Burgerlijk" GeujuJimJz JaU leder pak HONIG's VERMICELLI GRATIS Neem 'n "AKKERTJE" FINANCIEN KATHOLIEK ONDERWIJS RADIO-PROGRAMMA Dagfilm WOENSDAG 16 JANUARI 1935 Partij raadsvergadering Kerkelijk Leven 99 Een woord, dat zijn oorspronke lijke beteekenis heeft verloren Er zijn nu drie groepen of richtingen in ons land, die op denigreerende wijze spreken van „burgerlijke par tijen", n.l. de sociaal-democraten van di verse pluimage, de communisten en de nationaal-socialisten. Tot de „burgerlijke partijen" worden dan allen gerekend, die niet tot een der drie genoemde groepen behooren, wat in- tusschen geenszins uitsluit, dat deze groe pen elkaar wederkeerig ook van „burger lijkheid" betichten. Dit laatste toont op zich zelf reeds aan, hoe weinig zin het woord heeft en hoe willekeurig het is in zijn toepassing. Als politieke en maatschappelijke aan duiding van Franschen oorsprong had het op het laatst der achttiende en in de eer ste helft der negentiende eeuw zijn betee kenis, speciaal tijdens de regeering van Louis Philippe, toen de rijke burgerij, de bourgeoisie, vrijwel alle macht in handen had en de arbeiders-klasse zich in een totaal afhankelijke en onmondige positie bevond. Het jaar 1848 maakte aan dien toestand een einde, bracht er althans een grondige verandering in. Toch ging men voort met, ook in politie- ken zin, van „bourgeoisie" te spreken, en in ons land vertaalde men dit woord door „burgerlijke partijen", een vertaling, die op zichzelve al niet juist was. Sindsdien heeft het woord in binnen- en buitenland steeds meer zijn oorspronke lijke beteekenis verloren en kan het nog slechts verwarring stichten, ook omdat het, bij ons ten minste, in meer dan één zin is te verstaan. Een beschaafd man wil niet als „burger lijk" worden aangeduid, onverschillig tot welken stand hij behoort. Maar staatsburgers zijn wij allen, en van zijn burger-rechten en burgerlijke vrijhe den en bevoegdheden zal niemand, ook niet de roodste revolutionnair, afstand willen doen. Er zijn geen burgerlijke partijen In ons land. Het is niet de stand, die de partij maakt. En er is ook geen partij, dien naam waardig, welke hare leden slechts uit één enkelen stand recruteert. Wel zijn er burgerlijke manieren en dito praktijken; maar die hebben met politiek en partij-vorming weinig, of niets uit staande. En zeker zijn zij allerminst als het mo nopolie der zoogenaamde „burgerlijke par tijen" te beschouwen! Het doet, zacht gesproken, vreemd aan, dat de N. S. B., die in dezen tijd is opge komen en die hare blikken op de toekomst richt, dit verouderde en sinds lang niets zeggende woord van de revolutionnaire partijen heeft overgenomen. P. S. Op Zaterdag 9 Februari te Utrecht De pestbestrijding in Indië Geruststelling van de Inlandsche bevolking NATIONAAL CRISIS-COMITE Vergadering Verbondsbestuur van het K. O. V. Het Schoolblad DE SUPER OLIE PATER A. JANSSEN S. V. D. Plechtige opening van zijn zalig verklaring-proces in Steyl NIEUWE PAROCHIE IN DE PEEL Pater H. van der Peet O.P. bediend Naar de Missie Broeder Pius, uit Wanroy (N.-B.), vertrekt in Maart a.s. weder naar zyn Afrikaanschen missiepost. DIEFSTAL IN KAPEL Universitaire examens Donderdag 17 Jan. 1935 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Remmen niet in orde Jongeman levensgevaarlijk gewond VERLOREN PET ALS BEWIJS Een der daders van roofoverval voor de rechtbank I 467e STAATSLOTERIJ bevat ter kennismaking een HONIG's.BOUILLONBLOKJE uit zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Rheumatische pijnen, Spierpijn. De Londensche rubbervoorraden zijn in de afgeloopen week met 2414 ton gestegen. Volgens berichten uit New-York staat thans definitief vast, dat in laatst van deze maand of begin Februari de interna tionale kop er conferentie te New-York zal woraen gehouden. De Intern. Nickel Co- zal de mogelijkheid onderzoeken van een wereld-lcoperkartel, waarbij zal ivorden vastgesteld welke positie de Vereen. Staten hierbij zullen innemen. De invoer van Zwitserland in December 1934 is naar waarde met 14% pCt. tot fr. 135.5 mill, gestegen, terwijl de