Ons Prijsraadsel Men tchiffi ont: r Verkeersverbetering in Den Haag StildcMJi wJroderi! ZONDAG 13 JANUARI 1935 Idee voor een wereldten toonstelling J anuari-nummer I Mevr. DE BOER-VAN RIJK I f/ y I R ealiteit, zonder schijn van BRABANTSCHE BRIEVEN Het postkantoorhe mot in 'n hooger e klas geplotst!" EIEREN NAAR DUITSCHLAND Verdeeling der consenten RADIO EN MUZIEK Een adres der Federatie van Ned. T oonkunstenaarsvereenigingen HANDEL IN GEPELDE GARNALEN Oplossing vorig raadsel DE GEVOLGEN VAN EEN OPHEFFING Het bioscoopconflict te Venray Belangrijke gunningen Indische weefsels TH» Vanwege meer tractement aiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiii Hoe Driek nu zaken doet! Van 14 Januari af tot en met 23 Januari a.s. worden in de zalen van het Genoot schap Pulchri Studio, Lange Voorhout, Den Haag, een serie schetsplannen tentoonge steld, waarin de ontwerpers, prof. Herman Rosse en architect Jan Wils hun gedachten hebben neergelegd in verband met een nieu wen verkeersweg in de stad Den Haag en eenige stads-verbetering, die zich daarbij aansluiten. De ideeën, die in deze plannen zijn uitge drukt zijn te splitsen in vier aan elkaar ver wante, doch tevens onafhankelijke elementen. Ie. een verkeersweg vanaf den Rotterdam- sche weg via het terrein van de Staatsspoor naar Sci.cTsningen, met loodrecht daarop een verkeersw-g in 't verlengde van de Sportlaan. Dit plan biedt gelegenheid tot het stichten van enkele voorname gebouwen, waaronder b.v. een nieuw Centraal Station en biedt een oplossing van het verkeersvraagstuk in verband met het interlocale verkeer van Amsterdam. Rotterdam en Utrecht eenerzijds en de Zuid-Westelijke gedeelten van de stad en de Hoek van Holland anderzijds. De Rotterdamsche weg is in dit ontwerp ver bonden met den Amsterdamsche en Utrecht- sche weg met een kurkentrekkerconstructie bij de Vliet om vervolgens over een viaduct dit water te kruisen. De hoogte van dit viaduct is ongeveer zes meter. De weg volgt nu ongeveer de richting van de Binckhorstlaan en is als viaduct gedacht tot aan de Rijnstraat, waar hij tot de normale straathoogte afdaalt. Op de kruising van den weg met den spoorweg Rot terdam-Den Haag-Amsterdam is een gecom bineerd bus- en treinstation ontworpen. Het tegenwoordige Staatsspoor emplacement zou hierdoor open komen als bouwterrein en tevens ruimte bieden voor een verkeersplein waarop ook de nieuwe Marktstraat zou uitmonden. De weg blijft nu op niveau tot aan den Waalsdor- perweg waar hij klimt tot een hoogte van on geveer 12 Meter. Op dit hooge punt is een groot monumentaal gebouw gedacht, b.v. een nieuw parlementsgebouw. Van dit punt gaat de weg vervolgens in rechte lijn tot 't Gevers Deynoot- plein, dat met een hoefijzervormige ombouwing als vijver met fonteinen is ontworpen. Onder dezen weg is een sneltram gedacht die Scheveningen en Centraal Station met elkan der verbindt. Een dergelilke overkluisde tram is gedacht over de Sportlaan te loopen, die doorgetrokken in dezelfde liin op de plaats van petit St. Hubert den hoofdweg kruist. 2e. Enkele doorbraken door de binnenstad in verbinding met de bovengenoemde hoofdaders van intercommunaal verkeer. Door deze zeer weinige doorbraken is een wegenstelsel tot stand gekomen dat verdere veranderingen in de historischestad onnoodig maakt. Zoo is de Benoordenhoutsche weg langs den gedempten Nieuwe Uitleg en de Kazer- nestra0»- in rechte lijn doorgedacht om eindelijk in t Westlandsche wegenstelsel zich op te los sen. 3e. Een bebouwing van het stadsgedeelte tus- schen Spui, emplacement Slratsspoor-Bertii- denhoutscheweg en Heerengracht als stadscen trum. met overdekte markt, parkeerterrein, concertgebouw, schouwburg etc. De overdekte markt is ongeveer vier meter boven den beganen grond gelegen om zoodoen de parkeerterrein te winnen, dat onder de markt is gelegen. Een omringende bebouwing van uniforme hoogte maakt de glasoverdekking mogelijk. Zeven dubbele traopen zorgen voor in- en uitgangen. Tevens zijn toegangen voor automobielen op deze plaatsen gedacht. Liften verbinden het straatniveau met het niveau, waarop de markt is gedacht. 