De groote vraag, die blijft Moderne bouw mdasbUj^ R.K. Staatspartij Religieuze kunst Het Limburgsche Groene Kruis DRINGEND BEROEP VAN FLANDIN CRISISSTEUN AAN DE VEEHOUDERIJ WOENSDAG 16 JANUARI 1935 Toenadering gewenscht Korte Berichten V erkiezingsplat en JYil stecRts 'centi CUteen, da pujs Wiand&tt f De C.AO. in het visscherij-bedrijf Groote belangstelling Hooge winkelhuren De verkiezingsactie voor de Provinciale Staten ingeluid Een grootsch bouwcongres annex architectuur- en bouwtentoon- stelling wordt te Amster dam voorbereid De opzet Het huidige systeem niet geschikt LUCHTVERKEER MET INDIË Een nieuwe concurrent voor de K. L. M. DE IJSELBRUG MAANDAG IN GEBRUIK Het Boymans-museum te Rotterdam nadert zijn voltooiing. Thans zijn jeug dige werkloozen bezig met den aanleg van den grooten museumtuin. Op den achtergrond het zoo goefr als voltooide gebouw De tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt door minister Marchant geopend Havenarbeiders verwerpen de voorstellen der reeders CENTRAAL BUREAU SOBRIËTAS Pater Elpidius Bruna O-F.M. voorloopig directeur DE DOMANIALE MIJN Aantal ontslagen kleiner R. K. HOTELPERSONEEL Jaarvergadering te Amersfoort Viering van het 25-jarig bestaan te Maastricht Werk van naastenliefde De met ondergang bedreigde win* keiier moet zijn contract kunnen verbreken Postvluchten N#u heel Duitschland in een gediscipli- neerden feestroes verkeert in het na- tionaal-socialistische Derde Rijk is dit geen „contradictio in terminis" omdat de terugkeer van het aan waardevolle grondstof fen rijke en uit strategisch oogpunt belangrijke Saarbekken tot Duitschland op het vervullen van een officieele Volkenbondsformaliteit na verzekerd is, blijft de groote vraag open staan. „Hoe zal Duitschland op deze overwinning rea- geeren?" Zal Hitler, die door den Duitschen commissaris voor het Saargebied, Bürckel, en wezenlijk niet door dezen alleen, volkomen ver eenzelvigd wordt met Duitschland, zich laten vinden voor een wederinschakeling van Duitsch land in de internationale gemeenschap der vol keren zooals het Saarland thans als een inte greerend onderdeel weder ingeschakeld zal gaan worden in de gemeenschap van het Derde Rijk? Of zal hij, gesterkt door den uitslag van het Saarplebisciet, een stroeve isolementspolitiek trachten door te voeren, welke met „faits ac- complis" de tegenpartijen tot toegeven wil dwingen inplaats van hen in onderling overleg en door een soepel geven en nemen tot overeen stemming te overtuigen? Zijn verklaring, dat hij bereid is „als historische bijdrage en offer voor de zoo noodige pacificatie van Europa" toe te zeggen, dat na den terugkeer van het Saarland het Duitsche Rijk geen territoriale eischen meer aan Frankrijk zal stellen, alsmede zijn uitlating, dat Duitschland vast besloten is zich niet te onttrekken aan de taak, waartoe de solidariteit met andere volken verplicht, schijnen erop te duiden, dat Hitler in het be sef van de onberekenbare schade, welke het politieke isolement voor het Derde Rijk heeft gehad, liever den eersten dan den tweeden weg zal volgen. Men veronderstelt, dat Hitier te Berchtesgaden met Goering en Von Neurath zich over de in de toekomst te volgen gedrags lijn in de internationale politiek heeft beraden, en ook in het feit, dat Von Neurath aan die bespreking deel nam, meent men een aanwij zing te mogen zien voor een komende toenade ringspolitiek. Heelemaal gerust is men in het buitenland daar echter niet over. De wijze, waarop het Duitsche nationaal-so- cialisme de stemming in het Saargebied opvat als een volledig onderschrijven van zijn theo rie en practijk door de Saarlanders, terwijl in werkelijkheid niet de tijdelijke politieke rich ting in