S TA DSNIEUWS Laatste Misleidend pamflet SITTERSig I! Haarlem, 16 Jan. WOENSDAG 16 JANUARI 1935 Het 60-millioen-fonds Leekenapostolaat AGENDA CROOTE MOGELIJKHEDEN In Haarlem drie werkobjecten CAFE LEEGGEPLUNDERD Inbrekers hadden vrij spel R. K. COMMISSIE VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING Eerste ontwikkelingsavond LA BOHèME Italiaansche Opera E. W. A. VAN NEDERHASSELT MUZIEK Ledenconcert H. O. V. Zijn werk als hoofd van den plant soendienst te Bloemendaal Plotselinge dood Onsportief Faillissement der nalatenschap van wijlen H. J. Deutz van Lennep te Heemstede Personalia Toespraak van Deken Sondaal R.K. KIESVEREENIGING HAARLEM-NOORD VEERTIG JAAR ZANGER Twee jubilarissen 50 jaar getrouwd KRUISWEG 60 Tel.16659 ST. JOZEFSHUIS TE HAARLEM Voorstel tot renteverlaging der obligatieleening ONDERWIJZER GESTRAFT MET WAARSCHUWING Voor het schooltje in het Woon wagenkamp In beroep bij den Raad van State Geloof en Wetenschap 17 Januari ZWEMFEEST TE KOPEN HAGEN Nieuw wereldrecord. 100 M. schoolslag voor dames HEVIGE STORM IN CHERIBON Rij instorting van woningen kindje gedood; vier per sonen gewond AMSTERDAM Paleis voor Volksvlijt Huiszoekingen en arrestaties in verband met lotenkwestie Behalve de ophooging van den spoordijk na bij de Westergracht met het daaraan verbonden maken van tunnels enz., was ook de electrifi- catie van de Cathrijnebrug, het bouwen van een brug over het Zuider Buiten Spaarne nabij de Rustenburgerlaan en de reorganisatie van het Verwulft aan de beoordeeling van het zestig millioen fonds in Den Haag onderworpen, ten einde te doen nagaan of de werken voor steun uit dit fonds in aanmerking komen. Over het eerste werk is nog geen beslissing genomen, wat begrijpelijk is, want aan het op- hoogen van de spoorbaan zitten veel haken en ©ogen. Behalve de gemeente Haarlem hebben daf ook de gemeenten Bloemendaal en Heem- Stede en de Spoorwegen mede te maken. Thans is echter wel beslist, dat de andere drie werkobjecten met gelden uit het fonds zul len worden gesteund. Hiervan is het bouwen van de brug over het Zuider Buiten Spaarne een flink werk van een paar ton, denken we; met de twee andere is echter niet meer dan een bedrag van ruim 50.000 gemoeid. Van groote beteekenis voor de werkverrui ming in Haarlem is dit succes van onzen wet houder van openbare werken dus nog niet. De ophooging van de spoorbaan zou velen in Haar lem en Bloemendaal en Heemstede brood en werk geven. Maar zoover zijn wij nog niet! Dinsdagmorgen kwam de heer G. v. T., die een verlofzaak drijft aan den Rijksstraatweg- hoek Slaperdijk te Santpoort, tot de onaange name ontdekking, dat ongenoode gasten door middel van braak zich toegang hadden verschaft tot zijn perceel. De verlofhouder woont nabij zijn café. zoodat de inbrekers vrij hun slag kon den slaan. Door het forceeren van de kelder deur zijn zij opening van een luik de keuken binnen gekomen, waarna zij in het café danig hebben huisgehouden. Het buffet was totaal leeggeplunderd. Meer dan twintig flesschen met drank van allerlei aard waren verdwenen; verschillende flesschen, aan welker inhoud men zich te goed had gedaan, waren met resten achtergelaten. De vitrine met sigaren, sigaretten en chocolade was geheel van haar inhoud beroofd. Zelfs tafelkleedjes en handdoeken waren ont vreemd. Een kostbaar Philips radio-toestel, compleet, werd ook gestolen, terwijl een heeren rijwiel onaangeroerd werd gelaten. De politie, die onmiddellijk door den eigenaar werd ge waarschuwd, heeft de zaak in onderzoek. Naar wij vernemen is de heer v. T. tegen inbraak verzekerd. Morgenavond houdt bovengenoemde commis sie haar eersten ontwikkelingsavond in gebouw „St. Bavo," des avonds 8 uur. Als spreker zal optreden de heer J. M. Ange- nent, secretaris van het Centraal Bestuur van den Nederl. R. K. Volksbond, met het onder werp: „De taak der standsorganisatie inzake het gezinsleven." De toegang is gratis voor alle leden van den R. K. Volksbond. In Januari 1235 speelt hü met Prof. Dr. Ed win Fischer, den vermaarden pianist en Rudolf- Nel, dirigent en de grootste altviolist in Europa in de voornaamste Duitsche steden. Hij is met zijn „kunst" getrouwd zooals hij zelf zegt, maar of dit hem op den duur zal bevredigen, weet hij niet heel zeker. Het