M Zeesoldaten aan de Saar H181 'L Britsche gezant bij Von Neurath De voorzitters vein de stembureaux te Saarbrücken aangekomen ZIJ LEVEN ER ALS UN BOORD HET PROCES-FROGE Trein botst tegen tram I I VAN WERKL00ZEN TOT KLEINE BOEREN HEDENMORGEN WORDEN ZIJ BEEEDIGD m .hhhk Het nieuws van heden VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 11 JANUARI 1935 Ochtendblad Dienst is zeer zwaar Het accoord van Rome Het Weeri Rijksregeering weigert Een kans voor 18000 menschen Opgewekte stemming 8UREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19139 DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag éen 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Merkwaardig brok Nederlandsche sfeer in de stille Bleich- strasse Marcheeren in de bergen Troep is populair Opzienbarende wending Dertien reizigers gewond Oostenrijksche minister van Buiten- landsche Zaken zeer tevreden Duitschland uitgenoodigd om aan de a.s. Raadszitting deel te nemen m 'mWrn mm IN BESLAG GENOMEN Met het plan der Engelsche regee ring wordt dit jaar een begin gemaakt Donderdagavond te 8.10 arriveer den ruim 360 Nederlanders 'V V;i Een overzicht van de gebouwen der were. Idtentoonstellingwelke dit jaar te Brussel wordt gehouden. De opening is op 23 April >o SPECIAAL VOOR U DAMES is de rubriek WAT DE TONG STREELT (Pa9. 4) NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT mt Vóór enkele dagen kwamen met de „Deu tschland" te Cuxhaven 358 Saarduitschers uit alle deelen der Vereenigde Staten van Amerika aan. Van hier uit zetten zij hunne reis naar het Saargebied voort, waar zij Zondag, 13 Januari, aan de volks stemming zullen deelnemen. Bij hun aankomst te Cuxhaven werden zij door de bevolking luid toegejuicht (Van onzen specialen verslaggever) SAARBRÜCKEN, Donderdag. „Wij klagen niet en wij kankeren ook niet, maar men moet in Holland nou niet denken, dat de mariniers hier in Saarbrücken voor de gein zijn. De meesten van ons zijn geen zes dagen de wal op geweest, ter wijl men thuis blijkbaar gelooft, dat we den halven dag genoeglijk door de stad zwieren. Het is wel even anders." Het moest den jongens van het hart. Toen we hen hedenmiddag in de kazerne aan de Bleichstrasse opzochten, hebben zij hun gemoed gelucht. Dat de dienst, hier in Saarbrücken zwaar zou zijn, wisten ze vooruit. Dat had de commandant hun bij het vertrek duidelijk ge noeg gezegd. Zij wilden echter protesteeren te gen de voorstelling van zaken, in sommige Ne derlandsche bladen, alsof zij louter voor hun genoegen door Saarbrücken marcheerden. Een merkwaardig brok Nederlandsche sfeer, daar in de Bleichstrasse. Het leven gaat er zijn gang als zat men in Nieuwediep aan boord en blies de zeewind vol en breed door de poorten. Alle scheepstermen zijn meegenomen. Het officiersverblijf heet „longroom", de keuken „kombuis" en de kok draagt ook hier zijn eere naam van „kanenbraaier". Men spreekt niet van borden, lepels en vorken, maar van „komali- want". In de „mandikamer" wascht men zich en het ziekenverblljf heet vanzelfsprekend de „ziekenboeg". Heeft de Saar-marinier vrij-af, dan gaat hij niet de stad in, maar: „de wal op" om volgens de regelen der kunst te „passagieren". Wij treffen de jongens aan den maaltijd. HoUandsche kost schept de pot, gelukkig, want Saarbrücker kug met den typischen zuren smaak van het Duitsche brood, bevalt hun maar matig. Versch uit de oven gaat het no§ wel- maar als het een dag oud is, krijgen ze het nauwelijks hun HoUandsche keelgat door. Als de porties verorberd zijn, geeft de hoornblazer het signaal voor het gebed en allen in het man schappenverblijf staan stil en bewaren het stil zwijgen tot een tweede signaal het teeken geeft tot „aftrappen". Het komaliwant wordt opge ruimd en ieder gaat aan zijn taak. Zij hebben het niet gemakkelijk, onze zee soldaten aan de Saar. De krijgstucht als in oorlogstijd geeft den troep niet veel bewegings vrijheid. De excercities zijn zwaar. Overdag, maar ook 's nachts, moeten zij er op uit, het zij marcheerend met volle oorlogsuitrusting door een terrein, dat zij allerminst gewend zijn, berg