het Duitsche vaderland, maar het duur zamere vaderland zelf bij de stemming den be- slissenden doorslag gaf, doet sommigen vreezen, dat Hitier nu ook in het Memelgebied en Dantzig een volksstemming zal willen uitlok ken om deze gebieden weer voor Duitschland te herwinnen ter versterking van zijn prestige en ter uitbreiding van het Derde Rijk. Boven dien is men in Oostenrijk beducht, dat, nu het Saargebied de nationaal-socialistische aandacht en energie niet meer ten volle eischt en men in Berlijn de katholieke Saarlanders niet meer verliezen kan door een Anschlusz-politiek ten opzichte van het katholieke Oostenrijk te voe ren, de tegen de Oostenrijksche zelfstandigheid gerichte campagnes in Duitschland zullen wor den hervat en de Oostenrijksche nationaal-socia- listen ophieuw overmoedig zullen worden. Een actie tot terugwinnen van Memel en Dantzig en tot 't aansluiten van Oostenrijk bij Duitsch land zou niet rechtstreeks in conflict komen met Hitler's verzekering, dat Duitschland aan Frankrijk geen territoriale eischen meer zal stellen, maar wel met het Duitsch-Poolsche accoord, waarbij de corridor-quaestie voor tien jaar is opgeborgen, wel met Litauen en tenslotte wel met de door Frankrijk en Italië, met in stemming van Engeland geprojecteerde organi satie van den vrede in Europa. Hitier heeft evenwel door het Duitsch-Poolsch accoord, door het afgelasten van de Habich-Hetze tegen Oos tenrijk, door de met Frankrijk bereikte over eenstemming inzake het verloop van het Saar plebisciet, zij het dan ook onder druk van de omstandigheden, getoond, tot het voeren van een compromis-politiek in staat te zijn. Vandaar dat de Fransche minister president Flandin via Reuter een dringend beroep op Duitschland heeft gedaan om tot een Fransch-Duitsche samenwerking te komen. Frankrijk houdt vast aan de principiëele eerbiediging en stipte toepassing der verdragen, hetgeen natuurlijk niet uitsluit, dat deze ver dragen zoo noodig herzien kunnen worden op de WÜze, welke in die verdragen zelf is om schreven. Bovendien handhaaft Frankrijk het standpunt, dat elke internationale overeen komst binnen het kader van den Volkenbond moet vallen. Het neemt geen genoegen met vre delievende woorden, maar met vredelievende daden, en verwacht thans, dat Duitschland tot deze laatste zal overgaan om het vurig verlan gen van Frankrijk naar liquidatie van de Fransch-Duitsche tegenstellingen te bevredigen. Laval schijnt deze verwachting te deelen. De De eerste proefvlucht van het reusachtige Fransche watervliegtuig, dat 70 personen kan vervoeren, is te Mont de Marsan met goed ge volg gehouden. Het toestel is 40 M. lang, 50 M. breed, weegt 37 ton en heeft zes motoren van 850 p.k. De vulkaan Solfatara nabij Napels, die se dert de twaalfde eeuw „slaapt" is in werking getreden en heeft een hoeveelheid kokend heest stentjs uitgeworpn. Vanaf de grens van Beloetsjistan heerscht in het gebied van Noord-Indië een hevige koude, tengevolge waarvan o.a. te Naushanro .in de Sind, waar gewoonlijk de heete zomer- temperaturen van Indië heerschen, de ther mometer vijf graden onder het vriespunt daalde. „Daily Telegraph" meent zelfs te weten, dat Laval een nieuw aanbod tot het sluiten van een pact van wederzijdschen bijstand aan Hitier wil doen en persoonlijk te Berlijn met den ,,Führer" daarover wil gaan spreken. Een der gelijke offerte zal door Duitschland niet zoo maar geaccepteerd worden, vooral niet omdat Frankrijk het Saargebied, evenals de rest van het Rijnland, in overeenstemming met het Ver drag van Versailles, wil laten demilitariseeren, doch zij zou hoofdzakelijk moeten dienen als aanleiding tot het leggen van persoonlijk con tact tusschen Laval en Hitier. Wat