VAN DE STAVISKY-AFFAIRE SF* 1 D Strenge en milde justitie mmm m BAKSTEENINDUSTRIE Wekeli jksch beurs- overzicht GROOTE BRAND TE BREDA ZONDAG 13 JANUARI 1935 Steeds meer verwarde zaak 's-Gravenhage en het werkfonds Prijzen aanzienlijk gedaald Eieren-uitvoer naar Duitschland Schoenenmagazijn ver woest Effecten-zwendelaar Verdachte brand te Enschede Om mevrouw Stavisky gebeuren dingen, die tot nadenken stemmen Algemeene toestand bleef in het najaar van 1934 zeer onbevredigend HANDEL MET RUSLAND Plannen van B. en W. voor een stadhuis en het sportterrein ,Jfoutrust" Delegatie vertrokken WAAR HET VOLOP WINTER IS Verdeeling der contingenten EEN EERE-KWESTIE Tusschen architect Moojen en den B.N.A. ACTIE BIJ SLACHTERIJEN Overeenkomst spoedig verwacht NAT. RECLASSERINGSDAG Medewerking der gemeenten verzocht STAKING GEËINDIGD LOONSVERLAGING THANS GOEDGEKEURD Het aspect van Grindewald in de Zwitsersche Alpen Brandweer stond tegen de felle vuurzee voor een uiterst moeilijke taak DE ALARMKLOK Aan de gevolgen overleden Rechtbank gelast een nader onderzoek De bewoner gearresteerd UIT DE STAATSCOURANT (Bijzondere correspondentie) Arlette Stavisky, de echtgenoote van den bedrieger, wordt sedert begin Maart van het afgeloopen jaar in een Parijsche ge vangenis in voorarrest gehouden, beschuldigd van heling van cheque-talons. Zij is moeder van twee kinderen, die thans aan de hoede van een kindermeisje zijn toevertrouwd, en voor wie verborgen wordt, waar zij zich bevindt; er is wel iets treffends in, dat de Justitie, aan de andere zijde zoo streng, de kleine comedie méé- spelen wil: eenmaal per maand wordt Madame Stavisky door twee agenten naar de spreek kamer van een sanatorium gebracht, en ont vangt daar het bezoek van haar kinderen, die gelooven, dat mama ziek is, daar verpleegd wordt Sedert al die maanden sinds haar arrestatie strijden haar advocaten voor de voorloopige in-vrijheid-stelling hunner cliëi te, ;n ook de openbare meening, hoe diep ook de wrok zit tegen Stavisky, die als een symbool voor het corrupte in Frankrijk is geworden, heeft lang zamerhand medelijden gevoeld voor de vrouw van den oplichter, die zonder voldoende reden gevangen wordt gehouden, blijkbaar tot aan het begin van het proces, dat wie weet over een jaar, maar wellicht ook eerst over twee jaar plaats zal vinden. Er bestaat hier te lande een wet, volgens welke aan elke beklaagde die een vaste woning heeft gedurende het vooronderzoek van zijn zaak een beperkte vrijheid wordt gelaten; het voorarrest blijft hem gespaard op voorwaarde, dat hij zich dagelijks bij de politie vertoont. Nu is mevrouw Stavisky een arme vrouw ge worden. en op het oogenblik, dat men haar aanhield, bewoonde zij met haar kinderen twee gemeubileerde kamers. Deze nu worden door de wet niet als vaste woning beschouwd. Maar sedert twee maanden was zij niettemin weer in t bezit van een étage op 'n goeden stand te Parijs, tenminste, haar kinderen de een acht, de ander tien jaar en het meisje waren daarheen verhuisd. De huur was voor twee jaar vooruit betaald. De politie echter, die zich een en ander niet verklaren kon, zocht naar de herkomst van dit geld. Van Arlette Stavisky zelf kon het niet komen. Haar geldmiddelen zijn zoo beperkt, dat zij ziqh in de gevangenis nauwelijks verlichtingen, van beter voedsel, gemakkelijker inrichting, een taxi naar het gerechtsgebouw wanneer zij verhoord wordt kan verschaffen, en een zoo juist vrijgekomene uit de vrouwen gevangenis Petite Roquette weet te vertellen, cat Arlette Stavisky. vóór haar inlevering met 'n zekeren wraaklust door de overige gevange nen verwacht, in een paar weken tijds allen, ook de