RUST BIJ KM. 48 OP DEN WEG VAN VILLA MONTES Opwinding te Genève Nu de Saar weer Duitsch is Na het plebisciet Het nieuws van heden RAMONITA, D VAN GRAN CHACO De plannen van Engeland TOENADERING TOT FRANKRIJK? Staat van beleg op Cuba Het proces tegen Zinowjew c.s. DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 16 JANUARI 1935 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19139 Men zingt bij het getokkel der guaraniasen in de verte davert het geschut „Hora del Chaco" Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiim Reeks van politieke besprekingen tegemoet gezien Zitting Volkenbonds raad uitgesteld SPOORWEGSTAKING IN CHILI De vorige week heeft koning Gustaaf het Zweedsche parlement geopend. Hier boven, de Zweedsche koning met zijn kl einzoon prins Gustaaf Adolf, den oudsten zoon van den Zweedschen kroonprins De conferentie der Kleine Entente te Laibach. V.l-n.r. Jeftitsj (Joego-Slavië)Ti- toelescoe Roemeniëen dr. Benesj (Tsjecho-Slowakije) Het resultaat van het plebisciet moet volgens de Oss. Rom. een weldadige moreele ontwapening zijn Gevoel van opluchting „Geen enkelen aanhanger van den Status Quo zal een haar worden gekrenkt" Frick over de plannen van het Rijk Ter bescherming van den suikeroogst DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Nieuwe bewijzen van contra-revo- lutionnaire actie aan het licht gekomen? Een Douglasrecord ver beterd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Kilometer 48 op den rijksweg van Villa Montes. De zesde com pagnie van het regiment infanterie „Rubio Nu' heeft rust na vijf maan den eerste linie. Het front is niet zoo heel ver weg. Men hoort het geschut en nu en dan slaat een Boli- viaansche granaat tamelijk dichtbij in. Soms komen er ook Boliviaan- sche bombardementsvliegtuigen. Maar men moet niet zoo erg veeleischend zijn in den Gran Chaco. Men zit immers niet in de benauw de loopgraven. Men kan weer recht op loopen zonder om de vijf meter languit te moeten vallen en naar een dekking te kruipen. En men kan zich weer wasschen, brieven schrij ven, slapen! Alom tokkelen de gui taren. De manschappen hebben, schijnt het, evenveel „guaranias als handgranaten. Koren zingen ,,Ra- mona." Ha, senorita Ramona! Zij is niet alleen een heldin, zij is in deze wildernis waar de meest nabije Indiaansche nederzetting zestig kilo meters ver weg ligt, tevens de „Madeion," van deze compagnie, van het heele regiment, ja, van het Paraguaansche leger in den Gran Chaco. Sergeant Restituto Bogado, de dichter van een half dozijn soldatenliedjes die in al de sectoren van het front weerklinken en ook achter de stellingen tot in het verre vaderland bekend zijn, heeft haar verhaal in vloeiende verzen bezongen: „Ramonita, mijn geliefde, is mooier dan de nacht. Haar groote zwarte «ogen doen mijn hart opspringen en haar kussen zetten mijn bloed in brand." Het was bij den slag van Nanawa in Juli 1933 dat twee soldaten, een groote forsche jon gen en zijn vriend die zoo klein en tenger was dat hij van de kameraden veel spot had te doorstaan, naast elkaar lagen te wachten op het uur H, het uur van den aanval. „Adelante!" Voorts! En beiden stormen naar de Boliviaansche stellingen. De kleine soldaat probeert te schieten, maar het geweer is zoo zwaar. De groote dekt hem met zijn lichaam en gaat met zijn dolk op den vijand los. De Bolivianen verdedi gen zich hardnekkig. De Paraguanen aar zelen. De groote soldaat wordt door een kogel geveld. Gewond ligt hij te brullen: „Ramona, mijn zuster, Ramonita, red je!" Doch de kleine soldaat neemt den dolk van den groote en vliegt op de Bolivianen in. Haar voorbeeld sleept de anderen mee. De Bolivia nen moeten wijken, de overwinning is volko men. Doch Ramona ziet dat niet. Wezenloos van de inspanning ligt ze op het slagveld. Ze snikt zachtjes en ook de kapitein die haar on dervraagt, heeft