Zoekt gij betrouwbaar j I Personeel? 1 I Plaats dan 'n „Omroeper" voor 75.000gezinnen Het Sportfondsenbad gereed Critiek op Indië's landvoogd Wat de tonq streelt Minister Kalf f ter aarde besteld ZATERDAG OPENING TWEEDE KAMERLEDEN UITEN ZICH FUNKE'S ROGGEBROOD HARRY VAN BEEK - KLEVERPARKWEG 11 HOOGE BELANGSTELLING VRIJDAG 18 JANUARI 1935 STADSNIEUWS Waar vroeger het brongebouw stond is thans een zeer hygiënisch bad verrezen Technisch voortreffelijk De inrichting Water wordt telkens ververscht Waterpeil ook verlaagd Vete nieuwigheden 870 spaarders Offieieele opening GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL Brandgevaar in kerkgebouwen Uitbreidingsplannen Winkels aan de Kleverlaan Fonds voor huurverlaging Brand te Halfweg Loods in de asch gelegd Brandgevaar OOK VOOR HET SPORTFONDSENBAD WAS DE KEUZE „ALWEER SANITAIR VAN LEO MEYERS" Zeer veel leden vragen zich af, of de Gouverneur-Generaal gele genheid heeft tot voldoende belangstelling voor de moeilijke problemen Financieele toestand Minder slecht of somberder? Financieele beschouwingen C. B00Y - BARREVOETESTR. 17 PAIN D' AMANDE ZONDER OOK UW BAKKER LEVERT HET LEVENSMIDDELENHUIS le KLASSE TELEFOON 10987 Onze reclame Lunch-aanbiedingeen ons hoofdkaas met ham en augurken, 1 ons gebraden kalfsgehakt, 1 ons rookvleesch v. d. muis totaal voor 25 ct. 10 roomversche eieren (minder groot) voor 25 cent Ook U willen wij gaarne tot cliënt De kist wordt uitgedragen Dr. Colijn spreekt BURGERLIJKE STAND NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiig Voor de laatste maal vóór de offieieele ope ning van het Sportfondsenbad, Zaterdag as. heeft de pers Donderdag een rondgang door het nieuwe gebouw gemaakt. Aan de technische toelichting, daarbij ge geven. ontleenen wij het volgende: Het gebouw is gefundeerd z.g.n. op staal, heeft een betonfundeering met dito opgaande peiler- en vloerconstructie, waarop de over kapping van de zwemzaal, een ijzer constructie, rust, en is verder uitgevoerd in baksteen met diverse voorzieningen ter isolatie. Op den beganen grond zijn geprojecteerd: de hall voor het wachtende publiek, cassa met ad ministratie, uitgifte badgoed, bestuurskamer, de heeren-kleedzaal, de rijwielbergplaats en de geheele technische en dienst-afdeeling. Op de verdieping bevinden zich de zwemzaal, de douche-ruimten, de dameskleedzaal, toilet ten en de ruimte voor bezoekend publiek. De hoofd-afmetingen van het gebouw zijn 34 M. breedte, 75 M. lengte en 12 M. hoogte. De hall voor het wachtend publiek heeft een af meting van 11 x 19 M., de kleedzalen zijn onge veer 12 x 20 M. Ten dienste van elke kleedzaal zijn 80 kleedcellen en 17 douches disponibel. Elke kleedzaal heeft bovendien nog de beschik king over een kleine kleedruimte voor groeps- gebruik (vereenigingen oa.) en over 50 kleed kastjes. Voor bezoekend publiek, dat geen gebruik maakt van het bad, is een ruimte gereserveerd van 5 x 20 M. van waaruit de geheele zwem zaal is te overzien. De zwemzaal zelf is 23 M breed, 42 M. lang en 7 M. hoog. Het bassin is 14 M. breed en 33 1/3 M. lang. Het bodemprofiel daarvan is zacht glooiend in een gebroken lijn, waarbij het ondiepe gedeelte 50 cM. diep is vanaf de waterlijn, terwijl de grootste diepte van het bassin 2.75 M. bedraagt. Het bassin is zoo ingericht, dat het water niveau 50 cM. verhoogd kan worden, waardoor een poloveld beschikbaar is ter lengte van 25 M. en een diepte van minstens 1.70 M., terwijl ter plaatse van het doel op de 25 Meterlijn, door een wegneembaar gedeelte in den bodem van het bassin, over een oppervlak van 2 x 3 M. een diepte van 1.95 M. bereikt wordt. Het bassin heeft een totalen inhoud (tot aan de water lijn) van 1300 M3. Ook in