Het proces tegen Hauptmann Geen socialisme Neem 'n "AKKERTJE" FOKKER LUCHTVAART ADVISEUR DE ONTMOETING OP HET KERKHOF Kerkelijk Leven VROUWEN VAN NAZARETH DONDERDAG 10 JANUARI 1935 Maar ook geen libera lisme Nederland en de Saar De bezuiniging bij de Spoorwegen Brieven onderteekend met speldeprikken DE TOESTAND IN FRIESLAND Bij de „Airspeed Limited" NA DE „UIVER"-RAMP Rapport over de oorzaken uitgebracht ORANIAKAN NIET GELICHT WORDEN ZIEKTE VAN MINISTER KALFF VERLICHTING VASTE LASTEN De bespreking op het Departement AMSTERDAM—MALM STOCKHOLM Komt de dienst in Mei 1936 tot stand? Geen audiëntie Stukgoederenvervoer naar Van Gend Loos DE KLEINE BOEREN DE DUITSCHE STAATSPRIJS Voor beeldhouwkunst en architectuur DE MIDDEN-EUROPEESCHE TIJD De 74-jarige dr. Condon over zijn onderhandelingen met „John" uit zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Gevatte kou. Griep, Inhuenza. NAAR HET SAARGEBIED Voorzitters der stembureaux zijn heden vertrokken Vertrek uit Zwolle ZEVENTIG JAAR KOOR ZANGER N. ORLOFF BIJ DEN K.R.O. DE „OEHOE" NAAR INDIË DOODELIJK ONGEVAL Koninklijke deelneming Haar nieuw tehuis te Berlijn CLANDESTIEN MARGARINE VERVAARDIGD GELUKKIGE GEMEENTE Dr. Colijn terug Van 12 M. hoogte gevallen Rijkszuivelvisiteurs Van twee zijden wordt door partijen van Links gestreefd naar een allian tie met partijen, die tot de Rechter zijde behooren. De sociaal-democraten verlangen niets liever dan met de katholieke Staatspartij al spreken zij dan ook enkel van de „katholieke democraten" een coalitie aan te gaan. En de liberalen zouden wel in nader en nauwer contact willen treden met de christelijk-historischen. Dit zijn niet pas verschijnselen van den allerlaatsten tijd. Ze hebben al een beetje geschiedenis. En de sociaal-democraten verheelen dan ook hun ontstemming en teleurstelling niet, dat hun rechtstreeksche, of zijdeling- sche uitnoodigingen bij de Katholieken wei nig of geen gevolg vinden, en de „uiter ste noodzaak" niet aanwezig wordt ge acht. Weshalve zij dan maar in hun de ceptie aan de partij die ze nota bene als bondgenooten begeeren het etiket „reactionnair" opplakken! Weinig succes oogsten ook de liberalen, alias Vrijheidsbonders, met hun toenade ringspogingen tot de christelijk-histori schen. Laatstgenoemden zijn er nog altijd niet van gediend. Dit blijkt met name uit het diepgaand verschil in opvatting aangaan de de maatschappelijke ordening. Van liberale zijde voelt men daar al heel weinig voor, staat men er veeleer vijandig en wantrouwend tegenover. De oude vrijheidsleer, niet waar, die in de vorige eeuw hare triomfen vierde! Maar in christelijk-historische kringen denkt men er anders over, wat in de arti kelen van de „Nederlander" herhaaldelijk tot uiting komt. Een dier, kort geleden gepubliceerde, artikelen droeg tot opschrift: „Geen so cialisme, maar ook geen liberalisme", en begon aldus: „Het is opmerkelijk, dat liberalisme en socialisme meer en meer hierin blijken overeen te stemmen, dat naar hun opvat ting de aanvaarding van de ordenings gedachte noodzakelijkerwijs uit moet loo- pen op het binnenhalen van de socialisa tie- De socialistische pers registreert met vreugde iederen voortgang op den weg naar de ordening van het bedrijfsleven en steekt het niet onder stoelen en ban ken, dat deze, naar haar meening, „een maal in de socialisatie haar logische be kroning zal moeten vinden. De liberale pers daarentegen volgt de ontwikkeling van het ordeningsstreven met vreezen en beven, omdat zij wel beseft, dat deze ontwikkeling, ondanks den on evenredig grooten invloed, waarover zij hier te lande nog steeds beschikt, niet meer is tegen te houden. Toch hebben liberalisme en socialisme beide ongelijk." Het blad lichtte dit dan nader toe, daar bij o. m. polemiseerend met de „N. Rott. Crt." die alarmeerend had gewaarschuwd, dat