bewakers, heeft gewonnen door haar be scheidenheid en de wilskracht, waarmee zij haar lot draagt. Zij is, nog niet lang geleden, een welverzorgde en mooie vrouw geweest; re cente foto's in de bladen bewezen het. Doch de laatste opname, die van haar verspreid werd, toonde een gezicht, dat de sporen van zwaar leed droeg, en in zijn diepe menschelijkheid zeer veel pakkender was, dan de stralende Ar lette van ééns. De politie ontdekte dus na twee maanden, dat de weldoener, die voor Mevrouw Sta visky een woning gehuurd en betaald had, een nog jonge man was, met name Poulner, in wien zij 'n ouden kennis terugvond. Poulner na melijk was vroeger eens wegens een affaire tot dwangarbeid veroordeeld, en daarna begena digd. De politie het Madame Stavisky niet vrij, hoewel zij nu 'n woning had, doch poogde Poul ner op te sporen en te arresteeren. Toen zü zich echter ten zijnent vervoegde, met hand boeien en de verdenking, dat hij met Pelissier, den zooeven gevangen genomen bedrieger had ..samengewerkt", vond zij den vogel gevlogen 's Anderendaags bracht een Parijsch morgen blad een mededeeling, door Pelissier toegezon den, die verklaarde, dat Poulner uit dankbaar heid jegens Stavisky had gehandeld. Toen hij nJ. uit de gevangenis was gekomen, jaren ge leden, stond Stavisky in het zenith van zijn macht, en had Poulner, die geheel zonder be staansmiddelen was, op een meer dan ruimhar tige wijze vooruitgeholpen. ,jEr zijn personen," aldus Poulner, „die vandaag nog hun posten bekleeden en een goed inkomen hebben, perso nen, die dubbel en dwars hebben weten te pro- fiteeren van Stavisky's millloenen, die zijn vrouw gevleid en vereerd hebben, maar thans nergens van weten. Geen enkele dier vrienden bekommert zich thans om zijn weduwe, die van Stavisky's zaken niet op de hoogte was, en om de kinderen, die verlaten zijn. Ik heb aan Sta visky enkel goeds te danken, hij heeft mij bij gestaan in mijn bitterste dagen, en ik zal voor zijn vrouw en kinderen blijven doen wat ik kan." Inmiddels werd Madame Stavisky gistermor gen door de commissie Guemut verhoord. Zij zelf heeft om dit verhoor verzocht. Zij beweert, slachtoffer te zijn van de machinaties van eenige bepaalde commissarissen van po litie, en beroept zich op feiten, die niet onbe langrijk zijn. Arlette Stavisky is namelijk wel van heling beschuldigd, doch heeft nooit een beklaagden- verhoor ondergaan. Men heeft haar gearre steerd en haar slechts gevraagd, of de hand- teekening op een bepaalde cheque-talon die van haar man was. Later, in Mei j.l., bij haar verzoek om voorloopige vrijlating, hield men haar een gesprek voor, dat de telefoniste van Hotel Claridge te Bayonne in December '33 tusschen haar en haar man gehoord zou heb ben. Stavisky had daarbij gezegd: „We hebben alle documenten vernietigd," en zijn echtge noote antwoordde daarop: „Nu, dan is alles in orde." Gebleken is echter, dat zoowel de datum, door de getuige aangegeven, als andere details, onjuist waren, terwijl er in werkelijkheid met Tissier getelefoneerd is, niet met mevrouw Stavisky. Deze laatste zoekt commissaris Del gay achter de zaak, die van het gesprek wist en het in deze versie beter tegenover Madame Stavisky uit kon spelen, naar zij meent. Verder vraagt zij, waarom de jonge vrouw die Stavisky, buiten weten van zijn echtge noote, naar Stresa en Hongarije vergezelde, met door de politie ondervraagd werd ongetwij feld zou zij meer opheldering over Stavisky's doen en laten hebben kunnen geven, dan zijn vrouw, die steeds tehuis bleef om voor haar kinderen te zorgen. Het schijnt namelijk, dat deze jonge dame vertrouwelijke relaties on derhield met meer dan één der