op en berg af, of in open trucks, wat bij de bittere kou, die op het oogenblik aan de Saar heerscht, ook geen pretje is. Na de ver moeiende oefeningen hebben de meesten dan ook geen lust tot passagieren, waartoe trouwens niet al te veel gelegenheid is, want de troep moet, steeds paraat zijn voor eventueele ge beurtenissen. Men leeft dan ook, als de brand weer in de kazerne, gereed om bij het eerste alarm uit te rukken. ïn de straten van Saarbrücken ziet men ze ook weinig, de blauwe zeesoldaten. Maar als zij eens buiten komen volgens de krijgstucht ir. tijd van oorlog altijd gedrieën steken zij wèl gunstig af bij de Engelschen en Italianen, die in hun grove khaki-uniformen niet kunnen tippen aan zoo'n Hollandsehen jongen, die zich voor een avond passagieren eens extra heeft opgepoetst. v Bij de Saarbevolking zijn de Nederlanders trouwens zeer in tel, méér dan andere buiten landers. Vooral op het land, in de dorpen, valt dit op. Eerst argwanende blikken, terughou dendheid, maar zoodra men weet: „Es sind die Hollander," klaren de gezichten op, is men een en al bereidwilligheid. De gemoedelijke Saar- lander voelt zich aangetrokken tot die jonge kerels in hun blauwe uniformen, die nooit tot Duitschlands vijanden behoorden. En heeten ook niet de eigen Duitsche Jantjes: „die blauen Jungen". Het heeft, na een paar dagen verblijf, een bijzondere bekoring in die stille Bleichstrasse de kazerne van den Holl. troep op te zoeken: de oude fabriek, die op het oogenblik zonder den minsten twijfel het meest zindelijke plekje is van heel de stad. Men haalt er eens dieper adem, wanneer het sappige Hollandsch van den waterkant weer in de ooren klinkt. En al zegt de marinier nu eens graag de waarheid over het zware corvée hier aan de Saar, toch merkt men aan alles, dat aan den geest van den troëp niets hapert. Dat konden wij ook getuigen korten tijd later, toen wij den troep zagen marcheeren in een afgelegen straat, waar de oude huizen norsch en gesloten toezagen. Geen menschen waren er te bekennen, alleen een paar kinderen kwamen een deur uit, riepen „Die Hollander" en holden mee. Maar de zeesoldaten marcheerden als vóór het front, in een volmaakte orde. Dreunend klonk hun pas over hobbelig pla veisel. Kaarsrecht stram liepen zij met regelmatig beweeg der rood gebiesde mouwen. En ons hart popelde een oogenblik bij dit schouwspel in die stille straat van een Duit sche stad, ver van het vaderland. Dit is zeker: de zending aan de Saar is bij ons keurcorps in veilige handen! PARIJS, 10 Jan. Het proces tegen den inten dant Frogé heeft heden een opzienbarende wen ding genomen, nadat alle door de verdediging gedaagde getuigen ten gunste van den be klaagde verklaringen hadden afgelegd en de procureur-generaal juist een aanvang wilde ma ken met het uitspreken van zijn rede. Op dat moment sprong de verdediger van Frogé plot seling op en verklaarde, dat het hof van appél niet bevoegd was. Frogé kon n.l. eventueel wel landverrader zijn, maar geen spion. Wanneer hij echter landverrader was, was de opgelegde straf van het gerecht te Belfort veel te laag, want dan verdiende hij de doodstraf en zou moeten verschijnen of voor de jury of voor een militair gerecht. Bij zijn uiteenzetting beriep de verdediger zich op het beruchte Dreyfuss-proces. Het hof trok zich hierop in raadkamer terug, waar ongeveer 3 uur lang werd beraadslaagd. De conclusie van den verdediger werd echter verworpen en de behandeling van de zaak werd voortgezet. Nu echter stond beklaagde Frogé zelf op en protesteerde tegen dit besluit. Aangezien dit protest behandeld moet worden door het hof van cassatie, zag het gerechtshof zich gedwon gen de behandeling te sluiten. Men verwacht thans niet, dat Frogé vooi April weer voor het gerecht zal verschijnen. De verdediger van den beklaagde toonde zich bij het verlaten van het rechtsgebouw zeer te vreden en verklaarde, dat hij gelijk heeft ge kregen, toen hij na beëindiging van het proces te Belfort voorspeld had,'dat het proces tegen Frogé nu eerst eigenlijk begon. BRUSSEL, 10 Jan. (V.D.). Een reeks ledige