dit Sportfondsenbad wordt een wa ter-reinigingssysteem toegepast, waarbij het bassin eiken avond totaal wordt geledigd, schoongemaakt en des nachts weer met geheel gereinigd water wordt gevuld, zoodat het des morgens om 6 uur weer bedrijfsvaardig gereed is. Tot dit doel zijn zeer bijzondere voorzienin gen getroffen, zooals een waterkelder, die het gebruikte water des avonds opvangt en een pomp-installatie, die zorgt voor verdere expe- ditering over den filter en 't voorverwarmings apparaat opnieuw naar het bassin. De water kelder kan het geheele kwantum water uit het bassin opvangen, terwijl een reinwaterkelder van 300 M3. inhoud zorg draagt, dat voldoende versch en gereinigd water, (uit de eigen bron installatie) voorradig is, ten dienste van de reeds genoemd."e verhooging van het waterpeil voor wedstrijden en dergelijke. Langs de lange zijde van de zwemzaal sluit zich aan de Zuidzijde een terras aan van 9 x 40 M. als zonne-terras, gescheiden van de zwem zaal door een dubbelen glazen wand, ter volle hoogte van vloer tot plafond, welke wand over een lengte van 26 M. zich door middel van een electrischen motor kan openen, waardoor in den zomer een vrije communicatie van zwemzaal met het terras ontstaat en het bassin dan als een half open bad gebruikt kan worden. Het geheele gebouw wordt centraal verwarmd, terwijl de voornaamste ruimten als kleedzalen, douche-ruimten en zwemzaal langs natuurlijken en kunstmatigen weg worden geventileerd. Rest ons nog te vermelden, dat het water peil, zoo goed als dit verhoogd kan worden, ook kan worden verlaagd, zulks in verband met het voornemen om, bij een gunstige exploitatie, een kunstmatige golven-installatie aan te brengen, waardoor de illusie van het open bad, meer in het bijzonder het strandbad, volledig kan zijn. Voor het aanbrengen van deze golven-instal latie is in den bouw reeds volledig rekening ge houden. Bij den bouw werd voor het eerst het Ned. Octrooi stalen steiger toegepast, waarvan ook gebruik is gemaakt in de zwemzaal voor het aanbrengen van het plafond. Hiervoor is spe ciaal een rol-steiger geconstrueerd, die zoowel practisch, technisch als financieel, uitstekend heeft voldaan. Overigens zij nog opgemerkt, dat bijna uit sluitend Nederlandsch fabrikaat werd toege past. Het bouwwerk werd aangenomen voor 193.00b; de technische installatie voor ƒ55.000. De bouw werd aangevangen 1 Februari 1934 en is thans nagenoeg voltooid. Bij onzen rondgang gisteravond door het Sportfondsenbad, dat in een zee van licht baadde, was men bezig de laatste hand aan de inrichting te leggen. Het bad werd duchtig schoongeboend, welk werk in de toekomst zoo intensief niet meer noodig zal zijn, want de hierboven geschetste nachtelijke reiniging is voldoende, om eiken morgen weer de beschik king over een proper en met frisch water ge vuld bad te hebben. Aan de hygiëne en net heid is buitengewoon groote zorg besteed. Het is bijv. voorschrift, dat men, alvorens men een bad gaat nemen, zich eerst onder een douche grondig gaat reinigen. Overal is zooveel mogelijk staal en beton toegepast en hout als materiaal vermeden. Naar onze meening heeft de gezelligheid van het bad daardoor veel geleden, maar het is bij het sport fondsenbad ook niet op de eerste plaats om de gezelligheid te doen. Tal van nieuwigheden, primeurs voor Neder land, vindt men in het Haarlemsche Sport fondsenbad. Zoo kan aan alle zijden het daglicht toetreden. Bij de andere baden kan dit slechts aan één zijde geschieden. De breede perrons, die tijdelijk van verplaatsbare tribunes voorzien zijn (of er vaste tribunes noodig zullen zijn. moet de toekomst leeren) zijn bekleed met natuurtegels, ook een nieuw procédé. Het bas