er van dit alles waar is, zal de toekomst moeten leeren. De centrale propagandadienst van de R. K. Staatspartij heeft aan de afdeelingsbesturen een circulaire gezonden, waarin hij er op wijst dat de verkiezingen voor de Provinciale Staten ditmaal bijzonder belangrijk zijn. In de nieuwe zittingsperiode treden alle Eerste Kamerleden af. Hoe groot de invloed van onze Partij in de te vernieuwen Eerste Kamer zal zijn, hangt dus geheel af van het resultaat dat wij bij de ko mende verkiezingen zullen bereiken. Ook zijn deze verkiezingen van groot belang, doordat z.g. „nieuwe" politieke groepen aan den stembusstrijd zullen deelnemen. Een uitbreiding van ons stemmenaantal zal voor die groepen een krachtig „halt" beteekenen. Wy zullen dan ook zeker dezen keer alles op alles moeten zetten om een gunstigen uitslag te verkrijgen. Gaarne verleenen wij hiertoe onze algeheele medewerking. Alle afdeelingen van onze Partij willen wij met raad en daad ter zijde staan. Daartoe geeft zy enkele punten in overwe ging, o. a. het houden van streeklanddagen en afdeelingsvergaderingen. Het ligt ook in de bedoeling om de Kringen, Statenkringen en de Afdeelingen in de gelegen heid te stellen om van den Centralen Propa gandadienst een voor het geheele land ge schikte verkiezingsplaat te betrekken. Over deze in sprekende kleuren uit te voeren en voor een ieder te begrijpen plaat zullen binnenkort nadere mededeelingen worden verstrekt. Voortgegaan zal worden met de propaganda voor het orgaan ,,De Opmarsch", die in ver kiezingsnummers zal worden uitgegeven. Deze gelegenheid om het doel en het werk van onze Party op groote schaal onder het ge heele Nederlandsche volk bekend te maken moet aangegrepen worden, niet alleen om onze kiezers met voorlichting te dienen, maar ook om vooroordeelen over de vooringenomenheid tegen onze Partij veelal gevolg van onwe tendheid te bestryden. Het Nederlandsch Instituut van Ar chitecten (N.I.V.A.) bereidt een groot congres met instructieve ten toonstelling voor te Amsterdam. Het congres zal het karakter van bouwcongres dragen, waar een der tigtal sprekers uit binnen- en buiten land zullen optreden, terwijl de tentoonstelling een architectuur- en bouwexpositie zal wezen, welke niet als beurs is bedoeld maar als leering. Congres en tentoonstelling zijn dan ook niet alleen ingesteld op den architect, op den bouwer, maar ook op het publiek, op hen die de bouw opdracht geven en die in de ge bouwen moeten wonen of werken. Met dit congres wordt beoogd bouwtechnici en belanghebbenden op de hoogte te brengen van moderne bouwmethoden in staal, gewapend beton en hout, van moderne bouwmaterialen en hun toepassingsmogelijkheden, van meubel- en interieurskunst, waarbij uiteraard ook door een architectuurtentoonstelling kennis zal kunnen worden genomen van de moderne architectuur- strooming in het binnen- en buitenland. Waar de leek vooral belangstelt in afwerking, inrichting en uitrusting van een gebouw (com fort, hygiëne, verlichting, verwarming, ventila tie, geluidsisolatie) l^t het in de bedoeling tevens de practische beteekenis van de bouw materialen en bouwmethoden voor het moderne gebouw en de woning meer in het bijzonder tot haar recht te doen komen. Het congres zal te Amsterdam worden ge houden van 10 tot en met 19 Mei. De tentoon stelling wordt in het R.A.I.