S TA DSNIEUWS 1 C. W. H. Baard LAATSTE NIEUWS De vooravond van het plebisciet 'N TROUWE KLANT Grensversterking in Oostenrijk Communistische propaganda ZONDAG 13 JANUARI 1935 HUISVLIJT-TENT O ON STELLING Interessant en veelzijdig DE WATERONTTREKKING AAN DEN BODEM Vergunning voor Waterpomp- inrichting te Wassenaar geweigerd PIANO-RECITAL Arthur Rubinstein R.K.H.V.B. Propaganda-avond HAARL. VOETBALBOND Kampioenschap van Haarlem LEEKENAPOSTOLAAT GOEDE EN GOEDKOOPE VOEDING Comité van Katholieke Actie Haarl. R.K. Damgenootschap Personeel N. Z. H. T. M. VOOREEN GR.HOUTSTR/166 Herijk maten en gewichten Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer In verband met het Saarplebisciet. Italiaansche „winter- manoeuvres" „Een werkelijke bedreiging voor Amerika's defensie" Koning Carol Grootsch eerbetoon is hem Zater dagmiddag gebracht in het Stedelijk Museum te Amsterdam Naar den Schaumberg De stem der dooden Aanmaak van lucht doelgeschut Belangrijke order voor het buitenland? BILJARTEN Europeesch biljart-kam pioenschap 45/2 Derde dag van het toumooi CabraSweering Reicherde Leeuw MoonsDommering CoteGabriels CabraAlbert GabrielsDe Leeuw CoteSweering WIELRENNEN De wedstrijden in Brussel Brazilië neemt deel aan de Olympische Spelen Hedenmiddag zal in een bovenzaal van het R. K. Lyceum aan den Zijlweg de Huisvlijt- tentoonstelling geopend worden. De naam zegt al voldoende, wat de tentoonstelling biedt: werk stukken, thuis door leerlingen vervaardigd. Dat er niet minder dan 27 jongens, van alle klas sen, iets hebben ingezonden, is een bewijs, da*, er op het lyceum gelukkig nog vele leerlingen zijn, die hun vrijen tijd niét uitsluitend aan sport besteden, maar hun vernuft en hun kunst zin op dikwijls bewonderenswaardige wijze door het beoefenen van huisvlijt weten te toonen. Dank zij de overzichtelijkheid van deze ten toonstelling, welke geheel door de leerlingen ze'f is ingericht, valt al dadelijk op, wat de grootste aantrekkingskracht op de knutselaars uitoefent: het vliegtuig. Dit blijkt wel uit een plaquet+e van Schiphol, geheel naar de werkelijkheid ver vaardigd en gestoffeerd met allerlei vliegtuigen tot de autogiro toe en voorts uit de aanwezig heid van vele grootere modellen vliegtuigen (w.o. een in werking), waarbij de „Uiver" fa voriet was. Ook het schip imponeerde tot veel vuldige nabootsing. Een geweldige oceaanreus, „Christiaan Huygens" geheeten en het tachtig ste deel van z'n grooten broer (wü hebben eeni- gen tijd geleden reeds over dit indrukwekkende werkstuk geschreven) ligt rustig te wachten voor de gesloten Velser-spoorbrug-in-miniatuur en wordt geflankeerd door een aantal booten, die tezamen een heele reederij zouden kunnen vormen. De houtzaagkunst is ook druk beoefend. Eeni- ge kerststallen leggen daarvan getuigenis af, evenals een prachtig theeblad en zoovele andere kunstig gesneden voorwerpen. Omdat houtsnij kunst nogal veel tijd en geduld vraagt constru eerde een der inzenders een electrische zaag machine, welke in volle bedrijf te aanschouwen is Handig en knap! Een andere inzender fabriceerde een spoor wegongeluk op een onbewaakten overweg en een derde toont de door hem gemaakte maquette van de villa, waarin hij woont. Beide inzendingen zijn een werkje geweest, waaraan heel wat te peuteren viel! De liefde voor hun zusjes uiten eenige inzen ders in 'n fraaien winkel en in 'n poppenhuis, terwijl een poppenkast ook de geschiedenisles zou kunnen opvroolijken! Vermelding verdient nog het humoristische of meer artistieke schilder- en teekenwerk, een keurig bureau en ten slotte de inzending van een der paters en een leeraar, welke ter op luistering aanwezig zijn en die wij daarom het laatste vermelden. Er is dus elck wat wils op de tentoonstelling en ieder die er een kijkje komt nemen (de toe gang is gratis) zal met ons ongetwijfeld hopen dat door de leerlingen van het Lyceum ook in de toekomst de huisvlijt even veelzijdig en re presentatief beoefend zal worden als blijkens deze tentoonstelling tot nu toe gebeurd is. De expositie is