zou ons niet verwonderen, wanneer op een avond als deze de Gem. Concertzaal tot op de laatste plaats bezet was. Men bestelle daarom tijdig zijn plaatsen, waarvan de prijs bij voorverkoop slechts 1 gul den zal bedragen. Deze voorverkoop sluit on herroepelijk op 9 Februari. Opgaven kunnen worden gedaan per briefkaart en per telefoon aan den Administrateur der H. O. V., den heer H. Berkman, Bleekenbergstraat 16, Haarlem N. Men late deze unieke gelegenheid om iets zeer bijzonders te hooren niet voorbij gaan. Vrijdag 18 Januari a.s. zal in dit seizoen de tweede en tevens de laatste voorstelling van de Italiaansche Opera worden gegeven. Als afscheidsvoorstelling viel de keus op La Bohème, muziek van Giacomo Puccini. Maestro Antonio Votto, de eerste dirigent, neemt de mu zikale leiding op zich. Lia Falconieri, wier op treden in Ld Traviata tot een groot succes heeft geleid, is hier te hooren als Mimi. Bekende krachten zullen haar assisteeren. Zoo zingt Ne- rina Ferrari de partij van Musetta, Gaspare Rubino (Rodolfo), Gino Vanelli (Marcello), Corrado Zambelli (Colline) en verder: Ottavio Serpo, Umberto Sartori en Ubaldo Toffanettl. Een groot koor staat onder leiding van Amedeo Barbiexi. Het volledig orkest van de Italiaansche Opera zal zijn medewerking hieraan verleenen. Guido Salvani, de jonge Italiaansche tooneel- kunstenaar, heeft aan het geheel zijn beste krachten gegeven. Dezen avond was, zooals we schreven, het wocrif uitsluitend aan het orkest, met de beide heerlijke Symphonische werken van twee groote Russen. Voor de pauze de Symphor.ische Suite, naar een verhaal uit de .Duizend en één nacht", van Rimsky Korssakow; in de tweede helft de Vijfde Symphonie van Tschaikowsky In e kl. t. De muziek zoowel van het eerste als van het tweede werk is van een bijzonder genre; maar belde hebben een prachtige instrumentatie ge meen, waarin het orkest in al zijn geledingen gelegenheid krijgt om zijn technische kwalitei ten ten toon te spreiden. Dirigent Schuurm.au heeft zijn musici dezen avond daartoe weer vol op gelegenheid gegeven in 'n klaarblijkelijk met groote zorg voorbereide uitvoering. Zoowel, door de hout- en de koperblazers als door de strij kers werd gespeeld met evenveel elan als accu ratesse, terwijl rhythmisch en dynamisch uit stekend op de wenken van den leider werd ge reageerd. De veeleischende viool-solo in het terste werk vond in concertmeester Byvanck een toegewijd uitvoerder. Bij een uitvoering als deze van het brillant geschreven werk kan het niet anders of men moet zich gewonnen geven, en het orkest prijzen dat, hoe betrekkelijk klein van bezetting in staat is tot zulk een verklankirg. Een bijzonder compliment verdie- Een evenzeer de hoorns en de houtblazers voor de wijze, waarop ze de thema's van Tschaikows- ky's Vijfde wisten te dragen. Dirigent Schuurman betrok hen terecht in het applaus dat hem welverdiend werd ge bracht aan het slot van beide werken door een niet talrijk maar enthousiast gestemd publiek. J. s. Wij willen er reeds van deze plaats op wijzen dat de H. O. V. op Dinsdag 12 Februari om kwart over acht een zeer belangrijk Concert hoopt te geven met medewerking van niemand minder dan den beroemden Italiaanschen vio list prof. Vittorio Brero, Concertmeester van Toscanini. Deze fabelachtige violist zal de Cia- conna van Vital; Respighi spelen met begelei ding van strijkorkes en orgel. Dit zal op deze wijze een première voor Haarlem zijn. Na de pauze zal hij het vioolconcert van Dvorak ten gehoore brengen. Vittorio Brero aanschouwde den 3den Juni 1900 te Turijn—het levenslicht en stamt uit een kunstenaarsfamilie. Zijn vader was in zijn tijd len beroemd tenor. Zijn muzikale opleiding begon aan het Ko ninklijke Conservatorium te Turijn. Op 14-ja rigen leeftijd reeds behaalde hij het eind diploma, op een leeftijd wanneer de meesten eerst aanvangen muziek te studeeren aan een Conservatorium, nadat hij reeds op 12-jarigen leeftijd een reeks concerten als wonderkind had gegeven. In 1918 werd hij benoemd tot Concertmeester bij To6carini. Daarna studeerde hij bij Scevcik en Marak in Praag en later bij Carl Flesch, de grootste vioolpaedagogen ter wereld. Even later volgde zijn aanstelling tot professor. Gedurende dezen tijd speelde hij als solist in geheel