uitvoer met 0.6 pCt. tot frs. 80.3 mill, toenamIn het geheele jaar 1934 bedroeg de invoer frs. 1434.5 mill, en de uitvoer frs. 844.3 mill., zoodat het invoersaldo frs. 590.2 mill, be droeg tegen frs. 741.7 mill f in 1933Het daalde derhalve met frs. 161.5 mill. De beraadslagingen van de Intern. Scheepvaartconferentie te Londen zouden, naar verluidt, tot dusverre betrekking hébben gehad op het algemeen formulee ren van de bekende problemen, zooals het opleggen van schepen, het sloopen er van en het in een pool overbrengen van de schepen. Naar uit Brussel wordt gemeld zou de Belgische regeering een verbreking van de tolunie met Luxemburg overwegen, hoewel deze voor den tijd van 50 jaar werd geslo ten. De tolgrens zou echter alleen gelden voor landbouw-producten, inzonderheid granen. Uit Oslo wordt gemeld, dat de Unilever het restant van de walvischtraan-produc- tie van dit jaar, n.l. 56.000 a 60.000 ton, heeft gekocht voor 10 per tonHet be richt, dat de Unilever 30.000 ton traan van de productie van het loopende jaar even eens tegen 10 per ton zou hebben ge kocht, wordt door de maatschappij onjuist genoemd. Het goudclausule-vonnis door het Am. Hooggerechtshof zal waarschijnlijk niet vóór 4 Februari a.s. plaats hebben. De meening wint te New-York veld, dat de uitspraak van het goudclausule-proces ten nadeele van de regeering zal uitvallen. Het behoud van de goudclausule zou voor Amerika financieele en economische ge volgen hebben, die momenteel nauwelijks te overzien zijn. Men meent te New-York te gelooven, dat de handhaving van de goudclausule zou kunnen leiden, dat Amerika terugkeert tot het vroegere goudpeïl van den dollar. Men neemt tevens aan, dat de regeeringsschul- den op goudbasis zouden moeten worden betaald en berekent, dat de totale schul denlast met 69 milliard zou stijgen en dat van deze stijging 17 milliard zou ko men op rekening der regeering. De bestaande agitatie in betrekking tot de goudclausule heeft gisteren te New-York een stijging teweeggebracht van den dol lar, omgerekend in guldens, tot 1.48.37. Deze stijging was minder groot dan te Am sterdam, waar de dollar gisteren tot 1.49monteerde. De Amerikaansche schatkist verklaarde gisteren, dat er geenerlei aanwijzingen zijn voor een eventueele révaluatie van den dollar en dat alleen het Congres hiertoe stappen zou kunnen doen. Voorts zal de schatkist blijven voortgaan met 35 per troy ounce goud te betalen, zooals tot nu toe is geschied. De Amerikaanche Onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Philips, ver klaarde, dat zijn departement momenteel geen onderhandelingen heeft geopend met eenig land met betrekking tot een mone taire stabilisatie. Geenerlei stappen zijn hiertoe genomen en voorts zijn door geen enkele regeering formeele voorstellen van dien aard gedaan. De petroleum-coordinator lekes waar schuwde het Congres, dat wanneer ter be perking van de petroleum-productie geen maatregelen worden genomen, hij niet in staat zal zijn, de bestaande toestanden op de markt te wijzigen, of ontwrichting der prijzen te voorkomen. De gemiddelde dagelijksche petroleum- productie in Amerika is in de vorige week met 149.900 tot 2.538-500 vaten gestegen. De Standard Oil of New Jersey en de Socony Vacuum Oil hébben den benzine prijs voor tankwagens met 14 dollarcent verhoogd. De Socony verhoogde bovendien den kleinhandelsprijs met y9 dollar cent. De Montgomery Ward boekte in Decern-, ber j.l. een netto-winst van 1-428.000. In de eerste elf maanden over 1934 bedroeg de netto-winst 9.302.000. De valutamarkt te Amsterdam was van ochtend aan groote fluctuaties onderhevig: De Dollar bewoog zich op 1.48Y41.49y7. (v. slot 1.48y4), Francs golden 9.74—9.77 (9.75 3/8) en Belga's 34.55—34.65 (34.58). HET SMOKKELBEDRIJF Een heel leger smokkelaars verrast De vijftiende vergadering van den Partijraad der R.K. Staatsparty zal worden gehouden op Zaterdag 9 Febr. te 10 uur precies in het Jaar beursrestaurant, Vreeburg te Utrecht. De agenda vermeldt o-m. de volgende pun ten: Verslag namens de begrootings-commissie betreffende de begrooting