vanmiddag, na de officieele opening om 3 uur, tot 6 uur te bezichtigen. Vervolgens hedenavond van 810 uur. Dan is de tentoonstelling geopend Woensdag van 25 uur, Zaterdag van 2—5 uur. Zondag van 11—1 Uur, van 26 uur en van 810 uur. Wij hebben er onlangs in een artikel de aan dacht op gevestigd, dat er door belanghebben den terecht een groote actie ontwikkeld wordt tegen het onttrekken van water aan de duin- gronden door de verschillende drinkwaterlei dingen. Hieronder is ook het Provinciaal Water leidingbedrijf in Noord-Holland. Van de zijde der directies wordt de toege brachte schade aan de gronden ontkend, maar dat die kwestie nog heelemaal niet definitief is uitgemaakt, blijkt uit een een dezer dagen genomen beslissing van de Kroon, waaromtrent Wij in het „Weekblad voor Bloembollencultuur" het volgende lezen: „In verband met de in de bloembollenstreek gevoelde bezwaren van de wateronttrekking aan den bodem, is het van beteekenis, dat de Kroon, bij behandeling in hooger beroep van een vergunningaanvrage tot het oprichten van een waterpompinrichting op een terrein aan den Meiendelscheweg te Wassenaar door de ge meente 's-Gravenhage, de gevraagde vergun ning heeft geweigerd. Ged. Staten van Zuid-Holland hadden deze vergunning reeds verleend, maar van dit be sluit zijn de heeren W. F. Piek en G. C. Bre mer bij de Kroon in beroep gekomen. Deze voer den bezwaren aan, ontleend aan de vrees voor Verdere uitdroging van den bodem. Ged. Staten meenden bij de behandeling der vergunning aanvraag, dat krachtens de Hinderwet, volgens Welke in beroep kon worden gekomen, met de bezwaren van eigenaren van belendende per- ceelen, die water-onttrekken hieraan vreesden, geen rekening mocht worden gehouden, daar deze bezwaren geen enkel verband houden met den aard van de oppompende werktuigen. De Kroon heeft zich echter niet met dit oor deel kunnen vereenigen, daar de bezwaren, wel ke tot weigering der vergunning kunnen lei den, niet zijn beperkt tot die, welke rechtstreeks Voortvloeien uit den aard der motoren. Ged. Staten hebben daarom naar het oordeel van de Kroon ten onrechte nagelaten de bezwaren van de wateronttrekking aan den bodem te onder zoeken. Aan de hand van ambtelijke berichten, zoo heeft de Kroon voorts beslist, is te verwachten, dat door de pompinstallatie schade aan nabij gelegen eigendommen zal worden toegebracht tengevolge van wateronttrekking aan den bo dem. Deze schade wordt zoo aanmerkelijk ge acht, dat daarin aanleiding moet worden ge- Vonden, de gevraagde vergunning te weigeren". Het derde ledenconcert van de Mij. tot Bev. der Toonkunst zal plaats vinden op Woensdag 16 Januari in den Stadsschouwburg alhier. De beroemde pianist Arthur Rubinstein zal dien avond werken voordragen van Bach, Cho pin, Poulenc, Ravel, Albeniz en Strawinsky. Ook niet-leden van de Mij. Toonkunst kun nen dit concert bijwonen. Met een enkel woord maakten we reeds mel ding van het feit, dat de R. K. Haarlemsche Voetbalbond een grootsch opgezetten propa ganda-avond zal organiseeren- Thans kunnen wij hieromtrent nader mede- deelen, dat deze avond gehouden zal worden op 29 Januari a.s. in de groote zaal van den' Schouwburg aan den Jansweg te Haarlem. Het programma is met zorg samengesteld en het belooft een avond te worden, die zeer zeker de belangstelling van het publiek ver dient. Natuurlijk zullen er eenige propagandistische redevoeringen gehouden worden, doch de keuze der sprekers waarborgt op zichzelf reeds een zeer interessanten avond. Zoo heeft de R. K. H. V. B. de medewerking verkregen van prof. dr. A. M. A. A. Steger, Lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal en we behoeven hier nauwelijks aan toe te voegen, dat het dezen spreker zal gelukken, de aandacht van alle aanwezigen te boeien. Als tweede spreker zal optreden de heer H. N. Smits, vice-voorzitter van den D. H. V. B. Zooals vanzelf spreekt is de heer Smits een expert op 't gebied van het organisatiewezen der R. K. Sportorganisatie. Ook het K. R. O.-kleintooneel (en wie heeft niet reeds dikwijls in zijn huiskamer van het optreden dezer K. R. O.