gezagdragers in de republiek. Hoe het ook zij, in het verhoor Van mevrouw Stavisky zijn dingen die tot nadenken stem men. Zij is van heling beschuldigd ofschoon men, bij den huidigen stand van het Fransche recht, een echtgenoote, daar zij wettelijk on bevoegd is, om de inkomsten van haar man te controleeren, en evenmin eenig voorwerp, dat haar man binnen de gemeenschappelijke woning brengt, tegen zijn wil daaruit mag verwij deren, toch moeilijk van heling aanklagen kan. Blijkens een in de twaalfde aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek voorkomend overzicht van de bak steenindustrie bleef de algemeene toestand ge durende de periode 15 Juli tot omstreeks No vember 1934 zeer onbevredigend. Door de wei nige vraag werd de campagne over het alge meen vroeg beëindigd, terwijl de veldovens vrij wel alle bleven stilstaan en enkele andere fa brieken eveneens buiten bedrijf waren. De totale productie in de bij een groote ver- eeniging aangesloten fabrieken (wier normale productiecapaciteit 700 millioen stuks bedraagt) werd op pl.m. 500 millioen gesteld, hetgeen nog iets minder is dan verleden jaar (pl.m. 525 millioen) Wat de vlamovens betreft, zij medegedeeld, dat in de bij een concern aangesloten fabrie ken niet mer dan pl.m. 60 pCt. der capaciteit aan rauwen steen (vormelingen) werd vervaar digd (een 9-tal bedrijven lag nog stil) en dat van het gevormde kwantum pl.m. straatsteenen en pl.m. 'A metselsteenen worden gebakken. Naar in het algemeen opgemerkt werd, waren de prijzen aanzienlijk lager dan in 1914 en dek ten zij de werkelijke kosten, zonder rente en afschrijving, nauwelijks. Voor zoover straat klinkers betreft, constateerde men wel, dat de sterke prijsdaling aan de vraag die iets grooter was dan in 1933 is ten goede geko men en dat de prijzen ten slotte iets zijn aan getrokken. Er werd melding gemaakt van een verscherp te concurrentie van fabrikanten, die de pro ductie zoo mogelijk opvoerden om daardoor den kostprijs te drukken. Overigens werd het prijsbederf soms in de hand gewerkt door ge dwongen verkoopen door fabrieken, die in fi- nancieele moeilijkheden verkeerden. Naast de vele fabrieken, welke slechts met een hier grooter daar kleiner deel der capaciteit werkten en andere, die geheel stil stonden, waren er ook, wier productie weinig of niet afweek van de normale. Van de rap- porteerende fabrieken, die vóór half Juli stil lagen, zijn er sommige weder gaan werken, zy het op bescheiden schaal en of voor kor ten duur. In de min of meer sterk teruggeloopen vraag naar metselsteenen was o.m. de terugslag ce zien van den verminderden aanbouw. Hoewel die naar straatklinkers in het algemeen ge sproken iets beter was dan aanvankelijk ver wacht werd, werd zij deels toch eveneens ver van bevredigend genoemd, in welk verband we der geklaagd werd over de vele toepassing van andere soort materialen bij wegenaanleg en -ver betering. Sommige ondernemingen schreven het ge brek aan afzet in haar bedrijf vooral op reke ning van de hevige concurrentie der Waal steenfabrieken. B. en W. van Den Haag hebben in April 1934 voor veertien werken, waarvan de globale ra ming nagenoeg vier millioen gulden bedraagt, een bijdrage uit het „Werkfonds 1934" gevraagd. Het is nog niet bekend of, zoo ja, tot welk be drag de regeeirng uit het 60 millioen-crediet zal Steunen. Het ligt in het voornemen van B. en W. den Raad binnen afzienbaren tijd in de gelegenheid te stellen zich over de stadhuisplannen uit te spreken. Ook zal binnenkort een voorstel inzake het sportterrein „Houtrust" aan den Raad worden voorgelegd. De delegatie van het Centraal Bureau voor den Handel met Rusland, bestaande