sin heeft een blauwe kleur, alweer een primeur, dat echter als het gevuld met water is, groen lijkt. Het water is zoo helder, dat men, aan den eenen breedtekant staande, door het water den anderen breedtekant kan zien. De vloer van het bassin is hellend en bordjes geven aan waar het gevaarlijk duiken is, waar het on diepe gedeelte eindigt, enz. De groote deuren, die de perrons om het bassin scheiden van het buiten-perron, dat voor zonnebaden kan dienen en van den weg af niet zichtbaar is, kunnen electrisch in elkaar geschoven worden, wat geheel geruischloos ge schiedt. De installaties voor golfslag in het bassin, dat 200 tot 250 personen kan bevatten, zijn ong niet aanwezig, wel is de ruimte er voor reeds gebouwd. De dames- en heerendouches zijn geheel van elkaar gescheiden en voorzien van deuren, vol gens een Zwitsersch praeparaat, waardoor ze hermetisch sluiten. Toen wij de benedenverdiepingen, de kel ders en dienstvertrekken bezichtigden, toonde mr. Bierenbroodspot, de algemeen leider van de N. V. Vereenigde Sportfondsenbaden, ons o. a. de ketels, die automatisch 24 uur lang dezelfde gelijkmatige temperatuur kunnen ge ven. Ook de vertrekken voor het personeel, dat gemiddeld 12 man sterk is, munten uit door kraakzindelijkheid. Wat de exploitatie betreft, deelde mr. Bieren broodspot mede. dat de uren bestemd voor ver eenigingen en clubs reeds volgeboekt zijn. Dit zijn echter vereenigingen, die, op enkele uit zondering na, nog niet voor vast aan een bad inrichting waren verbonden, maar die door de opening van het Sportfondsenbad dit thans wel "gedaan hebben. Met een variant op een bekend gezegde, zeide mr- Bierenbroodspot, dat hier de spreuk geldt: „De gelegenheid maakt den zwemmer". Er is thans wel bewezen, dat naast de bestaande badinrichtingen een Sport fondsenbad nog best bestaan kan, zonder dat deze badinrichtingen er groote schade van be hoeven te ondervinden. De toeloop van nieuwe spaarders is zeer groot, vooral dank zij diet on vermoeide werk van den heer Schmidt, den promotor van het Sportfondsenbad, die ons eens een boekje open deed van de moeilijk heden, welke hij zooal te overwinnen had. Het aantal spaarders bedraagt thans 870! Zaterdag a.s., des middags om half drie, zal de offieieele opening van het Sportfondsenbad door wethouder mr. G. C. Gerritsz geschieden. Dien middag zullen de Haarlemsche Reddings brigades, de Zwemkring Haarlem en de Kon. Ned. Zwembond demonstraties geven, waarna een polowedstrijd Haarlem—Zaandam gespeeld Z3.1 worden. Zaterdagavond is het bad voor het publiek toegankelijk. Dan worden niet minder dan 600 spaarders verwacht. Gisteren kwam de raad der gemeente Bloemen- daal bijeen onder voorzitterschap van burge meester jhr. C. J. A. den Tex. In zijn nieuwjaarsrede noemde spr. den toe stand van Bloemendaal, vergeleken met andere gemeenten vrij gunstig Toch zal men zich aan de gewijzigde omstandigheden moeten aanpas sen. Al te veel laat men het materieele te zwaar wegen, de overheid ziet daardoor vaak de mo- reele zijde van het leven voorbij. Vroeger was dat anders. Spr. zeide juist terug gekomen te zijn uit een land, waar de bevolking één dag het mate rieele opzij gezet heeft, om eendrachtig te wer ken aan de aansluiting van het land, dat haar lief was. Respect had spr. in dit verband ook voor het werk van den Volkenbond. Tenslotte meende de burgemeester, dat het karakter van den Hollander veel zal doen over winnen. Spr. besloot met de beste wenschen voor 1935. De heer QUARLES VAN UFFORD wenschte den burgemeester wederkeerig alle goeds en sprak als zijn overtuiging uit, dat de moeilijk heden dezer dagen overwonnen zouden worden. Een kleine wijziging van het uitbreidingsplan 