperanto op de lagere school, maar vond geen meerderheid voor zijn idee. De heer Scholl (s.d.a.p.) bleek nog maar steeds van meening te zijn dat aan het onderwijs schade is toegebracht en vroeg herstel daarvan, maar vergeet wel een beetje, dat hij zelf zich scha rend aan de zijde van den communist Peper met zulke herhaalde beweringen de openbare school geen goed doet. Alle sprekers vinden schoolbouw in het Noorden van Haarlem hard noodig, maar teekenend voor den toestand is wel, dat een man als de heer Boes dezen af wees met een beroep op den financieelen toe stand der gemeentekas. Over het nut der mid delbare school voor meisjes bleken de heeren Weustink, Brants en Westerveld niet van mee- Rechterhelft J v.h. bord: wit; J linkerhelft: J roode rand, m. rood door- J gestreept e J zwarto P) Aan de linker-1 zijde d. straat de rechter- is parkeeren i straathelft is verboden. j dus vrij. Nu komt er rustl Nu zijn over bodige geluidssignalen verboden (f 75. boeteI), 't Werd tijd: ze toeterden er maar op losl Wie—? ning te verschillen. De heer Brants wil haar op meer maatschappelijken voet inrichten. On deugend was de vraag van den heer Brants of de openbare Montessorischool wel echt „ortho- dox-montessorisch" is, maar bepaald verbluf fend was het antwoord van den wethouder, die vertelde, dat de Raad indertijd wel een Mon tessorischool heeft gesticht, maar een hoofd benoemde, die met de orthodoxe Montessori- methode maar matig op de hoogte was. „Volkshuisvesting" leverde in hoofdzaak een debat op o*r den woningbouw. De heer Klein Schiphorst diepte uit de Memorie van Ant woord de conclusie op van B. en W., dat de woningvoorraad van dien aard is, dat voor zichtigheid gewenscht is. Hij knoopte er een interessante beschouwing aan vast. Tien pro cent van de gemeentewoningen zijn onbe woond en van de gemeentelijke middenstands woningen ongeveer 25 pCt. De heer Klein Schiphorst meent, dat alleen nog maar wo ningen voor ouden van dagen dienen te wor den gebouwd. Hij acht het niet mogelijk door het vergrooten van het aantal woningen de huren omlaag te brengen. De bouwkosten zijn daarvoor te hoog: de woningen van thans zijn veel grooter dan vroeger; dikwijls ook het bouwterrein, voorts maken de verschillende wetten den bouw duurder. Door de tegenwoor dig aan een arbeiderswoning gestelde eischen moet men er op rekenen, dat de bewoner er van, zeker één vierde of één vijfde van het loon aan huur zal moeten uitgeven. Goedkooper zal de bouw niet worden, als men in aanmerking neemt, dat de materialen als steen en hout thans goedkooper zijn dan in 1914. Het betoog van den heer Klein Schiphorst kon de heer Gerritsz niet geheel onderschrijven. Hij gaf verschillende wegen aan, waardoor de huur kan worden verlaagd. Hij bleek echter een heel eind in de richting van den heer Klein Schiphorst te zijn aange land, toen hij instemming betuigde met het idee, een woningtelling te houden. Overigens vond hij het verlies, dat voor de eigenaren ont staat door huurverlaging, voor hen wel onaan genaam, maar in dezen tijd op sociaal-econo mische gronden noodzakelijk. Hij waarschuwde tegen het denkbeeld van den heer Visser om huizen voor werkloozen door werkloozen te laten bouwen. Geboren: 7 Januari: d. van A. M. L. 