vochtige oogen. „Ik wilde mijn vaderland verdedigen,'' vertelt ze: „Pedro, mijn broer, is gevallen. Jan, mijn andere broer is gevallen. Miguel, mijn laatste broer, ligt daar en sterft misschien ook. Ik wilde mijn vaderland verdedigen en mijn broers wreken!" Doch Miguel stierf niet. Hij ging naar het hospitaal van Concepciön en zijn zuster mocht met hem mee. „De soldaat Ramona X is voor onbepaalden tijd uit den militairen dienst ont slagen; reden: „verandering van geslacht," ver meldde haar zakboekje. (In dienst is men overal model!) Thans is Ramona verpleegster in een lazaret. Doch behalve wanneer het lied van haar roem gezongen wordt, mag niemand haar meer Ramona noemen. Voor heel het leger, ja, voor heel Paraguay is zij voortaan „de kleine heilige." De officieren houden zich in het algemeen weinig op met het getokkel der „guaranias. Noblesse oblige en zij amuseeren zich met de radio. Buenos Aires is geliefd om zijn dansmuziek. Gevoelvolle tango's wisselen af met popelende „Peruaansche marineras." En gaarne luistert men ook naar de Boliviaansche legerberichten van La Paz. Het is vermakelijk te luisteren naar de papieren overwinningen der „Bolis." „Hallo, hallo! Bolivianen, verheugt u! Onze onoverwinnelijke strijdkrachten hebben in den naam van 't recht en de rechtvaardigheid een nieuwe overwinning behaald aan den rijksweg van Villa Montes. Het front der „Quaranis" is gebroken en onze troepen zijn drie kilometer diep doorgedrongen in hun stellingen. Bolivia nen, de uiteindelijke overwinning is nabij." Eenmaal in de week om negen uur 's avonds, groepen ook de soldaten om den luidspreker. Er wordt dan niet meer gezongen, er wordt dan niet meer getokkeld, overal heerscht de stilte der afwachting. „Hallo, hallo! Hier Radio Asuncion. Thans volgt de .„Hora del Chaco," het uur van den Chaco, georganiseerd door het Roode Kruis. In dit uur worden familieleden, verloofden en vrienden van onze frontstrijders in de gelegen heid gesteld om tot hen het woord te richten. Mannen van den Chaco, hier is Modesta Henri- quez die spreken zal met haar zoon Roberto." Een bevende stem weerklinkt: „Ik heb reeds drie jongens aan het front ver loren. Hij tot wien ik nu spreek, is de laatste. Dag en nacht bid ik God dat Hij hem be schermen zal. Roberto, Roberto, hier is je moeder. Hoor je me? Maak je het goed? Ben je voorzichtig? Je leeft toch nog, hè? Je leeft toch nog? En je hoort me?" Dan de omroeper weer: „Josefina Ibarra zal het woord richten tot haar man." Er is rumoer. Iemand roept er: „Ibarra, Ibarra!" Doch van alle kanten wordt den spre ker het stilzwijgen opgelegd. De radio klinkt: „Arturo querido, lieve Arthur, ik heb je van morgen een pakje gezonden. Tabak, sigaretten en een fleschje „cana." En ook een portret van onzen jongen. Hij wordt zoo lief. Hij kan nu je naam al zeggen. Zal je dikwijls schrijven? Wij maken het best. Ik heb den kleine bfj me. Wil je hem eens hooren!" Een kinderstemme tje komt nauwelijks verstaanbaar door: „Papa, papa querido!" En dan de moeder weer: „Ik moet hem neerzetten, hoor, hij is al zoo zwaar! Heb je gehoord hoe goed hij praat? En kom je nu gauw terug? Tot ziens dan hoor, Arturo." Tientallen mannen en vrouwen, meisjes en jongens en kinderen, moeders, vaders, zusters, broers, vrouwen, verloofden, kinderen volgen elkaar zoo op, zeggen een paar hartstochtelijke woorden, enkele onsamenhangende zinnen en verdwijnen dan weer. Een zuster: „Het huis is erg leeg zonder jou. Kom maar gauw weer terug en pas op dat je niets gebeurt. Ik zit eiken dag in je kamer en denk aan je." Een vader:1 „Wij hebben je brief ontvangen en weten nu dat je tweede luitenant bent. Ik ben trotsch op je, beste kerel." Een verloofde: „Men heeft mij gezegd dat mijn woorden heel hoog en heel ver gaan. Ik hoop dat ze doordringen tot God en dat Hij ze ver- hooren zal." En dan eindigt de „Hora del Chaco." De enkele mannen die een geliefde stem hoor den klinken, stralen en laten zich geluk- wenschen door de anderen die minder ge lukkig waren en hopen op de volgende week. Doch voor de troep uit elkaar gaat, roept een officier. „Wachten! Wie van jullie heeft daar geroe pen tijdens de uitzending?" Een soldaat treedt naar voren: „Dat was ik, mi capitan." „Ben jjj Ibarra? Nou, gefeliciteerd, hoor met zoo'n vrouw en zoo'n jongen! Maar in het ver volg hou je je mond. Begrepen?" „Ik ben Ibarra niet, mi capitan. Arturo Ibarra was mijn vriend. Wij komen uit hetzelfde dorp. Hü is drie dagen geleden gesneuveld...." Verwachting: zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingen, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, iets kouder in het Noorden en Oosten. Hoogste barometerstand: 777.9 te Le j= Havre. Laagste barometerstand: 743.3 te Jan- mayen. H Zon op 8.05, onder 4.15. Licht op 4.45. Maan op n.m. 1.00, onder v.m. 6.03. Volle Maan 19 Januari 4.04 n.m. LONDEN, 15 Jan. Bij de besprekingen, welke tijdens het bezoek van Flandin en Laval, dat bepaald is op Donderdag 31 Januari a.s., te Londen zullen worden gevoerd, is het niet zoo zeer het doel beslissingen te nemen, dan wel een breede basis te vinden waarop het meerendeel der Europeesche problemen zal kun nen worden behandeld. Officieel wordt opgemerkt, dat deze bespre kingen de eerste zullen zijn van een reeks, wel ke Engeland wil voeren met vertegenwoordigers van andere staten. Gehoopt wordt dat Duitschland deel zal ne men aan elke eventueel overeen te komen re geling. De politieke medewerker van de „Daily Tele graph" schrijft, dat het kabinet Maandag j.l. eenige voorstellen van Simon heeft goedgekeurd, die ten doel hadden, den terugkeer van Duitsch land in den Volkenbond en een ontwapening,s- accoord te verzekeren. GENEVE, 16 Jan. (D.N.B.) De tegen hedenmiddag vier uur vastge stelde zitting van den Volken bondsraad, waarin de uitslag van het Saarplebisciet zou worden be sproken, is plotseling uitgesteld. Men weet nog niet, of dit uitstel van korten duur zal zijn. Naar in Volkenbondskringen ver luidt zijn zekere moeilijkheden ont staan. Men zou opnieuw over het den Raad voor te leggen rapport onderhandelen, naar het heet ook met Duitschland. Tengevolge van dit onverwachte uitstel heerscht in het Volkenbonds paleis groote spanning en opwin ding. SANTIAGO 15 Jan. (Reuter). Daar de Chi- leensche regeering geweigerd heeft de loonen der spoorwegarbeiders te verhoogen, wordt vannacht de staking afgekondigd. De staking wordt als onwettig beschouwd en de treindienst wordt in beperkte mate gehandhaafd. LONDEN, 16 Jan. (Reuter.) Onder het op schrift „Een beslissend oordeel" verklaart de „Times", dat er overal een gevoel van opluch ting moet heerschen, nu de Saarlanders zelf een beslissing hebben genomen, en dit niet aan den Volkenbondsraad hebben overgelaten. De teruggave van het gebied aan Duitsch land is nog slechts een kwestie van formali teiten, zij het ook, dat hiermede nog wel een maand gemoeid zou kunnen zijn. Het blad verklaart verder: Een gebeurtenis, die voor Duitschland, Frankrijk en voor geheel Europa ernstige onlusten tengevolge had kun nen hebben, is achter den rug, en wel met wei nig minder gewelddaden dan vele parlements verkiezingen. Het ziet er naar uit, alsof het tusschen Frankrijk en Duitschland liggende gebied, dat tot een twistappel had kunnen worden, een brug der toenadering zal worden. Hier citeert de „Times" de woorden van Hitler over rechtsgelijkheid en de bereid willigheid van Duitschland om met andere landen samen te werken, en verklaart, dat wanneer deze woorden ernstig gemeend zijn en er bestaat geen aanleiding om hier aan te twijfelen Hitier dan op hetzelfde standpunt staat als de Britsche, Fransche, Italiaansche eri andere regeeringen. Minis ter-president Flandin