wagens, die van de tentoonstellingsterreinen al hier kwamen en naar Schaerbeek gebracht werden, is door een electrische tram van de lijn BrusselGrintbergen in de flank aangereden. Bij deze botsing werden dertien reizigers ge wond. Verscheidene hunner hadden zoo ern stige verwondingen bekomen, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Onze Brusselsche correspondent seint ons in aansluiting op het bovenstaande nog het vol gende De electrische tram werd te Strombeek aan gereden door den trein, die van de werken van de Wereldtentoonstelling kwam en met leege wagens naar het station te Haren-Noord reed om te rangeeren. De botsing was geweldig. De tram werd gegrepen tusschen den motorwagen en de aanhangwagens die van elkaar werden gescheiden. De motorwagen werd door de lo comotief, die eerst een tiental meters verder stopte op het voetpad geworpen en kantelde. Twee conducteurs werden zwaar gewond, de bestuurder bleef ongedeerd, terwijl acht rei zigers lichte verwondingen opliepen. De oorzaak van het ongeval is nog niet vast gesteld. Vroeger stond ter plaatse een wachter met een roode vlag, die echter sinds de laatste drie weken daar niet meer was. PARIJS, 10 Jan. De Oostenrijksche minis ter van buitenlandsche zaken, Baron von Ber- ger-Waldenegg heeft den Weenschen vertegen woordiger van Havas een interview toegestaan, waarin hij zich zeer bevredigd toonde over de overeenkomsten van Rome en deze een werk van het hoogste belang noemde, waarvan Oos tenrijk veel verwachtte. Oek Oostenrijk zal actief deelnemen aan het noninterventiepact, teneinde aldus de versterking en beveiliging van de Fransch-Italiaansche vriendschap te ondersteunen. Aan het toetreden tot het noninterventiepact, aldus verklaarde de minister voorts, daarbij doelende op Duitschland, kan zich geen mo gendheid die van goeden wille is, onttrekken. Spr. noemde daarbij Oostenrijk de benadeelde partij, die derhalve ook geen concessies be hoefde te doen, noch voorwaarden heeft ha te komen om het toetreden van Duitschland te verkrijgen. Ten slotte gaf de minister uiting aan den wensch zoo spoedig mogelijk, mis schien zelfs reeds in de eerste helft van Fe bruari te zamen met den bondskanselier naar Parijs en naar Londen te kunnen komen. 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen H Zuidwestelijke tot Zuid-Oostelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt in l| het Westen; in het Oosten lichte vorst tot S temperatuur om het vriespunt. Verdere vooruitzichten: onzeker. BERLIJN, 10 Jan. (DNB) De Brit sche ambassadeur, Sir Eric Phippo, heeft heden aan den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Baron von Neurath een bezoek gebracht en hem verzocht of Duitschland ge neigd was aan de a.s. buitengewone zitting van den Volkenbondsraad deel te nemen, daar deze over het resultaat van het plebisciet zal be raadslagen. De Rijksminister heeft den ambas sadeur doen weten, dat het de Rijks regeering, na haar uittreden uit den Volkenbond, principieel niet moge lijk is, aan het verzoek gevolg te geven. Tevens heeft men den gezant medegedeeld, dat hier berichten waren ontvangen, volgens welke de definitieve beslissing over het lot van het Saargebied pas in een latere zitting van den Raad zou genomen worden. Bij de Rijksregee ring bestaat echter ernstig bezwaar om de be slissing over het lot van het Saargebied uit te stellen, daar het in het bijzonder voor het Saarlandsche bedrijfsleven groot nadeel zou meebrengen, wanneer de ongezonde tusschen- toestand met al zijn factoren van onzekerheid langer dan noodig is, zou duren. 