'F. Hoog Warnaars; 8 Januari: d. van S. M. Twister- ling—Middelkoop; z. van H. F. Opdam—de Boer; z. van H. C. v. Aken—de Kort; d. van H. M. van Beek—Spoor; z. van J. Bakkerv. Vlee- ren; d. van C. v. Kampen—Poorter; 9 Januari: d. van M. C. Eichhorn—Srama. Ondertrouwd: 9 Januari: C. L. Brink en S. Sutterlüti- G. J. Scharders en A. C. Meijer; M. J. M. Braun en W. J. M. Sweerts; C. P; W Lubbers en E. Schekat; J. S. F. Ludding en J. Rijbroek. Getrouwd: 9 Januari: W. Maier en A. M. Rösl; H. Hoogkamer en J. M. Roelofs; M. He- ring en G. G. v. d. Berg; L. A. Weber en M: Kremer; P. Jacobs en A. M. Warmerdam; J. H. v. Hemert en M Does; J. J. v. Koperen en A. Raar; C. Akker en M. de Bruin; W. Hen driks en M. J. Munnikes; H. W. Driessen en A. H. L. Sietzema; H. v. Bruggen en M. Sarma. Overleden: 7 Januari: A. C. NoordaVreeken, 68 j., SaenredamstraatF. Kolk, Tl j., Brouwers straat- J. Luiting, 34 j., Wouwermanstraat; 8 Januari: E. v. Kapel—v. Wort, 88 j., Wagen weg; J. L., 3 d., z. van C. Warlé, Reitzstraat; J. IJ. Hosbach, 80 j., Jansstraat; A. v. d. Heij den—Radder, 80 j„ Frans Halsstraat. In de onontwarbare crisis-problematiek onzer dagen, waarin millioenen met nauwelijks verborgen afkeer hun dage lij ksch brood moeten ontvangen zonder het te kunnen verdienen, waarin duizenden ondernemers hun zaken: öf zagen verdwij nen in den .bodemloozen put van 't failliet, öf gedwongen voortzetten zonder er een redelijk inkomen mee te verdienen, in deze crisisproblematiek is een daling van in komsten het eenig concrete feit. De man die met zijn handen èn de man die met zijn hoofd moet werken, de man die werkt in het particuliere bedrijfsleven èn de man die in dienst is bij rijk, provincie of ge meente, de man die zaken drijft op be scheiden schaal, èn de man die het doet op grooten voet, voor allen geldt als een onontkoombare impératief: daling der in komsten. En velen danken iederen avond hun Heer en Schepper dat zij nog inkomsten hebben die kunnen dalen, omdat zij zoolang ten minste nog geen deel behoeven uit te ma ken van de legioenen, die de elementaire levenswet, om hun brood te verdienen in het zweet huns aanschijns niet meer mogen opvolgen. De wet van oorzaak en gevolg maalt met tergende nauwkeurigheid alle inwerkende determinantes tot feiten, waaraan niet is te ontkomen. De oorzaak: daling der in komsten, heeft als logisch gevolg het toe passen van vaak veeleischende en diep ingrijpende versobering bij de uitgaven, omdat deze nu eenmaal een secundaire plaats innemen, zich moeten voegen naar de inkomsten. Maar juist uit deze in-zich zeer wijze versoberingsnoodzakelijkheid van het individu groeit vaak voor anderen een noodtoestand, omdat zij met handen en voeten gebonden liggen aan z.g. vaste lasten, lasten waarop geen versobering valt toe te passen, lasten die de credietwaardig- heid raken, lasten die bij niet vervulling het woord: insolventie doen uitspreken. De wet van oorzaak en gevolg concreti seert zich met angstwekkende duidelijk heid bij de vele z.g. arme parochies in het diocees Haarlem. In de voorspoedige tij den zijn er in dit diocees zeer veel mooie en groote kerken, met bijbehoorende pas torieën gebouwd. En, bekeken in het licht van het crisis-pessimisme, mogelijk hier en daar tè mooi en tè groot. Maar de kerk besturen konden met redelijke zekerheid leeningen, dus verplichtingen aangaan, omdat de gunstige economische conjunc tuur de edelmoedigheid der geloovigen sti muleerde. Rente en aflossing der opgeno men kapitalen behoefden geen hinderpaal 4K»- iSk Jaarvergadering R. K. Volksbond Dins dagavond hield de afd. Bennebroek en Omstr. van bovengenoemden bond in het R. K. Ver- eenigingsgebouw onder leiding van den voor zitter, den heer R. Lommerse. In zijn vrien delijk openingswoord memoreerde deze enkele gebeurtenissen uit het afgeloopen jaar en wenschte den ueden en hun gezinnen veel goeds toe in 1935. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer A. van der Reep, vernamen we o.m. dat in 1934 het werk der onderaf deelingen tot te vredenheid stemde. De acht gehouden ledenvergaderingen, die steeds op hoog peil stonden werden goed be zocht en de belangstelling voor de verschillen de sprekers was immer groot geweest. Ter aan vulling werd door den heer Otte nog medege deeld dat door het bestuur van „St. Barbara" was besloten om 't stoffelijk overschot van over leden kinderen gratis grafwaarts te dragen, welke mededeeling door de vergadering dank baar werd aanvaard. Door den voorzitter werd voorts nog medege deeld dat 't retraitefonds er niet zoo rooskleu rig voor stond als eerst wel werd gedacht. Spr. wekte de leden op om dit fonds zooveel mogelijk te blijven steunen. De afd. „Herwonnen Levenskracht" moest he laas opgeheven worden, by gebrek aan belang stelling en door het vertrek van het betrokken comité. De voorzitter zeide, dat door het be stuur zal getracht worden een en ander weer in orde te brengen, ook wat betreft de bodes. De heer J. van Bakel merkte hierbij op dat het te bejammeren was, dat de inkomsten blij kens deze verslagen zouden verminderen. Spr. was van oordeel dat de leden van de St. Jo- sephsgezellenvereeniging voor het bodewerk o.m. het best geschikt zouden zün. De voorzitter zegde toe deze zaken nader onder de oogen te zien, waarna de penning meester, de heer F. Vermeys, het financieele te zijn om waardige Godshuizen te bouwen, ergo: men bouwde en men leende! Vrij plotseling barst boven ons land een crisis zonder weerga uit, een crisis die de wet der versobering in actie brengt, een crisis ook die boven de hoofden der kerk bestuurders zich als een git-zwarte zorgen- wolk saampakte. Hoe immers konden zij bij toenemende vermindering der kerke lijke inkomsten voldoen aan de op zich ge nomen verplichtingen. Compensaties zoe ken ging niet, versobering toepassen was uitgesloten, zij zaten voor vaste lasten, zij hadden rente en aflossing beloofd aan menschen die te goeder trouw hun spaar gelden hadden belegd in kerkelijke leenin gen. En zoo is in de laatste drie jaren de toestand gegroeid, die door deskundigen catastrophaal wordt genoemd. Lang geleden reeds zag Z. H. Excellentie Mgr. Aengenent dat er zware tijden voor de kerkbesturen aanbraken. Met zijn spreekwoordelijk geworden voorzichtigheid zocht Z. H. naar middelen om den langzaam groeienden druk der financieele zorgen van de kerkbesturen zooveel mogelijk te ver lichten. Reeds enkele jaren worden er van tijd tot tijd in alle kerken van het Diocees collecten gehouden voor de noodlijdende kerken. In 1932 volgde de organisatie van het „Liefdewerk vpor de arme Parochies", met als lijfblad het bekende godsdienstige tijdschrift „St. Bavo". Duizenden guldens konden hierdoor aan Z. H. worden afge dragen. Maar wat te doen als de behoefte met sprongen vooruitschiet? Als er voor millioenen geen dekking meer overblijft? Als de dreigende figuur van een deurwaar der om kerk en pastorie komt spoken? Als de wanhoop zich van de kerkbesturen meester maakt? En als de zielenverzorging in gevaar komt? Dan rest nog alleen het vragen. Vragen aan allen die nog iets hebben te missen, verslag uitbracht. De ontvangsten bedroegen in totaal 916.84, de uitgaven 902.83, zoodat een batig saldo van 14.01 in kas blijft. De commissie tot het nazien der boeken bracht van het onderzoek een gunstig rapport uit. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat alle aftredende leden werden herkozen, waar voor door den voorzitter voor dit vertrouwen dank werd gebracht. By de rondvraag bracht de heer J. van Bakel namens de leden een woord van dank aan het bestuur voor het goede werk door hen verricht en voor de goede leiding. Voorts werden nog besproken de zaken van het comité „Hulp in Nood", die onderzocht zul len worden. De voorzitter deelde mede dat spaarders van de Volksbank zich kunnen vervoegen by den heer H. van Bakel, aan den Glipperweg. Het verloren schaap terecht. Maandag morgen deed een bewoner van de Kastanjelaan bij de politie aangifte van het stelen van zijn rijwiel, dat hij 's avonds naast zün