-gebouw opgezet- Zoowel vooraanstaande vaklieden uit Neder land als uit den vreemde zullen aan het con gres deelnemen. Naar de voorzitter, prof. ir. R. L. A. Schoe- maker ons mededeelde, wien we om bijzonder heden hebben gevraagd, zal op de bouwtentoon- stelling óók het interieur niet vergeten worden. Naast materialen zullen ook meubelen en com plete inrichtingen van verschillende soorten van vertrekken en ruimten te zien zijn. Een groote plaats wordt ook ingeruimd aan de licht- architectuur. Een afzonderlijke expositiezaal wordt ingericht voor bijdragen van Finland, Hongarije en Tsjecho-Slowakije, Frankrijk en andere landen. Het ligt ook in de bedoeling hier te demon- streeren hoe een bouwontwerp smakeiyk en met fantasie moet worden voorgedragen, waarin De prijs van Akker's Abdijsiroop, met de vanouds bekende geneeskracht, is zóó ver laagd, dat elkeen Abdijsiroop kan koopetu Niets behoeft U dus te weerhouden Abdij siroop te gebruiken bij verkoudheid, griep, hoest, benauwdheid, bronchjtis, asthma. Than. 65 ct. I 1.05 I f 1.75 I f 3.- voor t 3 dagen 6 dagen 12 dagen 24 dagen De groote flacons zijn voordeeliger in 't gebruik I de Engelschen meesters zyn. Er wordt dan ook een gedeelte ingericht, speciaal voor geaqua relleerde perspectiefteekeningen van Engelsche bouwontwerpen. In Nederland werd nog nimmer een dergelijk bouwcongres gehouden, evenmin een bouwcon gres met daaraan verbonden bouwtentoon- stelling. Het secretariaat van het Nederlandsch Insti tuut van Architecten is te Hengelo gevestigd, Enschedeschestraat 104 A, telefoon 2703. Dinsdagmiddag organiseerde de Bond van Kaasproducenten te Gouda in den Nieuwen Schouwburg aldaar een openbare vergadering. Naar schatting bedroeg het aantal aanwezige boeren ruim 1000. De bondsvoorzitter, de heer A. van wynen, hield een rede, die tot titel droeg: Zijn we met den crisis-steun op den goeden weg? Is van de nieuw aanbevolen middelen heil te verwachten? Welke richting moeten we uit? Aan deze rede ontleenen wü het volgende: Het systeem by de steunregelingen, waarbij de steun aan de eene groep door de andere moet worden betaald, die dan door de verbeter de positie der eerste later moet mee „optrekken" is niet doeltreffend. Als gevolg van dit systeem heeft de Ned. Vee houderij, vooral in de speciale weidestreken, zwaar geleden. Er zyn groepen van bedrijven, die meer hebben moeten offeren aan duurder grondstoffen dan hun totale steun, zoowel di rect als indirect, bedroeg. Het diep ingrijpen in het bedryfsleven brengt ook een groote mate van vrijheidsbeperking met zich mede; het kweekt een mentaliteit, die wy tot heden op het platteland niet kenden en het doet in alle kringen fraude welig tieren. Nieuwe middelen, als gedeeltelijke melksteun, zullen evenmin oplossing brengen; zy zyn op de zelfde onjuiste basis gegrond. By het stelsel van verhoogde monopolierechten voor granen gaat men uit van een te eenzy- dige maatschappy-beschouwing, waarby men te groote verwachtingen heeft van de mogelijkheid tot belasting van den consument, waardoor dit stelsel nooit verwezenlijkt zal kunnen worden; ook zal Nederland zich hiermede op den duur van de buitenlandsche markt afsluiten. Gemiddeld staan de producten van den ak kerbouw lager beneden wereldprijs en meer ver wijderd van productieprijs, dan die der vee houderij. De toekomstkansen zyn voor de veehouderij waarschijnlijk grooter. De Nederl. Regeering dient hiermede by de crisismaatregelen rekening te houden. Naast de haven- en importbelangen brengt het artikel „melk" na betaling aan den boer, by zijn bewerking tot diverse producten, door den intensieven handel daarin, een volksinko men van minstens 100.000.000 gld. De veehoudery keert zich niet tegen graan- steun, maar wenscht akkerbouw te steunen naast, niet op de veehoudery. De steunregelingen kunnen sterk vereenvou digd worden door over te gaan naar bodemsteun in plaats van den gedeferentieerden producten- steun. De crisisleiding grijpt diep in het bedryfsleven in door monopolies, teeltregelingen, gedwongen beperkingen en verschuivingen