Tolheffing op de groote rivierbruggen Nederland-Japan New-Forksche Beurs WETSONTWERP IS NU VERSCHENEN DE VL UCHT VAN DE „SNIP Kerkelijk Leven Sport en spel VRIJDAG 18 JANUARI 1935 De regeering zal het initiatief ne men tot het oprichten van een naamlooze vennootschap on der den naam Ned. Brug gen Exploitatie Mij. Eenvoudig systeem van heffing 50 millioen noodig Wat betaald moet worden Financiering Succesvol einde der scheepvaart conferentie wordt te Tokio verwacht De windwaarnemingen op de „Stuyvesant" INBREKERS GEARRESTEERD Een hunner van doodslag verdacht Onder tram en trein gedood Rangeerder en veertienjarige jongen de slachtoffers ONEERIJKE PENNING MEESTER EEN WOEKERSPIN REDE NIET IN ALGEMEEN PROGRAMMA PATER F. HENDRICHS S.J. Mascagni's nieuwe opera Eerste opvoering te Milaan een groot succes Fransch schip aan den grond Stad in Brazilië door cycloon geteisterd IJSHOCKEY Overwinning van het Zwaluwen-team Arosa II met 32 geklopt FAILLISSEMENTEN AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 17 Januari Ondanks beperkten handel bleef een gunstige stem ming vrijwel tot het eind behouden. Botemoteering WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT STOOMVAARTLIJNEN SPECIAAL VOOR U DAMES i* 4* rubriek WAT DE TONG STREELT <P.g. 4) Ingediend is een wetsontwerp in zake het geven van vrijheid om een concessie tot tolheffing te verleenen aan een aan te wijzen Naamlooze Vennootschap. In de Memorie van Toelichting zeggen de Ministers van Waterstaat en van Financiën onder meer: Evenals onder het vorige kabinet is de re geering ook thans overtuigd van het groote landsbelang, dat bevorderd wordt door versnel ling van den bruggenbouw. De voorbereiding is nu zoo geregeld, dat, als de geldmiddelen steeds te rechter tyd beschik baar zijn. het volgende programma voor de voltooiing van de groote bruggen verwacht mag worden: datum van Plaats der brug. indienststelling Vianen zomer 1936 Nümegen zomer 1936 Hedel najaar 1936 Moerdük voorjaar 1937 Hendrik-Ido-Ambacht voorjaar 1937 Doesburg voorjaar 1937 Dordrecht zomer 1937 Rotterdam najaar 1938 Krimpen a. d. Usel najaar 1939 Deventer najaar 1940 Gorinchem zomer 1941 Om dit programma uitvoerbaar te maken zijn achtereenvolgens in korten tijd zoovele werken in uitvoering genomen, dat mocht de voor voltooiing van het geheele plan van den ver snelden brug bouw vereischte financiering niet slagen slechts voldoende middelen zullen overblijven om de onderhanden werken te be talen. Dan kunnen derhalve geen nieuwe wer ken worden begonnen, voordat de in uitvoe ring zijnde zün voltooid. Naast de voltooiing van de nieuwe bruggen is ook aanleg van nieuwe daarop aansluitende wegen geboden, daar men mag verwachten, dat vergemakkelijking van het verkeer over de groote rivieren toeneming daarvan zeer zal bevorderen. De financiering van den versnel den brugbouw moet dus niet alleen omvatten het beschikbaar stellen van de geldmiddelen voor de nog uit te voeren brugwerken. Dergelijk werkprogramma kan slechts verwe zenlijkt worden, indien aan de gewone middelen, welke jaarlijks voor bruggen- en wegenbouw kunnen worden beschikbaar gesteld, buitenge wone worden toegevoegd. 's Lands financiën laten echter niet toe daarvoor leeningen aan te gaan zonder dat rentebetaling verzekerd is door nieuwe bronnen van inkomsten, bij voorkeur verband houdende met het gebruik, dat van de werken, waarvoor geleend wordt, wordt gemaakt en in dit geval bestaande in een heffing van het verkeer, dat door de bruggen gebaat wordt. Ten einde den eenen rivierover gang niet in voordeeliger conditie te brengen dan den anderen, zal dergelij ke financiering zich over alle rivier overgangen moeten uitstrekken. Daar om is uitgegaan van de gedachte, dat men moet leenen voor alle