voor 1935; vaststel ling van deze begrooting. Verslag kascommissie over 1934. Behandeling van de nadere beschou wingen der Commissie ter bestudeering van het pachtvraagstuk. Verder zal mr. G. Kropman, wethouder van Amsterdam, een rede houden over de beteeke nis van de a.s. Staten- en Raadsverkiezingen voor het werk en het streven der R.K. Staats party. Z. Exc. Minister van Staat, Prof. P. J. M. Aalberse, voorzitter van de fractie der Tweede Kamer, zal daarna een korte beschouwing ge ven over den algemeenen staatkundigen toe stand en het parlementaire werk Onder de ingekomen stukken is een brief van het Kringbestuur Haarlem, houdende een voor stel tot wijziging van art. 19 van bijzonder reg lement V-A (Kiesreglement Tweede Kamer), betreffende een andere methode van partijstem ming. Als byiagen zyn by de agenda gevoegd: de begrooting voor 1935; het Reisbesluit, bestemd voor de stemgerechtigde en adviseerende leden van den Partyraad en het Reglement, regelende de aanwyzing van vertegenwoordigers van den Katholieken arbeid op wetenschappeiyk, cul tureel en sociaal gebied in den Partyraad. BATAVIA, 16 Jan. (Aneta). In het pest-rap- port loopende van 10 November 1934 tot 1 De cember 1934 wordt vermeld, dat in die periode zich 1685 ziekte- en sterfgevallen voordeden. Van deze kwamen er 1561 voor in de Residentie Friangan. Na overleg tusschen vertegenwoordigers van 't Binnenlandsch Bestuur en de leiders van de vac cinatie, heeft men besloten voor de bevolking uitdrukkelijk uiteen te zetten, dat de vaccinatie volkomen vry willig is, zoodat aan weigering geen enkele maatregel zal worden verbonden. In de Dinsdag gehouden wekelijksche ver gadering van het Dagehjksch Bestuur van het Nationaal Crisis Comité had, in tegenwoordig heid van H. K. H. Prinses Juliana, een hul diging plaats van den voorzitter, Jhr. S. van Citters, in verband met diens 70sten verjaardag. Bij monde van den onder-voorzitter werd hem in het byzonder dank gebracht voor de aangename en krachtige leiding van de ver gaderingen en voor de energieke wyze, waarop hij steeds was voorgegaan in den moeizamen arbeid door de crisisomstandigheden geboren. Tenslotte werd Jhr. van Citters een oorkonde aangeboden, welke opdracht onderteekend was door H. K. H. Prinses Juliana, alsmede door alle leden en oud-leden van het Dageiyksch Bestuur. De beide oud-secretarissen van het Comité, dr. J. E. baron de Vos van Steenwyk en mr. P. A. L. van Ogtrop, waren speciaal voor deze gelegenheid overgekomen. Zaterdag en Zondag vergaderde te Utrecht in hotel „Noord-Brabant" het Verbondsbestuur van het Kath. Onderwyzers Verbond. Zaterdagmiddag te half vyf opende de voor zitter, de heer Wiltschut te Arnhem, de verga dering. De tyden, aldus spr., zijn somber. De her classificatie is nog niet van de baan. De aan gekondigde salarisverlaging doet verschillende vragen oprijzen, wat nu weer te wachten staat, te meer als wy bedenken, dat het salarispeil reeds bedenkelijk de grenzen van het nood zakelijke is genaderd. Het Kweekschoolontwerp en de aangekondigde Grondslagenwet zullen alle aandacht vragen. Overal dreigen nog talrijke ontslagen van personeel in verband met de bezuiniging. De eenige lichtzyde is, dat de werkgelegen heid voor jongere collega's wellicht iets verbe terd zal worden door de mogelijke invoering van vervroegde pensionneering. Het K.O.V. heeft in deze ook reeds zyn standpunt ingeno men. Maar dan is het ook nu juist de tyd om de leden op te roepen tot nieuwe bezieling. Meer dan ooit zal het K.O.V. moedig voorwaarts moeten gaan. In overeenstemming met duideiyk geformu leerde bezwaren tegen de plannen der Regee ring om voor het vervolg aktenbezit, zonder dat daarin les wordt gegeven (waarby ook hoofdaktebezit zonder vereischte) niet meer te beloonen, heeft de heer Suring, waarschijnlijk ook namens de R. K. Kamerfractie by de be handeling van de Onderwysbegrooting in de Tweede Kamer duidelijk gezegd, dat een tomen op deze wijze aan de salarissen der onderwijzers alleen, hen plaatst in een uitzonderingspositie te midden der andere landsdienaren. Hiertegen