uit de hee- ren E. D. v. Walree, Mr. A. N. Molenaar en W. H. Rethmeier is heden, Zondagochtend, naar Rusland vertrokken tot het voeren van bespre kingen over de wederzijdsche handelsbelangen. den door het toepassen van ontoelaatbare mid delen tot het verkrijgen van de leiding van een bouwwerk. De Raad van Orde verklaarde de eerste klacht ongegrond. Wat de tweede klacht betreft was de Raad van oordeel, dat de heer Moojen kennelijk het doel had nagestreefd de leiding in handen te krijgen van den bouw van het paviljoen. De Raad achtte het optreden van den heer Moojen dermate in strijd met de Eerecode, dat hij meende hem vervallen te moeten verklaren van het lidmaatschap van den B. N. A. De heer Moojen ging tegen deze beslissing in hooger beroep bij de algemeene ledenver gadering. Deze benoemde een Commissie van drie leden, om haar van advies te dienen. De Commissie concludeerde dat de gronden waarop de Raad van Orde zijn veroordeeling deed steunen niet houdbaar waren en adviseer de met algemeene stemmen de uitspraak te ver nietigen. De algemeene ledenvergadering van den Bond van Ned. Architecten te Den Haag ver- eenigde zich met dit advies. Naar de Nederlandsche Industrie- en Han- delsraad voor Land- en Tuinbouw ons mede deelt, is het bericht, dat in diverse dagbladen verscheen omtrent het in een vergadering van den Industrie- en Handelsraad te 's-Graven- hage genomen besluit betreffende de verdeeling van de consenten voor den uitvoer van eieren naar Duitschland, volkomen uit de lucht ge grepen. De Industrie- en Handelsraad stelt het op prijs dit bericht ten stelligste tegen te spreken. De omstandigheden, waaronder de beide Ne derlandsche paviljoengebouwen op de Inter nationale Koloniale Tentoonstelling te Parijs in 1931 werden tot stand gebracht hebben, naar de „Telegraaf" bericht, het bestuur van den B. N. A. aanleiding gegeven een klacht in te dienen tegen den heer P. A. J. Moojen, De klacht hield in. dat de heer Moojen zich wederrechtelijk geheel of gedeeltelijk het auteursrecht van de beide paviljoens zou heb ben toegeëigend. Bovendien zou de heer Moojen de Eerecode van den B. N. A. hebben geschon- Naar de „Volkskr." verneemt, is reeds gerui- men tijd onder leiding van den R. K. Slagers- gezellenbond „St. Joris" een actie gaande bij de N.V. Zwanenberg's Slachterijen te Oss, in verband met den afloop der collectieve arbeids overeenkomst. De onderhandelingen loopen vermoedelijk ten einde en men mag een goed resultaat verwach ten. Over een der punten, waarop men bij de onderhandelingen geen volledige overeenstem ming kon bereiken, zal een arbitrage-commis sie van drie personen uitspraak doen. Door de firma Hartog te Oss is eveneens de collectieve arbeidsovereenkomst door den werk gever per 5 Februari a.s. opgezegd. Dezer dagen vond hierover de eerste conferentie plaats tus schen den werkgever en „St. Joris" en den R. K. Fabrieksarbeidersbond. Naar wij vernemen, zijn het Nederlandsch Genootschap tot Zedelijke verbetering der Ge vangenen, de R. K. Reclasseeringsvereeniging, de Protestantsch Christelijke Reclasseerings- vereeniging, het Leger des Heils, de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alc. Dranken, de Nat. Chr. Geheel Onthouders Ver., de I. O. G. T. en an dere reclasseeringsvereenigingen in totaal 26 tot overeenstemming gekomen, omtrent de verdeeling van de gelden, die voortaan geza menlijk op één dag in het jaar zullen worden gecollecteerd. Het ligt in het voornemen om te komen tot de organisatie van een Nationalen Reclassee- ringsdag, die dit jaar voor het eerst zal worden gehouden 18 Mei as. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een schrijven gezonden aan de gemeentebestu ren betreffende den nationalen Reclasseerings- dag. Met het oog op het groote belang van het werk van deze vereeniging, verzoekt de Mi nister den gemeentebesturen, tot het welslagen der inzameling zoo eenigszins mogelijk, hun medewerking te verleenen. Het loongeschil bij de N.V. Cevabo-Schoen- fabrieken te Moergestel is thans definitief geëindigd. In een vergadering hebben de stakende ar beiders besloten het werk te hervatten. Een gedeelte der arbeiders heeft reeds het werk hei-vat, terwijl de overigen zulks a.s. Dinsdag zullen doen. De minister van Waterstaat heeft thans goed gekeurd: de verlaging der loonen bij de Maas-Buurt- Spoorweg met 5 pet., ingaande 1 Januari 1935. onder voorbehoud, dat van 1 Januari tot 1 April een toelage van 2Vi pet. van het loon zal wor den toegekend; de verlaging van de loonen bij de Gooische met 10 pet. van 1 Januari j.l. af, onder voorbe houd van het verleenen van een toeslag van 5 pet. van 1 Januari tot 1 April; De verlaging van 5 pet., ingaande 1 Januari 1935, bij de „Oostelijk Groningen", terwijl over de tweede 5 pet., die 1 Juli zou ingaan, nog nader zal worden beslist; De verlaging van 10 pet. bij de Noord-Zuid- Hollandsche Stoomtram Mij. op 1 Januari j.l., onder voorbehoud van het verleenen van een toelage van 2'A pet. van 1 Januari tot 1 April of zooveel lager als mogelijk zal blijken, (Ingezonden door de Spaame-Bank N.V. Amsterdam.) Vrijdag verscheen te Kerkrade het eerste nummer van „De Alarmklok", uitgegeven door de drukkerij Wehrens, ter vervanging van het weekblad „Recht door zee". Men herinnert zich, dat dezer dagen de jus titie uit Maastricht beslag heeft gelegd op een pers in genoemde drukkerij, waarop „Recht door Zee" werd gedrukt, in verband met ge pleegde persdelicten. De inhoud van „De Alarmklok" is navenant aan dien van „Recht door Zee". Het' blijkbaar door de justitie beoogde doel is dus niet bereikt. Zaterdagnacht is in het St. Elisabeths Zie kenhuis te Arnhem overleden de chauffeur E T. S. uit Haarlem, die in den nacht van Za terdag op Zondag j.l. bij een auto-ongeval onder Heelsum ernstig werd gewond. Zaterdagavond even voor acht uur is brand uitgebroken op de Van Polanenkade te Breda in het groote schoenenmagazijn van den heer Broeders. Het is een der oude stadgedeelten, waar zich dit magazijn bevindt. Van alle zijden zijn hier oude huizen en groote magazijnen te gen dit schoenenmagazijn aangebouwd, zoodat de hoog oplaaiende vlammen werkelijk de ge- heele omgeving bedreigden. Reeds vrij kort na het uitbreken van den brand, kwam de brandweer ter plaatse. Zij was per radio-alarmsignaal gealarmeerd en met vol ledig materiaal uitgerukt naar dit bedreigde stadsgedeelte. Opperbrandmeester Korteweg, die de leiding had, nam direct de noodige maatregelen en weinige minuten later vielen zware waterstralen in de vuurzee. Het was echter niet gemakkelijk deze vuurzee van alle kanten te bestrijden. Hooge gebouwen er om heen verhinderden dit. Toch wist de opperbrandmeester tenslotte een zestal slangen in werking te stellen, die het vuur moesten terugdringen in den vuurhaard. Een zeer groote hoeveelheid water werd gedu rende een uur in de vuurzee geworpen, die telkens opnieuw den kop opstak, maar toch ook weer werd teruggedrongen. Reeds meende men den brand meester te zijn. toen opnieuw gevaar dreigde, doordat het dak van het hooge steenkolenmagazijn van den heer Nijs vlam had gevat. De zeer groote voorraden briketten, hier aanwezig, deden het ergste vreezen, als het brandende dak zou instorten. Zoover kwam het gelukkig niet, want direct werd een nieuwe slang op dit bedreigde ge deelte