overgangen, dus zoowel voor de bestaande als voor de in aanbouw zijnde en de nog aan te vangen Rijksbruggen over de groote ri vieren- Het bedrag, dat reeds voor die bruggen is en nog moet worden uitgegeven, beloopt onge veer 50 millioen, waarvan tot einde 1933 onge veer 14 millioen en in 1934 ongeveer 6 mil lioen. Indien een op zich zelf staande financiering der bruggen tot stand komt door 50 millioen (de bouwkosten der bruggen) opnieuw te lee nen, zal 12 millioen worden aangewend voor aflossing van de schuld van het Wegenfonds, waardoor het Verkeersfonds er beter voor koir.t te staan, dat dan immers geen rente voor deze schuld behoeft op te brengen. Verder wordt rond 2.2 millioen gebruikt voor aflossing aan den Staat. Tenslotte is na de aflossing van 14.2 millioen nog 5 8 millioen voor bruggen op den gewonen dienst uitgegeven. Waren de bruggen niet gebouwd, dan zou dit geld zijn uitgegeven om den wegenaanleg te versnellen. Dit kan docr beschikbaarstelling van de geleende gelden als nog geschieden. Voor die 5.8 millioen kunnen dan worden aangelegd de wegen, op welke het verkeer toeneemt door bruggen, waarvoor de ver snelde aanleg van de volgende wegen in aanmerking komt: DordrechtWillemsdorp, Moerdijk—Breda, VianenUtrecht, Vianen Lexmond en NijmegenArnhem. Voor de voltooiing van den bruggenbouw en de aansluitende wegen, blijft dus 35.8 millioen over, welke in staat stelt deze in ongeveer zeven jaar af te werken. Strekt zich de tolheffing over alle bruggen over de groote rivieren uit, dan worden, wat reeds als noodig werd vermeld, alle over gangen gelijk behandeld en voorkomt men af leiding van verkeer van belaste naar onbe laste bruggen. Bovendien kan dan de gemid delde tolheffing per brug lager zijn dan wan neer men op slechts enkele bruggen tol zou doen heffen. De belasting der motorrijtuigen is geregeld naar de belangrijkheid van de rivierovergan gen en wel in dien zin, dat aangenomen is, dat, daar de rivieroverbruggingen duurder k eiln naarmate zit breedere rivieren overspan nen, voor die duurdere bruggen hooger tolgeld behoort te worden gevorderd dan voor de minder kostbare rivierovergangen. Het systeem van heffing moet eenvoudig zijn. Zoo is men gekomen tot een klassificatie van de 18 bruggen in drie groepen Stelt men de goedkoopste groep op 1, dan wordt de tweede groep met 2, de derde met 4 belast. Berekend wordt, dat ingeval de rentevoet der leening 4 is, de bovengenoemde eenheid is f 0.12%, wat zeggen wil, dat moet worden betaald: Te Rotterdam: voor een personenauto 0.12vrachtauto ƒ0.20, tractor met oplegger of aanhangwagen 0.25, aanhangwagen volgende op de vorige 0.20, voor een autobus 0.25, tractor alleen 0.12%, motorrijwiel 0.07%, rij- of voertuig met of bestemd voor paardenbespanning 0.10. (Door invoering van 10-rittenboekjes zullen, als de rentevoet 4 pet. is, de tollen voor den vrachtauto 0.1875 en voor een motorrijwiel 0.0625 kunnen zijn.) Te Arnhem: voor een personenauto 0.25, vrachtauto C.37%, tractor met oplegger of aanhangwagen 0.50, aanhangwagen volgende op de vorige 0.37%, autobus 0.50, tractor alleen 0.25, mo torrijwiel 0.12%, rij- of voertuig met of be stemd voor paardenbespanning 0.20. Te Moerdijk: voor een personenauto 0.50, vrachtauto ƒ0.75, tractor met oplegger of aanhangwagen 1.aanhangwagen volgende op de vorige 0.75, autobus 1.