'X - De ontvangst van den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, Laval, ten Vaticane De „Daily Telegraph" van Dinsdag, die Woensdag te Berlijn arriveerde, is in beslag genomen aangezien het blad berichten bevatte over lucht- en bombardementsoefeningen, die kortgeleden bij Berlijn zijn gehouden. LONDEN, 10 Jan. In zijn Nieuwjaarsradio boodschap verklaarde de Engelsche minister president MacDonald, dat hij groote verwach tingen koesterde van het plan voor de vestiging van werkloozen op het platteland. Met dit plan, dat uiteindelijk ten doel heeft duizenden gezin nen van kleine boeren te vormen en dat in En geland veel belangstelling heeft gewekt zal, naar de„Daily Telegraph" verklaart, dit jaar een aanvang worden gemaakt in verband met de, zij het matige, styging van de prijzen der landbouwproducten in het afgeloopen jaar en het feit, dat het geld goedkooper is geworden. Het plan voorziet in de vestiging van onge veer 18.000 werkloozen met hun gezinnen op het Iar.d. De bedoeling is, deze werkloozen ieder een stukje grond te verschaffen van 3 tot 5 acres (een acre 4047 M2.) en hen te vereenigen tot groepen of gemeenschappen van 150 tot 200 ge zinnen, terwijl aan ieder dezer groepen een in structeur zal worden toegevoegd. Deze instruc teur moet de nieuwe boeren onderrichten in het kweeken van tuinbouwproducten en het houden van varkens en pluimvee. De kolonisten zullen het eerste jaar moeten beginnen met zelf hun huis te bouwen, gedu- Van onzen specialen verslaggever. Donderdagavond om 10 minuten over acht is de extra-trein met ruim 360 Nederlanders, die zijn aange wezen om bij de volksstemming in het Saargebied op Zondag a.s. als voorzitter, resp. reserve-voorzitter van de stembureaux te fungeeren, in het station Saarbrücken aange komen. Van hier begaven zich de groepen per trein naar haar bestem ming in de verschillende plaatsen van het Saargebied. Hedenmorgen om 1 1 uur zullen alle Nederlanders samenkomen te Saar brücken om in den Wartburg den eed af te leggen in handen van den heer D. de Jongh, het Nederlandsch lid van de plebisciet-commissie. De extra-trein bestond uit twee deelen, die resp. om 9.05 uit Amsterdam C.S. en om 8.54 uit Zwolle waren vertrokken. Te Roermond wer den beide treingedeelten aan elkaar gekoppeld, waarna te 11.50 de reis naar de Saar een aan vang nam. Reeds om half 8 verzameldt zich op het Hauptbahnhof te Saarbrücken een kleine groep Nederlanders, die reeds in verschillende func ties in de stad aanwezig zijn, waaronder de heer D. de Jongh, Nederlandsch lid van de plebisciet-commissie. Ook de mariniers zijn pre sent. Twee gewapende secties en een werksectie zijn met een speciale „opdracht" in vier open trucks gerequireerd. Een gewapende sectie stelt zich op bij den uitgang buiten, de andere sec tie marcheert naar het eerste perron, waar de trein wordt verwacht. Hier verschijnt ook de commandant van het corps mariniers in het Saargebied, kapitein de Bruyne met zijn staf, vergezeld o.m. van den vlootaalmoezenier, ma joor Bangert en den veldprediker. Om 7.38 wordt de trein verwacht, maar de liüii stationsklokken wijzen reeds tien minuten over 8 als de lange trein van D-rijtuigen, getrokken door twee zware locomotieven, langs het perron davert. Remmen knarsen, portieren springen open en enkele oogenblikken later gonsen Nederland sche stemmen dooreen, staat het puik onzer onkreukbaarheid op den heeten grond van de Saar. Allen zien er opgewekt en monter uit na de lange reis, die, zooals wij spoedig vernamen, vlot is verloopen. Een drie kwartier vertraging op Franschen grond heeft er niets aan afge daan. En evenmin het feit dat velen pas om half 4 een plaats in het restauratierijtuig kon den krijgen, waar een zoo groote toeloop het personeel over het hoofd was gegroeid. Er heerschte, wat men noemt een opgewekte, ongedwongen stemming, die zelfs een oogenblik uitgelaten was te noemen, ware dit met de waardigheid van het gezelschap te rijmen ge weest. Tusschen de donkere zwarte jassen schemert het bruin en geel der handkoffers, glimt een zilveren knop van een wandelstok. De lenzen der fotograven richten zich, telkens verlicht het blitzlicht schitterende brillenglazen en worden fel belicht de gezichten, die alle vriendelijk kijken. Men hoort joviale stemmen in het zuiverste Hoog Nederlandsch, men ruikt het aroma van een goede vaderlandsche sigaar. Borden op het perron met de namen der ver schillende plaatsen, waarover het gezelschap zich te verdeelen heeft, wijzen spoedig aan ieder zijn bestemming. Daar scheiden de groepen Saarlouis, Merzig, St. Ingbert