1913, bestaande in het doen vervallen van een gedeelte van een geprojecteerden weg, werd voorloopig door den raad vastgesteld. Op verzoek van Ged. Staten besloot de raad in de uitbreidingsplannen Vogelenzang, Rijne- gom III en weerszijden Julianalaan te laten vervallen de bepaling, luidende: ter uitvoering van een door of met medewer king van belanghebbenden ontworpen bouw plan. enkele der geprojecteerde wegen te ver plaatsen of te doen vervallen of enkele nieuwe wegen in te voegen en in verband hiermede den vorm der te bebouwen gronden of bouw terreinen te wijzigen, mits de stedebouwkundige aansluiting met het plan, zooals dit voor de omliggende terreinen is vastgesteld, gehand haafd blijft. Ged. Staten vonden dergelijke wijzigingen van te ingrijpenden aard dan dat ze zonder de ge wone procedure volgens de Woningwet aange bracht mogen worden. Een gedeelte van het voor café Roozendaal aan den Bloemendaalschen Weg te Overveen gelegen terrein werd door den raad aan den Openbaren Dienst onttrokken. Om het mogelijk te maken dat aan de Klever laan tusschen de Iepenlaan en den Kinheim- weg enkele winkelhuizen gebouwd kunnen worden werden de bebouwingsvoorschriften voor zoover noodig gewijzigd. In de bepalingen van de bebouwingsvoor schriften werden enkele ontheffingen verleend. (I In bespreking kwam hierna het door ons reeds gepubliceerde voorstel van B. en W. om een fonds voor huurverlaging in te stellen. De heer NOORMAN (S.D.) kon zich daar mede wel vereenigen, als de gelden niet toe komen aan grootere bouwvereenigingen, die b.v. middenstandswoningen bouwen. Wethouder BORNEWATER zeide, dat het hier een zuivere administratieve regeling geldt. Donderdagavond heeft tusschen negen en tien uur een felle brand gewoed in een loods van de firma Van Baarsen, staande aan den Haarlemmerstraatweg, waarin bouwmaterialen waren opgeslagen en waarin zich eenige vaten met benzine bevonden. Omstreeks negen uur was de arbeider Dek ker in de loods bezig met het aftappen van benzine uit een der vijf vaten, welke daar stonden. Hij gebruikte daarbij een brandende stormlantaarn. Plotseling vatte de gevaarlijke vloeistof vlam en in een oogwenk stond de geheele loods in lichterlaaie. De man kreeg ernstige wonden aan de han den. Onmiddellijk werd de brandweer van Halfweg gewaarschuwd, welke terstond met de automo biel-brandspuit uitrukte en zoo spoedig moge lijk het vuur, dat krachtig door den sterken Oostenwind werd aangewakkerd, aantastte. Niet kon worden voorkomen, dat de benzine- vaten één voor één ontploften en evenmin slaagde men er in het gebouw te behouden. Toen de vaten waren geëxplodeerd, was de brandweer echter spoedig het vuur meester. Inmiddels was ook dokter J. B. Baumann gewaarschuwd, die den gewonden arbeiders de eerste hulp verleende. B. en W. stellen voor de algemeene politie verordening aan te vullen met een bepaling volgens welke het in vergaderlokalen enz. (ook kerken) verboden wordt gebruik te maken van niet vaststaande of niet aan den vloer be vestigde zitplaatsen en de doorgangen en loop paden te versperren door losse stoelen, banken of andere voorwerpen. De VOORZITTER merkte op, dat de manier waarop kerkgangen soms volgepropt worden, zeer groot gevaar kan veroorzaken. Spr. doelde hier op de Ned. Hervormde Kerk te Bloemen daal. Deze toestand kan niet zoo blijven, óf er moeten leden geweigerd worden óf de kerk moet vergroot worden. De heer HOGENBIRK vereenigde zich met het eerste deel van de voordracht. Het tweede deel bekoorde spr. niet, temeer daar het brand gevaar in een kerkgebouw zeer miniem is. De heer v. RIESSEN wilde voor vergader lokalen waar klapstoelen gebruikt worden een uitzondering maken. Spr. maakte