het „socialistisch inzicht" veld wint, en verzekerde, dat in de „Nederlander" „in wezen christen-socialisten aan het woord zijn." Indruk maakte dit verwijt op de chr. historische redactie niet; maar wel was er naar zij schreef in deze uitspraak iets, wat haar verheugde. „Men kan aldus het blad in libera len kring dikwijls de stelling hooren ver dedigen, dat wij, Christelijk-Historischen, in den grond van de zaak liberaal zijn. Een uitlating nu als van de „N. R. Ct." kan er in belangrijke mate toe bijdragen dit misverstand uit den weg te ruimen. Hetgeen ons niet zonder belang lijkt." Dit is duidelijk. En de christelijk-historischen blijven met deze afwerende houding in de lijn van wijlen hun grooten leider en voor ganger de Savornin Lohman, die in de vrije liberalen de grootste tegenstanders voor zijn partij zag, op grond van hun doctrines ten aanzien van het onderwijs en van de sociale maatregelen. „Zij gaan wel tot zekere hoogte met de sociale wetgeving mee", zeide hij ons o.m. in een persgesprek, „maar omdat het nu eenmaal niet anders kan, noodgedwon gen, terwijl men zich in dergelijke zaken m. i. heeft te gronden op een overtuiging door nadenken of goede voorlichting ver kregen." Aldus de stichter der C.-H. partij. De principieele grenslijn, die hem van het liberalisme scheidde, kon nauwelijks scherper worden getrokken. P. s. Geen geld, geen feesten De onder de Friesche binnenschippers heer- schende en ook in een dezer dagen te Leeu warden gehouden vergadering geconstateerde enorme werkloosheid blijkt duidelijk uit het feit, dat de havenplaatsen in de voornaamste steden van Friesland volgepropt liggen met le dige schepen, welke op een beurtreisje liggen te wachten. Doordien het voornaamste en het grootste gedeelte der verzonden goederen met vracht auto's naar de plaats zijner bestemming ge transporteerd wordt, blijft er tegenwoordig voor de schippers weinig vracht over. Zoo zijn dientengevolge b.v. te Harlingen meer dan 200 schepen op de beurtlijst inge schreven. In flagrante tegenstelling met de Friesche binnenschipperij is verleden jaar, ondanks de crisis, de scheepvaart over Stavoren zeer en soms zelfs enorm druk geweest. Zoo passeerden verleden jaar 9690 schepen met een totalen inhoud van 1108892 ton de zee sluis, terwijl in 1933 het getal daar gepasseerde schepen 8933 bedroeg. De Koebrug passeerden verleden jaar 9907 en het jaar te voren 9291 schepen. Zoo tevreden als de ingezetenen van Stavo ren over het steeds drukker scheepvaartverkeer zijn de burgerlijke autoriteiten van Leeuwar den bij lange na niet over de welvaart van Frieslands hoofdstad. Naar aanleiding van het in een vergadering van de daar bestaande vereeniging voor Vreem delingenverkeer genomen besluit om het 500- jarig bestaan van Leeuwarden door het organi- seeren van groote feestelijkheden te herden ken, hebben n.l. de autoriteiten dier stad dezer dagen verklaard, dat de huidige tijdsomstan digheden niet het op touw zetten van feeste lijkheden wettigen. Zoodat zij daaraan hun medewerking niet verleenen kunnen. Op het platteland is de toestand evenmin rooskleurig. De tuinders hebben verleden jaar voor de meeste hunner producten zoo weinig geld ontvangen, dat zij hun bedrijfsonkosten niet hebben kunnen dekken, terwijl de veehou ders wegens den geringen verkoop naar het buitenland, de lage prijzen der zuivelproducten en de naweeën der verleden zomer in Friesland geheerscht hebbende mond- en klauwzeerplaag voor hun producten ook weinig geld konden maken. De geringe verdiensten van deze boe ren hebben natuurlijk een nadeeligen invloed op den handel der winkeliers in de hoofdstad. Een gedenkpenning De Koninklijke Begeer te Voorschoten zal, naar aanleiding van Nederlands bijstand aan den Volkenbond inzake het Saarplebisciet, een gedenkpenning vervaardigen, die