enz.; zy haalt hier een element van Planwirtschaft in, dat voor zyn toepassing een breedere basis vereischt dan crisisinstellingen kunnen geven. Alles wijst er op, dat de basis voor beter func- tionneeren van het economisch leven op lager peil zal liggen. Aanpassing hieraan zal voor Ne derland noodzakelijk zyn. De villa Rujfo bij Rome, wélke ex-koning Alfonso van Spanje heeft gekocht Dit leidt in de eerste plaats tot verlichting van vaste lasten in den landbouw, maar ook tot beperking der maatregelen in de industrie, die tot handhaving van te hoog prijspeil voeren die anderen groepen o.a. de agrarische, de aanpas sing verhinderen en die het internationaal wa- renverkeer belemmeren. Wil de Regeering echter verder den weg der bedrijfsregeling op, wil zij een eigen prijspeil in Nederland in de toekomst handhaven, dan is dit niet iets tijdelijks, door crisisorganen te be handelen, maar behoort deze veelomstreden richting in het maatschappelijk leven parlemen tair tot stand te komen. De Regeering zal dan de volle verantwoording en het risico van de toepassing te dragen hebben. Nadat van de gelegenheid tot debat door ver schillende sprekers gebruik was gemaakt, werd de vergadering, die werd bijgewoond o.a. door de Tweede-Kamerleden Lovink en Bongaerts en vertegenwoordigers van de K. v. K. uit geheel Nederland, omstreeks zes uur gesloten. De K. L. M. krijgt op de Indië -luchtroute een nieuwe concurrente, namelijk de Deutsche Luft Hansa. Jn samenwerking met de „Euzasia Aviation Corporation'* zal, naar de „Telegraaf" bericht, de Deutsche Luft Hansa eerlang een luchtlijn openen tusschen Berlijn en Shanghai. De route, die gevolgd zal worden, is voor een belangrijk deel gelijk aan die, welke de K. L. M., de Im perial Airways en de Air France thans vliegen, waardoor dus feitelijk een vierde concurrent ten luchttooneele verschijnt. De Deutsche Luft Hansa zal eveneens passa giers en luchtpost uit Europa naar Britsch- Indië en Oost-Azië vervoeren. Gevlogen zal worden met Juncker 52 toestel len, dezelfde waarmede de Deutsche Luft Hansa op Nederland vliegt. t Thans staat vast, dat de nieuwe spoorbrug by Zwolle in den nacht van Zondag op Maandag a.s. in gebruik genomen zal worden. De laatste trein van Zondag zal voor het laatst de oude brug berijden, de eerste trein van Maandag zal de eerste zyn, die zijn weg vindt over de nieuwe brug. Er gebeurt niets of ficieels of feestelijks. Men zou kunnen zeggen in alle stilte, als dat woord niet wat uit ~3en toon vieL Op Vrijdag, 25 Januari des avonds te half acht zal minister Marchant in het Stedelyk Museum te Amsterdam een tentoonstelling van moderne toegepaste religieuze kunst openen, welke tentoonstelling georganiseerd wordt door de Nederlandsche Vereeniging voor Ambachts- en Nijverheidskunst en de Algemeene Katho lieke Kunstenaars Vereeniging, groep Beelden de Kunsten. Deze tentoonstelling is gratis toegankelijk en blijft geopend tot en met 24 Februari. Gedurende deze expositie wordt een viertal voordrachten gehouden met een daaraan ver bonden rondgang, waarover in de dagbladen nader bericht zal worden. De havenarbeiders te IJmuiden, georganiseerd in den Centralen Bond, hebben hedennacht de voorstellen der reeders verworpen met 89 tegen 49 stemmen. Zooals wy reeds meldden, besloten de Christelijke havenarbeiders in gelijken geest. De toestand is thans zoo, dat de zeelieden de voorstellen hebben aanvaard en dus blijven va ren, terwijl de havenarbeiders, d.z. de visch- lossers, de voorstellen verworpen hebben. In den afgeloopen nacht zijn de stoomtrawlers op normale wijze gelost. In hoeverre het lossen gedurende de volgende dagen moeilijkheden zal opleveren, dient te worden afgewacht. Naar