De Volkenbond beslist over het Saargebied Goy's ontmoeting met Hitier De toestand van Mgr. Schioppa Het nieuws van heden Een boodschap van Pres. Roosevelt over sociale hervormingen EEN CONFERENTIE TE BRUSSEL STEUN AAN WERKLOOZEN EN OUDEN VAN DAGEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 18 JANUARI 1935 Ochtendblad Met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, behelzende den terugkeer tot Duitschland per 1 Maart Laval's antwoord aan Hitier De kwestie der Saar- vluchtelingen f Het Weeri De Brusselaars zeer geestdriftig „Amerika moet snel en verstandig handelen" Na het plebisciet Mgr. Malecki f De staat van beleg op Cuba De belasting in België BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19142 Hij dringt aan op toetreding van Duitschland tot het z.g. Oostpact Rede van Laval ONGERUSTHEID OVER DEN IJSBREKER „WYATTEARP" R|| Pt* ÉPi l§ IP W0 T*'4 H At» De Fransche veteranenleider voor directe Fransch-Duitsche besprekingen Jean Goy Vergaande ,JPlanwirtschaft" voor werkverschaffing bij onder nemingen der federale regeering Afscheid der plebisciet-commis sarissen WAT DE TONG STREELT <m 4) In Rusland bekend om zijn lief- dadigen arbeid Verhooging voor ongehuwden en kinderlooze gezinnen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct, ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek GENèVE, 1 7 Jan. Na drukke voorbereidende besprekingen kwam de Volkenbondsraad hedenavond omstreeks 8 uur bijeen in een zit ting, welke gewijd was aan de be handeling van de Saarkwestie. De zaal was tot op de laatste plaats gevuld. De voorzitter der plebiscietcom missie, Rohde, verklaarde nogmaals uitdrukkelijk, dat de volksstem ming in het Saargebied volkomen regelmatig in haar werk was ge gaan. Hierop sprak de voorzitter van de commis- sie-van-drie, baron Aloisi, aan de plebisciet commissie, alsmede aan de regeeringscommissie, welke onder leiding van Knox het Saargebied 15 jaar lang namens den Volkenbond heeft be stuurd, den dank van den Volkenbond uit voor den gepresteerden arbeid. Met name gold de dank Knox voor de wijze, Waarop hij het Saargebied in de moeilijke pe riode van den verkiezingsstrijd had bestuurd. Vervolgens verklaarde Aloisi, dat de commis- Sie-van-drie, gezien het feit dat de bevolking Van het Saargebied in alle kiesdistricten zich hlet een meerderheid heeft uitgesproken voor aansluiting bij Duitschland, aan den Volken bondsraad, welke thans te beslissen heeft over de souvereiniteit waaronder het Saargebied zal Worden gesteld, de volgende resolutie voorstelt: 1 De Raad besluit tot de vereeniging van het onverdeelde Saargebied met Duitschland, gelijk dit bepaald is in artikel 48 van het verdrag van Versailles, onder de voorwaar den, die uit dit verdrag voortvloeien en te gelijk met de bijzondere verplichtingen, die zijn aangegaan in verband met de volks stemming. 2 De Raad stelt 1 Maart 1935 vast als het tijdstip van herstel van Duitschland in de regeeringsrechten over het Saargebied. 3 De Raad geeft zijn commissie opdracht in contact met de Duitsche regeering, de Fransche regeering en de regeeringscommis sie van het Saargebied de bepalingen vast te stellen, die vereischt zijn met het oog op de wijziging van regeering in het Saar gebied, evenals de uitvoeringsbepalingen der bovengenoemde verplichtingen. Ingeval deze bepalingen niet voor 15 Fe bruari 1935 kunnen worden vastgelegd, zal de commissie van drie den Volkenbondsraad zijn voorstellen voorleggen. Deze zal dan de noodige beslissingen nemen, in overeenstem ming met paragraaf 35 en 39 van de bij lage van artikel 50 en met de bijzondere verplichtingen, die door de beide regeeringen naar aanleiding van het plebisciet aange gaan zijn. Vervolgens werd het woord gevoerd door den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken, Laval, die zich aansloot bij den aan de Saar- commissies uitgesproken dank. Laval vervolgde: De