4e. Een idee voor een wereldtentoonstelling waaruit de onder 3e genoemde gebouwen blij vend zouden kunnen worden overgehouden. Het aantal groote gebouwen, dat in het stads centrum is ontworpen zou volgens inzicht van de ontwerpers kunnen worden verwezenlijkt door het houden van een wereldtentoonstelling Naar wij vernemen, is in de vergadering van den Industrie- en Handelsraad te 's-Gravenha- ge met algemeene stemmen aangenomen, dat de consenten voor den uitvoer van eieren naar Duitschland zullen worden verdeeld onder de exporteurs, die in 1932 de rekening en de risico van den export naar Duitschland hebben ge dragen. De export bedraagt 60 pet. van dien van 1932. Deze consenten zullen aan de rechtmatige bezitters der consenten van 1932 worden uitge reikt. De exporteurs en coöperatieve veilingen zul ten dus het kwantum, dat ze in het afgeioopen jaar op consent van anderen konden exportee ren moeten overdoen aan de werkelijke expor teurs van 1934. Van de voorgenomen onteigening van een deel der Duitsche consenten ten gunste van de exporteurs, die in 1932 alleen met Engeland zaken deden, zal wel niets komen. met dien verstande, dat de kunstafdeeling en die der kunstnijverheid zich zouden bevinden rond de vijver en de as van de Nieuwe Kerk in directe aansluiting bij een concertzaal en nieuw stadstheater. De Markt zou de amusementsafdeeling zijn van de tentoonstelling met Natatorium, Velo drome. overdekte kermis, Cinema, Casino en restaurants, terwijl de weg van station tot Be- zuidenhout aan weerszijden ruimte zou bieden voor de afdeelingen van verschillende landen. Het gedeelte van Prinses Mariannelaan tot station zou voor de tijdelijke tentoonstellings paleizen bestemd zijn. Het geheele terrein zou iets grooter zijn dan dat waarop de wereldten toonstelling in San Francisco in 1925 werd ge houden. In een adres aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen constateert de Fe deratie van Nederlandsche Toonkunstenaars- vereenigingen, dat de radio-muziekuitzendmg in Nederland lijdt aan een aandacht-verstompend teveel niet alleen, maar dat ook het gehalte der uitgezonden muziek in het algemeen ver blijft beneden de daaraan uit een oogpunt van cultureel belang te stellen eischen. De muzikale adviseur van den K. R O., de heer W(illy) d'A (blaing), komt in den „Katho lieken Radiogids" tegen dit adres op: hij schrijft o. m.: Afgezien van de omstandigheid, of het als bepaald noodzakelijk of zelfs wenschelijk moet worden beschouwd, dat van 's morgens vroeg tot aan het middernachtelijk uur de zencters in gebruik zijn, al is dit vrijwel overaj ter wereld het geval, dan nög kan het nadeel van aan dacht-afstompend „teveel" nooit worden ver holpen door eenzijdige beperking. Een radio-ontvangapparaat werkt nu eenmaal als een waterkraan. Draait men het „open", dan stroomt er, zoo niet door de Nederlandsche „kraantjes", dan toch door tientallen buiten- landsche „muziek" uit. Alleen een internationale afspraak tusschen de omroepvereenigingen, om slechts een be paald gedeelte van het etmaal muziek uit te zenden, zou hier effect kunnen sorteeren. Maar dan zouden de adressanten zich bij de „Union internationale de Radiodiffusion" moeten ver voegen, hun actie althans internationaal moeten trachten op te zetten! Wij voor ons zijn echter van oordeel, dat een normaal radioluisteraar zelf 't best voor dit „teveel" kan waken. De tijdstippen, waarop men gelegenheid heeft zijn radio te benutten, zijn