wy vernemen is ter vervanging van den Zeereerwaarden Heer C. J. J. Terwisscha van Scheltinga, aan wien ziekte-verlof is verleend, met ingang van 16 Januari 1935, voorloopig voor den tyd van zes maanden benoemd tot direc teur van het Centraal Bureau van Sobriëtas, secretaris-penningmeester der Federatie So briëtas, hoofdredacteur van „De Kruisbanier" en redacteur van „Bonus Miles" de Zeereer- waarde Pater Elpidius Bruna O. F. M. Het adres van Zyn Zeereerwaarde in boven genoemde functies is: Centraal Bureau van Sobriëtas, Verversstcaat 30, te 's-Hertogen- bosch. Het aantal mijnwerkers, dat 1 Februari a.s. op de Domaniale myn wordt ontslagen, is nader bepaald op 70. De Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café- en Rest. Geëmployeerden ,,St. Antonius", houdt zyn jaarvergadering van den Bondsraad op 25 Fe bruari a.s. in het Gebouw der R.K. Werklieden- vereeniging „St. Jozef" te Amersfoort. In de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart, Lan ge Gracht, wordt des ochtends 9.15 een H. Mis opgedragen tot intentie van den bond, waarby alle afdeelingen uit het land tegenwoordig zul len zijn. Naast de gebruikelijke verslagen komen op de agenda verschillende voorstellen voor, o.a. het organiseeren van een landelyke ten toonstelling, omvattende het geheele bedrijf en alles wat daarbij, ook zijdelings, betrokken is, dit in verband met het aanstaande zilveren jubileum van den Bond. De R. K. Vereeniging „Het Limburgsche Groene Kruis" heeft Dinsdag te Maastricht haar zilveren jubileum gevierd. Het feest werd ingezet met een plechtige Hoogmis in de aloude St. Servaaskerk. In de St. Servatius-Societeit werd vervolgens de feestvergadering gehouden. Onder de aan wezigen merkten wij op den Commissaris der Koningin in de provincie, jhr. mr. van Hövell tot Westerflier, den directeur-generaal van volksgezondheid, mr. Lietaert Peerbolte, verte genwoordiger van den minister van Sociale Za ken, Z.Exc. jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, eere-voorzitter der vereeniging, den oud-minis ter ir. M. Bongaerts, en de leden van GecL. Staten Maenen, Galiard en Paulussen. De huidige voorzitter der vereeniging, jhr. G. Ruys de Beerenbrouck heette de aanwezigen welkom en riep in een kort overzicht het ver leden der vereeniging in de herinnering der aanwezigen terug. Spr. schetste de oprichting van de eerste afdeeling te Buggenum, onder voorzitterschap van Z. Exc. jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, met krachtigen steun van de geestelijkheid en de vereeniging van Limburg sche Katholiekendagen. Zeer in het kort vatte de voorzitter te samen wat de vereeniging in de afgeloopen vijf-en-twintig jaren voor de volksgezondheid in Limburg heeft gedaan. Met voldoening kon hij vermelden, dat thans de vereeniging 120 afdeelingen en 55000 leden telt. Speciaal bracht de voorzitter hulde aan de religieuze- en leekenverpleegsters, de be scheiden zusters van het Groene Kruis, die in onbaatzuchtige naastenliefde het eigenlijke werk der vereeniging hebben gedaan. Dank bracht hy voorts aan alle de vele personen en instel lingen van wie de vereeniging in de afgeloopen vijf-en-twintig jaar den daadwerkelijken steun heeft genoten. Vervolgens gaf hy het woord aan den heer dr. L. A. Veeger, inspecteur der Volksgezond heid te Nijmegen, die de feestrede uitsprak. De feestredenaar zette uiteen, hoe de Christe lijke naastenliefde de eenige grondslag is, waarop vereenigingen als deze met resultaat kunnen werken. Hij schetste vervolgens meer uitvoerig dan de voorzitter dat had gedaan het werk der vereeniging, de moeilijkheden waar mede zij had te kampen en de resultaten die zy desondanks in zoo verblijdende