is met kracht en klem stelling genomen. Voor het K.O.V. is dit bemoedigend voor eventueelen nog verder noodigen steun by deze aangelegen heid. Oprechte dank zy daarvoor gebracht aan den geachten onderwysdeskundige, den heer Suring. Na de openingsrede werden tot voorzitter, secretaris en penningmeester voor 1935 met na genoeg algemeene stemmen aangewezen de af tredende functionarissen, de heeren Willem Wiltschut te Arnhem, H. Wijnen te Maastricht en Joh. H. M. Derksen te Amsterdam. Het jaarverslag, uitgebracht door den Ver- bondsambtenaar, geeft een opsomming der verrichte werkzaamheden en sluit met een eer biedige herdenking van den heer J. G. v. d. Ligt, die in 1934 door den dood aan het Ver bondsbestuur ontviel. Het financieel verslag, uitgebracht door den penningmeester geeft een batig saldo van on geveer f 1000. Bij loting wordt het Baarlemsch Hoofdbe stuur aangewezen tot controleering van het financieel beheer. De begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1935 wordt vastgesteld tot een totaal be drag van f 43.629. Hierna wordt overgegaan tot behandeling van het contract voor den Verbondsambtenaar, waarbij eenige voorstellen van het Haarlemsche en van het Utrechtsche Hoofdbestuur tot ver betering van sommige bepalingen worden voor gesteld en aangenomen. Ten slotte wordt het geheele contract aangenomen, nadat namens het Haarlemsche Hoofdbestuur is verklaard, dat dit om de reden vastgelegd in zijn tevoren afgekeurd voorstel tot uitstelling van de eind beslissing tegen zal stemmen. De overige Hoofdbesturen stemden allen voor. Nadat nog besloten is, dat van 1 Januari 1935 af de functie van Verbondsambtenaar als een volledige wordt beschouwd en dus het con tract vanaf dien datum in werking treedt, schorst de voorzitter de vergadering. Zondagmorgen te half elf werd allereerst aan de orde gesteld de instructie voor den Ver bondsambtenaar, welke na een enkele toevoe ging worcft vastgesteld. Dezen dag was Prof. Heskes, geestelijk Advi seur der St. Augustinusvereeniging in het Bis dom Haarlem, ter vergadering aanwezig, terwijl Mgr. J. G. van Schaik, geesteiyk adviseur van het K.O.V. een gedeelte der vergadering by- woonde. Bij de besprekingen over den inhoud van Het Katholieke Schoolblad werden enkele op merkingen gemaakt over de boekbesprekingen, welke de meerderheid korter wenschte, tenein de meer plaats te verkrijgen voor artikelen. Ook over den toon van enkele artikelen wer den opmerkingen gemaakt en werd de wensch uitgesproken, dat dergeiyke artikelen niet meer zouden geplaatst worden. Ten slotte bracht de voorzitter een woord van dank aan de Redactie van het orgaan en wel in het byzonder aan den heer Teyssen, voor het mooie werk, dat voor het blad en daardoor voor het K.O.V. is verricht. Tot redacteur werd by enkele candidaatstel- ling herkozen de heer A. Sarneel te Eindhoven. Besloten werd, dat de afvloeiing van perso neel en de eventueele toevloeiing in de aan gesloten vereenigingen een onderwerp van be spreking zal zijn. Daarover zal rapport moeten worden uitgebracht aan het Verbondsbestuur, dat daarna besluiten daaromtrent zal nemen. Aangenomen werd een voorstel van het Utrechtsche Hoofdbestuur, dat het K.O.V. zal ijveren, dat het schriftelijk examen Wiskunde l.o„ alsook Boekhouden en Teekenen in meer plaatsen zal worden afgenomen, niet alleen in Den H3&g. Eveneens werd op voorstel van dat Hoofdbe stuur besloten, dat door het K.O.V. een actie zal worden gevoerd, opdat zy, die in de jaren 1931, 1932 en 1933 door het vervullen van mili taire verplichtingen gedupeerd zyn in het ver krijgen van een betrekking als onderwijzer, ge- hjk gesteld zullen worden met wachtgelders, wat de benoembaarheid is een betrekking be treft. Voort3 werd besloten tot aansluiting by de Commissie voor cultureele films en tot die voor geschiedenisonderwys en vredesactie. In beide commissies werd de heer W. J. Speller te Haar lem tot vertegenwoordiger aangewezen. Verder zal het K.O.V. zich aansluiten by de Vereeni- ging tot bevordering van woordkunst by het onderwys; als vertegenwoordiger werd aange wezen de voorzitter van het K.O.V„ de heer Wiltschut. Daarop werd de vergadering onder dankzeg ging voor de gevoerde besprekingen en den aan- genamen toon, welke heeft geheerscht, te half drie gesloten. WannABl* nadnvlknila «VnA niintanMasnilaii Wanneer gedurende drie wintermaanden een motor met een olie gesmeerd wordt, welke voor winter- smering niet geëigend is, zal de slijtage welke optreedt overeenkomen met de slijtage over een tijdvak van drie jaren normaal gebruik. 