overigens zeer verschillend en uiteenloo pend. Van meer belang, meent W. d'A., zou inder daad het geopperde bezwaar kunnen zijn, dat het gehalte der muziekuitzendingen hier te lande beneden peil is gebleken. Maar de maatstaf, welken de adressanten bezigen, n.l. het muzikaal-cultureel belang, deugt voor de radio slechts daar, waar het in derdaad uitzendingen van muzikaal-artistieken aard geldt. Ware de radio een zuiver kunst-instituut, zoo zou dièzelfde maatstaf inderdaad voor alle radio-muziekuitzendingen van pas zijn. Voor zoover het werkelijke muzikale kunst geldt, wordt die maatstaf door de omroepen ten on zent ijverig gehanteerd. De beste Nederlandsche dirigenten, orkesten, solisten, kamermuziek- ensembles, koren, komen regelmatig voor de microfoon der groote Nederlandsche omroep vereenigingen. Talrijke buitenlanders van we reldreputatie hoort men even geregeld ten on zent in de radio soliëeren. En het peil dezer programma's wordt dan o. i. ook niet aange vochten. De radio is echter een „gemengd bearijf", dat naast de onderscheiden cultuurvormen, waar van de muziek slechts een, zij het dan zéér belangrijk onderdeel uitmaakt, ook het amuse ment dient. Van de radio te verlangen, dat deze een cul tuur-niveau ook in zake muzikale verstrooiing hooger zou moeten opvoeren dan dit elders (in cabaret, bioscoop, dancing en andere oorden des vermaaks) pleegt te zijn als een decadent muziekverschljnsel van onzen tijd, dat gerust internationaal mag heeten, is tijdelijk veel ge vergd. Voorloopig eischt de handhaving van een behoorlijk quantum en werkelijk artistiek peil der serieuze uitzendingen waarlijk al moeite genoeg Men wete, aldus W. d'A., dat de ernstige wil, om zooveel mogelijk muzikale cultuur door de radio te verspreiden, terdege bestaat en zelfs een voortdurend worstelen beteeker.d tegen stormen van protesten, dreigementen met opzeg ging van lidmaatschap (maar al te vaak in daden omgezet!) en stroomen van brieven, waaruit de smaak van het groote pubnek ons helaas zwart op wit wordt kenbaar gemaakt. Schetsontwerp van Herman Rosse en Jan Wils voor een nieuwen verkeersweg te 's Gravenhage, met Centraalstation, gezien van de stadszijde Met de grootste sympathie worden dan die enkele ontvangen adhaesie-betuigingen met ons geen kamp gevend streven begroet, om des ondanks muzikale cultuur te blijven bevorderen. En de schrijver besluit: „De in het adres verlangde gecommitteerden der Federatie zouden zeker de haren te berge rijzen, zou zij eens de stroomversnellingen ge waar werden, waartegen wordt opgeroeid, om het gehalte der radiomuziek-uitzendingen op het peil te houden, waarop dit alom ter wereld niet alleen ten onzent slechts met den grootsten strijd kan worden gehandhaafd." In de Nederlandsche Staatscourant is ver schenen het Koninklijk Besluit van 19 Decem ber 1934 no. 27, tot het verleenen van onthef fing van het bepaalde in artikel 3, lid 2, van het consumptiegarnalenbesluit 19341. Dit ontheffings-Besluit houdt in, dat groot- Horizontaal: I eenhoevig dier, 6 tweehoevig dier, 11 ovatie, 12 jong schaap, 14 geur, 16 deel van een wo ning, 17 planeet, 19 bende, 21 Duitsche bad plaats, 22 eetgerei, 24 telwoord, 26 bezit van den boer, 27 klip, 29 uitroep, 31 oogenblikje, 32 indeuking, 33 wetensch. titel, 34 voorzetsel, 36 het uitspansel, 38 lidwoord, 39 persoon!, voomaaamw. 40 betaalmiddel, 42 ernstig, 43 driestemmig gezang, 44 klerk, 45 hemellichaam, 46 pret, 47 gewricht, 49 rivier in Rusland, 51 niet door 2 deelbaar, 52 Universiteits-bedien- de, 54 „ten name", 55 uitroep, 56 wand, 58 voorzetsel, 59 houten kom, 61 kleur, 63 molm, 64 hooge berg, 66 gebruikt de hengelaar, 68 ver laagde toon, 69 dierentuin, 71 broeder van Mozes, 74 lekkernij, 76 looze streek, 78 nood sein, 79 borstharnas, 80 kommer, ontbering, 81 muziekinstrument. Vertikaal: 1 zweer, 2 zangstem, 3 levenslucht, 4 noten naam, 5 planeet, 7 notennaam, 8 medicus, 9 gevangenis, 10 hardhoorende, 11 luim, 12 berg plaats, 13 op visitekaartjes, 15 vogel, 16 reeks, rij, 17 verbrandingsproduct. 