-artisten genoten?) zal zijn medewerking verleenen. Ongetwijfeld is dit een bijzondere attractie. Het K. R. O.-too- neel zal twee keer, onmiddellijk nadat de beide sprekers het woord gevoerd hebben, optreden, en de keuze der op te voeren stukken is van dien aard, dat het publiek zeker ten volle be vredigd zal worden. Aan elk der in Haarlem en Omstreken ge vestigde voetbalvereeniging en zal een aantal kaarten beschikbaar gesteld worden, die aan de ouders hunner leden en aan belangstellenden zullen worden gedistribueerd. Deze kaarten zijn dus bij de heeren secretarissen van elke vereeniging gratis verkrijgbaar. Wie op geener lei wijze met een of andere voetbalvereeniging in verbinding staat en toch gaarne den propa ganda-avond wenscht te bezoeken, kan zich schriftelijk wenden tot het Secretariaat der Pers- en Propaganda-Commissie, den heer Alb. Gigengack, Sophiastraat 9, Haarlem. Met het oog op het programma achten we het nauwelijks noodig een extra woord van aanbeveling voor dezen avond uit te spreken. Het succes van dezen avond lijkt ons verzekerd. We willen slechts de hoop uitspreken, dat het den R. K. H. V. B. dien avond moge gelukken het zoo noodige contact tusschen hunne or ganisatie en het Katholieke Haarlemsche pu bliek tot stand te brengen. Op uitnoodiging van het bestuur van den H. V. B. heeft eene bespreking plaats gehad tusschen de daarvoor in aanmerking komende K. N. V. B.-vereenigingen om ook dit seizoen weder de wedstrijden om het kampioenschap van Haarlem te spelen. Met uitzondering van de Vereeniging Storm vogels te IJmuiden, hebben alle uitgenoodigde vereenigingen zich bereid verklaard aan dit toumooi deel te nemen en is door loting het volgende programma vastgesteld. 1. Haarlem—V. S- V.. 2. H. F. C. vrijgeloot. 3. KinheimE. D. O. 4. R. C. H.Bloemendaal. 5. Winnaar 1 tegen H. F. C. 6. Winnaar 3 tegen winneer 4. 7. Winnaar 6 tegen winnaar 5. A.s. Dinsdag zal de hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem en voorzitter van het Leekenapostolaat, een korte toespraak hou den tot de cursisten van het Leekenapostolaat, in het gebouw van de St. Josephsgezsllenver- eeniging, aan de Jansstraat. Iedereen is har telijk welkom! Op Zondag 3 Februari zullen de cursisten on der deskundige leiding de Kathedraal St. Bavo bezichtigen. Meerdere excursies zullen hierna nog volgen. Men verzoekt ons het volgende te willen mel den: De Ver. tot Bevordering van het Onderwijs in Kinderverzorging en Opvoeding, afd. Haar lem en Omstreken, heeft de leiding op zich genomen van een actie, die ten doel heeft, het bereiden van goede en goedkoope voeding te propageeren en de demonstreeren. Het Reizend Museum voor Ouders en Op voeders te Rotterdam bracht voor dit doel een kleine tentoonstelling bijeen, welke zal worden aangevuld met eenige kookdemonstraties. Er zal gelegenheid bestaan, de ter plaatse bereide spijzen te proeven, terwijl boekjes met recep ten verkrijgbaar worden gesteld. De Ver. K. en O. verzekerde zich de mede werking van de 3 Haarl. Huishoudscholen, de Ver. van Huisvrouwen, de S. D. Vrouwenclub, de Ned. Christen Vrouwenbond, de R. K. Vrou wenbond, Maatsch. Hulpbetoon en de Gem. Kookleerares, terwijl het Gemeentebestuur zich bereid verklaarde dit werk in alle mogelijke opzichten te steunen. Eehalve op 3, nog nader bekend te maken plaatsen in Haarlem, zullen deze demonstra ties ook gehouden worden in Heemstede, Bloe mendaal, Santpoort en waarschijnlijk ook te IJmuiden, alwaar reeds gevormde plaatselijke comité's voor de uitvoering zorg zullen dragen. WOENSDAG 16 Januari 2.30 uur: Kinder-Matinée van den R. K. Vrouwenbond in Gebouw „St. Bavo", Smedestraat 23. Maandagavond a.s. zal H. R.K.D. 2 haar eersten competitie-wedstrijd spelen tegen Gez. Samenzijn 2 uit IJmuiden. Een en ander zal plaats hebben in het clublokaal van reeds ge noemde vereeniging n.l. de bovenzaal van het café van den heer Bos aan het Soerdaplein, Haarlem. Belangstellenden zijn welkom Ook worden alle le tientalspelers verwacht in ver band met de onderlinge wedstrijden De stand aan den kop van de ranglijst der onderlinge competitie is momenteel: gesp gew. rem. verl. pnt. J. J. v. Kesteren 7 5 1 1 11 W. Besselink 6 5 1 10 C. Mul 8 4 2 2 10 G. Zeeuwe 6 4 1 9 W. Hopstaken 5 4 1 8 P. Mul 4 3 1—7 C. Stijnman 6 2 3 1 1 Bij de N.Z.H.T.M. zullen dit jaar de volgende zilveren jubilea in Haarlem gevierd worden: 1 Februari: H. J. Mulder, chef materieel. 