UIT DEN OMTREK I GEWIJZIGDE VOORWAARDEN 'N TROUWE KLANT WOENSDAG 16 JANUARI 1935 voor de gratis-Ongevallen-Ver zekering voor de abonné's op dit blad HET VISSCHERIJ-CONFLICT Het referendum aan de haven* arbeiders Mendeltulpen-tentoonstelling te Sassenheim HAARLEMMERMEER VELSEN DAMMEN HAARL R. K. DAMBOND De clubcompetitie 2e klas afd. Noord 2e klas afd. Zuid Haarl. R. K. Damgenootschap 1 „St. Bavo I" „Ons Genoegen I"T. E. P. I VRAGENBUS RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN I Aan het schreven der Hoofdbesturen aan de leden havenarbeiders, betrokken by het visch- lossen van stoomtrawlers te IJmuiden gericht, ontleenen wy naast hetgeen wy elders m dit nummer over deze zaak melden, nog het vol gende: Het bestuur der Reedersvereeniging heeft me degedeeld, dat de reeders vast besloten zyn, de wyzigingen, zooals die met de leden behandeld zyn, door te voeren. Voor moeiiykheden zouden zy niet op zij gaan en zy hadden zich reeds verzekerd van vol doende werkkrachten, die zich bereid hadden verklaard de schepen te lossen, indien de visch- losscrs zouden weigeren. Men meende ons deze ernstige waarschuwing nog eenmaal te moeten doen, omdat by weigering het aantal slacht offers groot zou zyn. Indien de leden hun afwyzend standpunt handhaven komt er een contractloos tijdperk. Op de funeste gevolgen van contrac'loos werken hebben wy meermalen gewezen, 't Hoofdbestuur betreurt in hooge mate, dat de leden het ge geven advies hebben verworpen. Het hoofdbestuur begrypt de ontstemming tegen de verlangde verslechteringen, doch mag niet blind zyn voor het feit. dat staken onder de huidige omstandigheden een wanhoopsdaad be. teekent. wy betreuren eveneens, dat althans een deel der leden oor leent aan dryveryer var. onverantwoordeiyke elementen, waartegen het hoofdbestuur onverbiddeiyk zal ingaan. Onder de gegeven omstandigheden is het tee kenen van een nieuw contract de eenige manier grooter onheil te voorkomen. Het hoofdbestuur adviseert u ernstig vooi te stemmen. Tot zoover het referendum. Wat betreft de kleine verbetering in het voor stel voor de zeelieden het volgende: Zooals men weet was het voorstel der ree ders, dat van de besommingen beneden 1650 geen procentengeld zou worden uitbetaald over het bedrag der vaste gage, indien de reis 11 of meer vaardagen had. By een reisduur van tien dagen zou dit be rekend worden naar een besomming beneden ƒ1500. Over 9 dagen by een besomming beneden 1350. Over 8 dagen by een besomming beneden 1200. Over 7 dagen by een besomming beneden 1050. Over 6 dagen by een besomming bereden ƒ900. Thans verklaarden de werkgevers zich bereid hiervoor te lezen: By een besomming van minder dan 1.546 over 11 dagen of langer zal de bedoelde aftrek eerst plaats vinden en vervolgens: Over 10 dagen bij een besomming beneden ƒ1400. Over 9 dagen by een besomming beneden 1260. Over 8 dagen by een besomming beneden 1120. Over 7 dagen by een besomming beneden ƒ980. Over 6 dagen by een besomming beneden ƒ840. De dag van uitvaart wordt gerekend voor den eersten dag. Voor den uitslag der gisteren gehouden stem ming zie men elders in dit nummer. Onder groote belangstelling is deze tentoon stelling in het gebouw „Bloemlust" te Sassen heim geopend door den heer W. Wamaar, wet houder van Sassenheim. Deze wees opdemoei- hjke tyden, welke het vak beleeft, en vond het daarom verheugend dat de energie niet ver slapt. Als er nog eens andere tyden komen kan er niet gezegd worden dat de vakkennis is te- ruggeloopen. Deze inzendingen zyn een spre kend bewys van taaie volharding om het beste en schoonste te bieden. Spr. eindigde met den wensch dat onder Gods zegen de vakbekwaamheid moge blijven en toenemen. De aanblik in de zaal was schitterend te noemen. De volgende firma's hebben inzen dingen geëxposeerd: L. Schoorl, D. W. Lefeber, R. Tromp en Zn. uit Lisse, G. Zandbergen. Zonneveld en Philippo, Wamaar en Co. en P. v. Deursen uit Sassenheim, Jac. Tol uit St. Pancras, C. Nieuwenhuis, Lisse, en Gebr. Eg- gink uit Voorschoten. Aan de Gebr. Eggink is de beker toegekend welke aan de prijsvraag was verbonden. Niet minder dan 45 soorten (byna de halve zaal) werden door deze firma ingezonden. De ken ners van het vak waren allen vol lof over deze prestatie; ook de verdere Inzendingen worden geroemd. De tentoonstelling is ook voor niet- vaklieden het bezichtigen ten volle waard. Min stens tien dagen blyft zy geopend. Paardenfokkerij. De verplichte keuring voor dekhengsten is dit jaar zeer vroeg; op Donder dag 31 Januari 1935 zal deze worden gehouden te Hoofddorp op de keuringsbanen van het ge meentelijk sportterrein aldaar. De premiekeuring voor dekhengsten volgt later en wel op Donderdag 7 Maart 1935. Op gelde dagen zal de toegang langs den Nieuweweg voor het verkeer zyn afgesloten, zoo dat paarden en vrachtauto's het sportterrein alleen zullen kunnen gebruiken langs de Con courslaan; de bezoekers kunnen het