volksstem ming heeft plaats gehad en de daar in uitgesproken wil is duidelijk. Het Saarvolk heeft zijn lot vrijelijk geko zen. De Volkenbondsraad moet be sluiten tot den terugkeer van de Saar tot Duitschland. Frankrijk heeft den uitslag van tevoren aan vaard en daarmee zijn trouw aan het begin sel van de nakoming der verdragen bewezen. De Volkenbond heeft eens te meer de zaak van den vrede een dienst bewezen, door dit netelige vraagstuk, dat een oorzaak van con flict tusschen twee groote volken had kunnen zijn, op te lossen. De taak van den Volkenbondsraad is echter nog niet ten einde. Alvorens de terugkeer van het Saargebied plaats vindt, blijven er belang rijke kwesties te regelen. De resolutie, welke ons is voorgelegd en die wij willen aannemen, stelt aan de commissie-van-drie een belang rijke taak. De commissie moet in overleg met de beide betrokken regeeringen alsmede met de regee- ringscommissie-Knox de voorwaarden voorstel len, waaronder de terugkeer zal geschieden. De tot dusver gevoerde besprekingen verlichten echter de overigens zeer moeilijke taak. Laval had de commissie reeds nauwkeurige voorstellen voorgelegd. Uit de jongste verklaringen van Hitier con cludeerde Laval, dat Duitschland alle repre sailles wil vermijden tegen degenen, die gebruik hebben gemaakt van de in de verdragen vast gelegde stemmingsvrijheid. Intusschen heeft Frankrijk, met de geboden controle-maatregelen, voorbereidselen getroffen om vluchtelingen uit het Saargebied op te ne men. Het vraagstuk der Saarvluchtelir.gen is echter, wanneer het zich mocht voordoen, een taak voor den Volkenbond. Frankrijk wil den Raad reeds heden een. desbetreffend memoran dum voorleggen. Laval verklaarde verder acte te nemen van Hitler's verklaring, dat Duitschland thans geen territoriale eischen meer aan Frankrijk zal stel len en dat de 13de Januari een beslissende stap naar de verzoening der volken beteekende. Laval bevestigde dat de Fransch-Duitsche toenadering een der belangrijkste voorwaar den voor den vrede in Europa is. Frankrijk wilde de waardigheid, waarop een groot volk met recht bedacht moest zijn, geenen- deels afbreuk doen, doch de geschiedenis had Frankrijk geleerd, dat het in veiligheid moet leven. De andere naties hebben hetzelfde recht. En om een der elementen van deze veilig heid te zoeken mag geen regeering' dralen haar deel op zich te nemen aan het slui ten van pacten, die juist het doel hebben elk der onderteekenende landen de onver mijdelijke wederzijdsche waarborgen te ver zekeren. Gisteren nog heeft de Fransche ambassadeur in Berlijn de Rijksregetring een nota overhandigd over het Oostpact, waarover wij de onderhandelingen voort zetten. Spoedig zullen wij naar den concreten vorm zoeken, die gegeven kan worden aan de over eenkomsten van Rome, opdat de weldadige uit werking daarvan zich zal uitstrekken tot alle belanghebbende landen. De vrede is een werk van geduld, van koen heid en van wil. Hij is de voorwaarde zonder welke de ellende zich in de wereld zal ver scherpen. Frankrijk roept allen op tot mede werking. Ik heb er belang aan gehecht aldus La- val deze verklaring af te leggen voor den Volkenbondsraad, want in het kader van de instelling van Genève zal Frankrijk het werk van den vrede voortzetten. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door lord Eden en Litwinof. Vee-wachting .Meest matige Oostelijke S wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of H geen neerslag, kouder vooral in 't Oosten. Verdere vooruitzichten: geleidelijk kou- S der. ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliB In den toestand van den Pauselijken internuntius, Z. H. Exc. Mgr. L. Schiop pa, was Donderdagavond geen verande ring gekomen. Men houdt zich nog steeds op het ergste voorbereid. Tenslotte nam de Volkenbondsraad met algemeene stemmen de door de commissie-van-drie voorgestelde reso lutie aan, waarbij bepaald wordt dat het Saargebied per 1 Maart tot Duitschland terugkeert. Volgens de Reuterberichten uit Genève be- teekent dit besluit, dat het Saargebied zal wor den onderworpen aan demilitarisatie volgens de bepalingen van het Verdrag van Versailles. Tenslotte werd aan Knox, die voor de hem gebrachte hulde dank zegde, toestemming ver leend vérstrekkende amnestie-maatregelen in het Saargebied door te voeren. DUNEDIN, 17 Jan. (Reuter). Men is zeer on gerust over den ijsbreker „Wyattearp" van de expeditie Lincoln Ellsworth. Het schip is opge sloten in een ijsveld in de Wendell-zee. Sedert het vertrek van de „Wyattearp" in September j.l. heeft de expeditie geen bericht meer ontvangen. i x V lp* V - s- Donderdagmiddag is Z.Exc. minister Kalff ter aarde besteld. De lijkkist wordt uit het sterfhuis gedragen t Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 17 Januari: Het Fransche oudstrijderskamerlid Jean Goy, leider van de Nationale Unie van Fransche oud-strijders, heeft Woensdagavond te Brussel onder groote belangstelling het woord gevoerd over zijn gesprekken met rijkskanselier Hitier. Jean Goy zette uiteen, dat vroegere ontmoe tingen tusschen Fransche en Duitsche oudstrij ders niets hebben opgeleverd, omdat ze niet op rechtzinnigheid steunden. Goy is echter getrof fen geworden door het feit, dat een vrede lievende redevoering van Rudolph Hess, voor honderd-duizend oud-strijders gehouden, in de Fransche pers werd weergegeven op een wijze, alsof deze rede de Duitsche oud-strijders tot den oorlog zou aanzetten. Goy noemde dit valsch. Goy verhaalde dan, hoe hij door kanselier Hitier ontvangen werd en hoe deze hem er op gewezen heeft, dat zijn boek „Mein Kampf" tijdens de Ruhrbezetting en in volle verbitte ring werd geschreven. Hitier verklaarde- Wij zijn thans niet meer in den tijd, dat men voor enkele vierkante kilometers grondgebied dui zenden levens van Nazi's opoffert. Goy waarschuwde tegen intemationa'.e las teraars. Zoo heeft men aan Roechling, den eer sten groot-industrieel in het Saargebied, een hatelijk interview toegeschreven, dat nooit heeft plaats gehad. In de Duitsche bladen werd op dit feit gewezen, maar de Fransche pers, die Don Manuel Portela Valladarès is geïnstalleerd in het Paleis der Generaliteit van Catalonië. Onze foto toont hem tusschen Generaal Batet en den President ad inter im, Generaal Gimenez Arenes (aan zijn linkerhand) WASHINGTON 17 Jan. President Roosevelt heeft heden het congres zijn voorstellen doen toekomen betreffende de sociale hervormingen. Tegelijkertijd diende senator Wagner een wets ontwerp in, waardoor deze voorstellen tot prac- tische uitvoering zullen komen. Met zijn boodschap gaf Roosevelt tevens een rapport van de door hem ingestelde commissie voor economische veiligheid. Deze'commissie vraagt ten eerste een ver gaande „Planwirtschaft" voor werkverschaf fing bij ondernemingen der federale regee ring; ten tweede een werkloozenondersteu- ning vanaf 1 Januari 193, doch telkens slechts voor korten tijd en in den vorm van een verzekering, waartoe de werkgevers, en al naar verlangen van de verschillende af zonderlijke staten, ook de werknemers moe ten bijdragen. De ondersteuning zal een aan vang nemen vier weken na het begin van de werkloosheid, niet grooter zijn dan 15 dollar per week en na 16 weken ophouden, waarna de werkloozen door de federale re geering op grond van het hierboven aange duide arbeidsprogram aan het werk zullen worden gesteld. Ten derde stelt de commissie ouderdomsrente voor, die moet worden opgebracht voor de helft door den betrokken staat en voor de helft door de federale kas en hoogstens 30 dollar p. maand zal bedragen. Deze rente zou worden uitge keerd aan personen boven de 65 jaar, die niet in gestichten voor ouden van dagen wonen, wier vermogen niet grooter is dan 5000 dollar en die 5 jaar in een gemeente ingezetene zijn. Tegelijkertijd stelt de commissie voor een