18 eenhoevig dier, 20 zout water, 23 „en omstreken", 25 lengte maat, 28 forsche stem, 30 plaats in Limburg, 31 om aalmoezen vragen, 32 zachte golving, 35 dorp in Gelderland, 37 bevel, 38 inwoner van Nederl. provincie, 40 verwarmingsmiddel, 41 kaal, onvruchtbaar, 43 lichte klap, 48 plaats in België, 50 nabijheid, 52 familielid, 53 dreef, 55 plaats in Brabant, 57 overdreven, 58 bij woord, 60 familielid, 62 gelijk, 64 levenslucht, 65 bloeiwijze, 67 stijf, onvriendelijk. 70 Euro peaan, 72 spil, 73 tweehoevig dier, 75 vlakte maat, 77 afk. jongensnaam, 79 vreemde munt. B. M. Breedezin geeft, met de Z als 3e letter, den Bezembinder. M. A. Meebulker, met de U als 3e letter, den Meubelmaker. C. I. Centelier, met de I als 7e letter, den Electricien. B. K. Badrooker, met de D als 5e letter, den Broodbakker. St. N. Ouweheer, met de H als 6e letter, den Steenhouwer. O. N. Scheerkam, met de O als 4e letter, den Schoenmaker. A. R. Perskogel, met de L als 7e letter, den Koperslager. M. E. Torenslak, met de L als 2e tetter den Slotenmaker. L. E. Appeltrek, met de A als 7e letter, den Ketellapper. T. Boerenwerk, met de N als 5e tetter, den Betonwerker. E. E. Handmoker, met de D als 4e tetter, den Hoedenmaker. Men noemde dit niet zoo'n gemakkelijk karwei. Er waren verscheidene inzenders bij, Die gewaagden van uren lang vossen, Om sommige nummers op te lossen. Maar men gaf het niet op, want zoo werd ons gezegd Zoo'n anagram-puzzle, dat is nog eens echt En waarlijk iets, om zich te amuseeren! We mochten nog vaak op zoo'n nummertje trakteeren. Bewijs, dat men algemeen zoo wel dacht? 't Is het aantal oplossingen: reuzenvracht Ver over de zeshonderd exemplaren Van jongeren zoowel als van puzzelaars op jaren. En vrouwe Fortuna kreeg zooveel te doen, Dat haar dutje er bij inschoot na den noen.... Prijswinnaars zijn: Mej. L. van Aarsen, Goijenstraat 19, Heemstede. J. Baaiman, Vespuccistraat 46 I, Amsterdam (West). H. A. Berndsen, Lod. Napoleonlaan 32, Eind hoven. W. H. Booms, Justus van Effenstraat 50 b, Utrecht. Mej. M. Dongelmans, Walstraat 14, Arnhem. Mej. Marie van Dijl, Bloesemstraat 49, Utrecht. R. J. Frijhoff, Kuiperstraat 41, Zutphen. J. P. Henst. Oude Kerkstraat 2, Oerle (N.-Br.). B. van Hest, Wolput D 152 a, Vlijmen. J. W. Liebregts, Bloemstraat 74, Arnhem. J. A. M. Merlijn, Jan Haringstraat 28 I, Am sterdam (W.) Mejuffr. E. W. Mooijman, Hobbemakade 76, Amsterdam (Z.) Mej. Cis Oldenkotte, Lombokstraat 26, Heem stede. J. C. van Osta, Voorbroodstraat 11, Arnhem. Mej. J. Otté, Zutphensche Weg 7, Velp (G.) Mevr. G. Rensenv. d. Erve, Sluisstraat 49 hs, Amsterdam (Z.). A. J. Rikhof, Nordhornschestraat 1, Denekamp. H. van Schoonhoven, Da Costakade 27 hs., Am sterdam (W.) P. J. Severin, Pieter de Hooghstraat 11, Utrecht. Th. J. van Soest, Lijsterstraat 6, Utrecht. Mej. Clasien Spil, Belgischestraat 61, Zaandam. Mej. Miep Verbeek, Rijksstraatweg 150, Haar lem (N.) J. M. Wetselaar, Maretakstraat 28, Den Haag, H. Wijfjes, Papentorenvest 24, Haarlem. Mej. Rika van Zadelhoff, Hommelsche Weg 177, Arnhem. Onder de goede oplossers worden elke week 25 prijsboeken verloot, welke door de Admi nistratie worden toegezonden. Inzendingen met vermelding van ADRES en LEEFTIJD onder de oplossing tot Don derdag 12 uur aan den heer G. M. A. Jansen, Ruijsdaelstraat 60, Utrecht. handelaren in gepelde consumptiegarnalen, welke geen bedrijf als garnalenpeller uitoefe nen, garnalen, ten aanzien waarvan zij ten genoege de Nederlandsche Visscherijcentrale kunnen aantoonen, dat zij deze reeds op den dag dat