terrein langs den Nieuweweg bereiken. In verband hiermee wordt de verhoogde laad- en losplaats voor vrachtauto's ook verlegd naar het grasveld aan het einde van de Concourslaan, ten noordoosten van de keuringsbaan. De nieuwe brug by Sloten. Met den onder bouw van de nieuwe brug over de ringvaart aan den Nieuwemeerdijk alhier is men thans gereedgekomen, zoodat weldra de bekisting zal kunnen worden weggenomen. Met het aanleggen van de grondbaan voor den op deze brug aan te sluiten nieuwen rijksweg voor auto-snelverkeer worden ook goede vorderingen gemaakt. Geboren. Petrus Nlcolaas, zoon van C. Pyi- man en E. H. Zoeteman; Maria, dochter van N. Broertjes en M. Gorter; Joanna Maria The- resia, dochter van W. H. Spierings en A. M. Stoop: Heiltje, dochter van A. Duister en C. van Veen; Flora, dochter van W. van Veen en M. Kagchelland; Johannes, zoon van C. M. Broos en E. M. P. Oudshoom; Adrian us Jo hannes, zoon van H. C. van Leeuwen en A. Wacker. Nietwaar. U bent u trouw lezer van onze ru briek „Omroepers". U moogt er graag eens in grasduinen De sakenman weet van Dw speur- lust te proflteeren. hl) plaatst Zaken-Omroepers, die onze rubriek juist zoo veelzijdig doen zyn en die Uwe regelmatige belangstelling Inderdaad moLveexen, Overleden: Nlcolaas Weber, 68 jaar, geh. met M. J. Visser; Maarten Ccenraad Verkuyl, 63 jaar, gehuwd met C. A. Bruynis; Willem Cornells Schyff, 4 weken, zoon van D. Schyff en P. Kinkel; Catharina Verbaas, 2 maanden, dochter van H. Verbaas en A. Nieuwkoop; Jo seph Peter Bruder, 60 jaar, gehuwd met A. Dreher; Maria Cornelia De Hey, 49 jaar, ge huwd met J. Rijgersberg. Uitbreidng Schoolvoeding Met ingang van Maandag 14 Januari is het aantal maaltijden, dat wordt verstrekt, met 200 uitgebreid, zoo dat niet 400, doch 600 kinderen van het prach tige werk van het Comité kunnen piofiteeren. Nu de geldmiddelen het toelaten en mede wegens de koude wordt tot dezen maatregel overgegaan, een maatregel, die zeker door velen wordt toegejuicht. De kinderen die bij het me disch onderzoek zijn afgevallen, zullen ook van heden af weer schoolvoeding krygen. Nieuwe opgegeven kinderen komen alleen na medisch onderzoek In aanmerking. Het Comité hoopt deze uitbreiding te kunnen volhouden tot einde Maart. Om hiertoe In staat te zijn, is het noodzakeiyk dat allen, die het kunnen, mede werken en hun peningske blijven offeren. Men koope dus bonnen of steune op andere wijze. Hier volgt de verantwoording der sedert de vorige opgave binnengekomen ge'den: Laatste verantwoording 253951; Sub. Comm. Vischallen 27.50, Leerlingen school H. 2 Mej. de B. 6.Poppenkast 12 30. Collecte Kerst. prot. bond 10.Gegireerd door H. v. Slocten 10.Mevr K. 1.Mevr. H. 2. Mevr. S. ƒ1,50, Mevr. P. D. ƒ2,50, Mevr. D H L 1,—, Mevr. W C S ƒ5,— B G 8 5,—, J B 1CL 2.50, J D 1,— J M H 4.—, Pas toor R. ƒ2.50, Not. D. ƒ2.50. Ingekomen aan bonnen: G. 1100, de B. 16.85, Mej. V. 3,85, L. 10.—, R. ƒ12,10, v. D 11,—, Mevr. v. V 1,90, Mevr. W. 30, Mej. T ƒ10.45, Z. 4.70, Mevr. M. ƒ7.25, Mevr. M: ƒ8.?0 Mevr. B. 5.70, S.. 22.40, L. 5.75, Mej. R. 5.10, mej. De W. 1.35, dames H. 3.80, mej. C. 14.25, mevr. S. 7.10, mevr, D. mevr. C. 14.25, mevr. S. 4.45. dames L. en V. 18.75, dames de P. en V. 9.70 te veel ont vangen bonnengeld 0.20. Totaal ontvangen 2828.21. De dir. der ijsfabriek Frico heeft, toegezegd 10.— en 4 X 400 porties gefileerde visch. Het Comité zegt voor al deze gaven en toezeggingen hartelijk dank. Burgerlijke Stand. Geboren; J. A. H. Kroo- ne—Huybens, d.; A. Koelewyn—de Jager, d.; M. de HeerGuijt, d.; B. VenemaVazel, z.; C. AriszJak, z.; N. JongejanHarlaar, d.; C. 2. BlanckenberPootjes, z.; C. M. van de Wint Eeltink, z.; J. GeertsWier inga, z. Overleden: J. G. Bunjes, 92 jaren, wedr. van P. C. Hoendervoogt; J. H. Marcelis, 3 mnd., dochter van J. H. Marcelis; J. Dekker, 49 j., echtgenoote van H. v. d. Berg; G. Engel, 36 j., echtgenoot van G. J. Schonhoven; P. P. Been tjes, 25 j., ongeh.; A. K. Oolthuys, 79 J., wed. van G. Hagenzieker; H. Bakker, 57 j., wed. van G. v. d. Wiele. Overgeplaatst. De heer H. Schotvanger, ge zagvoerder by den dienst der stoompontveren, is overgeplaatst naar Duivendrecht, waar hy de functie van brugwachter zal bekieeden. De heer H. Rietveld is bevorderd tot eersten gezagvoerder en overgeplaatst naar Biutenhui- zen. De heer E. Dekker is van Buitenhuizen naar Velsen overgeplaatst. De overplaatsing van den heer H. Schotvanger is, naar „Kennemerland" meldt, niet bedoeld als een achteruitstelling, maar alleen om den heer S. uit deze omgeving te verwijderen. Zoo als bekend is, was de heer S. gezagvoerder op de pont, toen het ongeluk plaats vond, dat aan twee jonge menschen het leven kostte. Herziening uitbreidingsplan. Het hoofd van het Gemeentebestuur van Velsen brengt ter openbare kennis, dat van 14 Januari af gedu rende vier weken, In uitvoerige kaarten uitge werkt, op de gemeente-secretarie (4e afdeeling) voor een