ge dwongen ouderdomsrenteverzekering voor ar beiders beneden de 65 jaar, die geen pensioen rechten hebben en minder dan 250 dollar per maand verdienen. De middelen daarvoor moeten worden verkre gen door bijdragen van 1 pCt. van het loon. stijgende iedere 5 jaar tot 5 pCt. van het loon. Werkgevers en werknemeis moeten elk de helft van deze bijdrage betalen. Ten vierde beveelt de commissie aan kinder- steun te verleenen aan weduwen, wier gezinnen op de lijst van armlastigen zijn opgenomen. In dezen kindersteun zal de federale kas voor een derde gedeelte bijdragen. Het vijfde voorstel van de commissie betreft financieele en persoonlijke ondersteuning uit de federale kas aan gemeenten bij de uitvoering van groot opgezette programma's van sanee ring en ziektevoorkoming. In zijn begeleidende speciale boodschap zet Roosevelt o. a. nog uiteen, dat men niet de be langrijke en waardevolle taak van de sociale hervorming in discrediet wil brengen door on middellijk te beginnen met een grootsch opge zet plan, dat dan misschien niet zou kunnen worden uitgevoerd. Dat men echter een her vorming der sociale politiek in algemeenen zin ter hand neemt, wordt gerechtvaardigd door het voorbeeld van andere ontwikkelde naties, waar gelijke of dergelijke maatregelen goede resultaten hebben bereikt. Amerika betaalt op het oogen- blik geweldige sommen voor vele jaren van eco nomische onzekerheid en moet snel handelen om tot betere toestanden te geraken. de openbare meening verkeerd had voorgelicht, heeft nooit de waarheid in eere hersteld. Goy verheugt er zich over, dat zijn ontmoe ting met Hitier er mede toe heeft bijgedragen, het oorlogsgevaar te verwijderen. Voorts stelde de heer Goy vast, dat de Duit sche herbewapening al een jaar aan den gang is en dat men niet moet doen, alsof deze kwes tie eerst thans op den voorgrond treedt. Tegen over deze herbewapening nu zijn twee houdin gen mogelijk. Men moet ofwel tot een preven tieven oorlog besluiten of een staatkundige om singeling van Duitschland (niemand heeft achter den moed, om daar openlijk toe aan te sporen), ofwel een overeenkomst na streven. Frankrijk heeft met Italië tier, jaar verloren en is tenslotte toch verplicht geweest, Laval naar Rome te laten gaan. Als prestige-besprekingen onder de volken toch onvermijdelijk zijn, is het beter daartoe onmiddellijk over te gaan. De voordracht van den heer Goy werd slechts een paar keer onderbroken door enkele aan wezigen, terwijl de geheele zaal hem uitbundig toejuichte. Daarenboven gingen verschillende leiders van de Belgische oudst rijders-vcreeni- gingen den spreker na afloop van zijn rede geluk wenschen. DE VOLKENBONDSRAAD HEEFT EEN RE SOLUTIE AANGENOMEN, BEHELZENDE DEN TERUGKEER VAN HET SAARGEBIED TOT DUITSCHLAND PER 1 MAART. Fen boodschap van Roosevelt over sociale her vormingen: belangrijke voorstellen voor steun aan werkloozen en onden van dagen. De staat van beleg afgekondigd op het eiland Cuba. De Fransche oud-strijders-leider Jean Goy spreekt te Brussel over zijn bezoek aan Hitier. De Brusselaars zeer geestdriftig. Mgr. Malecki, voormalig apostolisch admini strator te Leningrad, overleden. De stad Gent heeft, naar aanleiding van de handelsbesprekingen tusschen Nederland en België, bij de Belgische regeering geprotesteerd tegen verscherpte contingenteeringen van steenkool en cokes- De toestand van Z. H. Exc. Mgr. Schioppa was Donderdagavond laat nog steeds ernstig. Ingesteld is een commissie tot onderzoek naar de wenschelijkheid en mogelijkheid van een export-monopolie voor boter. De Minister van Economische Zaken heeft na onderzoek beschuldigingen van de Vereeniging van Veeweiders en mesters in zake het opkoopen van jong vee als lichtvaardige verdachtmakin gen bevonden. Ingediend is een wetsontwerp tot tolheffing op de groote rivierbruggen. Succesvol einde der Nederlandsch-Japansche scheepvaartconferentie wordt te Tokio ver