De demilitarisatie van het Saargebied Mgr. Schioppa bediend Laval confereert met Beek Heden Saarzitting te Genève Het nieuws van beden ZAL BERLIJN FRANKRIJKS EISCH INWILLIGEN? ft Het proces tegen Zinofjef DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 17 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 JANUARI 1935 Avondblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19141 Duitschland echter niet van plan enkele strategische spoor wegen te vernietigen Hitler's woorden maken indruk te Parijs De Engelsche minister van Luchtvaart Lord Londonderry middenis een Uejhebber van tooneelspel De affaire Van Cauwe- laert Rechtbank zet spoed achter het onderzoek Geen wijziging Poolsch deviezenverkeer Grondwetswijziging in Polen Door den Senaat aangenomen Kabinetscrisis in Spanje opgelost Er komen thans ook concentratie's kampen Het accoord van Rome Oostenrijk van 't non-interventie protocol in kennis gesteld WÊÈmmËÈÈ Toestand zeer ernstig Belgische landbouwers protesteeren Het Weer Z. H. Exc. Mgr. L. Schioppa Duitschland keurt resolutie van de Commissie van Drie goed Het „Teairo Nuovo" te Napels, dat in 1724 werd gebouw/l, is een prooi der vlammen geworden De Poolsche minister handhaaft zijn principieele houding in zake het Oostpact Duitschland en Polen „eereleden"? MacDonald over den vrede Engeland geeft den weg voor de pacificatie van Europa aan DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Vakvereenigingen eischen dat medeplichtigen aan moord op Kirof worden ge fusilleerd Het Lindbergh-proces Nieuwe getuigen a décharge NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PARIJS, 17 Jan. (Reuter). Volgens de „Petit Parisien" zal de demilita risatie van het Saargebied vermoe delijk geen moeilijkheden veroor zaken tusschen den Volkenbond en de Duitsche regeering. De Fransche eisch om enkele strategische spoor wegen te vernietigen, stuit echter op verzet. Van Duitsche zijde wijst men er op, dat deze spoorwegen even goed van belang zijn voor industrieele doel einden en dit is waar. Het blad rekent er op, dat de kwes tie uiterlijk Donderdagmiddag ge regeld zal zijn, zoodat de Volken bond in den middag officieel kan meedeelen, dat het Saargebied naar Duitschland terug zal keeren. De verklaring van Adolf Hitler na het be kend worden van den uitslag van het Saar- plebisciet heeft vooral in Fransche oud-strij- öers-kringen een diepen indruk gemaakt. Jean Goy, een van de leiders van de oud-strijders, noemt deze verklaring een nieuw bewijs voor de oprechtheid van Hitier. Een vertegenwoordiger van de oud-strijders bij den Volkenbond. Cassin, begroette eveneens deze „woorden des vredes". De leider van de Fransche oorlogs-blinden, het blinde Kamerlid Scapinl, vestigde de aandacht op de economi sche zijde van een Fransch-Duitsche overeen stemming. De voorzitter van de links-georiënteerde oud- strijders-vereeniging, Nebry Pichot, zeide dat de verklaring van Hitier hem niet onver wachts kwam. Hitier heeft zijn woord gehou den en de Fransche openbare meening ziet dit met voldoening. Na de definitieve regeling van de Saar- kwestie en na het constateeren van Hitier, dat thans geen territoriale vragen meer bestaan tusschen Frankrijk en Duitschland, is een van de brandendste problemen uit de Fransche ge schiedenis verdwenen. Van nu af kunnen Duitschland en Frankrijk onderhandelingen voeren, zonder dat een ter ritoriale spanning bestaat. Pichot is van meening, dat de nieuwe oriën teering van de Duitsch-Fransche betrekkingen, niet het minst te danken is aan de bemoeiin gen van de oud-strijders. Ook het interview, dat Hitier aan een cor respondent van de Amerikaansche Hearstpers heeft toegestaan ovèr het resultaat der volks stemming in het Saargebied, heeft in Ameri kaansche regeeringskringen veel belangstelling gevonden. Men begroet de verklaringen van Hitier, omdat hieruit een optimistische kijk op de ontwikkeling van Europa wordt gegeven. Het voornemen van Max Braun, om morgen een rede te houden in een groote zaal te Parijs, Wordt door „Le Jour" heftig becritiseerd. Onder het opschrift: „Iets meer takt, Herr Braun", verzet het blad zich ertegen, dat vreem delingen in Frankrijk politieke actie voeren. Aangezien de vergadering Vrijdag niet han delt over de volksstemming in het