Italië, Zwitserland, Dultschland, Frank rijk, Tschecho-Slowakye, Egypte, etc. etc. Onze correspondent te Bloemendaal schrijft: Naar we vernemen, zal de heer E. W. A. van Nederhasselt, hoofd van den Plantsoendienst te Bloemendaal binnenkort den 65-jarigen leeftijd bereikt hebben en zal hij dus als ambtenaar pensioengerechtigd zijn. Wij weten niet, of daar mede onherroepelijk is vastgesteld, dat hij daarom den dienst zal moeten verlaten. Om verschillende redenen zou het te betreuren zijn, als dit werkelijk het geval, zou wezen. Immers, voor de gemeentelijke kweekerij en de beroemde Bloemendaalsche plantsoenen zou zijn heengaan een groot verlies beteekenen. Dit zal iedereen begrijpen, die zooals wij, op verschillende tijden van het jaar, de gemeentekassen heeft bezocht. Of men er kwam bij den ver buiten Bloemen daal beroemd geworden voorjaarsbloei der sub tropische gewassen, of tijdens den bloei der nachtcactussen of bij de nachtfestijnen der Victoria Regia, of zelfs midden in den winter, steeds werd het oog geboeid door een kleuren- en vormenrijkdom, een verscheidenheid van soorten en variëteiten, door botanische zeld zaamheden of door een opstelling der planten, welke men elders tevergeefs zal zoeken. Men voelde, dat dit het werk moest zijn van iemand, die aan een groote kennis van kweeken een uitgebreide botanische kennis en bovenal een hartstochtelijke liefde voor de planten paarde. Het is echter niet om deze redenen alleen, dat wij den heer Van Nederhasselt ongaarne zouden zien heengaan. Het zijn vooral de zoo genaamde „imponderabilia", zijn kwaliteiten, wier waarde moeilijk is uit te drukken, die wij voor de gemeente zoo gaarne zouden willen be houden. Wat we daarmee bedoelen? Dat is lastig te zeggen. Maar allen die wel eens, hetzij be- hoorende tot een der vele gezelschappen, die excursies naar de serres maakten, hetzij als privaat persoon, den heer Van Nederhasselt als gids in de kweekerij als zoodanig hebben moe ten leeren waardeeren, zullen begrijpen, wat onze bedoeling is. En hiertoe behooren zeer zeker ook de onderwijzers en leeraren der tal rijke onderwtjs-inrichtingen, die de kweekerij en haar kassen met hun klassen bezochten, die over welke grens van ons land ook gekomen, in hun eigen taal door den bekwamen gids konden worden ingelicht. Van groot belang mag het geacht worden, dat de heer Van Nederhasselt bij de leerlingen steeds groote belangstelling voor tropisch-Nederland wist te wekken. Van den heer Van der Weyer, inspecteur over het l.o. in de inspectie Haar lem, mocht de heer v. N. bij die gelegenheid een hartelijk woord van waardeering ontvangen over de wijze, waarop de jeugd werd voorge licht. Om deze en velerlei andere redenen hopen wij dan ook van harte, dat het gemeentebestuur van Bloemendaal er het belang van moge inzien, den heer v. n. zoo lang mogelijk als hoofd van dezen dienst te handhaven. Dinsdagmorgen werd de ruim 84-jarige v. O. uit Haarlem, die by zijn zoon, den zeereêrw. pastoor te Amstelveen, inwoonde, door een be roerte getroffen, toen hi) in de parochiekerk de H. Mis bijwoonde. Nadat men den grijsaard naar de pastorie had gebracht, diende zijn eerw. zoon hem het H. Oliesel toe. De ontboden geneesheer, dr. Bots, kon slechts den dood door hartverlamming constateeren. Door verwijdering van een viertal planken heeft „men" zich toegang verschaft tot het con- sumptietentje op het voetbalterrein van de ver- eeniging D. I. O. aan de Ramplaan. Een groot aantal lekkernijen wordt vermist: chocoladereepen, kokoskoeken, gevulde koeken, pindablokken en pakjes kauwgom. De politie stelt een onderzoek in naar de lek kerbekken. Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de erediteurenlijst in bovengenoemd faillisse ment. Deze lijst telt 20 crediteuren met een totaal passief van 2.762.374.98. De baten be dragen 16100 plus enkele pro memroie posten. De voornaamste crediteuren zijn: Mr. F. J. Theyse or 780.314.68! Jkvr. I. Deutz van Len- neu geb. Tedlng van Berkhout geldleening 652.734.7;7 Mr. R. C. Bakhuizen v. d. Brink qq 154.991,93. genooten: Voor snelheidsdiploma machine- schrijven: de dames J. Kroes, O. Kroes, J. v- Duinen, B. Aangeenbrug, W. Snel en de heer R. Rahusen. Voor practjjkdiploma machine- schrijven de dames I. Hennis, D. Bergmans, J. Machielse, G. Reijnders, W. G. Hoos, T. de Wit, C. Maarschalkerweerd, A, A. G. van Val kenburg en de heer J. J. Bootsgezel. Voor kan toorstenograaf Nederlandsch: de dames D. Scheltema, J. Machielse, J. van Duinen, B. Aangeenbrug. Allen leerlingen van het Instituut Pont alhier. Voordat de wekelijksche tweede les voor de cursisten van het Leekenapostolaat in het ge bouw van de St. Josephsgezellenvereeniging aan de Jansstraat een aanvang nam, hield de Hoogeerw. Heer H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem en Algemeen Voorzitter van het Lee kenapostolaat, een korte treffende toespraak, waarin hij erop wees dat de cursus tot nu toe zooveel succes heeft gehad, omdat de cursisten persoonlijk zoo'n groote waarde hechten aan de levenswaarheden, die iedereen tot den bodem moet kennen. In dezen moeilijken tijd moet men om in het geloof te blijven volharden, het geloof grondig kennen. Spr. spoorde ze aan met gestadigen ijver te blijven luisteren naar de lessen van de leeraren. Alle menschelijke wijsheid zal bankroet slaan als zij niet op de eerste plaats God kent. Het wereldbestel kan slechts in stand gehouden worden als het geleid wordt door Gods wetten. Dat hebt gij, cursisten, ingezien en daarom' volgt gij dezen cursus om de eeuwige waar heden te leeren kennen en de schoonheid van Gods leer te leeren waardeeren. Blijf dan ook trouw aan dezen cursus! Met genoegen constateerde spr. dat er zoo veel jongeren aanwezig waren. Voor hen is door God een levenstaak weggelegd. Weelde maakt het leven niet gelukkig. De liefde tot God leg gen in den ziel van een ander, dat maakt het leven van groote waarde. Die taak hebt gij als leekenapostelen op U genomen. Het rijkste van hetgeen U hier geleerd hebt weer mede te dee- len aan anderen, daarbij met elkaar samen werkend in Gods Liefde vereenigd. Ons Roomsche volk moet weten dat U het goede, het spiritueele van ons Roomsche leven kent en begrijpt. Ons Roomsche volk moet inzien dat U een keurbende zijt voor Gods Kerk. Want gij zult getrouw zijn als het ge vaar komt, omdat wat ge hier geleerd hebt, het leven is en in dit leven ligt het eeuwige leven. Den paters, die zoo onbaatzuchtig dezen cur sus leiden, dankte spr. voor wat zij hier ge daan hebben. U hebt, zoo sprak spr. tot de paters, allen den arbeid van den dag. Sommigen Uwer komen door weer en wind om hier les te geven. Daj doet U graag voor hen, die hun keren naar de eeuwige waarheden. Uit naam van al dezen dankte spr. den paters op zeer hartelijke wijze voor het eenvoudige maar prachtige werk, dat zij hier in Haarlem tot stand brengen. Een daverend applaus van de cursisten onderstreepte deze woorden. De heer F. IJland dankte hierna namens de cursisten Deken Sandaal voor zijn opwekkende woorden en bood vervolgens den paters-cur- susleeraren ieder een fraai kistje sigaren aan. Namens de paters dankte pater Strijbosch voor deze stoffelijke blijken van waardeering en zeide dat de band tusschen de paters en de leden dezen avond nog sterker geworden is. Spr. hoopte dat het met de cursus anders zal gaan als met de sigaren: die gaan in rook op, doch de onderlinge saamhoorigheid onder de leeraren en de cursisten zal daarentegen niet in rook opgaan, maar juist inniger worden. (Ongecorrigeerd) By de te Haarlem en te Den Haag gehouden openbare examens, vanwege het Centraal Bu reau Instituut Pont slaagden de volgende stad- Candidaatstelling De afd. n Haarlem-Noord van de R. K. Kiesvereeniging „Credo Pugno" vergaderde gis terenavond ïn het clubhuis aan de Raadhuis straat. De voorzitter, de heer A. J. Loerakker, deelde mede, dat in het -Tuindorp een eigen afdeeling van de R. K. Kiesvereeniging opge richt is. Na eenige bespreking ging de vergade- rng hiermede accoord. Voorts deelde de voorzitter mede, dat door het Centraal Bestuur waren canidaat gesteld voor Provinciale Staten mr. J. B. Bomans en de heer Th. Hooy Sr. Door de vergadering werden nog candidaat gesteld voor de Provin ciale Staten de heeren H. J. Ku'per. Th. Hocy Sr., F. Rohling en J. P. A. Nelissen. Voor den gemeenteraad werden candidaat gesteld de aftredende leden, de plaatsvervan gers en voorts mevr. Weber-Strik en de heeren Th. Hooy Jr., Alders, Gortzak en J. v. Schïe en anderen. Uit de vergadering werd de vraag opgewor pen of de verkiezingen in de R. K. Staatspartij volgens het oude of het nieuwe reglement ge houden moeten worden. Deze belangrijke kwestie werd uitvoerig besproken en algemeen was men van oordeel, dat thans het nieuwe reglement voor de candidaatstelling en candïdaatsverkie- zingen in de R. K. Staatsparty geldig is. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten. Vandaag herdachten in de St. Antoniuskerk de heeren Jac. Karskens en J. v. d. Vaart op feestelijke wijze den dag, dat zij zich voor veer tig jaar aan het zangkoor der parochie „Bene- dicamus Domino", verbonden. Beide heeren hebben het zich in dien tijd niet gemakkelijk gemaakt. De heer Karskens is nog trouw op zijn post en de heer v. d. Vaart, die eenigen tijd geleden naar Eindhoven vertrok, bleef als eere-lid aan het koor verbonden. Vanmorgen om half negen werd door pastoor Th. H. Roorda O.F.M. met plechtige assistentie tot intentie van de jubilarissen een H. Mis op gedragen. Het altaar was rijk versierd met witte se ringen. Het zangkoor, dat volledig was opgekomen, voerde op verdienstelijke wijze de „Missa in honorem sanctae Mariae Magdalenae" van Ph. Loots uit. Na de H. Mis vereenigden zich de jubilarissen met hun familie en de parochiegeestelijkheid in de zaal van de pastorie aan een feestelijk ontbijt. Vanavond zal in Café-Restaurant Gebr. Brinkmann, Groote Markt, een intieme huldi ging plaats hebben. Voor de beide jubilarissen een onvergetelijke Op 31 Januari hopen N. C. Visser en A. A. v. Delden, wonende Vaartstraat 15, den dag te herdenken dat zij vóór 50 jaar in den echt wer den verbonden. Beide oudjes zijn ondanks hun 70 jaren nog zeer kras. Het zal hun op 31 Januari ongetwij feld niet aan belangstelling ontbreken. Vanwege het N. V. V- wordt hier en daar een „politiek" pamflet verspreid dat in hooge mate misleidend moet heeten. Het bestuur van het N. V. V. zal eens uiteenzetten, hetgeen er geschiedde sinds de petitionnementsactie ten gunste van steun- verbetering, en nu is het merkwaardig of misschien juist heelemaal niet merkwaar dig? dat alles, wat in de Kamer ten pro- fijte van de werkloozen en andere behoef- tigen w e 1 verkregen werd, te danken heet te zijn aan de sociaal-democraten, terwijl alles wat niet werd verkregen, te wijten heet aan allen, die niet met de sociaal democraten hebben medegestemd! Vooral Prof. Aalberse zóu de lezer be- dwinge zijn verbazing! hieraan schuldig staan. „Toen de heer Aalberse nog geen vijf tig woorden gesproken had, stond vast, dat, zoo al de woorden van den voorzit ter van het R. K. W- indruk hadden ge maakt in het land, de woordvoerder van de R.K. Kamerfractie er onberoerd door was gebleven." De twee moties-Kupers werden verwor pen, ziedaar de booze daad van de „anti- revolutionnaire, christelijk-historische en Roomsch-katholieke Kamerfracties, die met inbegrip van de z.g. democratische en ar- beidersgezinde elementen in deze fracties, mèt den Vrijheidsbond gesloten tegen stemden." Alsof het aannemen deze moties bij de regeering eenig resultaat zou hebben be werkt! De heeren behoorden thans toch eindelijk tot de ontdekking gekomen te zijn, dat mo ties evenals trouwens petitionnements acties, welke van roode zijde bovendien de magogisch en bedrieglijk worden gevoerd over het algemeen niet de minste prak tische waarde hebben, en dat men in de politiek alleen met taai volhouden, door met klem van redenen te overreden en te overtuigen, het best-bereikbare.... berei ken kan. Wat heeft de roode actie in en buiten de Kamer nu gebaat? Niets! Waren de moties-Kupers aangenomen, dan was er n i e t s gebeurd, nu echter is er in zekere mate iets goeds tot stand gekomen, dank zij vooral de onverzettelijk heid en de overtuigkracht van onze Ka merfractie met Prof. Aalberse als eersten woordvoerder- In het pamflet wordt erkend, dat er iets „veranderde". „Veranderde er nu niets ten goede voor de werkloozen? Indien wij dit beweerden, zouden wij niet de waarheid schrijven. Eenig resultaat is bij stukjes en beetjes verkregen. Van de 100.000 gulden, gevolgd door de 2 millioen, voor extra hulp voor den winter, spraken wij reeds. Er zijn of wórden 'maatregelen getroffen, waadoor de prijs van 't voor de werkloozen beschikbare oude bussenvleesch van 35 