heeft verklaard, dat de meeste Franschen op verbetering van de Fransch-Duitsche betrekkingen hopen. De „Times" besluit, dat 't bij dergelijke we- derzijdsche demonstraties van goeden wil wer kelijk te veroordeelen zou zijn, wanneer een overhaaste handeling het laatste stadium van deze jongste territoriale regeling tusschen beide landen zou benadeelen. De „Daily Mail" noemt het resultaat der stemming een der meest indrukwekkende ge beurtenissen van den laatsten tijd. De ontzag lijke meerderheid voor Duitschland is beslis send. Het blad spreekt er zijn voldoening over uit, dat Hitier op het oogenblik, dat hij de zege had behaald, een dringenden oproep tot pacificatie en verzoening tot Europa heeft ge richt. De „Daily Telegraph" stelt vast, dat een ge vaar voor den vrede uit den weg is geruimd. De redenen tot bezorgdheid, die de laatste paar jaar bestonden, zijn thans teniet gedaan, en de terugkeer van de Saar naar Duitschland moet begroet worden als de genezing van een wonde, die voor den Duitschen trots zeer pijnlijk was, en daardoor de verbittering levendig hield en het genezingsproces der pacificatie van Europa vertraagde. Parijsche bladen leggen, volgens Reuter, af gescheiden van eenige critiek nopens den om vang der Duitsche propaganda vooral door de inmenging van de Duitsche geestelijkheid, den nadruk op het onbetwistbaar karakter van het resultaat van het plebisciet. De waarheid springt in het oog, aldus „Le Journal": vrijwel de geheele bevolking van het Saargebied is in haar hart Duitsch. Echter, zoo laat het blad er op volgen, de mythe van de twee Duitschlanden is thans vernietigd. De meeste bladen borduren op hetzelfde thema, met name de gematigde en de rechtsche bladen, die er uit concludeeren, dat het nood zakelijk is, dubbel waakzaam te zijn jegens een Duitschland met vergroote macht, dat volgens de „Echo de Paris" thans de legaliseering van deze macht uit militair oogpunt vraagt na er de laatste hand aan te hebben gelegd. Vervolgens zal, zoo meent het blad, de poli tieke annexatie van Oostenrijk komen. Het jaar 1936 zal het jaar zijn. waarin Duitschland zijn kaarten open zal leggen. In zijn commentaar op de resultaten van de stemming in het Saargebied spreekt de „Osser- vatore Romano" haar voldoening uit over de overweldigende meerderheid ten gunste van de hereeniging van het Saargebied met Duitsch land. De gebeurtenis is de belangrijkste van den laatsten tijd, zoo tneent het blad. Niet al leen is het van groote politieke beteekenis, om dat zij een eind maakt aan het ernstige pro bleem dat Europa 15 jaar heeft bezig gehouden, maar haar grootste beteekenis ligt in de heil zame en directe sociale uitwerking daarvan op den wereldvrede. Het resultaat van het ple bisciet moet een weldadige moreele ontwape ning zijn. Een nieuwe vruchtdragende periode van eenheid en internationale stabiliteit en samenwerking tot het scheppen van een duur- zamen vrede tusschen alle naties, moet er uit voortvloeien. Te Gumpoldskirchen in Oostenrijk is met plechtige ceremoniën een aantal no vicen in de Duitsche ridder-orde opgenomen. De protector van de orde, Z. Em. lnnitzer (4e van linksen Aartshertog Eugenius (3e van linkswoonden de plechtigheid bij BERLIJN, 16 Jan. Medegedeeld wordt, dat men van Duitsche zijde niet verwacht, dat groote groepen Saarbe- woners naar Frankrijk zullen vluchten, aangezien hiertoe niet de minste aan leiding bestaat. Gouwleider Bürckel heeft nadrukkelijk verklaard dat geen enkelen aanhanger van den status quo ook maar een haar zal worden ge krenkt. De „Echo de Paris" verneemt uit Saar- brtlcken, dat verscheiden Fransche bewoners van Mittelsbach-Reden door nationaal-socialis- ten werden bedreigd. Vijftien personen zijn uit hun woningen verjaagd en moesten-een toe vlucht zoeken in een schoolgebouw. Uit Saarbriicken wordt gemeld, dat de com missarissen