er een amen dement van. De VOORZITTER zou willen overwegen of dan een eventueele ontheffing mogelijk zou zijn. Spr. meende, dat ook in kerkgebouwen wel degelijk brandgevaar is. Waarom zou zich daar geen kortsluiting kunnen voordoen? De heer ENSCHEDÉ: Moet het kerkbestuur bij overtreding van de verordening aansprake lijk gesteld worden? De VOORZITTER: Neen, de koster of de be waker. De heer CASSÉE wilde de verordening alleen laten gelden voor openbare vergaderingen. De heer v. RIESSEN: Wat is een goede door gang? Welke normen moeten gelden? Wethouder PRINSENBERG merkte nog op, dat niet-openbare vergaderingen in den regel ordelijk en regelmatig verloopen. Het amendement-Hogenbirk werd verworpen, het voorstel van B. en W. aangenomen met de stemmen van de heeren Hogenbirk en v. Ries- sen tegen. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Indische begrooting is het volgende ontleend Zeer vele leden meenden, dat er reden is, zich af te vragen of de Gouverneur-Gene raal wel steeds de gelegenheid weet te vin den, zoodanige belangstelling aan den dag te leggen voor de moeilijke problemen van het oogenblik, als noodig is voor hem, die, zonder over Indische ervaring van be- teekenis te beschikken, tot de Landvoogdij werd geroepen. Bij verscheidene dezer leden had het gevoerde beleid bovendien den indruk gewekt, dat de Landvoogd niet onbevangen staat tegenover de belangen van de verschillende groepen der be volking. De onlangs plaats gehad hebbende voorziening in de vacature van directeur van Economische Zaken had dien indruk nog weder versterkt. Een aantal leden meende tegenover een en ander het vele goede te mogen stellen, dat door den Gouverneur-Generaal is en wordt verricht. Vele leden verklaarden het ernstig te betreu ren, dat tusschen de Indische Regeering en den Volksraad blijkbaar niet die samenwerking be staat, welke 's Lands belang eischt. Vele leden gaven als hun oordeel te kennen, dat de economische toestand, hoewel nog steeds zorgwekkend, als iets minder slecht dan ten vorigen jare kan worden beschouwd. Verscheidene leden meenden, dat de Indische Regeering bij haar bemoeiingen op economisch gebied te aarzelend optreedt en er te zeer voor terugschrikt, principieel te kiezen voor een nieuwen koers, aansluitende bij de nieuwe en kennelijk blijvende verhoudingen. Verscheidene andere leden zagen den toe stand somberder in. Zij wezen op de onrust barende daling der inkomens, op de voort durende werkloosheid, op de volkomen verar ming der Indische bevolking, op de stijging der crimnialiteit. Verscheidene leden meenden de rijstpolitiek der Regeering ter sprake te moeten brengen. Deze leden vreesden, dat de op dit stuk ge troffen maatregelen tot een prijsopdrijving heb ben geleid, waarvan de voordeelen hoofdzake lijk in de zakken der handelaren en der eigena ren van rijstpellerijen terecht zijn gekomen. Verscheidene leden konden hun teleurstelling niet verhelen over het feit, dat op het gebied der economische samenwerking tusschen Neder land en Indië zoo weinig vooruitgang valt te bespeuren. Vele leden gaven uiting aan hun teleurstel ling over het feit, dat de onderhandelingen, welke gedurende geruimen tijd met Japan zijn gevoerd, tot een negatief resultaat hebben ge leid. De door de Indische Regeering gevolgde en volgens haar uiteenzettingen nog te volgen poli tiek inzake invoer- en bedrijfscontingenteerin- gen vond bij vele leden instemming. Algemeen was men er van doordrongen, dat de financieele toestand ook thans nog als zeer zorgelijk is te beschouwen. Verscheidene leden waren het met de finan cieele politiek niet eens. Vele andere leden verklaarden, dat naar hun meening de toegepaste bezuinigingen, hoe