's-Winters rijden met een olie, welke bij afkoeling te dik wordt beteekent Uw motor aan een abnor male slijtage onderwerpen. Gebruikt Cssolube de super olie, die niet te dik wordt en die bij elke temperatuur volkomen circuleert. AMERICAN PETROLEUM COMPANY, GEBOUW PETROLEA, '«.GRAVENHAGE Dinsdag, op den 26sten verjaardag van zijn zalig afsterven, vierde het Missiehuis te Steyl op plechtige wijze de opening van het proces ter Zaligverklaring van zyn Stichter en Vader, Pater Arnoldus Janssen. Vlaggen en kleurige wimpels tooiden de ge bouwen, toen om acht uur in den morgen de Bisschop van Roermond, Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens arriveerde, verwelkomd door den Hoogeerw. Pater Provinciaal Gürgen. In de sterfkamer van den Stichter der Con gregatie, welke nu als kapel is ingericht, droeg Z. H. Exc. aan het rykversierde altaar een stille H. Mis op, in tegenwoordigheid van den vice- postulator, de Commissarissen in het proces der zaligverklaring, en van enkele genoodigden en oversten der Congregatie. Tegelijkertijd droeg de Hoogeerw. P. Provinciaal een plechtige Hoog mis ter eere van den H. Geest op in de kerk van het Missiehuis. Om half elf trok de Bisschop, voorafgegaan door een langen stoet van priesters en genoo digden, onder wie de Hoogeerw. Deken van Venlo, de Zeereerw. heeren pastoors van Steil, Tegelen en Belfeld, de feestelijk versierde en verlichte kerk van het missiehuis binnen. In geestdriftige bewoordingen richtte de Bis schop zich tot de aanwezigen en spoorde hen aan, om de leus van den stichter „Het Hart van Jezus leve in de harten van alle menschen" altyd te beleven. Daarna werd het Veni-Creator gezongen, en na het aanheffen van de Litanie van alle Heiligen trok de lange feeststoet naar de sterfkapel van den stichter, waar de eerste plechtige zitting in het proces ter zaligverkla ring een aanvang nam, geleid door Z. H. Exc. Mgr. Lemmens en Mgr. Bauduin, vicaris-gene raal van het bisdom, bygewoond door den vice- postulator, den Zeereerw. Pater Sandkamp S.V.D., door de commissarissen: P. Pancratius O.F.M., P. Hyginus O.F.M. en P. Nathanael O.F.M., en de notarii Mgr. Schwarzmann uit Crefeld en Mgr. Fritzen uit Viersen. In blijde dankbaarheid werd daarna de plech tigheid in de kloosterkerk besloten door een meerstemmig Magnificat en den Zegen met het Allerheiligste. De feestdag eindigde met een hulde-avond aan Vader Arnoldus in de rijkversierde aula. Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Hertogenboseh heeft besloten tot oprichting van een nieuwe parochie St. Jozefpeel. Tot toekomstigen pastoor is aangewezen de w'eleerw. heer M. J. Thomassen, zielzorger van St. Jozefpeel, thans kapelaan te Boekei. Pater Hubertus van der Peet uit het Domi nicanerklooster te Huissen, is uit voorzorg van de H.ïL Sacramenten der Stervenden voor zien. In de bedevaartskapel te Rochenhaus in de buurt van Aken is Maandagnacht ingebroken. Gestolen werden twee kostbare, uit hout gesne den beelden, dateerende uit de 13e eeuw. LEIDEN. Geslaagd voor het Candidaats-exa- men geneeskunde de heer L. D. J. Reeser en mej. C. J. Buurman. HUIZEN, 301.5 M. KRO: 8.00—9.15 Gramofoonmuziek 11.00—11.30 Gramo- foonmuziek 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin 12.0112.15 Politieberichten 12.15—2.00 Lunchconcert door het KRO-Orkest onder leiding van Marinus van 't Woud. N. C. R. V.: 10.00 Gramofoonmuziek 10.15 Morgendienst 10.45 Leger des Heils-kwartiertje 2.00 Cursus fraaie handwerken 3.00 Zangrecital 4.00 Bijbellezing 5.0o Cursus handenarbeid 5.30 Bespeling van het NCRV-orgel 6.30 The Clock-symphonie 7.00 Politie berichten 7.15 Gramofoonmuziek of „Een kwartiertje radio-reportage" 7.30 Weekoverzicht: „Wat er op de wereld ge beurt" 8.00 Vaz Dias8.05 Uitvoering van het Oratorium „Saui" Pl.m. 9.20 9.50 Ouderuurtje 10.30 Vaz Dias 10.3511.