ongetwijfeld voor de deelnemers een waardevolle herinne ring zal beteekenen. De grootte bedraagt 60 m.m., terwijl waarschijnlijk een verkleining zal worden vervaardigd voor de mariniers. „Airspeed Limited" deelt mee, dat een rege ling tot stand is gekomen, waarbij Anthony Fokker zich bij deze maatschappij als lucht vaartadviseur zal aansluiten. De maatschappij zal licentie verkrijgen voor het vervaardigen van alle bestaande Fokker-typen van vliegtui gen en van andere typen, waarvoor Fokker licentie heeft, inclusief van de Douglas D.C. 2. De maatschappij kondigt tevens een nieuwe uitgifte aan van aandeelen van vijf shilling, die tegen zes shilling per stuk zullen worden ge plaatst. Dr. ir. Van der Maas van den Rijks Studie dienst voor de Luchtvaar, die voor de regee ring een onderzoek naar de oorzaken van de ramp van de „Uiver" heeft ingeste'd, heeft, naar het „Handelblad" mededeelt, zijn rapport uitgebracht. Dit rapport zal door de commissie van on gevallen in de burgerluchtvaart, waarvan de directeur van de luchtvaart, de heer De Veer, voorzitter is, in studie worden genomen. De plannen om de Orania te lichten zijn op gegeven. Het bergingsvaartuig „Walkyrien" heeft de haven van Leixos reeds verlaten. Naar wij vernemen, is de tc stand van mi nister Kalff, die lijdende is aan griep, nog on veranderd. De hooge temperatuur van den patiënt blijft aanhouden- Woensdagmiddag is, zooals gemeld, op het de partement van binnenlandsche zaken een con ferentie gehouden tusschen de ministers van Binnenlandsche Zaken, Financiën en Sociale Za ken en vertegenwoordigers van gemeentebestu ren van eenige groote gemeenten over de mo gelijkheid van vermindering van vaste lasten van onroerende goederen. Er waren zoo bericht het „Handelsblad", ter conferentie dagelijksche bestuurders aanwezig van Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, Haar lem, Dordrecht en Arnhem, waaronder de bur gemeester van Rotterdam mr. Droogleever For- tuyn en de Amsterdamsche wethouders Rusti ge, Kropman en Boissevain. Onderwerp der beraadslaging was het onder de oogen zien van de vraag, op welke wijze de op den woningbouw drukkende lasten konden worden verminderd, om zoodoende tot verlaging der huren van woningwetperceelen te kunnen komen. De regeering stelde er prijs op uit plaatsen, welke niet alle hetzelfde woningtype doen bouwen, over het standpunt der gemeentebe sturen te worden ingelicht, teneinde voor zich daarna conclusies te trekken omtrent eventu eel te nemen maatregelen. Ter bijeenkomst, ook bijgewoond door hoofd ambtenaren der af deeling: „Volksgezondheid" van het departement van Sociale Zaken, werd door een aantal wethouders gewezen op de fac toren die den grondprijs duur, en mitsdien den erfpachtscanon voor arbeiderswoningbouw vrij hoog moest maken, alsmede op den toestand der financiën van vele gemeenten, die verla ging van den canon niet gedoogde. Na een bespreking, die ongeveer twee uren heeft geduurd en waarbij ieder van de drie mi nisters zich in het discours mengde, werd den gemeentelijken vertegenwoordigers dank ge bracht voor de aan de regeering verstrekte in lichtingen. Men meldt uit Stockholm aan de N. Rott. C.: De Scandinavische vertegenwoordiger van de K.L.M., de heer E. de Jong te Kopenhagen, heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan het fn aanleg zijnde Stockholmsche vliegveld Bromma en een bespreking gevoerd met den voorzitter van de commissie voor de lucht havens, wethouder Yngve Larsson, in verband met de plannen van de KL.M. om den vlieg- dienst AmsterdamMalmö tot de Zweedsche hoofdstad door te trekken. Bij de K.L.M. had men gehoopt, dat het vlieg veld Bromma reeds dit voorjaar provisorisch geschiet gemaakt zou kunnen worden voor het landen van verkeerstoestellen, zoodat men den dienst AmsterdamStockholm in Mei