Saarbrücken in feestroes De Saarstemming Groote brand te Zwolle Het nieuws van heden AAN DEN VOORAVOND VAN DEN 13EN mm Wordt dr. Schacht vicekanselier Roekelooze vlucht DE BAROMETER 3* feen. VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 12 JANUARI 1935 Avondblad Maar onheilspellend is de geladen sfeer, is de bange spanning, die in de menschen leeft Katholieke tweestrijd Een Babel aan de Saar De sneeuw valt „Disziplin halten!" Duitschlands weigering Max Braun vraagt uitstelling van het plebisciet. Telegram aan den Volkenbond Een waarschuwing aan het Duitsche Front Het Weer Bet Saargebied, waar. thans groote spanning heerscht Darré zou dan moeten heengaan als minister van Landbouw De S.S.-reorganisatie Het gebouw der Overijselsche Waterleiding Mij. is bijna geheel uitgebrand Koudegolf in Italië Archiefstukken zijn verloren De brand te Warffum Eigenaar weer in vrijheid gesteld Jongen door haai ver slonden DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Amelia Earhart vliegt alleen van Honoloeloe naar Californië Het Hauptmann-proces Graphologen gehoord Einde der Spaansche kabinetscrisis BROEDER-MISSIONARIS VERMOORD GEEN DUIVEN MEER OP HET ST. PIETERSPLEIN kicnwvwvwvwiu mi iiiii in/////;// tzZ, NORTH Dor NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19142 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen specialen verslaggever) Aan den vooravond van den grooten dag, van den datum, die in de geesten staat gebrand van alle Saarlanders groot en klein, bereidt Saarbrücken zich voor als op een feest. Nog hangen allerwege de guir- landen van lampjes over de straten, die 's avonds een lichtend dak vor men tegen den nacht. Maar Ook win kelzaken, café's, hotels hebben il luminaties aangebracht en de veel kleurige mica-vetpotjes, die overal in de stad verkrijgbaar zijn, hebben in tienduizenddtallen hun weg ge vonden naar de woningen in stad en land. Goede zaken zijn gemaakt met vlaggen en vlaggedoek, met guirlandes. Geen huis blijft onversierd, straks als de uitslag bekend is, géén huis, ook niet daar, waar men weet, dat ge stemd is voor status quo. Reeds Zaterdagavond zullen overal achter de vensters de vetpotjes branden, ook bij de te. genstanders van het Rijk, die door hun pers daartoe zijn opgewekt, om spionnage geen kans te geven. Maar zeker is even goed, dat een meerder heid zich oprecht verheugt als straks de stem busuitslag het einde beteekent van de vreemde heerschappij, die de Saarlander, hoe voordeelig zij ook in menig opzicht was, al die jaren als een smaad en vernedering heeft gevoeld. Maar hoe zal de uitslag zijn? Zelfs thans aan den vooravond van den stemmingsdag valt geen berekening te maken. De percentages, die men hoort noemen, loopen sterk uiteen. Een Engel- sche collega heeft aan zijn krant geseind, dat 75 pet. zal opkomen voor Duitschland, maar in de cel ernaast telefoneert een Deensche socialist 60 pet. voor status quo. De onzekere factor zijn de katholieken die een gewetensstrijd doormaken, die voor velen wel licht bij het betreden van het stemlokaal nog niet beslist zal zijn. Men neemt dan ook aan dat menigeen blanco zal stemmen. Vooral in intellectueele kringen is dit conflict van een bittere tragiek. Wij spraken met leeraren van het katholiek gymnasium te Saarbrücken. Zij vertelden ons, dat de verhoudingen onderling waren vertroebeld, het gezelschapsleven ver. stoord. De ouderen onder hen bleken vóór sta tus quo, de jongeren vóór Rückgliederung. Met bittere teleurstelling zeide men ons nog hoe alle pogingen, die uit kringen der katholieke Saar-in- tellectueeelen zijn aangewend, om vóór den verkiezingsstrijd van Ber lijn een geruststellende verklaring te krijgen, hebben gefaald. Geen en kele belofte, geen enkele toezeg ging is gedaan inzake de toekom stige positie der katholieken, geen enkele garantie, die voor hen het beletsel voor Rückgliederung had kunnen wegnemen. Het katholieke landvolk van de Saar, 72 pet. der bevolking, zal intusschen met groote