Saargebied, doch over „Ontwapening van de Fascistische organisaties", noemt het blad het een onmid dellijke inmenging van Braun in de Fransche binnenlandsche politiek, als hij Vrijdag het woord voert. Als gast van Frankrijk is het zijn eerste plicht zich te onthouden van elke politieke actie. Indien hij dit niet doet, moet hij zich niet verwonderen, als hij op zekeren dag door Fran sche gendarmen over de grens wordt gezet. Volgens mededeelingen van de Fransche im migratie-autoriteiten hebben in totaal 400 per sonen uit het Saargebied passen gevraagd om de Fransche grens te overschrijden; 230 zijn in- tusschen Frankrijk reeds binnengekomen. 40 personen hebben verzocht om opname in een emigrantenkamp. Onze Brusselsche correspondent seint ons: Men schijnt in het PaleL van Justitie te Antwerpen zoo spoedig mogelijk gereed te wil len komen met het onderzoek inzake de Ant- werpsche Depositobank. De heer Emile van Cauwelaert, directeur van de bank, is bij den rechter van instructie ge roepen teneinde inlichtingen te geven over de boekhouding en de documenten, die werden meegenomen, waardoor het onderzoek moet wor den vergemakkelijkt. De rechter van instructie heeft den heer van Cauwelaert over een en ander ondervraagd, o.m. over de techniek van de samenstelling der maatschappij en de kapitaalsvorming. In kringen, die bü het onderzoek zijn betrok ken, hoort men niet meer spreken over de kwestie van verduistering, die eerst werd op geworpen. Het is te verwachten, dat het besluit van de accountants spoedig zal worden inge diend. WARSCHAU, 17 Jan. (Reuter) Naar aan leiding van de geruchten omtrent te verwach ten beperkingen in het Poolsche valuta- en deviezenverkeer, is het officieuse telegraaf- agentschap „Iskra" gemachtigd te verklaren, dat de Poolsche regeering geen wijziging van het deviezenverkeer overweegt. De regeering blijft vasthouden aan het vrije deviezenverkeer in Polen. WARSCHAU, 17 Jan. Na een zitting, die bijna 12 uur duurde, heeft de Poolsche Senaat gisteravond het wetsontwerp tot wijziging van de grondwet met 74 tegen 24 stemmen aange nomen. In den thans aanvaarden vorm gaat het ontwerp nu in de eerstvolgende dagen naar de Sejm, zoodat eind Januari de nieuwe grondwet definitief aangenomen kan zijn. De senaatszitting van Woensdag werd door het geheele kabinet tot aan het einde bijge woond. Na het bekend worden van het resul taat der stemming werden cheers uitgebracht op Polen en maarschalk Pilsoedski. In parlementaire kringen te Warschau gaat het gerucht, dat de Silezische Sejm, die op grond van de bepalingen inzake de Silezische autono mie bestaat, zal worden ontbonden. MADRID, 17 Jan. (Reuter) Naar uit ge woonlijk goed ingelichte bron wordt vernomen, is de minister-crisis opgelost. Tot minister van verkeerswezen is benoemd Salmon, een aanhan ger van Gil Robles. Verder is het mogelijk, dat de huidige minis ter van justitie, Aizpun, minister van Buiten- landsche Zaken wordt. Naar verluidt, zullen binnenkort in Spanje twee cencentratie-kampen in gebruik worden genomén. Beide zullen in Zuid-Spanje liggen. Het eene kan 300 en het andere 150 gedeti neerden bergen. De minister van openbare werken, Cid, heeft een auto-ongeluk gehad. De minister werd licht gewond. WEENEN, 17 Jan. (Reuter) De Fransche en Italiaansche gezant hebben gisteren in opdracht van hun regeeringen den Oostenrijkschen minister van Buitenlandsche Zaken in kennis gesteld van het op 7 Januari te Rome onderteekende Fransch-Italiaansche protocol betreffende de overeenkomst van non-interventie. Zooals bekend, bevat dit protocol ook de uit- noodiging aan Oostenrijk en verscheidene an dere staten om aan deze conventie deel te nemen. De eerste vlucht van de „Snip" van Curagao naar Venezuela. De Nederland sche Consul te Curagao, de heer Brill verwelkomt den technicus Bouman bij aankomst van de „Snip" te Maiquet- A. De gezondheidstoestand van den pau selijken internuntius Z. Hoogw. Excel lentie Mgr. L. Schioppa, die reeds eenigen tijd te wenschen overliet, is sedert gisteren ernstig achteruit ge gaan. Z. Hoogw. Exc. is lijdende aan een zware bronchitis, gepaard gaande met dubbelzijdige longontsteking. Door Pater J. M. A. Heijdenreyck S.J. zijn gistermorgen aan den patiënt de laatste H.H. Sacramenten toegediend. Na een vrij rustigen nacht was hedenmorgen de toestand iets verbeterd, er bestaat echter Weinig hoop op herstel. In verband met den emstigen toestand van den hoogen lijder heeft de behandelende ge neesheer, dr. J. T. Peters, den afgeloopen nacht in het gebouw van de nuntiatuur doorgebracht. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: De tuinbouwers, aangesloten bij den Belgi schen Boerenbond, hebben protest uitgebracht tegen de offers, welke van hen zullen worden gevraagd in geval een nieuw BelgischNeder- 1 a n d s c h handelsaccoord tot stand komt. In den Belgischen land- en tuinbouw, zeggen zij, wordt meestal handenarbeid verricht en veel minder machinale arbeid aangewend. Wil men dus in dezen tak van de Belgische economie een uitbreiding van werkloosheid voorkomen, dan mag men den import van vreemde land en tuinbouwproducten niet verhoogen of den export van Belgische land- en tuinbouwproduc ten naar den vreemde niet verminderen. Wat speciaal de onderhandelingen met Ne derland betreft, blijkt uit de officieele statis tieken, dat per 100,francs Belgische land en tuinbouwproducten, geëxporteerd naar N e- d e r 1 a n d, vóór 450 francs land- en tuin bouwproducten door Nederland in België wordt ingevoerd. Voor 100 francs Belgische industrie-producten, naar Nederland uitge voerd, exporteert Nederland voor 57,francs naar Belgie. Uit de cijfers trekken de tuinbou wers de conclusie, dat de Belgische industrie reeds ruim genoeg begunstigd is ten opzichte van den Belgischen land- en tuinbouw. VERWACHTING: Meest matige Noor- [lelijke tot Noord-Oostelijken wind, halt tot zwaarbewolkt of betrokken, weinig of FF geen neerslag, kouder. Wellicht lichte vorst des nachts in het Oosten. Hoogste stand: 780.6 te Stornoway. EE Laagste stand: 754.4 te Ingö. Zon op 8.04, onder 4.16. Licht op 4.46. EE EE Maan op n.m. 1.58, onder v.m. 6.53. EE Volle Maan 19 Januari 4.04 n.m. GENèVE, 17 Jan. (Reuter). De Duitsche Consul-Generaal heeft aan baron Aloisi doen weten, dat Duitschland zijn goedkeuring hecht aan de resolutie, welke de commissie van Drie heeft uitgewerkt, zoodat de zitting van den Volkenbondsraad hedenmiddag aan de regeling van de Saar-kwestie gewijd zal zijn. ^—4. GENèVE, 17 Jan. (Reuter). De nog steeds niet geheel herstelde Poolsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Beek, heeft gisteren bezoek ontvangen van Laval. Bij deze gelegenheid zijn, naar van Poolsche zijde verluidt, alle belangrijke internationale problemen uitvoerig besproken, voor zoover zij den laatsten tijd ter oplossing naar voren zijn gekomen. Van andere zijde wordt verzekerd, dat Beek zijn principieele hou ding in de kwestie van het Oost-pact heeft gehandhaafd. Laval heeft voorts Beck in kennis gesteld van den inhoud van de nota, die de Fransche regeering aan Duitschland heeft gericht. Verder heeft Beek nog een onderhoud gehad met Litwinof en den Spaanschen gedelegeerde Madariaga. Dc buitenlandsch-politieke medewerker van de „Echo de Paris" meent in verhand met het onderhoud tusschen den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken en zijn Poolscher. collega, Beek, te weten, dat Laval met het denkbeeld rondloopt, Duitschland en Polen als eereleden (membres honoraires) bij het Oost- Locamopact te betrekken. Zü «ouden in dit geval slechts die plichten en rechten op zich nemen, die niet uitgaan boven die van het Kellogg-pact, terwijl de an dere onderteekenaars alle verplichtingen tot wederzijdsche hulpverleeninig op zich nemen. De speciale correspondent van de „Petit Pa risien" te Genève meent te weten, dat Frank rijk uitvoerig op de Duitsche bezwaren heeft geantwoord. Vooral de verklaring van de Duitsche regeering, dat deelname aan hst Oost-Locarnopact alleen reeds daarom onmo- lijk is, dat inzak"" het bewapeningsvraagstuk geen rechtsgelijkheid bestaat, zou de bijzondere aandacht van de Fransche regeering hebben. In de jongste Fransche nota heeft Frankrijk laten doorschemeren, dat dit verschil eenige wijzigingen zou kunnen ondergaan, wanneer Duitschland mocht besluiten, tot het pact toe te treden. LONDEN, 17 Jan. Minister-president Mac Donald heeft gisteren te Newcastle een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Het veilig stellen van den vrede is een van de dingen, waarvoor wij