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM, 1875 M. AVRO: 8.00 Gramofoonmuziek 10.0o Morgenwijding 10.15 Muziek ter nabetrachting 10.30 Voordracht: Polkert Kramer, zang, poel, Boris Lensky, viool: Egbert Veen, Dini Becht. A. d. vleugel: Betsy v. Blop- pianobegeleiding 12.00 Het Omroepor kest onder leiding van Nico Treep 2.00 Halfuur voor de vrouw 2.30 Gramofoon muziek 3.00 Naaicursus 4.00 Halfuur voor zieken en ouden van dagen: Mevr. Ant. van Dijk 4.30 Gramofoonmuziek 4.45 Voor de grootere kinderen 5.30 Het Omroeporkest onder leiding van Nico Treep 6.30 SportpraatjeH. Hollander 7.00 Kamermuziek 7.30 Engelsche les voor gevorderden: Fred. Fry 8.0o Vaz Dias 8.05 Gramofoonmuziek 8.15 Aansluiting Concertgebouw Amsterdam. Abonnementsconcert 10.30 „Wij snuf felden(gramofoon) 11.00 Vaz Dias 11.10—12.00 Aansluiting met Carl ton Hotel, Amsterdam. K. ter Abramoff en zijn ensemble; Ray Binder's orkest. LUXEMBURG, 1304 M.: 8.05 Gramo foonmuziek 8.20 Persberichten. Vervolg gramofoonmuziek 12.20 Middagconcert door het Radio-Orkest o. 1. v. Henri Pen- sis. Ouv. „Eros", Caludl. Am. Worthersee Koschat. Luxembourg, toi Ville des Roses, Scari. Pour un Balser, Tosti. Caravane hindoue, Popy. In den Spinnstuben, Dvo rak. Halka, fant., Moniuszko. Nlxengeflüs- ter, Heykens. Murmelndes Lüftchen, Jen sen. Le Chemin du Paradis, potp., Heyman. 1.20 Koersen. Daarna Gramofoonmuziek 2.20 Koersen 4.05 Koersen 6.50 Con cert- en dansmuziek 7.55 Duitsche avond. Zang-recital door Marie Thérèse Joesslin. Lasst ab mlt fragen uit „Bal- masqué", Vèrdl. Ich welss nicht uit „Fi garo", Mozart. Sagt, holde Frauen, uit „Figaro", Mozart. Durch zartlichkeit und Schmeiehein uit „Die Entf, aus dem Se rail", Mozart. Ich weiss ein Mittel, uit „Don Juan", Mozart. Verliebte brauchen kelne Zeugen, uit „Médicin et Pahrma- „Der Schauspiel:m-B clen", Dlttersdorf. Bester Jüngling, uit „Der Schauspieldirektor", Mozart. 8.20 Persberichten 8.40 Gevarieerd concert door het Radio-Orkest o. 1. v. Henri Pen- sis. Auf der alten Burg, Dvorak. Nocturne. Grieg. Danse espagnole, de Falla 8.55 Koersen en berichten. Daarna Populair concert door het Radio-Orkest o. 1. v. Hen ri Pensis. Redzi, Caludi. Polichinelle, Da- neau. AmorettentSnze, Lincke. Médita- tion. Paradis. Danseuse, Barat. 9.20 „Radio 100 Bonte avond 9.50 Ge varieerd concert door het Radio-orkest o. I. v. Henri Pensis. Das goldene Kreuz, Brüll. Twee Duitsche dansen, Unger. L'®iseau bleu, Spies. Kleine Orkest-suite, Niemann. Fantasie „Tannhauser", /Wagner. 10.45 Dansmuziek en gramofoonplaten. BERLIJN, 356.7 M. 4.4o Pianorecital 6.20 Gramofoonmuziek 7.3011.20 Nieuwe Schlagermuziek. BEROMUNSTER, 539.6 M. 6.45 Gra mofoonmuziek 7.30 Liederenvoordracht 8.30 De Bazeler Orkestvereeniglr.g. BOEDAPEST, 550.5 M. 6.20 n.m. Con cert door Koor 8.00 Gramofoonmuziek 10.00 De stafmuziek van het 1ste Hon- ved R. I. BRUSSEL II, 321.9 M. 22.17 Gramo foon 1.20 Ber. Tot 2.20 Salonorkest 6.05 Kinderuurtje onder leiding vars F- Reyniers 6.50 Gramofoonmuziek 7.05 ,,'n Zonnige Dag", spel van E. H. Joz. v. d. Eynde 8.20 Het Omroeporkest 9.20 „Kunstcabaret la carte" 10.10 Avondgebed 10.20 Ber. Tot 11.20 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL I, 483.9 M. 12.15 Gramo foonmuziek 12.50 Het Omroeporkest I.502.20 Gramofoonmuziek 5.15 Het Omroeporkest 6.35 Gramofoonmuziek 8.20 Het Salonorkest 10.20 Gramo foonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 9.35 Volksllederenconcert 11.20 Kinderlied jes 12.15 Gramofoonmuziek 5.05 Zang 6.20 Beethoven-concert 7.2o „Boccaccio" komische opera van Fr. v. Suppé 10.35 tot 11.20 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Gramo foonmuziek 12.05 Het Rutland Square en New Victoria Cinema-orkest 1.20 Gramofoonmuziek 2.20 Het Pavilion Theater-orkest 4.1o Gramofoonmuziek 5.05 Orgelconcert 5.35 Alfredo Cam- poli's orkest 7.40 Gramofoonmuziek 8.20 Het Radio Militair Orkest 10.35 Het B.B.C.