meer derheid voor terugkeer naar Duitschland stem men. Bij deze menschen, die als het ware dage lijks den reuk ademen van hun Duitschen grond, spreekt het bloed maar al te sterk. Ook de mijnwerkers, die nog niet vergeten zijn dat het Rijk hen, voor den oorlog, met een schen king ineens en renteloos voorschot in staat stelde een eigen huis te bouwen en deel te hebben aan den Duitschen grond, willen meest van het vaderland geen kwaad hooren. Bo vendien zijn hier de uitlatingen der Duitsche Bisschoppen ten gunste va een terugkeer van niet geringen invloed geweest. Saarbrücken beleeft inmiddels gouden dagen. De mooie Bahnhofstrasse heeft de allure van een Parijsche boulevard. Alle talen hoort men dooreen. De hotels zijn tot de laatste plaats bezet. Alleen reeds 300 journalisten en foto. gxafen verblijven in Saarbrücken. Daarbij komen nog de meer dan 50.000 stemgerechtigde Saar landers uit het Rijk, die allen bij particulieren worden ondergebracht, een organisatie die het Duitsche front uitstekend heeft verzorgd. On ophoudelijk rollen de extra-treinen den Haupt- bahnhof binnen. Vrijdag kwamen er 9, heden 37 en Zondagmorgen vroeg worden er nog 11 verwacht. Een groot spandoek met het opschrift „Willkommen in der Heimat" hangt vóór het station, maar het is sinds Donderdag verboden de aankomenden in massa te verwelkomen. Ook de Nederlanders drukken hun stempel op het openbare leven der stad. Zij vragen om zes uur naar een borrel en rooken een goede sigaa. Zij bedenken vrienden en magen met kleurige ansichtkaarten, die straks immers waarde krijgen, en koopen ijverig souvenirs. In Saar-souvenirs is keuze te over; asch- bakjes, sigaretten.aanstekers, presse-papiers. Meestal staat er het Winterberg-denkmal op met den datüm 13 Januari 1935. Zinrijk zijn de speldjes, waarop een stukje Saar-steenkool is bevestigd, de „zwarte diamant van de Saar." Deze vinden dan ook grif afzet. Reeds dagen lang hing een strakke, grauwe sneeuwlucht dreigend over het Saardal. Vrij dagmiddag echter brak een oogenblik de blee- ke winterzon door en de Mariniers oefenden dien avond onder een helderen sterrenhemel bij ettelijke graden vorst, welke reeds op het ge kanaliseerde deel van de Saar een dunne ijs laag had gelegd. Hedenmorgen echter ontwaakte de stad in een dikke sneeuwlaag, welke straten en pleinen bedekte en zienderoogen in dikte toenam. Wonderlijk is thans de sfeer in Saar brücken en op het land. Het is als of de natuur in de feestelijke stemming, wel ke overal tot uiting wordt gebracht, deel wil hebben. Reeds zijn de huizen in de steden en in de dorpen met denne- groen versierd, steken de vlaggestok- ken buiten, waaraan straks weer de vlaggen mogen wapperen. Over dit al les daalt thans de sneeuw als het schoonste feestkleed, dat men zich den ken kan. Straatrumoer is gedempt, helle kleu ren in het stadsbeeld zijn vervaagd en verdwenen, alles bedekt de rusteloos vallende sneeuw. Zoo nadert de 13e Januari in een feestelijken roes, die echter nauwelijks de geladen sfeer en de schier ondraaglijke spanning verbergen kan. Vreemdelingen gaan door de lichtende winkel straten langs de krantenverkoopers, de venters met „frische Bretzel" en heete worstjes. Zij praten luid, zij lachen, zij zijn opgewekt, maar de anders gemoedelijke montere Saarlander ziet donker voor zich uit en zwijgt. Hij is ver giftigd en verbitterd. De leuzen, die nu al sinds weken, maanden en jaren hem telkens en tel kens weer zijn toegeroepen, de dagelijksehe be. schuldigingen en verdachtmakingen in de pers, dat alles groeide in zijn geest tot een obsessie. „Disziplin halten" is het parool, „Disziplin hal ten" tot het uiterste, maar zal dat ééne kruisje op het stembiljet voldoende zijn, om de opge kropte gevoelens te luchten? Zoo gaat het volk aan de Saar, verscheurd in feilen broederhaat, ter stembus. Op hen drukt zwaar de vloek, de vloek van de booze daad, die Versailles heet. De-dag van morgen zal be slissen over het lot van het land, het mooie rijke land