wacht. New-yorksche Beurs: Handel beperkt, stem ming evenwel vrij gunstig. SAARBRÜCKEN, 17 Jan. Nu de plebisciet commissie Dinsdag het Saargebied heeft ver laten, keeren ook de andere bij de commissie werkzaam geweest zijnde buitenlanders naar hun land terug. De meesten nemen met leed wezen afscheid van een omgeving, waaraan zij zich hebben gehecht en waar zij actief betrokken zijn geweest bij een stuk levende wereldgeschiedenis. De bladen in het Saargebied betuigen üun dank voor de objectiviteit, waarmee de bui tenlanders hun taak hebben volbracht. Kenschetsend voor de verhouding, die tus schen de bevolking en de buitenlanders is ont staan, acht men ook het spontaan in een klein plaatsje uitgebrachte „Sieg Heil" op de stemmingscommissie, toen de uitslag van het plebisciet bij den fakkeloptocht gevierd werd. De samenwerking der buitenlanders ten be hoeve van de Saar-stemming heeft tenslotte ook nog een ander gevolg gehad. Heden is nJ. het huwelijk gesloten tusschen den Zweedschen plebiscietcommissaris van Dudweiler, dr. Svanström, met de eveneens bü de plebisciet-commissie werkzame Neder- landsche mejuffrouw Greta de Wrede. Het jonge paar stelde er bijzonderen prijs op te Dudweiler, waar de bruidegom maandenlang zijn werkkring had en waar beiden elkaar hebben leeren kennen, te trouwen. Zich zelf ontvluchten Er zijn omstandigheden waarin men zich zelf wil ontvluchten en in zulke oogenblikken denken dwazen ver getelheid te zoeken in den drank. Er zijn levensmomenten waarin men door leed tot deze moedeloosheid komt; er zijn echter andere momenten waarin men een afkeer van zich zelf krijgt om een slechte daad. We schamen ons soms voor ons zelf. Ook wanneer nie mand iets van onze afkeurenswaar dige daad afweet, dan nog zijn we misnoegd en ontevreden omdat we het met ons zelf niet op een accoordje kunnen gooien. Ons beter-ik, ons ge weten zegt: dit was niet goed. En we moeten het aan ons zélf wél beken nen wat we aan een ander zouden loochenen. Wanneer we aldus ons zélf zouden willen ontvluchten dan wordt het tijd eens wat beter naar ons zelf te luiste ren. Werkelijk: we hebben ons zelf dan iets te zeggen. We kunnen aan klager en rechter tegelijk zijn. En we moeten ons zelf niet bedriegen. We dienen op dat moment een ernstig krachtig woord tot ons zélf te spre ken. Geen moedeloosheid, geen toch nooit te vinden vergetelheid baat; alléén een zich-zelf-beteren. SPECIAAL VOOR U DAMES u 4. rubriek WARSCHAU, 17 Jan. (V.D.) In den leeftijd van 75 jaar is heden overleden Mgr. Malecki, voormalig apostolisch administrator te Le ningrad, die zich in Rusland groote bekend heid had verworven door zijn liefdadig werk. Hij werd door de bolsjewiki gearresteerd en bracht verscheidene jaren in de gevangeis door, waarna hij in ballingschap ging, waar zijn gezondheid veel te lijden had. In het voor jaar 1934 was hij naar Polen teruggekeerd. HAVANNA, 17 Jan. (V. D.) Ter bescher ming van den suikerrietoogst, die naar opvat ting der regeering door daden van sabotage op de plantages en in de fabrieken gevaar loopt, is voor het geheele land de staat van beleg afgekondigd tot aan het einde van den oogst. Daden van sabotage zullen met den dood worden bestraft. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 17 Januari: De regeering-Theunis heeft zoo pas nieuwe volmachtsbesluiten goedgekeurd tot herziening van de belastingen. De nieuwe, aanvullende personeele belasting wordt verhoogd met een tiende voor gehuwde belastingplichtigen zonder kinderen en met twee tienden voor den ongehuwde man of vrouw. Teneinde de nationale industrie te begun stigen is besloten, dat voor nieuwe auto's, ver vaardigd in het land, de automobielbelasting zal verschuldigd zjjn gedurende twee jaren. De belasting op het meubilair wordt afge schaft. i v uii 11111 r 1t s - Stand op Vrijdag 1 nar v.m.: 774.8 Vorige stand 771.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1