het Consumptie-Garnalenbesluit in wer king is getreden, zijnde 24 November j.l„ in gepelden toestand in voorraad hadden, mogen afleveren. Als voorwaarde hierbij is echter gesteld, dat zij tegenover genoemde Centrale de verplich ting op zich genomen hebben deze garnalen niet te verkoopen dan voor of boven den door den Minister vastgestelden minimumprijs, wel ke prijs f 0.92 54 per K.G., af pakhuis bedraagt. Grossiers, die gebruik willen maken van de verleende ontheffing, kunnen zich daartoe bij de Nederlandsche Visscherijcentrale, Bezuiden- boutscheweg 109, 's Gravenhage, opgeven. Eten uit de inwoners van Schiermonnikoog gevormde commissie heeft aan den Minister van Onderwijs, aan Ged. Staten van Friesland en aan het gemeentebestuur van Schiermon nikoog een adres gezonden, waarin erop wordt gewezen, dat de bevolking als gevolg van de opheffing der Zeevaartschool van ongeveer 11 pCt. is teruggeloopen en dat bijna geen der inwoners financieel bij machte is, zijn kinde ren op een der scholen aan den vasten wal onderwijs te laten geven. De commissie doet een beroep op de ge noemde instanties, het mogelijk te maken, dat zoo spoedig mogelijk wederom algemeen voor bereidend en Zeevaartkundig onderwijs te Schiermonnikoog wordt gegeven, voor welk doel de benoodigde lokaliteiten nog steeds aanwezig zijn. In een Vrijdagmiddag gehouden spoed- eischende gemeenteraadsvergadering van Venray is met groote meerderheid van stemmen beslo ten tot opheffing van de in deze gemeente be staande verordening volgens welke personen beneden 18 jaar geen toegang hebben tot de bioscoopvoorstellingen. In verband met deze verordening was het bioscooptheater aldaar reeds van 1933 af door den Ned. Bioscoopbond gesloten gehouden. De opheffing geschiedt voorloopig voor den tijd van 1 jaar. De Rijkswaterstaat heeft Vrijdag o.m. de vol gende werken gegund: het leveren en plaatsen van de middenover spanning van de brug over de Lek bij Vianen bij overeenkomst aan de N.V. Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen voor f 388 723; De levering en opstelling Dieselbemalingsin- stallatie gemaal Twentekanalen bij Hengelo bij overeenkomst aan de N.V. Machinefabriek Gebr. Stork en Co. te Hengelo voor f 103.120. Bord met r o o d e n rand, rood kruis en blauw veld Waar zoo'n bord staat mag geen enkel voer tuig stoppen In den Kunsthandel Aalderirik, Jacob van Lennepkade 55 te Amsterdam, wordt van Zater dag 12 Januari tot en met Vrijdag 1 Februari gehouden een tentoonstelling van een keur- collectie weefsels der Padangsche Bovenlanden. De Collectie weefsels, welke op deze tentoon stelling getoond zullen worden, is zeer belang rijk en geeft een fraai beeld van de buitenge woon artistieke en technische kwaliteiten, welke kenmerkend zijn voor;: de weefsels van Neder- landsch-Indië in het "algemeen en van de Pa dangsche Bovenlanden in het bijzonder. De belangstelling voor kunst en kunstnijver heid van Insulinde is in ons land nog zeer ge ring en staat in geen verhouding tot de waarde barer voortbrengselen, zoodat zeer vele unieke stukken in het bezit van buitenlanders ge raken, die blijkbaar nog wel geld willen mis sen voor deze fraaie specimina, in tegenstelling tot de Nederlandsche belangstelling, welke zidh meest tot het platonische beperkt. Over: Kolonisatie Poeloe-Laoet Nederlandsch-Indië Het zal den Katholieken van Nederland, die het vorig jaar blijken van belangstelling gaven voor den nieuwsten vorm van missie-actie in onze Overzeesche Gewesten: „het scheppen van een nieuwe bestaansmogelijkheid voor katholieke Indo- Europeanen op Poeloe-Laoet", goed doen te ver nemen, dat deze kolonisatie tot dusver geheel naar wensch verloopt en een hoopgevende belofte voor de toekomst inhoudt. De kleine katholieke gemeenschap omvat thans een 30-tal