van de Saar, de blauwe heuvels, de bruisende rivier, de donkere wouden, waar. over zich de grauwe wintersche lucht spant als in sombere dreiging. De Saar stemt. Een wereld wacht in span ning. PARIJS, 11 Jan. De afwijzende houding van de Duitsche regeering inzake het Engelsche verzoek een vertegenwoordiger naar Genève te zenden, wordt door da Fransche bladen bespro ken en daarbij wordt opgemerkt, dat de vrede lievende woorden en verklaringen der Duitsche persoonlijkheden slechts leege woorden zijn en men thans by de eerste gelegenheid die zich voor Duitschland aanbiedt om deze woorden in daden om te zetten het bewijs vindt, dat er in werkelijkheid niets veranderd is. Het Journal des Débats noemt den Engel- schen stap onhandig» Duitschland heeft den Volkenbond vrijwillig verlaten en moet uit eigen beweging terugkeeren. Het schijnt echter of de Engelsche regeering er op doelt Frankrijk af te brengen van zijn nota van 17 April. De weigering van Duitschland om deel te nemen aan de zitting van den Volkenbond in zake het Saargebied, heeft in Engelsche regee- ringskringen, naar de „Press Association" bericht, geen groote verrassing gewekt. De „Evening News" critiseert in zijn hoofdartikel van heden de Engelsche démarche te Berlijn en schrijft, dat zelfs de Times, die anders met minister Simon door dik en dun gaat, het ant woord als onvermijdelijk heeft aangeduid. De Britsche soldaten, die in het Saargebied vertoeven, organiseerden een cross-country. De East Lancasliires starten voor den wed loop naar Brebach, de Saarland-mijnplaats SAARBRÜCKEN, 12 Jan. (Reuter). De leden der plebiscietcommissie vreezen, dat in verband met de omstandigheden, waar onder van den kant van het Duitsche Front pressie op de stemgerechtigden wordt uit geoefend, de geldigheid van het resultaat van het plebisciet in twijfel kan worden getrokken. Derhalve zal den leider van het Duitsche Front door de plebisciet-commissie een zeer ernstige waarschuwing worden gegeven. De commissie zal daarbij doen uitkomen, dat de uiteindelijke beslising van den Volkenbond,, die 't resultaat zal hebben te beoordeelen voor de bepaling van het toekomstige lot van het Saargebied, de grootst mogelijke rekening zal houden met de omstandigheden, waaronder de stemmingscampagne zich heeft afgespeeld. Verder wordt gemeld, dat de ple- biscietcommisie den leider van het Duitsche Front, Bürckel, ter verant woording heeft geroepen naar aanlei ding van het verspreiden van bulletins, waarin de stemgerechtigden worden uitgenoodigd, na het plebisciet mee te deelen of zij gestemd hebben of niet en waarom. Te Saarbrücken loopen geruchten, volgens welke er pogingen zouden worden gedaan om Zondag het plebisciet te verhinderen. In of- ficieele kringen is men echter vol vertrouwen, dat alles een goed verloop zal hebben. Iedere vrees in dit opzicht is niet gerechtvaardigd, gezien de bescherming door middel van de in ternationale troepen. Max Braun, de leider van het Marxistisch eenheidsfront heeft aan de plebiscietcommis sie verzocht, de stemming uit te stellen, daar volgens hem een verschrikkelijke terreur wordt uitgeoefend. Zijn verzoek zal echter zonder twijfel wordèn afgewezen. De Statusquo-leiders heben den Volkenbond telegrafisch om interventie tegen de tereur verzocht. Volgens de „Temps" worden in Frankrijk 40.000 personen verwacht, die, in geval het Saarplebisciet ten gunste van Duitschland zou uitvallen, naar Frankrijk zouden uitwijken. Deze vluchtelingen zullen dan over verschil lende departementen worden verdeeld. Verwachting: matige tot krachtigen, later afnemende Westelijke tot Noorde- lijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, aanvankelijk nog sneeuw- of hagelbuien, later kouder. jj§ Hoogste barometerstand: 774-2 te La- coruna. EE EE Laagste barometerstand: 741.0 te Röst. =jj STORM WAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt hedenmorgen om 9.45 uur aan alle posten „Stormsein neerhalen, blijft op uw hoede". H Zon op 8.08 - onder 