12 Maart: G. van Huis, conducteur en J. J. de Leeuw, ambachtsman. 18 Maart: T. C. Besse, ambachtsman. 1 April: A. Spoor, wagenvoerder. 3 April: R. Hollander, conducteur. 25 April: H. J. Biesbrouch, monteur. 9 Mei: A. P. Metselaar, wagenvoerder. 19 Mei: G. E. Hendricks, conducteur en M. Steenkist, conducteur. 3 Juni: F. D. van Keulen, vuurwerker. 13 Juni: P. Korver, conducteur. 1 September: H. A. C. M. Vrins, conducteur. 1 October: A. Willemsen, wegwerker. 4 October: W. Paap, wegwerker. Op 1 Januari zijn 16 leden van het personeel gepensionneerd. Daaronder zijn 13 Haarlem mers. B. en W. van Haarlem maken bekend, dat de herijk van maten en gewichten in 1935 zal plaats hebben, behalve voor het gedeelte der gemeente vóór 1 Mei 1927 uitmakende de ge meente Spaarndam, in een lokaal van de voor malige Middelbare School voor Meisjes met 5- jarigen cursus aan de Krocht: op Maandag 14 Januari van 1012 uur voor de verkoopers van nieuwe maten en gewichten; op Maandag 14 Januari van 13—16 uur en op Dinsdag 15 Januari van 9—12 en van 13—16 uur voor de apothekers, goud- en zilversmeden; op Woensdag 16, Donderdag 17 en Vrijdag 18 Januari van 9—12 en van 13—16 uur voor de groote partijen; daarna op eiken Maandag, Dinsdag, Woens dag, Donderdag en Vrijdag van 21 Januari tot en met 28 Februri (uitgezonderd 1 Februari) telken dage van 9—12 en van 1316 uur voor hen, die een oproepbriefje ontvangen hebben, en op Maandag 4 en Dinslag 5 Maart van 912 en van 1316 uur voor hen, die geen oproep briefje hebben ontvangen. Onder de aandacht van de belanghebbenden wordt gebracht: dat krachtens Koninklijk besluit van 23 Oct. 1919, (Staatsblad No. 611) ijkloon wordt gehe ven van alle maten en gewichten volgens vast gesteld tarief ten bate van 's Rijks kas; dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten volgens tarief, mede ten bate van 's Rijks kas; dat de ten herijk aangeboden voorwerpen niet aan den aanbieder worden teruggegeven, alvorens het ijkloon en het justeerloon zijn be taald; dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden en ijzeren maten van binnen en van buiten ge verfd dienen te zijn, koperen gewichten afge- wasschen en ook de gaten gereinigd; dat ijzeren gewichten niet gepotlood mogen zijn, doch roestvrij moeten zijn gemaakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie; dat de maten en gewichten vóór 1 October van het jaar 1935 gestempeld moeten zijn met de letter h en dat bij verzuim of verhindering om van de zitting bovengenoemd gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat de maten en gewichten te laten herijken aan het Ijkkantoor te Amsterdam, Brouwersgracht 276, op eiken Maandag en Vrijdag van 9.3015.30 uur, uitge zonderd 19 en 22 April en 30 Mei; dat de milligramgewichten niet op de herijk- zittingen, maar alleen aan het Ijkkantoor wor den onderzocht en dat bij opzending per post een postbewijs moet worden ingesloten tot een bedrag van 10 cents voor elk gewicht en porto voor retourzending, benevens de enveloppe, welke als bewijs van het laatstvorige onderzoek dient; dat de afgekeurde maten en gewichten niet. op wélke verkoopplaats ook, aanwezig mógen zijn. WEENEN, 12 Jan. (Reuter) Zoowel de Oostenrijksche als de Italiaansche autoriteiten treffen voorzorgsmaatregelen tegen mogelijke nazi-demonstraties in verband met het Saar plebisciet. In Oostenrijk is men van meening dat deze betoogingen mogelijk zijn zoowel als de uitslag ten gunste als wanneer hij ten nadeele var. Duitschland uitvalt. De grenstroepen aan de Oostenrijksch-Beier- sche grens zijn versterkt met hulptroepen, die in 52 vrachtauto's zijn