mate bereikt heeft. Speciaal besprak dr. Veeger den prophylacti- schen arbeid van de Groene Kruis-vereeniging, die mede oorzaak is van het vaststaande feit, dat ons land in hygiënische voorzieningen ten bate der bevolking door geen ander land ge ëvenaard wordt. Ook op religieus gebied, aldus spr, heeft de vereeniging een taak te vervullen. Van de wijkverpleegster-huisbezoekster hangt veel af voor het gezin, zij heeft een waar apos tolaat te vervullen. In dezen plicht is de Lim burgsche vereeniging nimmer tekort geschoten, en de geschiedenis be wyst, dat dit geen belet sel was voor een zeer vriendschappelijke samen werking met de overige, neutrale, Groene Kruis vereenigingen. Met vertrouwen zag spr. dan ook de toe komst tegemoet, waarin de vereeniging, dank zij den krachtigen steun van de provinciale overheid, een nog grootere werkzaamheid zal ontplooien. Hij wekte de vereeniging op, naast de zuigelingenzorg ook de kleuterzorg en de kraamzorg te organiseeren. Dr. Veeger ging vervolgens nog nader in op de taak der gemeentebesturen, die veel kunnen doen niet slechts ter stimuleering, maar ook tot ordening van de gezondheidszorg. Een or dening is noodzakelijk en al was spr. niet blind voor de moeilijkheden en vooroordeelen die daaraan in den weg stonden, toch was hy vol vertrouwen dat zy er eens zou komen. Met een gelukwensch en een bemoediging tot bestuur en leden der jubileerende vereeniging besloot dr. Veeger zijn rede. Tijdens de vergadering ontving de voorzitter een telegram van gelukwensch van Mgr. dr. G. Lemmens, die verhinderd was dit jubileum met zijn tegenwoordigheid op te luisteren. Nadat jhr. Ruys de Beerenbrouck dit tele gram had voorgelezen, brachten achtereenvol gens mr. Lietaert Peerbolte en de Gouverneur der Provincie hun hartelijke gevoelens jegens de vereeniging tot uiting. Na afloop der vergadering kregen de aanwezi gen gelegenheid het hoofdbestuur der vereeni ging geluk te wenschen. Te 1 uur werden hoofdbestuur en leden door het gemeentebestuur op het stadhuis ontvan gen. De wethouder Schoonbrood sprak daar by ontstentenis van den burgemeester, die in het Saargebied vertoefde, de welkomstrede uit. Des middags was in de redoutezaal van den stadsschouwburg een geanimeerde feestmaaltijd, waar o.a. de Minister van Staat jhr. Ruys de Beerenbrouck zyn gelukwenschen uitsprak. Het hoofdbestuur van den Kon. Ned. Midden standsbond heeft zich met een adres tot den Ministerraad gewend, waarin om. het volgende wordt opgemerkt: Hoewel er reeds geruimen tyd een tendenz tot huurverlaging is waar te nemen, zijn er on der de winkeliers-huurders nog zeer velen, die door de traagheid van het natuurlijk aanpas singsproces der winkelhuren dreigen ten onder te gaan als gevolg van de te hooge bedragen, welke zy aan huur hebben op te brengen. Onder hen zijn in de eerste plaats te rekenen degenen, die nog gebonden zijn aan contracten, welke gesloten werden in den tyd, toen de huidige crisis zich nog niet of nog niet in haar vollen omvang deed gevoelen. Set hoofdbestuur meent dan ook met aan drang te moeten verzoeken te willen bevorderen, dat er een regeling getroffen wordt analoog aan de Pachtwet hier te lande of aan het Besluit be treffende de huurovereenkomsten van de Bel gische Regeering van 10 November 1934, waarin voorkomt dat de huurder, die naar billijkheid en gelet op de economische omstandigheden niet meer in staat is den last zijner verplichtingen te dragen, in staat wordt gesteld zijn huurcon tract te verbreken. De „Pelikaan" is heden uit Batavia vertrok ken en te Singapore aangekomen. De „Oehoe" (uitreis) vertrok heden van Calcutta en arriveerde te Bangkok.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5