4.09 - Licht op 4.39 EE Maan op v.m. 10.49 onder v.m. 1.06 Volle Maan 19 Januari ES LONDEN, 12 Jan. De „Daily Telegraph" maakt melding van geruchten welke in gewoon lijk goedingelichte kringen te Berlijn de ronde doen omtrent een op handen zijnde wijziging in de Duitsche regeering na afloop van de volks stemming in het Saargebied. Dr. Schacht zou een functie met uitgebreide bevoegdheden krijgen, ongeveer gelijkstaande met het ambt van vice-kanselier, terwijl hij de portefeuille van Economische Zaken en zijn algemeene controle op het economische leven van Duitschland zou behouden. De minister van Landbouw, Darré, wiens radicale opvattin gen een samenwerking tusschen hem en dr. Schacht, onmogelijk maakten, zou worden ver vangen door baron von Lueninck, den huidi- gen Oberprasident van de Rijnprovincie, die dan rechtstreeks verantwoording schuldig zou zijn aan dr. Schacht. Dr. Schacht zou als president van de Rijks bank worden opgevolgd door graaf von Schwe- rin-Krosigk. Deze mutaties zouden in overeenstemming zijn met de wenschen van de ryksweer, waar mee dr. Schacht op uitstekenden voet staat en zouden tot resultaat hebben, dat de radi cale nationaal-socialistische leiders worden uit gesloten van het economische leven. BERLIJN, 12 Jan. (Reuter) Omtrent de verwachte reorganisatie van de S.S.-troepen, wordt vernomen dat deze als volgt zal plaats hebben: Gevormd zal worden een keurcorps van 20.000 man, min of meer zwaar bewapend, om politie ke vijanden in Duitschland te bestrijden. Dit corps zal in vier afdeelingen worden verdeeld, n.l. München, Berlijn, Keulen en Koningsber gen. Verder, zal gevormd worden een reserve corps no. 1 bestaande uit de overige S.S.-lie den, die hun opleiding voltooid hebben. Zij zullen slechts voor actieven dienst worden op geroepen als dit noodig is. Ter onderscheiding van de S.S.-mannen uit het keurcorps dragen deze mannen een witten band om hun arm. De jongere S.S.-mannen die hun training nog niet voltooid hebben zullen worden onderge bracht in het reserve-corps no. 2 en blauwe banden om den arm dragen. Behalve een re volver zullen zij geen wapens dragen, In verband met deze reorganisatieplannen zou de S.S.-chef Himmler reizen door Duitsch land gemaakt hebben. ROME, 11 Jan. Geheel Italië heeft de laatste dagen te lijden van een hevige koude golf. Na een hevigen sneeuwstorm in Boven- Italië is in Bologna de thermometer gedaald tot 10 graden onder nul. Uit verscheidene streken komen berichten over sneeuwval en temperaturen tot 12 graden onder nul. In Napels heerscht al eenige dagen een storm, die reeds aanzienlijke schade heeft aangebracht en die het scheepvaartverkeer tijdelijk onmoge lijk maakt Hedennacht omstreeks half vier ontdekte de heer Ir. Keiler, directeur der Overijsel sche Waterleiding Maatschappij, brand in het trappenhuis van het gebouw dier maat schappij, Spooiderenk genaamd en gelegen even over de grens van Zwolle in de ge meente Zwollerkerspel. De heer Keller, die in het gebouw woont, ontwaakte door een ongewoon geluid. Hij ging kijken en zag een vlam, welke hij bluschte met een emmer water. Toen hij daarna een onder zoek wilde instellen op de tweede verdieping, was deze reeds niet meer te bereiken. Onmiddellijk werd de brandweer van Zwoller kerspel gewaarschuwd, die met al haar mate riaal uitrukte en, onder leiding van den burge meester van Zwollerkerspel, den heer U. P. Ca- valjé, het vuur met een aantal stralen aan tastte. Op de tweede en zolderverdieping woedde het vuur hevig en in korten tijd stond ook de eerste verdieping in lichter laaie. Het dak stortte in en nu vatte ook het ge- lijkvloersche gedeelte vlam. Behalve een keuken en een kamer van den concierge, die eveneens in 't gebouw woont met vrouw en kind, is het gcheele gebouw nagenoeg uitge brand. Bijna de geheele boekhouding kon wor den gered. Men vreest echter dat een aantal archiefstukken verloren is gegaan. Om omstreeks acht uur was de brandweer het vuur meester en kon met de