gericht en na een kwartier was ook hier vrijwel alle gevaar geweken. Ongeveer 9 uur was het gevaar, dank zij den watervloed, vrijwel voorbij en was het nu mo gelijk eens van dichtbij polshoogte te nemen. Uit de magazijnen gelijkvloers waren twee auto's van den heer Broeders en een partij kis. ten, doozen en pakketten schoenen gered kun nen worden. Op de bovenverdiepingen echter, waar de brand was ontstaan, was alles verloren gegaan. De zeer groote hoeveelheid schoenen en aan verwante artikelen, was een prooi der vlam men geworden, terwijl ook een voorraad sigaren en sigaretten, toebehoorende aan een winkelier, te Breda woonachtig, eveneens een prooi der vlammen wer.d De heer Broeders vertelde ons, dat de voor raad slechts gedeeltelijk tegen brand verzekerd was. De voorjaarszendingen waren reeds ontvan gen, zoodat de magazijnen voller waren dan ooit. Hij vertelde ons tevens, dat ongeveer een uur, voordat de brand uitbrak, een zijner be dienden nog in de magazijnen geweest was, maar niets verdachts had bemerkt. Van andere zijde echter vernemen wij, dat reeds in den middag door omwonenden een brandlucht was waargenomen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Dit had echter zeer goed kunnen gebeuren. Langs een der zijwanden van het brandende magazijn staat een oude woning aangebouwd, waarin zich een stokoude blinde man en een doofstomme vrouw bevonden. Men vond bij het betreden der woning beiden reeds te bed op den zolder. Zij hadden niets van den brand gemerkt en moesten in veiligheid worden gebracht. Tegen 10 uur kon een gedeelte van de brand weer inrukken. De belangstelling van het pu bliek was zeer groot. De Rechtbank te Almelo wees Zaterdag 12 dezer vonnis in de zaak egen G. B., effecten handelaar, wien ten laste was gelegd, dat. hij in de periode van 1 September 1933 tot 31 Augus tus 1934 te Hengelo als effectenhandelaar zeer groote verduisteringen zou hebben gepleegd met Nederlandsche en buitenlandsche effecten, wei ke hem door verschillende personen waren toe. vertrouwd. Bij de behandeling dezer zaak op 29 December j.l. had de Officier van Justitie Mr. Wolf son tegen verdachte twee jaar gevangenisstraf ge- eischt. De Rechtbank, thans uitspraak doende, acht te het onderzoek niet volledig en beval, dat nog enkele getuigen en getuigen-deskundigen zullen worden gehoord op Zaterdag 2 Februari a.s. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, om streeks drie uur, is te Enschede brand uitge broken in het perceel Usselerweg 86, bewoond door het gezin van T. Bij aankomst van de brandweer bleken zich in het bewuste perceel vier niet met elkaar in verband staande vuurhaarden te bevinden, het. geen voor de politie aanleiding was den bewo ner in hechtenis te nemen. Het huis brandde grootendeels uit, terwijl van den inboedel weinig of niets kon worden gered. Mr. G. J. C. Schilthuis, advocaat en procureur te Rotterdam, is benoemd tot lid van de Staats commissie, ingesteld, teneinde de Regeering van advies te dienen omtrent de wettelijke regelen die ten aanzien van het waterstaatsbestuur be hooren te worden gesteld. Benoemd tot rechter in de Arr. rechtbank te Amsterdam Mr. H. J. Hütschler, rechter-pl verv. in de Arr. rechtbank te Arnhem en tweede Secretaris van den Raad van Beroep voor de Dir. Bel. aldaar, en Mr. W. M. A. Weitjens. rechter-pl. verv. in de Arr. rechtbank 's-Gravenhage. Aan Mr. M. Ch. de Jong is op verzoek eervol ontslag verleend als Secretaris van den Voogdij raad te Arnhem. Benoemd tot lid van de Kamer van Toezicht voor de notarissen en candidaat-notarissen te Groningen, T. Jansen van Gelder, bewaarder der hypotheken te Assen. Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau M. C. M. de Groot, penningmeester van de Centrale Vereeniging voor gezondheidskolo nies voor zwakzinnigen te Scheveningen. Aan H. C. Bongenaar te Eindhoven is met 1 Febr. 1935 eervol ontslag verleend als refe rendaris 2e klasse der P.T.T. Benoemd tot res. off. van gez. tweede klasse bij de landmacht: J. van 't Riet, arts, en de dienstplichtige vaandrigs van de le compagnie hospitaalsoldaten A. J. M. van Susante en P Franks, beiden arts. Amsterdam 11 Januari 1935. e prettige stemming, waarmede 1935 werd ingezet, heeft zich deze week tot ons aller voldoening kunnen handhaven en het is werkelijk jammer, dat New-York op het allerlaatste moment teekenen van een inzin king begon te vertoonen. Deze, laat ons hopen, tijdelijke collaps kwam zoo te elfder ure, dat de locale markt nog niet den schadelijken invloed heeft kunnen ondervinden op het moment, dat wij deze regelen schrijven. De berichten uit het Amerikaansche bedrijfsleven blijven onze ooren streelen, waartegenover echter nog te veel on gunstige factoren staan, om de toekomstige ont wikkeling met eenige zekerheid te kunnen voor spellen. Roosevelt heeft zijn aantal boodschap pen deze week weer met twee weten te ver meerderen, waarvan de inhoud niet stimulee- rend heeft kunnen werken. Zelfs als men ge wend is dagelijks met zeer groote getallen te werken, houdt men toch even zijn hart vast, als men verneemt, dat het deficit op c'-> begroo ting van het afgeloope dienstjaar ruim i'A milliard bedraagt, waardoor de staatsschuld zal stijgen tot ruim 34 milliard. Het gehee'e tekort komt practisch echter op rekening van de werkloosheids-bestrijding en valt dus onder de buitengewone uitgaven, die een tijdelijk ka rakter dragen. Daar de werkverschaffing vooral gericht is en zal zijn op woningbouw, electrifi- catie van het platteland, uitvoering van irriga- tiewerken en wegenbouw, kan een groot gedeelte van deze uitgaven gerangschikt worden onder kapitaaluitgaven voor productieve doeleinden, waarvoor men zonder groote gewetensbezwaren geld kan leenen, zonder dat ons dierbaar nage slacht hiervan de dupe wordt. Deze begrootings- cijfers zien er dus op het eerste gezicht erger uit dan zij in werkelijkheid zijn. De vrees voor stakingen en arbeidsconflicten in de naaste toekomst verhoogt echter belangrijk het ele ment van de onzekerheid. De prijsstijging, welke in de U. S. A. langzamerhand merkbar wordt, versterkt den drang naar hoogere loonen, welke op hun beurt weer een bedreiging vormen voor de rentabiliteit van het kapitaal. Wij achten Roosevelt wel in staat dit gevaar te bezweren, omdat hij zoowel bij arbeiders als ondernemers een groote populariteit geniet en bij hem de harmonieuze samenwerking tusschen kapitaal en arbeid de grondslag vormt van ziin „New Deal". Roosevelt is o.i. geen tegenstander van het kapitalistische stelsel, bestrijdt echter wel de uitwassen van dit systeem, wat sterk tot uiting komt in zijn offensief tegen de controle- maatschappijen en holding-companies, welke in den meest uitgesproken vorm voorkomen bij public utilities. Deze vorm van effecten-kapi- t al isme legt een te groote macht in de handen van enkelen, welke deze kunnen en ook werke lijk misbruiken ten koste van beleggers en ver bruikers. Dat hier geweldige belangen mee ge moeid zijn, blijkt uit het feit, dat in 1932 32 milliard in dit soort bedrijven was geïnvesteerd. Het vraagstuk der holding-companies hangt nauw samen met dat der tarieven, welke door de zelfzuchtige belangen van enkele leiders ab normaal hoog worden gehouden. Nog was Roo sevelt spraakzaamheid deze week niet ten einde. Zijn uitlating in