aangevoerd. Italiaansche troepen, die zoogenaamd op win ter-manoeuvres zijn, hebben zich aan de Oos tenrijksche grens geconcentreerd. De laatste da gen heeft te Weenen in Nazi-kringen een groot aantal arrestaties plaats gehad. O.a. zijn ver scheidene geheime Duitsche koeriers gearres teerd. Te Salzburg hebben de autoriteiten verboden dat houders van openbare gelegenheden hun radiotoestellen afstemmen op Duitsche zenders, teneinde te voorkomen dat het publiek in op winding geraakt over de mededeelingen via de Duitsche zenders. WASHINGTON, 12 Jan. (Reuter) Vice-ad- miraal Woodward, die tot den marinestaf be hoort, noemde in een voordracht de commu nistische propaganda op de Amerikaansche oorlogsvloot een werkelijke bedreiging van de nationale verdediging. Niet slechts de Amerikaansche marinebases, doch ook de schepen van vreemde mogendhe den, die een bezoek aan Amerika brengen, zijn het terrein voor een systematische verspreiding van oproerzaaiende pamfletten. Op de werven der marine werden het marine personeel en de burger-arbeiders in zulk een mate door de communisten bewerkt, dat ge vreesd moet worden voor sabotage van den bouw van oorlogsschepen. BELGRADO, 12 Jan. (V.D.) Ex-koningin Elizabeth van Griekenland is gisteren uit Bel grado naar Boekarest vertrokken, naar verluidt om te pogen verzoening tot stand te brengen tusschen koning Carol van Roemenië en diens gescheiden vrouw, haar schoonzuster Prinses Helena. „Ik vind het altijd zd&n boeltje in een restaurant. En nu mijn vrouw op vacantie is, eet ik natuurlijk thuis!" Guerin Meschino, Milaan De hulde die den heer C. W. H. Baard is gebracht ter gelegenheid van zijn 65sten jaar dag, welke hem noopt in den loop van dit jaar af te treden als directeur der Amsterdamsche gemeentelijke musea, is Zaterdagmiddag in het Stedelijk Museum der hoofdstad geworden tot een groot eerbetoon als slechts zelden plaats vindt. In de groote benedenzaal waren honderden uit alle kringen samen gekomen, ondanks de hevige sneeuwbuien buiten, om den man te eeren, wiens kunde en hulpvaardige vriend schappelijke persoonlijkheid allen voor zich hebben ingenomen. Daar waren de Commis saris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dx. A. Röell, daar waren de wethouders Bois- sevain en Kropman, die het gemeentebestuur vertegenwoordigden bij uitstedigheid van den burgemeester, daar waren kunstenaars en hoogleeraren, daar waren regeerings en ste delijke autoriteiten, daar troffen we ook de vertegenwoordigers van andere musea, van kunstinstellingen, kunstorganisaties, enz. o.w. ook „de Amstelkring", „Kath. Amsterdam", e.a. De groote zaal bleek te klein om allen te kunnen omvatten en men had wijselijk in de hal op meer dan één plaats albumbladen ter teekening gelegd, waarop de honderden hun naam konden teekenen. Professor Huib Luns heeft op geestige wijze den karaktertrek van de gehuldigde gegeven, op wien een tekst uit den koran passend is: Alla, d.i. God, is mijn Heer en ik stoot de deur open." Ieder heeft zijn eigen deur open te stooten, maar achter die deur staat niet voor ieder als voor Baard een statietrap naar om hoog. Baard is een man van enorme welwillend heid, een toovenaar met de musearuimten om het museum een spiegel te doen zijn van de hedendaagsche kunst. Hij is vriendelijk, hulp vaardig, maar ook uiterst kundig. Prachtig schikt hij de kunstwerken in dit moderne mu seum. En zijn karaktertrek? Vergun mij waarde Baard dat ik in een wat aangezet beeld uw werkwijze schets. U belooft mij voor Januari expositiegele genheid. Ik loop half December bij den heer Hendriks aan om af te spreken wanneer ik mijn werk zal zenden. „U exposeeren in Janua ri? Geen quaestie van! Alles is bezet en als in de zalen waarin u zegt te willen exposeeren de voorgenomen tentoonstelling niet mocht door gaan, dan zijn zij al aan anderen beloofd! Dan komt het bekende „opgezette zeil" om op Baard af te stevenen, die mü met zijn vriendelijksten gezicht ontvangt en geruststelt. „Als ik 't je beloofd heb, wat ik me overigens niet herinne