enz. zich van de overigen. Hun treinen rijden straks voor, zij reizen onmiddellijk door. De groep Saarbrücken-stad verzamelt zich in een der wachtkamers,.waar de namen worden afgeroepen, namen, zonder uitzondering met een uitmuntenden klank in de lage landen bij de zee, maar die hier met Duitschen of Fran schen tongval allerwonderlijkst worden vertolkt. Allen hebben in den trein het adres ontvan gen van hun hotel, waar zij zijn „ingekwar tierd", zooals met een gullen lach werd opge merkt. Buiten zorgt een taxi voor de rest en onder de lichtende guirlandes der illuminatie rijden onze landgenooten naar hun aangewezen verblijfplaatsen. Weinige uren later is het Nederlandsche ele ment in het Babel aan de Saar allerwege ver sterkt. En tusschen het harde Engelsch en het vloeiende Italiaansch hooren wij, ook in ons hotel, de vertrouwde klanken van onze moeder taal. Als wij de namen der aangekomenen na lezen, namen zonder uitzondering met een waardigen, vertrouwden, oerdegelijken klank, weten wij, dat de Saar gerust kan zijn. Haar kiesgeheim is bij deze voorzitters in veilige handen! rende welk jaar zij nog, voor zichzelf en hun gezinnen, werkloozensteun zullen ontvangen. Het benoodigde land, alsmede het materiaal voor de huizen en de verdere noodzakelijke uit rusting zal door de regeering worden verschaft. De Marktbureaux zullen de „nieuwe boertjes" in staat stellen, om him producten langs coöpe ratieven weg op de markt te brengen. De kosten van het plan worden berekend op ongeveer 750 pond sterling per kolonist. Het be drag, dat door de schatkist voor het plan ter beschikking zal worden gesteld, is nog niet vast gesteld. Het voorstel is echter gedaan om voor Engeland en Wales 10 millioen pond uit te trekken en voor Schotland 4 millioen. Nederlandsche voorzitters der stembureaux in het Saargebied te Saarbrücken aangekomen. Laval heeft Donderdag in den ministerraad rapport uitgebracht over zijn onderhandelingen te Rome. Britsche gezant heeft een bezoek gebracht bij Von Neurath en Duitschland uitgenoodigd zich bij de a-s. zitting van den Volkenbondsraad te doen vertegenwoordigen. Rijksregeering heeft op deze uitnoodiging afwijzend beschikt. Het proces-Frogé, dat te Parijs gevoerd wordt, heeft een opzienbarende wending genomen. Nabij Strombeek (België) is een trein tegen een tram gebotst. 13 reizigers werden gewond. Radiotelefoonverkeer met Indië, 's Zaterdags goedkoopere familiegesprekken. Stand van de clearing met Duitschland. t. Nieuwjaarsrede van den burgemeester van Rot terdam, mr. Droogleever Fortuyn. De verhouding van de K.N.A.C. tot den handel. De Ioonkwestie bij de spoorwegen. Meening der directie over de jongste onderhandelingen. Tragisch verkeersongeval te Beek. Ernstig auto-ongeluk te Abcoude; meisje le vensgevaarlijk gewond. Botsing tusschen auto en tram bij Huis ter Heide; twee dooden en twee gewonden. New-Yorksche Beurs: Handel stil, voor enkdie fondsen lichte verbetering, slot verdeeld. Als de winter komt. Er zijn heele artikelen geschreven over de vraag of de winter ons vergat, of de winter ons voorbij zou gaan. Het onderwerp van veler gesprekken gold de klacht, dat het geen winter wilde worden. Nu de koude dreigt, nu de vorst inzet met 'n aantal graden onder nul des nachts, nu rijst de groote klacht over de kou en den winternood. Pre cies als in heel ons leven. Wanneer we klein zijn wenschen we groot te worden. Als we jong zijn jachten we ons naar latere jaren en vergeten vaak de vreugd van het leven om iets te bereiken dat slechts in gevorderde jaren te bemachtigen is. We wenschen oud te worden, maar hoe weinigen weten den ouderdom te dragen met een blijmoedig hart. Als de winter moet komen doch schijnt weg te blijven, mopperen we dat hij „kwakkelt", dat hij talmt. Maar wanneer de barre heer het ein delijk ernstig gaat meenen, tuimelt onze schrik: brrr wat 'n ellende! Laat ons óók den winter intusschen aanzien met een jongen blik die let ~ip ijsgeneugten en sneeuw schoonheid maar tevens het warme hart aanzet tot veel goeddoen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1