pijn lijk voor een deel op zich zelf ook, niet te ver mijden waren. De in de Memorie van Toelichting uitgespro ken meening, dat de bezuinigingsarbeid der laatste jaren met kracht dient te worden voort gezet, teneinde het bedrag der gewone uit gaven, zoo mogelijk reeds in 1936 en anders zoo spoedig mogelijk daarna, nog 30 a 40 millioen omlaag te brengen, deelden zij vol komen. Zij spraken de hoop uit, dat de thans als naaste doel aangegeven bezuiniging van 20 millioen spoedig bereikbaar zal blijken, opdat binnenkort althans van schuldaangroeiing geen sprake meer zij. Een groot deel dezer leden gevoelde wel voor een algemeen fiscaal uitvoerrecht op rubber, mits dit in mindering gebracht worde op het bijzonder uitvoerrecht op bevolkingsrubber in die gewesten, waar zulk een recht nog geheven wordt. Verscheidene leden gaven als hun meening te kennen, dat op Nederland de verplichting rust aan Indië in deze voor dat gebiedsdeel zoo bij zonder moeilijke tijden financieelen bijstand te verleenen. Betreurd werd, dat de Indische regeering eenige malen tegen het advies van den Volks raad in beslissingen heeft genomen, welke groote ontstemming in de Inlandsche wereld hebben gewekt, om die, nadat deze ontstem ming tot uiting was gekomen, blijkbaar als ge volg van nadere bezinning en overweging, ge heel of gedeeltelijk te herzien. Aangedrongen werd op het verbieden voor ambtenaren, op het voetspoor van hetgeen in Nederland is geschied, van het lidmaat schap van fascistische vereenigingen. Een vraagstuk, dat naar de meening van ver scheidene leden steeds luider om voorziening vraagt, is dat van de positie der Indo-Euro peanen, een talrijke, over het algemeen wel gezinde en gezagsgetrouwe groep, welke meer en meer in het gedrang dreigt te komen. Andere leden sloten zich bij het denkbeeld tot opheffing van het College van Gedelegeerden aan. Sommige leden verklaarden het zeer te be treuren, dat Indië het Instituut van den kin derrechter nog niet kent. Verscheidene leden konden zich niet vereeni gen met het standpunt, door de Indische Re geering ingenomen inzake het loterijwezen. Verscheidene leden meenden ter bestlijding van de werkloosheid werkverschaffing, in het bijzonder in den vorm van den bouw van kleine woningen, te moeten aanbevelen. Verscheidene leden drongen aan op algeheele opheffing van de poenale sanctie, welke als ge volg van de gewijzigde omstandigheden haar beteekenis heeft verloren. Verscheidene leden verklaarden in toenemen de mate bezwaar te hebben tegen de onder wijspolitiek der Indische Regeering, gelijk deze zich in een relatief veel te groote bezuiniging op de uitgaven ten behoeve van de verzorging van dit zoo eminente volksbelang openbaart. De wensch werd uitgesproken, dat met de invoering van een nieuwe spelling in Ir.cië zal worden gewacht, totdat in Nederland op dit punt meer klaarheid en vastheid zal zijn ver kregen. Verscheidene leden achtten de aanzienlijke bezuiniging op den dienst der Volksgezondheid welks budget sinds 1929 met niet minder dan 42.8 pet. is verminderd niet verantwoord. De wenschelijkheid werd betoogd van een algeheele herziening van de verkeerstarieven- politiek. Naar het oordeel van verscheidene leden be hoort, gezien den toestand van 's Lands finan ciën en de besnoeiing, welke op andere takken van Overheidszorg is toegepast, op de militaire uitgaven meer te worden bezuinigd dan thans geschiedt. Vele andere leden kwamen tegen deze ziens wijze in verzet. ZWARTER'S meest modem en hygiënisch Levensmiddelenbedrijf van Heemstede en Omgeving. - RAADHUISSTRAAT 67. - TEL. 28033. Blikgroenten Hoogenstraaten 4 1 L. blik Spereieboonen f 1.00 4 1 L. blik Snijboonen fl.00 4 1 L. blik Spinazie f0.95 2 1 L. blik fijne Doperwten f 0.90 3 1 L. blik Appelmoes van de fijnste goudreinetten f 0.87 3 groote blikken Delmonte-zalm f 0.99 en dan nog 10 groote versche eieren f 0.30 KWALITEIT ONZE KRACHT STEEDS ONS TWAALFUURTJE 1 ons ham, 1 ons leverworst, 1 ons rookw. 