de verantwoordelijk heid dragen. Een enkel land kan wel oorlog voeren, maar het kan niet alleen voor zich vrede sluiten. Dat is een kwestie van interna tionaal belang." MacDonald stipte even de kwesties der bui tenlandsche politiek aan en merkte daarna op: „Richting gevend voor onze buitenlandsch- politieke methode moet het blijven ons zoo te gedragen, dat de andere naties steeds tot de overtuiging komen, dat Engeland aan de be vestiging van den vrede werkt. Toen de situa tie in het Saargebied dreigend was, hebben wij die methode ook gevolgd en met succes. Daar mede heeft Engeland weer eens een nieuwen weg aangegeven voor de pacificatie van Europa." Z. H. EXC. MGR. L. SCHIOPPA, PAUSELIJK INTERNUNTIUS TE DEN HAAG, VAN DE H.H. SACRAMENTEN DER STERVENDEN VOORZIEN. Laval confereerde Woensdag te Genève met Beek over 't Oostpact. De Poolsche minister handhaalt echter zijn principieele houding. Laval zou Duitschland en Polen als „eere-leden" bij het Oostpact willen aansluiten. Hedenmiddag zal de Volkenbondsraad de Saar- kwestie behandelen. .Duitschland keurt de resolutie der commissie van Drie goed. Zal Berlijn Frankrijks eisch om het Saargebied te demilitariseeren inwilligen? Hitler's verkla ringen na het plebisciet hebben te Parijs die pen indruk gemaakt. Vakvereenigingen der Sovjets eischen, dat me deplichtigen aan den moord op Kirof worden gefusilleerd. Teraardebestelling van Minister Kalff te Wes- terveld. Margarinesmokkelaar bij Tegelen zwaar gewond. Duitsch stoomschip bij Terschelling gestrand. MOSKOU, 17 Jan. (Reuter) Gisteren hebben hier verscheidene vakvereenigingen vergaderd in verband met het hoogverraadproces cegen Zi nofjef c.s. te Leningrad. Aan het Opperste Ge rechtshof werd een telegram gezonden, waarin geëischt wordt, dat Zinofjef,, Kamenef en Jef- dokimof worden gefusilleerd, daar zij onder geen omstandigheden nog langer in het politieke le ven geduld kunnen worden. Op een vergadering van beambten van het bondscommissariaat der Sovjet-Unie werd Zi nofjef een provocateur genoemd. Voorts zijn door troepenafdeelingen van het Roode Leger resoluties aangenomen, waarin verlangd wordt, dat het proces te Leningrad eenvoudig wordt beëindigd en alle medeplichtigen aan den moord op Kirof worden gefusilleerd. NEW-YORK, 17 Jan. In de zitting van gis teren van het proces tegen Hauptmann deelde de verdediging mede, dat zij een nieuwen ge tuige uit New-York zou laten dagvaarden. Deze getuige, Gustav Lukatis, zou kunnen verklaren, dat drie mannen, van wie één Isidore Fisch zou zijn geweest, in 1932 in April geprobeerd hadden hem „goed geld" voor 75 cents per dollar te verkoopen. Deze drie mannen waren in het be zit van ongeveer 50.000 dollar. De getuige Luka tis had echter het geld niet gekocht, aangezien het het losgeld was geweest. Hij had ook tegen over de mannen verklaard, dat hij het geld niet wenschte te koopen. Twee dagen later had Lukatis de mannen nog eens willen opzoeken, doch zij bleken toen reeds te zijn vertrokken. Door een portret in de krant had Lukatis Fisch weer herkend. Dit was na de arrestatie van Hautpmann. Nadat het Openbaar Ministerie nogmaals ver klaard had dat Hauptmann de schrijver was van den brief, waarin losgeld werd gevraagd, werd het proces verdaagd. In het hoogverraadproces tegen Zinofjef cs„ schetste een der beklaagden, de student Bravo, zijn relatie tot het „Centrum van Moskou". Hij verklaarde dienst te hebben gedaan in de orga nisatie van den inlichtingendienst. Het behoorde tot de taak van dezen inlichtin gendienst, de aanhangers over de binnen- en buitenlandsche politieke situatie van de Sovjet Unie in te lichten. Volgens de acte van beschul diging zou deze inlichtingendienst echter een tendentieus karakter hebben gedragen, en zijn inlichtingen, die overigens een verkeerde voor stelling van zaken zouden hebben gegeven, uit „bepaalde" bronnen hebben geput, die Bravo niet wilde noemen. Waarschijnlijk zal het verhoor der beklaagden vandaag Worden beëindigd. De mededeeling, als zouden de vonnissen reeds vandaag worden uit gesproken, is tot nu toe niet bevestigd. Naar echter verwacht kan worden, zal een dezer da gen uitspraak worden gedaan. Stand op Donderdag 1 uur nun.: 77L8 Vorige stand: 772.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1