op 25 cent per kilo wordt gebracht, terwijl be paalde groentensoorten tegen 3 cent per kilo beschikbaar worden gesteld. De Invaliditeits- en Ongevallenrente zul len niet meer geheel, doch voor 2/3 in min dering worden gebracht op de steunuitkee- ringen. Ten opzichte van spaargelden werd toe gezegd, dat voortaan het bezit van 200 in alle gevallen buiten beschouwing blijft en in bijzondere gevallen (gespaarde gelden voor huwelijk o.a-) 500. De gewone Kersttoeslag aan steuntrek- kenden werd verhoogd met 10 pet., en der halve op 35 pet. van den steun gebracht, welke toeslag eveneens werd toegekend aan arbeiders, die uitkeeringen krijgen uit hun werkloozenkas, terwijl de arbeiders, werk zaam in de werkverschaffing, 'n Kersttoe slag kregen van 10 pet. op hun weekinkomen Verder werd toegezegd, dat ruimere bedragen beschikbaar zullen worden gesteld voor werk voor en onder de jeugd, terwijl de Regeering ook besloot tot verlenigng van den termijn voor terugbetaling van voor woningbouw verstrekte Rijksvoorschotten, n.l. van 50 op 75 jaar, waardoor eenige huurverlaging voor de betreffende woningen mogelijk zal zijn." Het lijstje zou nog wel eenigszins aange vuld kunnen worden; wij herinneren b.v. aan Minister Slotemaker's belofte ten aanzien van „ruimeren armslag", aan de toezegging van den minister ten aanzien van de gemeenten, waar nog geen steunregeling is ingevoerd, aan de con cessie, dat van inwonende familieleden het pensioen niet meer ten volle, doch slechts voor 2/3 zal worden afgetrokken, aan de juist dezer dagen aangevangen distri butie van goedkoope kaas- Intusschen zal Prof. Aalberse de éérste zijn om te erkennen, dat dit alles eigenlijk nog niet genoeg is; dankbaar, maar niet voldaan zal onze fractie zich voelen, maar dat neemt niet weg, dat hier althans het bereikbare werd verkregen, iets, wat bij aan neming der moties-Kupers niejt het geval geweest zou zijn. Tot op zekere hoogte kan zelfs beweerd worden, dat het bereikbare goede verkregen werd ondanks de sociaal-democraten, die immers tegen de begrooting van Sociale Zaken gestemd hebben. De sociaal-democraten mogen in den ver volge minder demagogie welke de menschen hongerend naar huis zendt plegen en m e e r daadwerkelijk medestrij den tot het verkrijgen van wat maar eenigszins mogelijk is. ZONDER VOORUITBETALING In Den Haag werd hedenmiddag een verga dering gehouden van obligatiehouders in de 5pCt. Ie hyp. obligatieleening, groot 120.000 nominaal, 1 October 1829 aangegaan ten be hoeve van het St. Jozefshuis „Sancta Trinitas" aan den Zijlsingel te Haarlem, van de Orde der E. E. Zusters Karmelietessen van het God delijk Hart van Jezus (Rechtspersoon: Stichting voor verlaten kinderen) gevestigd te Sittard. De vergadering was uitgeschreven door het Vereenigd Trusteekantoor N.V. ter behandeling van het voorstel tot verlaging der rente tot 4 pCt. voor een duur van tien jaar vanaf 1 Mei 1934, en tot wijziging in de amortisatie der lee ning. De heer H. P- Toenbreker, directeur der N.V. Vereenigd Trusteekantoor te Den Haag, trustee van voornoemde leening, trad op als voorzit ter der vergadering. Blijkens de presentielijst waren vertegenwoor digd houders tot een nominaal bedrag van 16.900 vertegenwoordigende 169 stemmen. De voorzitter deelde mede, dat voorgesteld wordt, dat het amortisatieplan wordt gemijzigd in dier voege, dat in de jaren 1935 t. e. m. 1944 niet behoeft te worden afgelost en dat van af 1944 de amortisaties als volgt worden bepaald: van 1934 t.e.m. 1954 jaarl. 4.000 is 40.000 van 1955 t.e.m. 1964 jaarl. 5.000 is 50.000 van 1965 t.e.m. 1969 jaarl. 6.000 is 60.000 telkens per 1 November in totaal 120.000. De vogrzitter lichtte toe, dat het de debitrice reeds lang zwaar valt, dejaarlïjksche rente op basis van 5 pet. te voldoen. De inkomsten wor den steeds minder en er staat geen evenredige verlaging der lasten tegoenver. Ook bleek het noodzakelijk, dat in het amor- ticatieplan der leening wijziging gebracht werd. De aanwezigen werden in de gelegenheid ge steld, hun meening kenbaar te maken en in lichtingen te vragen, waarvan geen gebruik werd gemaakt. Aangezien ingevolge artikel 21 der trustee acte ten minste een derde der uitstaande obli gaties ter vergadering tegenwoordig moest zijn. konden in deze vergadering geen bindende be sluiten genomen worden. De voorzitter deelde mede, dat Woensdag 23 Januari te zelfder plaats om twee uur 'n tweede vergadering zal worden gehouden, waarin be sluiten kunnen genomen worden, onverschillig welk aantal obligaties vertegenwoordigd is, waarna hij de vergadering sloot. Wed. L. 1.