ieder ter inzage zal zyn nedergelegd het ontwerp XII tot herziening van het plan van uitbreiding voor de gemeente Velsen, voor zooveel betreft een gedeelte liggende aan het Spekkenwegje en den Rijksweg te Santpoort. Steun bonnen voor de Radiodistributie Het comité verzoekt ons mede te deelen, dat in schrijving voor het verkrijgen van een steunbon voor de maand Februari voor de Radiocentrales in de gemeente Velsen plaats vindt op Don derdag 24 Januari voor de centrales Kennemer land en Velsen-Noord en uitreiking op Donder dag 31 Januari van 7 tot 8 uur. Voor de centrales Huisman en v d. Broek inschrijving op Vrijdag 25 Januari van 7 tot 8 uur op de bekende plaatsen. Er wordt aan herinnerd, dat zonder goede bewyzen niemand wordt Ingeschreven. Goedkoop vleesch voor werkloozen Aan de organisaties in deze gemeente ls namens den Keuringsdienst medegedeeld, dat aan werkloo zen op Zaterdagen goedkoop vleesch zal worden verstrekt en wel a. 0.25, 0.30 en 0.40 per pond. Men kan zich voor het verkrijgen van dit vleesch Zaterdagsmorgens 9 uur aan het keurlokaal aan de ICanaalkade vervoegen. Voor bovengenoemden competitie had een zeer belangrijke ontmoeting plaats nJ. H.R. KD 2 Gez. Samenzijn 2. Alle spelers zonder uitzondering wierpen zich met veel enthou siasme in den strijd. Het kon dan ook niet uitblijven of de wedstrijd verliep uiterst span nend. De party aan bord 5 moest tenslotte beslissen over den einduitslag van dezen kamp. De HRKD-er F. v. Rossum speelde voor het geen hy waard was, en won. Hierdoor lever de HRKD 2 een schitterende prestatie door den huidigen kampioen dezer afdeeling G.S. 2 te kloppen. De gedetailleerde uitslag is als volgt: H. R. K. D. 2 Gez. Samenzyn 2. W. BeaselinkTH. Smakman TH. BrandsmaJ. Speet A. v. RossumJ. Gomes A. HerbenP. Balm F. v. RossumB. GJertsen M. HerbenG. Meysen F. LucasA. Nooy J. Ruigrok—A. Nuime 2—0 0—2 2—0 0—2 2—0 2—0 1—1 0—2 9—7 De competitieleider dezer afdeeling, de heer B. v. d. Weiden verzoekt ons mededeeling te doen van het volgende: De wedstrijden „Ontspanning I"„Ad. Kol- ping I" en „Ons Genoegen 2"—„St. Bavo 2" zullen beide worden gespeeld op Vrijdag 25 Jan. aanstaande. Als wedstrydleider voor eerstge noemde ontmoeting fungeert J. v. d. Poel uit Lisse, terwyi de 2e ontmoeting zal worden ge leid door C. Castricum uit Haarlem. Momen teel is de stand van afd. Zuid: „Ontspanning I", Noordwyk 6 punten „St. Bavo 2", Heem stede 5 punten. „Ons Genoegen 2" Noordwij- kerhout 3 punten. „Adolf Kolping I" uit Heem stede heeft nog geen punten. Voor de le klas clubcompetitie heeft er Maandagavond a.s. in het clublokaal van H. R.K.D. aan het Soendaplein te Haarlem een van de meest belangrijke ontmoetingen plaats. Reeds vermelde tientallen zullen elkanders krachten weer e/ss geducht aan den tand voe len. Met ongeveinsde belangstelling zien wy het resultaat van dezen veelbelovenden kamp tegemoet. Belangstellenden zyn welkom. Deze wedstrijd had te Noordwykerhout plaats in een der zalen van het café „De Zwaan" al daar. De O.G.'ers leverden wederom het bewijs dat zij le klassers waren door tegen de oude le klasser T.E.P. een gelijk spel te forceeren. We derom een kranige prestatie van de Noordwij- kers. De gedetailleerde uitslag is: Ons Genoegen 1 T.E.P. 1 J. SchilderP. Hollenberg 20 C. ZuiderduinH. de Reus 11 N. SmitA. Bronstring 11 W. OetelaarB. v. d. Kroft 11 P. de Haas—J. v. d. Kroft 2—0 J. Smit—P. Klaver 0—2 C. BorstN. Komen 11 Th. JansenC. Koek 20 H. Oostdam—A. Klein 0—2 C. Bakker—H. v. d. Kroft 0—2 10—10 VRAAG 1.: Als by een stemming reglemen tair bepaald is, dat de volstrekte meerderheid beslissend is, dan is dat m.i. de helft plus één van de geldig uitgebrachte stemmen. Nu is mij een geval bekend: Er werden uitgebracht 290 stemmen. Toen werd medegedeeld, dat de vol strekte meerderheid 34 was. Is er nog een an dere formule van toepassing'? En ls zoo'n stemming geldig? VRAAG 2: Hoe lang is de tunnel onder de Schelde in Antwerpen? ANTW. 1: De volstrekte meerderheid van 299 is 149. Hoeveel ongeldige stemmen waren er in het door u bedoelde geval? ANTW. 2: Ongeveer twee K-M- VRAAG: Waar kan een Duitsch meisje in Haarlem werkzaam, haar pas laten verlengen? Welke dagen en uren zijn daarvoor beschik baar gesteld? Is er ook noch iets voor noodig (nieuwe pasfoto)? ANTW. 1: By het Duitsche Consulaat, We teringschans 112, Amsterdam. 2. Dagelijks van 9 tot 12.30 uur en van 2.30 tot 5 uur. 3. Er is verder niets voor noodig! VRAAG: Hoe moet ik mijn schildpadden verzorgen In de wintermaanden en wat moe ten ze eten? ANTW. 1: In een terrarium dat, b.v. kamer temperatuur heeft, kunnen ze zeer goed den winter doorbrengen. 