had kun nen openen, maar het is den heer De Jong bij zijn bezoek alhier gebleken, dat dat niet moge lijk is. Men hoopt evenwel het vliegveld fn Mei 1936 geheel gereed te hebben. Zeker is dit echter nog niet. Over de plannen tot het bouwen van een stationsgebouw en loodsen voor de toestellen is nog niets definitiefs bekend al moet een archf- tect opdracht tot het maken van de ontwerpen gekregen hebben. Deze aangelegenheid zal bovendien nog door den Rijksdag behandeld moeten worden. Het vliegveld wordt in het landelijk gebied van de hoofdstad, nabij de Westelijke tuinsteden, aangelegd op een oorspronkelijk nogal heuvel achtig terrein, dat in het afgeloopen jaar door werkloozen geëffend is. Het vlakke veld tus schen de omringende morai'neruggen heeft onge veer den vorm van een eikenblad. De gesteld heid van het klimaat maakt het gewenscht, dat er breede betonnen banen vóór het landen en starten der vliegtuigen worden aangelegd. De plannen, die nu ook met den heer De Jong besproken zijn, houden in, dat men in vier ver schillende richtingen banen maakt, zoodat in acht verschillende richtingen gestart of geland kan worden. Tegen het alcoholisme De vorige week kwam de Nationale Commis sie tegen het Alcoholisme te Utrecht bijeen on der leiding van Ds. A. J. Montijn. De Commissie Alcoholcursussen voor Studenten hoopt in dit jaar lezingen te houden te Ede (voor verlofs officieren) te Utrecht en te Leiden. De Commiss- sie voor Statistiek zal binnenkort een onderzoek publiceeren over Alcohol en Criminaliteit. Getracht wordt het uitreiken van alcoholhou dende likeurbonbons als premie aan kinderen te gen te gaan. Besproken werd de medewerking van medici aan propaganda van den wijnhandel. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag 14 Januari a.s. niet plaats hebben. De hoofdcommissaris van de Haagsche politie, Ev. 't Sant, heeft Woensdag af scheid genomen. De scheidende hoofd commissaris in gesprek met een der inspectrices Met het doel tot een zuiniger beheer bij de Ned. Spoorwegen te komen, worden zooals reeds eerder is medegedeeld tal van halten en stopplaatsen, die niet meer rendabel zijn, opgeheven. Behalve deze (afdoende) wijze van bezuiniging, wordt ook nagegaan welke sta tions en halten in de termen vallen ontheven te worden van het stukgoederenvervoer. Deze stations en halten blijven dan voorloopig voor het reizigersvervoer behouden. Het voornemen bestaat nu om op groote schaal het stukgoederenvervoer over te ge ven aan van Gend en Loos, die dit vervoer ook bewerkstelligt van en naar de plaatsen, die liggen aan de opgeheven en nog op te heffen lijnen. Zoo zullen ingaande 4 Februari as. station Zoetermeer en de halten Zevenhuizen en Bleis- wijk (met Voorburg was een dergelijke maat regel reeds genomen) van het stukgoederen vervoer worden ontheven, terwijl overwogen wordt een zelfde maatregel toe te passen ten aanzien van de lijnen HoornMedemblik, Hat- tumDieren, ArnhemDoetinchem en tal van andere lijnen en plaatsen. Op enkele stations (zooals b.v. te Zoetermeer) blijft gelegenheid tot aanbrenging der stukgoederen aan het sta tion, overigens bestaat die gelegenheid bij de bestaande of nog op te richten agentschappen van v. G. en L. Ook in de Meierij een actie begonnen Beperkte de bekende actie voor de kleine boeren zich tot nu toe tot het Land van Maas en Waal en den Maaskant, naar wij vernemen, heeft deze zich thans ook tot de Meierij uitge breid. Te Boekei sprak de heer Bouwman in een drukbezochte bijeenkomst. De groote Duitsche staatsprijs voor beeld houwkunst is dit jaar toegekend aan den beeld houwer Robert Sticher te Berlijn. De staatsprijs voor architectuur werd verdeeld tusschen Wal- ther Bongert en Greigen Siebrecht, beiden te Berlijn. De Alg. Ned. Vereeniging voor Sociale Ge neeskunde heeft een adres doen toekomen aan