ren kan, dan zal 't wel in orde zijn, laten wij samen even naar Hendriks gaan Nu spaar ik u, dames en heeren, het tus- schenspel en breng u direct naar het „happy end". Ik krijg de zaal eind Februari niet 14 dagen, maar drie weken en trouwens Januari met de donkere dagen is 'n slechte tijden terug op straat zeg ik 't bijna hard op: Baard is toch een bijzonder geschikte kerel! Waarde Baard, er zijn er onder ons die u er wel van verdacht hebben eerst de kaarten dooreen te warrelen om ze daarna als een too- verkunst in de goede orde voor ons uit te spreiden. De huldigingsrede van prof. Luns sloeg in. 2!ijn woorden waren allen blijkbaar „uit het hart gegrepen", want het applaus groeide aan tot een geweldige ovatie voor den heer Baard, die met echtgenoote en kinderen het middel punt dezer feestelijke bijeenkomst was op de plek waar hij zelf zooveel voor anderen heeft gedaan. De eere-voorzitter van het huldigings-comité, de Commissaris der Koningin in Noord Hol land, jhr. mr. dr. A. Röell, heeft als oud burgemeester, die zoo waardevolle herinneringen had aan de samenwerking met den heer Baard en tevens als vriend het feestgeschenk willen overhandigen met woorden die vol erkenning waren van 's heeren Baards verdiensten voor de kunst en de kunstenaars. Het convent moet de feesteling in de gelegenheid stellen enkele landen te bezoeken met wie hij zoo ijverig kunstzinnige relaties heeft onderhouden. De wethouder voor de kunstzaken, de heer Walraven Boissevain, sloot zich hierbij aan, bij uitstedigheid van den burgemeester. En ten slotte heeft de feesteling zelf dank gebracht in woorden, die allen nog hechter in vriend schap aan hem gebonden hebben. (Vervolg pag. 1). Onze speciale verslaggever seint ons nog: Om half negen is het voor ons tijd om te vertrekken. Onze gids is de heer Felix Lux, redacteur van de St. Wendelsche Zeitung en broer van Hann Maria Lux, de man, die in 1920 als jeugdig leeraar een een Mulo-school te Saarbruecken, het thans algemeen bekende en gezongen Saarlied dichtte. Onze auto vordert over het besneeuwde heu velland langzaam. Als St. Wendel achter ons ligt, het stadje, dat met zijn witte daken, zijn dennengroenversiering en de verlichte ven sters als geknipt is uit een Duitsche Kerstan sicht, zoeken wij onzen weg naar den top van den Hoogen Schaumberg, die naar alle zijden'n onbelemmerd uitzicht geeft op de Duitsche grensheuvels van Hochwalt, Birkenfeld en Westrick. Het wordt een wonderlijke tocht. Moeizaam vordert onze auto langs de zwaar besneeuwde wegen. Spoedig is het duidelijk, dat wij den top niet kunnen bereiken. De laatste honderd meter moeten wij te voet afleggen, wadend door de sneeuw, waarin wij tot over onze enkels wegzakken. Maar boven, aan den voet van het Denkmal voor de gevallenen van de Saar in den wereldoorlog, hebben wij een uitzicht over het land rondom. Onvergetelijk is hier de sfeer. Het is alsof de natuur de adem inhoudt en in de suizende stilte hooren wij nog slechts het kraken van de zachte sneeuw onder onze voeten. Alls zwijgt in afwachting. Hier staan wij dan en zien uit en luisteren. Eeel zacht, maar uiterst vaag door den nevel, die onder en boven ons is, onderscheiden wij den rookschijn dat moeten de vuren zijn. De vlammen, die slaan uit de meters-hooge hout mijten. Af en toe schiet een vuurpijl omhoog, enkele seconden later gevolgd door den doffen klank van een explosie. Maar wat wij niet zien, hooren we. De klare nachtlucht draagt het aan: kopermuziek. De klanken van meerdere stemmen. Ginds zingen onzichtbare mannen en vrouwen, jongens en meisjes en diep ontroerend is dit geluid, dat aanzwelt en wegsterft, verder en verder over den heuvel. Achter ons rijst het monument der gesneuvel den, torenhhoog tegen de lucht zien wij het kruis. Wij onderscheiden de strakke contouren. Ginds zingen Duitschers. Hier aan de Saai- luisteren Duitschers. Plots is het alsof ook stemmen klinken rondom, of wij den zang vernamen van honderden, duizenden mannen- kelen van ver, maar toch dichtbij. Zijn het de dooden van Saarland, die