2. Sla en soms kleine stukjes vleesch. VRAAG 1: Hoe krygt men haarverf, kleur kastanjebruin, uit blond haar? 2. Wat zyn de benoodigdheden er voor? 3. Wordt het haar er lichter door? 4. Waar is dit middel verkrijgbaar? ANTW.; Wendt u tot dengene die u de verf verkocht. VRAAG: Kunt u mij ook inlichten omtrent het orgaan „Ons Eigendom" van welke bevol kingsgroep gaat het uit en waar is de redactie van genoemd orgaan? ANTW.: Bovengenoemd orgaan bestaat niet. Wel is er een orgaan, dat u waarschijnlijk bedoelt, dat „De Industrieele Eigendom" heet. Adres is: Oostduinlaan 2, Den Haag. Uitgave: Bureau voor den Industrieelen Eigendom. VRAAG: Wanneer iemand met een vlet wil gaan visschen in het buitenwater, b.v. met hoepels en lynen, moet hij daarvoor dan een bewijs aanvragen? Ls dit bewijs gemakkelijk te verkrijgen? Zoo ja, Waar? Kunt u mij ook eenige inlichtingen geven? Ik woon in Wijk aan Zee. ANTW.: Als men wil gaan visschen, moet dit schriftelijk aangevraagd worden bij den burgemeester van zijn woonplaats. VRAAG 1: Hebben een of twee burgers het recht om een auto aan te houden als deze bij zwaar mistig weer op een ryksweg rijdt alleen met stadslichten, zonder achterlicht en de chauffeur In kennelijken staat van dronken schap verkeert, gezien het hevig slingeren van den auto over den weg? 2. Als vraag 1 bevestigd wordt, welk wets artikel schryft hierover? En wat moet men dan doen? ANTW. 1: Iedereen, dus ook iedere burger, heeft het recht om een verdachte, als die op heeterdaad betrapt wordt, aan te houden. 2. Volgens art. 53 Wetboek van Strafvorde ring. Het beste is onmiddellijk het nummer van den auto te noteeren en de politie te waar schuwen. VRAAG 1: Worden er nog personen aange nomen by de Kon. Marine? Tot welken leef tijd? 2. Kunt u my eenige scheepvaartmaatschap- pyen opgeven naar Engeland (Londen)? 3. Tot welke maatschappij (en) behooren de schepen „Hamburg" en „Bremen" en waar is het adres van deze maatschappy (en) ANTW. 1: Ja, maar zeer weinig. Wendt u tot den garnizoenscommandant van uw woon plaats. 2. Harwich Line. Mij. Zeeland te Vlissingen. Batavier-Lijn (Bur. Müller) te Rotterdam. 3. Tot de Nord-Deutsche Lloyd (Hapag) gevestigd te Hamburg. Ook de „Europa" is van deze maatschappij. Vraag: Waar moet ik my vervoegen om lid te worden van de R. K. Dam- en Schaak club „St. Bavo" te Haarlem; waar worden de clubavonden gehouden? Zoo mede dag en uur? Antw.: Het secretariaat Is: L. J. v. d. Voort, Heerenweg 97 Heemstede. Clubavond is op Dinsdag. Aaanvang 8 uur, in het R. K. Ver- eenigingsgebouw aan den Heerenweg te Heem stede. Vraag: Waar moet ik my aanmelden en vervoegen om filmartist te worden? Antw.: Wendt U zich tot den heer A. Benno, Duvenvoordestraat 94 Haarlem. Vraag: Heeft de Minister van Economische Zaken het recht een Nederlandsch Staatsbur ger een audiëntie te weigeren? Zoo dit gebeurt, kan ik dan den commissaris der Koningin aanschrijven of is er nog een ander middel tot toenadering? Antw.: 1. Ja; 2. Schrijven aan den commis saris der Konlgin zal weinig helpen tenzy om hem te vragen een goed woordje voor u te doen by den Minister. Om te beoordeelen of er een een middel tot toenadering ls, zouden wy de bijzonderheden van uw geval moeten kennen Vraag: Myn hypotheekhouder heeft mijn huls verkocht. De huisbaas heeft de huur op gezegd tegen eind April. Ik heb myn inventaris van myn winkel met étalagekast en vaste toon bank voor eigen rekening laten maken. Heb ik nu het recht om myn winkelinventaris mede te nemen? Antw.: Ja, u dient het huls op te leveren in den toestand, waarin u het gehuurd hebt. Vraag: Heden ontving ik myn aanslagbiljet gemeente jHaairlem, belastingjaar 1934r—1935; zuiver inkomen f 1770.Inkomstenbelasting (hoofdsom en opcenten) f 10.64; Gemeentefonds belasting (hoofdsom en 30 alg. opcenten) f 14.30; opcenten voor de gemeente f 8.80. Totaal gene raal f 33.74. Ik ben ongehuwd, heb 2 kinderen en ben sinds 7 Augustus 1934 te Haarlem ge vestigd, voordien in het buitenland. Is deze aanslag juist? Het inkomen is juist. Ik heb een pensioen van f 1800 per jaar, verminderd met f 30.verzekeringspremie (levensverzekering). Antw.: De aanslag is juist Vr. van mej. Z. C. B. Antw.: 1. Moeder moet de gelden betalen: 2. de borgtochten moet u opzeggen; 3. de ka tholieken hebben daar geen meerderheid. Vraag: Reeds meermalen is er geschreven over Zuid-Afrika. Kunt u mij ook een adres noemen waar ik alle inlichtingen betreffende Zuid-Afrika kan bekomen? Antw.: Wendt u tot Stichting Landverhui zing Nederland, Bezuidenhout 97, Den Haag. Vraag: Tot welke bureaux moet ik mij wenden om inlichtingen betreffende emigratie naar Transvaal te verkrijgen? Antw.: Zie antwoord op vorige vraag. Vraag: In welk jaar ls het opstandje ge weest van zoo als het heet: „Gy moet op uw peeren passen"? Antw.: Ons niet bekend. Vraag: 1. Hoeveel inkomsten- en vermogens belasting moet ik betalen naar een inkomen van f 32.per week. 2. Mijn belastingbiljet geeft aan: voor Inko men f1654: vermogen niets; Inkomstenbelas ting hoofdsom en opcenten f 21; hoofdsom en 30 algemeene opcenten f 27.30; Opcenten voor de gemeente f 1680. Totaal generaal f 64.10. Is deze berekening juist? Antw.: Ja. Vraag: Ik heb het laatst in 1930 een bericht aan mijn familie in Bandoeng gezonden. Waar zou ik het beste te weten kunnen komen, waar ze nu nog wonen? Antw.: Wendt u om inlichtingen tot het Ministerie van Koloniën in Den Haag. Vraag: Waar maakt men zwiserbrood? Antw.: Ons niet bekend. Weet een onzer lezers - het? Vraag: Ik ben aangeslagen naar een zuiver inkomen van 2094; ben gehuwd, zonder kin deren en woon in Haarlem. Hoeveel inkomsten, belasting moet ik daar nu van betalen met op centen enz.? Antw.: Aan ryksinkomstenbelasting 34-44; aan gemeentefondsbelasting 69.30 totaal al dus 103.74. Niet onderteekende vragen worden in deze rubriek niet beantwoord. Vraag: Is er een lijst in den handel, of een tijdschrift, waarin R. K. Kostscholen, pensio naten, huishoudscholen enz. zijn vermeld? Myn bedoeling in deze: Ik zoek een geschikte kost school voor meisjes, omgeving Amsterdam of Utrecht. Maar gaame had ik een ïyst om uit te zoeken, welke my het meest geschikt lykt, zooals reis, kosten van interne enz. Ik meen dat ik eens in een Missieblaadje had gelezen, dat er een tijdschrift In den handel was van kostscholen. Antw.: U kunt die gegevens o.m. vinden in den Pius-Almanak. Op ons bureau kunt u die komen raadplegen. Vraag: Heeft u voor my ook een middel tegen neten in kinderharen of iets wat gauw ver vliegt? Antw.: Wend u liever voor deze soort vra gen tot een geneesheer. Vragen van geneeskun digen aard worden in deze rubriek niet beant- woord.- Vraag: Ik ben in vasten dienst, maar ben z ek geworden. Mag myn werkgever iets van mijn loon afhouden? Ik ben huisvader. Als hy weke lijks uitbetaalde, moet hy dan wachten tot .'Je genezen ben? Ik ben al ziek van December en heb nog niets ontvangen? Antw.: Wy begrijpen uw vraag niet. Houdt uw werkgever zonder eenige reden een bedrag van uw loon af? Dat mag natuurlijk niet. Vraag: Ik heb drie minderjarige kinderen. Mijn inkomen is 2890; af voor onderhouds kosten 130, voor verzekering 100. Belastbaar inkomen 2660. Hoeveel inkomstenbelasting moet ik betalen? Ik woon in de gemeente Haarlem. Antw.: Aan ryksinkomstenbelasting betaalt u 34.44; aan gemeentefondsbelasting 60.30, totaal aldus 103.74. Vraag: 1. Wat is het adres van Prinses Ju liana? 3. Verleent Prinses Juliana ook audiëntie? 3. Zoo ja, moet die dan schriftelijk worden aangevraagd? Antw.: 1. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, te 's-Gravenhage. 2. U kunt schriftelijk een audiëntie aanvragen. Vraag: Waar kan ik mij vervoegen om eenig geld los te krijgen van mijn broer en zusters voor het onderhouden van een moeder? Ik zelf ben niet bij machte. Antw.: Wendt u tot den Armenraad in uw gemeente of tot den Dienst van Maatschappe lijk Hulpbetoon. Vraag betreffende loten. Antw.: Geen uitgeloot. Vraag: Ik woon en werk sinds December 1933 in de gemeente Haarlem. Myn inkomen is hier grooter. Moet ik nu belasting betalen naar den toestand op 1 Mei 1934 of naar het inkomen over 1933? Ik ben aangeslagen naar den toe stand op 1 Mei 1934. Myn invulbiljet heb ik ingevuld naar het inkomen over 1933. Antw.: Dat hangt af van de traag of uw werkkring in Haarlem beschouwd moet worden als een nieuwe bron van inkomen. In dit laat ste geval is uw aanslag juist. Vraag: Wanneer in een familie een broeder overiydt (getrouwd zijnde) en er zyn uit dit huwelijk geen kinderen, hebben dan de overige zusters en broeders van den overledene recht op eenige nalatenschap? Zoo ja, hoe groot be draagt dan het toegewezen part aan deze bloed verwanten? Er is hier geen testament in boven genoemd geval. Antw.: In aanmerking komen eerst bloedver wanten in de rechte nederdalende linie en de langstlevende echtgenoot; daarna de ouders, broeders en zusters en hunne afstammelingen. Broeders en zusters hebben recht op een gelijke portie. Voor een overleden broeder of zuster treden diens kinderen als plaatsvervangers op. Vraag: Ik heb mijn Inkomstenbiljet eind De cember ontvangen en in Mei j.l. (1934) ingevuld. Over welk jaar had Ik mijn verdiensten moeten opgeven? Ik heb opgegeven over het jaar 1933 (1 Januari 193331 December 1933). Is dit juist? Ik ben aangeslagen voor een zuiver in komen van 1763 en woon in gezinsverband! van drie personen (twee volwassen zoons en ik). Ik moet betalen 87,36. Is deze aanslag juist? Antw.: Indien het geen nieuwe bron van in komen betreft, is uw opgave juist. De aanslag is juist. Vraag: Mijn verdienste is per week 32. Daarvan moet ik betalen: huur per week ƒ5.90; onderhoud voor een moeder 1.00; ziekenfonds 0.72; organisatie 0.87; begrafenisfonds 0 67; levensverzekering 0.60. Ik heb drie minderjarige kinderen. Hoeveel inkomstenbe lasting moet ik daarvan betalen? Antw.: Volgens uw opgave bent u verschul digd aan rijksinkomstenbelasting 7.56; aan gemeentefondsbelasting f 21, totaal dus 28.56. IJMUIDEN, 16 Jan. Rijksvischafslag. Tarbot 5674 cent per kg. Griet 11.0025.00 per 50 kg. Tong 6390 cent per kg. Groote Schol 9.00 13.00, middel Schol 12.00—15.00. Zetschol 16.00 —18.50, kleine Schol 7.00—15.00 Bot 8.50, Schar 4.009.00 per 50 kg. Rog 8.0018.00 per 20 st. Vleet 1.80—4.50 per stuk. Pieterman en Poon 8.5010.50, groote Schelvisch 22.5035.00, mid del Schelvisch 26.0032.00, kl. midd. Schelvisch 19.0027.00, kleine Schelvisch 11.0018.50 per 50 kg. Kabeljauw 25.0062.00 per 125 kg. Gullen 5.5014.00 per 50 kg. Leng 0.551.65 per stuk. Heilbot 5590 cent per kg. wyting 2.607.70 per 50 kg. Koolvisch 1453 cent per stuk. Ma- keel 15.0017.00 per 50 kg. Versche Haring 5.60 per kist. van de Woensdag aan den Rij ksvischaf slag aangekomen STOOMTRAWLERS R. O. 15 Antje 135 manden 1360.Bloemen- daal 215 manden 1570.Oentoeng 80 manden 1650.