óe Eerste Kamer naar aanleiding van de aan neming door de Tweede Kamer van het wets- FLEMINGTON, 10 Jan. In het proces in zake de ontvoering van baby Lindbergh werd gisteren, zooals bereids gemeld is, dr. Condon als getuige gehoord, die pertinent verklaarde, dat hij Hauptmann herkende als den man, aan wien hij het losgeld ten bedrage van 50.000 dol lar had gegeven. Omtrent de verklaringen van dr. Condon, een voormalig onderwijzer van 74 jaar, die zich niet goed meer kan concentreeren, over zijn ontmoeting op het kerkhof met „John", die volgens Condon, niemand anders was dan Hauptmann, ontleenen we het volgende aan het Hbl.: John vroeg me, aldus Condon, of ik het geld meegebracht had. Condon antwoordde daarop, dat hij het geld niet kon geven, vóór hij den baby had gezien. Er was toen eenig geritsel op het kerkhof te hooren en de man zeide, dat hij meende een agent te hooren. Hij klom over het hek en dook naast Condon op, hem vragende: „Heb je politie hier naar toe ge stuurd?" Toen Condon hem zijn woord gaf dat hij dit niet gedaan had, zei de man: „Het is hier te gevaarlijk," en begon in de richting van het park te rennen. Condon volgde hem en riep: „Hallo! Kom terug! Wees toch niet laf! Ik ben hier alleen: een arme, oude onderwij zer, alleen op een kerkhof en nu laat je me hier staan! Wees mijn gast." Condon verklaarde, dat hij tenslotte den man bij zijn arm kon pakken en hem overhalen te gaan zitten „als zijn gast". Ze hadden een lang gesprek, in het verloop waarvan de man zei, dat hij slechts een tus- schenpersoon was. Hij vroeg Condon of hij op den electrischen stoel zou komen als de baby dood was. Toen Condon hem vroeg, hoe hij kon weten of hij met den goeden man te doen had, zeide de ander, dat hij dat kon bewijzen door te zeggen, dat de baby met veiligheidsspelden in zijn bedje was vastgemaakt. Dit klopte met den door Condon ontvangen brief. Condon sprak daarna met den man over zijn moeder en de man zei, dat zijn moeder zou huilen als ze wist wat hij deed. Condon vertelde vervolgens dat hij geprobeerd had den man te overreden zijn pogingen op te geven, maar de man antwoordde dat zijn„lei- der hem zeker zou afranselen". Condon vroeg hem of hij een Duitscher was, waarop het ant woord luidde, dat hij een Scandinaviër was. De man vertelde verder, dat „zij" een jaar lang de zaak voorbereid hadden. Condon zei toen dat hij drie stukken speel goed van den baby bij zich had. Hij vroeg die naar het kind te mogen brengen. Dan zou hij weten of het werkelijk het bewuste kind was. „John" zeide, dat de baby zoo ver weg was, dat Condon niet mee kon gaan. Tenslotte zei hij tegen Condon, dat hij aan de moeder moest vertellen dat met den baby alles in orde was en dat hij Condon het nacht- De gouvernante van de baby van Lindbergh, Betty Gow (links) hemdje van den baby zou sturen. Daarna schud den zij elkaar de hand en namen afscheid. Getuige Condon vertelde tenslotte een paar dagen daarna per post inderdaad het nacht hemdje alsmede twee brieven te hebben ont vangen, die onderteekend waren met een kring waarin drie speldeprikken. ontwerp ter invoering van den Midden-Euro- peeschen tijd over het geheele jaar. In dit adres betuigt de vereeniging haar volle instemming met het streven tot invoering van dezen tijd wat het zomerhalfjaar betreft, maar invoering voor het winterhalfjaar acht zij ver bonden met zoo groote hygiënische bezwaren, dat de Eerste Kamer verzocht wordt het ont wei p te verwerpen. Om 9.05 uur vertrok van het derde perron te Amsterdam de extra-trein met voorzitters van de stembureaux naar Saarbrücken. De trein bestond uit vijf Nederlandsche D-treinwagens eerste en tweede klas en twee restauratiewagens van de Wagons Lits plus een bagagewagen. Op de wagens waren nieuw geshilderde koers- borden bevestigd, waarop stond: Nederland