—, tractor alleen 0.50, mo torrijwiel 0.25, rij- of voertuig met of bestemd voor paardenbespanning 0.40. De overtocht van deze in een doorgaanden verbindingsweg van Noord naar Zuid gelegen drie bruggen zal dan dus in het eerste geval voor een personenautomobiel in totaal kosten f 0.87%, terwijl thans voor dien overtocht be halve voor de inzittende passagiers te Dordrecht en Moerdijk in totaal betaald wordt f 1.60. De tolheffing wordt voor ten hoogste 5 jaren voorgesteld. De werkelijke tarieven, krachtens Koninklijk Besluit vast te stellen, zullen zoodanige moeten zijn, dat noch groote winsten ten bate. noch groote verliezen ten laste van het Verkeers fonds zullen komen. Uit het bovenstaande volgt, dat het wensche- Hjk is de geheele bruggen-financiering als een zelfstandige zaak uit te voeren met een eigen boekhouding. De meest practische wijze om dit te be reiken, is naar het oordeel der Regeering het leenen van de gevorderde 50 millioen van een door een particulier consortium opgerichte naamlooze vennootschap, die de tolheffing onder toezicht van de Regeering uitvoert, mits de met haar te maken rege ling zoodanig is, dat overmatige winst voor komen wordt en verzekerd is, dat bij on juiste uitvoering de Regeering de tolhef fing zelf in handen kan nemen en voorts, dat, als betere tijden mochten aanbreken, door aflossing der geleende bedragen de regeling op billijke wijze kan eindigen. Een voorloopige, geheel vrijblijvende bespre king met een groe pfinanciers heeft doen in zien, dat zoodanige regeling in principe mo gelijk is. De Regeering stelt zich voor, on middellijk nadat het ingediende ontwerp tot wet zal zijn verheven, het initiatief te nemen tot het doen oprichten van een maatschappij, welke Nederlandsche Bruggen-Ex- ploitatie Mij. N.V. (B. E. M.) zal worden genoemd, met welke een overeenkomst wordt gesloten vol gens het bij de wet gevoegd model, terwijl aan deze Maatschappij een concessie tot tolheffing zal worden verleend. Daarna zal de B. E. M., die volgens de over eenkomst een kapitaal zal hebben van 500-000, een obligatieleening uitgeven ter nominale waarde van 49.500.000. De som van het aan deelenkapitaal en de opbrengst der geldleening wordt vervolgens aan de regeering uitbetaald. Tegelijk met het sluiten van de overeenkomst met de vennootschap moet een overeenkomst met eiken aandeelhouder worden gesloten, ten einde zekerheid te erlangen, dat, ingeval van ernstige nalatigheid van de B. E. M. in de na koming harer verplichtingen, de Staat het recht heeft de aandeelen van de aandeelhouders over te nemen. Aangenomen is, dat de concessie kan ingaan op 2 April 1935 in verband waarmede het einde der concessie valt uiterlijk op 31 Maart 1960, zfjnde uiterlijk 5 jaar na den afloop van tol heffing en aflossing der hoofdsom, welke op 20 jaar is gesteld. Stem van boven: Is het por taal niet heerlijk gewreven? Holite Humor, Londen Hoeroeitsji Nagaoka, de leider van de Japan- sche delegatie ter handelsconferentie te èatavia, welke verdaagd is, wordt 18 Januari te Kobe verwacht, komende uit Batavia. Bij zijn aan komst te Tokio zal hij rapport uitbrengen over het verloop van de conferentie aan de departe ment van buitenlandsche zaken. Men acht het, aldus wordt verder uit Tokio geseind, zeer waarschijnlijk, dat de Nederlandsch-Japansche handelsconferentie zal worden hervat met een succesvolle be ëindiging van de Nederlandsch-Japansche scheepvaartconferentie te Kobe, die men met vertrouwen verwacht. ft Het Kon. Ned. Met. Instituut deelt mede: Eenige dagen geleden werden in de Bilt de afschriften ontvangen van de weerberichten, die te Porto Praya van de K. 18 en van de „Stuyvesant" waren ontvangen voor de Oceaan- vlucht van de „Snip". Uit de telegrafische weerberichten bleek, dat de bovenwindwaar- nemingen op den Oceaan uitstekend waren geslaagd, en dat de vliegtuigbestuurder te Porto Praja dagelijks werd ingelicht omtrent de hoogtewinden tot 3000 Meter hoogte. Het totaal aantal waarnemingen bedroeg 9 op 4 dagen. De eerste was op den 16en December te 12 uur, op 24 gr. N.B. en 28 gr. W.L., de laatste op den 19en te 14 uur op 12 gr. N.B. en 40 gr. Wi., op de vliegroute dus en nog juist op tijd om