Het Saarvolk heeft gestemd De Zondag kalm verloopen Telegram van Rhode aan Genève De opkomst was zeer groot, leiding zorgde voor een gang van zaken de neutrale vlotten Berlijn wacht af Het nieuws van heden Uitslag met spanning verwacht 70 pet. voor terugkeer naar Duitschland? LOTHARINGSCHE GRENS GESLOTEN DE BAROMETER VEREEN ÏGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling MAANDAG 14 JANUARI 1935 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19134 DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG, 13 Januari, ruim vijftien jaren na het sluiten van den vrede van Versailles, hebben de bewoners van het Saarge- bied beslist over de vraag of zij al dan niet tot Duitschland wil den terugkeeren. Het was een historische dag, waar de aandacht van de geheele wereld op is gevestigd. De bevolking is in volkomen orde naar de stembus getrok ken. Het was een drukke dag, maar afgezien van kleine uitzonde ringen is het nergens tot een ernstig incident gekomen. De op komst der stemgerechtigden was enorm. Speciaal in het Westen van het Saargebied, het Warndt-gebied en de z.g. Gouw is zeer druk gestemd. Het percentage bedroeg daar meer dan 90 pro cent, op sommige plaatsen zelfs 100 procent. De uitslag van deze belangrijke volksstemming zal Dins dagochtend om acht uur (Midden-Europeeschen tijd, 7 uur 20 A. T.) door de radio worden bekend gemaakt. Er werd druk gestemd Het Weer Eenheidsfront klaagt Het totaal aantal stem gerechtigden De paal, aanduidend de grens tusschen Frankrijk en het Saargebied, vanaf mor gen wellicht tusschen Frankrijk en Duitschland Guirlandes in den vorm van vlaggen vervingen op den stemmingsdag de vlaggen, die niet uitgestoken mochten worden Tevredenheidsbetuiging van den president der plebisciet commissie Vluchtelingen worden geweerd Als straks het Saargebied leegstroomt Relletjes te Parijs Talrijke betoogers door de politie gearresteerd DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Uitslag Saarstemming Uitzending door den K.R.O. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingax. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 05 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiimiiiii Zaterdagavond was het in Saarbrücken druk op straat, ondanks het feit, dat de sneeuw het verblijf buitenshuis minder aangenaam maakte. Deze drukte mocht worden verwacht in een stad, die zelf niet meer tellende dan onge veer 130.000 inwoners - op het oogenblik bijna tweehonderdduizend zielen herbergt. Uit alle oorden der wereld zijn de geboren Saarlanders gekomen om, wanneer zij daartoe gerechtigd zijn, hun stem uit te brengen. En met hen kwamen de honderden journalisten, van wie velen nog Zaterdag arriveerden, om op dezen historischen dag aan de wereld verslag te doen van de laatste volksstemming, welke uit den grooten oorlog van 1914/18 is voortgekomen. Nog Zondagochtend arriveerden honderden Saarlanders uit verschillende deelen in Duitsch land te Saarbrücken. Evenals de laatste dagen hadden bij de aankomst geen demonstraties plaats. Na de drukte van Zaterdagavond biedt Saar brücken Zondagochtend het beeld van een Ne- derlandsche provinciestad op Zondag. Het sneeuwt niet meer, de sneeuw van Zaterdag is in de binnenstad in een grooten modderpoel veranderd; alleen in de buitenwijken ligt zij, op sommige plaatsen, nog zeer dik. Het is zeer rustig en kalm in Saarbrücken; een grauwe dag in de ochtenduren zonder eenig zonnetje. Het is alsof de natuur de beklemming, welke ondanks alle voorbereidingen voor het te vieren overwinningsfeest door het Duitsche Front toch gevoeld wordt, nog sterker wil doen voelen. Alleen nabij de stembureaux is het druk. Reeds vroeg in den ochtend trokken de stem gerechtigden naar de bureaux, meest onder gebracht