—, Roode Zee 110 manden 1770Gezina Catharina 70 manden 1270.—, Penelope 80 man den 1530.Eveline 340 manden 3200Gezina 105 manden 1620.Derika 5 80 manden 1320. Derika 7 150 manden 1640Gerberdina Jo hanna 600 manden 4740.Jacqueline Clazine 340 manden 3000.Eli Chenevierre 135 man den 1650Zeehond 100 manden 1630 LOGGERS K.W. 52 640Sch.: 247 770.—, 69 570.—, 341 600 Artikel 1. Als verzekerden worden oeschouwd alle betalende ge- abonneerden op onze courant, die hun woonplaats hebben in het Rijk der Nedenanden in Europa, en voorts aan de navolgende ver- eischten voldoen: a. gedurende minstens 60 achtereenvolgende volle dagen als ge abonneerde in de registers van onze courant zyn ingesenreven: D. tusschen 18 en 60 Jaar oud zyn: c. niet lijden aan ziekten of gebreken, welke voor hen het ge vaar voor ongevallen vergrooten, en volkomen hel gebruik hebben van hun ledematen en zintuigen. Artikel 2. Onder ongevallen, als in deze voorwaarden bedoeld, wordt verstaan net bekomen van een geneeskundig vast te stellen lichame lijk letsel (waaronder ook te water geraken wordt verstaan), den ver zekerde onafhankelijk van zijn eigen wil en van den wil van iemand, die bij de verzekering belang heeft, door geweld van buiten af uit sluitend en rechtstreeks toegebracht, met een der gevolgen als in art. 3 vermeld. Uitdrukkelijk wordt bepaald, dat geen verplichting tot ultkeering bestaat, indien het ongeval als omschreven in dit artikel, niet heeft plaats gevonden in tegenwoordigheid van ten minste twee getuigen, die het ongeval, en de omstandigheden waaronder 't plaats vond, hebben zien geschieden. Art. 3. De uitkeeringen bedragen: 750 gulden, indien het ongeval (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van de levenslange ongeschiktheid tot werken van den verzekerde, waaronder verstaan wordt de amputatie van twee ledematen, hetzy beide voeten of belde handen, dan wel een voet en een hand boven den enkel of den pols, of onherstelbaar gezichtsverlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval. 750 gulden, Indien het ongeval (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van "den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzy onmiddellyk, hetzij binnen uiterlijk driemaal 24 uur na het ongeval. 250 gulden, indien het ongeval (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van een hand of een voet ooven een pols of enkel, of van het onherstelbare gezichtsverlies uit een oog (totale blindheid van dat cog), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval. terwijl krachtens deze verzekering alle uitkeeringen, op het hoofd van een persoon verzekerd, en om welke reden ook te doen, te zamen nooit meer dan 750 kunnen bedragen: en verder: Onder bepaling, dat, ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeval, de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden door snijding, wringing, scheuring', knelling of anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld: en onder bepaling, dat het verlies van voor het ongeval reeds on bruikbare, gebrekkige of verminkte ledematen geen aanspraak geeft opi en niet in aanmerking komt bij uitkeerlng. Aan mijnwerkers, die ondergrondsche werkzaamheden verrichten, wordt voor ongevallen (vallende binnen de grenzen van deze voor waarden), welke hun tijdens het verblijf onder den grond overkomen, 50 pCt. uitbetaald van het verzekerde bedrag der ultkeering volgens deze voorwaarden vastgesteld. In verband met de omstandigheid, dat het hier geldt een gratis- ongevallenverzekering, zal, ingeval van massa-rampen als mijnram pen, spoorwegrampen, ramoen door overstroomingen of cyclonen ver oorzaakt, en dergelijke), terzake van aan verzekerden bij die rampen overkomen ongevallen het aan rechthebbenden te zamen uit te keeren bedrag nooit meer dan in totaal f 5000.