voor het vertrek van het vliegtuig overge seind te kunnen worden. Deze laatste waar neming reikte tot 3000 Meter hoogte en gaf tot 1000 Meter hoogte als windrichting N. 60 gr. 0 met snelheden van 30 tot 35 Kilometer per uur en boven 2000 Meter zwakke wind uit Z.O. De hoogste waarneming van den 18den te 19 uur reikte tot 6000 Meter hoogte. Boven een Oostelijken wind van 22 tot 24 kilometer per uur tot 1000 meter hoogte werd een Zuid- Westelijke strooming gevonden met een groot ste snelheid van 40 kilometer per uur op 3 en 4 kilometer hoogte. Te Rotterdam zijn gearresteerd twee man nen, V. en Z., die een groot aantal inbraken in de Betuwe gepleegd, op hun geweten heb ben. Verschillende gestolen voorwerpen zijn in hun woning aangetroffen. V. wordt boven dien verdacht van een poging tot doodslag op een rijksveldwachter. Beiden zün naar Tiel overgebracht en in het Huis van Bewaring aldaar opgesloten. Te Hoogkerk is Donderdagavond de veertig jarige rangeerder R. P., toen luj op een in beweging zünde stoomtram wilde springen, mis gestapt en onder een der wagens geraakt. Hü was onmiddellyk dood. Het slachtoffer was ge huwd en vader van zes kinderen. Het stoffehjk overschot is naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Donderdagmiddag is op de spoorlün Hoek van HollandMaassluis het lyk gevonden van een veertienjarigen jongen, v. d. St. uit Maas sluis. Het hoofd was van het lichaam geschei den. Het ongeluk is vermoedelijk met den trein van 14.20 uur uit Maassluis gebeurd. De uitspraak tegen J. v. B., 49 jaar, gewe zen afdeelingspenniftgmeester van den R.K. Metaalbewerkersbond te Eindhoven, verdacht van verduistering (eisch 1 jaar en 6 maanden) is voor onbepaalden tü'd uitgesteld, om het reclasseeringsrapport af te wachten, Voor de Amsterdamsche rechtbank heeft een 45-jarige vrouw terecht gestaan, verdacht van overtreding van de geldschieterswet. De vrouw had aan verschillende menschen geld uitgeleend tegen een betrekkelijk hoog? rente. De vrouw legde een bekentenis af. President: Dus u hebt er uw bedrijf van ge maakt geldbedragen van 500 of minder uit te leenen. Het geld moest worden terugbetaald in wekelijksche bedragen verhoogd met een wekelü'ksche rente die per jaar omgerekend minstens 40 pet. bedraagt. Een vrouw, die reeds vele jaren cliënte van verd. is, leent geregeld geld en betaalt ook ge- ïegeld terug. Zij is erg tevreden over de „be diening", het werd haar niet lastig gemaakt als ze eens wat later betaalde. President: Als de rente maar kwam, hè? Getuige: Juist, maar ik was blü, dat ik ge holpen werd. President: Ja, maar u komt er zoo nooit uit, verd. maakt gebruik van de verlegenheid van de cliënten. De officier van justitie, mr. Van Arkel, noem de verd. een woekeraarster van de ergste soort v/at de rente betreft. Spr. requireerde een geldboete van 250 subs. 100 dagen hechtenis. De verdediger, mr. S. B. de Leeuw, bepleitte een voorwaardelijke straf. Vonnis 31 Januari a.s. De N.C.R.V. bericht, dat de Algemeene Pro gramma-commissie zich niet kan vereenigen met het uitzenden van de lezing door dr. J. van Ham te Leiden over „Het heeriüke am bacht" op een Algemeenen Programmadag. Naar wü vernemen is de zeereerw. pater Fr. Hendrichs S. J., in het St. Elisabeths-Gesticht te Leiden ter verpleging opgenomen, na enkele dagen verpleegd te zijn geweest in de pastorie der St. Petrusparochie. De ongesteldheid van pater Hendrichs is gelukkig niet van ernstigen aard; eenige weken rust zullen echter nood zakelijk zün. MILAAN, 17 Jan. (Reuter.) Gisteren is in het Scala-Theater een nieuwe opera van Mas- cagni, „Nero" opgevoerd. De opvoering was een geweldig succes. De zaal was uitverkocht. Mascagni, die zelf dirigeerde, en de uitvoe rende kunstenaars oogstten veel bijval. PARIJS, 