in scholen, waar zij hun stem moeten uitbrengen. Daar de stemmers om zich naar de bureaux te begeven vrij gebruik konden maken van de trams, waren deze den geheelen ochtend druk bezet. Dit viel in het overige stadsbeeld des te meer op. Anderen begaven zich per auto of autobus naar de stembureaux. Daar stonden de menschen zeer rustig en file op Hun beurt te wach ten. Slechts een enkele politieman stond voor de bureaux; voor zoover viel na te gaan werd des ochtends nergens de orde verstoord en ge droegen de stemgerechtigden zich buitengewoon gedisciplineerd. Van de buitenlandsche troepenmacht was dan ook in Saarbrücken niets te bespeuren. De wetenschap alleen, dat deze troepen gereed staan om zoo noodig in te grijpen, is vol doende voor het handhaven van de orde. Overigens heeft geen der par tijen er belang bij op dezen dag de orde te verstoren. De voorzitters van de stembureaux en hun twee bijzitters en plaatsvervangers, waren reeds zeer vroeg in den ochtend, even na zeven uur, op hun post tot het treffen van de laatste voorbereidingen voor de stemming. Alle neutrale voorzitters, onder wie ook ongeveer 350 landge- nooten, die Vrijdagochtend zelf beëedigd waren, namen den beiden anderen leden van de stem bureaux, een vertegenwoordiger van het Duitsche Generaal Brind, de Engelsche opperbevel hebber van de internationale troepen, welke gisteren een rustig verloop der stemming gewaarborgd hébben. front en een van het Eenheidsfront en hun plaatsvervangers den eed af. Om acht uur nam de volksstemming, waar voor 860 stemlokalen zijn ingericht, een aan vang. Op dat tijdstip stonden voor alle bureaux al stemgerechtigden te wachten. Een voor een werden zij in het stemlokaal toegelaten. Ook hier stond slechts een enkele politie beambte. Bijna doodstil was het in de stemlokalen. De waarschuwingen van de Plebiscietcommissie en vooral het feit, dat bij de vóórstemming enkele dagen geleden, toen zij, die Zondag daarvoor geen gelegenheid hadden, hun stem konden uit brengen, stemmen ongeldig werden verklaard door uitlatingen of gedragingen, die een poli tieke beteekenis kunnen hebben, zijn oorzaak, dat zelfs de felste nationaal-socialisten zich uitermate kalm gedragen. Hiermede voldoen zij aan de bevelen, die het Duitsche front ook Zondag nog heeft uitge vaardigd door het plaatsen van borden op be paalde punten, waarin de stemgerechtigden, terwijl zij zich ter stembus begeven, nog eens kunnen lezen, dat zij zich gedisciplineerd moe. ten gedragen en „zwijgend hun plicht doen." Bijna zonder een woord te spreken iet of wat nerveus de meesten overhandigen de stemmers den voorzitter van het stembureau hun passen of legitimatiebewijzen en nemen in ruil daarvoor het stembiljet in ontvangst. Na het uitbrengen van een stem door het plaat sen van een kruis in een der drie open hokjes met een zwart potlood, brengen zij hun stem biljet in gesloten enveloppe terug aan den voorzitter, die dan weer de passen en legitima tiebewijzen teruggeeft en de enveloppe in de stembus werpt. Het valt op, dat velen vrij lang in het geheel gesloten stemhokje blijven. De meesten verlaten even stil als zij gekomen zijn het stemlokaal, velen naar het schijnt opge lucht, dat zij hun plicht volbracht hebben. De ochtend verliep zeer rustig. Op den dag van de stemming in het Saar gebied, was het voor de Volkenbondstroepsn, waaronder ook de tweehonderdvijftig Neder- landsche mariniers met hun officieren, vroeg dag. In de meeste kwartieren werd het reeds omstreeks middernacht levendig. Uitgerust in marschtenue en begeleid door de vracht- en manschappen-wagens, met machinegeweren van de meest onderscheiden kalibers, tanks en Roo- de-Kruis-wagens, evenals veldkeukens, werd in den vroegen ochtend afgemarcheerd. Te vijf uur in