verband met de valuta situatie mogen wij niet achterwege laten. Een verdere devaluatie van den dollar staat niet op het program, maar Roosevelt voelt zich evenmin geroepen om als promotor op te tre den voor een internationale valuta-stabilisatie. Deze uitspraak zal voor vele inflationisten een teleurstelling zijn geweest en verklaart waar schijnlijk de flauwe stemming, welke heden in Wall-street op de aandeelenmarkt hoogtij vier de, terwijl men een speciale belangstelling aan den dag legde voor obligaties met een min of meer welluidende goudclausule. Locaal is de stemming op de aandeelenmarict gunstiger en konden vele fondsen hoogere no teeringen boeken. Het beste gedisponeerd waren Unilevers echter zonder dat vele stukken van eigenaar veranderden. Het botermeng-percen- tage is verlaagd van 25 pCt. tot 15 pCt., het geen den kostprijs van de margarine gunstig zal beïnvloeden. Zonder dat in Philipslampen noemenswaar dig werd gehandeld, kon ook dit fonds een en kel procentje aantrekken. Het concern gaat zijn productie van radio-artikelen in Duitsch land uitbreiden en heeft voor dit doel in Aken een fabriek gekocht. De Olies hadden de fluctuaties weinig te be- teekenen, terwijl alleen de arbitrage hier nu en dan wat leven in de brouwerij bracht. Rubberaandeelen waren vaster op de gunsti ger marktsituatie van het product. Het ver bruik in Amerika opent zeer gunstige perspec tieven en men voorspelt in Januari een auto productie van 300.000 stuks. Ten deele wordt deze productie echter zoo opgevoerd, in verband met de vrees voor de reeds eerder gemelde ar beidsconflicten. Suikerwaarden waren ook deze week aan den vasten kant. De Nivas verkoopt groote kwanti teiten, waardoor de statistische marktpositie van het product veel gunstiger wordt. De prij zen blijven echter beneden eenig peil. De Java- Suikeroogst bedroeg in 1934 bijna 650.000 ton tegen 2.6 millioen ton in 1933. Op de beleggingsmarkt speelden dollar obligaties met goudclausule de eerste viool. Na Saarbrücken werd nu de stad Antwerpen ver oordeeld tot het betalen van haar dollarver plichtingen op eoudbasis. Nadat deze debiteu ren het publiek eerst door middel van het lok kende metaal hadden verleid, trachten zij nu te kwader trouw zich aan hun verplichtingen to onttrekken en probeeren zij de crediteuren met gedeprecieerd betaalmiddel af te schepen Zelfs als obligatiehouders een voor hen gunstige uit spraak hebben gekregen, blijven de goudstuk ken in de zakken der debiteuren, dank zij het nooit volprezen systeem van hooger beroep. Met een 'n beetje handigen advocaat wordt de procedure zoo lang gerekt, dat de coupons ver jaren en de crediteuren heelemaal niets meer krijgen behalve dan de rekening van den ad vocaat. Toch werden dollars Rotterdam en Ant werpen hooger getaxeerd, terwijl ook de dito obligaties van de Koninklijke en Bataafsche hooger noteerden. Hoewel de officieele uitslag van de 4 pCt. leening ten laste der Gemeente Amsterdam nog niet bekend is, voorspellen wij hier een groot succes en zullen de vrije inschrij vers een bitter beetje krijgen toegewezen. Slotkoersen 4Nederland 1934 4% Ned. Indie 1934 A 3 Vi pet. Engeland 5'A pct.Youngl. m. verkl. A. K. U Ned. Ford Philips Unilever Ned. Scheepv. Unie Koninkl. Olie Redjang Lebong Amsterd. Rubber H. V. A Deli Mij Senembah Beth. Steel U. S. Steel Anaconda Intern. Nickel R.M Prolongatie 4 Jan. 11 Jan. 102% 102% 1017/g 101% 6b 67% 36% 37% 32 31 247 242% 222 223Va 75% 80% 30 31% 137 1371/4 171% 171 937/g 97 152% 154% 133% 133 132 138% 19% 20% 23% 23% 7% 7% 147/s 14% 7 .23% 725% 1.47 147% 59 33 59 36 1 pCt. 1 pCt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6