— Uit Overveen ƒ5.— Het Gironummer van Kapelaan de Wit, waar bovenstaande giften inkwamen is: 219141. De afdeeling voor de Geschillen van Bestuur van den Raad van State behandelde heden een beroepschrift van den onderwijzer A. K., on derwijzer aan een openbare lagere school te Haarlem, die door het Haarlemsche gemeente bestuur geschorst is voor drie dagen bij wijze van straf. -» Deze schorsing had plaats omdat K. een briefje gezonden had in zijn functie van pen ningmeester van de afdeeling van den Bond van Ned. Onderwijzers, aan het adres van een ander bestuurslid met het verzoek steunlijsten van S. D. A. P. en N. V. V. ten bate der Oos- tenrijksche slachtoffers snel tg doen distri- bueeren aan de onderwijzers in de school. B. en W. hebben hun straf gegrond op een circulaire van hen. uitgegaan in 1926, waarin elke bemoeiing van de schoolorganisatie voor de verzameling van gelden voor -ollectes e. d. verboden werd. Ged. Staten hebben de schorsing niet goed gekeurd. Als gemachtigde van den onderwijzer trad op bond van Ned. Onderwijzers. Deze betoogde dat z. i. de straf waarschuwing onjuist is en dat het college van Ged. Staten niet het recht heeft een onderwijzer te straf fen. Pleiter meent, dat deze onderwijzer geen straf verdient. Hy heeft op geen enkel moment met de betreffende lijsten in de school gewerkt. De Bond van Ned. Onderwijzers staat afwij zend tegen het betrekken der openbare scnooi in deze kesties. De afdeeling Haarlem is van dezelfde mee ning. Wat wel gebeurd is, dat de onderwijzers cir culaires krijgen over vergaderingen enz. Dit gebeurt dan voor of na schooltijd. De kinderen worden naarin nimmer betrokken. Wat K. deed, is niet geboren uit de over weging, de school in de zaak te betrekken. Welke lijst het hier geldt, doet er niet toe. De school moet er buiten blijven. Een paar onder wijzers hebben nu de circulaire van klas tot klas laten gaan, hetgeen fout is. Be betreffende onderwijzer kende bovendien de gemeentelijke bepaling niet. Zes jaar nu het tot stand kómen daarvan is hij pas in dienst der gemeente gekomen. Met deze circulaire is de heer K. het ook vol komen eens. Wat de bedoelde onderwijzer deed was niet in overeenstemming met de bedoeling van den heer K. Voorts lichtte pleiter toe, waarom Ged. Sta ten geen wettelijk recht hebben met een waar schuwing te straffen. Krachtens art. 37 van de L. O.-wet moeten Ged. Staten alleen beslissen op een beroep. Zij vormen echter geen rechterscollege, dat zelfstandig kan straffen. Krachtens art. 7 kan alleen de Raad van State zich over verbetering van een straf uitlaten, een bevoegdheid dus, die de Kroon toekomt, Dit is het oordeel van den rechtskundigen adviseur van den Bond, mr. Mendels. Voor de gemeente Haarlem trad op de wet houder Roodenburg, oud-wethouder van On derwijs. Wat hier gebeurd is, was het trachten ge bruik te maken van de openbare school voor p- litieke doeleinden. Het verzoek van den heer K. was immers de circulaire in de school te doen circuleeren. B. en W. hebben den heer K. beschouwd als den hoofdschuldige. B. en W. kunnen niet ver onderstellen dat de heer K. niet wist, dat het geen hy deed niet mocht. Als bestuurslid van een organisatie had hij daarnaar moeten informeeren. Ged. Staten hebben duidelijk gezegd, dat de daad van den heer K. niet te pas kwam. B. en W. gaan dus met de verbetering der straf accoord. Op het juridisch gedeelte der zaak wenschte Pleiter niet in te gaan. De Kroon zal in deze zaak later beslissen. (Ongecorrigeerd) Het Vereen. Rotterd.