den ochtend waren alle grensposten naar Duitschland en naar Frankrijk, ook de kleinste en onbelangrijkste, bezet. In een grooten boog om het gebied van de stad Saarbrücken heeft in den loop van den nacht het Engelsche Lancashire-regiment aan de Lotharingsche-grens de bewaking op zich ge nomen. Ten Zuid-Oosten daarvan sluiten zich hierbij de Nederlandsche mariniers aan, die voor de grootste helft de Fransche grens en voor de kleinste helft in de districten St. Ingbert en Homburg de Duitsche grens bezetten. Kapitein de Bruyne en zijn officieren hebben hier de lei ding. Daarbij sluiten naar het Noorden en Oosten langs de Duitsche grens de troepen van het En gelsche Essex-regiment aan. De kleine Noord westelijke grens naar rechts wordt door de Zweedsche troepen bezet, terwijl in den sector, grenzende aan Lotharingen, weer in aansluiting aan het Lancashire-regiment, de Italianen staan. Aan den anderen kant van de grens zijn ner gens militaire maatregelen van welken aard ook te bemerken. Zooals reeds gemeld, werd er in de ochtenduren vooral druk gestemd. Het schijnt dat de meeste stemge rechtigden zich zoo vlug mogelijk van hun plicht wilden kwijten, want later op den dag werd het bij de stembureaux stiller en behoorden tot de stemmers vooral diegenen, die per auto naar het stemlokaal moes ten worden gebracht: ouden van dagen en personen, die zich om een andere reden niet gemakkelijk kun nen verplaatsen. In de wachtkamers bij de stemlokalen waren Roode Kruis-zusters aanwezig, die er voor zorgden, dat deze ouden van dagen en gebrekkige lieden niet lang be hoefden te wachten. De deelneming aan de stemming is naar het zich laat aanzien zeer groot en zal zeker 80 tot 90 procent be dragen. Uit sommige districten wordt zelfs 1 00 procent deelneming gemeld. In den laten namiddag waren nog geen ernstige incidenten voorge komen. Op enkele plaatsen slechts moesten stemmen ongeldig worden verklaard, omdat de voorzitters zich, zooals hun taak was, streng aan de bepalingen hielden. In Dudweiler werden van de 341 stemmen 10 on geldig verklaard, omdat de stem biljetten niet op de voorgeschreven wijze in de enveloppe werden inge leverd. Tegen dit ongeldig verklaren werd geprotesteerd, doch het is niet waarschijnlijk dat het protest zal worden toegewezen. In het district Merzig hadden om half één *s mid dags alle stemgerechtigden reeds hun stem uitgebracht. De overbrenging der stembussen naar Saar- bruecken had overal zonder incidenten plaats. De groote kolenmagnaat der Saar, Herr Röchling: ,,Ik reken op een verpletterende meerderheid, 95 percent voor Duitschland." Röchling: „Er wordt beweerd, dat de verbinding met Duitschland de economie der Saar zou ruïneeren. Ik geloof er niets van." iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiË VERWACHTING: Zwakke tot matigen. wellicht toenemende Zuid-Westelijke tot 5 Noord-Westelijken wind, nevelig tot be ll trokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, iets zachter. Zon op v.m. 8.07, onder n.m. 4.12. Licht op 4.42. Maan op v.m. 11.36, onder v.m. 3.47. Volle Maan 19 Jan. 4.04 n.m. SAARBRÜCKEN, 14 Jan. Reuter) De Duitsche editie van de „Daily Express" be richt, dat de officieele kringen van Wilhelm- strasse vertrouwen, dat de volksstemming in het Saargebied 70 pet. stemmen leverde vóór terugkeer tot Duitschland en 30 pet. vóór status quo. Dit bericht heeft evenwel geen enkele voldoende basis, aangezien de stemming ab soluut geheyu is geweest. In een vergadering van de buitenlandsche pers beklaagden de leiders van het Eenheidsfront zich er over, dat de stemming niet eerlijk was ge weest, ten gevolge van de terreur van het Duitsche front. Max Braun verklaarde klachten in te zullen dienen bij den Volkenbond. Naar zijn meening had het