-Orkest 11.3512.20 Dans muziek. HAMBURG, 331.9 M. 10.50 De kapel der S. A. Standarte 43 1.50 Gramofoon muziek 6.20 Noorsche legenden en balladen 7.30 Het Radiodansorkest 10.20 Kamermuziek 11.2012.20 Duit sche volksliederen. KEULEN (Langenberg), 455.9 M. 6.35 Het Radio Kamerorkest 11.20 Leo Ey- soldt's orkest 5.20 Kamermuziek 6.50 Vocaal concert: Jonge meisjes 7.30 Pia norecital 9.50 Gramofoonmuziek. MILAAN, 368.6 M. 4.3o Vocaal con cert 5.i5_ 6.20, 6.50 en 7.20 diverse be richten. Gramofoonmuziek. PARIJS (Radio Paris), 1648 M. 12.50 Het Pascal-orkest 9.05 Het Nat. Orkest 10.50 Dansmuziek. PARIJS (Poste Parisien). 312.8 M. 12.25 n.m.—2.20 Gramofoonmuziek. 9.15 „Vacances", operette. ROME, 420-8 M. 4.20 Concert 7.20 Gramofoonmuziek 8.05 Concert 9.50 tot 10.20 Dansmuziek. TOULOUSE, 328.6 M. 6.30 Operette fragmenten 6.50 Weensch orkestconcert 7.35 Schrammelmuziek Zangvoor dracht 8.50 Populair orkestconcert 9.20 Klankfilmfragmenten 9.35 „Wil helm Teil", opera van Rossini 10.35 Vocaal concert 10.50 Concert 11.35 II.50 Operetteconcert. WARSCHAU, 1339 M. 5.45 Gramofoon 6.20 Pianorecital 7.20 Het Om- roepsymphonle-orkest 9.35 Dansmu ziek. WEENEN, 506.8 M. 7.00 Het Omroep orkest 8.40 H. Tafet's orkest 9.20 Orgelspel 11.1012.20 Dansmuziek. Dinsdagavond is op den straatweg Hellen- doorn—Nyverdal, nabij de smedery van den heer Ossevoort, een ernstige aanrijding ge beurd. De 17-jari'ge winkelbediende Fokkert, die, loopende naast zijn rywiel, huiswaarts keerde, waarbij hij rechts hield, is door den auto van bakker H. uit Nijverdal gegrepen en tegen de straat gesmakt. De bestuurder van den auto had sterk naar rechts uitgehaald, omdat aan den linkerkant van den weg een auto stond. Fokkert bekwam een schedelbasis-fractuur Hij is, daar vervoer niet meer mogeiyk bleek, in de naastbygelegen woning, toebehooren.le aan den heer Lichtenberg, opgenomen. De toestand van Fokkert is zeer ernstig; voor zijn leven wordt gevreesd. De auto, waarmede de aanrijding geschiedde was door bakker H. gehuurd. Bij onderzoek is gebleken, dat de remmen van den wagen niet voldoende werkten. De auto i's in beslag geno men. Voor de rechtbank te Roermond heeft terecht gestaan de 36-jarige Th. G. B„ die er van wordt verdacht een der beide daders te zyn geweest van den roofoverval in den nacht van 28 op 29 September van het vorig jaar op de Chemi sche fabriek v.h. dr. Haagen te Steel bij Roer mond. De nachtwaker sloeg een der beide gemasker de indringers met zyn controleklok in het ge laat, waarop deze met achterlating van hun beide petten, die by de worsteling waren afge vallen, op de vlucht gingen. Verdachte ontkende iets met de zaak te ma ken te hebben. Op een vraag van den president, waar zyn pet gebleven was, antwoordde verd. dat hy ook wel eens zonder pet naar de fabriek ging, ter- wyi hy de wonden op zijn gelaat zou hebben gekregen met het halen van schragen uit een kelder. De Officier van Justitie liet wegens gebrek aan voldoende bewijs het eerste deel van de dagvaarding vervallen. Hy was van oordeel dat- de geringe bewijsstukken als de pet en de won den in het gelaat voor hem nog voldoende be- wys waren. Hy eischte tegen verdachte wegens wederrechteiyk binnendringen de maximum straf van een jaar en vier maanden. De verdediger, mr. Nederveen, pleitte vrij spraak. Uitspraak 29 Januari e.k. (Niet officieel) 5de klasse, 3de lyst Trekking van Woensdag 16 Januari 1935 Hooge Prijzen 400.— 768 4043 15758 15301 20160 20852 100.