— bedragen: terwijl, indien de geldige aanspraken terzake van die ongevallen in totaal dat bedrag van f 5000 overschrijden, deze laatste som Donds-pondsgewijze over degenen, die te dier zake aanspraken kunnen doen gelden, zal worden ver deeld. Art. 4. De ultkeering Ingeval van overiyden geschiedt aan de echt genoote, of bij ontstentenis daarvan, aan de erfgenamen van den gedooden abonnè. Ingeval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de ultkeering geschieden binnen tien dagen, nadat de noodige inlichtingen zijn verkregen, en het ongeval en het gevolg daarvan bewezen zyn ten genoegen der Directie van onze courant. Art. 6. De voorwaarden verzekeren niet tegen dood of verlies van ledematen of oogen of eenig ander lichameiyk letsel direct of indirect veroorzaakt: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschiktheid van den ver zekerde: b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting als ge volg daarvan (tenzij die operatie noodzakeiyk was wegens het letsel, waartegen verzekerd ls): c. tengevolge of mede tengevolge van bevalling; d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde tydens het plaats vinden van het ongeval onder den Invloed van overprizkellng of somnambulisme was, of door bedwelmende dranken of krankzinnig heid minder ln staat dan gewoonlijk om zorg voor zichzelf te dragen ,of Indien een en /of ander, bedoeld ln de eerste alinea van dit artikel, het gevolg ls van de Inwerking van warmte (als bijv. by warmtestuwlng en dergelijke), of koude (als bevriezing en derge lijke"); e. door zelfverminking of poging daartoe, hetzy willekeurig of niet, onverschillig of de geabonneerde al dan niet goed by zinnen was; f. In duel, of gedurende de voorbereiding tot of deelneming aan wedstryden, of by vlieg- of luchtvaarttoehten of bij baden of zwemmen; g. Indien het ongeval te wyten is aan nalatigheid of onvoor zichtigheid van den verzekerde of door vechten of aanvallen tegen den persoon van verzekerde, of in bultenlandschen oorlog of binnenlandsche beroeringen. Deze voorwaarden verzekeren echter wel tegen ongevallen, veroor zaakt ten gevolge van rechtmatige zelfverdediging, ofwel bij poging door den verzekerde tot redding van personen of tot afwending van dreigende gevaren. Indien een verzekerde geabonneerde ln staat van krankzinnigheid of verstandsverbijstering zal raken, of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij van eene Europeesche haven reist in een schip met vast dek in tyd van vrede), of, Indien hij zich in mili tairen dienst te land of te water begeeft, en evenzeer van den dag af, waarop hij ophoudt den abonnementsprys van onze courant te betalen of deze uitgave ophoudt te verschynen, of de Directie van onze courant verklaart dé verzekering te doen eindigen, zal alsdan deze verzekering van rechtswege vervallen en krachteloos worden. Van deze verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten: a. allen, die zich met de bereiding of het verwerken van, of proef nemingen met buskruit, schietkatoen, nitro-glycerlne, dynamiet, naphta, acetyleengas of andere licht ontplofbare stoffen bezig houden („of daarbij desbewust tegenwoordig zijn, of wanneer zy in de nabij heid van licht ontplofbare stoffen (waaronder te verstaan licht ont plofbaar opgevat als een eigenschap der stoffen, ook al bevinden zich de stoffen ln eenig omhulsel of andere verpakking) desbewust ver toeven"); b. acrobaten, circusrijders en zij, die een dergeiyk beroep uit oefenen. By een ongeval, aan abonné's overkomen ln een der bovenver melde omstandigheden, geschiedt dan ook geen uitkeerlng. Ook verzekeren deze voorwaarden niet tegen en geschiedt geen uitkeerlng voor verkeersongevallen (waaronder ook te verstaan onge vallen, voorkomende bij het gebruik van een rijwiel, auto of andere, al dan niet mechanisch voortbewogen middelen van vervoer en door aanrijding door of tegen genoemde middelen van vervoer en ongevallen ontstaan door botsing met, of aanryding door of tegen mechanisch voortbewogen voertuigen, o.m. op onbewaakte overwegen en /of ongevallen.' ontstaan door den toestand van den weg en ver dere ongevallen, veroorzaakt door het ln aanraking komen met ge noemde middelen van vervoer). Zeevisschers, zeevarenden en personeel van den loodsdienst zyn ln de verzekering ifegrepen, en wel, wat betreft ongevallen aan den wal, voor alle uitkeeringen. Wat ongevallen aan boord betreft, verzekeren deze voorwaarden, voorzoover ze vallen onder die in art. 3 eerste alinea vermeld, doch op uitkeerlng by overlijden kan door heil uitsluitend aanspraak wor den gemaakt, Indien het ongeval, dat het overiyden tengevolge heeft, aan den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeval door ziekte, kwaal of voor beschiktheid waaraan de verzekerde lydende was op het oogenblik, dat het ongeval plaats had, vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling betaald, dan die, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur van onze courant zou hebben moe ten zijn uitgekeerd aan een normaal persoon, door hetzelfde ongeval getroffen. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lydende is aan de gevolgen van een ongeval, zal de verzekering tydelijk zyn uitgesloten, met betrekking tot elk nieuw ongeval, dat den verzekerde gedurende dien termijn mocht treffen. Art. 6. Ingeval een geabonneerde een ongeval overkomt, moeten ïn alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel zoo spoedig mogeiyk schriftelijk worden medegedeeld aan de Directie van onze courant en Indien zoodanige kennisgeving niet binnen 72 uur na het ongeval ls geschied, zal geen uitkeerlng plaats hebben. Indien de getroffene zeevarende ls, moet die kennisgeving van het overlijden geschieden binnen drie dagen na het bekend worden van het ongeval aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogeiyk na het ongeval moet de hulp van een be voegd geneeskundige worden ingeroepen, en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven, de voorschriften van den geneesheer onafgebroken op te volgen, totdat hij volkomen hersteld is; en moet door den verzekerde in 't algemeen alles worden gedaan, wat mogelijk is, om de schadelijke gevolgen van het ongeval te beperken, en zoo mogelijk te voorkomen. In ieder geval moet den geneeskundige van onze courant toe gestaan worden, den getroffene te onderzoeken, wanneer en zoo dik- wyis dat billijkerwyze geëischt kan worden, en de Directie van onze courant heeft eveneens vryheid om zoodanige genees- en heel kundige behandeling te doen verstrekken, als zy noodig acht. Elk bewijs, hetwelk genoemde Directie van tijd tot tyd aal eischen betreffende eenig ongeval op grond waarvan een eisch tot uitkeerlng werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelyk, nadat hier toe het schrifteiyk verzoek gedaan werd, gegeven moeten worden. Ingeval van eenig ongeval met doodelijken afloop moet hiervan aan de Directie van onze courant schrifteiyk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeval aan belanghebbenden zal zijn be kend geworden. Het niet nakomen van een of meerdere der in dit artikel ge noemde verplichtingen zal elke aanspraak op uitkeerlng voor be langhebbende ingevulde aanvraag-formulier tot uitkeerlng, een Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem of den be langhebbende ingevulde aanvraag-formulier tot uitkeerlng. een schriftelijke verklaring van den behandelenden geneesheer, alsmede schriftelyke verklaringen van twee ooggetuigen, en in geval van overlijden van de doodacte, kan de belanghebbende aanspraak maken op de behandeling zijner vordering. De overgelegde stukken blyven het eigendom van de Directie. De kosten der geëlschte verklaringen komen ten laste van dengene die de ultkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zyn, zullen betaalbaar zijn ten kantore van onze courant en slechts na ontvangst van een door den rechthebbende geteekende kwitantie, en nadat geconstateerd is, dat de belanghebbende gedurende de laatste 2 maanden regelmatig zijn abonnementsgelden heeft betaald. Van geen som, die verschuldigd is, zal Interest betaald worden, ook niet in gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijn, terwijl de aansprakelykheid voor uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand, nadat het ls toegestaan geworden, ls ingevorderd. Art. 7. Alle geschillen, uit deze voorwaarden en de geldende verzeke ring voortvloeiende of daarmede verband houdende, zullen worden beslist, met uitsluiting van andere eventueel bevoegde Rechters, door den bevoegden Rechter te Haarlem, alwaar voor de uitvoering dezer verzekering domicilie is gekozen, en aan wiens uitspraak partijen, be houdens eventueel hooger beroep of cassatie, verplicht zijn zich te onderwerpen. Elk recht op ultkeering krachtens deze verzekerlngsvoorwaarden vervalt van rechtswege en zonder dat eenige rechterlijke tusschen- lcomst noodig is, wanneer niet binnen twee maanden, nadat door de Directie van onze courant bij aangeteekend schrijven hem (haar of hun), die eenige uitkeerlng, krachtens deze verzekerlngsvoorwaarden. pretendeert of heeft gevraagd, is meegedeeld, dat niet tot ultkeering wordt overgegaan, de desbetreffende vordering voor den bevoegden Rechter te Haarlem is ingesteld. Art. 8. Het ontvangstbewijs van den verzekerde of van de erfgenamen van den verzekerde zal ln leder geval volledige kwijting tengevolge hebben. Met het oog op de vaststelling der Identiteit van den verzekerde moet deze hij elke verandering van woonplaats, beroep of naam. hetzij door huwelijk of anderszins, daarvan ten spoedigste opgave doen aan de Directie van onze courant. Artikel 9. De Directie van onze courant zal te allen tijde het recht hebben deze verzekering te doen eindigen of wijzigingen in de voor waarden daarin aan te brengen, welke, beëindiging of wyziglng door het enkele feit der aankondiging in onze courant of hare byiagen van kracht zal worden. Art. 10. Ieder verzekerde dient te zorgen, op straffe van alle recht op ultkeering te verliezen, dat omtrent de(n) persoon, te wiens of te wier naam de gratis-verzekering van onze courant loopt, niet de minste onzekerheid kan bestaan,,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 10