17 Jan. (Reuter). Het Fransche s.s. „Lafayette", dat gisteravond, met ongeveer £.0 passagiers aan bcord, van Havre vertrokken is, geraakte tengevolge van den mist kort na het vertrek aan den grond. Een groot aantal Fran sche sleepbooten is.het schip te hulp gesneld. De positie van de Lafayette" geeft geen aan leiding tot bezorgdheid zoodat men het schip nog in den loop van den nacht hoopte vlot te krijgen. RIO DE JANEIRO, 17 Jan. (V.D.) Een cy cloon, die ongeveer 5 minuten duurde, heeft in de Zuid-Braziliaansche stad Antonia de daken van ongeveer drie vierden van alle gebouwen afgelicht. Het regeeringsgebouw en het gebouw van de Italiaansch-Fransche bank werden ver woest. Van de bevolking maakte zich een pa niek meester. Tot dusverre zijn echter nog slechts enkele gewonden bekend. Het Zwaluwenteam, dat Donderdag te Arosa een wedstrijd heeft gespeeld tegen de tweede ploeg van Arosa heeft meer geluk gehad dan den dag tevoren. Hoewel de Nederlandsche spe lers een slechten dag hadden, waren zij toch de meerderen van hun tegenstanders welke zij met 32 wisten te kloppen. De samenstelling van de Zwaluwenploeg was dezelfde als die van Woensdag, op de keepersplaats na, die Donder dag door Van Marle werd ingenomen. Er werd wederom zwaar gespeeld. Arosa nam in het eerste kwartier spoedig de leiding door Essig. Bü een der tegenaanvallen lukte het De Jong den gelijkmaker te scoren. Maraezi gaf den zijnen daarna echter opnieuw de leiding (2—1). In het tweede kwartier maakten de onzen wederom gelijk, thans door v. d. Mandele, na goed werk van Maas. Hierbü bleef het verder in dit spelgedeelte. Het derde en laatste kwartier bracht de be slissende goal voor de Zwaluwen door een fraai schot van Dupon (2—3). Het weer was niet al te best met sterke be wolking, doch er viel geen sneeuw. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V, (Afd, Handelsinformaties) Surséance van betaling: Verzocht door J. A. Molenaar, notaris, Rot terdam. Verhoor: Woensdag 20 Maart 1935 des n.m. 2 uur in het Gerechtsgebouw te Rotter dam, Noordsingel 117, Bewindvoerders: mr. J. Coert Sr. en J. s. Nijs, notaris, beiden, Rotter dam. Verzocht door de N.V. Mij. voor Grondcrediet te Rotterdam. Verhoor: Woensdag 20 Maat a.s. des n.m. 2 uur in het Gerechts gebouw te Rotterdam, Noordsingel 117. Bewind voerders: mr. J. Coert Sr. en J. S. Mijs, notaris, beiden Rotterdam. Failliet Verklaard: 16 Jan.: w. a. Heymeriks, wed. van P. D. J. Geene, Amsterdam, Gaaspstraat 17 III. M. van Dam, Amsterdam, Tugelaweg 9 II. K. van Minden, Amsterdam, Nicolaas Wit- senstraat 8. G. Th. Pijlman, groentenhandelaar, Am sterdam, Scheldestraat 24. Hans Kahn, handelende onder de firma „Knlpklaar", zaak drijvende aan de Keizers gracht 180 en wonende Tintorettostraat 4, Am sterdam, koopman. „TL N' V- Heerenkleedingmagazijn v. h. J. van Gelderen, handelende en zaak drijvende onder rïfi1 *?aam „Magazijn London", Nieuwendijk 114, Amsterdam. H. Garschagen, meubelfabrikant, Amster dam, Heerengracht 60. J. Stroomer, melkslijter, Amsterdam, St. Jacobstraat 8. Antonie TJelbeke, landbouwer, Lemeler- veld, gem. Ommen. R. Boerma, zonder beroep, Soestdijk, Pe- likaanweg 25. J. Peterschingmann, bakker, Utrecht, Ti- morkade hoek Weltevredenstraat 36. J. J. Jagers. Utrecht, Moreelschelaan 9. Ph. Flierman, zonder beroep, Hengelo (O.) Castonweg 206. H. G. ter Ellen, winkelier, Zuid-Berghuizen, gem. Losser, Enscheschestraat 61. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van J. Hofmann, slagersknecht, Oud-Leusden, Wijk 32 A 13; M. van Leur, gep. gem. ambtenaar. Driebergen, Traai 34; G. J. leenders, Zeist, Kroostweg 19b: T. N. v. d. Vel den, koopman, Hoogland: de Vennootschap van Koophandel o. d. firma Drukkerij Pel Co- gevestigd en kantoorhoudende te Utrecht, Twijn - straat 7; C". van Schoonhorst, firmant van de Vennootschap van Koophandel o. d. firma Drukkerij Pel Cn„ Utrecht, Twij.