thans hun lied paren met den zang der levenden van ginds? Een sa menzang van dooden en levenden op den voor avond van dien voor Saarland beslissenden dag? Een - wekroep, een dreigend vermaan? Inonzen geest zien wij hen komen rond den berg havelooze gestalten in veldgrijs, bleeke gezien- ten onder stalen helmen, lange rijen, eindeloo- ze colonnes, honderden, duizenden, twintig dui zend. Zij komen en scharen zich rond het Denkmal langs de helling van den berg. Nog een oogenblik en dit alles is voorbij. In de dorpen en steden van het Saarland heeft men de vensters geopend en groept men tezamen. Men roept Duitsch. Hier roepen de levenden, hier roepen de dooden ook, de Saar en Saarland luisteren zwijgend in dezen laatsten nacht. Heden,, 13 Januari 1935 zal het zijn ant woord geven. Er bereikt ons het gerucht, dat een order voor den aanmaak van 16 stuks afweergeschut ten behoeve van den afsluitdijk naar het buiten land zal gaan, hoewel er een Nederlandsche ia- briek is, die deze bestelling uit zou kunnen voeren. De commissie voor de werkverruiming houdt zich, zijn wij goed ingelicht, met deze zaak bezig, aldus bericht het „Volk". Op onze informatie bij de bevoegde autoritei ten deelde men ons mede, dat zij dit bericht noch willen bevestigen, noch willen ontken nen. Nietwaar, U bent in trouw lezer van onze ru briek „Omroepers". O moogt er graag eens in grasduinen. De zakenman weet van üw speur- lust te profiteeren. hij plaatst Zaken-Omroepers, die onze rubriek Juist zoo veelzijdig doen zijn en die Uwe regelmatige belangstelling laderdaad moUveeren, Zaterdag werden te Den Haag de biljartwed strijden om het Europeesch kampioenschap voortgezet met de partijen SweeringCabra en ReicherDe Leeuw. Cabra verraste met een goede openingsserie van 25, waartegenover Sweering 16 stelde. In zijn derde beurt kwam Sweering er plotseling beter in. Op 88 strandde hij door ketsen. We noteeren nog een mooie 35 van Cabra en even later een goede 58, doch Sweering antwoordt direct 74 en na 16 beurten is de stand 219 301. In de 18de beurt neemt Cabra de leiding met een fenomenaal gespeelde 124, doch dan maakt Sweering met 86 de partij uit. Sweering 400 18 86 22.22 Cabra 365 18 124 20.27 Reicher begon met 7 van acquit, missende op 'n moeilijken driebandstoot, waarop de Leeuw met een goede 24 antwoordde. Ook hier volgden enkele zwakke beurten. In de 4e beurt strandt Reicher op 52. In de 7e beurt haalt de Leeuw zijn achterstand in, loopt met een fraaie serie Reicher voorbij, passeert zelfs zijn oude record van 167, doch struikelt op 175 op een zware massée in moeilijk bereikbare positie. Na 9 beurten was de stand 99 om 267. Toen maakte Reicher een gave 52, doch hij slaagde er niet meer in, zijn achterstand in te halen. De Leeuw Reicher 400 318 19 19 175 64 21.05 16.73 Moons speelt van acquit en begint in goeden stijl met een goede 45, gevolgd door 13, waar Dommering 9 tegenover plaatst. De Belg scoort dan snel een mooie serie, om bij 139 op een lossen bandstoot te stranden. Dommering, die dan ca. 200 achterstaat, antwoordt met 30, waarop Moons vervolgt met 44. In de elfde beurt maakt Dommering een mooie 60. In de 18de loopt Moons met 71 nog verder uit. Dan raakt Dommering er in de 19de beurt goed in. Nu vlot ineens alles. Het worden er 109. Moons maakt dan met 13 de jwrtij uit. Moons Dommering 400 348 20 20 139 109 20.— 17.40 Cote volgde het goede voorbeeld van Moons en begon met een goede 44. In de 2de beurt maakt Gabriels een schitterende 116 en Cote lijkt dan reeds een geslagen man. Na 5 beurten is de stand 55202. In de 7de beurt komt Cote er plotseling goed in om met een mooie 87 dedans te blijven. De stand was na 7 beurten 148220. Cote blijft goed spelen en loopt iets op zijn achterstand in. Dat is echter juist iets voor Gabriels, die met een schitterende 179 de partij beëindigt. Gabriels 400 9 179 44.44 Cote 197 9 87 21.88 Voor den Zaterdagavond stonden op het pro gramma de volgende vier partijen: Albert tegen Cabra, Reicher tegen Dommering, gevolgd door Gabrielsde