nablussching wor den begonnen. Gebouw en inventaris waren verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand deelde ons de heer Keiler mede, dat deze moet zijn ontstaan door een scheur in een dezer dagen gereed gekomen nieuwe schoorsteen. Naar wij vernemen is de heer G: E. die 3 Ja nuari j. 1. gearresteerd werd onder verdenking brand te hebben gesticht in zijn hotel te Warf fum, thans uit het Huis van Bewaring te Gro ningen, waarheen hy was overgebracht, ont slagen en naar Warffum teruggekeerd. SYDNEY, 11 Jan. (Reuter.) Een veertien jarige knaap, die met zijn beide zusjes aan het zwemmen was in de Horsefield-baai, nabij Brisbane, is voor de oogen van zijn moeder door een haai aangevallen en in de diepte ge sleurd. Een zijner zusjes, een meisje van twaalf jaar, ontsnapte op het nippertje aan een verschrik- kelijken dood. De haai schoot rakelings langs haar heen, waarbij zij door een der vinnen aan het been werd gewond. Het andere zusje deed nog een moedige poging haar broer te redden, door zich in een roeiboot naar de plaats van het gebeurde te begeven, doch tevergeefs. Het Saarplebisciet. Max Braun vraagt om uit stel. Waarschuwing aan het Duitsche Front. Volgens geruchten te Berlijn zou dr. Schacht een functie krijgen, gelijkstaande met die van vice kanselier, terwijl Darré als minister van Land bouw zou moeten aftreden. Miss Earhart gestart voor een roekelooze Oceaanvlucht- De hotelhouder G. E., verdacht van brandstich ting is op vrije voeten gesteld. Het gebouw der Overijselsche Waterleiding Mij. te Zwolle is bijna geheel uitgebrand. Mr. G. Vissering is afgetreden als voorzitter van de Zuiderzee-Vereeniging, in zijn plaats is be noemd prof. dr. N. H. ter Veen, te Amsterdam. Te Laren is opgericht de N. V. Circus „Olan- da". HONOLOELOE 12 Jan. (Reuter). Amelia Earhart is hedenochtend om 3.15 uur "(GMT) vertrokken voor een solovlucht naar Califor- nië, een afstand van 3875 K. M. Van alle zijden was getracht haar hiervan af te houden, aangezien de bekende vlieger Ulm op ditzelfde traject is verongelukt, ter- wql de regeering toen groote sommen moest uitgeven voer het zoeken naar den vermiste. Haar echtgenoot, de uitgever George Putnam, deelde kort na haar vertrek mede, dat hy een radiogram had ontvangen, waarin zy verklaar de, dat alles goed ging Zij had 520 gallon ben zine aan boord. Voor haar vertrek verklaarde zij„Als ik niet binnen een half uur terug ben, ben ik op weg naar Oakland." zy cirkel de even boven het veld en verdween toen in Oostelijke richting. FLEMINGTON, 11 Jan. (Reuter) Heden wer den voornamelijk graphologen en andere des kundigen pehoord over de brieven, waarin los geld werd geëischt. De voornaamste getuigen in het proces hebben ontelbare aanbiedingen ge kregen om in het openbaar te spreken over hun rol in het Lindbergh-drama; Condon zijn o.a. eenige duizenden dollars hiervoor geboden. De detective Wilson, die ook veel heeft by gedragen om Al Capone veroordeeld te krijgen, verklaar de, dat het losgeld onder zijn toezicht bij J. P. Mcrgan-Bank was ingepakt en dat 14.600 dollar van dit geld zijn gevonden in de garage van Hauptmann. Een grapholoog zeide, dat de brieven inzake het losgeld, welke Lindbergh heetf ontvangen, geschreven zijn door Hauptmann. MADRID, 11 Jan. (Reuter.) De minister president verklaarde aan de vertegenwoordigers der pers, dat hy met den leider der Kath. Volksparty Gil Robles was overeengekomen de huidige constellatie te handhaven. Door dit besluit wordt formeel een einde ge maakt aan de latente crisis in het Spaansche kabinet. SALAMOA (Samoa-eilanden), 11 Jan. (Reuter) Een broeder van de Katholieke missie is met twee inlanders vermoord. In Decembe: is hier eveneens een Katholieke missionaris vermoord. VATICAAN-STAD, 11 Jan. (Reuter) Men heeft besloten de duiven op het Sint Pietersplein te verwijderen. De vogels worden thans gevan gen. *LTUt> Stand op Zaterdag 1 uur n-m.: 752.4 .Vorige stand: 769.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1