personen: drie kolonisten-families met 11 kinderen en een 8-tal jongelieden, die op Java reeds een vooropleiding ontvingen, terwijl Pater Jac. Stroosneyder en een drietal broeders van de Congregatie der H. Familie hun leidinggevende taak reeds hebben aangevangen. Zoo is dus de kolonisatie in gang gezet. Maar er komt van alles te kort. „Een noodkerkje", schrijft Pater Stroosneyder, „is bitter noodzake lijk". En een eenvoudig schooltje kan evenmin worden gemist. En talrijk zijn de aanvragen om naar Poeloe-Laoet te worden- uitgezonden. De katholieken van Nederland, die dit mooie pionierswerk van onze Indische geloofsgenooten willen steunen, kunnen daarvoor gebruik maken van het gironummer van den heer H. P. Matthee te Moerdijk, secr.-penningmeester van het Poeloe- Laoet-Comité (giro no. 130853) of van dat van P. G. Groenen, Den Haag (giro no. 17606). Elke gift is welkom. Het Comité heeft eenige honder den prachtige maandkalenders voor 1935, gedrukt op glanzend sepia-kleurig kunstdrukpapier, elk blad versierd met een fraaie photo, op de koloni satie Poeloe-Laoet betrekking hebbende. Wie stelt zich beschikbaar om in zijn of haar woonplaats dit nieuwe missiewerk door het plaatsen van kalenders te bevorderen? Het Poeloe-Laoet-Comité: Dr. J. F. A. M. BUFFART, Den Haag, voorz. H. P. MATTHEE, Moerdijk, secr.-penningm. Mgr. Prof. P. G. GROENEN, Den Haag. Dr. W. BROKX, Zundert. J. A. M. BRUINEMAN, Nijmegen. H. J. OSTEN, Den Haag. Prof. Dr. J. I. J. M. SCHMUTZER, Utrecht. Reserve 9 C uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiic y/ Naar aanleiding van bovenstaande tee- kening van mevrouw Esther de Boer van i I Rijk, waarmede wü onze prijsvraag be- 5 sluiten, ontvingen wij o.m. de volgende inzending: K unstenares, een N imbus gelijk. I deaal type: El 'sther van Rijk T ooneel, J ubelend volk rondom El sther's geheel. Van de vele inzendingen, die wij deze week ontvingen werd aan de hierboven I H gepubliceerde, ingezonden door mevr. Th. J. van KemenadeKruse, Witte de With- straat 166 I, Amsterdam-W. den prijs van 2.50 toegekend. rillllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIirillllllllllllllIllllllllllllllllllilllllllMllllllMlllïv ULVENHOUT, 8 Jan. 1935 Menier, Op veurhand heb 'k me van 'nen plicht te kwijten, amico, die *k nie verzaken kan, mag of zou willen. 'Nen zuuten, "nen plazierigen plicht, da's stellig, maar tóch 'nen plicht, die me al enkele dagen hoog zit. "k Heb "nen stapel Nuuwjaarswenschen meu- gen ontvangen, zóó hoog, da "k er host nie over kijken kan. Zoowveul as "t meugelijk was, heb 'k de goeie menschen beantwoord, 'k Heb enkele avonden achtereene 'nen uur laanger opgebleven en stuk veur stuk de schoone kaarten, bedrukt met goud en sierlijk ornament (m'nen „vrind" dn artist van onder lest, zou zeggen: .stomp zinnig") sjuust! van die gezellige, ouwer- wets-stompzinnige, m'n ouwe hart deugddoende sierkaarten, beantwoord! Van die gemoedelijk-schoone kartonnekes, met gouwen hoefijzers, met kupldoowkes, met besneeuwde kerkskens en deurschijnende toch ten waarin 't maantje en de sterren geel blin ken, as ge t Nuuwjaarsgevalleke teugen de laamp houdt. "k Mag ze gèren, die ouwerwetsche, genoege- lijke en kinderlijke veurstellingen van 's men schen fantasie! Waarom nie? Zijn ons liefste veurstellingen in onze kerken, veurstellingen over de hemelsche zaken, zijn die grootemenschenachtiger? En zijn ze 'r minder lief om....? Ge meugt 't weten: 'k Heb meer devotie in m'n gèren-openstaan- de-zielement bij 'n ouwerwetsch Kerstkribbeke, mee 'n „echt" ruifke mee nog echter hooi waarin blozende kind-beeldeke te lachen ligt, dan bij 'nen vierkaanten brok gips. waaronder 'n naamplotje is gesteld: „dit is den heiligen Antonius" of zoo iets. En op dit punt, amico, zijn wij menschen allegaar gelijk! Die