huis had neergezet, 's Middags kon hy melden, dat het verloren schaap terug was. Een der buren, 's nachts om half 3 thuis komende, had het rijwiel buiten zien staan en het, om ontvreem ding te voorkomen, in de garage opgeborgen. De matineuse eigenaar van het rijwiel deed reeds aangifte van vermissing, vóórdat de zorg zame buur kennis had gegeven van het op bergen. Dank! Het bestuur en de leden van de St. Vincentiusvereeniging verzoekt ons zün dank over te brengen aan de milde geefsters en ge vers van de zoo royale Driekoningengiften, zoo wel in geldelijke bijdragen tydens decollecte, ais vragen voor de redding der onder lasten bedolven parochies, vragen ook voor hen die in goed vertrouwen het bouwen van kerken hebben mogelijk gemaakt. Vragen komen wij aan de Katholieken van ons Diocees, omdat er een naam, omdat onze naam op het spel staat. Vragen omdat het niet mag gebeuren, dat een deurwaarder een kerk of een pastorie, wegens niet be taalde schulden, publiek te koop gaat aan bieden. Vragen, omdat in Nederland de zorg voor de zielen niet mag belemmerd worden door het ontbreken der onmisbare hulpmiddelen: kerk en pastorie. Geeft u met spoed op als lid van het „Liefdewerk voor de arme parochies". Stort met evenveel spoed de daarvoor vastge stelde contributie, vier gulden per jaar, 2 gulden per half jaar of één gulden per drie maanden. In Godsnaam: maak spoed, wij kunnen niet wachten, er moet geholpen worden. Hoogachtend, Het Bestuur v. h. Liefdewerk voor de arme Parochies: Mgr. Th. M. P. BEKKERS, te Voorschoten, Voorzitter. Professor Z. DE KORTE, te Warmond J. J. M. WIEGMAN, Burgemeester te Wassenaar Th. B. J. WILMER, te Leiden Hoofdred. Leidsche Courant. J. C. C. GROOT, te Oegstgeest Secr. Penningmeester. Aan dit adres: Rector J. C. C. GROOT (giro-nummer 62376) „Huize Duinzigt" Oegstgeest. P. S. De leden ontvangen gratis toege zonden het godsdienstig tijdschrift „St. Bavo". PER WEEK in levensmiddelen en goederen, waardoor het bestuur in staat is gesteld zoovele arme gezin nen te kunnen helpen. BURGERLIJKE STAND Geboren: z. van P. G. M. NunnikKooren; z. van J. M. v. d. VeldenRijs; d. van A. Koh ierMarre. Ondertrouwd: L. Attema en H. Boersma. Getrouwd: S. A. Langeveld en C. C. v. Deur- sen. Overleden: C. v. Heusden, 63 j., echtg. van J. W. Over de Linden; H. Zuur, 64 j., ongeh.; L. E. Knaper, 64 j-, echtg. van P. F. Meure; Max Visser, 20 j., ongeh. Statuten De Staatscourant bevat de sta tuten van de N.V. Velser Rubberfabriek „Hol- landia", alhier. Diphterie. Alhier is voor 30 December 1934 tot en met 5 Januari 1935 èèn geval van diphte rie geconstateerd. Stand Werkloosheid Volgens opgave van het Instituut voor Openbare Arbeidsbemidde ling is het aantal werkloozen thans 444, waar van 342 gezinshoofden, 17 kostwinners, 9 kost gangers en 76 inwonende gezinsleden. Het to taal aantal is 20 meer dan de vorige week. Graalwacht Op Zondag 13 Januari a.s. zal de vrouwelijke jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal", afdeeling Zandvoort, in het Patronaatsgebouw, Groote Krocht, voor de eerste maal een uitvoering geven. Onnoodig te zeggen, dat de jeugdige afdeeling niets liever heeft dan een stampvolle zaal en wel om twee redenen. Ten eerste zal de opbrengst van dezen avond bestemd zijn voor het RX. Jeugdwerk in het algemeen en ten tweede geeft het pro gramma de garantie, dat men iets bijzonders zal te zien krijgen. Wat de Graal doet, doet ze goed, zult U Zondagavond na afloop zeggen. Houdt dus dezen avond vrij en komt zien. Op gevoerd wordt een Kerst-mysteriespel, waarvan de titel is: De Heilige Nacht. Omdat de afdee ling hier, wat aantal meisjes betreft, niet toe reikend is, zullen enkele Haarlemsche Graal- leden hierby assisteeren. Openinng der zaal na het Lof, terwijl