-Hofstad-Tooneel onder directie van Cor v. d. Lugt Melsert zal Maandag 21 Januari om 8.15 uur ii. den Stadsschouwburg voor de leden van „Geloof en Wetenschap" op voeren het Weensche blijspel „Het Eeuwige Kind", een première van Haarlem. Gebouw „St. Bavo" Kindermatinée R.K. Vrouwenbond, half drie Bestuur Tramperso neel 8 uur Spoorwegpersoneel 8 uur Kleer makers 8 uur Bestuur R.K. Volksbond 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal Haarlems Salon orkest Herdenking 40-jarig jubileum Pauline Hervé, half 9. Stadsschouwburg Mij. tot Bev. der Toon kunst Pianorecital Arthur Rubinstein, 8 uur. Restaurant ,>De Kroon", Groote Markt Alliance Francaise, half 9. Café Brinkman, Houtplein Lezing Bloem bollencultuur, kwart over 8. R.K. Lyceum, Zijlweg Huisvlyttentoonstel ling, 2—5 uur. Gem. H.B.S., Santpoorterplein Tentoon stelling van Historische Diorama's, half 3—5 en half 89 uur. J. H. de Bois' Kunsthandel, Kruisweg 68 Tentoonstellingen, 95 uur. Kunstzaal ,,Reeker", Wagenweg Tentoon stelling, 104 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling, 104 u. Luxor-theater „Om een menschenleven", 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „De wereld zonder mas ker". Op het tooneel James Evans, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „In Diplomatieken Dienst". Op het tooneel Sealtiel, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater „Malle Gevallen", 2.30, 7 en 9.15 uur. HEEMSTEDE R.K. Vereenigingsgebouw, Heerenweg Volksbond, afd. Heemstede, 8 uur. R.K. worden U geboden door advertentie-reclame in de rubriek „Omroepers". Laat die U niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 50 cent per regel komt Uw Zaken- Omroeper onder de aandacht van 75.000 ge zinnen. Gebouw „St. Bavo." Proza 8 uur; R.K. Be volkingsbureau 8 uur; Bestuur Winterhulpactie 8 uur; Bestuur Overheidspersoneel 8 uur; Tram personeel 8 uur; Bouwvakbond 8 uur. Stadsschouwburg. Nieuw Schouwtooneel. „De Familie Kegge", kwart over 8. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann. K. J. M. V. „St. Augustinus," half 9. J. II. de Bois' Kunsthandel, Kruisweg 68 Tentoonstellingen, 8—5 uur. Kunstzaal „Reeker", Wagenweg Tentoon stelling, 104 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling, 10—4 u. Luxor-theater „Om een menschenleven", 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „De wereld zonder mas ker". Op het tooneel James Evans, 7 en 9.15 u. Palace .In Diplomatieken Dienst". Op het tooneel Sealtiel, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater „Malle Gevallen", 2.30, 7 en 9.15 uur. BLOEMENDAAL Raadhuis Overveen Gemeenteraad, 2 uur. Ook de tweede dag van het internationale zwemfeest te Kopenhagen is voor de Duitschers een gropt succes geworden. Op alle nummers, waarin zij tegen de Denen uitkwamen, wisten zij te winnen. - --. -.of,; Een zeer fraaie prestatie leverde de DuitscheG zwemster Hanm Hoelzner uit Plauen door niet. alleen het nummer 100 M. schoolslag te winnen, doch tevens een nieuw wereldrecord te vesti gen. Zij zwom de 100 M. in 1 min. 24.5 sec. Tweede werd de Deensche zwemster Chris- tensen in 1 min. 29.7 sec. Ook de 200 M. schoolslag nam deze zwemster voor haar rekening. Zij won in 3 min. 10.7 sec. met VA M. voorsprong van Inge Kragn, die er: 3 min. 13.1 sec. over deed. Fischer uit Bremen ging op het nummer 100 M. vrije slag voor heeren alleen over de baan en deed er 59.1 sec. over. CHERIBON, 16 Jan. (Aneta.) De dessa Silenkrang in het district Tjiledoek, regent schap Cheribon, is door geweldadige storm winden geteisterd. Hondertwintig winingen zijn omgewaaid. De aanplant werd totaal vernield en boomen werden ontworteld. Vier personen zijn gewond en een kindje is over leden. Vele gezinnen zijn dakloos. Door het Binnenlandsch Bestuur zijn maatregelen getroffen tot huisvesting en voeding van de slachtoffers. De schade is nog niet bekend, doch is belangrijk. I Hedenmorgen om twaalf uur heb ben justitie en politie huiszoekingen en arrestaties verricht ten kantore der N.V. Paleis voor Volksvlijt aan het Oosteinde. De huiszoeking geschiedde door inspecteurs van de Centrale Recherche met rechercheurs in tegenwoordigheid van leden van de rechter lijke macht. Verschillende boeken en beschei den werden in beslag genomen. Later op den dag werden nog op enkele par ticuliere adressen huiszoekingen verricht. Twee personen, werkzaam by de N.V. zyri naar het hoofdbureau van politie overgebracht en daar ingesloten. Een en ander staat in verband met de be kende loten, en obligatieaffaire. Het onderzoek der justitie is nog niet geëin digd en de kans bestaat, dat nog meer arres- .taties zullen volgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2