grootemenschachtige menschen, die te „groot" zijn veur 't primitieve schoon, zfln maar verdorde aanstellers, die den gewichtiger» leef tijd van 1618 jaren nie te boven kunnen ko men. D'n leeftijd van de eerste laange broek, t eerste studeerkamerke, waar.... moeder of zus of 't dagmeske niks deur malkaar gooien mag. as 't spul.... pardon: studeerkamerke nou en dan 's uitgemest mot worren! Want dan is „meneer" in de wèèr en.... dan zou de wea- -eld efkens nie kunnen deurdraaien. D'n leeftijd van de eerste ster op 't officiers- kraagske, maat 15%. D'n leeftijd van 't sjuust-geslaagde school- meesterke, da droomen gaat van hoofdacte, m.o.-actes misschien.... heel in de verte aar 'nen schemerig-gouwen horizont van 'n baan op 'n H.B.3. D'n leeftijd van 'n nufke, dat heur eigen te goed acht om mensch te zijn en dus.... te eten op tijd, te lachen op tijd, serieus te zijn op tijd. D'n leeftijd van t eerste zeegroene bal- je rkske-met-wat-bloots, waarvan sommige stommelingen 't gewicht nie begrijpen. Ja da's "nen moeilijken leeftijd. „Groot mensch" worren, valt niet mee. En veul zestig jarigen is t dikkels nóg nie gelukt. 't Zijn de lui, die teugenwoordig om de twee drie woorden het woord „cultuur" gebruiken. Da's de nuuwe mode. Vroeger hee da soort om de paar woorden 'nen „knoop" daartus- schen. Dan vloekten ze, nou cultiveeren ze en "k weet verstaampt nie, wat erger is. Ja, ik weet 't wel. Erger is t leste! Waant mee zo'n gebrekske, zo'n groot woord uit zo'n klein mondje, daar lachten we mee. Maar dieën „cultuur" achèrm, da zijn me veur „vol" gaan nemen en nouwNouw zitten we mee de stukken. Mee driehoek-kerst- boomen, mee gipsen doodkisten (dit is de H Antonius), mee duuzenden „heiligen", die me nier pastoor willen vertellen hoe ie t doen mot mee afijn, ge wit genogt wa 'k bedoel. Ik bedoel de scherpzinnige stompzinnigheid, die ge mee tepels scheppen kunt van de eigenge reide, zure smoelen, die kalkwit laanks oew gaan over de straten en wegels. Maar genogt efkens; 'k zouw m'nen plicht vergeten en 't is den naastbij-gelegen plicht die eerst gedaan mot worren, al lijkt 't soms meerstompzinnig! 'k Heb dan enkele avonden aan éen stuk m'nen nuuwjaarscorrespondentie zitten afdoen veur zoover meugelijk! Veur zoover meugelijk, ja! Waant groote brie ven, uit Indië, uit Duitschland, uitHonga rije bleven efkens liggen nog: alles kan nie gelijk op éénen boeren wagen en dande lui- kes die vergalt en d'r adres te schrijven. Die lesten, die daank ik hierbij, ok namens Trui veur huillie welgemeende felicitaties. Zalig Nuuwjaar had ik al gewenscht in m'n veurleste brieven. Ik ben dus nie gereed kunnen komen Nög 'nen avond mot ik onder de laamp gaan zitten, mee m'n spullen en postzegels. Frijters. onzen pestbooi hee al gezeid: „Dré, 't wordt tijd da ze in Den Haag ons kantoorke ih 'n hoogere klas plotsen! „Asteblieft nie, Driek," hè 'k gezeed: „lot f. nog 'n bietje zoo, zoo gaat 't sjuust zoo pront. As t grooter wordt, dan is alle gerief weg!" „Jawel, gij hedt lekker praten," pruilde d'n Driek; „maar as 't vergroot wordt bij me thuis, dan krijg ik meer tractement." 'kHeb me krom gelachen, amico! Dieën goeien Driek. Die postdirecteur wil zien ie worren uit mijn vrindencorrespondentie! Hoe hee-t-ie 't zoo uitgerekend, da mottig stuk vieesch. Afijn! tHemd is nader dan rok, ok veur Drieke! En.... ik gun 't 'm gèren, horre. Altij brengt ie prontjes de dingen hier. En of ze kernen van 't aander end van de weareld (hij "nee me brieven bezurgd uit Canada, uit Zuid- Amerika, uit Oost en West, uit de gevangenis, uit ziekenhuizen en kostscholen, uit drupkes en wereldstejen) waar 't ok vandaan komt, mee de ongelukkigste adreskes de post wit me steeds en ieveraans te vinden: daar gerokt gin visite- kortje te loor. Dus: as ze den Driek willen pro- moveeren tot Directeur van het Post-en-Tele- graafkantoor te Ulvenhout, ollee dan zal ik rr.e-n-eigen gèren behelpen mee 't ongerief van 'n grootere instelling. Tot heden is ons postkantoorke nie veul meer dan 'nen ouwerwetschen(schrik nou 's nie. amico!) 