de aanvang op acht uur is ge steld. Entree is 35 en 50 cent. Tooneeluitvoering De R.K. Tooneelveree- higing „De Vriendenkring" zal op Dinsdag 15 Januari as. in het Patronaatsgebouw, Groote Krocht, een tooneelavond organiseeren, waarbij wordt opgevoerd: „Gebroeders Kalkoen" van Gerard Nielen, blijspel in vier bedrijven. Ver der zal de avond nog gecompleteerd worden met een kluchtige een-acter: „De Brief". Het belooft een amusanten avond te worden. Daar enboven zal The Jolly Joker-Band het pleizier nog verhoogen met vroolijke stukjes muziek voor en tusschen de bedrijven. VERPACHTING KERMISSTANDPLAATSEN De ongunstige tijdsomstandigheden hebben cck op de kermis haar invloed doen gevoelen De verpachting der 16 standplaatsen heeft dit jaar bijna f 3000 minder opgebracht dan verleden jaar. Als gevolg hiervan hebben B. en W. zich de vraag gesteld of by zoo'n geringe opbrengst het nog wel loonend is kermis te houden. Tenslotte hebben toch de stadsbestuurders besloten de gunning te doen plaats hebben, zoodat voor dit jaar de kermis nog veilig is gesteld. De totaalopbrengst beliep f6466.50 tegen f9213 in 1934. KAMER VAN KOOPHANDEL In de op 8 Januari, onder voorzitterschap van den heer J. A. E. Verkade, gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zaanland, werd tot voorzitter her kozen de heer J. A. E. Verkade en tot voor zitter van de afdeeling Kleinbedryf de heer J. C. Fermie. De heer ir. M. J. Schoen heeft bedankt als lid der Kamer en de heer K. C. Honig deelde mede dezer dagen hetzelfde te zullen doen. De afdeeling Grootbedrijf achtte het daarom beter, de verkiezing van een voorzitter dier afdeeling uit te stellen, tot de afdeeling weer voltallig zou zün. De voorzitter, de heer J. C. Fermie en de heer K. C. Honig spraken harteiyke woorden van afscheid tot den scheidenden voorzitter van de afdeeling Grootbedrijf, den heer ir. M. J. Schoen, welke woorden de heer Schoen in een afscheidsrede, waarin hy de aangename sa menwerking in het bureau en met de leden der Kamer memoreerde, beantwoordde. De voorzitter sprak daarna hartelijke af scheidswoorden tot den heer K. C. Honig De voorzitter deelde mede, dit jaar even als het vorige jaar geen Nieuwjaarsrede te zullen houden. Benoemd wordt in de Onderwijscommissie (vacature ir. M. J. Schoen) de heer A. J. Fre- deriks. Besloten wordt tot het instellen van een Commissie voor het Verkeer, waarin worden benoemd de heeren M. L. F. Boekenoogen, A. Latenstein, M Molenaar. W. Dil, J. C. Fermie en M. Huisman. Besproken worden verder o.a. het onttrekken aan het land verkeer van de Veerbrug te Krommenie en het intrekken van vergunnin gen volgens art. 4 der Omzetbelastingwet. Het Bureau der Kamer zal wat betreft beide pun ten diligent bhjven. IJMUÏDEN, 10 Jan. Rijksvischafslag. Tarbot I.001.20 per kg. Griet 20.0030.00 per 50 kg. Tong 1.101.45 per kg. Groote Schol 16.0018.00, middel Schol 19.0020.00, Zetschol 20.0023.00, kleine Schol 12.00—28.00, Schar 4.9016.00 per 50 kg. Rog 15.0033.00 per 20 stuks. Vleet 1.88 per stuk Pieterman en Poon 12.0013.50. groote Schelvlsch 37.00. middel Schelvisch 38.00. kl. midd. Schelvlsch 27.5036.00. kleine Schelvisch 18.5024.00 per 50 kg. Kabeljauw 46.0076.00 p. 125 kg. Gullen 8.5023.00 per 50 kg. Leng 1.60 per stuk. Heilbot 0.8O—1.20 per kg. Wijting 3.40— II.50 per 50 kg. Koolvisch 2063 cent per stuk. Makreel 7.5012.50 per 50 kg. Versche Haring 4.806.80 per mand. van de heden aan den Ryksvischafslag aangeko men STOOMTRAWLERS Christine 45 manden 4650.Bruinvisch 85 m. 2660.Maria Elisabeth 90 manden 2118.—. LOGGERS K.W. 112 744.—, K.W. 51 918. HARINGSCHEPEN K.W 151 2630.—. VI.: 156 626—, 190 600. 207 46i.—172 753.—, 208 897.—, 216 566.—, 167 378.—,"85 182.—.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5