Leeuw en SweeringCote. Zoowel van Dommering als van Reicher was het begin zwak met i'eel carotte. Na 4 beurten was het 2 tegen 51 en na 6 beurten 25—101. Doch dan maakt Dommering weer eens een ouderwetsche serie. Snel komen de 100 en het worden er 128. Een kleine doch nuttige voor sprong dus, vooral als Reicher slechts 5 als antwoord geeft en Dommering opnieuw 48 scoort. Met Reicher aan stoot is dan de stand 201 tegen 106. Na 12 beurten is de stand 250 tegen 145, doch dan wordt er van weerszijden flink geknoeid, meest door carotte, doch ook door onnoodig missen. In de 16de beurt ver groot Dommering zijn voorsprong met een serie van zeer goede kwaliteit en vlotter gespeeld dan we tot nu toe zagen. Het werden er 84, waarop Reicher een goede 62 produceert (335 212). De eindstand is: Dommering 400 18 128 22.22 Reicher 265 18 62 14.72 Na het goede spel van Cabra in de middag wedstrijden werd deze partij met belangstelling tegemoet gezien. Cabra begon zwak, doch Al- bert scoorde 124 in drie beurten, waaronder een poedel. Na een goede 40 van Cabra loopt Albert dan verder uit met een keurig gespeelde serie, welke al spoedig de 100 passeert, om op 111 te eindigen. Na 13 van Cabra maakt Albert er weer 37, waarmede Cabra vrijwel een ge slagen man is, want de stand is dan 53272. Na 11 beurten is deze 107—382. Dan zakt het moyenne weer met eenige slechte beurten. Het eindresultaat is: Albert 400 15 111 26.66 Cabra 143 15 33 9.53 In den na-avond werden twee belangrijke par tijen gespeeld, n.l. Gabriels—de Leeuw en Swee ringCote. Gabriels begon zeer goed met een prachtige 56 van acquit, waarvan veel in het middenvak met mooie rappels van den langen band. De Leeuw antwoordde met 24, waarop Gabriels opnieuw van leer trok om met een te zachte massée op 88 te stranden: 144 in twee beur ten. In de derde beurt maakte Gabrels opnieuw 88 of in totaal 232, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van ruim 77. De Leeuw is hierdoor van streek en maakt resp. 10 en 5. met als totaal 39: bijna 200 achter in drie beurten! De volgende beurt van Gabriels is nog beter. De Belg is overweldigend, alles gaat hem zoo gemakkelijk af of het kinderspel is. Weer gaan de 100 op de hoeveelste al in dit toumooi en het worden er 143 met een totaal van 375 in vier beurten of een moyenne van bijna 94. In de vijfde beurt maakt de Belg de "partij ge makkelijk uit. Gabriels 400 5 143 80 De Leeuw 62 5 24 12.40 Deze partij had slechts 70 minuten geduuro. Dit werd in den beginne een kwakkelpartij. Het aantal poedels, vooral van Cote was legio en na 8 beurten was de stand 26108. Cote begint dan in te loopen en in de tiende beurt maakt hij een fraaie serie van 141, waarmede hij de leiding neemt. Cote blijft beter spelen en weet de partij op fraaie wijze te winnen. Cote 400 21 141 19.04 Sweering 283 21 82 13.47 Bij de Zaterdag op de Winterwielerbaan te Brussel verreden wedstrijden heeft zich een betreurenswaardig ongeval voorgedaan. In den voorwedstrijd kwam de Belgische amateurkam pioen Meusy zoo ongelukkig te vallen, dat hij een schedelbreuk opliep en naar een ziekenhuis in Schaerbeek moest worden overgebracht. De uitslagen van den 145 minuten-koppelrit luiden: 1. Walsde Pauw, 2. van Vlokhovenvan Buggenhout, 3. BuysseSlaats, 4. Havendonk Verreyke. Op 1 ronde: 5. Lonckede Kuysser. Op 2 ronden: 6. SchoenLohman; 7. Di PaccoPiemontesi, 8. AertsJan van Kempen, 9. SmitsMartin, 10. Charlierde Neef. Op 3 ronden: 11. BiDietBonduel. Op 4 ronden: 12. HuertgenIppen. Op 5 ronden: 13. de gebrs. Vroomen, 14. Ha- gelsteen-Baiwir. Op 7 ronden: 15. Koomande Keizer. Het Duitsche gezantschap te Rio de Janeiro heeft bericht ontvangen van het Braziliaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat Erazilië besloten heeft deel te nemen aan de Olympische Spelen van 1936 te Berlijn. Reeds zijn alle voorbereidingen getroffen om een krachtige ploeg naar Duitschland uit te zenden. Hiermede is het officieuze bericht om trent deelneming van Brazilië bevestigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3