Eenheidsfront tusschen 1525 percent der stemmen verkregen, wat vol doende was volgens hem om het Saarge bied zelfstandig te doen blijven. Het totaal aantal stemgerechtigden voor de volksstemming over den toekomstigen status van het Saargebied bedroeg 539300, welke als volgt over acht districten verdeeld zijn: 1. Saarbrücken-stad 88.596 2. Saarbrücken-land 138.158 3. Saarlouis 95.598 4. Merzig 24.813 5. St. Wendel 22.176 6. Ottweiler 100.770 7. Homburg 31.446 8. St. Ingbert 37.743 GENèVE, 14 Jan. (Reuter). De pre sident van de plebiscietcommissie Rhode heeft den secretaris-generaal van den Vol kenbond om half een vannacht uit Saar brücken het volgende telegram gezon den; „De stemming heeft een volkomen rus tig verloop gehad. De bevolking heeft van discipline en waardigheid blijk gegeven. Het transport van de stembussen naar Saarbrücken onder bewaking van müi- tairen en politie heeft een normaal ver loop gehad. Indien er geen aanvullend telegram komt, is alles volgens programma in zijn werk gegaan." In verband m^t de mogelijkheid, dat naai aanleiding van den uitslag van de Volksstem ming in het Saargebied, via de Belgische grens vluchtelingen uit 't Saargebied Nederland zou den willen binnenkomen, is opdracht gegeven, dezen te weren, tenzij zij niet als ongewenschte vreemdelingen kunnen worden beschouwd. PARIJS, 13 Jan. In de buitenwijken van Pa rijs hebben zich gisteren duizenden werkioozen verzameld met het doel naar de binnenstad te marcheeren. De politie greep in om de demon straties te verhinderen; daarbij werd een der tigtal betoogers gewond, terwijl talrijke arresta ties plaats vonden. Niettemin wisten de werk ioozen gedaan te krijgen, dat een delegatie door de Fransche Kamer werd ontvangen. DE MINISTER VAN WATERSTAAT, IR. J. A. KALFF, OVERLEDEN SAARSTEMMING KALM VERLOOPEN. Geweldige brand in de Japansche stad Sakai; vijfhonderd huizen zijn vernield. In verband met de Saarstemming zal scherp gewaakt worden tegen een invasie van onge wenschte vreemdelingen. Jeugdleiders te Dnjepropetrowsk afgezet omdat ze betrekkingen met organisatie van Trotzki onderhielden. Werkloozen-relletjes te Parijs. Ir. J. Koster, oud-lid der Eerste Kamer, te Bonn overleden. Tariefsverlaging bü de A. T. O.-ritten over den afsluitdijk. Duitsch arrestant bij Wolfsheeze uit den trein gesprongen en gedood. Ernstig auto-ongeluk te Heer Hugowaard. De goudclausule; beide vorderingen van de Vereeniging voor den Effectenhandel niet ont vankelijk verklaard. De brandstichtingszaak te Kaatsheuvel in boo- ger beroep voor het Bossche Hof. SAARBRÜCKEN, 13 Jan. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat naar de regeerings- commissie van het Saargebied mededeelt, de Fransche regeering besloten heeft, dat van 13 Januari des nm. drie uur af de houders van Saarlandsche reispassen voor Duitsche onderda nen voor de overschrijding van de grens in het bezit moeten zijn van een bijzonder visum. Door dezen maatregel zijn alle door de regee- ringscommissie verstrekte visa voor Frankrijk ongeacht hun geldigheidsduur verloopen. Zij moeten worden vervangen door een visum van het Fransche consulaat. Ieder die probeert de grens te overschrijden zonder in het bezit te zijn van een geldig visum, stelt zich bloot aan het gevaar teruggestuurd te worden. De regeling der grensverkeerkaarten blijft nog bestaan. Aan deze mededeeling wordt de conclusie vastgeknoopt, dat de uitslag der stemming in Frankrijk geen twijfel laat. Morgenochtend om acht uur zal de K. R. O. den volledigen uitslag van de stemming in het Saargebied mededeelen. De uitzending zal in de Nederlandsche taal geschieden. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 757.4 Vorige stand: 7564»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1