-straat 7. J. H. Bosch, tabakskerver, Almelo, Braak- weg; L, Bameved, koopman in manufacturen, Enschede, 3 B 89; J. W. Jansen, Amsterdam; J. du Frenne, Amsterdam; V. H. Kuypers, Tuin dorp Oostzaan; H. Panman, Amsterdam; R. V. d. Pol, Amsterdam; M. Turfrijer, Amsterdam. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. v. Vliet en Zonen en L. Slüper) Van 3.304.30 uur H.V.A. 161—% A'dam Rubber 96% N. I. Handels 67% Oude O. N.H.M.30 Young m. vrk. 38 Anaconda 613/16 U. S. Steel 22 7/8—23 Bethl. Steel 191/16 Van 4.305.00 uur 4 pet. K. Olie 64% NEW YORK, 17 Jan. (Fart.) Langzamer hand bevrijdt Wallstreet zich van de vrees, dat het goudclausule-proces de regeering voor onvoorziene moeilijkheden zal plaatsen en men komt meer en meer tot de overtuiging, dat alle maatregelen genomen zijn om elke situatie, die door de uitspraak van het Hoog gerechtshof zou kunnen worden geschapen, het hoofd te bieden. Hierdoor gaat de markt weer meer aandacht besteden aan de gun stige berichten, die uit het bedrijfsleven wor den vernomen. De belangstelling was evenwel nog uiterst beperkt; gedurende het eerste beursuur werden 180.000 shares omgezet tegen 190.000 shares gisteren. De stemming bleef evenwel gunstig, al waren de koerswinsten over het geheel genomen niet meer dan frac- tioneel. Staalwaarden trokken een kleinigheid aan, spoorwegshares boekten matige winsten. Koperfondsen waren eenigszins verdeeld, doch de grondstemming bleef opgewekt. Automobiel- aandeelen waren goed gedisponeerd en werden hooger genoteerd, evenals warenhuisaandeelen. Petroleumfondsen werden boven de slotkoer- sen van gisteren verhandeld, in verband met het verslag der senaatscommissie voor het mijnwezen op de Conally Bill, die het vervoer van olie van den eenen staat naar den ande ren verbiedt. Men verwacht, dat op deze wijze aan de productie van onwettig gewonnen olie een einde zal kunnen worden gemaakt. Public- utilities ontmoetten eenige vraag en stelden zich boven de vorige slotkoersen, in verband met den grooteren afzet van electrischen stroom. Industrials boekten kleine winsten. American Can liepen tot 112 op. Aandeelen in fabrieken van landbouwwerktuigen, chemische fondsen, equipmentshares en alcoholaandeelen waren fractioneel beter. Van de tabakswaarden daal den American Tobacco B een punt. In het verloop behield de markt haar kalm, doch vast aanzien, doch de koersfluctuaties waren van zeer geringe beteekenis. Het publiek hield zich ook de overige beurs- uren zeer gereserveerd, waarbij aanvankelijk een dalende koersrichting werd ingeslagen. Hierop volgde weer een herstel; de noteerin gen liepen langzaam op, waar de betere stemming op de productenbeurzen het hare toe bijdroeg. Het Hooggerechtshof in den staat New York heeft uitspraak gedaan in een pro ces tegen de Bethlehem Steel Corp., waarin vastgelegd is, dat deze maatschappü de inte rest op haar goud-obligatiën ook in goud moet betalen. Het koersverloop der betreffende waarden werd hierdoor echter niet beïnvloed. Wel haalde de mededeeling van de U. S. Steel Corp., dat zü verschillende salarisverlagingen zal teniet doen, waardoor de vooruitzichten voor deze maatschappij in een gunstig licht worden geplaatst, de koopers in de markt. Ook laatbeurs hield de vraag aan, zoodat de heden geleden verliezen (met uitzondering voor de tabakswaarden) weer werden ingehaald en het slot meerendeels op nagenoeg onveranderd ni veau terecht kwam. Westinghouse Electric en General Electric boekten een winst van resp. 1 pet. en 1% pet. De omzetten bedroegen 740.000 shares. Slotkoersen Januari Allied Chemical American Can Co. American Car. ©'Foundry American For. Power American Smelting Ref. American Tel. Tel. American Tobacco B. American Waterworks Anaconda Copper Ass. Gas Electr. Co. Atchison Topeka Auburn Auto Baltimore Ohio Bethlehem Steel Co. Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Chesapeake Ohio. Chicago Milwaukee pref. Chicago Rock IsL Chrysler Motor Cities Service Consol Gas of N.Y. Continental Oil 7 Dawesleening 5% Youngleening Delaware Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak Ei. Bond Sh. Co. Genera) Electric Genera) Gas Electric General Gas El. cl. A. Generai Motors Great Northern Hudson Motor Illinois Centra) Internationa! rtarvestei International Nickel International Tel. Tel. Kennecott Copper Koninklijke Olie Low priced shares Mc.Keesport 1 in Pi. A. Miss. Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward National Cash Reg. Co. National City Bank National Dairy Prod. G.A National Steel New York Centra) Nord American Co Norfolk Western Novadel Pennsylvania Proctor Gamble Publ. Serv. N. L. Radio Corp. of Am Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Standard Oil ot N-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A. United States Leather United States Rubber. United States Steel Corp Wabash gew. A. Westinghouse Electric. Wool worth Building 9 exdiv. t ex coupon ex claim. bieden I gedaan en laten. Dit zün gedane slotkoersen, geen bied (slot) koersen. 17 16 15 134% 134 1323/4 112V4 111% 110% 173/4 17% 17% 35% 353/4 35" 1043/4 104%, 103% 821/4 83 81 13% 13% 13% 10% 103/4 10% 49% 49% 48% 25% 251/4 247/s 12% 13 12% 31% 30% 30% 12% 12% 13 54% 53% 52% 24% 241/4 241/4 42% 43 42% 4 3% 3% 2 2 2 38 38% 38 1% 1% 1% 20% 2OV3 20 17% 17% 163/4 423/4 431/2 433/4 32% 33% 33% 37% 371/4 36% 94 94 927/g 112% 112% 112 6% 6% 6% 23% 213/4 21% 31% 31% 307/g 15 143/g 14 10 V2 10% 103/8 14% 14% 14 39 39 37% 223/4 223/4 22% 91/8 9 91/8 16% 16% 161/2 301/4 30% 28 5.20-30 5.05-15 92 92% 91 5% 5% 5% 2% 2% 2% 3% 3% 3 27% 27% 27 16% 161/s 16 21 21V4 21% 16% 16% 16% 481/4 473/4 461/4 18% 18% 18 12% 12% 12% 172 1723/4 171 21% 21% 21 22Vi 22 21% 431/4 43 43 26 26% 253/g 5 4% 43/4 36% 361/4 353/4 6% 6% 67/a 14 133/4 133/4 16% 16% 15% 13% 13% 127/a 17% 17% 173/4 41% 41% 41 8% 8% 9 105 105 1021/2 13% 13% 13% 2% 2% 2% 61/3 61/8 14% 14% 14% 373/4 37% 36 2Vs 2 21/8 38% 37% 37% 511/4 52 51% De Leeuwarder botemeering is Donderdag vastgesteld op 60 cent. KOPENHAGEN, 17 Jan. De officieele Deen- sche botemoteering bedroeg heden 204 Kronen is 66 cent per Kg'. NEW-YORK, 17 Jan. 17 Jan. 16 Jan. 17 Jan. 16 Jan. Brussel 23.29 23.23 Oslo 24.521/2 24.521/3 Rome 8.51 8.50 A'dam 67 34 67 32 Madrid 13.62 13.61 Londen 4.877/g 4.873/4 Bern 32.25 32.18 Parüs 6.57 6.57 Weenen 18.80 18.84 Berlijn 40.02 40.00 17 Jan, Suiker Jan. 1.84-86 Mrt. 1.90 Mei 1.94 Juli 1.97-9S 16 Jan. NEW-YORK, 17 Jan. 17 Jan. 16 Jan. 1.85 Sept. 1.91 Oct. 1.94 Dec. 1.97-98 CtCuba Suiker (nieuw contract) slot 17 Jan. 15 Jan. Mrt. 1 86-87 1 86-88 Mei 1.91-92 1.91-92 Juli 1.95-96 1.96-97 fan. 17 Jan. 16 Jan. Rubber Standaard 2.02-03 2.02-03 2.09-10 2.80 2.08-09 2.80 17 Jan. 15 Jan. Sept. 2 00 2.01 Dec. 2.06-07 2.06-v7 2.05-07 2.05-06 17 Jan. 16 Jan. Jan. 13.08 13.04 Sept 13.70 13.63 Mrt 13.23 13.19 Oct 13.80 13.77 Mei 13.36 13.32 Dec. 14.00 13.95 Juli 13.55 13.53 Katoen Loco 12.75 12.60 Juli 12.61 12.48 Jan 12.46 12.34 Aug 12.49 12.36 Febi 12.50 12.38 Sept 12.50 12.32 Mrt. 12.55 12.43 Oct 12.52 12 27 Aprii 12.57 12.45 Nov 12.55 12.29 Mei 12.60 12.47 Dec. 12.59 12.31 Juni 12.60 12.47 Tarwe Roode Winter loco 107% 1063/4 Harde Winter loco 115% 115% 50.70 Tin Loco 50.87% Koffie (Rio) Mrt 6.65 Mel 6.80 Juli 6.90 Sept 6 98 Dec. 7.07 17 Jan. 16 Jan. Tarwe Mel 97-97Vs 963/4-% Febr. 50.60 50.65 (Santos) 6.61 Mrt 9.93 9.90 6.75-76 Me) 9.94 9.93 6.86 Juii 9 