— 615 7350 11294 13484 14837 16230 17946 Prijzen van 70 8 76 147 243 258 486 682 736 836 915 1008 1081 1217 1250 1264 1301 1349 1533 1534 1535 1541 1867 1988 2013 2047 2214 2223 2564 2601 2763 3273 3438 3441 3461 3633 3866 4227 4470 4488 4572 4683 4725 4784 4822 4826 5002 5106 5493 5984 5996 6013 6028 6163 6420 6424 6548 7222 7312 7495 7693 8058 8315 8406 8536 8554 8571 8841 9148 9437 9635 9716 10000 10119 10305 10336 10548 10572 10782 10808 11042 11201 11221 11848 11988 12119 12136 12234 12266 12287 12313 12383 12390 12439 12453 12671 12710 12733 12800 12850 13283 13360 13401 13682 13782 13846 13977 14074 14170 14501 14725 14797 15013 15155 15289 15452 15540 15634 15816 15887 16028 16076 16124 16174 16281 16347 16476 16703 16737 17024 17052 17229 17236 17338 17381 17416 17512 17922 18086 18114 18510 18559 18658 18745 18845 18851 19277 19314 19536 19545 20060 20113 20124 20255 20357 20523 20847 21339 21491 21545 21799 21840 22024 22214 22282 22448 22726 22909 23162 33273 23742 Nieten 61 159 188 283 326 421 444 501 714 833 891 972 1070 1076 1149 1213 1259 1278 1413 1447 1501 1561 1563 1623 1642 1661 1669 1697 1726 1768 1828 1866 1870 1929 2017 2029 2087 2112 2251 2301 2302 2314 2318 2319 2415 2417 2518 2690 2700 2716 2719 2727 2730 2747 2767 2779 2900 2907 3042 3051 3131 3144 3241 3272 3291 3428 3443 3499 3509 3513 3531 3650 3651 3726 3731 3735 3751 3989 4044 4060 4097 4109 4207 4337 4390 4414 4467 4497 4548 4561 4600 4698 4703 4723 4731 4934 4949 5015 5020 5029 5103 5112 5115 5184 5253 5285 5298 5358 5442 5454 5485 5505 5596 5625 5628 5663 5696 5706 5740 5780 5813 5840 5870 5932 5963 5976 6015 6021 6027 6112 6146 6147 6169 6204 6245 6310 6350 6360 6369 6414 6430 6576 6772 6787 6796 6850 6910 6912 6981 7041 7058 7062 7114 7118 7119 7171 7239 7257 7259 7268 7439 7459 7499 7520 7675 7694 7704 7724 7729 7736 7780 7962 8028 8029 8033 8040 8045 8101 8178 8239 8256 8467 8492 8519 8608 8654 8740 8844 8852 8888 8908 9043 9105 9108 9122 9155 9158 9177 9214 9221 9271 9292 9539 9558 9597 9726 9752 9783 9850 9909 9960 9974 9987 10033 10063 10067 10155 10185 10237 10280 10314 10397 10462 10489 10547 10587 10807 10810 10851 10868 10884 10888 10929 10949 10965 11147 11230 11264 11277 -11285 11289 11340 11400 11488 11516 11623 11835 11837 11896 11897 11901 11903 11915 11990 11997 12000 12041 12062 12078 12079 12083 12122 12146 12168 12171 12188 12223 12264 12275 12288 12329 12466 12583 12593 12611 12647 12657 12712 12811 13001 13020 13068 13160 13187 13199 13202 13235 13336 13363 13396 13525 13714 13,791 13858 13869 14080 14117 14124 14128 14161 14216 14254 14279 14285 14297 14315 14,399 14442 14460 14464 14513 14535 14622 14681 14718 i4750 14758 14778 14802 14803 14812 14820 14849 14858 14860 14873 14953 15103 15157 15182 15188 15278 15309 15320 15325 15400 15583 15644 15656 15677 15694 15757 15777 15806 15823 15833 15838 15839 15873 15886 15888 15932 15973 16006 16053 16065 16099 16107 16121 16129 16263 16284 16321 16349 16370 16441 16536 16548 16559 16643 16666 16668 16670 16791 16811 16890 16975 17079 17164 17247 17327 17341 17476 17728 17753 17870 17944 17963 17974 17995 17998 18010 18039 18093 18147 18172 18186 18187 18231 18374 18405 18533 18626 18686 18712 18750 18831 18839 18886 18977 19024 19125 19247 1S278 19302 19334 19414 19480 19554 19627 19664 19687 19704 19707 19711 19827 19833 19856 19877 19887 19900 19901 19934 20054 20061 20117 20129 20156 20175 20141 20279 20305 20413 20437 20465 20520 20552 20598 20608 20609 20625 20658 20666 2C670 20673 20758 20782 20785 20891 20940 21008 21065 21081 21154 21160 21217 21314 21322 21385 21396 21397 21518 21521 21600 21616 21631 21760 21793 21804 21830 21845 21852 21889 21988 22093 22186 22298 22314 22378 22391 22398 22462 22540 22658 22662 22686 22760 22800 22805 22818 22829 22868 23068 23114 23199 23220 23283 23329 23373 23396 23500 23505 23543 23553 23587 23870 23945 Verbeter. 5de kl. 2de lyst: 17688 m. z. 17668. Dinsdagnacht ontdekten eenige rijksambte naren op hun surveillance-tocht in het grens gebied, onder de gemeente Rucphen, een heel leger smokkelaars, naar ruwe schatting wel 'n 40 50 man sterk gepakt en gezakt op weg van uit de richting van de grens verder het land in. Toen de smokkelaars zich ontdekt zagen, ontdeden verreweg de meesten zich van hun vrachtjes en kozen allen het hazenpad, waarby zy, begunstigd door den mist en de duisternis, aan een bekeuring konden ontkomen. De achtergebleven smokkelwaar, bestaande uit 19 vrachten, tezamen bevattende in totaal 500 K.G. margarine en suiker, werd door de kommiezen in beslag genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6