25 c. Eigen gebraden kalfsgehakt, iets fijns, per ons 12 et. Gebraden Rosbief per ons 16 ct. TELEFOON 11489 „DE ZEEUW" - Koudenhorn 24 - Tel. 11780 Afdeeling Banketbakkerij 35 cent per Va pond Voldersgracht 37 - Burgwal 60 - Cronjéstr. 18 Kennemerstraat 34 - Brouwersplein 7 is Uw ontbijt- ot koffietafel incompleet OMTRENT DE VOORWAARDEN voor deelname aan deze rubriek zal onze administratie U gaarne elke gewenschte inlichting verschaffen De belangstelling op de begraafplaats Wes- terveld te Velsen was zeer groot. Onder de talrijke aanwezigen merkten we o.a. op: den deken van het corps diploma tique, den heer von Adlercreutz. gezant van Zweden; den Engelschen gezant Sir Mont gomery; den heer D. Laming, handelsattache van Engeland; ir. M. Damme, directeur van Werkspoor; Ir. Telders, directeur van de Maat schappij M. U. Z.; den senaat van het Delftsch* studentencorps, oud-minister W e 1 t e r, jhr. mr. dr. A. Röell, commissaris der Koningin in Noord-Holland, oud-minister dr. Posthuma, mr. C. Goseling, voorzitter van de R.K. Staatspartij, die de R.K. Tweede Kamerfractie vertegenwoordigde, wegens ontstentenis van prof. Aalberse. die door een lichte ongesteld heid verhinderd was; het gemeentebestuur van Velsen, mr. J. B. B o m a n s, en mr. P. Slin- genberg, leden van Ged. Staten van Noord- Holland, jhr. Boreel van Hoogelanden, oud burgemeester van Haarlem; leden van de Eer ste en Tweede Kamerfractie van den Vrij heidsbond, het hoofdbestuur van den Vrijheids bond, ir. Ingenhousz, directeur van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken, J. Vogel, voorzitter van de Kon. Vereeniging voor de luchtvaart; H. W ,A. de Bruyn, directeur van den A. N. W. B.; mr. A. Haex, directeur van de Oranje Nassaumijnen; Ir. Albarda, voorzit ter van de S. D. A. P., de heeren P. A. Arriens en S. E. G. Wesseling, directeuren van de Hol- landsche Stoombootmaatschappij, jhr. L. von F i s e n n e, waarnemend commissaris der Koningin in Zuid-Holland; ir. Damme, direc teur-generaal van P. T. T. Voorts verscheidene Kamerleden, de heer A. Plesman, directeur van de K. L. M., hoofdinge nieurs van den Rijkswaterstaat, ir. J Ringers, directeur-generaal van den Rijks-Waterstaat; dr. J. H. SchokKing. en oud vice-admiraal Ram- bonnet. leden van den Raad van State; H. Cre- mer, directeur van de Deli Maatschappij; ir Smeding, directeur van den Wieringermeer- polder; mr. G. Vissering, oud-president van le Nederlandsche Bank; ir. Hoebe, directeur van den Rijks Zuiderzeesteundienst; mr Kreling. directeur van de Deli Spoorwegmaatschappij; jhr. v. d. Berg van Heemstede, directeur-gene raal van de Internationale Air Traffic Asso ciation; mr. D. Crena de Jongh, president der Nederlandsche Handelmaatschappij; mr. P. W. H. J. Cort v. d. Linden, burgemeester van Gro ningen; Edo Bergsma, voorzitter van den A. N. W. B.; ir. Voorst Vader, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat voor het Noordzeekanaal; ir. Gelinck, hoofdingenieur van den Rijkswa terstaat te Haarlem; C. Oud, directeur van 't Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden; Koning, vertegenwoordiger v. d. Rijksstudie- dienst voor de luchtvaart, en een deputatie van de K. N. A. C. Te drie uur werd de met bloemen bedekte kist uit de aula gedragen. Achter de dragers schaar den zich de familieleden, onmiddellijk gevolgd door onzen Minister-President Z. Exc. Dr. H. Colijn en alle andere