Saarbrücken. Een veertig voorzitters kwamen te Amster dam in den trein plaats, meerendeels burge meesters van kleine plaatsen. Velen van hen werden door familieleden uitge leide gedaan. Voorts reisde mede de heer Post humus Meijer van de Ned. Spoorwegen uit Utrecht. In Roermond zal de trein gecombineerd wor den met den extra-trein, welke uit Zwolle ver trekt. De trein komt te 19.37 uur vanavond te Saar brücken aan. Hedenmorgen is ook uit Zwolle, evenals uit Amsterdam, een speciale trein vertrokken, die de Nederlandsche voorzitters van de stembu reaux in het Saargebied naar Saarbrücken zal brengen. Het was druk op het Zwolsche sta tion. Reeds tijdig waren burgemeesters uit de Noordelijke provinciën aangekomen. De trein bestond uit vijf eerste en tweede klasse rij tuigen en een bagagewagen. Ongeveer 120 per sonen begonnen in Zwolle de reis naar het Saargebied. De stemming was min of meer ge drukt. De gebeurtenissen van de laatste da gen in het Saargebied hebben, zooals uit de ge sprekken viel waar te nemen, een minder op- wekkenden indruk gemaakt. Precies te negen uur werd het vertreksein gegeven. Naar wij vernemen zijn eenige burgemeesters, die waren aangezocht, om gezondheidsredenen thuis gebleven. Te Berghem (N.-Br.) herdenkt Zondag 13 dezer de oudste inwoner van het dorp, de heer M. Mulders, den dag, waarop hij vóór zeventig jaren zanger werd van het parochiaal zang koor. De krasse zanger zingt ondanks zijn ne gentig jaren nog steeds in de kerkdiensten. Dinsdagavond 15 Januari te 9.15 uur treedt bij den K.R.O. als solist op: Nicolai Orloff. Deze beroemde pianist zal met net K. R. O. Symphonie Orkest U. S. O. het piano-concert in Bes kl. terts van P. Tschaikowsky uitvoeren. Het orkestprogramma vermeldt onder meer van den zelfden componist de Symphonie No. 6 in B kl. terts (Pathétique). Hedenmorgen te 6.33 uur is het K.L.M. vlieg tuig de „Oehce" van Schiphol naar Indië ver trokken. Het toestel vervoert 344.142 K.G post, 34.335 K.G. pakketpost en 47.774 K.G. lading. Eén passagier maakt de reis tot Singapore mee. Dinsdag heeft de 20-jarige bakkersknecht Van V., afkomstig uit Den Bosch, te Buchton, bij Sittard, bij het uitspannen van het pa aid van een bakkerswagen, den boom van den wagen tegen de borst gekregen. In zorgwekkenden toe stand werd de jongen naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht, waar hij na aankomst overleed. Woensdagmiddag heeft generaal-majoor-tit N. I. L. de Jonge van der Halen, adjudant van H. M. de Koningin, namens Hare Majesteit een krans aan de baar van den ontslapen luitenant- generaal b. d. Gerth van Wijk gelegd. Voorts bracht generaal-majoor Boerstra, chef van den Generalen Staf van het Nederlandsch- Indische leger een bezoek ten sterfhuize en legde een krans namens het Indische leger, in op dracht van den legercommandant in Indië. J. B. Westerdijk 75 jaar Op 14 Januari a.s. hoopt de heer J. B. Wes terdijk, lid van de Eerste Kamer, oud-Rijksbe middelaar in het eerste district, te Uithuizer- meeden, zijn 75en verjaardag te vieren. De heer Westerdijk was van 19161919 lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en is dit sinds 1922 thans nog. Op Driekoningendag heeft Z. H. Exc. Mgr. Bares, Bisschop van Berlijn, te Dahlem het tehuis der Vrouwen van Nazareth ingewijd Dahlem is een der bekoorlijkste voorsteden van Berlijn. Het nieuwe tehuis, aan den zoom van het Grunewald gelegen, ziet er uiterlijk zeer aantrekkelijk uit. De inrichting van binnen is van een verheven soberheid. Het drietal Nederlandsche Vrouwen van Na zareth, dat in 1932 naar Berlijn kwam, is in- tusschen tot een 20-tal, voor het meerendeel Nederlandschen, uitgebreid. Haar werk voor de Berlijnsche Katholieke vrouwelijke jeugd wordt door het episcopaat op hoogen prijs gesteld. Aanvankelijk woonden de Vrouwen van Na- zereth