van politie Grumbach, Gericke en Christ, die aanvankelijk, onder verdenking van voorbereiding van een opstand, waren gearres teerd en ontslagen, weer in hun functie zijn hersteld. In Duitsche kringen is men hierover zeer verontwaardigd. Minister Frick heeft, naar het D. N. B. meldt, in een interview met den vertegenwoor diger van de Amerikaansche „Associated Press" op een reeks van vragen o.a. het volgende ge antwoord: De regeering is in staat het Saargebied in het Rijk op te nemen, binnen het daarvoor vastgestelde minimum van tijd, d.w.z. binnen een maand. De regeering is bereid met Frankrijk te on derhandelen over eventueele economische kwes ties, die in verband met de overdracht kunnen rijzen. De gouwleider, Buerckel, heeft elke activiteit van S. A„ en S. S. binnen 40 K.M. van de grens van het Saargebied ten strengste verbo den. Het inwisselen van de ongeveer 900 millioen frank, die in omloop zijn in het Saargebied, zal geen moeilijkheden opleveren. Terstond na de inlijving van het Saargebied zal de regeering uitgebreide maatregelen nemen tegen de Werk loosheid. Het „Deutsche Front" zal niet in haar geheel opgaan in de partij. Ieder lid zal het recht hebben zich al of niet als lid der NSDAF op te geven. Volgens D. N. B. is hedenochtend geen enkele separatistische of communistische krant ver schenen. De arbeiders weigeren verder voor deze bladen te werken. De leiders van het Duitsche Front zijn te middernacht te Genève ..angekomen. Op het station werden zij door den Duitschen consul en de Duitsche kolonie begroet. BATAVIA, 16 Jan. (Aneta). In diverse groote plaatsen in Ned.-Indië is de uitslag van het Saar-plebisciet door de Duitsche 'gemeenschap gevierd. HAVANA, 16 Jan. De regeering heeft giste ren voor geheel Cuba gedurende 90 dagen alle constitutioneele rechten opgeheven wat prac- tisch neerkomt op invoering van den staat van beleg, ter bescherming van den suikeroogst en de bewerking daarvan. Op sabotage van de suikercampagne of bedreiging van arbeiders, die daarbij werkzaam zijn, is de doodstraf gesteld. Zitting Volkenbondsraad plotseling uitgesteld. Opwinding te Genève. Roosevelt zal vandaag een boodschap tot den Senaat richten inzake het Intern. Hof te Den Haag. Bürckel verklaart, dat geeri enkelen aanhanger van den status quo een haar zal worden ge krenkt. Frick geeft oen uiteenzetting over de plannen van het Rijk nu de Saar weer Duitsch is. Alle constitutioneele rechten op Cuba opge heven ter bescherming van den suikeroogst. Paraguaansche nederlaag in den Gran Chaco? De huwende ambtenares moet ook in Noord- Holland ontslagen worden. De IJselbrurg bij Zwolle wordt 21 dezer in ge bruik genomen. Het proces ter zaligverklaring van Pater Arn. Janssen S.V.D. te Steyl begonnen. Viering van het 25-jarig bestaan van het Lim- burgsche Groene Krnis. Voorstellen der reeders door de havenarbeiders te IJmuiden verworpen. Ernstig verkeersongeluk bij Hellendoorn. MOSKOU, 16 Jan. (Reuter.) Het telegraaf- agentschap der Sow jet-Unie meldt dat gedu rende het onderzoek inzake de ondergrondsche contra-revolutionnaire organisatie, die den moord op Kirow heeft voorbereid, nieuwe be wijzen van de contra-revolutionnaire bedrijvig heid van Zinowjew, Kamenew ea. aan het licht zijn gekomen. De dossiers van Zinowjew, Kamenew, Jew- dokimow, Feodorow en 15 andere beschuldig den zijn aan het hoogste militaire rechtscollege ter hand gesteld. NEWARK (New Jersey) 15 Jan. (Reuter). De aviateur Doolittle heeft een nieuw record ge vestigd met verkeersvliegtuigen, door den af stand Los AngelesNew York te vliegen ia 11 uur en 39 minuten. Het oude record was 12 uur, 3 minuten, 50 seconden met een Dou- glas-vhegtuig van het „Uiver"-type. Doolittle heeft in 1925 de Schneider-cup gewonnen. Stand op Woensdag 1 uur n-m.: 775.7 Vorige stand: 775.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1