95 9.95 6.96 Sept 9.97 9.97 7.06 Dec. 10.02 10.01 CHICAGO, 17 Jan. 17 Jan. 16 Jan. Haver Juli 88%- Sept 86% Mais Mei 86% Juli 81SA Sept. 77% Reuze) Loco 12.70 Jan. 12.67% Mei 12.95 Juli 13.07% Sept. 13.15 Tarwe Mei 82% Juli 82V4 Oct. Rogge Mei 56% 57 1 88%-% 86V3 86% 81% 77% 12.45 12.40 12.65 12.82% 12.90 816/a 81% 56% 56% Mei 52% Juli 45Vs Sept. 42% Rogge Mei 688/4 Juli 68% Sept 68 51% 443/4 41% 68% 68% 67% Dulutb Lijnzaad Mei Juli 1.86% WINNIPEG, 17 Jan. Gerst 533/8 52 Mei Juli Oct. Lfjnzaad Mei 1.44% Juli 1.43% Oct. 523/4 51% 1.44% I.431/3 Juli Oct. Haver Mei 43 43 Juii 43 43 Oct. GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 17 Jan. Tarwe; Mrt. 410 3/8, Mei 5/01/4, Juli 5/2. BINNENLANP SC HE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 17 Jan., Vecht stroom, s„ Huil; Tove, s„ Hamburg (voor Vel- sen). Vertrokken 17 Jan., Ransel, m.s„ Exmouth, Broughty, s„ Kirkcaldy; Itauri, s., Hamburg; Stella, s„ Middl. Zee via Rotterdam; Calypso, s„ idem; Ganymedes, s„ Idem. AMSTERDAM, aangekomen 17 Jan., Vecht-» stroom, Huil, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomboot Mü- - IJMUIDEN. Aangekomen 16 Jan.: Montferiana, s., Hamburg; Perseus, s., Danzig. 17 Jan.: Peisander, s„ Java; Gateshead, E„ Newcastle; Rijnstroom, s., Leith; Prometheus, Aruba laatst R'dam; Monica, m.s., Londen (Voor Zaandam). Vertrokken 16 Jan.: Trito, s., Belfast via Rdam. AMSTERDAM. Aangekomen 17 .Jan.: Perseus, Danzig, stukgoed en hout, Surinamekade, Verg. Cargadoorskantoor; Montferland. Hamburg, stuk goed, Handelskade, Wm. H. Muller Co.; Pei sander, Java. stukgoed, Borneokade, Meyer -St Co. s Scheepv, Mij.; Gateshead, Newcastle, stukgoed en. steenkolen, Rietlanden, Verg. Cargadoorskantoor; Rijnstroom. Leith, stukgoed en steenkolen, Han delskade, Holl. Stoomb. Mij.; Prometheus, Aruba laatst R'dam, petroleum en benzine, Petroleum haven, A.P.C. MIJ. NEDERLAND SALABANGKA, thuisreis, 17 Jan', van Gi braltar. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, Uitreis, 17 Jan. te Genua. POELAU LAUT, 17 Jan. van Hamburg naar Bremen. KON. HOLL. LLOYD SALLAND, thuisreis. 16 Jan. te Montevideo. MONTFERLAND, 17 Jan. van Hamburg te Amsterdam. MIJ. OCEAAN PEISANDER. 17 Jan. van Java te Amsterdam. CLYTONEUS, Java n. Amst., pass. 16 Januari Perim. LAOMEDON, Java naar Amsterdam, 17 Jan. te Belawan. KON. NED. STOOMB. MIJ. PERSEUS, 17 Jan. van Danzig te Amst. BACCHUS, 16 Jan. van Genua te Savona. DEUCALION, 16 Jan. van Triest naar Flume. NEREUS, 16 Jan. van Kopenhagen te Stettin. ORPHEUS, 16 Jan. van Passages naar Bilbao. TITUS, 16 Jan. van Klmassl te Piraeus. VENUS, 16 Jan. 's nachts 12 uur van Hamburg naar Amst. VULCANUS, 16 Jan. van Catania naar Messina. OBERON, 17 Jan. van Vigo naar Lissabon- SATURNUS, Middl. Zee naar Amsterdam, was 17 Jan. 12 uur des middags 175 mijlen Z. W. van Ouessant. ORPHEUS, 17 Jan. van Bilbao naar Santander. TIBERIUS, 17 Jan. van Oran te Barcelona. VAN RESSELAER, uitreis, 17 Jan. van Madeira ACHILLES, Middl. Zee naar Rotterdam, pass. 17 Jan. Ouessant. MEROPE, 17 Jan. van Amst. n. Gdynia. GANYMEDES, 17 Jan. Van Amsterdam via Rotterdam naar Middl. Zee. STELLA. 17 Jan. van Amst. via Rotterdam naar Middl. Zee. CALYPSO, 17 Jan. van Amsterdam via Rotter dam naar Middel. Zee. HOLLAND-AMERIKA LIJN ROTTERDAM, toeristenvaart, 17 Jan. van New- York naar Mexico. BURGERDIJK, 16 Jan. van New York naar Rotterdam. ROTT. LLOYD TAPANOELI, 17 Jan. ovan Liverpool naar Rotterdam. SCHEEPSBOUW Het bij de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam in aanbouw zünde tankmotor schip „Rotula." wordt 2 Februari te water ge laten, terwijl het bij dezelfde werf in aanbouw Zijnde tankstoombootschip „Rita" 16 Februari van stapel loopt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2