Ministers. Terwijl de stoet langzaam grafwaarts schreed, speelde het bij het door een schat van kransen en bloemen omgeven graf opgestelde Spoor- harmoniecorps „Crescendo", waarvan de over ledene beschermheer is geweest, „Ases Tod" van Grieg. Achter het eerste gedeelte van den stoet slo ten zich honderden belangstellenden aan. Rijks- en gemeentepolitie hadden op en om de begraafplaats onder leiding van Inspecteur Roelofs voor een uitnemende afzetting zorg ge dragen. Ook op et heuvelachtige gedeelte ach ter het graf stonden honderden niet-officieele belangstellenden. Aan het graf heeft de minister-president, dr. H. Colijn, in een waardeerende toespraak zijn gevoelens vertolkt. Het is op uitdrukkelijk verlangen van de familie Kalff, dat deze traardebestelling in strikten eenvoud zou worden voltrokken. De familie heeft slechts gewild, dat enkelen aan de groeve het woord zouden voeren. In het begin wil ik mijn erkentelijkheid uiten voor de gelegenheid die mij geboden is, aan de groeve nog enkele woorden te zeggen. Ik voelde behoefte om namens mijn collega's hulde te brengen aan zijn nagedachtenis. Op een ambtelijke reis werd de kiem voor deze ziekte en dit sterven gelegd. De overledene was een krachtig mensch, maar het vele werk heeft zijn weerstandsvermogen verzwakt. Toen ik nu twee jaar geleden van H. M. de Koningin de opdracht kreeg een ministerie te vormen en het duidelijk was, dat daarin ook een liberaal zitting moest nemen, dacht ik aan stonds aan Kalff. Ik kende zijn werk als directeur der spoor wegen en zijn grooten werklust en toewijding. Ook in zijn karakter heb ik mij niet vergist. Zijn aangename werkkring heeft hij ver ruild voor het lief en leed meer leed dan lief van de zorg voor den Staat. Zijn werk was moeilijk. Op verkeersgebied heerschte er bijna een chaotische toestand in ons land. De verbetering, die hij moest brengen en waarvan hij den grondslag heeft gelegd, heeft hij niet meer mogen aanschouwen. Daarnaast bezat de overledene vele andere eigenschappen. Allereerst was hij regent; hij verstond wat regeeren beteekent. Op bijzondere wijze had hij de gaven om ook met menschen van andere richting samen te werken. Steeds is hij liberaal gebleven, maar hij was een liberaal van grootsche allure. Hij zocht al lereerst naar de overeenkomst, niet naar het verschil. Als minister verliezen wij en het land veel in hem. Zijn vervanging zal bijzonder moeilijk zijn. Zijn karakter was boven allen lof verheven. Hij was zooals de Engelschman dat uitdrukt „every inch a gentleman," dat is de getuigenis, die ik hier mede namens mijn ambtgenooten aan het graf van Kalff wilde brengen. Ik mag hiermede echter niet eindigen. De groote gaven van hart en verstand had de overledene ontvangen van Hem, van Wien alle gaven neerdalen. We willen niet scheiden zonder te denken aan de dankbaarheid, die wij Gode verschul digd zijn voor Zijn gaven in den overledene aan ons land geschonken. Ondertrouwd 17 Januari: G. Martin en J. Blokker. A. M. T. Vallenduuk en E. C. Holzap- fel. N. M. Verdel en J. M. Jongens. G. J. Sorg- drager en G. A. M. Smits. Getrouwd 17 Januari: J Raap en B. Demi- son. H. Prins en R. Metz. W. C. de Jong en A. G. Lameris. Geboren 14 Januari: A. VerkroostKooij, z. 15 Jan. H. v. d. ReepKorstanje, d. 16 Jan. C. Hartgerink—Taake, z. M. S. de Pater—v. Driel, d. R. M. B van LeeuwenStephan, d. H. S, de VrindStootman, d. 17 Jan. C. A Ouwer- kerkStoute, d. W. van HemertEltmgh, z. Overleden 15 Jan.: H. J. Aaltsz, 76 jaar, Spaame. C. E. BijlNiamann, 80 jaar, v. Ma* rumstraat. D. A. van Abs, 54 jaar, v. Dort- straat. 16 Jan. M. A. van BemmelenGuepin, 65 jaar, Spruitenboschstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4