'nen ouwerwetschen pleedeksel. Dat zit zoo: in den Driek z'n huiske hebben ze in de deur van z'n zijkamerke in zijnen gaang, 'n gat gezaagd. En toen daar haalver- lings in gelegd zo'nen ronden deksel, goed vast geschroefd. En daarop doen wij onze zaken mee Drieke. En 't gaat pront, best! D'n deksel is er nooit afgevallen, hij zit goed vast en hij is zwart gaan glimmen van 't gebruik. Dus! En 's Zondagsmergens, as me uit de kerk komen, dan lopt d'n Driek zoo hard as ie kan ons veuruit, krüpt achter zijnen deksel en dik kels staan me nog in z'n huiskamer in den keu, zoo druk is "t. As 't héél erg druk is, in den zomer b.v. mee de vrimdelingen, dan knip ik 'n ogske naar 'm en dan komt ie mijn de spullen efkens op z'n fiets nabrengen. Waant z'n goeie, vaste klaan- ten, daar is ie veur gestrejen, as ik m'n groen- tenklaanten, horre! En komt daar maar 's om, op groote kan toren. Vandaar da 'k mee ongerustheid d'n Driek z'nen deksel nog 's zie veraanderen in 'n echt loket mee kiepengaas. Dan is de leut, t gemak er van af. Daar was lest 'nen expressebrief veur me. Ik was nie thuis. Maar denkte gij nou, dat d'n Driek kn aan Trui gaf? Hij hee net zoolaank gefietst, tot ie me ge vonden had. En.... laat ik nou toevallig in de „Gouwen Koei" zitten! Op 'n uur, da 'k er zel den kcom! En lot dieën pronten Driek wel twintig keeren veurbij de „gouwen" zijn ge- staampt. 't Zweet brak 'm uit. 'n Expressebe- sfellink! En den geadresseerde nie kunnen vin denDa was 'm te bruin. Waar ie me nie veur uitgescholden hee, net zoow laank as ik noodig had om den brief te lezen ollee, da was 'n lust. De ergste schellie was nog nie goed genogt, om hum zijnen ambitie veur z'n expresse-zen ding uit te doen vieren! „Lapzwaans" zee-t-ie; ,,ge had 'm al drie kwartier eerder kunnen heb ben! Plakken die menschen daèrveur "n dub beltje hekstra op den envelop? Broerling! En as 't nou te laat is? Dan hee de post 't gedaan!" Hy schold net zoolaank tot ik 'n rondje gaf. „Is 't wa bezonders?" vroeg ie na zijnen eer sten teug. „Mneeë." ,'k Docht 't, ziede." „Maar waarom had den afzender dan zo'n haast, Dré?" Heet gebakerd in zijnen tijd, Driek." „Barst." „Proost." Na 'n paar minuutjes: „nie om nuuwsgierig te zijn. Dré, maar...." ,,'t Rokt oe niks, Driek." „Zekers van de kranten?" „Ja." „Of van den Kroow?" „Ja." „Van oewen zeun, waant hij komt uit Am sterdam." „Ja." „Dré....?" „Driek....?" „De moord van Raamsdonk!" „Saluut, Driek, bij gelegenheid." „Maar dan zal 'k toch de beenen nie meer onder m'n gewitwel uitfietsen, horre!" „Daar hedde gij gelijk in. Driek." „Dan heb "k nou 's 'n expresse-zending," bromde-n-ie en zoo gong ie weg. Amico, wa-d-'n leut hè 'k g'ad om dieën goeien, dieën trouwen Driek. Hij bedient z'n kiaanten, ollee, of ie de postzegels zelf fabri ceert. Hoe meer ontvangsten, hoe liever. tls jammer dat ie gin zaak van z'n eigen bee! Dalijk had ie 'n filiaal. Kom, ik schei er af. Volgende week nog 's 'n tiepke. Dieën optocht hè 'k effen stop gezet veur de hooge en schoone feestdagen, mee a! d'n ombras van dien, tot en met d'n nuuwjaarscor respondentie toe. 't Gewone leventje gaat zijnen gaank weer beginnen. Dré III (ollee, ze hebben hum al net zoo steuvig nuuwjaar gewenscht as mijn. ieder een houdt van het keareltje, is mesjokken op mijn boske!) Dré III is vandaag al weer be gonnen 't Nuuwe jaar is nouw volledig op zijnen post! Amico, tot de noste week. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DEUK

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 8