in een flat in het hartje van Berlijn. Zij hadden bij de oprichting der Graal groot succes. Binnen twee jaar had de Graal drie eigen tehuizen te Berlijn. Ook nadat Hitier aan de macht was gekomen, of misschien juist wel daarom, werd de Graal beweging groot. Immers de Vrouwen van Naza reth bewogen zich uitsluitend op religieus teTrein en konden zich daarbij vrij ontplooien. Van en naar de missie Broeder Antonius, uit Heusden, is uit de missie van Algiers in zijn stad van afkomst te ruggekeerd. Per 11 dezer vertrekken naar de West-Indi sche missie de Eerw. Zusters Theresina Boo maars, Overste uit Bavel, Egidia Houbsn uit Sevenum, Petra Bruning uit Breda en Marga- retha Guikema uit Zuidhom. Eerstgenoemde zuster zal de leiding op zich nemen van een nieuwe inrichting voor de opvoeding van kolo niekinderen. De religieuzen behooren tot de Congregatie der Zusters van Liefde. Een drietal Westlanders, K., C. en A. B.. die betrokken waren bij de margarine-knoeierijen, die onlangs in het Westland plaats vonden, zijn door den kantonrechter te Delft veroordeeld tot straffen van resp. vier en twee weken hech tenis, en 50 boete, subs. 25 dagen. Naar wij vernemen zullen aan de a.s. sluis- en havenwerken te Wijk bij Duurstede onge veer 300 personen te werk gesteld kunnen wor den. Hiermede zou dan daar ter plaatse de werkloosheid zijn opgeheven. Over een paar weken zullen de werkzaamheden beginnen. Van der Hoop naar Manilla BATAVIA, 9 Jan. (Aneta). De heer Van der Hoop, die den eersten vliegtocht naar Indië maakte, thans verbonden aan den Oudheidkun digen Dienst, zal 22 Januari van Soerabaja naar Manüla vertrekken, ter bijwoning van een prae-historisch congres aldaar. Voorzitter van de Ned.-Ameri- kaansche K. v. K. ziek De heer W. Westerman, voorzitter van de Nederlandsch-Amerikaansche Kamer van Koopmandel en oud-president-directeur van ae Rotterdamsche Bankvereeniging, die aan de voorbereidingen tot het openen van handels besprekingen met de Ver. Staten zijn medewer king heeft verleend, en daarom in aanmerking kwam voor benoeming tot lid van de naar New-York uit te 2enden delegatie, is ernstig ongesteld. Hoog water in Friesland Tengevolge van de weersgesteldheid van de laatste dagen is het boezemwater in Friesland weer belangrijk gestegen. Ged. Staten hebben daarom last gegeven het provinciaal stoomge maal te Tacozijl bij Lemmer in werking te stellen. De gemiddelde boezemwaterstand be draagt thans 39 cM. boven Zomerpeil. De minister-president, dr. H. Co'ijn, van verlof uit Parijs teruggekeerd, heeft heden ochtend zijn ambtsbezigheden hervat en den ge wonen ministerraad gepresideerd, welke heden middag werd voortgezet. Woensdag is op de steenfabriek Belvédère te Maastricht de 32-jarige arbeider Geurts te Briede-Lanaeken, in België woonachtig, van een hoogte van 12 Meter gevallen. De gevallene, die ernstig gewond werd, is in zorgwekkenden toestand overgebracht naar het Ziekenhuis Calvariënberg. De Directeur-Generaal van den Landbouw brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de leiding van de werkzaamheden van den Rijkszuivelinspectiedienst in de na te noemen ambtskringen voor het jaar 1935 is opgedragen aan de daarbij vermelde Rijkszuivelvisiteurs, te weten: Leeuwarden: T. de Boer te Leeuwarden; Utrecht: H. W. van der Pas te Utrecht; Am sterdam: A. F. Bergsma te Alkmaar; Rotter dam: J. G. Berg te Rotterdam; 's Hertogen bosch: L. H. Coopmans te 's Hertogenbosch. De Synode en „Kerkopbouw" An de beweging van „Kerkopbouw", waar aan de namen verbonden zijn van Prof. Broi>t wer te Utrecht. Prof. van der Leeuw te GrÉ| ningen, Ds. Noordmans te Laren (O.) ea. heeB' - de Synode der Ned. Hervormde Kerk een buM* tengewone zitting gewijd. Met vrijwel negatie* resultaat yoor de „Kerkopbouwers." T r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9